Inzet van ouverture Finlandia Russen slaan alarm over Oostzeecrisis Mr. Stikker vocht met een inbreker DERTIEN ITALIANEN DOOR KONGOLEZEN IN KINDOE GEDOOD Guerilla in Tibet Politie niet nieuwsgierig naar toedracht „sabelsteek Verkeerde weg Malei-se troepenmacht rukt op om zaak te onderzoeken Mil SAM' overleden GLASGERINKEL IN MOSKOU Negerstudenten belegeren Franse ambassadegebouw „STRAUSS RAUSRIEPEN BETOGERS IN NOOR WEGEN Ruimte voor loonsverhoging Navo-top was paraat 1\iemand vroeg: Hoe kan dat nu Inspecteur verwijt de rechter nakaarten Kroestjevs zigzagkoers moe iiijk te volgen Hulpvaardige Bowles in Indonesië 102e JAARGANG No. 23830 DAGBLAD VOOR ZEELAND VRIJDAG 17 NOVEMBER 1981 Stichting is het eens geworden Goedhart: we zijn te goedhartis; „Luckt"-brug over de Maas Vochtig weer Niemand vroeg iets Verbaasde rechter Alberts lad swan.de prima ballerina onder de zakdoeken Vier doden bij aanslagen in Noord-Frankrijk Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Necrlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H- A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 Tal. 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. Voor God, Koningin en Vaderland Abonnementsprijs 7.per kwartaal 8,20 per post, f 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor te Ze uvvse Eilanden:" GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus Terneuzen IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURGNieuwstraat 41 - telefoon 2893) 1 3ii,/iP/4on trim» on Oora Vialf 111 1V i V Gisteren heeft tie Russische regering laten blijken wat zij bedoelt met haar belofte, /.ich niet te zullen mengen in de binnenlandse aan gelegenheden van Finland. Zoals bekend heeft Moskou garanties van de Finse regering geëist, dat zij haar neutrale politiek zal voortzetten. Ilet Kremlin zou alleen maar in de betrouwbaarheid van de Finse garanties geloven, ais er een regering zou worden gevormd met een bredere „neutrale" basis dan de huidige. President Kekkonen van Finland heeft daarop het parlement ontbonden en vervroegde ver kiezingen aangekondigd. Het volk zal dus straks gelegenheid hebben, zich op de gewenstheid van een neutrale koers in de Finse buiten landse politiek te bezinnen. De Sovjet-regering zal de Finnen bij hun politieke meningsvorming helpen door een hernieuwd intimidatie- offensief. Gisteren heeft de Finse ambassadeur in Moskou te horen gekregen, dat de dreiging in het Oostzeegehied opeens geweldig is toegenomen en dai derhalve „neutraliteit" van de Finnen een zeer dringende zaak is. (Van onze parlementaire redactie) In de Stichting van de Arbeid is men het gisteren eens geworden over een gemeenschappelijk uit gangspunt voor het loongesprek van hedenavond met de regering. Dit uitgangspunt houdt in, dat na aftrek van de huurcompensatie vanwege de komende huurverho ging (1 juli 1962) nog genoeg „ruimte" voor een acceptabele, re- ele loonsverhoging moet overblij ven. Op deze wijze is thans door de werk gevers- en werknemersvertegenwoordi gers in de stichting het huurvraagstuk gemaakt tot een loonpolitiek-vraagstuk. Uit de besprekingen van gisteren is ook duidelijk geworden, dat deze benadering van het loon- en huurvraagstuk alleen zal worden gehandhaafd, indien de re gering haar zal honoreren. Mocht blij ken dat de regering de loonruimte te beperkt wil houden, dan zal het gemeen schappelijke uitgangspunt van de stich ting komen te vervallen. Dan zouden van werknemerszijde ook weer de eisen van beperking van de investeringen en af remming van de niet-gesubsidieerde bouw een rol gaan spelen. Als men het echter met de regering eens wordt zul len de werknemers