Metro meter voor meter klaar iTA! j i GULF FLAME K Pot is deze ronde weer blijven staan! c Li. Word één-twee-drie prijswinnaar! taai -taai TEKORT AAN ARTSEN IN V.S. WORDT PROBLEEM 4&JueJL X DUITSE REGERING NEEMT HET VOOR SCHROEDER OP Jgy Corsicanen-cordon voor president De Gaulle BONZO H AARDOLIE A 4 yiEN S „Een schrijver wil ook leven" AGFA FLITSER flits-FOTO'S MARKANT Nederland niet naar wereldtentoonstelling Reeru ten in de 'men VERPLICHT LID VAN HITLERS S.A. I MARKANT Moordzaak Krommenie Vonnis: 12 jaar Opgave puzzel no. 161 Gemotiveerde oplossing 111333332133 2 I Vijftien jaar voor moord Marcel Nivard 1 W I I B 1 E 1 r 1 G 1 1 -J verrukkelijk... het is Vefihcdk, 39jt Nieuwe Bijbelverta li ng Clir. Geref. Kerk van 's-Gravenmoer is er voor Toneelschrijver uitgewezen DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 10 NOVEMBER 1961 indere karakter - itzelfde kwaliteit. aor echte 3 ct. 'RODUCT UB gevitamineerd is een volwaardig vlees- produkt voor grole en kleine konden. Elke bijvoeding overbodig. Per pak va* 550 gram 70et leespelen om prijzen! Dat is is en meisjes! aan de grote ,IG VERKEERS- D! Er zijn practi ce winnen. Vraag de Bata-winkel. Vaders verheugen zich bij thuiskomst op de warme pantoffel! Zacht kameelharen ruitje met veilige anti-slip en anti-kou rubber poro-zool. Mod. 10 3.95 Ook in kindermaten v.a. 3.50 Rotterdam werkt hard aan zijn metro. De foto laat het in aanbouw zijnde station Leuvehaven zien. dat over 4 a 5 maanden gereed zal zijn. (Advertentie) (Van onze Haagse redacteur) „Wil men aan het schrijversbestaan in Nederland een basis geven, zoals dc toneelspeler en de orkestmusicus dit be zitten, dan zal een drastische herziening van het auteursrecht moeten plaats heb ben". Tot deze conclusie komt prof. Garmt Stuiveling in een artikel „Leven van schrijven", gepubliceerd in het litteraire bulletin „Gedeeld Domein". Prof. Stuiveling betoogt hierin o.m., dat het Nederlandse boek in prijs ver is achtergebleven bij de stijging van de kosten en dat dit *ook ten nadele is van de auteur. Deze is immers voor wat zijn honorarium betreft afhankelijk van prijs en verkoop van het boek. en redelijke prijsverhoging zou hechter pas voor de auteur een merkbare verbetering inhou den indien ook het zgn. royalty-percen tage het aandeel voor de schrijver per verkocht boek wordt verhoogd en uitgekeerd per gedrukt exemplaar. De royalties bedragen thans 10 a 15 procent, voor de toch al zo goedkope pocketboeken echter maar 5 procent. Prof. Stuiveling breekt ook een lans voor het heffen van een „leenrecht" op het uitlenen van boeken door biblio theekhouders. In schrijverskringen wijst) men erop dat ook op muziek- en toneel- uitvoeringen bepaalde rechten worden geheven. Het boek mag echter zonder meer in iedere uitleenbibliotheek ge ëxploiteerd worden. Ten slotte wijst prof. Stuiveling op de noodzaak om de auteurs van hoor spelen en TV-spelen redelijk voor hun werk te gaan betalen: voor een goed stuk zeker een paar duizend gulden. Gebeurt dat niet dan zal er volgens prof. Stuiveling ook geen eigen Nederlandse radio- en tv-literatuur ontstaan en zal het Nederlands schrijverschap geen be hoorlijke economische grondslag krijgen. fantastisch met 'n hierboven Clibo-flitser voor Click en Clack f 14.50 Voorts nog flitsers van f. 15.