agtota?) 1 kekkonen op weg naar siberisch gesprek y gaan Kivoe uitkammen J 'i LANGE: oon laten ons niet NAVO jagen we uit de ROCK 'N ROLL-HYSTERIE Duitsers bekenden spionage voor V.S.-inlichtingendienst Vezin, Noorse minister: Russen zijn werkelijk bevreesd Vader van Rockefeller zoekt zelf mee - kans op succes is echter gering Tweede Kamer verschuift tv- en radio-interpelatie Gromyko weer zeer fel Streek wordt uitgekamd Ion valt (o.a.) in Tilburg Amerikanen bedrogen ons DAGBLAD VOOR ZEELAND anït4 h 7 mmats. Wm- mme! Officieel begrip voor Volksgericht Vervolging van Staphorsters? Kongo-debat in YN vastgelopen Universitair Asiel fonds Furler: tweede fase EEG gaat 1 januari in Ciudad Trujillo (weer) omgedoopt ..Nieuw gebouw belangrijker dan salarissen?' „Zie je wel, we hadden moeten staken Hoog hotel in Brussel Wijziging personele belasting voorgesteld 16 14 102e JAARGANG No. 23835 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J, H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 23 NOV. 1961 Abonnementsprijs 7.per kwartaal 8,20 per post, 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. f 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus Terneuzen IJsbaanstraat 24 - telefoon 2801 OOSTBURG Nieuwstraat 41 - telefoon -893) |varm water keuken, en paart extra zuinigheid |2t water in ip tweeërlei keuken of Imd om zijn ssoorten en badgei- litzondering stadsgas, ingas. EMERSON '.oelkastcn IN KNIJPFLACON VAN DER STEEN 0 APENSPXfKffl BrrtR HeceKiMPt m nMêitn M- ff (Van onze parlementaire redacteur) Het is nog niet zeker of ei eventueel zonder aanklacht van de twee slachtof fers een vervolging zal worden ingesteld tegen de aanstichters van het zogenaam de Staphorster volksgericht. Vragen hierover uit de Tweede Ka mer werden gisteren door mr. Beerman (Justitie) beantwoord met de medede ling dat de officier van Justitie te Zwol le nog slechts een voorlopig rapport heeft ingezonden. Eerst als het onder zoek zal zijn voltooid zal een beslissing over een eventuele vervolging genomen kunnen worden. De Kamer vroeg de be windsman het eindrapport over te leg gen. Ik zal zien wat ik doen kan, ont week mr. Beerman. Hij vertelde intus sen dat de officier van Justitie in zijn voorlopig verslag zeer veel begrip heeft getoond voor het eigensoortige karakter van de Staphorster gemeenschap. Dat begrip heeft ook de minister aan de dag gelegd. De opperbevelhebber van de V.N.- strijdmacht in Kongo, generaal Mc- Keown, en de V.N.-vertegenwoordiger in Elisabethstad dr. O'Brien, kunnen nog niet naar Kongo terugkeren, omdat de Veiligheidsraad geen besluiten omtrent Kongo heeft kunnen nemen. Het debat is volkomen vastgelopen. Ze zullen niet eerder teruggaan dan nadat de Veiligheidsraad zijn debat over Kongo zal hebben afgesloten. De raad heeft zijn zitting verdaagd tot vrijdagmiddag, nadat de Sovjet-Unie had gedreigd met het uitspreken van een ve to over een reeks Amerikaanse ameu dementen op de driemogendhedenresolu- tie ter versterking van het V.N.-werk in Kongo. Het besluit van de raad zal naar alle waarschijnlijkheid worden gevolgd door een zitting van de adviesraad voor Kon go van dc secretaris-generaal van de V.N. De Italiaanse- regering heeft intussen een rapport ontvangen over de moord op de dertien vliegers. Het wordt nu be studeerd. Dc bedoelingen van Moskou met hun Scandinavische crisis wordt steeds duidelijker: Noorwegen moet, als eerste slachtoffer, naar een neutralistische houding worden gedwongen en Finland zal zijn hui dige neutraliteit moeten wijzigen in een stellingnanie ten gunste van Rusland. In minister Lange heeft Gromyko evenwel een felle tegenstander De diplomatieke schermutselingen, die al tot felle debatten hebben geleid, laaiden gisteren weer op tijdens een lunch in de Noorse am bassade in Moskou. duuide het etentje. En er is meer gesproken dan Drie