deze eisen laten val len. Alle partijen in de stichting zijn ge- 1 matigd optimistisch over de reactie van de regering op dit gemeenschappelijk uitgangspunt. Vanmiddag zal een en an der onderwerp van bespreking uitmaken in de ministerraad. Vanavond komen regering en stichting voor de derde maal bijeen op kasteel Oud-Wassenaar. Dan zal door de rege ring tevens het laatste en beslissende woord moeten worden gesproken. De Russische eerste vice-minister van Buitenlandse Zaken, Koesnetsof, vertel de de Finse ambassadeur dat het bezoek van de Westduitse minister van Defen sie, Strauss, aan Noorwegen, de manoeu vres van de NAVO in de Oostzee en be richten in de Deense pers over een ge meenschappelijk Deens-Westduits mili tair commando, even zovele redenen waren om politiek alarm te slaan. In deze vorm bedankte de Sovjet regering de Finse ambassadeur voor de moeite die hij nam om het Krem lin te vertellen dat Finland ernst zal maken met zijn neutraliteit. De Fin nen hebben klaarblijkelijk gedacht dat zij de Russische beer voorlopig tevreden hadden gesteld door hun parlement tijdelijk naar huis te stu ren, maar reeds nu blijkt dat „neu tralisme" aan Finse zijde niet het enige is dat de Sovjets verlangen. Wat het gesprek tussen Strauss en de Noorse regering betreft, waarop Koes netsof doelde; dit was bepaald geen ju belmoment voor de regering in Bonn. Er werden op diverse plaatsen in Oslo be togingen tegen Strauss gehouden. De monstranten zwaaiden met borden waar op te lezen stond: Strauss 'raus!" Op een meer parlementaire manier heeft het Nederlandse Tweede-Kamerlid, F.J. Goedhart, zich op de conferentie van NAVO-parlementariërs uitgelaten over de lankmoedigheid waarmee de vrije wereld de onderworpenheid van de Oost- europese landen aan het communisme aanziet. „Waarom erkent men wel het recht op zelfbeschikking voor Afrikanen, maar niet voor de Europeanen achter het IJzeren Gordijn?", vroeg hij zich af. De NAVO-confcrentie was volgens hem op de verkeerde weg. Inplaats van duidelijke uitspraken te doen over de te volgen politiek, neemt zc er genoegen mee, achter de regeringen aan te lopen zei hij. In Berlijn hebben zich gisteren enkele incidenten voorgedaan. Twee Britse toe- risten werden vier en een half uur in Oost-Berlijn vastgehouden. De Oostduit- se autoriteiten probeerden hen te dwin gen tot het geven van informaties over de militaire toestand in West-Berlijn. Twee ambtenaren, verbonden aan het Britse leger, werden gedurende negen uur vastgehouden. Ook zij werden onder vraagd. doch tenslotte vrijgelaten. Pro testen zijn in de maak. Een Amerikaanse legerkonvooi, dat zich vanuit Berlijn via de corridor naar West-Duitsland begal, werd enige tijd opgehouden doordat de reisdocumenten zogenaamd niet in orde waren. Geruime tijd geleden is een Westduit se mijnenveger, naar eerst thans be kend is geworden, op de Oostzee door Oostduitse marineschepen omsingeld. Het bleef echter bij een demonstratie. De Oostduitsers speelden wat met hun kanonnen, maar er viel geen schot. Bondskanselier Adenauer zal, na zijn ontmoeting met president Kennedy, op 30 november, besprekingen voeren met president De Gaulle. De Britse premier, MacMillan, zal in Bonn het resultaat van het overleg tussen Adenauer en Kennedy vernemen. Adenauer heeft verklaard, dat de Westduitse ambassadeur in de Sovjet-Unie dr. Kroll, binnen en kele dagen naar zijn post zal terug keren. Hij voegde hieraan toe, dat de ambassadeur „geen indiscre tie heeft begaan" in zijn gesprek met premier Kroestjev van vorige week. Ook heeft de bondskanselier gezegd, dat de muur die Berlijn in tweeën deelt, afgebroken moet worden alvorens suC' cesvol met de Sovjet-Unie kan worden onderhandeld. GISTEREN is een nationaal comité voor het zilveren huwelijksfeest van het koninklijk paar opgericht. Het stelt zich ten doel alle acties te bundelen, die op het komende festijn betrekking hebben HET EERSTE winkelcentrum in Neder land. dat zich bevindt in Amstelveen is gisteren met veel ofticieel vertoon ge opend. liet is gebouwd naar het voor- Beeld van een Amerikaans ..shopping- center". 