asjVïaO Rusland wil per Fins staatshoofd bedevaart naar se Oostzeecr maakt Siberië Nood der verdeeldheid moet als nood ervaren worden flmtoua Italiaans vliegtuig in Kongo zoekgeraakt Twee Trujillos grepen vergeefs naar de macht PRETTIGE WASDAG i «SUMS. ehamer achter schutting aan Berlijnse sectorgrens Geschenk voor beschermvrouwe Bisschoppen in Ranger-raket parkeerde boven eiland Ascension Kloof Peking- Moskou is weer dieper Kloof Schutting Walen eisen federatie Maar daarna liep t mis DAGBLAD VOOR ZEELAND n'enard verwerpt eis gewehl te gebruiken Nieuw-Guinea Plan Luns zal niet onder tafel raken Centrale troepen DOMINICAANSE REPEBLIEK BELEEFDE WILD WEEKEINDE Bezorgdheid in weer oproerig Cineast viel uit vliegtuig W asliington Al ruim 5000 hongerstakers Russen willen praten over een kernstop Het onderzoek in Je moordzaak Baarn Eerste besluit Assemblée van wereldraad in India begonnen NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL MENSEN DIE HET GOED BEKIJKEN KIEZEN ARISTONA 02e JAARGANG No. 23832 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 20 NOVEMBER 1961 Abonnementsprijs 7.per kwartaal 8,20 per post, 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TerneuzenIJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) Er is in regeringskringen te Helsinki een duidelijke nervositeit te bespeuren naar aanleiding van de elkaar opvolgende Russische nota s, vaarin van de Finnen wordt geëist dat zij zich zullen opwinden over een volgens de Russen bestaande Oostzeecrisis. De Sovjets willen proberen om tot gemeenschappelijke Fins-Russische defensiemaatre gelen te komen. Om wat dit betreft de boot af te houden, zal de Finse president, Kekkonen, op 24 november helemaal naar Siberië aan om daar premier Kroestjev te ontmoeten. Het besluit voor deze ontmoeting is na een spoedzitting van het Finse kabinet genomen. Kckkonens reis is de sterkste troef welke Finland op tafel kan leggen. De Finse regering wil voorkomen, dat het land militair aan Rusland wordt gebonden. Kekkonen heeft gisteren gezegd dat ij allesbehalve opgetogen is over het ezoek van de Duitse minister van De- fensie, Strauss, aan Noorwegen. De i Russen spelen dit bezoek uit als een bewijs voor de gevaren voor de vrede in noord-Europa. In verband hiermee moet genoemd worden, het bezoek van de Noorse minister van Buitenlandse Zaken. Lange, aan Moskou. Hij is uit genodigd door zijn Russische ambtge noot, die hem waarschijnlijk enkele voorzichtige dreigementen zal toevoegen, Brandenburger poort weer open zal I Op zijn weg naar het vliegveld juich- gaan en dat de Oostduitsers bezig zijn ten velen hem toe en dit deed ,,dei Alte 6 - I zichtbaar goed. de versperringen weg te slepen, zon- Adenauer heeft een belangrijke mis- der dat westelijke offcn dat kunnen sje yoor de b(jeg H(j gaat min of mccr zien. De pessimisten vrezen dat er stellingen worden gebouwd. Behalve aan de Brandenburger poort staan er ook schuttingen op twee andere plaat sen aan de sectorgrens. Het bezoek van Lange duurt tien dagen en het is officieel aangekondigd, hetgeen erop wijst dat de Sovjets er een duide lijke propagandistische bedoeling mee hebben. Lange zal ook Kroestjev ont moeten. Niets is de Russen liever dan het neutraliseren van geheel noord- Europa. Politieke deskundigen hellen steeds meer over naar de mening dat ook voor de ontwikkelingen in Europa, het ideolo gische conflict tussen de Sovjet-Unie en China van het grootste belang zal blij ken te zijn. Gisteren is bekend gewor den, dat er tenminste drie pogingen zijn ondernomen door de president van het communistische noord-Vietnam, Ho Tsji Minh, om de partijen weer tot elkaar te brengen. Alle pogingen schijnen te zijn mislukt. Het communistisch-Chinese par tij-orgaan heeft een felle rede van de Aïbaanse premier, Hoxha, waarin deze Kroestjev aanvalt, volledig afgedrukt. China zal Albanië ook materieel steu