uur gegeten. Minister Lange stelde, nadat Gromy ko een speech had afgestoken, met na druk dat een klein land als Noorwegen zich niet kan permitteren alleen te blij ven staan. Oslo dacht er eenvoudig niet aan zijn banden met de NAVO losser te maken, zei hij. ,.Met niets van wat de heer Gromyko betoogd heeft, kan ik het eens zijn", liet hij weten. De Russische minister van Buitenlandse Zaken had Noorwegen nl. verweten dat het niets deed voor ontspanning en ontwapening en dat het alleen maar een afwachten de houding aannam. De ontwikkeling in het Oostzeegebied „verontrust" de SoV' jet-Unie zeer, aldus Gromyko Een opmerkelijk geluid liet de Noorse minister van Defensie horen, toen hij gisteren in Kopenhagen sprak op een bijeenkomst van de „Deense NAVO-ver- Lmiging". Hij zei nl. niet te geloven dat de Russen hun politiek op cynisme grondvesten. Integendeel, aldus minister Harlem, ze geven blijk van realisme. De minister zei nl. te geloven dat de politieke stappen van Moskou in zake Finland, Noorwegen en Dene marken werkelijk door ongerustheid worden ingegeven. De plotselinge rol van Scandinavië in de koude oorlog is niet een stukje Russische zenuwen oorlog of een propagandistische zet. „Ze zijn werkelijk bevreesd voor hun militaire veiligheid", zei Har lem. Hij ontkende overigens dat daartoe aanleiding is. Maar de Rus sen menen van wel, zei hij Baltiscli commando Het gesprek Kroestjev-Kekkonen, in het Siberische Novosibirsk, zal heel an ders verlopen dan de besprekingen die de Noorse minister Lange zo onvervaard voert. De Finse president ts gisteren per trein naar Rusland vertrokken. Zijn voornaamste taak zal wellicht zijn Kroestjev er van te overtuigen dat er in Finland geen enkel gevaar bestaat voor ook maar de geringste afwijking van het neutrale pad en dat er dus geen reden is om over gezamenlijke Rus- In de laatste vijf jaren, sedert de Hongaarse revolutie, heeft de Stichting Universitair Asiel Fonds f 2.054.196,91 uit gegeven voor de vluchtelingen-studenten. waarvan f 1.393.974,- voor de Hongaarse) revolutie-vluchtelingen. In die vijf jaren heeft het U.A.F. f 2.287.052,27 ingeza meld. Deze gegevens verstrekt het UAF in een uitgave getiteld „vijf jaren oplei ding van vluchtelingen", die tot stand kwam in samenwerking met de „Stich ting schoolopleiding van jeugdige Hon gaarse vluchtelingen." Met dit geld zijn aan 133 Hongaren studiebeurzen toegekend. Zeventien vluchtelingen hebben met behulp van zo'n beurs hun studie tot een goed einde gebracht: 13 hebben de studie gestaakt; 6 vrouwelijke studenten hielden met de studie op wegens huwelijk. DE IJ-TUNNEL zal in totaal 142 miljoen gulden gaan kosten. Hiervan moet nog 120 miljoen worden verwerkt. OVERSTROMINGEN in Somaliland be-1 dreigen een kwart van de bevolking daar met verhongering. Naar schatting zullen in de komende maanden 600.000 mensen dringend hulp nodig hebben. DR. MARGA KLOMPé, minister van Maatschappelijk Werk, die waarnemend minister is van O. K. en W., zal nog voor Kerstmis de begroting van O. K. en W. verdedigen. Minister Cals is nl. Rog steeds zwaar ziek. HET LANDBOUWSCHAP heeft in zijn vergadering van gisteren inderdaad be sloten om een wijziging te vragen van de wet p.b.o. om de „vrije" boeren ste viger te kunnen aanpakken. Dezer dagen maakten wij hiervan uitvoerig melding. Voorts besloot ditzelfde schap meer geld te vragen voor secundaire en tertiaire wegen. VOOR DE anti-hongeractie is in een toaand tijds tussen 23 oktober en 23 november één miljoen gulden bijeen gebracht. Droog weer Weersverwachting van het K.N.M.I. t tot vanavond, opgemaakt gisteren- avond 23.15 uur: J Droog en aanvankelijk vrij zonnig t weer, maar later meer bevolking. J t /wakke tot matige wind tussen zuid- 4 J oost en zuidwest. Dezelfde of lets ho- 1 J gcre temperaturen. 