Ma» Wilde staking bij radio en televisie op handen? GROMYKO EN LANGE: VUISTEN OP TAFEL Kroestjev wil over kernstop praten uwHUID ffiSSliN Klaagzang van pessimistische Lefèvre in Belgische Kamer Rockefeller nog geen spoor „PROMINENTEN" WILLEN NU ACTIE B™ZEEP Mr. Y. Scholten houdt been stijf: éénmaal drie procent Zoeken naar moordenaars Fors gesprek in Moskou cremeMOUSON DAGBLAD VOOR ZEELAND Rol bij onderhandelingen BEN BELLA SPOEDIG VRIJ? Senaat akkoord met verdrag Temen en Gent MAAR KAMER VECHT DOOR Vliegtuig valt na botsing op huis Priestermoorden Litauen in Zuidoostelijke wind Ontsporing bij Woerden icr weken legen N.S.-machinist geëist Vandaag proces tegen spionnen in Moskon Genève 28 november weer op gang Maar dan geen proeven doen Westelijken Doorman" mag enkele Seahawks behouden GROTE TUBE 1.65 „Gunstige economie, maar slechte politieke situatie' 102e JAARGANG No. 23834 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. Voor God, Koningin en Vaderland ent WOENSDAG 22 NOVEMBER 1961 Abonnementsprijs 7.per kwartaal 8,20 per post, 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau v •nor de Zeeuwse Eiland^nT GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) Abdcl Krim Khatib, de Marokkaanse minister voor Afrikaanse Zaken, ver wacht dat de Franse autoriteiten de Al gerijnse opstandelingenleider Ben Bella begin volgende week zullen vrijlaten. Khatib is meermalen naar Parijs ge vlogen om namens koning Hassan op te treden inzake de kwestie der Algerijnse gevangenen. Hij zei dat de aanwezig heid van Ben Bella bij hervatte onder handelingen gewenst zou zijn maar dat dit geen voorwaarde was voor die even- (Van onze radio- en t.v.-redacteur) Komt het (toch) tot een tvihle staking bij radio en t.v.? De tueie hu vatting. gemoederen onder de mensen m Hilversum en BuKsiim ziin Mogelijk zullen de vijf Algerijnse re- dermate verhit dat de mogelijkheid zeker aanwezig is. lil de Tweede Kamer heeft staatssecretaris Scholten zich gis- bellenministers, die maandag hun hon gerstaking beëindigden, een leidende rol gaan spelen in de Frans-Algerijnse on derhandelingen. (Van onze parlementaire redactie) Dc Eerste Kamer heeft gisterenmid dag zonder hoofdelijke stemming zijn goedkeuring gehecht aan het verdrag tussen Nederland en België betreffende de verbetering van het Kanaal van Terneuzen naar Gent. Het is de bedoe ling dit kanaal bevaarbaar te maken voor zeeschepen van 50.000 dwt. Hiertoe zullen, zoals bekend is, een groot aantal voorzieningen moeten wor den getroffen, zoals uitbaggeringswerk zaamheden, vervanging van sluizen en bruggen, en verlegging van wegen. In dit verdrag is ook de schadevergoeding ge regeld voor erfpachters en huurders van percelen en gronden, die voor de uitvoe ring van de kanaalverbreding moeten verdwijnen, c.q. een andere bestemming krijgen. termiddag nadrukkelijk tegen inwilliging van de eisen der radio- en t.v.-mensen verklaard: éénmaal drie procent en meer niet, aldus* hield hij voet hij stuk (Advertentie) Toon dat bekend werd is gisteren avond in de Karsseboom te Hilversum een spoedvergadering gehouden der ..prominenten". Deze groep, welke voor een groot deel uit niet met name genoemde t.v.-regis- seurs en -producers van de vijf secties bestaat, wilde uiting geven aan haar gro te verontwaardiging over het ontstellen de formalisme van de overheid. Boven dien werd met deze bijeenkomst beoogd, een plan de campagne uit te werken voor een wilde staking. Vooraf hadden wij een kort gesprek met de voorzitter van de personeelsraad en de VARA-groepsraad, de heer Ben Steggerda, die een eventuele actie van dit leidinggevend personeel in de t.v. sector wel kon begrijpen, maar in hoge mate betreurde. De heer Steggerda noemde een wilde staking van deze col lega's, die zich met de aanmatigende ti tel van prominenten" aanduiden, be treurenswaardig, omdat men door deze ,,wanhoopssprong" het gezichtsverlies en de parlementaire actie zou doorkruisen. Daarmede geeft men bovendien de over heid een