nen, nu de Sovjet-Unie een handels embargo tegen Albanië heeft ingesteld, Bondskanselier Adenauer van West Duitsland is gisteren naar Washington vertrokken. De communistische pers in Noorwegen laat niets na om betogingen tegen Strauss gaande te houden. In Berlijn vraagt men zich intussen af wat toch de Oostduitse volkspolitie klaarstoomt achter de hoge houten schut ting welke vóór de Brandenburger poort, vroeger één der hoofdtoegangen tot het oostelijke stadsdeel. Achter de schutting is grote activiteit gaande. Vrachtauto's komen en gaan en hijskranen zijn druk in de weer. De optimisten zeggen dat vandaag de als de stormram van de Navo naar Washington en hoopt onder meer te be reiken, dat Amerika Europa wat meer de vrije teugel zal laten bij het beheer van het Navo-atoomschild. Tevens zul len de mogelijkheden voor topoverleg aangaande Berlijn worden afgetast. ,Wij zullen op onze hoede zijn, dat de Vlamingen niet het gewicht van de kroon in de schaal zullen werpen. De koning kon wel eens gauw met pensioen wor den gestuurd wegens opheffing van zijn betrekking". Deze ironische opmerking van de Luikse hoogleraar prof. Perin, typeert de sfeer tijdens het gisteren ge houden congres van de Waalse volksbe weging van Renard. De bijeenkomst, door alle Belgen met spanning tegemoet gezien, nam een re solutie aan, waarin wordt geëist dat de Belgische eenheidsstaat wordt vervangen door een federatie van Wallonië, Vlaan deren en Brussel. Walen en Vlamingen moeten een eigen parlement hebben en een eigen regionale regering. Brussel zou een afzonderlijke, autonome status krijgen. Met kreten als ,,De doodsstrijd van de Belgische eenheidsstaat is begonnen. Wij zullen zorgen dat zij kort duurt!", hielden de sprekers de gang in het con gres. Renard heeft echter gezegd dat ge weld in de afrekeningsfase alleen ter verdediging mag worden gebruikt, waar mee de meergenoemde prof. Perin zich niet kon verenigen. „Neem uw lot in eigen handen!", riep hij de socialisten toe. Renard liet hem schreeuwen en be pleitte een verstandige politiek. Uit gezaghebbende kringen in de V.N. is vernomen, dat Nederland niet van zins is het plan-Luns in te trekken. De Gha nese ambassadeur bij de V.N. had Ne derland dringend verzocht het plan in te trekken. De Nederlandse delegatie zal trachten er een stemming over te doen houden. Te Hollandia is zaterdag bekendge maakt dat het Europese hoofd van het plaatselijk bestuur te Nimboran (Nieuw- Guinea) en twee inheemse politieman nen vorige week donderdag niet van een normale bestuurspatrouille door het Oenoeroemgebied zijn teruggekeerd. De bevolking van dit gebied leidt een zwer vend en zeer primitief bestaan. Politiepatrouilles kammen het moeilijk begaanbare en bergachtige terrein mo menteel uit, doch tot dusver zonder suc ces. Een zoon van de gouverneur van New York, Nelson Rockefeller, wordt ver mist in Ned. Nieuw-Guinea. Hij was daar met een oudheidkundige expeditie. Gouverneur Rockefeller wilde, als er intussen geen andere berichten binnen kwamen, vandaag per vliegtuig naar Nieuw-Guinea gaan. Op deze kaart is de verhouding van j de militaire machten in noordoost- Europa weergegeven. Tegen de feite lijke achtergrond gezien kan men be zwaarlijk volhouden, dat er een reële dreiging voor de Sovjets in de situatie schuilt. De Oostzeecrisis is veeleer een Russische schepping. cptiiinliilr Viiolrl Hif iroi-Konrl rlo Vnmot DE STAKING van het laadpersoneel op K Ec)nc^nse vlieghavens, die 12 dagen ee t geduurd, is gisteren geëindigd. Het op de ,luchtvaartmaatschappij- ruim twee miljoen gulden gekost. 