„IN NOORD-EUROPA HEERST GEEN VREDE" Kroestjev stelt Kekkonen „vredeseisen A ,Lecrlin^aiijSslers' horen strenge straffen eisen GNES AERIENNES TCHECÖSLÖV* Bijna politieke rel om Rockefeller jr. Van der Putten aanval van minister niet te 5 uwHUID CKKMOUSON IQUsou Finse president mogelijk automatisch herkozen LAATSTE WESTELIJKE BERAAD OM BERLIJN Nare actie tegen Tsjechen Meer glans en bescherming voor uw auto! Rivaal trekt zich terug Verklaring VS. over N.-Guinea: Djakarta op zoek naar addertjes onder het gras Zevende Vloot VS. wilde naar Nieuw-Guinea DAGBLAD VOOR ZEELAND Vervroegd ontslag Beroering onder officieren Elf december in „Kernwapens misdadig" Man van 77 doet karweitje op dak en valt dood Oudermoordenaar tekent appèl aan Memorandum over beweerd verraad gereed „Niet nodig Ruim zeven mille in vuilnisbak Finse PTT in staking GROTE TUBE 1.65 102e JAARGANG No. 23837 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. ZATERDAG 25 NOVEMBER 1961 Abonnementsprijs 7.— per kwartaal 8,20 per post, S 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus Terneuzen IJsbaanstraat 24 telefoon 2801 OOSTBURGNieuwstraat 41 - telefoon 2893) (Van onze Haagse redacteur) Naar wy dezer dagen berichtten is in officierskringen nogal beroering ontstaan over het door minister Visser (Defensie) aangezegde ontslag aan 18 beroepsofficieren en reserve-oficieren lang verband. AD motief werd door de minister op gegeven. dat deze oficiferen bij het be reiken van de 50-jarige leeftijd niet meer ten volle geschikt worden geacht voor de uitoefening van de dienst. Zoals be kend wil de minister het hogere offi cierskader verjongen en de „rangen doorstroming" bevorderen. In officierskringen wordt i.v.m. het aangezegde ontslag inmiddels gesproken over „contractbreuk" en over „ongeldi ge redenen" Verschillende der betrok ken officieren willen bij de koningin re kestreren. Inderdaad heeft minister Vis ser (Defensie)) de bevoegdheid om een officier wegens ongeschiktheid op zijn vijftigste jaar te ontslaan. De onge schiktheid van de betrokken officier moet dan evenwel evident zijn. Naar wij vernemen kan daar zeker in alle van de 18 onderhavige gevallen bepaald niet van gesproken worden. Een beroep op het Ambterarenregle ment is in dit stadium nog niet moge lijk, omdat het ontslag wel aangezegd maar nog niet officieel een feit is. Het ontslag zal ingaan op 1 april 1962. In middels is een aantal officieren wel de raad gegeven om zich tot het bureau juridische zaken van de katholieke offi ciersvereniging A.R.K.O. te wenden. Kekkonen heeft gisteren zijn gang naar Canossa gemaakt: op „verzoek" van Kroestjev is hij naar de Siberische stad Novosibirsk ge reisd om daar van .Ie Sovjetpremier te horen hoe die over de situatie in Scandinavië denkt. „Zoals de zaken er nu voorstaan in noord-Europa kan het be zwaarlijk worden aangemerkt als een gebied waar vrede heerst", aldus Kroestjev. ken tegen het Westduitse „militarisme en revanchisme". Ze zijn niet te ver trouwen, aldus Kroestjev, en hun bedre venheid in militaire kaartspelletjes is al te zeer bekend. „De Sovjet-Unie ziet het als haar be langrijkste taak om nu voordat het te laat is. alle noodzakelijke maatregelen te nemen om hen te beteugelen", zei hij tot Kekkonen. Hij beschuldigde Bonn er ook van. dc grenzen van het huidige Duitsland te willen herzien. „Noorwegen en Denemarken brengen door toe te geven aan de eisen van de NAVO en speciaal aan die van Bonn, hun eigen veiligheid in gevaar", dreig de Kroestjev. Het bezoek aan Bonn en de plannen voor een gezamenlijk