De Gaulle: einde van zijn taak in zicht Vliegtuigroof boven Portugal Cocktailhapjes uit voederbak strijden door, met of zonder Y.N. Minister Visser: „Al komt de onderste steen boven...' uwHUlD lumïiZEEP il® bent ng ]noeg )OR ponnen jeugdig us deze OREN Moskou bedenkt nieuwe oplossing voor Berlijn UIT GEHEIM RAPPORT Meer glans en bescherming voor uw auto! cremeMOUSON 39 Over half jaar punt achter Algerijnse oorlog? ERNSTIG GESPREK IN MARSEILLE 29 Soekamo tot miljoen mensen: Nieuw onderzoek bevolen Sub judice DAGBLAD VOOR ZEELAND LAATSTE NIEUWS Nog geen akkoord inzake sociaal- economisch beleid Misschien weer referendum Molotov, uit de partij, ontslagen te Wenen Dezelfde temperaturen Kaperkapitein Galvao weer actief Vragen arrestatie te Baarn over Bonn is opgetogen weinig Atlasraket - met aap - ontploft Vliegtuigbotsing boven Breda en Rijsbergen liep goed af Een ultimatum d. Putten aan v. Morele steun voor Albanië OMROEPPERSONEEL VERONTWAARDIGD OVER FOOI VAN 30/0 14 102e JAARGANG No. 23825 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. ZATERDAG 11 NOVEMBER IS. Abonnementsprijs 7.per kwartaal 8,20 per post, 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. BWu de Zeeuws! Eilanden: GOES. Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat H telefoon 2377 (BijbureausTemeuzen losbaar,straat 26 - telefoon 2601 OÓSTBURG Nieuwstraat 41 - telefoon J.Qol en groen steekt pig af op fris flan- deux-pièces om ele- te wandelen, win- hier of in Parijs erige 2475 :uiver wollen deux- s krijgt door de con- erende garnering hals en mouwtjes bijzonder jeugdig nt. De 6-baans rok de moderne roklijn. est uit de kleuren groen en koren, de aangevende Parijse 75 In hotel Kasteel Oud-Wassenaar is gis terenavond de bespreking tussen de re gering en de Stichting van de Arbeid over het sociaal-economisch beleid, wel ke op 27 oktober j.l. is onderbroken, voortgezet. Intussen is er gelegenheid ge weest zich in eigen kring te beraden. Zoals bekend is de regering ongerust over het feit dat discrepantie is ontstaan tussen de loon- en de produktiviteitsont- wikkeling. Deze kwestie werd te meer urgent geacht, omdat aan het einde van het jaar zeer vele collectieve arbeids overeenkomsten moeten worden ver nieuwd. Van regeringszijde namen aan de bespreking deel de ministers Veld kamp, Zijlstra en De Pous, benevens staatssecretaris Roolvink. Gedurende de bijeenkomst heeft de regering van het standpunt van de Stichting kennis geno men. Dit standpunt is overigens met eensluidend. Er is uitvoerig over van gedachten gewisseld. Men zal nog eenmaal bij elkaar ko men, volgende week vrijdagavond, voor een slotbespreking. Ook de regering zal zich in die tussentijd beraden. Zij hoopt op een nieuw standpunt van de Stich ting, waardoor de beide standpunten dichter tot elkaar zullen komen. Van re geringszijde zijn gisterenavond geen nieuwe suggesties gedaan. De regering blijft op het standpunt staan, dat de loonontwikkeling in de ko mende tijd niet belangrijk boven die der produktiviteit behoort uit te komen. irs-bljj dessin op er-warme stof: ager-prints en ele lijn maken de n modern voor wie winter jong wil zijn 75 BERGEN OP ZOOM GOSTERHOUT EL President De Gaulle heeft gisteren te Marseille tegenover een groep parlementsleden verklaard, dat wanneer hij het Algerijnse pro bleem tot een oplossing zal hebben gebracht, zijn taak verricht zal zijn. De parlementsleden waren allen getroffen door de ernstige toon van de president. Het hoofd van het kabinet van de president, Jacques Narbonne, ontkende berichten, als zou de president hebben medegedeeld, dat bij zich dan ook direct uit het politieke leven zou