Ambassadewijk in duister gehuld Molotov vrijwillig naar Moskou teru BELGIË VERPLETTERT NEDERLAND I :i I-ïvff Wout Wagtmans zet punt achter zijn wieier carrière IMeitefs, ft mtotia Adenauer: zal oude Mijn regering koers volgen Hongerende Algerijnen winnen publieke opinie Mgr. Beran leeft nog Onttroonde had voor asiel niet de minste interesse Albanië houdt Stalin hoog DAGBLAD VOOR ZEELAND GEROYEERD ANDERE NAAM Overstromingen in Noorwegen Eindelijk komt een vrouw de er in regering Koersmateriaal is reeds weg Geheime plannen (atoomduikboot) in USSR beland Veel wind vrijetijdsverf kwaliteitsverf Rel in Rabat (Marokko) Massa-arrestatie van FLN-leiders Finish Karjalainen heeft missie volbracht fjoiMlWill F&iet I MENSEN DIE I HET GOED I BEKIJKEN KIEZEN I ARISTONA TOTTENHAM HOTSPUR- FEIJENOORD 102e JAARGANG No. 23826 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg Mij Neerlandia Directeur E H B. Br.icier. Hoofcüe.i"cleui J J. H A Bruna. Redactierad: J. M A. C. Duugen, C. J. v. Hootegem. mr. dr. A J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. MAANDAG 13 NOVEMBER 1331 Abonnementsprijs 7.per kwartaal 8,20 per pest, 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. SSST voor rip^eeuwse EiïandenMGOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat telefoon 2377 - (BijbureauT^Temeuzen IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG": Nieuwstraat 41 - teieloon 2393) kan doen. Een andere stad, waarin de naam van Stalin voorkwam, Stalinabad, gelegen in één der Aziatische republie ken, heet nu Djoesjambe. De satellietstaten in Europa doen ge hoorzaam met de de-stalinisatie mee. Het Oostduitse communistenblad schimpt dap per op de dode Stalin en alom worden standbeelden steelsgewijze uit het stads beeld verwijderd. Alleen Albanië houdt Stalin hoog. Met veel vertoon is gisteren het tienjarig bestaan van het nationale „Stalin textielsyndicaat" gevierd. Het is opmerkelijk dat het communistisch-Chi- nese persbureau „Nieuw China" veel aandacht aan de in feite onbenullige feestdag in Albanië besteedde. Zuid-Slavië vaart zijn eigen koers. Dit land heeft grote sommen gelds van de Amerikaanse regering ontvangen en bovendien heeft het 130 Sabre-straalja- gers in de V.S. mogen kopen. Een Ame rikaanse senator heeft nu de vraag op geworpen of Zuid-Slavië niet bezig is, de Amerikaanse hulp te gebruiken voor een communistische campagne in neu- tralistische landen Kroestjevs aanvallen op de anti-partij- groep en het Stalinisme hebben bij lei dende communisten in Italië een .ideolo gische crisis" veroorzaakt. Enkele com munistische leiders hebben openlijk Mos- kou's onfeilbaarheid in twijfel getrokken en zich uitgesproken voor autonomie der nationale communistische partijen en voor een gespreide leiding van de i ternationale communistische beweging De wijk waarin de Sovjet-ambassade van Wenen zich bevindt, was in diepe duisternis gedompeld toen de in ongenade gevallen Molotov en zijn echtgenote in de hen wachtende auto stapten en de reis terug naar Moskou aanvingen. De fotografen die bij de deur van de ambas sade stonden te wachten om het plaatje van hun leven te maken, moesten onverrichterzake weggaan. Zij hadden Molotovs vertrek niet eens opgemerkt. Dit kwam doordat er juist toen Molotov de duis ternis zo zeer van node had een storing optrad in de elektriciteits voorziening van de ambassadewijk. Men durft nauwelijks aan een toe val te geloven. Al met al is één der gehaaidste politici van deze eeuw zelfs in zijn totale vernedering