P.K Drie ambtenaren in wildernis vermoord Ulbricht-paradijs achter nog zwaardere muur VOOR UW ÜPPEN: Zeeland ef beleid Dramatische afloop van expeditie Weer vier Italianen (nu bij ongeluk) omgekomen Ben Bella geeft (na drie weken) hongerstaking op j Erop zitten j kan óók Den Haag geprikkeld door lange zwijgen van Bonn van Kwaliteit Reeks van gesprekken over Berlijnse en Finse crises Symbool Goese K.V.P.: 1 hoofd, maar ippe knieën DAGBLAD VOOR ZEELAND Moord op Joke v. Groenendaal nu voor Hof Wassink (gered): hij dreef op twee jerrycans Parijs hield zich onvermurwbaar RUWE ZEE AANBOD Droog en zonnig Mr. Linthorst Homan met auto over de kop Trujillo s (29 man sterk) uit hun land vertrokken Spanning in Philippijnen Vermist vliegtuig blijkt neergestort O.a. opheldering AKU-aandelen Jager doodt zijn beste vriend WITTE KRUIS DRAAISTIFT 2.95-1.45 NAGELLAK 1,85 1,45 PK - N - 2 - (51 ip de ontwikkeling van de wel- rrnnen. Door de ramp werd ech- andacht op Zeeland gevestigd, industrieën kunnen gaan profite- de bijzonder gunstige ligging :hte van de Zeeuwse omgeving eds aanwezig zijnde natuurlijke plaatsen, o.a. het Westerschelde* ct zijn Sloehaven. hter de arbeiders, die nu pen eigen streek te houden, achtte -alan het noodzakelijk, dat de gcmeenteklassificatie van de it. om do loonverschillen zoveel te nivelleren. et toerisme kan een groot aan- de ontwikkeling leveren. On- iet. drukke toerisme is er nog noeg in Zeeland voor de recrea- U.we mogelijkheden worden ge- aan het Voerse Meer, en in de aan het Zeeuwse Meer. Land- tuinbouw zullen hun nu nog nde positie gaan verliezen, en zich aan de gewijzigde om- den aanpassen. Ook de handel 'erkeer zullen met het gewest anderen en meewerken aan de toeneming. iifold zijn er ook nadelen aan ikkeling. De provincie zal haar akter gaan verliezen. De positie ndbouw kan moeilijker worden sserij. met name de oester- en •lt, zullen grotendeels gaan ver- Als zwakke punten bij de ver- e industrialisatie en ontwikke- Zeeland noemde dr. de Galan te verbindingen. De weg Vlis* ?rgen op Zoom moet zo spoedig vierbaans worden. De veerdien- len nog geïntensiveerd moeten Ook de Oosterseheldebrug zou itwikkcling een belangrijke rol :pelcn, met name voor Goes, dat meer dan thans al het geval 'ol van centrumgemeente kan vullen. 'oonklimaat zal verbeterd moeten Het eerste wat een industrieel r vestirring in een bepaalde streeK is. of het er prettig wonen rs n personeel, en of er mogelijk" [ïijn voor ontspanning, sport. n en schouwburgbezoek. Dr.de •ees er hierbii op. dat er in heel nog geen enkel overdekt zwem- ïet slot van zijn rede wees du i er nog op, dat er veel gevraagd len van hot aanpassingsvermogen Zeeuwse bevolking. Er zijn rui- pectieven voor de bevolking aan- vanneer de Zeeuwen ook onder- hap tonen. Er moet ook nog mee^ gedaan aan de zgn. public reia- aarbii hot Doltaplan als psyc'1 achtergrond kan dienen. cloid is noodzakelijk, gebasee omisch-sociale inslag- s deze algemene lodonvergade '*den kandidaten gesteld voor ale Staten. De volgende PerS^ncS voorgedragen: J. Roose, A. .T .1. M M«s, Heinlcenszan^ Lockofcer, Hulst, drs. A. Dusa pes. E A. Suv, Kruiningen. Lewedorp en mevr. G. K0 dissen. estuur werd uitgebreid w. mevrouw G. Koopmande le heer M. L. de Koster, iet voorstel over de contliïUnl ig. noodzakelijk wegens verhoop )cbt aan het partijbestuur en erd vlot aangenomen. De CO» ird van f3,50 verhoogd tot i deze bijeenkomst van de EVP oor de eerste maal ook de i ran de hoogste klassen van de h.b.s. uitgenodigd, op w ing verschillende