4 Verwachting van het Belgisch weer- t kundig instituut: J J Toenemende bewolking met later op dc dag regen Stijgende temperatu- i ren in het westen. t Vandaag: zon onder 16.40 uur. Maan J "P 17.57 uur. Morgenzon onder 8.14 uur. Maan i onder 9.56 uur. 5 sisch-Finse verdedigingsmaatregelen te overleggen. Maar Kekkonen vraagt zich nu onge- twyfeld reeds af, welke pijlen Kroest jev daar tegenover op zijn boog zal heb ben. In Scandinavië neemt men intussen het zekere voor het onzekere: er wordt gewerkt aan nieuwe defensieve maatre gelen. Een extra budget voor de verde diging van noord-Noorwegcn, dat giste ren verleend werd, is daarvan een on derdeel. In Oslo zijn de Westduits-Deen- se besprekingen inzake een gezamenlijk Baltisch commando geëindigd. Men schijnt nog niet tot een definitieve over eenstemming te zijn gekomen. Ook het overleg tussen Kennedy en Adenauer, in Washington, is ten einde Adenauer is gisterenavond reeds op weg naar huis gegaan. Naar zowel Kennedy als de Westduilse ministers Strauss en Schroeder zeiden, waren de gesprekken uitmuntend verlopen, Of ze het er over eens geworden zijn of er inleidende be sprekingen met de Russen over Berlijn moeten worden aangeknoopt, is niet dui delijk geworden. Over de „grondslagen, doeleinden, besluiten en. middelen" is echter wel overeenstemming bereikt, dat heeft Strauss met nadruk gezegd. „Of dit tot onderhandelen met Moskou leidt, hangt af van de Amerikanen", zei hij. Schroeder waarschuwde dat het bij zonder gevaarlijk zou zijn als het Wes ten, in het verlangen tot een vergelijk te komen met de Russen, van zijn rech ten in Berlijn zou afzien. Lauwe reactie Met reserve hebben de Amerikanen en Britten gezegd in te zullen gaan op het Russische voorstel om de kernstopbe- sprekingen te hervatten. Stevenson zal weer de Amerikaanse delegatie leiden en Zorin de Russische, alsof er tussen september en nu niets gebeurd is Overigens hebben de Amerikanen la ten weten dat ze de voorwaarde dat er tijdens de besprekingen geen schending van het stilzwijgend moratorium mag plaatsvinden, zo ongeveer aan hun laars lappen. „We zullen zien of het nodig is, onze veiligheid blijft voorop staan", al dus Washington. Londen was ook niet enthousiast. „Er zitten duistere passages in het Russische voorstel, maar waarom zouden we niet proberen of het deze keer iets wordt", liet het ministerie van Buitenlandse Za ken weten. Versperringen De Oostduitsers hebben op de auto snelweg naar West-Berlijn, op .Oostduits gebied dus, stevige stalen versperringen aangebracht die het verkeer naar de omstreden stad noodzaakt „slalom" te rijden. Ook worden er voorzieningen aan gebracht die het mogelijk maken de weg volkomen te versperren. De president van de raad van parle mentariërs van de zes Euromarktlan- den, Hans Furler, heeft gisteren gezegd dat de Europese Gemeenschap on danks alle moeilijkheden die wij moe ten overwinnen" volgens schema op 1 januari 1962 het tweede stadium, een vrijhandelszone in Europa, zal verwe zenlijken. Furler steunde de toespraak die de Westduitse vice-kanselier en minister van Economische Zaken, Erhard, had gehouden volledig. Erhard had, zoals bekend, de parle mentariërs verzekerd dat de landbouw problemen met Frankrijk voor de Bonds republiek nooit een aanleiding zouden zijn om de evolutie van de E.E.G. te probe ren tegen te houden. In de provincie Kivoe is een groot scheepse opsporingsactie op touw gezet om de moordenaars van de Italiaanse luchtmacht-militairen, die enige tijd geleden om het leven werden gebracht, te pakken te krijgen. Driehonderd VN- militairen uit Malakka en tweehonderd Ethiopische VN-militairen zijn voor deze actie ingezet. Op de foto zien we twee VN- officieren uit Malakka tij dens een informatieve bespreking over de gang van zaken op het vliegveld van Kindoe. President Balaguer van de Domini caanse republiek heeft het congres ver zocht de naam van' de