de pers te slim af geweest. Op het Weense hoofdstation stond de trein, richting Moskou al onder stoom. Molotov en zijn vrouw verdwenen in een slaapwagen. Er was geen escorte en de politic heeft derhalve aangenomen, dat Molotov geheel uit vrije wil de zware gang naar partijbaas Kroestjev maakt. Bij de grens werd Molotov op- een pre senteerblaadje de kans geboden om asiel in het westen te vragen. De Oostenrijkse politie vroeg hem op het grensstation Ho- henau: „Hebt u misschien één of ander verzoek te doen en bent u tevreden over uw reis?" Molotov antwoordde „Dank 4gS$ BIJ EEN BRAND in een arbeiderswo ning in Bussum zijn een meisje van u, ik ben volkomen voldaan". Daardoor is een grandioze herhaling van dc affaire Goloeb vermeden. Gisteren kwam de vroegere Sovjet minister van buitenlandse zaken in Mos kou aan. Hij stapte lachend uit de trein en vertelde de hem begroetende ver slaggevers, dat hij een prettige reis had gehad. Mevrouw Molotov zei: „Ik ben blij dat wy uit Wenen weg zijn. Het klimaat in Moskou is beter voor de ge zondheid". Mevrouw Molotov was wel nerveus. Er was geen enkele topfunc tionaris aanwezig. De Moltofjes werden afgehaald door hun dochter Svetlana, bij wié zij hun intrek zullen nemen, in afwachting van wat er verder zal gebeuren. Zoals bekend wordt Molotov ervan beschuldigd, leiding te hebben gegeven aan de „anti-partij groep", die zelfs het plan van Kroestjev jaar en een jongen van b jaar om het; om over luttele jaren de Sovjetburgers leven gekomen. De brand brak 's nachts'praktisch alles van staatswege gratis te uit. De vader wist alleen een twee maan den oude baby te redden. VENEZUELA heeft, als het negende Amerikaanse land, met Cuba gebroken. verschaffen, heeft afgekraakt. Intussen zijn Molotov en zijn medestanders in de anti-partijgroep uit hun plaatselijke com munistische ottganisatie gestoten. Zij kun nen tegen het royement in beroep gaan omdat Castro niet anders doet dam bij hogere partij-instanties, schimpen op president Betancourt. Ve-| - - nezuela zal echter in de praktische poli tiek een neutraal beleid voeren. Op de foto: de heer en mevrouw Mo lotov met hun dochter op het perron van het station te Moskou. kernenergie in Wenen is te beschouwen als een soort strafklas. Het echtpaar Molotov reed van het station naar de flat van Svetlana Molo tov in een „Gorko"-automobiel. Kort ge leden heette dit merk nog „Zim", maar deze naam verwijst weer naar de Molo- tov-automobielfabrieken, die sinds enige tijd haar naam heeft moeten veranderen. Het legendarische Stalingrad, waar de tweede wereldoorlog haar keerpunt beleefde, is herdoopt in „Wolgograd". Het woord „Wolgo" is de Russische ver voeging van „Wolga", de bekende ri vier, die politiek gezien geen kwaad Grote delen van Zuid-Noorwegen zijn dit weekeinde getroffen door de zwaar ste overstromingen van deze eeuw na twee weken van zware regens. Akkers, huizen en fabrieken staan on der water. Vele gezinnen moesten za terdagavond evacueren en zullen waar schijnlijk nog dagen moeten wachten voor zij naar huis terug kunnen keren. In sommige districten in Telemark, 200 km ten zuiden van Oslo en in de streek Oppland, ten noorden van Oslo, staat het water op vele wegen meer dan een meter hoog. Vijf verkeerswegen zijn gesloten en de spoorweg tussen Oslo en Bergen is op drie plaatsen geblokkeerd. Tot dusver zijn geen persoonlijke on gelukken gemeld, maar de schade loopt in de miljoenen kronen. Bondskanselier Adenauer heeft tijdens een televisie-interview beloofd