leerlingen nst gereageerd hebben. egger Knud Graabeck *2j^. n te danken aan het feu, hoofd koel kon houden in vaarlijk moment. n- ed op zijn bromfiets op een e overweg, toen er juist ;seerde. De trein stootte hem rtuig cn slingerde hem en over de baan. Graabeck e rails terecht en drukte plat tegen de grond. Een seconde later raasde de appeeeknieën (cn een verwoest id hij op. 102e JAARGANG No. 23833 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 21 NOVEMBER 1961 Abonnementsprijs 7.per kwartaal 8,20 per post, 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bjj contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (BijbureausTerneuzenLJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURGNieuwstraat 41 - telefoon 2893) ROCKEFELLER JR. IN N.-GUINEA ZOEK Dit is Michael Rockefeller, de 23- jarige zoon van de gouverneur van de staat New York, Nelson A. Rockefeller. Opnieuw 20 jaar geëist Voor het gerechtshof te 's-Hertogen- bosch heeft gisteren in hoger beroep terechtgestaan de 25-jarige K. M., die op 10 mei 1960 het 16-jarige Venlose meisje Joke van Groenendaal om het leven heeft gebracht. De advocaat-generaal bij dit hof, dr. W. de Vries, heeft tegen hem een be- vestiging van het vonnis van de recht bank te Roermond gevraagd, die hem had veroordeeld tot 20 jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest. Zowel de officier van Justitie te Roer mond, die levenslange gevangenisstraf had geëist als de verdachte zelf, waren tegen het vonnis in hoger beroep geko men. De zaak werd op het hof geheel met gesloten deuren behandeld. De ad vocaat-generaal heeft na afloop van de zitting verklaard, dat hij van het stand punt is uitgegaan, dat verdachte het meisje niet heeft meegenomen met het doel haar te vermoorden. Hij heeft vol gens hem het besluit daartoe genomen,! in zijn opwinding, na zijn pogingen tot ontucht, en heeft daarna in nieuw be> raad zijn daad tot uitvoer gebracht. De raadsman, mr. Knittel te 's-Herto- genbosch, was van mening dat slechts doodslag ten laste kon worden gelegd, omdat het in opwinding genomen besluit en de uitvoering daarvan, door hem als een voortgezette handeling werden ge zien. Het hof zal op 4 december arrest wij zen. In onze editie van gisteren hebben wij reeds gemeld, dat de zoon van de gouverneur van New York, Michael Rockefeller, tijdens een antropologische expeditie in Nederlands Nieuw-Guinea werd vermist. Samen met hem verdween de Nederlandse bestuursambtenaar R. W. Wassink, 34 jaar, wetenschappelijk ambtenaar van bevolkingszaken. De met hulp van de Marineluchtvaartdienst en patrouillevaar tuigen ingezette reddingsactie resulteerden in het signaleren door een vliegtuig van een drenkeling op een omgeslagen prauw. Vaartuigen, die met de meeste spoed naar de plek werden gedirigeerd, konden deze niet voor het invallen van de duisternis bereiken. Gedurende de nacht ging het contact verloren, maar gisterenmorgen vroeg werd de drenkeling waargenomen op 22 mijl uit de kust: Wassink was de drenkeling en hij kon worden gered. dernacht echter nog niet officieel be- vpstierdo hpriel De geredde Wassink heeft meegedeeld, dat Rockefeller zondagochtend acht uur (plaatselijke tijd), ongeveer ter hoogte van de zuidmonding van de Eilanden rivier, drijvend op twee lege jerrycans naar de wal zwom, maar de heer Was sink wist niet of Rockefeller die wal ook gehaald had. Er stond een sterke stroom en men was vijftien mijl uit de kust. Zeer spoedig was Rockefeller sr., de gouverneur van New York, van de ver missing van zijn zoon