terugtrekken. De voormalige Russische minister van buitenlandse zaken, Molotov, is uit de communistische partij gezet en ontheven van zijn post in Wenen, zo werd in deze stad uit betrouwbare bron vernomen. Molotov was in Wenen hoofd van de Russische delegatie bij de internationale commissie voor kernenergie. Naar verluidt zou De Gaulle op de bijeenkomst, die een strikt be sloten karakter droeg, ook gezegd hebben, dat hij hoopte binnen zes maanden het Algerijnse probleem uit de weg geholpen te hebben en dat hij de oplossing voor een refe rendum aan het Franse volk zou voorleggen. Officiële bevestiging van dit be richt was echter niet te krijgen. „Onmogelijk...." De minister van voorlichting in de Al gerijnse opstandelingenregering, Jazid, heeft gisteren te Tunis gezegd, dat het onmogelijk is te denken aan ernstige Frans-Algerijnse onderhandelingen in een tijd waarin elk ogenblik het bericht kan komen van het overlijden van een Algerijnse minister die in Frankrijk ge vangen wordt gehouden. Volgens Jazid is de toestand van de vijftienduizend in MOLOTOV... berg af in zijn partij DE N.S. zullen dinsdag a.s. het proto type van hun nieuwe diesel-elektrische trein in gebruik nemen. Het gaat om één treinstel tussen Utrecht en Zwolle, Utrecht en Baarn en Utrecht en Hilver sum. De nieuwe trein kan 176 km per uur rijden. DE POLITIE van Milaan heeft een jon ge advocaat, Ubaldo Titobello, gearres teerd, omdat zij niet tevreden is over de uitleg, die hij heeft gegeven na met zijn auto in een meer in de omgeving te zijn gereden. Daarbij verdronken zijn echtgenote, moeder en schoonmoeder. DE POLEN die in Groot-Brittannië wo nen en in de oorlog aan Britse zijde hebben gestreden, zullen een laatste po ging doen pensioen van de Britse rege ring te krijgen, vooral ten behoeve van hen, die ouder zijn dan 65 jaar. Weersverwachting van het K.N.M.I. l0t vanavond, opgemaakt gisteren- J avond 23.15 uur: i °P «je meeste plaatsen vrij veel be- t wolking met plaatselijk enige regen. J Zwakke tot matige wind, overwe- t ^en" tussen oost en zuid. Ongeveer t {mzelfde temperaturen als gisteren. t verwachting van het Belgisch weer- i kundig instituut: Matige tot krachtige wind, later t krachtige tot harde wind uit zuid- i westelijke richtingen. Zwaar be- I wolkt met kans op regen. Minimum- temperaturen van 3 tot 5 graden, t maximum van 510 graden. 0 Vandaag: zon onder 16.56 uur. Maan 1 onder 19.32 uur. J Morgen: zon op 7.54 uur, onder 16.54 0 uur. Maan op 11.48 uur, onder 20.29 0 uur. t Maandag: zon op 7.55 uur. Maan on 12.39 uur. Frankrijk gevangen Algerijnen, die se dert 2 november in hongerstaking zijn, zeer verontrustend. Onder de hongersta kers zijn vijf ministers. De hongerstaking is een rechtmatige reactie op wreedheden en vernederingen, aldus Jazid. De Franse regering is vol ledig verantwoordelijk voor deze toe stand, die een aanzienlijke verslechte ring van de politieke stemming teweeg heeft gebracht, zei hij. Fluitconcert Het was de laatste dag van het be zoek van De Gaulle aan Corsica en zuid-Frankrijk, een dag, die de president bepaald niet heeft gebracht, wat hij er van hoopte. Stakende havenarbeiders te Mar seille floten hem uit. Zij stonden in groepjes aan de kaden en schreeuw den in koor „Onze lonen onze lonen", toen een mijnenveger van de Franse vloot met de president aan boord een rondvaart door de haven maakte. De havenarbeiders zijn reeds meer dan een maand in staking. Zij trachten daarmee de regering te bewegen de loonstop, waardoor hun lonen op het oude peil worden gehandhaafd, op te heffen. Uit sommige groepjes steeg een oorverdovend gefluit op. toen De Gaulle langs voer. In