gereed argument om de bespre kingen te bevriezen. Tot de zeer belangstellend toehorenden op de tribune van de Tweede Kamer tijdens de behandeling van de salarisbesprekingen voor het radio- en televisiepersoneel behoorde o.m. de filmploeg van de journaaldienst van de NTS... Zowel de vakbonden, de omroepdirec- ties en de personeelsraad hebben al het mogelijke gedaan, om op de geëiste uit kering een gunstig advies te krijgen. Het zijn juist de prominenten", die deze vertegenwoordigers van de diverse col leges bij het salarisgesprek laksheid verwijten, zonder zich te realiseren, dat men zich in een goede democratie, ook als de looneisen door de overheid niet worden ingewilligd, aan de vastgestelde spelregels dient te houden, zei hij. Hij sprak de hoop uit. dat ook ditmaal niet tot onberaden stappen zou worden over gegaan. (Van onze parlementaire redacteur) Het conflict over de radio- en t.v.-sa larissen is gisteren in de Tweede Kamer nog niet tot een oplossing gebracht. Vragen van de heren J. Peters (K.V.P.) en M. Vrolijk (P.v.d.A.) vermochten staatssecretaris Scholten (O., K. en W.) niet van gedachten te doen veranderen. Mr. Scholten bleef weigeren verder te gaan dan een uitkering van 3 procent. De tweede drie procent, die Hilversum en Bussum verlangen (kosten f 600.000 f 700.000) werd opnieuw afgewezen met een formeel beroep op de spelregels der vryere loonvorming. Het gaat hier om kabinetspolitiek, verklaarde mr. Schol ten. Staatssecretaris Scholten is echter nog niet met de Kamer klaar. De socialisti sche loondeskundige Baart vond het ant woord van de staatssecretaris zo onbe vredigend dat hij een interpellatie aan vroeg. Hij wil daarbij dan ook de mi nister van Sociale Zaken, dr. Veldkamp, als de eerst verantwoordelijke voor het loonbeleid, ter verantwoording roepen. De Kamer zal vandaag over deze in terpellatie-aanvrage beslissen. Mr. Vrolijk (P.v.d.A.) had het betoog van mr. Scholten eerder reeds .uiter mate teleurstellend" genoemd Als u op uw standpunt blijft staan, komt er on vermijdelijk staking, hoopte de commu nist Bakker. Dat zou ik bijzonder be treuren, verklaarde mr. Scholten, een staking zou ik een zeer ernstige zaak vinden. Ik hoop dat men voldoende ver antwoordelijkheidsbesef heeft om niet te staken. Mr. Scholtens weigering werd gemo tiveerd met strikt formele overwegin gen. Een ander verweer was ook wel erg moeilijk, want hoewel de staatsse cretaris dit ontkende, heeft hij aanvan kelijk bepaald de indruk gewekt, dat er voor de 2500 radio- en t.v.-mensen twee uitkering van drie procent uit de bus zouden komen. Elf andere vragenstellers mengden zich met de heren Peters en Vrolijk in het debat. Mr. Scholten bleef echter op zijn stuk staan. De salarispositie van de radio- en t.v.-mensen moet maar bij de komende salarisonderhandelingen wor den bezien, vond hij. Vandaag zal mr. Scholten en dr. Veld kamp het vuur nog wel nader aan de schenen worden gelegd. In de omgeving van Honoloeloe op Ha waii zijn twee straalbommenwerpers van de marine boven bewoond gebied met elkaar in botsing gekomen. Een der toe stellen kwam op een. huis terecht. De piloot van dit toestel en een kind van een jaar kwamen hierbij om het leven. De andere piloot wist zich met zijn pa rachute in veiligheid te brengen. Het toe stel, waarvan de bestuurder om 't leven is gekomen, scheerde rakelings langs een lagere school, waar op dat ogenblik mensen in vergadering waren. Een militaire reddingsploeg kon het verongelukte toestel pas een uur nadat het op het huis stortte, benaderen. De romp van het toestel viel loodrecht op het pand neer, terwijl de andere delen bij de school van Kainaloe neerkwa men. Een Litause tandarts heeft de 63-jari ge kapelaan Aleksandras Kinteris ver moord door in plaats van een verdovend middel drie doses zwaar vergift in te spuiten. Kapelaan Kinteris is een van de drie priesters, die de laatste weken in Litauen plotseling aan hun einde zijn gekomen. De 70-jarige pastoor Povilionis stierf onder verdachte