op de hoogte. Hij voerde terstond een telefoongesprek met de gouverneur van Nederlands Nieuw- Guinea en vertrok a la minute met een lijnstraalvliegtuig richting Tokio. De multi-miljonair Rockefeller hoopt daar een vliegtuig te kunnen charteren om onmiddellijk naar Nieuw-Guinea te kunnen doorvliegen. ..Mijn zoon is een zeer goede zwemmer", zei hij, vermoeid en ongeschoren tijdens een biikseminter- view op zijn tussenlanding in Chicago. Er waren overigens tal van tot mid- De Algerijnse opstandelingenleider Ben Bella en zyn vier medegedetineerden INDIA heeft China van ..verdere agres- sie op Indisch grondgebied beschuldigd en de terugtrekking van Chinezen uit onwettig bezette Indische gebieden ge- eist. PRINSES BEATRIX heeft gisteren te öiraatsburg de jaarlijkse samenspraak ™J+a°on(*- van ^et Europese parlement met de ministerraden van de Europese gemeenschappen (E.E.G., E.G.K.S. en ^uiatom). waarmee de novemberzit- ung van het Europese parlement wordt geopend. PRESIDENT Nasser van de V.A.R. en president Tito van Zuid-Slavië, hebben gisteren drie uur lang geconfereerd, uaarna is Tito weer naar zijn land te ruggekeerd. LIEN HELDER hebben inbrekers x 25.000,- ontvreemd uit de brandkast van het warenhuis van Vroom en Drees- mann. Een huisknecht ontdekte gisteren morgen de inbraak. IN NUNHEM (gem. Haelen, bij Roer mond), is een vrachtauto, beladen met cement, op een stilstaande autobus ge reden. Tien reizigers van de bus zijn ncnt, de bestuurder van de vrachtauto werd levensgevaarlijk gewond. zullen hun hongerstaking beëindigen, heeft het Franse ministerie van Justitie maandagavond bekendgemaakt. De Al gerijnse leiders hebben sinds 2 novem ber gevast uit protest tegen de behan deling van Algerijnse politieke gevan genen in Franse gevangenissen. De Franse regering had tevoren laten weten het te zullen laten aankomen op een krachtmeting met de drie „honger stakers". Parijs weigerde pertinent in te gaan op de Marokkaanse eis om de drie Al gerijnen van het ziekenhuis van Garches te doen overbrengen naar een kliniek die tot Marokkaans gebied zou worden verklaard. De Franse regering heeft de Algerij nen op één punt wel hun zin gegeven het verlenen van de status van politieke gevangene aan de duizenden Algerijnen die in gevangenissen en internerings kampen in Frankrijk zijn opgesloten en die ook in hongerstaking waren. De over eenkomst daartoe is gisteren onderte kend door het Franse ministerie van Justitie, het internationale Rode Kruis en vertegenwoordigers van Ben Bella c.s. Ben Bella en zijn twee metgezellen weigerden nog tot gisterenavond alle voedsel en medische behandeling. Het enige wat zij tot zich namen is mineraalwater. Hun toestand was zorgwekkend, toen zij het tenslotte opgaven. De Franse politie arresteerde gisteren weer zes personen, die er van verdacht worden in contact te staan met de or ganisatie van het geheime leger (O.A. S.). Eerder was de secretaris van de Algerijnse senator Claude Dumont, Ar- mand Diler, gearresteerd. Dumont was verleden week reeds aangehouden, even eens verdacht van contacten met de O.A.S. Ook de voormalige chef van de Franse contra-spionagedienst, kolonel Fourcault, is gearresteerd. vestigde berichten, dat in het gebied, waar Wassink gered was, ook nog een andere blanke man aan de wal gesigna leerd zou zijn. In dat nog niet geëxplo reerde gebied is, volgens de voorlopige gegevens van de leider van de expedi tie, de bevolking vreedzaam van aard, Men zou „goede hoop" hebben als al thans de gesignaleerde inderdaad Rocke feller