Marseille werd hij door lijfwachten omgeven, waar hij ook ging. Gescandeerde kreten van „Al-gé-rie Het Tweede-Kamerlid de heer Berk houwer (V.V.D.) heeft aan de minister van Justitie schriftelijk gevraagd of de bewindsman bereid is om de resultaten van het onderzoek naar de gebeurtenis sen rond de arrestatie van de verdachte Boudewijn H., te Baarn, hetwelk wordt ingesteld op last van de procureur-gene raal bij het gerechtshof te Amsterdam bekend te maken aan de Kamer onder overlegging van de rapporten betreffen de de gang van zaken met betrekking tot deze arrestatie. Vanuit een boven Lissabon vlie gend Portugees lijnvliegtuig zijn gisteren pamfletten afgeworpen, waarin de Portugese kiezers wor den opgeroepen niet deel te nemen aan de morgen te houden algemene verkiezingen. De pamfletten waren ondertekend door kapitein Henri que Galvao, die indertijd bekend heid verwierf door het kapen van het Portugese passagiersschip „Santa Maria". De bemanning van het toestel, eigen dom van de „Transportes Aereos Por- tuguesas", werd door zes met revol vers bewapende passagiers, onder wie zich ook een vrouw bevond, ge dwongen de pamfletten af te werpen. Nadat dit geschied was vloog het vlieg tuig naar Tanger in Marokko. Het toestel, een „Super-Constellation". die wordt ge bruikt op de luchtverbinding Casablan- ca-Lissabon v.v., had achttien passagiers aan boord. Bij de landing in Tanger vroegen de zes passagiers, die de pamfletten hadden doen afwerpen, als politieke uitgeweke nen in Marokko te mogen blijven. De „Super-Constellation" is, nadat de zes wa ren uitgestapt, naar Lissabon terug ge vlogen. De Portugese oppositie heeft reeds be sloten niet aan de verkiezingen van mor gen deel te nemen, omdat zij meent dat deze niet in vrijheid worden gehouden. Fran-qaise" deden De Gaulle zijn rede voor enkele ogenblikken tot een menigte van enkele duizenden personen op het plein voor het stadhuis, onderbreken. De medestanders van De Gaulle bleken ter plaatse talrijker, zodat de president on der luide bijval zijn toespraak tot een goed einde kon brengen. Gisterenavond is De Gaulle veilig per vliegtuig in Parijs teruggekeerd van zijn vierdaagse tocht. De Sovjet-Unie heeft te kennen gegeven, inzake de Duitse kwestie bereid te zijn tot een ietwat mil dere oplossing dan tot dusverre werd gevraagd. Moskou heeft de procedure -"eranderd. Eerst willen de Sovjets de status van Berlijn met de westelijke geallieerden regelen en pas daarna tot sluiting van een vredesverdrag met Oost-Duitsland overgaan. Dit biedt het voordeel dat het Westen niet hoeft over te gaan tot erken ning van Oost-Duitsland, want de onder handelingen over Berlijn zullen zich in eerste instantie buiten de Oostduitsers om voltrekken. De nieuwe status van Berlijn, waarvan vrije toegang tot West-Berlijn vanuit de Bondsrepubliek een essentieel punt is, zou in een later stadium door de Oost- duitse regering geëerbiedigd moeten wor den. Op hun beurt eerbiedigen de Bonds republiek en de westelijke mogendheden de soevereiniteit van Oost-Duitsland. De sluiting van een Duits vredesverdrag be sluit het proces. De Sovjets hebben het voorgaande niet in de vorm van een officieel voorstel aan het Westen aangeboden. Het is min of meer „uitgelekt". Het uiteindelijke doel Van de nieuwe voorstellen blijft uiteraard bestendiging van een gespleten Duitsland. Het is derhalve begrijpelijk dat men in West-Duitsland, waar de her eniging van het verdeelde rijk nu een maal een hartewens is, allesbehalve op getogen is over het nieuwe Sovjet-proef ballonnetje. In Engeland toonden politieke deskundigen zich eveneens sceptisch. Het zijn de oude voorstellen, in