2L?E Z0MER van 1962 zullen de NS eer met gestroomlijnde treinen naar voioi10 en des lands gaan rijden. De kort WOr^t daardoor aanzienlijk be- PE POLITIE in Oostenrijk heeft een I omplot van neo-nazi's opgerold. De le en er van, overwegend studenten, zou- ucn iets te maken hebben gehad met e onlusten in Tirol in het afgelopen laar. DE CENTRALE van hogere ambtena- fn heeft op haar najaarsvergadering venredig profijt van de welvaartsstij- ng geëist. De hogere ambtenaren wil- en maar liefst 50 pet. salarisverhoging. DR. GOLOEB, de Russische chemicus ia!L Noste van zoveel lawaai in ons na 3Siel gekregen, is vop zijn 1 nat s iVan bestemming aangekomen", at wil zeggen: hij werkt op een passen- i houden ec r geheim wordt ge- m Droog weer I Weersverwachting van het K.N.M.I. 5 tut vanavond, opgemaakt gisteren- S J avond 23.15 uur: J hrnog weer met zonnige perioden, i Overwegend matige wind tussen oost 111 zuidoost. Iets lagere temperatu- 1 ren. v "Klaag: zon onder 16.43 uur. Maan op 16.17 uur. i Morgen: zon op 8.09 uur. Maan on- der 6.29 uur. De volkswoede is in Italië opnieuw op gelaaid, sinds het bericht werd ontvan gen dat een vliegtuig van de Italiaanse luchtmacht, dat ter beschikking van de UNO in Kongc stond, wordt vermist. Men vreest dat het toestel, dat tien man aan boord had, is verongelukt. De verontwaardiging heeft in Rome zelfs een uitlaatklep gezocht in rassen- relletjes. Twee Amerikaanse negerinnen en één neger werden door woedende studenten bedreigd. De politie kwam tij dig tussenbeide. Naar het vermiste Italiaanse vliegtuig wordt met man en macht gezocht. Het vloog van Pisa naar Leopoldstad, vol gens dezelfde route als het vliegtuig waarvan de bemanning zo wreed door muitende Kongolese soldaten werd ver moord. De daders van deze barbarij zijn, vol gens berichten van het UNO-hoofdkwar- tier in Kongo, waarschijnlijk reeds uit Kindoe ontvlucht. Het Kongolese kabi net heeft vier personen aangewezen die zitting zullen hebben in de commissie welke de toedracht van de moordpartij in Kindoe zal onderzoeken. De Italiaanse regering zal zich van daag beraden over de te volgen ge dragslijn ten aanzien van het deelnemen aan de UNO-politiemacht in Kongo. Het vliegveld van Loeloeaburg is een tijd lang omsingeld geweest door Kongo lese troepen, die kans zagen de UNO- vliegtuigen 't opstijgen te beletten. Nige- riaanse VN-soldaten verdreven de bele geraars. In de Ver. Naties worden van Ameri kaanse zijde pogingen ondernomen om een resolutie op te stellen welke is ge richt tegen de voorstanders van de door Tsjombe geclaimde onafhankelijkheid van Katanga. Bob Edwards, een cameraman van een Britse televisiemaatschappij is zaterdag tijdens het filmen uit een vliegtuig gevallen, dat op ruim 700 meter hoogte vloog. Tijdens zijn val wist hij nog zijn camera te laten draaien. De man belandde, nadat zijn automatische parachute was opengegaan veilig en wel in een boomgaard. Edwards maakte boven Steevrton, in het Engelse graafschap Glouces ter, opnamen van een sprong uit een klein vliegtuig door Madeleine Burns. Uit veiligheidsoverwegin gen had Edwards een parachute op zijn rug bevestigd. Om enkele goede shots te maken boog ik mij naar voren, waardoor ik het evenwicht verloor en door de open deur naar buiten tuimelde. Ik sloot mijn ogen een ogenblik en hoopte er maar het beste van," aldus Edwards. Door elkaar geschud, maar onge deerd belandde de man veilig en wel in een boomgaard. Het heeft het afgelopen week einde gespannen in de Domini caanse republiek. En natuurlijk waren de dictatoriaal ingestelde familieleden van de onlangs ver moorde dictator, Rafaël Trujillo, er de schuld van. Er stond nog een Trujillo aan het hoofd van de Dominicaanse strijdkrachten. Vrij dagavond vertrok deze bevelhebber met opvallende spoed met zijn privé jacht naar een onbekende bestemming. Waar- Frankrijk'Algcrië Twaalf Algerijnse vrouwen, die Franse gevangenissen zaten en deelna men aan de hongerstaking welke nu al ruim 5000 Algerijnse gevangenen om vat, zijn naar een ziekenhuis overge bracht. Zaterdag arresteerde de Franse poli tie het vroegere parlementslid Jean Di- des, die een menigte wist op te zwepen tot enthousiasme voor de geheime leger- organisatie