Baltisch comman do noemde hij een gevaarlijke militaire demonstratie. Forse eisen Na deze rit op de bekende serie oer oude stokpaarden, kwam de Sovjetpre mier tot de zaak waarom hot gaat: „De vitale belangen van Rusland en Finland eisen verdere consolidatie van de samen werking tussen beide landen op alle ge bied". Hij voegde daaraan toe dat Moskou alle vertrouwen heeft in de politieke lijn Het nieuws over de besprekingen komt uit cle koker van Tass. En het zal dan ook wel in orde zijn met de mededeling dat de besprekingen begonnen zijn in een „sfeer van openhartigheid en we derzijds vertrouwen". De reden waarom Kroestjev met Kek konen wilde spreken was de „dreigende aanval" van West-Duitsland en de ove rige NAVO-landen, die in de Oostzee een gevaarlijke macht aan het opbouwen zouden zijn. De tafelrede waarin de Rus sische premier dit zei, was een zoveel ste gelegenheid om fel van leer te trek- Op 11 december komen de wes telijken in Parijs bij elkaar om hun laatste bespreking te hebben voor dat het (mogelijke) gesprek met Moskou zal plaatsvinden. Zowel in Londen als in Bonn is dat gis teren bekendgemaakt. Aan deze westelijke ministersconferen tie gaan nog inleidende besprekingen vooraf. Gisteren is De Gaulle in Enge land aangekomen om met McMillan te pi'aten. Vliegveld en reisroute waren zeer zwaar bewaakt. Volgende week gaat Adenauer naar Frankrijk om met dc president te overleggen. Als hij dan ten minste weer beter is: hij mag enkele dagen niet werken en de kans bestaat dat de hoogbejaarde kanselier, evenals vorig jaar, langere tijd het bed zal moe ten houden. In Parijs zullen de ministers het stand punt bepalen dat ten opzichte van be sprekingen met Moskou over de kwestie Berlijn moet worden ingenomen. Na het overleg zullen de bewindslieden de mi nisterraad van de NAVO bijwonen. In Berlijn zelf wisselen de incidenten zich nog altijd af. Na de kwestie van de Oostduitse verstekeling in de Ameri kaanse trein naar West-Berlijn (de jon- geman werd door de Amerikanen aan dc Russen uitgeleverd), waarover in de pers veel deining is ontstaan, was er gisteren weer een compleet traansgas- geveeht tussen oost en west. Hoewel vluchtpogingen zeldzamer worden, sla gen er nog altijd Oostberlijners in de andere kant van de gehate muur te bereiken. De door Kennedy aangekondigde ver sterking van de Amerikaanse luchtmacht in Europa is intussen voltooid. In febru ari zal minister Robert Kennedy een be zoek aan Berlijn brengen. „Een aantal slappe figuren, die ver blind zijn door de aanblik van mooie auto's, waarin ze menen te mogen rij den zonder daarvoor te betalen. Ze groei en alleen maar op tot gangsters. Ze zijn nu nog leerlinggangsters", was het oor deel dat gisteren de officier van Justitie bij de rechtbank te Amsterdam uitsprak over een aantal jongens, die zich hadden te verantwoorden voor diefstal van fiet sen, auto's en joy rijden. De jongens, be woners uit eenzelfde buurt in Amster dam. hadden zich schuldig gemaakt aan het stelen van fietsen op verschillende plaatsen in Amsterdam. Ook hadden ze een aantal auto's weggenomen, waarvan er een door de officier beschreven werd als „de mooiste sportwagen, die op ons wegennet rondrijdt". De meeste wa gens waren, zoals de president opmerk te, „in de soep gereden" en de rest had dc politie als gestolen waar ontdekt en in beslag genomen. Allen bekenden het hun ten laste gelegde. Tegen de 21-jarige kelner A. B., die de officier als de gangmaker van het hele komplot zag en de man waar alles om draaide, werd een onvoorwaarde lijke