6 VOOR DE verdediging van Henny W., mL-j '!rle verdachten in de Baarnse moordzaak, heeft het Baarnse actieco- ï?..0?1)?' Ogenblik f 1200,- bijeen we- icn te krijgen. Men heeft f 6000.- nodig. de 'tA''-RSONEEl. van de omroep en sendo'6V1SU' heeft besloten zijn beslis- stlv vergadering aangaande do vraag het rSa0. niet? "it te stellen, totdat roe .ti 'refI™d Kamerdebat achter de r"g zal zijn. AAN' '-aden 552 vluchtelingenkinde- Wcst Ror'ï" en 12 laar- afkomstig uit kam„ ln 011 cen aantal Westduitse wonder, in™, Neerland aankomen. Zij in Zeei-in,1 en °P8enomen- o a- Wwurvenyachting van het K.N.M.I. f 101 vanavond, opgemaakt gisteren- avond 23.15 uur: Veel bewolking en plaatselijk wat ,,JreSen "f motregen. Ongeveer uezelfde middagtempcraturcn als gisteren. Zwakke tot matige lioord- 5 westelijke wind. V andaag: zon onder 16.47 uur. Maan l op 14.59 uur. j)IorSr": znn ®p 8 04 uur. Maan on- j der 2.37 uur. Bij Roermond wordt een nieuwe brug over de Maas geslagen. De oude brug kon het steeds toenemende verkeer niet meer verwerken, waardoor vaak veel oponthoud ontstond, terwijl ook de kwaliteit van de oude brug steeds meer verslechtert. De nieuwe brug wordt vervaardigd van betonnen ele menten, die op een terrein op 200 me ter afstand van de bouwplaats warden vervaardigd. Woensdag is het eerste, 51 meter lange deel van de brug op zijn plaats gebracht (foto). Mr. D. U. Stikker, de (Neder landse) secretaris-generaal van de Navo, is dinsdagnacht in een ge vecht gewikkeld geweest met een inbreker, die zijn hotelkamers in Parijs was binnengedrongen. Mr. Stikker werd kort voor mid dernacht door gestommel wakker en ontdekte een mandie bezig was zijn appartementen in hotel Geor ge V te doorzoeken. Mr. Stikker kwam direct in de defensie. „Ik wierp me op hem", zo ver telde hij „en had hem bijna over meesterd. Wij raakten slaags, maar hij wist er vandoor te gaan, na eerst de deur achter zich te hebben afgesloten. Ik slaagde er echter in de deur te forceren en alarm te slaan". Volgens mr. Stikker moet de in- breker een medeplichtige hebben MR. STIKKER ..Navo-schild gebruiken.. gehad. Men heeft hen beiden zien vluchten. De dief had enige documenten van de Navo gestolen, maar die zijn later bij het Station Des Inva lides door een werkvrouw terug gevonden. Mr. Stikker verklaarde er zeker van te zijn, dat deze do cumenten niet zijn gefotografeerd. „Overigens bevatten zij niets bij zonders", aldus de secretaris-gene raal van de Navo, omdat hij nooit militaire documenten mee naar huis neemt. Wel heeft hij de ge woonte tot diep in de nacht in bed te werken. Voor het overige bestond de buit uit zijn sleutelbos en wat geld. Na de diefstal werd het cijferslot van mr. Stikkers brandkast onmiddel lijk veranderd. Mr. Stikker, die 64 jaar is, schijnt geen nadelige gevolgen te hebben overgehouden van zijn gevecht met de inbreker en zijn krachtsinspan ning bij het forceren van de deur. Wat woensdag nog gevreesd werd blijkt gisteren waarheid te zijn gewor den. De dertien Italianen die in handen zijn gevallen van Kongolese soldaten, toen zij met hun vliegtuigen een tussenlanding maakten op het vliegveld van Kindoe (provincie Kivoe) zijn op barbaarse manier