jr. blijkt te zijn de vermiste te kunnen redden. President Kennedy lieeft gisteren gou verneur Rockefeller de hulp aangeboden van het ministerie van Nationale Defen sie en elke andere Amerikaanse over heidsinstantie by de nasporingen naar zyn zoon. Deze jongste (23-jarige) zoon van New- Yorks gouverneur, was medelid van een expeditie naar de Baliemvallei een expeditie die grotendeels met Nederland se subsidies werd betaald. Er zou een film worden gemaakt en men zou ge luidsopnamen maken van primitieve muziek. Rockefeller en Wassink waren samen met een zgn. „Catamaran" (twee aan elkaar gebonden prauwen met een plat form er op) onderweg van Agats naar het dorp Atsj aan de zuidwestkust van Nieuw-Guinea. Deze tocht voerde deeltelijk over open zee. Ongeveer ter hoogte van de noorde- lijke monding van de Eilandenrivier is de Catamaran, mogelijk ten gevolge van |een ruwe zee, volgelopen, maar niet ge zonken. Wassink vergezelde op deze dag de jonge Rockefeller ter inzameling van etnografische gegevens ten behoeve van het museum voor primitieve kunst New York. Niet zodra had Hollandia bericht over het vermissen van de kleine expeditie, of met de hulp van de marine werd allé mogelijke assistentie verleend. Een ma rinevaartuig, dat met oliegebrek te kam pen kreeg, werd even later geassisteerd door een gouvernementsvaartuig. Een vliegtuig bleef circuleren, tot het afge lost werd door een ander vliegtuig, dat echter 's avonds tien uur eveneens moest retourneren. De volgende ochtend vond men, bij ijlings hernieuwde opsporingen, de drenkeling Wassink. Ander dramatisch nieuws uit Nieuw- Guinea betreft de tragische dood van de ge- Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteren avond 23.15 uur: Droog en zonnig weer, overwegend matige wind tussen oost en zuidoost. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. Weersverwachting van het Belgisch weerkundig instituut: Over het algemeen mooi tot weinig bewolkt. In de ochtend een weinig nevelig. h Vandaag: zon onder 16.42 uur Maan op 16.46 uur. Morgen; zon op 8.11 uur. Maan on- der 7.43 uur. bestuursambtenaar controleur ir. A. M. Hilkemeyer en twee Papoea-agenten. Het drietal is vermoord tijdens een patrouille in het dorp Djadam, tussen Goeay en Oenoeroem in het laagland ten zuidwesten van Hollandia. De pre cieze toedracht van de moord kent men niet. Het drama heeft zich woensdag vol trokken, doch zondag d.a.v. vond men pas de stoffelijke resten van de drie ambtenaren. Ir Hilkemeyer in '54 afgestudeerd in Delft trad in '57 in overheidsdienst bij de studiedienst „Westerschelde" met als standplaats Vlissingen. Hij had twee kinderen. Het politieke gekrakeel om Nieuw- Guinea heeft deze week enkele eigenaardige nieuwtjes opgeleverd. Naar de Volkskrant weet te melden, zijn de drie Papoea-gedelegeerden, die deel uitmaken van de Neder landse V.N.-delegatie, van Indonesi sche zijde benaderd met een aanbod om gouverneur van Nieuw-Guinea te worden. De afgevaardigden, Jouwe Womsimor en Tanggahma, hebben het voorstel met minachting afge wezen. Een in Indonesië gevestigde Papoea, zekere Dimara, was met de toenade ringspogingen belast. Van Womsimor kreeg hij ten antwoord, dat deze het gou verneurschap onbelangrijk vond en de vrijheid van zijn land boven alles stel de. Drie dagen later ging Dimara naar Jouwe, waar hij ook bot ving. Jouwe antwoordde: „Wij hebben nu Platteel en als wij vrij zijn hebben wij geen gouver neur meer nodig". ..Ik heb hem verder maar een beetje voor de gek gehouden", vertelde Jouwe. Tenslotte werd Tang