dat zijn nieuwe coalitieregering dezelfde buiten landse politiek zal volgen als de vorige regering. Ook voor wat betreft de de fensie zal er nauwelijks iets verande ren. Adenauer liet doorschemeren dat er kans bestaat op verlenging van de militaire diensttijd. Morgen zal de nieuwe Bondsregering aan het parlement worden voorgesteld. Onder anderen zullen de Bondsdagleden dan voor het eerst een vrouw achter de regeringstafel zien zitten. Dit is Elisa beth Schwarzhaupt, een zestigjarige on gehuwde vrouw, die als de favoriet van de 43 vrouwelijke afgevaardigden in de Bondsdag naar voren is geschoven. Sinds 1957 is er al een duel tussen Adenauer en de vrouwelijke parlements leden gaande, onder aanvoering van de 81-jarige Helene Weber. De bondskanse lier voelt namelijk maar heel weinig LEGER EN POLITIE op de Philippijnen zijn in alarmtoestand gebracht, in ver band met de verkiezingen die vandaag beginnen. Er moet een nieuwe president worden gekozen. Eén kandidaat voor deze functie heeft zich laten omkopen om zijn kandidatuur in te trekken. DE EERSTE bij Fokker in elkaar ge zette Starfighter-straal.jager heeft zatcr dag met succes zijn luchtdoop onder gaan. Het vliegtuig had de langste start baan van Schiphol nodig. DEZE WEEK gaat er toch een Ameri kaanse raket met een chimpansee aan boord, de lucht in. Het dier moet drie maal om de aarde draaien. De volgende stap moet bestaan uit een °wt een mens. Geen enkele Russische krant heeft aan dacht geschonken aan de terugkeer van één der bolsjewieken van de oude garde. Men wist overigens in Rusland toch niet waar hij de laatste drie jaren uithing. Zijn functie als Sovjet-vertegenwoordiger bij de internationale commissie voor (Van onze sportredactie) Handelaar Jos van der Kloot uit Zundert kocht zondagmorgen alle wielermateriaal op van Woutje Wagtmans. Zeven fietsen, zestien stellen wielen, valhelmen, hand schoenen, broekjes en shirts. Het gebeurde nadat Woutje zijn hand tekening had geplaatst onder een contract, dat hem als chauffeur zal verbinden aan het „Expeditiebe drijf West-Friesland" te Wuustwe- zel. Door de ondertekening van dit contract zette Wagtmans een punt achter zijn rijke en sensationele wielercarrière. Een populaire renner, die in verschil lende ronden van Frankrijk een hoofdrol vertolkte, zal niet meer op de weg: en evenmin op de baan verschijnen. Een laatste grote tegenslag, het niet mogen starten in de zesdaagse van Madrid, maakte Woutje's besluit definitief. „Ik zal nooit meer koersen" heeft hij gezegd. Als wielrenner diende zich Woutje Wagtmans kort na de tweede wereldoor log aan. Met zijn plaatsgenoot Wim van Est streed hij op opvallende wijze in cri teria en semi-klassiekers. Het vinnige manneke uit Sint Willebrord behaalde talrijke overwinningen. Nadat Wim van Est in 1948 en Woutje Wagtmans in 1949 de Ronde van Brabant hadden gewonnen verdwenen de twee rivalen naar de be- roepsrennersklasse. Woutje Wagtmans zal voortaan als chauffeur door het leven gaan. Hij blijft „en route". De constructiegeheimen van de Ame- raketvlucht rikaanse atoomduikboten zijn geen Ame rikaans monopolie meer, zo heeft de vroegere voorzitter van de Amerikaan se congrescommissie voor kernenergie verklaard. Weersverwachting van het K.N.M.I. j tot vanavond, opgemaakt gisteren- avond 23.15 uur: J Half tot zwaar bewolkt maar geen 2 regen van betekenis. Krachtige tot 2 stormachtige noordwestelijke wind. 1 j Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. I Vandaag: zon onder 16.53 uur. Maan 1 onder 