jeugdgevangenisstraf geëist van twee jaar. Tegen twee anderen werd twaalf maanden geëist en een verdach te, die alleen maar was meegereden in een gestolen auto, hoorde een maand voorwaardelijk eisen. de Duitse militaristen te herstellen. Dat zou de Fins-Russische vriend schap ondermijnen, zei Kroestjev. Deze uitlatingen tijdens een bijeen komst waarover Tass een verslag mocht seinen, doen vermoeden dat in de be sloten privégesprekken tussen Kroest jev en Kekkoncn forse eisen zullen wor den gesteld. „Eenheid nodig" Bepaald niet toevallig is het bericht dat gisteren uit Helsinki kwam: de be langrijkste rivaal van president Kekko nen bij de komende verkiezingen, de vroegere minister Honka, heeft zo goed als te kennen gegeven, dat hij zich zal terugtrekken. De reden daartoe was, volgens hem de noodzaak van nationale eenheid in deze tijd waarin Finland onder druk is gezet. Het terugtrekken van Honka zou betekenen dat Kekkonen welhaast auto matisch mogelijk zelfs zonder een verkiezing opnieuw voor zes jaar pre sident zou worden. De voorzitter van het parlement, Fagerholm, had tevoren laten weten dat het het beste zou zijn als de volksvertegenwoordiging de pre- (geheime) Britse verklaring over het sident eenvoudig bij parlementsverkie- verzoek tot toetreding tot de E.E.G. is zing zou herbenoemen. uitgelekt naar de V.S IN LONDEN is men in verlegenheid ge bracht omdat de volledige tekst van de Het Indonesische ministerie van bui tenlandse zaken heeft laten weten, dat de Indonesische regering de in de Ver enigde Naties door Amerika afgelegde verklaring, waarin het zelfbeschikkings recht voor westelijk Nieuw-Guinea wordt erkend, thans nauwkeurig bestudeert. Bepaalde passages in de rede van de Amerikaanse afgevaardigde noemde men „onduidelijk". Volgens Djakarta is uit de rede gebleken, dat dc Verenigde Sta ten teleurgesteld waren over de door Nederland ingediende resolutie, welke die wijlen president Paasikivi en thans1 aan de Indonesische aanspraken op het Kekkoncn volgden. Finlands neutral»- betwiste; gebied voorbijgaat Daarbij teit is een belangrijke garantie voor de vrede in Noord-Europa en het Oostzee gebied. II y richtte zich daarop met be dekte dreigementen tot de „rechtse groeperingen in Finland", over wier activiteiten van de laatste tijd Mos kou zich „ernstig bezorgd" maakt. Over de hoofden van Kekkonen en zijn gevolg waarschuwde hij hen er voor op te passen de banden met werd er op gewezen, dat „De Volks krant" het Amerikaanse voorstel, waarin het zelfbeschikkingsrecht voor de Pa poea's wordt erkend, een overwinning voor de Nederlandse diplomatie had ge noemd. „Daarom", aldus dc woordvoer der van het ministerie, „is de regering thans bezig de rede van de Amerikaanse afgevaardigde Bingham nauwkeurig te bestuderen vooral de twijfelachtige passages". Intussen heeft Abdoelgani, vice-voor- GENERALE staf is zeer ontstemd j °ver een artikel »n Centurio, het blad van de r.-k. officierenvereniging, waarin °)'er. het nieuwe voorschrift beoordeling °ificieren werd geschreven. EEN 60-jarige weduwe in Roermond is Slachtoffer geworden van kolendamp- vergiftiging. Er was een lek in de haard^ VANAVOND zal de heer J. M. Peters 'n zijn rubirek ,,U bent toch ook van de partij?" voor de K.R.O. spreken over °c salariskwestie in de radio- en t.v.