vermoord. Dit gebeurde zaterdag j.l.toen de Ita lianen zich van geen kwaad bewust, in de vliegveldkantine hadden neergezet om er te lunchen. Opeens drong er een groep dronken Kongolese soldaten bin nen, die de Italianen afranselde. Daar na werden de Italianen meegesleurd naar het plein voor de gevangenis van Kindoe en daar op gruwelijke wijze ver moord. De lijken werden in de rivier ge gooid. De V.N., die eergisteren dreigden een squadron straaljagers naar Kindoe te zullen zenden om hoe dan ook de Ita lianen, die men nog in leven waande, te ontzetten, hebben gisteren besloten om een sterke Maleise troepenmacht naar Kindoe te zenden. Daar zullen zij contact maken met de circa 1400 man muiten de Kongolese troepen. De V.N. hebben een onderzoek en bestraffing van de schuldigen geëist. De commandant van de Kongolese troepen, een zekere Pakassa, die een aanhanger van vice-premier Gizenga is, Een vertegenwoordiger van de Dalai La ma, de thans in India verblijvende heerser van het door de Chinese com munisten bezette Tibet, heeft gezegd dat ongeveer duizend Tibetaanse guer rillastrijders het leven hebben verlo ren als gevolg van aanvallen door Chi nese bommenwerpers. In de verklaring wordt verder gezegd, dat de strijd in Tibet, ondanks de over macht. welke de guerrilla's tegenover zich vinden, voortduurt. Speciaal in het westen, noordoosten en zuidoosten van Tibet woedt een heftige guerrilla strijd. De Chinese straalbommenwerpers zijn boven noordoost-Tibet in actie geko men. waar de Chinezen de aanleg van een spoorweg tussen de Tibetaanse hoofdstad Lhasa en Langtsjow moes ten staken als gevolg van het optreden der Tibetaanse guerrillastrijders. De vertegenwoordiger van de Dalai La ma deelde verder mede, dat de Chi nese communisten Tibetanen hebben gedwongen mee te helpen bij de aan leg van een grote militaire weg in Ti bet, die een lengte heeft van ongeveer 8000 km. ..Ooggetuigen hebben mel ding gemaakt van de aanleg van ver scheidene vliegvelden op strategische punten in Tibet", aldus de vertegen woordiger. Hij verklaarde verder dat er hongers nood in Tibet heerst en dat velen de hongerdood zijn gestorven. ,,De Chine se communisten hebben de hand ge legd op al het voorradige graan. Het grootste gedeelte van de Tibetaanse graanoogst komt ten goede van de Chi nezen in Tibet of in China zelf". van der Z. kwamen geen nieuwe feiten aan het licht. Het verhoor van de hoofd agent F. H. D. deed de president ver zuchten: „Vreemd, dat niemand van degenen, die om de bloedende jongen heen stonden vroeg, hoe dat was ge komen." De Haagse rechtbank heeft gistermorgen de zaak „noodlottige sabelsteek" voortgezet. Na de ewste behandeling op 18 oktober werd de zaak aangehouden, daar het getuigenverhoor onvolledig zou zijn geweest. Gisteren waren elf nieuwe getuigen gedagvaard. Aanleiding hier toe was het feit. dat bij de rechtbank onvoldoende zekerheid be stond over de vraag, welke van de twee agenten, de 33-jarige agent H. A. L. of de 24-jarige agent G. V., resp. verdachte en getuige, de dodelijke steek heeft toegebracht. Als eerste kwam de verdachte, de agent L. opnieuw voor het hek. Tegen hem was in de vorige behandeling door de officier van justitie wegens dood door schuld een geldboete van honderd gul den of twintig dagen hechtenis geëist. Ondanks de scherpe ondervraging van de president, mr. Schaafsma, bleef hij bij zijn eerder afgelegde verklaring, waarin hij ontkent de 16-jarige W. H. Scholte met zijn sabel te hebben ge dood. De toedracht van de zaak is groten deels bekend. Op 2 januari van dit jaar had bij de Geraniumstraat in Den Haag een gemeentelijke kerstboomverbran ding