- t/m f. 37.50 Agfa heeft flitsehs voor èlk soort camera. Om te krijgen: fijn! Om te ge- Yen: goed 1 Om briljante, rake foto's te maken: béterl de beste kijk op (Advertentie) Steek 'ns zo'n blikje bij U (Van onze parlementaire redactie) Nederland neemt niet deel aan de in 1964-1965 te New York te houden wereld tentoonstelling omdat deze tentoonstel ling wat betreft opzet, duur en tijdstip niet voldoet aan het verdrag inzake in ternationale tentoonstellingen, dat ook door Nederland ondertekend is. Dit heeft minister De pous (Econ. Zaken) in de memorie van antwoord op zijn begro ting desgevraagd aan de Tweede Kamer medegedeeld. (Advertentie) In Amerika ziet men het tekort aan dokters zo ernstig in, dat men begonnen is een campagne te organiseren onder leerlingen van middelbare scholen ten einde hen voor te lichten over het me dische beroep en hen ertoe te bewegen medicijnen te gaan studeren. De campagne wordt gevoerd door dok ters en men heeft besloten om jongens en meisjes in doktersgezinnen te intro duceren, zodat zij een indruk uit de eerste hand kunnen krijgen van wat het dokterslevcn betekent. Men wil de jeugd er namelijk van overtuigen, dat er aan het doktersberoep evenveel aantrekkelij ke en „spannende" kanten zitten als aan dc beroepen, die blijkbaar wel popuiair zijn. In oktober is men met de eerste actie begonnen. Volgend jaar hoopt men op nationale schaal te werken. De plaatse lijke overheid wordt er in alle gevallen bij ingeschakeld. De burgemeester pro clameert, dat er een „dokterscarrière- maand" zal zijn en die maand komen artsen op middelbare scholen over hun beroep spreken. De leerlingen, die belangstelling tonen, worden dan in „medische groepen" in gedeeld en daarbij zal niemand erop let ten, of het eigenlijk wel goede leerlin gen zijn. In dit stadium is echte belang stelling voldoende. Deze groepen zullen GULF OIL (NEDERLAND) N.V. ROTTERDAM i Dc Westduitse regering heeft woensdag een rechtzetting van valse beschuldigin gen tegen de nieuwe minister van Buiten landse Zaken, Gerhard Schroeder. uitge geven. In het kader van een communis tische actie tegen „nazipolitici" die te genwoordig in de bondsrepubliek hoge ambten zouden bekleden zijn de laatste tijd felle aanvallen gedaan op de figuur van Schroeder. Schroeder, als zoveel andere studenten werd volgens dc verklaring in de winter' van 1933--34 verplicht toe te treden alL kandidaat-lid van de SA, dc „Sturm Ab- teilungvan de nazibeweging Later verhuisde hij van Bonn naar Berlijn en werd hij „wegens gebrek aan bolangstel- t'iE van dc kandidatenlijst afgevoerd tvencens in 1933, het jaar van de machtsovername door Hitier, werd Schroeder assistent van de juridische fa culteit van de universiteit van Bonn en „nominaal lid" van de nazibeweging, zo gaat de verklaring voort. Schroeder is echter nooit actief geweest. Volgens de verklaring gaf Schroeder zelfs vóór zijn lidmaatschap van de nazi partij uiting aan zijn anti-nazigezonde gevoelens door leiding te geven aan de liberale Duitse volkspartij, een groepe-- ring die door de nazi's krachtig werd aangevallen. Na 1933 trad hij toe tot de „bekennende kerk" die zich tegenover re nazi's stelde. In 1934 werd Schroeder lid van een bond van advocaten waarvan leden op grond van rassenwetten werden vervolgd, zo zegt de verklaring voorts Schroeder huwde in 1941, toen hij in de Wehrmacht diende, met een half-joodse. Na zijn huwelijk trad hij uit de nazibe weging. Hem werd te verstaar gegeven dat hij vanwege zijn huwelijk nooit pro motie zou maken. Schroeder beëindigde zijn carrière in het leger als korporaal aldus de verklaring. van enige artsen verdere voorlichting krijgen en daarna ziekenhuizen mogen be zoeken, samen met een arts, zodat zij het werk van het gezichtspunt van een me dicus te zien krijgen. Tenslotte worden uit die groepen diegenen gekozen, die op de artsen de beste indruk hebben ge maakt. Die leerlingen mogen een hele dag met een dokter doorbrengen, nl. in zijn spreek kamer, wanneer de patiënten geen be zwaar tegen een jeugdige bijzitter heb ben, in het ziekenhuis en 's avonds bij de dokter thuis. Deze kinderen worden dan „recruten" genoemd en wanneer zij inderdaad besluiten om een