gahma benaderd, nu door een andere Indonesiër, een zekere Soegoro, die ook het gouverneurschap wilde vergeven, Tangahma had er zich verwonderd over getoond, dat men hem nu óók al vroeg. De Indonesiër vertelde toen. dat men Nieuw-Guinea wilde verdelen in drie gouvernementen, zodat er' drie gouver neurs gebruikt konden worden. De Papoea's vonden de aanbiedingen bijzonder belachelijk, omdat ze gedaan werden door mensen die niets achter zich hebben staan, aldus de Volkskrant. De commissaris der koningin in de provincie Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan, is op de Alkmaarseweg in Wie- ringermeer nabij de Alkmaarse brug in de berm van de weg geraakt en daar door met zijn auto over de kop geslagen. De heer Linthorst Homan kreeg lichte hoofdwonden die door dr. Tamsma uit Wieringerwerf behandeld werden. De auto werd geheel vernield: de commissa ris werd per taxi naar zijn woning ver voerd. De negenentwintig leden en vrienden van de machtige Trujillo-familie in de Dominicaanse republiek, zijn gisteren i:_ Fort Lauderdale in de Verenigde Staten aangekomen. Ze zeiden dat zij naar hun land zullen terugkeren „wanneer de rust is weergekeerd". In een reeks taxi's en onder zware bewaking werden de Trujillo's vanaf het vliegveld overgebracht naar een hotel in Miami Beach. Onder hen waren Hector en Arismendi Trujillo, broers van de vermoorde dictator. Hector Trujillo zei dat in Ciudad Tru- jullo alles rustig was toen hij er ver trok en dat hij president Balaguer „had belast met de regering". „Hij heeft de sympathie van leger en volk", aldus Hector Trujillo. De Trujillo's denken „drie of vier maanden" in Amerika te blijven en dan „naar Canada" te gaan. Zij zeggen niet van plan te zijn om in de Verenigde Staten politiek asiel te vragen. Een beeld uit Oost-Berlijn, waar niet Sinterklaas met zijn zwarte pieten op de daken vertoeven, maar Vopo's en Oostduitse arbeiders om, zoals hier bij de Bernauer- strasse, nog meer prikkeldraad versperringen tussen oost en west aan te brengen. De geheimzinnige bouwnijverheid aan de sectorgrens in Berlijn is opgehelderd: de Oostduitsers heb ben een nieuwe, dikkere en hogere muur gebouwd, die bovendien de Brandenburger Poort geheel aan bel oog der Westberlijners ont trekt. „Een nodige defensieve maatregel", zei het Oostduitse ministerie van Buiten landse Zaken doodernstig. „Een onwet tige daad", zeiden de Britse autoriteiten in West-Berlijn. „Het lijkt wel of de nieu we muur duizend jaar mee moet", merk te een Berlijnse gemeentebestuurder gramstorig op. De Oostberlijners blijken vastbesloten ieder gaatje naar het gehate Westen zo stevig en zo grimmig mogelijk af te grendelen. Niettemin ontsnappen er nog kleine groepjes Oostduitsers. Terwijl de Oostduitse arbeiders in de nacht aan het metselen waren, zag men op Westberlijns gebied dat zij dat op een bepaalde plaats deden bij het licht van Westberlijnse straatlantaarns. Ze wer den prompt uitgedraaid en toen moesten de paradijsbewoners een noodverlichting halen. De verzwaring van de muur, die ge- paa2'd gaat met het aanleggen van een diepe loopgraaf en andere maatregelen wordt in West-Berlijn hoog opgenomen. Intussen beweegt de diplomatieke acti viteit rond de grote geschillen tussen Oost en West zich vooral om de door Moskou geschapen „Scandinavische cri sis". Minister Lange van Buitenlandse Zaken is uit Noorwegen naar Moskou vertrokken. Daar heeft hij al met Gro- miko gesproken en eind deze week zal hij met Kroestjev een onderhoud heb- ben. j Lange zal willen uitvissen wat