plaats. Roerige jongelui trachtten het door de Haagse Jeugdactie georga niseerde feest te verstoren. Een groep agenten rukte na vele telefonische klachten uit en voerde charges uit. De agenten L. en V. joegen een opvallend geklede jongeman, Wim Scholte, met de sabel voor zich uit. Plotseling zakte de jongen in elkaar, hij overleed korte tijd later aan de gevolgen van een sa belsteek. Getuigen hadden één van de beide agenten zien steken. Aan L. vroeg de president gistermor gen: „Kan het zijn dat u niet weet dat u het deed?" L.: „Ik ben toch niet achterlijk?" President: „Zeer intelligente mensen weten soms niet meer wat zij in een bepaalde situatie gedaan hebben. Heeft u zich dan misschien afgevraagd of uw collega V. het gedaan kon hebben?" L.: „Ik wist niets meer. Ook bij de ondervraging van de burger-getuige F. B„ die foto's gemaakt had van het slachtoffer en de ooggetuige, de Haag se journalist W. T. V. en de heer H. Na een korte schorsing van de be handeling zei de president in de na middag tegen de agent D. van K., die toen hij op de plaats van het ongeval verscheen ook niet gevraagd zou heb ben wat er gebeurd was: „Ik sta van daag verbaasd. Anders weet de politie altijd zoveel en nu blijkt dat ze in dit geval niet eens aan de gewone men selijke nieuwsgierigheid heeft voldaan!" Ook de volgende getuige, politieman E. H. K. van IJ. had aan deze „nor male menselijke reactie" niet voldaan. De inspecteur der rijksrecherche P. A. van N., die op verzoek van de procu reur-generaal een onderzoek «had in gesteld, antwoordde op de vraag van de president of hij het niet vreemd vond dat de sabels zonder onderzoek waren ingenomen: „Dat is nakaarten". President: „Zolang als ik strafzaken behandel, doe ik niets anders dan na kaarten". Brigadier J. van N., die de getuigen voor een verhoor door de commissaris van politie H. van H. had moeten „sor teren" zei hierbij niet gevraagd te heb ben wie de dader was. Ook de laatste getuige, commissaris Van H. kon de dader niet noemen. De officier van justitie maakte het kort in zijn requisitoir: Hij bleef bij de eis: 100 gulden boete of 20 dagen hech tenis voor dood door schuld. De rechtbank zal 30 november vonnis wijzen. heeft zijn mannen niet meer in de hand. Zij zijn vermoedelijk door Gizenga tot muiten aangezet. De moordenaars heb ben de Italianen waarschijnlijk voor Bel gische parachutisten aangezien. De slachtoffers vormden de bemanning van een vliegtuig dat medicamenten en voedsel naar een hospitaal in Kongo ver voerde. Hoe men de schuldigen wil vinden en bestraffen is nog niet duidelijk. De cen trale Kongolese regering wilde de schul digen per vliegtuig ophalen en hen in Leopoldstad berechten, maar de 'UNO geeft de voorkeur aan een onderzoek ter plaatse. De situatie in Albertstad, dat door le den van de Baloebastam is bezet, schijnt minder kritiek te zijn geworden. De Kongolese troepen zullen met de UNO- eenheden samenwerken om de orde te handhaven. De V.N.-troepen beschermen de ongeveer honderd Europeanen die nog in Albertstad zijn achtergebleven. Overal in de provincie Kivoe bespeurt men de noodlottige activiteit van Gizen ga, die doende is om één staat te vor men van Kivoe en Oostprovincie en daar eigen baas te spelen. President Tsjombe van Katanga heeft ontkend dat hij iets te maken heeft ge had met de moord op Loemoemba. De regering van Ghana heeft niettemin zijn berechting geëist. In diplomatieke kringen in Washing ton is vernomen dat de Verenigde Sta ten de Verenigde Naties in Kongo alle macht willen geven die ze nodig denken te hebben om af te rekenen met de si tuatie in Kindoe. Blijkens een artikel van de topcorres- pondent