hoofdstad van het land. herinnerend aan het persoonlijk bewind van de familie Trujillo, te ver anderen in „Santo Domingo", de naam die Columbus er ruim vier eeuwen ge leden aan gaf ter ere van de H. Domi- nicus. In 1936, zes jaar nadat generalissimus Rafael Trujillo y Molina „president" van de Dominicaanse republiek was ge worden, werd Santo Domingo omge doopt in Ciudad Trujillo, tot meerdere eer en glorie van de „vader des vader lands". Gouverneur Rockefeller is giste ren aangekomen in Merauke, waar hij zich met een uitgebreid gevolg heeft ingescheept op een Neder lands vaartuig om persoonlijk deel te nemen aan het opsporingswerk naar zijn zoon. Men zoekt uit alle macht en met alle mogelijke middelen, maar de kansen om de 23-jarige Michael nog te vinden, wor den hoe langer hoe geringer geacht. (Van onze parlementaire redacteur) De interpellatie-Baart (P.v.d.A.) over de radio- en t.v.-salarissen wordt de volgende week dinsdag in de Tweede Kamer gehouden. De heer Baart had eerder willen interpelleren maar hij kreeg voor zijn voorstel alleen de steun van zijn fractie en de C.P.N. De rest der Kamer had behoefte aan enig Also] er een orkaan doorheen was getrokken zo zag de zaal van een nieuw sportpaleis in Parijs er uit na dat daarin op hysterische wijze was huisgehouden door een honderdkoppig leger aanhangers van het Parijse rock 'n roll-idool met de Engelse naam Vince Taylor. In de staatsloterij is gisteren een prijs van honderdduizend gulden gevallen op lot nummer 1250. Twee series van dit lot blijken in Amsterdam te zyn ver kocht. De overige vier series respectie velijk in Rotterdam, Den Haag, Ensche de en Tilburg. De ene Amsterdamse serie was in zijn geheel verkocht aan een clubje ar beiders van een fabriek in Amsterdam- Noord. „De prijs is dus best terechtge komen", zei de collectrice. Het andere in Amsterdam verkochte lot is in klei ne coupures verkocht. In Rotterdam heeft een man een half lot gekocht. De rest is in twintigjes en tientjes verkocht. Serie C van het win nende lot is in Den Haag. verdeeld in twee halve loten, verkocht aan clubjes. In Tilburg, waar mevrouw C. Noren burg-Van Seters het winnende lot heeft verkocht, was het reeds de derde maal dat hier de hoofdprijs is gevallen. De collectrice kon niet zeggen waar de prijs terechtgekomen was. Het lot was in twee halve loten verkocht. De Westduitsers Walter Nau- mann en Peter Sonntag, die in Moskou terechtstaan voor een militair tribunaal van drie man, hebben gisteren gezegd schuldig te zijn aan spionage voor de Amerikaanse geheime dienst. De 22-jarige Sonntag wordt verde digd door de Moskouse advocaat Mi chael Grinev, die ook de Amerikaanse piloot Francis Gary Powers heeft ver dedigd. De 27-jarige Naumann wordt bijgestaan door de advocaat Pjotr Bo- gatsjev. De Westduitsei's kunnen 15 jaar gevangenisstraf of zelfs de doodstraf krijgen. Zij werden op 27 september gearresteerd toen zij een autotocht maakten door de Sovjet-Unie. Het proces werd in het Russisch en Duits gevoerd. In de akte van beschul diging wordt onder meer gezegd, dat Sonntag en Naumann in West-Duitsland zijn opgeleid voor spionagewerk in de Sovjet-Unie Beide mannen hadden ge heime gegevens verzameld. Bij dit werk hadden zij zich uitgegeven voor toeristen. Zij hadden voorts „geheime militaire installaties gefotografeerd" en aantekeningen gemaakt. Na voor lezing van de akte van beschuldiging stond Sonntag op en zei: „Ik beken vol ledig schuld". Sonntag verklaarde vriendschap ge sloten te hebben met twee Amerika nen, Olsen en Mark, die hem zeiden dat zij vertegenwoordigers waren van de Amerikaanse inlichtingendienst in W est-Duitsland. Sonntag vertelde de Amerikanen over zijn voorgenomen reis door Rusland, waarop de Amerikanen hem aanboden de reis te bekostigen en hem voor stelden een metgezel te zoeken. Sonn tag koos Naumann. Beiden