de Rus sen precies vóór hebben met hun gestook in Noord-Europa. Ongetwijfeld wil Mos kou Scandinavië neutraliseren. Daartoe zouden Noorwegen en Denemarken uit de NAVO geweekt moeten worden. Lan ge kan dus een paar vriendelijke ge sprekjes tegemoet zien. Kekkonen gaat morgen ook Moskou- waarts, samen met zijn minister Karja- lainen van Buitenlandse Zaken. Mogelijk wil hij proberen, als hij vrijdag Kroest- In de Philippijnen kan elk ogenblik een ernstige politieke crisis uitbreken. De huidige president, Carlos Garcia, wil namelijk nog steeds niet erkennen dat hy bij de presidentsverkiezingen versla gen is door zyn rivaal Diosdado Maca- pagal Volgens de laatste cijfers kreeg Maca- pagal 3.466.419 stemmen en Garcia 2,828.689. Macapagal is nog steeds niet officieel tot overwinnaar uitgeroepen. Macapagal en zijn aanhangers hebben laten weten dat het volk in opstand zal komen als men zich niet neerlegt bij de uitslag van de stemming. jev ontmoet, ergens in Siberië, de Rus sische eis wat verzacht te krijgen. Fin land is er alle aan gelegen zijn neutra liteit te handhaven. Het ziet er echter wel naar uit dat Kroestjev in zyn gesprek met de Finnen nog méér zal eisen: een re gelrechte gezamenlijke verdediging van de Oostzee, die neerkomt op Sovjetbases op Fins gebied. Ook dit gesprek belooft een keihard diploma tiek gevecht te worden. Er zijn nog meer besprekingen gaan de: gisterenavond laat zijn Kennedy en Adenauer bijeengekomen voor hun eerste gesprek. Er volgen er meer. Ze zijn al met de gebruikelijke vriendelijke plicht plegingen ingeluid, maar het is waar schijnlijk dat Adenauer een fel gevecht zal voeren om groter Westeuropese (en Westduitse) zeggenschap èn om een aan zienlijk hardere politiek. In Oslo begonnen onderhandelingen tussen West-Duitsland en Denemarken over een gezamenlijk „Baltisch com mando" dat in tijd van ooidog doeltref fend operaties in het westelijk Oostzee gebied kan leiden. Bonn heeft in Noorwegen een grote wapenorder geplaatst; er is een bedrag van 200 miljoen mee gemoeid. Het vermiste Italiaanse vliegtuig is gisteren gevonden: het is door nog onbekende oorzaak veronge lukt of heeft een noodlanding moe ten maken in Tanganyika. Vier van de tien inzittenden (acht be manningsleden en twee V.N.-func- tionarissen) hebben daarbij de dood gevonden. Bij de regering en het parlement begint langzamerhand een geprik kelde stemming merkbaar te wor- Tijdens een jachtpartij in de Ardense bossen bij Dinant heeft zich een nood lottig ongeval voorgedaan, dat het leven heeft gekost aan een 65-jarige Belgische industrieel uit Bergen, Armand Soucy. Een van de jagers hoorde geritsel in het kreupelhout. In de veronderstelling dat het een everzwijn was, legde hij aan en loste een schot. De kogel doodde ech ter zijn beste vriend, die tijdens het over brengen naar een ziekenhuis overleed. De jager meldde zich onmiddellijk bij de politie die een onderzoek heeft in gesteld. Deze drie vreemde voorwerpen zijn... stoelen. Zij zijn ontworpen door de Deense architect Verner Panton die men er zelf nog niet op heeft zien zitten en zijn te zien op een tentoonstelling in Hamburg. De middelste lijkt sterk op een asbak en het is dan ook een asbak, als het zitvlak er ten minste wordt afgetild. Een beetje omslachtig is het wel voor iemand die wat veel rookt... (Van onze parlemtenaire redacteur) den nu verzoeken om opheldering over vragen rond het Nederlands- Duits verdrag door de Westduitse regering alsmaar onbeantwoord worden gelaten. Den Haag heeft Bonn reeds in juni jl. over deze kwestie benaderd. Tot dusver is echter nog geen enkel Duits voorstel ontvangen. De Nederlandse regering heeft er wel iswaar begrip voor dat het Nederlands- Duits verdrag door de verkiezingenu in West-Duitsland en de crisis rond Berlijn in Bonn wat op de achtergrond is ge schoven, doch anderzijds gaat het hier om een dermate belangrijke zaak. dat verder uitstel in Den Haag moeilijk be grepen zal worden. De aan Bonn gevraagde opheldering betreft de kwestie van de A.K.U.