omstandigheden de 72-jarige priester dr. Paolus Lagys werd door jonge mensen gestenigd tot dat hij dood was. Het bericht over de dood van deze priesters is in Rome binnengekomen te gelijk met andere informaties over een verscherping van de kerkvervolging Litauen. Radio Wilna heeft een scherpe aanval gelanceerd tegen de geestelijk heid, welke zij beschuldigt van collabo ratie met de anti-communistische ver zetsbeweging in Litauen. Het gesprek dat de Noorse mi nister Lange met zijn Russische ambtgenoot Gromyko heeft ge had, is uitgelopen op een heftige „uitwisseling van gedachten", waarbij zelfs stevig met de vuist op tafel zou zijn geslagen. Het verloop van het onderhoud is langs bepaalde kanalen uitgelekt. Men weet daardoor dat Gromyko. zoals trou wens te verwachten was. de ernstige Russische bezwaren tegen Noorwegens rol in de NAVO uiteengezet heeft en dat hij Lange heeft gezegd dat Moskou ver wacht dat de innige band tussen Oslo en het westerse verdedigingspact een stuk losser wordt. ERHARD heeft gisteren onder applaus in het Europese parlement gezegd dat West-Duitsland ondanks zijn landbouw- moeilijkheden geen roet in het eten zal gooien bij de overgang van de E.E.G. van de eerste naar de tweede fase. IN ZUID-AFRIKA is grote politieke dei- Ring ontstaan rond enkele opmerkingen van premier Verwoerd over de joden in oat land. Men noemde deze opmerkin gen ..verbijsterend" en .dreigend". De Houding van Israël ten opzichte van het rassenvraagstuk in Zuid-Afrika was er aanleiding toe. DE COMMUNKTISGHE partij in de V. o. heeft niet voldaan aan de eis zich te laten inschrijven als een Russische man telorganisatie. Vanaf gisteren gaat nu automatisch een boete van 10.000 dollar per dag in. Andere justitiële maatrege len zullen volgen. ?'Fï .17"jaRIGE meisje A. v. d. Zanden uit Mierlo is gisteren in die plaats door fle trein Helmond-Eindhoven gegrepen en gedood. Het gebeurde op een met knipperlichten beveiligde overweg. EE PRAVDA heeft gisteren een uitvoe ring hoofdartikel gewijd aan de ontluis tering van Stalin. Albanië kreeg meteen dc nodige officiële vegen uit de pan. UE EERSTE KAMER heeft gisteren zijn goedkeuring gehecht aan de vestiging van een derde Technische Hogeschool te Enschede. J Weersverwachting van het K.N.M.I. f tot vanavond, opgemaakt gisteren- t i avond 23.15 uur: p "eer met weinig bewolking. f Matige tot zwakke zuidoostelijke J p wind. Dezelfde temperaturen als gis- p teren of iets hogere. p Verwachting van het Belgisch weer- kundig instituut: Mooi weer, maar mogelijk enige be- I wolking. Minimumtemperaturen van i 3 tot 2 graden. Temperatuur overdag tot 10 graden. Vandaag: ion onder 16.41 uur. Maan I op 17.18 uur. J I 7nn °P 813 uur- Maan on- p der 8.52 uur. Lange heeft daarop zijn argumenten naar voren gebracht, die vanzelfspre kend lijnrecht tegen Gromyko's mening ingingen. Het gesprek ontwikkelde zich op den duur zo heftig, dat Gromyko met stemverheffing ging spreken en daarbij op tafel sloeg. Als Noorwegen dan niet naar rede wilde luisteren, zo ongeveer moet hij Lange gezegd hebben, dan moet het daaruit de conclusies maar trekken. Het stelt zich dan aan ernstige ge varen bloot, dreigde hij. En dan zou Rusland beslist gedwongen zijn de positie in het Oostzeegebied veilig te stellen. Nu met Kroestjev Overigens heeft .de ruzie niet verhin derd dat Noorwegen Gromyko voor een tegenbezoek aan Oslo heeft uitgenodigd. Nu moet Lange, na mogelijk een aan sluitend onderhoud met Gromyko, nog met Kroestjev spreken. Dat gebeurt eind deze week. In Helsinki heeft gisterenavond de Finse regering een laatste overleg ge houden. Het volgend hoofdstuk in de door Moskou stevig opgewarmde „Oost zeecrisis" zal nl. spelen als president Kekkonen met Kroestjev overlegt. Hij vertrekt vandaag. In Washington gaat intussen het West duits-Amerikaanse overleg voort, nu op ministerieel niveau. Strauss sprak met Rusk. De officier van Justitie te Utrecht heeft gisteren een hechtenisstraf van vier weken geëist tegen de N.S.