van United Press International, K. C. Thaler, een deskundige op het ge bied van de Sovjetpolltiek, heeft de re cente dcstalinisatiepolitiek van premier Kroestjev de communistische partijen in West-Europa danig in de war gebracht. In Italië, Frankrijk en Engeland heb ben de gebeurtenissen tijdens het 22ste partijcongres aanleiding gegeven tot pijnlijke gewetensonderzoekingen. Diplo matieke waarnemers melden ook beroe ring in de Russische satellietlanden waar de regeringen kennelijk moeilijkheden ondervinden bij het goedpraten van Kroestjevs ideologische zigzag-bewegin gen. Na Molotov, die de vergetelheid is in gegaan, wordt nu Malenkov in Rusland onderhanden genomen. Het vooraanstaan de Armeense blad „Kommunist" heeft onthuld, dat Malenkov in 1937 ongeveer 3500 vooraanstaande Armeniërs heeft la ten arresteren. De meesten van hen zijn zonder vorm van proces neergeschoten. De democratische voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, Sam Rayburn, is gisteren op de leeftijd van 79 jaar aan kanker gestorven. Rayburn is eenmaal getrouwd geweest. Zijn huwelijk werd door echt scheiding ontbonden. Washington kende hem echter vooral als een vrijgezel, die door zijn twee bejaarde zusters naar openbare ontvangsten e.d. werd verge zeld. Hij was, als voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, de man die, na de vice-president, in aanmerking kwam voor een eventuele waarneming van de presidentiële functie. De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, Chester Bowles, is in Djakarta gearriveerd, voor besprekin gen met gen. Nasoetion, fungerend mi nister van Buitenlandse Zaken dr. Lei- mena en anderen. Misschien zal hij ook Soekarno ontmoeten. Vernomen is dat Bowles de kwestie Nieuw-Guinea zou aansnijden. Hij zei dat de Ve2-cnigde Staten in 1948 hulpvaardig waren geweest door tussen Indonesië en Nederland te bemiddelen en graag op nieuw hulpvaardig zouden zijn. (Advertentie) ■ÉuHM JK - ZAKDOEKEN VOOR DAMES EN HEREN Meer dan duizend Afrikaanse studen ten, merendeels studerend aan de „Pa trice Loemoemba-univcrsiteit" hebben gisteren het gebouw van de Franse am bassade in Moskou belegerd. Zij gooiden met alles wat zij maar te pakken kon den krijgen: stenen, melkflessen, inkt potten en stukken hout. Alle ruiten op de benedenverdieping van het ambassadegebouw gingen in dig gelen. De actie was bedoeld als een pro test tegen de arrestatie van Algerijnen in Frankrijk. De negerstudenten droegen borden mee waarop niet mis te verstane scheldwoorden waren geschilderd. De Moskouse politie was met honderd man op de been, maar er moesten nog honderd militairen worden ingezet, om de menigte in bedwang te houden. De Fran se ambassadeur was op het moment van de belegering niet in het gebouw. Het personeel van de ambassade trok zich zover mogelijk van de ruiten in de di verse vertrekken terug. Het duurde bij na cen uur voordat de politie de situatie meester was. Geen van de demonstranten wist het gebouw binnen te dringen. In de Afrikaanse landen houdt het lot van Mohammed Ben Bella, do in hon gerstaking zijnde Algerijnse politieke lei der, de gemoederen nog geducht in be roering. De landen van de Arabische Li ga hadden gisteren een solidariteitsdag voor Ben Bella. In Roubaix (Noord-Frankrijk) zijn gis teren vier mohammedanen gedood bij aanslagen. In Algiers werd een Franse piloot doodgeschoten toen hij per auto onderweg was naar het vliegveld. In welingelichte kringen in Parijs is vernomen dat Frankrijk Ben Bella zal laten deelnemen aan de Frans-Algerijn se vredesonderhandelingen, op voor waarde dat hij zijn hongerstaking be ëindigt.

de Stem | 1961 | | pagina 1