een nieuw gewaad gestoken, zei men in Londen. Zij zullen wellicht de onderhandelingen vergemakkelijken, maar waar het in feite om gaat is, dat men de vrije toegang tot West-Berlijn koopt in ruil voor de soe vereiniteit van Oost-Duitsland. Een Atlasraket met in de neuskegel een kleine aap, is gisterenmiddag nog geen minuut na de lancering geëxplo deerd. Ongeveer 30 seconden na de start be gon de intercontinentale raket over te, hellen tot deze vrijwel horizontaal hing, Direct daarop verdween het gevaarte iiü een wolk van vuur en rook. De wrak stukken vielen terug op de basis en ih zee. De Amerikaanse luchtmacht maakte later bekend dat de raket was opgebla zen door de veiligheidsofficier, omdat zij van de voor haar bepaalde koers gitfig afwijken. Tegenover een gehoor van bijna een miljoen mensen heeft presi dent Soekarno gisteren in Sema- rang verkondigd: „Wij zullen door strijden om Irian te herwinnen (Eigen bericht) Donderdag is er een Thunder-streak straaljager in botsing gekomen met een NAVO-vliegtuig. De Thunder-streak was op de terugweg naar zijn basis Gilze- Rijen. Op de grens Rijsbergen - Breda, kort langs de weg, ontstond een botsing met een straaljager van een uit tegen overgestelde richting komende formatie van vier NAVO-jagers. Brokstukken van beide vliegtuigen werden zowel op Bre daas als Rijsbergs gebied teruggevon den. Hierbij waren ook drie halve brand stoftanks. Beide vliegtuigen zijn veilig op hun basis geland. Een commissie van de koninklijke luchtmacht stelt een onderzoek in naar de oorzaak van deze goed afgelopen botsing. KENNEDY en Nehroe zijn het eens ge worden over de „dringende noodzaak' van een verbod tot het houden van kern proeven en inspectie daarop. Zij zijn evenwel (nog) verdeeld over de vraag of er in de tussentijd een niet-gecontro- leerd verdrag moet zijn. (Van onze parlementaire redacteur) Minister Vissers (Defensie) gaat de zaak-Van der Putten met de voorgeschiedenis, bekend als de zaak-Aernout, „tot de bodem toe" uitzoeken. Als eerste stap daartoe beeft de minister de heer Van der Putten opdracht gegeven hem uiterlijk 24 november de namen te noemen van thans nog in het leger dienende (opper) officieren, die zich, althans volgens de heer Van der Putten, in het voormalige Ned.- Indië aan collaboratie zouden heb ben schuldig gemaakt en die, even eens volgens de heer Van der Putten, ook na de capitulatie van Japan ernstige onregelmatigheden zouden hebben begaan. Deze ultimatieve opdracht zou aan vankelijk binnen 2 x 24 uur vervuld moeten zijn, maar de heer Van der Putten was niet in staat gegevens op zo korte termijn bijeen te krijgen. Aanleiding tot het optreden van mi nister Visser is een publikatie in het ..Algemeen Dagblad", die door de heer Van der Putten geïnspireerd zou zijn. Van der Putten ontkent, dat hij de zegsman is geweest van deze publika tie en heeft terzake een klacht inge diend bij de Raad voor de Journalis tiek. Tegenover een commissie van het ministerie van Defensie heeft hy echter verklaard, dat hy inder daad namen zou kunnen noemen van officieren die zich aan zeer kwalyke praktijken zouden hebben schuldig gemaakt. „Deze mededeling is voor mij aan leiding geweest om in te grijpen", ver klaarde ir. Visser gisterenavond tijdens 'n persconferentie. ..Ik maak me uiter mate bezorgd over de wijze waarop van bepaalde zijde aan de hand van zgn. „schandalen" wordt gesuggereerd, dat het ambtelijk apparaat van defensie corrupt zou zijn. Dit is een aantasting van de geestelijke weerbaarheid". Zodra Van der Putten zijn gegevens heeft ingezonden, zal de minister aan de hand daarvan een nieuw onderzoek instellen. Het resultaat er