-machi nist G. de G. uit Rotterdam, de bestuur der van een trein met Engelse militai ren, die op 21 november van het vorig jaar bij Woerden ontspoorde. Bij deze ontsporing werden een Engelse militair en een Duitse kelner gedood. De offi cier zei van oordeel te zijn, dat de ma chinist hoogst roekeloos had gereden. Hij had geen rekening gehouden met de voorschriften en borden, die bepaalden, dat op de plaats waar het ongeluk ge beurde. niet harder dan 40 kilometer per uur mocht worden gereden. De G. reed ongeveer 85 kilometer per uur. De verdediger van de machinist zei, dat er zowel van de zijde van zijn cliënt als vari de spoorwegen fouten waren ge maakt. Hij trok het „grove schuld" zo als ten laste was gelegd, ernstig in twij fel. De borden waren volgens hem moei lijk te lezen. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. Vandaag begint in Moskou het proces tegen twee Duitse toeristen die van spio nage zijn beschuldigd. Westelijke journa listen zijn uitgenodigd het bij te wonen. Ook de Westduitse ambassade mag waarnemers sturen. De Russische regering heeft gis teren het Amerikaans-Britse voor stel tot hervatting van de bespre- (Van onze parlementaire redacteur) De Karei Doorman" behoudt alsnog een aantal Seahawk-straaljagers voor de eigen luchtbeveiliging. Staatssecretaris De Jong (Marine» heeft daartoe beslo ten op aandrang uit de Tweede Kamer, die, zoals uit het voorlopig verslag op de defensiebegroting is gebleken, grote gevaren ziet in het onbeschermd laten van het vliegkampschip. De Seahawkstraaljagers zijn deze zo mer van de „Karei Doorman" wegge haald, omdat er door de aanschaf van nieuwe vliegtuigen voor de onderzeeboot- bestrijding voor hen eigenlijk geen plaats meer was. (Advertentie) 2 STUKS 1.95 3 ST. 2.50 De Belgische minister-president, Th. Lefèvre, heeft gisterenmiddag in de kamer van volksvertegen woordigers gezegd, dat „de poli tieke sfeer in België gespannen blijft en in menig opzicht zelfs slecht is". Volgens de traditie de politiek van de regering toelichtend tijdens het vorige week begonnen parlementaire debat over de rijksmiddelenbegroting zei Letévre, dat de financiële toestand van België echter sterk is verbeterd. „Onze econo mie draait op volle toeren; sedert 1957 1 was de werkloosheid nooit zo gering". 1 De premier betoogde, dat desondanks bij het Belgische volk vrees bestaat voor „extremistische stromingen, die het land naar een avontuur zouden drijven". Doelend op het bestaan van extreem- Waalse en Vlaamse groeperingen, die naar autonomie streven voor Wallonië en Vlaanderen gewaagde hij van de vrees, dat een „quasi-racistische vijandigheid de rede zou overspoelen". „De Belgen, die in de loop van de geschiedenis aan de overheidsinstellingen en hun leiders nooit veel meer dan een enigszins spottende gehechtheid hebben betuigd, vragen zich thans af, of parle ment en regering genoeg gezond ver stand, moed en gezag zullen hebben om de vraagstukken, waarvan hun toekomst afhangt, te regelen vóór het te laat is", aldus Lefèvre. Hij zei „deze ontmoe diging en vrees" toe te schrijven aan de vernedering op internationaal vlak als gevolg van de Kongolese catastrofe, die „het moreel van de natie heeft aange tast". „De eerste taak van de regering is dan ook de openbare opinie en zelfs het parlement het zelfvertrouwen terug te geven". Terugkomend op de scherpe Waals- Vlaamse tegenstelllingen vroeg hij zich af, of „België zal gaan verzinken in klein nationalistisch gekijf, of dat de Belgen zullen weigeren zich tegen elkaar te laten opzetten". Zijn rede werd door de grote meerder heid van de twee regeringspartijen met applaus begroet. In het orgaan van de Vlaamse socia listen, de Volksgazet, is gisteren met bij zondere scherpheid gereageerd op Re- nards schermen met het federalisme. In een fel commentaar zeggen de Vlaamse socialisten dat zij zich niet door Renard de wet zullen laten voorschrijven. Zij willen wel praten over de proble men, maar niet op basis van de veron derstelling