werden in een flatgebouw in Frankfort geoefend in spionagewerkzaamheden. Op vragen van de rechter zei Sonn tag opdracht gekregen te hebben uit te zoeken waar de raketbases en -fa brieken zich bevinden, waarbij hun werd gezegd waar deze waarschijnlijk te vinden zijh. Ook moest aandacht worden besteed aan radarinstallaties, spoorwegwagons voor rakettransport en motorvoertuigen voor het vervoer van vloeibare zuurstof. Bovendien werd hen gevraagd uit te kijken naar pro- Westerse Sovjetburgers, deze te fogra- feren en uit te zoeker? wat zij deden. Sonntag zei dat hij en Naumann 2.000 mark en uitrusting voor de reis hebben ontvangen. Tijdens hun reis, vanafde Finse grens namen zij foto's en maak ten zij notities. Op vragen van de openbare aanklager zei Sonntag dat hij erin had toege stemd de opdrachten van de Ameri kaanse inlichtingendienst uit te voeren omdat hij het geld nodig had. Hij en Naumann zouden onvriendelijk tegen de Amerikanen geweest zijn en zouden ontevreden zijn over de Amerikaanse bezetting van West-Duitsland. Dc op drachten zouden niet volledig zijn uit gevoerd. Hij voegde er aan toe 'dat de Amerikanen hen bedrogen hadden, om dat de spionageopdrachten pas vlak voor hun vertrek werden gegeven. De rechtbank gaf vervolgens Sonn tag een vulpen met onzichtbare inkt in handen, die beide mannen gebruikt zouden hebben, met het verzoek te tonen hoe deze vulpen werkte, waarop Sonntag dit liet zien. Op de vraag waarom hy voor spio nage gekozen was zei Sonntag dat dat waarschijnlijk gedaan was „omdat ik Russisch heb geleerd, uit Oost-Duits- land ben gevlucht en een eigen wagen heb". uitstel ter nadere bestudering van de stukken. N.V.V.-voorzitter Roemers (P.v.d.A.), vond dit geen steekhoudend argument. Iedereen weet langzamerhand waarom het gaat, zei hij. Dr. Kortenhorst had nog een ander motief voor uitstel. De te interpelleren bewindsman, dr. Veldkamp (sociale zaken), is donderdag (morgen) verhinderd. De minister moet ergens een nieuw gebouw openen, wist oppositie leider Burger. Is dat soms belangrijker dan een interpellatie? vroeg hij. Er is in ieder geval geen urgentie in deze kwestie, repliceerde de Kamervoorzitter; er wordt immers toch niet gestaakt. Grote beroering onder de delegatie van radio- en t.v.-mcnsen, die voor deze gelegenheid naar de Tweede Kamer waren gekomen. Zie je wel, werd er gefluisterd, we hadden moe ten staken. (De „prominenten", die eergisteravond een zeer langdurige, besloten vergade ring hielden, hebben daarin nl. wel hun „bereidheid" uitgesproken om eventueel een initiatief te nemen tot een „krachtige actie", maar tot staking werd nog niet besloten). Hilversum en Bussum komen de vol gende week wel aan hun trek in de Ka mer. Er is namelijk een overvloed van tijd voor de interpellatie-Baart want de Kamer heeft de volgende week een zeer beperkte agenda. Een meerderheid heeft namelijk ondanks heftig verzet van dr. Kortenhorst besloten de begrotingsbe handeling van defensie van de volgende we'bk naar een andere datum te ver schuiven. Het voorstel terzake van de heer Fens (K.V.P.) werd gemotiveerd met de buitenlandse contacten van vele defensiedeskundigen. Dr. Kortenhorst hief in wanhoop zijn armen omhoog. Juist vanwege deze contacten is de Ka mer destijds van 100 tot 150 leden uit gebreid, riep hij. Dr. Kortenhorst waar schuwde de Kamer dat verder uitstel ertoe moet leiden dat de begrotingsbe handeling als geheel in de knoop komt. Deze waarschuwing werd echter gene geerd. Knott Hotels Corporation heeft in New York meegedeeld, dat onderhande lingen zijn afgesloten voor de bouw van een hotel van 25 verdiepingen in Brus sel. Het hotel, dat de naam „The West- bury" zal krijgen, zal in april 1963 in gebruik genomen kunnen worden. Het zal 265 kamers tellen en het hoogste zijn op het Europese vasteland. Het bouw materiaal zal voornamelijk bestaan