O.A.S. Gisteren werd er door de regering een bijeenkomst- en beto gingsverbod afgekondigd, voor zover de manifestaties ten gunste van de O.A.S. strekken. In Algerië onderbrak een zender van de O.A-S. het televisieprogramma twee maal gedurende een kwartier. In de tus sentijd sprak generaal Salan, de leider van de O.A.S., die felle aanvallen deed op De Gaulle. De president van Tunesië, Habib Bour- guiba, heeft in een rede verklaard dat Tunesië bereid is nogmaals de wapens op te nemen, in verband met de Franse militaire basis Bizerta. Alles hangt daar bij af van de inhoud van een Franse nota over Bizerta, welke vandaag in Tu nis moet arriveren. schijnlijk hield dit verband met de komst van zijn twee ooms, Hector en Aris Tru jillo, die woensdag in de Dominicaanse republiek waren teruggekeerd van een buitenlandse reis, bezield met het voor nemen om een nieuwe politiestaat te vestigen. President Balanguer was hen echter te vlug af. Hij kondigde de noodtoestand af, vroeg Amerikaanse hulp en weldra verscheen er een Amerikaans smaldeel voor de hoofdstad, Ciudad Trujillo, dat er echt naar uitzag dat het „ter beschik king'' stond voor het uiten van door slaande argumenten. Vliegtuigen van de Dominicaanse lucht macht cirkelden boven de hoofdstad en wierpen pamfletten uit waarin de lucht macht haar trouw aan het wettige reg'.me betuigde. De bevolking juichte bij het lezen van de pamfletten, want sinds de dood van dictator Rafaël is er in de republiek voortgang gemaakt met de democratise ring, waarbij zelfs al gedacht is aan hernieuwde samenwerking met de V.S. Na vele spannende uren maakten de Trujillo's bekend, dat zij. het land vrij willig zouden verlaten, „uit vaderlands lievende overwegingen en om verder bloedvergieten te vermijden". In Washington heeft men zich even heel bezorgd gemaakt, omdat Aris Trujillo kan beschikken over een privé legertje, dat voor hem door dik en dun gaat. In de receptiezaal van het universi teitsgebouw in Utrecht is H.K.H. Prin ses Beatrix geïnstalleerd als bescherm vrouwe van het universitair asiel fonds, tijdens een bijzondere vergadering van het algemeen bestuur van de stichting UAF. Prof. mr. J. M. van der Ven, voorzitter van het dagelijks bestuur van de stichting, biedt de prinses een gouache aan, vervaardigd door de Hon gaarse vluchteling Imre Nagy. Anastas Mikojan, eerste vice-premïer van de Sovjet-Unie, heeft volgens een westelijke zegsman aan westelijke diplo maten gezegd dat zijn land de Brits- Amerikaanse voorstellen voor hervatting van de besprekingen over het verbod van kernwapenproeven zal aanvaarden. Een jonge Japanner heeft besloten vrijwillig de dood in te gaan uit protest tegen de kernproeven. Hij heeft, even als zijn moeder en zuster, in de laatste wereldoorlog blootgestaan aan kernstra ling, en is na donderdag niet meer op zijn werk verschenen. In een brief heeft hij afscheid van het leven genomen. Men doet op het ogenblik pogingen om hem op te sporen. 55 Bij zijn onderzoek naar dc beleidsas pecten van de Baarnse moordzaak heeft de Amsterdamse procureur-generaal, mr. H. R. de Zaayer, thans twee com missarissen van de rijkspolitie ingescha keld. n.l. dc heren Y. Taconis, uit het district Amsterdam, en J. C. van Reijen, uit het district 's-Hertogenbosch. In alle katholieke kerken van Nederland is gisteren een kansel- brief van het Nederlandse epis copaat over de assemblée van de wereldraad van kerken voorge lezen. Over de oecumenische be weging zegt de bisschoppelijke brief: „Wat in 1948 te Amster dam begon, heeft zich in de 13 jaren van zijn bestaan wel op verheugende wijze ontwikkeld". Ook de katholiek speurt in deze dy- namische ontwikkeling de stuwkracht van Gods Geest, die van de wording ener nieuwe wereld gebruik maakt, om het verlangen naar eenheid zo sterk in het hart der christenen te leggen". De bisschoppen wijzen er echter op, dat de groei naar eenheid