van zal be kend worden gemaakt. „Er gaat niets in de doofpot", verzekerde de minister zeer beslist. „Ik zal de onderste steen boven halen om achter de waarheid te komen". Vooruitlopende op de gege vens van Van der Putten, zei de mi nister er van overtuigd te zijn, dat alle schandaalverhalen over beweerde cor ruptie onjuist zijn. De zaak-Van der Putten is op het ogenblik op tweeërlei wijze „sub ju dice". Het ambtenarengerecht houdt zich bezig met een klacht van de heer Van der Putten, dat hij ten onrechte overgeplaatst zou zijn en het dagblad „De Telegraaf", dat rond de zaak-Van der Putten allerlei schandalen sugge reert, is in een smaadproces toegela ten tot het bewijs. „Normaal" pleegt men zich niet te mengen in een zaak, die bij de rechter in onderzoek is. „Dat ik dit nu toch doe komt alleen", zei minister Visser, „omdat ik niet langer bereid ben mijn mensen door het slijk te laten halen. U moet eens weten hoeveel leed door onjuiste pu- blikaties wordt veroorzaakt". Het nieuwe onderzoek in de zaak- Van der Putten zal worden uitgevoerd door het ministerie van Defensie zelf. „Zou het om alle schandaalgeruchten voor goed de kop in te drukken niet verstandiger zijn als een onafhanke lijke instantie, b.v. de Tweede Kamer (parlementaire enquête) met het on derzoek zou worden belast?", werd ge vraagd. „Ik geef de voorkeur aan een eigen onderzoek", antwoordde minis ter Visser. De minister ging ook niet diep in op de vraag, waarom thans eerst in de zaak-Van der Putten wordt ingegrepen. In de zaak-Aernout gaat het om de nog steeds raadselachtige dood van de vaandrig Aernout in 1948 te Bandoeng. Vaandrig Aernout is neergeschoten tij dens een onderzoek, dat hy op eigen initiatief instelde naar onregelmatig heden bij het K.N.I.L. Van der Putten bevond zich destijds ook in Indonesië. Mededelingen zijner zijds, dat vaandrig Aernout vermoord zou zijn omdat hij corruptie in hoge legerkringen op het spoor zou zijn ge komen, waren aanleiding voor een on derzoek door de commissie-Zaayer. De ze commissie kwam tot de conclusie, dat er in Indonesië weliswaar onregel matigheden zijn gepleegd, doch dat van een wijdvertakte corruptie niet ge sproken kon worden. Ten aanzien van de bron van al deze geruchten, de heer Van der Putten, ad viseerde de commissie een psychia trisch onderzoek vanwege de twijfel aan zijn geestelyk evenwicht. Zij ver weet hem een „schandelijke actie" die eigenlijk had moeten leiden tot ontslag. met of zonder de V.N." Zijn woor den werden met gejuich begroet. Soekarno hield in Semarang een rede ter gelegenheid van Hari Pahlawan (dag van de helden), de verjaardag van de Indonesische opstand tegen Nederlandse en Britse militairen te Soerabaja in 1945. Hij verklaarde: „De strijd om West-Irian (Ned. Nieuw-Guinea) zal uitgevochten worden op Indonesische bodem, niet in New York, Washington, Parijs of Pe king". De Indonesische president zette uiteen, dat de huidige V.N. geen beeld gaf van de wereldopinie, maar diende, als een forum voor bepaalde machten. Hij merkte op, dat het hoofdkwartier van de V.N. uit New York moest worden verwijderd en dat er een reorganisatie nodig was. Soekarno zei, dat zijn plan verder ging dan de Russische voorstellen op dit punt. omdat de Russen alleen het secretariaat wilden reorganiseren en hij (Soekarno) de gehele organisatie wilde doen herzien. De algemene vergadering heeft haar debat over Nieuw-Guinea en het kolonia lisme gisterenavond uitgesteld om pre mier Nehroe de gelegenheid te geven de assemblée toe te spreken. Na de communistische partijen van Noord-Vietnam en Noord-Korea hebben nog drie communistische partijen uit Azië in telegrammen