21.24 uur. 2 Morgen: zon op 7.57 uur. Maan op 2 13.23 uur. Amerika had Engeland deelgenoot van de geheimen gemaakt, doch nadat dit gebeurd was hebben Russische agenten ze gestolen. Het Britse ministerie van Defensie verklaarde desgevraagd: „Wij zijn nu niet in een positie om dit bericht tegen te spreken of te bevestigen!" Premier Nehroe van India heeft na zijn bezoek aan Washington, dat volgens hemzelf nuttig en prettig was, gezegd dat het gebruik van kernwapens-per-on- gcluk groter was dan het opzettelijk ge bruik er van. De atoomproeven noemde hij ,,in wezen slecht". Woutje Wagtmans begon zijn profloop baan met opnieuw schitterende successen te behalen. In 1952 won hij de Ronde van Romandië, waarin Ferdi Kubler en Hugo Koblet als belangrijkste rivalen optraden, In hetzelfde jaar trok Woutje voor de tweede maal naar de Tour. Hij eindigde op de 25e plaats, maar iedereen was van oordeel, dat hij het nog heel ver zou brengen. In 1953 loste de Sint- Willebrorder zijn belofte in. Hij streed gedurende de hele Tour de France op het voorplan. Hij won étappes. Hij droeg de gele trui tot aan de Alpen, maar moest in de Fransen Louison Bobet en Francois Mallejac zijn meerderen erken nen. Met een vijfde plaats in het eind klassement leverde Woutje Neerlands beste Tourprestatie. Deze prestatie even aarde hij praktisch in de Tour van 1956. Ook toen droeg hij de gele trui. Hij werd nu zesde in de eindrangschikking. De mooiste overwinning, die Wagtmans in zijn carrière behaalde, volgde in 1957. Hij reed toen op een fantastische wijze in de moderne wedstrijd RomeNapels Rome. De klasserenner klopte de meest gereputeerde Italiaanse, Franse en Bel gische tegenstanders. De kranten zongen de lof van de „dwergcoureur". Woutje. die zich achter de motoren thuis voelde, legde zich ook toe op het stayeren. Hij werd prompt Nederlands kampioen in 1958. Daarna vlotte het niet meer zo best. Grote uitslagen bleven uit. Alleen in 1960 had het er alle schijn van, dat Wagtmans „terugkeerde". Hij zegevierde met opval lend gemak in de Ronde van de Vier Kantons in Zwitserland. Neen! NederlandBelgië is een enorme teleurstelling geworden. Al thans voor onze landgenoten, die door de Rode Duivels van het veld wer den gespeeld. Deze foto geeft het mo ment weer waarop de Belgen hun tweede goal maken. Van den Berg schuift in. (Advertentie) voor het opnemen van een vrouw in de regering en hij kon er dank zij zijn ruime verkiezingsmeerderheid steeds onderuit. Nu heeft men hem in coalitie verband letterlijk gedwongen om mej. Schwarzhaupt in de regering op te ne men en Adenauer heeft niet kunnen weigeren. De kwestie welke nu aan de orde komt is: welke portefeuille moet de nieuweI minister krijgen? Adenauer schijnt te hebben gedacht aan een portefeuille voor gezinszaken, doch dit is onuitvoer baar omdat de betrokken minister on-' getrouwd is. i - !"- dertien dagen niets gegeten. Zij willen als politieke gevangenen behandeld wor den en niet als misdadigers. De Arabische liga heeft ook al ten gunste van de rebellen gesproken. In Oran zijn gisteren vlugschriften ver ten menigte woedende Marokkanen spreid waarin ex-gcneraal Salan de ge- heeft zaterdag de Franse ambassade in hele Europese bevolking van Algerië op- Rabat bestormd en er een enorme ra vage aangericht. Twee leden van het ambassadepersoneel raakten gewond. De Marokkaanse regering heeft, na een Frans protest, onmiddellijk haar excu ses gemaakt. roept om de ondergrondse organisatie O.A.S. te versterken. In het moederland