uit glas, staal en beton. The Westbury komt op een kruising van dc Kardinaal Mer- cierstraat en de Koloniënstraat. „Hij is een goed zwemmer", zei de perschef van Rockefeller hoop vol. „Hij is niet op 15, maar op slechts 2 mijl uit de kust in het wa ter gegaan", merken anderen op. De kustlyn, in het gebied waar Rockefeller jr. en Wassink met hun vlot schipbreuk loden, zou goed toe gankelijk zijn voor een geoefend zwemmer. Aan dg andere kant wijzen mensen in de streek er op dat er veel krokodillen en gevaarlijke slangen voorkomen. Een Franse ontdekkingsreiziger, die vorig jaar dezelfde streek bereisd heeft, gaf als zijn mening te kennen dat het wel als een wonder beschouwd zou moeten worden als de Papoea's in dit gebied de jonge Rockefeller zouden redden, ge steld dat zij hem levend op de kust aan treffen, „De inboorlingen daar beschou wen blanken nog als geesten", zei hij. Twijfel Ook van de zijde van het Nederlandse gouvernement is te kennen gegeven dat er weinig reden meer is voor optimisme. Het was gisteren de vader van de ver miste aan te zien dat hij ook ernstig twijfelt aan het succes van de tocht. Er wordt gezocht over een gebied dat 180 km lang en 45 km breed is. Ook de Papoeabevolking van aangrenzende stre ken is ingezet: het wemelt er van prau wen. Vliegtuigen scheren laag over het wa ter en de aangrenzende kust. De Austra lische regering heeft een Catalinavlieg- boot ter beschikking gesteld. De marine heeft het zoeken gisteren avond gestaakt. Men acht het namelijk hoogst onwaarschijnlijk dat iemand, die zondagochtend vroeg te water is ge raakt, zich nu nog levend in het water zou bevinden. In het bijzijn van gouverneur Rocke feller zelf zal nog een laatste grote po ging gedaan worden: men zal, nu alle hulpmiddelen geconcentreerd zyn, het gehele gebied letterlijk gaan uitkam men. „Geen politiek" Dc weduwe van de vermoorde amb tenaar ir. Hilkemeyer (door de kwestie- Rockefeller is deze zaak wat op de ach tergrond geraakt), zal maandag a.s. met haar twee kinderen naar Nederland ver- trekken. Over de moord en de toedracht doen de laatste dagen in Nieuw-Guinea tegenstrijdige mededelingen de ronde Enerzijds wordt gezegd dat de bevol king van de streek waar men het lijk van de heer Hilkemeyer en van de twee Papoea-ambtenaren vond, zeer rustig en vriendelijk is, maar anderen menen dat zij meer dan eens moeilijkheden heeft veroorzaakt. Hilkemeyer is de eerste Nederlandse ambtenaar die op Nieuw- Guinea werd vermoord. In de nabijheid ligt een dorp dat bekend staat als een be2'ucht pro- Indonesisch broeinest. Onlangs is een komplot tegen het gezag ontdekt en vele bewoners van het dorp zijn toen gevrngen gezet. Enige samenhang tussen deze politieke zaak en de moord wordt echter nadrukkelijk ont kend. Men wijst nl. ook op een andere om standigheid die kwaad bloed kan heb ben gezet. Ir. Hilkemeyer had bepaalde voorwaarden inzake de woningbouw zeer stringent toegepast en op grond daar van onlangs pasgebouwde Papoea-hui zen laten afbreken. (Van onze parlementaire redactie) Dc regering heeft besloten om, even- als bij dc voorgaande huurverhogingen, ook voor de komende huurverhoging (1 juli 1962) de personele belasting aan de huurontwikkeling aan te passen. Hier toe is door minister Toxopeus (Binn. Zaken) en staatssecretaris Van der Ber- ge (Financiën) bij de Tweede Kamer een wijzigingsontwerp ingediend. Omdat het verhogingspercentage van de huren afhankelijk zal zijn van de in deling in een vijftal klassen, willen de bewindslieden de personele belasting hieraan zoveel mogelijk aanpassen. Daartoe zullen de eerste vier klassen voor de personele belasting worden ge lijkgesteld met de overenkomstige klas sen voor de huurverhoging. De vijfde t/m negende klasse der personele belas ting zal overeenkomen met de vijfde klasse voor de huurverhoging.

de Stem | 1961 | | pagina 1