- wereld. LOETHOELI en zijn vrouw hebben nu Paspoorten gekregen, zodat de ne gerleider uit Zuid-Afrika nu zijn Nobel prijs in ontvangst kan gaan nemen. zitter van de opperste adviesraad, waar van president Soekarno voorzitter is te kennen gegeven, dat de Amerikaanse voorstellen tot het bijleggen van het geschil over Nieuw-Guinea „progressief" zijn. Hij voegde daar echter aan toe, dat de voorstellen in wezen dezelfde waren als die welke minister Luns ter tafel had gebracht. „Het zwakke punt van de Ameri kaanse voorstellen is gelegen in de afwezigheid van garanties, die ons in staat moeten stellen West Irian binnen te gaan zonder daarbij ob structie en obstakels te ontmoeten", aldus Abdoelgani. „Uit de Amerikaanse voorstellen kan worden opgemaakt, dat voor de bevol king van West-Irian het recht tot zelf beschikking naar buiten uit nog steeds wordt opgeëist, terwijl wij dat recht verwerpen, omdat bet een splitsing van de Indonesische eenheid zou betekenen' zei hij. Abdoelgani gaf echter toe. dat het Amerikaanse voorstel „verzoenende' ele menten voor Indonesië bevatte, o.a. het recht, dat Indonesië „later West-Irian zal mogen binnenkomen om er een campag ne te lanceren". Voor dat recht waren echter garanties nodig, die in de Ame rikaanse verklaring niet vervat waren. PLUS S U RES M O" Dit is een reproduktie van een in kleuren uitgevoerde ansichtkaart met daarop een in de lucht ontploffend Tsjechisch vliegtuig, waarvan vrijdag bij vele reisbureaus en luchtvaart maatschappijen in Nederland, een exemplaar door de post is bezorgd. De kaart draagt niet de naam van een afzender aan de achterzijde alleen een rood stempeltje „CSA vliegt met Iljoesjins" maar aan de voorzijde wel een bijzonder cynische anti-reclame tegen de Tsjechische luchtvaartmaat schappij CSA in het Frans, welke luidt: De CSA, de veiligste ter we reld" (bovenste regel), slechts zes on gelukken in de laatste twaalf maan den" (onderste regel). De kaarten dra gen het poststempel Utrecht. Dr. Z Havran, general manager van de CSA voor België en Nederland, heeft ver klaard, dat de CSA in de afgelopen twaalf maanden niet zes. maar twee ongelukken heeft gehad. Hij wil over leggen met de directie van de KLM (agent van de CSA voor Nederland) over het al of niet mengen van de politie in deze zaak. In de V.N. is gisterenavond een re solutie aangenomen (55 stemmen voor, 20 tegen, 26 onthoudingen) waarin kern wapens worden veroordeeld als een misdaad jegens de mensheid en die te vens bepaalt dat Afrika een atoomvrij werelddeel dient te zijn. Tijdens het debat hoorden de afge vaardigden van de Amerikaanse gedele geerde dat de jongste Russische kern- proevenreeks bestond uit precies 50 ont ploffingen. Het is vandaag de zevende dag van Michael Rockefellers vermis sing. Er is niemand meer die nog enige redelijke hoop koestert dat de jongeman levend zal worden gevonden. j Enkele opklaringen Weersverwachting van het K.N.M.I. vanavond, opgemaakt gisteren- [avond 23.15 uur: n? *de meeste plaatsen droog weer t enkele opklaringen, maar in de t„i hier en daar mist. Zwakke J vat im5P-1.ffe' aan de Waddcnkust aan- t 7,i-!i vr'j krachtige wind tussen i j «uawest en zuid. Dezelfde middag- jje^Pe uren als gasteren of iets la- J ki?n^ac^n^ van **et Belgisch weer- t kundig instituut: t !kbr!nSelcnd zwaar bewolkt en op- J dap met neerslagvlagen. Zon- iK-fafun^v dalinS van de tem- mSS VandaaS tot einde van de J R*lc|dag mist. oonin%a<fzon onder 16 38 u«r. Maan J t "P 19.23 uur. J lfi<ïfe1n: Z0IU °P 8.17 uur, zon onder i mó Maan onder 11.38 uur !Jaan op 20.29 uur. 