heeft de politic een goede slag geslagen. Een dertigtal topfiguren van de Algerijnse opstandige beweging, het FLN, is gearresteerd. On der hen bevindt zich het hoofd van het FLN in Frankrijk, een man, bijgenaamd De Marokkanen betoogden ten gunstejMoestafa de neger". Bovendien nam de politie een bedrag van ruim 3 miljoen gulden in beslag. van de Algerijnse opstandelingenleider, tevens vice-premier van de voorlopige Algerijnse regering", Ben Bella, die met een aantal geestverwanten op een kas teel in Frankrijk gevangen wordt gehou den. Ben Bella en zijn lotgenoten zijn een hongerstaking begonnen. De pro-Algerijnse rel in Rabat begon met een gooi- en smijtpartij. Honderden opgewonden jongelui gooiden stenen door de ruiten met het ambassadegebouw. De politie kon niet verhinderen dat een groep betogers het gebouw binnendrong, maar na enkele ogenblikken werden de demonstranten weer naar buiten gedre ven. Wolken traangas vulden het ge bouw. De koning van Marokko heeft zijn be middeling aangeboden om iets voor Ben Bella en zijn hongerende metgezellen te doen. Koning Hassan dacht aan een ge sprek met De Gaulle. Ben Bella en zijn lotgenoten hebben al Het wielerpubliek verliest een karak teristiek renner. In zijn grote periode le verde Woutje altijd strijd. Hjj kon het eenvoudig niet laten om met het veld te spelen. Onvergetelijk zal blijven de wij ze waarop hij een Acht van Chaam wist te winnen. Tachtig kilometer voor het einde van de strijd demarreerde Wagt mans. Hij liet alles en iedereen in de steek. Hij bouwde een voorsprong op, die hij niet meer prijs gaf. Twintigdui zend toeschouwers moedigden de frêle renner gedurende twee uren aan. Het publiek stond op zijn kop toen Woutje als triomfator de finish bereikte. De finish van zijn wielerloopbaan heeft de kleine sterke renner nu ook gehaald. Het zal zeer veel sportvrienden pijn doen. „De Wout" was hun idool. Het niet meer verschynen op de weg van de Sint-Wil- lebrordse coureur betekent het afsluiten van een stukje wielerhistorie. Geschiede nis heeft Wagtmans immers geschreven. Na twee besprekingen met de Sovjet regering is de Finse minister van Bui tenlandse Zaken, Karjalainen, naar zijn land teruggekeerd. Hij heeft het stand punt van het Kremlin nu vernomen, maar hij heeft geen enkele toezegging kunnen doen omdat hij daartoe geen mandaat had. De wens van de Russen kan men wel raden. Zij willen toestemming hebben om troepen in Finland te legeren, tcn einde hot hoofd te bieden aan de ..agres sie" van West-Duitsland en zijn bondge noten. De leiders van de Scandinavische landen zien in het gedoe van de Sov jets geen onmiddellijke bedreiging van Noord-Europa. Zij hebben er met elkaar over gesproken, maar van bezorgdheid is tijdens deze gesprekken niets geble ken. Mgr. dr. Joseph Beran, de verbannen aartsbisschop van Praag, van wie aan genomen werd dat hij sedert enige tijd dood was. is nog in leven. Dit heeft het Duitse katholieke persagentschap uit be trouwbare bron in Tsjecho-Slowakijc vernomen. Een paar weken geleden ontving de H. Stoel een felicitatiebrief aan mgr. Beran terug met de vermelding „adres onbekend". Mgr. Beran werd in 1961 na twee jaar huisarrest door de communistische auto riteiten uit zijn aartsbisschoppelijk pa leis gehaald en ergens in het land on dergebracht. Zijn verblijfplaats is niet bekend. (Advertenties) BINNENVERINGBED het beste bed ooit gemaakt SCHUIMRUBBERBED met versterkte middensector fabrieken Zevenbergen Woensdag 15 november m

de Stem | 1961 | | pagina 1