-aan- delen en de aardgasboringen in het ge bied van de Eems-Dollart. De Tweede Kamer wil hierover nader geïnformeerd worden voordat zij het Nederlands-Duits verdrag verder behandelt. Bij de aardgasboringen gaat het om Duitse concessies, die tevens gelden voor gebieden, waarvan de Duitse grensafba- kening door Nederland wordt bestreden. De A.K.U.-affaire betreft een claim van rond 600 miljoen mark van vroegere Duitse aandeelhouders op de A.K.U.. een claim, waaronder het Nederlands-Duitse verdrag juist een streep zou zetten. In deze claimaffaire schijnt de verklaring te zitten voor het Duitse stilzwijgen. De Westduitse regering schijnt bevreesd te zijn, dat zij straks via een rechterlijke uitspraak verplicht zal worden tot beta ling van de 600 miljoen aan de vroegere Duitse A.K.U.-aandeelhouders. INBREKERS hebben in de nacht van zondag op maandag kans gezien onop gemerkt de gehele inboedel van het woonschip „Annetje", dat gemeerd lag aan de Dijksgracht te Amsterdam, weg te halen. De bewoners van de ark wa ren afwezig. Vanuit de lucht werd het wrak van het toestel waargenomen. In de buurt zag men een kamp dat de overlevenden had den ingericht. Een reddingsploeg is on derweg. Het toestel was van Italië op weg naar Leopoldstad. Het ongeluk, dat na de gruwelijke moord in Kindoe nu weer het leven van vier Italiaanse vliegers eist, heeft in Italië de gemoederen nog meer verhit, ofschoon het neerstorten van het toestel niets met de politiek uitstaan de heeft. De Italiaanse regering heeft Oe Thant meegedeeld dat zij erop rekent dat zij alle inlichtingen over de moord in Kin- doe zal ontvangen. De V.N. moeten een zeer grondig onderzoek instellen en de schuldigen straffen. Met een poging daartoe is intussen be gonnen. De V.N. hebben rond Kindoe een versterkte troepenmacht cijfers wer den niet genoemd en de eerste stappen om de ongezeggelijke Kongolese soldaten in hun greep te krijgen hebben de V.N. reeds gezet. In Rome is gezegd dat Italië, ondanks de gebeurtenissen van de afgelopen week er niet aan denkt zijn contingent uit de V.N.-strij'dmacht terug te trekken. Volgens een officiële mededeling van de Katangaanse regering is minister Sa- malenge tijdens een ongeluk op de jacht om het leven gekomen. Een andere lezing is echter dat hij vermoord is. Katanga heeft rouw aangenomen over de dood van de bewindsman. In een vluchtelingenkamp bij Eliza- bethstad, de hoofdstad van Tsjombe's staat, is een oproer uitgebroken nadat twee verschillende groepen Baloeba met elkaar slaags waren geraakt. Er vielen elf doden en de V.N. moesten met geweld de vechtende krijgers scheiden. Ook in een gevangenkamp bij Leopold stad, de hoofdstad van federaal Kongo, zijn ongeregeldheden voorgevallen. Een Kongolese politiecommissaris zou zijn vermoord en er ontstond zo'n verwarring dat de V.N.-bewaking geen orde meer kon scheppen. Vele gevangenen zouden daarvan gebruik hebben gemaakt om te ontsnappen. (Advertenties) de echte, PIJNSTILLER .legen hoofdpijn, kiespijn, griep, reumatische pijnen etc.

de Stem | 1961 | | pagina 1