aan de Albanese communistische partij duidelijk laten merken dat zij aan de kant van China en Albanië staan in het geschil tussen Moskou en Tirana. De leiders van de communistische partijen van Birma. Thailand en de Ma- leise federatie brachten in hun telegram men hulde aan de rechtvaardige politiek van de leiders der Albanese partij. Gisteren berichtten wij reeds over de onrust die in Albanië zelf heerst. Vol gens berichten die de ronde doen in di plomatieke kringen in Parijs, heerst er thans ..een toestand van grote gespan nenheid" in Tirana, de hoofdstad van Albanië. Volgens deze berichten zouden Alba nese troepen de wacht hebben betrok ken rond het gebouw van de Russische ambassade in Tirana. In de dierentuin van Frankfort is een nieuw vogelhuis geopend, waarin de vogels ofwel geheel vrij zijn, ofwel slechts door een lage glazen heining van de buitenwereld zijn gescheiden. Foto: Terwijl een exotische vogel wat onwennig toekeek, serveerde dieren tuin-directeur dr. Bernard Grzimek (midden) zijn gasten cocktailhapjes in de nieuwe uiteraard nog niet ge bruikte voederbakken voor de vogels Onder het personeel van radio en te levisie heerst onbehagen naar aanleiding van een mededeling dat de regering het omroeppersoneel een salarisverhoging van eenmaal 3 pet. van het jaarsalaris wil toestaan, met een minimum voor gehuwden van f 250.-. Het omroeppersoneel beschouwt dit als een „fooi" en wenst minstens het dubbele. De personeelsraad van radio en t.v. heeft telegrammen aan staatsse cretaris Scholten en aan de Kamerfrac ties gestuurd en daarin zijn ontstemming gelucht. Volgende week donderdag zal het voltallige omroeppersoneel zich op een bijzondere vergadering over even tuele stappen beraden. Op dezelfde dag zal er in de Kamer over deze salaris kwestie worden geïnterpelleerd en de uitslag daarvan zal worden afgewacht. De mogelijkheid, dat tydens een ver gadering die afgelopen nacht gehouden is, besloten wordt tot een proeststaking van 24 uur, is niet denkbeeldig. (Advertenties) (Van onze parlementaire redacteur) Nu het rapport van de commissie- Zaayer in de zaak-Aernout volledig is gepubliceerd blijkt, dat de commissie reeds in 1951 heeft aanbevolen de weduwe van vaandrig Aernout een pensioen toe te kennen. Dit is tot dus verre nog steeds niet gebeurd. Hier over zijn onlangs vragen gesteld door het A.R.-Tweede-Kamerlid Kieft. Andere belangwekkende passages uit de tot dusverre geheim gehouden stuk ken: „Indien er na de Japanse capitulatie in Indonesië op grote schaal is geroofd komt dit in de eerste plaats voor re kening van de oosterse bevolking en de Britse bezetters en slechts zeer subsi diair ten laste van Nederlanders, al ware het alleen reeds omdat deze aan vankelijk in de kampen moesten blij ven en in het algemeen pas laat gelei delijk bevrijd werden". Van georganiseerde corruptie op gro te schaal moge niets gebleken zijn, wel is een „omvangrijke individuele gelegenheidscriminaliteit" geconsta teerd. In dit verband wordt aanbevolen personen, die overplaatsing uit Indo nesië naar Nederland vragen en van wie geen of onvolledige gegevens be schikbaar zijn, grondig op hun ante cedenten te onderzoeken. De commissie is bijzonder getroffen door de bedenkelijke gevolgen van on voldoende selectie en opleiding van veiligheidspersoneel. „Het heeft er alle schijn van", aldus de commissie, „dat men veelal aanneemt, dat iemand, die nergens voor bruikbaar is, dan maar onder dak gebracht moet worden als veiligheidsofficier". (Zie vervolg pagina 3) Verkrijgbaar bij de vakman bus voor 4 a 5 behandelingen 5.90 GROTE TUBE 1.65 2 STUKS 1.95 - 3 ST. 2.50

de Stem | 1961 | | pagina 1