medische opleiding te volgen, krijgen zij een dok ter als „preceptor", die hen gedurende hun hele studie met raad en daad bij staat. (Advertentie) U zult er van opkijken, heus Wegens moord op een 59-jarige wedu we te Krommenie, wier lichaam in een tuin begraven werd, heeft de rechtbank te Haarlem de 27-jarige schoenmaker W.F.M. van Z. uit Amsterdam, veroor- deeld tot een gevangenisstraf van twaalf jaar en tebeschikkingstelling van de legering. De officier van justitie had wegens roofmoord een gevangenisstraf van 20 jaar en terbeschikkingstelling van de regering geëist. De schoenmaker werd verdacht van moord op de weduwe M.M. D. uit Krom menie op 12 mei van het vorig jaar ge pleegd. De man woonde korte tijd bij de weduwe. Zij kenden elkaar uit een psychiatrische inrichting. Kort na 12 mei viel het buren op, dat de weduwe niet thuis was en twaalf da gen later verscheen een schoonzoon, om zich op de hoogte te stellen. Buren ver telden, dat zij gezien hadden, dat Van Z. zich in de tuin had opgehouden en wel in d a t deel, waar vuil gestort wordt. Toen de man ging graven vond hij het lichaam van zijn schoonmoeder in een zak. Ook werd een bedrag van 165 ver mist, dat de weduwe kort tevoren uit een erfenis had ontvangen. Ook deze week wist geen der duizenden deelnemers aan onze populaire plaatjespuzzel beslag te leggen op de pot. Het bedrag dat volgende week te winnen is, zal naar wij schatten ongeveer zesduizend gulden zjjn. Thans staat er in de pot een bedrag var 4.024,22. De sociale pot kreeg er deze week een bedrag van 876,25 bij zodat bet totaal thans is: 246.406,97. Puzzelaars, zet uw beste beentje voor, want het te winnen be drag is best de moeite waard. De opgaven van deze week zal de deelnemer die de beste prestati heeft geleverd een premie van 500.opleveren. Alle reden dus oi er de tanden eens extra in te zetten. Bj 1 1 marineschilder 2 scheepsschilder 1 sok 2 kousevoet v. cv ;v- 1 omblazen 2 opblazen I kwartje per kolom 4 kolommen f I.- De rechtbank in Rotterdam heeft de 40-jarige kappersbediende J.G. L. voor de moord op Marcel Nivard veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf, met aftrek van het voorarrest en terbeschikking stelling van de regering. De rechtbank kwam daarmee tot de zelfde straf als welke de officier van justitie mr. J.M. van Leeuwen veertien dagen g,eleden na een requisitoir van meer dan een half uur had gevraagd. In het vonnis wordt bewezen geacht dat de kappersbediende met voorbedach ten rade heeft gehandeld en dat hij de op zet heeft gehad de jongen te doden toen hij diens lichaam in het water wierp. Bij de uitspraak is rekening gehouden met een aanzienlijke stoornis in het gees- tcsvermogen van de bediende. De recht bank meent dat hij toch toerekenings vatbaar moet worden geacht voor zijn daad. BELANGRIJK! Deze puzzel „Eén, twee of drie" verschijnt elke vrijdag. De inzendingen moeten uiterlijk de volgende dinsdag om 24 uur in het be zit zijn van „Een, twee of drie", postbus 2500, A'dam. Alleen door de P.T.T gestem pelde briefkaarten zijn gel dig. De prijswinnaars krijgen direct bericht. De uitslag en toelichting worden in de vol gende publicaties bekendge maakt. A. Het kind is kennelijk verlegen. „Schuw" betekent eveneens verlegen, doch in veel sterker mate. De voorkeur moet worden gegeven aan verlegen, omdat dit woord in elk geval juist is. (1). B. In het dagelijks leven is kofferdeksel de beste benaming. (De technische naam is: kofferkap). (1). C. Afgebeeld zijn twee rechterhanden en er is dus sprake van twee personen. Niets wijst op „natellen", tellen is in elk geval juist. (1). D. Een schedel is: geraamte van het (boven deel) van het hoofd, doodshoofd. Er is dus geen voorkeur mogelijk. (3). E. Men kan niet vaststellen