'deraï^?: zon °P 819 uur- Maan on- «er 14.17 uur. t De beide regeringsleiders tijdens deze eerste ontmoeting. (In het midden de tolk.) Gisteren is in Den Haag de 77-jarige heer J. Th. Lispet van een 10 meter hoog dak gevallen. Hij is aan de gevol gen overleden. De man voerde lichte werkzaamheden uit voor een firma. L. gleed uit, toen hij bezig was met het vastzetten van een jaar loszittende dakpannen. De overledene was een inwoner van het gemeentelijk verzorgingshuis. De technische hoofdambtenaar van het ministerie van defensie F.H. van der Putten heeft de opdracht van minister Visser opgevat als een eerste stap om in de zaak Van der Putten „de onderste steen boven te halen". De 23-jarige kantoorbediende B. M. K. uit Oegstgeest, die vorige week maan dag door de rechtbank in Maastricht is veroordeeld wegens moord op zijn ouders, gepleegd in de avond van 17 mei van dit jaar in Maastricht, heeft tegen het vonnis: vijftien jaar gevange nisstraf en terbeschikkingstelling van de regering, appèl aangetekend bij het ge rechtshof in 's-Hertogenbosch. Ook heeft hij verzocht een nieuw psy chiatrisch onderzoek te mogen onder gaan. Het uitvoerige memorandum van de Bussumse defensieambtenaar omvat feiten over en namen van officieren, die zich naar zijn mening zouden hebben schuldig gemaakt aan collaboratie met Japanners in het voormalige Neder- lands-Indië en aan onregelmatigheden na de capitulatie van Japan. Bovendien heeft de samensteller een overzicht ge geven van gebeurtenissen die zich sinds 1950 in Nederland zouden hebben afge speeld. Dit heeft de raadsman van de heer Van der Putten, mr. N. J Geleijnse, gisteren tijdens een persconferentie in Amsterdam medegedeeld. De heer Van der Putten woonde de persconferentie „als belangstellende" bij, zoals de heer Geleijnse zei. De heer Geleijnse vond het betreurens waardig dat minister Visser op zijn 14 dagen geleden in Den Haag gehouden persconferentie hët rapport Zaaijer (over beweerde misstanden in het voor malige K.N.I.L.), voor publikatie heeft vrijgegeven. „De minister heeft het rap port slechts willen gebruiken als wapen tegen de meer of minder gedetailleerde beschuldigingen over de misstanden in Indië", zei de heer Geleijnse. Hij liet een aantal brieven zien waar uit blijkt, dat minister Staf, Vissers voorganger, zich van de conclusies in het rapport Zaaijer heeft gedistantieerd en de heer Van der Putten in het open baar heeft gerehabiliteerd. De heer Ge leijnse noemde het een „staatsrechtelijk novum" dat een minister een rapport van zijn voorganger hanteert, die in het openbaar te kennen heeft gegeven dat hij dat rapport als onjuist terzijde heeft ge legd. „Dit had de minister niet mogen doen", zei hij. Hij vroeg zich af waarom minister Visser niet het uit 1949 date rende rapport van kolonel Huismans naar aanleiding van een ter plaatse in gesteld onderzoek in opdracht van wijlen generaal Spoor voor publikatie heeft vrijgegeven. Daarin wordt als eerste conclusie aanbevolen aan Van der Put ten recht te doen wedervaren. „Minister Staf heeft mij gezegd dat het rapport Zaaijer nooit gepubliceerd had mogen worden, omdat het volkomen onjuist is", zei de heer Van der Putten zelf. De minister zou hem hebben voor gesteld uit „de kliek bij de landmacht" over te stappen naar de marine. Bij nader inzien heeft de heer Van der Put ten dit voorstel afgewezen. Tijdens het contact tussen oud-minis ter Staf en de heer Van der Putten zou de bewindsman hebben verzocht alle stukken betreffende deze zaak aan zijn huisadres te sturen, „omdat op het mi nisterie alles zoek raakt". Ten bewijze hiervan overhandigde de heer Van der Putten een fotokopie met het adres van de minister in diens handschrift. De heer Van der Putten, die 14 dagen verlof heeft genomen om zijn memoran dum