pas dan ge stalte zal krijgen indien de gelovigen zich in plaatselijk kerkverband voor dit ideaal inzetten, door middel van gebed en offer, maar ook door daad werkelijke medebezinning op de pro blemen die in de huidige gang naar eenheid aan de orde zijn. ..Het gebeuren te New Delhi, de hoofd stad van India, waar de assemblée wofdt gehouden, kan ons katholieken niet onverschillig laten", zo manen de bisschoppen. „De nood der verdeeldheid moet ook door ons als echte nood er varen worden. Zelf zijn wij betrokken in deze nood en de gestelde doeleinden van het tweede Vaticaanse concilie zijn daar een levend getuigenis van". Het schrijven eindigt met een oproep tot medebezinning op het thema van de wereldraa<J-assemblée: „Jezus Christus, het licht der wereld", dat ons van de duisternis der verdeelheid zal moeten bevrijden. Het KNP bericht uit New Delhi, dat de assemblée is geopend met een plech tige godsdienstoefening in een enorme tent. De 1200 deelnemers aan de as semblée, waaronder vijf katholieke waarnemers, onder-wie de Nederlandse prof. dr. J. Groot, woonden de plech tigheid bij. Gisterenmiddag begon de eerste ple naire zitting, waarin o.m. werd gespro ken door de secretaris-generaal van de wereldraad, dr. Visser 't Hooft. Hij begroette in het bijzonder de vijf ka tholieke waarnemers en wees op de onofficiële maar zeer nuttige contacten met het concilie-secretariaat voor de christelijke eenheid. Daardoor is het mogelijk geworden, dat het Vaticaans concilie de kwestie en het begrip „Godsdienstvrijheid" zal bestuderen. Het eerste belangrijke besluit van de Twee raketproeven die van het groot ste belang waren voor liet Amerikaanse ruimtevaartprogramma, zijn zaterdag mislukt. Van de basis Cape Canaveral werd een ,,Ranger"-satelliet gelanceerd, die bedoeld was als een wegbereider voor een latere maanreis. De capsule woog 300 kilogram en een dertig meter lange Atlas Agena „B" raket moest deze capsule bijne een mil joen kilometer diep de ruimte in bren gen. Vervolgens zou de satelliet een baan om de maan beschrijven en daarna te rugkeren tot binnen 60.000 kilometer van de aarde. Het hele kostbare handeltje kwam niet hóger dan 160 kilometer. De tweede trap van de draagraket nam de vlam niet over, waardoor de Ranger,'in plaats van een maansatelliet, een aardsatelliet werd. Toch zijn de deskundigen niet hele maal verslagen door dit fiasco. De raket moest een ingewikkelde reis maken en onder meer luttele minuten na de start in een „parkeerbaan" boven het eiland Ascension (Atlantische Oceaan) een kwartier lang passen op de plaats ma ken. Gedurende dat kwartier konden de geleerden de raket door middel van sig nalen zijn juiste koers geven en hem daarna voor de grote trip wegsturen. Tot aan het moment van dit wegsturen is alles goed gegaan. De tweede proef, die mislukte, gold een zogenaamde „Bios"-raket, welke was voorzien van een neuskegel met allerlei organismen er in, die zouden worden blootgesteld aan de kosmische straling. De kegel had op een vooraf berekende plaats in de oceaan moeten neervallen. De patrouillerende schepen hebben ech ter niets gezien. In Moskou gaan geruchten dat de Sov jets het nieuwe jaar zullen inzetten met een vlucht rond de maan door een be mande raket. De tocht zou vijf dagen in beslag nemen. De kosmonaut is al aangewezen en het ruimteschip staat al klaar, aldus Russische zegslieden. (Advertenties) assemblée gold de opneming van de internationale zendingsraad in de We reldraad van kerken. Vijf jaar van voorbereidend werk om de zending en de eenheidsbeweging samen te brengen zyn hierdoor met succes bekroond. De zendingsraad zal voortaan heten „Afde ling wereldzending en evangelisatie van de Wereldraad van kerken". De familie Milius uit Deventer heeft het goed bekeken. De miljoenste TV-bezitter koos: 'U deelt mee in de winst HOOFDKANTOOROUDENOORD 10 UTRtCHT

de Stem | 1961 | | pagina 1