of hier sprake is van een geestelijke of lichamelijke ,,pijn". Zowel gevoelig als pijnlijkzijn mogelijk. (3). F. Een klein kind kan schateren (van plezier) of kraaien (van plezier). Er is geen voor keur mogelijk. (3). G. Strijken en naaien zijn in dit geval syno niem. (3). EI. Gerimpeld is: rimpels, groeven hebbend. Gegroefd is: met diepe rimpels geplooid. Er is geen voorkeur mogelijk. (3). I. Een dragline is een door één man be diende graafmachine, sleep-, schop- of trekgraver (als hier afgebeeld). Dit woord is hier het meest nauwkeurig. (2). J. Wat hier is afgebeeld, is .een optocht. Het woord „trein" is niet van toepas sing. (1). K. Het wezen van een bliksemafleider is, dat hij de bliksem zo uitstekend geleidt naar een ongevaarlijke plaats. Geleider en afleider zijn in dit geval onverbrekelijk met elkaar verbonden. (3). T. Men kan onmnreliik vaststellen, of de man een kweker van of handelaar in bloemen Thlnpmisf) ic. of een tuinman, Mnnhaac fHovenier). F,r is geen voorkeur nio"p1!i1r ft). 7ie voor algemene voorwaarden ons blad van vrijdag 3 november j.l. II IYI 1 A 1 D 1 F 1 H (Advertentie) w De kerkeraad van de Christelijk Ge reformeerde Kerk te 's-Gravenmoer blijkt een van de weinige te zijn in de classis Dordrecht, die niet instemt met de gfrote bezwaren tegen de nieuwe bij belvertaling van het Nederlandsch Bij belgenootschap, die inmiddels al weer aan revisie toe is en dus niet al te nieuw meer te noemen valt. In de laatste generale synode, die te Rotterdam is gehouden, kwam ten aan zien van de nieuwe vertaling een soms felle tegenstelling aan het licht tussen afgevaardigden van de particuliere syno de van het noorden en die van de zui delijke synode, welke laatste hun woord voerder vinden in ds. M. Drayer, predi kant te Dordrecht. Terwijl het noorden het kerkelijk gebruik van de nieuwe vertaling in de vrijheid der kerken wilde laten, wilde het zuiden daarvan niets weten op grond van bezwaren, die voor namelijk van emotionele aard zijn en voorzover ze theologisch geargumenteerd zijn door bekwame exegeten in Chr. Ge reformeerde kring zijn ontzenuwd. On der invloed van de praeses ds. I. de Bruine uit Rotterdam is toen deze aan gelegenheid bij wijze van compromis uitgesteld tot de volgende synode, die het volgend jaar bijeenkomt. De kerkeraad van 's-Gravenmoer heeft thans in de classis Dordrecht gevraagd naar de particuliere synode een voorstel door te zenden, waarin de generale syno de wordt gevraagd uit te spreken, dat de nieuwe vertaling „bruikbaar" moet wor den geacht als vertaling van de oor spronkelijke tekst van Gods Woord". De classis verwierp evenwel dit voor stel en handhaafde met vier stemmen tegen een stem haar eigen standpunt, dat de nieuwe vertaling verwerpelijk acht. 's-Gravenmoer houdt dit classi'sbesluit niet voor vast en bondig en Heeft zic%i op de particuliere synode beroepen. Tom Sharpe, de 33-jarige in Engeland geboren auteur van het anti-apartheids- toneelstuk „The South African", heeft een uitwijzingsbevel gekregen. Sharpe deelde mee dat twee recher cheurs' waren komen vertellen dat hij binnen tien dagen zijn koffers moest hebben gepakt, wilde hij aan arrestatie ontkomen. Sharpe, een afgestudeerde van Cam bridge die in Pietermaritzburg fotograaf is, zei dat hij geschokt en met stomheid geslagen was en nog geen tijd had ge had om zich te beraden. In juli werd Sharpe, die al tien jaar in Zuid-Afrika woont, als leraar ontslagen. (Advertentie) Karei 1 geeft goud voor 'n riks en beeld van het bezoek van presi dent De Gaulle aan Corsica: de pre sident. omringd door een geestdriftige menigte, kan zicsh slechts langzaam voortbewegen. Velen trachten koste wat kost een handdruk van hem te krijgen(ANP-telefoto)

de Stem | 1961 | | pagina 9