te kunnen samenstellen, achtte zijn aanwezigheid op de persconferentie niet in strijd met de ambtelijke bepalingen. „Het gaat hier om een beledigend afge daan rapport", zei hij. Zijn raadsman geloofde, dat wanneer minister Visser via de pers een aanval doet op dc inte griteit van Van der Putten deze dit niet hoeft te accepteren. Ook Rockefeller sr. niet. „Ik ben realist", zei hij gisteren, „als Mi chael de kust gehaald heeft, kan hij nog gevonden worden, zo niet, dan is er nu geen enkele hoop meer". Het zoeken concentreert zich nu op de twee benzineblikken, waarop de vermis te zich, zoals de geredde heer Wassing heeft verteld, drijvende hield. Deze kun nen nl. met radar worden opgespoord. De radarinstallaties van alle bij de red dingspoging betrokken schepen hebben echter daarmee nog geen succes gehad. Men wil in ieder geval blijven zoe ken totdat tenminste die blikken ge vonden zijn. „Dat ze nog niet gevon den zijn kan er op wijzen dat ze aan land gekomen zijn mèt Michael", zei Rockefeller sr zelf. Een deskun dige in het bewuste gebied vreest echter dat een sterke stroming de drenkeling naar zee heeft doen af drijven. Gisteren is rond de vermissing van Michael Rockefeller bijna nog een hevi ge politieke rel ontstaan. Het ministerie van Defensie in Den Haag verklaarde nl. dat een deel van de Amerikaanse ze vende vloot, volgens een aanbod van de V.S., aan de opsporingsactie zou gaan deelnemen. Dit ontketende in Djakarta felle reac ties: we kunnen ons dat moeilijk voor stellen, zei het ministerie van Buiten landse Zaken. „Dat de Amerikanen wil len helpen is begrijpelijk, maar waarom daarvoor dan een vliegdekschip nodig is, dat valt moeilijk te rechtvaardigen". In de reactie werd onverbloemd gezegd dat het er erg veel op leek dat Nederland de vermissing van Rockefeller jr. had aangegrepen om er politieke munt uit te slaan, ener zijds door de aanwezigheid van een sterke Amerikaanse vlooteenheid in de wateren van Nieuw-Guinea, an derzijds door de hoop dat Indonesië zich daardoor zou laten verleiden tot het uiten van scherpe kritiek op de V.S. Die plotselinge rel zal ongetwijfeld mede de snelle reactie van gouverneur Rockefeller hebben beïnvloed: hij liet per omgaande weten dat hij de hulp van de zevende vloot helemaal niet no dig acht. Ook een bericht als zou Austra lië parachutisten ter beschikking stellen, werd later in Canberra ontkend. Duizenden Papoea's zoeken mee naai de vermiste. Hun is pruimtabak beloofd als ze een spoor vinden. i Een arbeider van de Sabena vond tot zijn verrassing bij het ledigen van een vuilnisbak tussen de rommel een aantal buitenlandse bankbiljetten. Het waren zeven (Nederlandse) briefjes van duizend gulden en een van vijf honderd gulden. De eerlijke vinder bracht ze direct naar de directie van het vliegveld. Bij navraag bleek, dat een vrouwelijke passagier de bankbiljetten bij een tus senlanding in Brussel icas kwijtge raakt. Bij het schoonmaken van de cabine is het geld tussen kranten en andere papieren in de vuilnisbak terechtgekomen. Een telexbericht heeft inmiddels de passagier gerustgesteld. Finland wordt vandaag 'bedreigd door een nagenoeg totale lamlegging van de telegraaf-, telefoon- en telexverbindin gen. Ruim 700 ingenieurs en technici van de Finse PTT hebben, aangekondigd vanmiddag om 1 uur het werk neer te leggen. Zij willen een salarisverhoging van ongeveer 17 procent. (Advertenties) bloemenzeep UtObHt lm VERPAKKING 2 STUKS 1.95 - 3 ST. 2.50 Verkrijgbaar bij de vakman bus voor 4 5 5 behandelingen 5.90

de Stem | 1961 | | pagina 1