dat alleen een federatie de oplossing kan brengen. Overigens wordt er in vele Vlaamse kranten ernstig aan getwijfeld of de Waalse vakbondsleider wel over een meerderheid beschikt. kingen over het stopzetten van proeven met kernwapens aanvaard maar daaraan voorwaarden ver bonden die weinig hoop bieden op een overeenstemming. Onvoorziene omstandigheden voorbe houden, zullen de kernstop-besprekingen op 28 november in Genève worden her vat. Alles staat er nog voor gereed, in dezelfde 'zaal De aan de Amerikaanse en Britse am bassades in Moskou aangeboden nota's van de Russische regering bevatten een aantal beperkende bepalingen waaruit blijkt dat de Russen hun standpunt over het verbieden van kernproeven nagenoeg niet hebben gewijzigd. Uit de inhoud blijkt nl., dat Kroestjev zijn veelvuldig uitgesproken these, dat het stopzetten van kernproeven nog geen oplossing is van het probleem der kern wapens zolang de bestaande voorraden niet zijn vernietigd en geen wapens meer worden vervaardigd, niet heeft opge geven. De enige manier om het gevaar van kernwapens op te heffen is volgens de Russische nota's het sluiten van een verdrag inzake algemene ontwapening. Het Westen huldigt echter het standpunt dat een kernstop reeds een wenselijk doel op zichzelf is. In hun nota zeggen de meesters der hypocrisie, die juist een reeks proeven met kernwapens van enkele tot meer dan 50 megaton explosieve kracht heb ben afgesloten, dat het Westen bjj de hervatting der onderhandelingen er wel aan moeten denken het morato rium, dat het Kremlin zelf verbrak, in acht te nemen.... De Russische nota's bevatten de vol gende dubbelzinnige passage: „Indien een mogendheid tijdens de besprekingen een kernproef neemt, zal de andere par tij, gedwongen door omstandigheden waarop de Sovjet-regering herhaaldelijk heeft gezinspeeld, genoopt worden daar uit zijn conclusies te trekken met be trekking tot kernproeven". Buitenlandse waarnemers in Moskou hebben weinig hoop op een overeenstem ming in Genève over een verbod op het nemen van proeven met kernwapens. Ook Washington en Londen tonen zich vooralsnog zeer gereserveerd. Een der eerste foto's die weer gemaakt konden worden in en rond Kindoe, waar Kongolese militairen dertien Italiaanse vliegers vermoordden. VN- troepen, afkomstig uit Malakka, maken deel uit van de versterkingen die het opsporen van de schuldigen tot taak hebben. De Nederlandse reddingsploegen, die de gehele dag te land, ter zee en in de lucht het gebied hadden afgezocht, hadden gisteren tegen het vallen van dc duisternis nog geen spoor ontdekt van de 24-ja- rige Michael Rockefeller. Gouverneur Rockefeller en Michaels tweelingzuster, mrs. Mary Rockefeller- Strawbridge, zijn gisteren met een ge charterd straalvliegtuig naar Biak ge vlogen en vandaar met een C-47 van de „Kroonduif", dochtermaatschappij van de KLM naar Merauke doorgereisd. De vader van de vermiste toonde zich bijzonder ontmoedigd door de ongunstige uitslag van de opsporingspogingen. Twee schepen van de marine, de Tas man en de Kolff, hebben het kustge bied afgezocht, terwijl patrouilles van inheemsen de mangrovemoerassen bij de nederzetting Agats hebben doorzocht. De langzamer Beaver-vliegtuigen, uit gerust met waterski's, hebben het speur werk vanuit de lucht overgenomen van de Neptunes. Ook een Cessna van de protestantse zending, bestuurd door mejuffrouw Bet ty Green, neemt deel aan het zoeken. De twee gesignaleerde Europeanen van wie men dacht dat Rockefeller erbij kon zijn bleken de Nederlandse taalkundige dr. Voorhoeve en zijn vrouw te zijn. Het blijkt ook dat patrouilles van de Indonesische marine in de Arafoerazee (tussen de Z.-Molukken en N.-Guinea) naar Michael Rockefeller zoeken. Zij heb ben opdracht er goed op te letten binnen de Indonesische wateren te blijven. Bovenstaande jo to is de laatste die van de vermiste Michael Rockefeller werd gemaakt. Ze werd genomen tij dens een boottocht in het binnenland van Nieuw-Guinea.

de Stem | 1961 | | pagina 1