INUS GILLESSE Overleven Breda - Push ook tweede ronde 5PQRT Verheugend mooi werk op expositie Kunstprijs voor de sport Robbie Mul: op elfde van semiprof de elfde BENFICA IN J udo-clubka mpioenschap zondag in Tilburg Ned. Elftal ternauwernood opgewassen tegen DWS/A Moedijke duels in Dongen NATIONAAL JEUGDTEAM WIELERSPATTEN KWART-FINALE Pfenninger gevallen in 6-daagse Brussel Verschillende demonstraties Lift Injectie Bouwmeester niet fit Wijzigingen bij Ned.-Rode Duivels Teleurstellende repetitie Mantanovic conso lideert le plaats HOCKEYCLUBS KLAAR VOOR BEKERWEDSTRIJDEN HTCC-beker I.D. Treslingbeker Parnassiaprijs Amsterdambeker Febr. 1962 te Helsinki schaatsinterland Biljarttitelstrijd te Kaatsheuvel Louis v. R ijs wij k- rit start in Hank A. Slroo titelhouder 4e klasse libre DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 10 NOVEMBER 1961 (Van onze sportredactie) Het voetbalminnend West- Brabant, maar Roosendaal in het bijzonder spreekt van een voetbalwonder. Drie jaar ach ter elkaar zwoegden elf oran- jewitte spelers als paarden. Zij bewogen hemel en aarde om in de eerste divisie van het be taalde voetbal te blijven. Zij bezorgden hun steeds kleiner wordende supportersschare hartverlammingen. Zij moesten een aantal beslissingswedstrij den spelen om zich te handha ven. Zij moesten in een vol gend seizoen knokken om elk puntje. Zij speelden het klaar om ook dit jaar in de eerste divisie uit te. komen, maar. Geen enkele verstokte suppor ter durfde RBC een kans te ge ven om in het seizoen 1961 1962 bij de eerste zes te eindi gen. Geen enkele aanhanger, want RBC had zijn tijd gehad. Er zat „sleet" op de oude spe lerskern. RBC was een verlo pen zaakje, totdat. Op de le augustus begonnen de oranjewitten onder een nieuwe com mandant te trainen. Politieman Rinus Gillesse, eens een steunpilaar van de club, was door het bestuur aange zocht de RBC'ers onder zyn hoede te nemen. Met vakmanschap begon de man, die de amateurclub Roosen daal van de tweede naar de eerste klasse bracht, aan zijn taak. Hij be gon zijn werk zonder pretenties. Hy was er helemaal niet van overtuigd, dat RBC een kans zou hebben! Rinus Gillesse zei het heel simpel tot het bestuur. „Laten we eens vijf, zes wedstrijden kijken. Gaat het niet dan moeten we het afdalen naar de tweede divisie accepteren. We moe ten vervolgens zo spoedig mogelijk een nieuwe kern vormen van jonge spelers. Met die spelers moeten we later proberen terug in de eerste di visie te komen". Na vijf, zes wedstrijden bleek ech ter, dat de oude spelerskern helemaal niet was versleten. Rinus Gillesse, die gedurende enkele jaren geen be taald voetbal meer had gezien, was van mening veranderd. Hij kon het bestuur laten weten, dat er wel degelijk een kans bestond om RBC in de eerste divisie te houden. De clubs waartegen de Roosendaalers hadden gevoetbald waren zeker niet beter. Zij hadden stellig niet meer spelersmateriaal dan RBC, dus pioen. Het promoveerde en opnieuw werden de kwaliteiten van de trainer geprezen. Deze man moest terugke ren tot zijn oude liefde! Het gebeur de. Op de le augustus kwam Rinus bij RBC en hij keek de kat uit de boom. Hij zag een paar oefenwedstrijden cn hij concludeerde, dat er toch we! méér stak in die oude kern van RBC dan er de laatste jaren was uit gekomen. Hij zag de eerste competitiewed strijd. RBC speelde tegen Wagenin- gen en stond een kwartier voor het einde met 1-4 achter. Het werd toch nog 4-4. Voor de trainer was dit een teken. Met een goed moreel moest oranjewit tot meer in staat zijn. Met een geloof in eigen kunnen had Wagcnihgen geen kans mogen heb ben. ..De spelers hebben een injectie nodig", dacht Rinus. „Een steeds te rugkerende injectie". Er werd over leg gepleegd met het bestuur. Het premiestelselach. dat was wel in orde. De spelers werd echter ook een percentage van de recette in het vooruitzicht gesteld. De supporters club beloofde de mannen een gezel lige" avond, indien ook uit de tweede serie van vijf wedstrijden zeven pun ten werden gehaald. De supporters club moest het festijn presenteren „Ach", zegt Gillesse: „ik heb voor de goede prestaties eigen lijk geen verklaring. Er wordt tweemaal per week getraind, vooral op baltechniek. Ik heb de jongens op het hart gedrukt ook zelf dagelijks iets te doen. Zij oefenen uit eigen beweging ennatuurlijk, elke week wordt er over de aanstaande wedstrijd gesproken." ,,De jongens wordt echter nooit een bepaalde techniek opgedrongen. Om een voorbeeld te noemen. Vóór de wedstrijd tegen Heerenveen werd gezegd, dat de Friese rechtsbinnen de gevaarlijke man was. Tijdens de wedstrijd bleek daar niets van. Mid- voor Sikke Venema was veel gevaar lijker en daarom: ik heb aanvoerder Kees Cools gezegd, dat hy oud en wijs genoeg is in het veld maat regelen te treffen. Welnu, zjj worden getroffen. Sikke Venema was snel ge neutraliseerd". ..De spelers gaan echter niet met speciale opdrachten de wedstrijd in". ,,RBC zit. nu in de lift. Ik ben er natuurlijk blij om. Het is echter verkeerd in hoerastemming te leven. De competitie is lang. Er kunnen door het uitvallen van spelers aller lei moeilijkheden komen. Het is tot nu toe voortreffelijk gegaan, maar er kan heel gemakkelijk een terugslag op het tapijt verschijnen. Wij zijn er nog lang niet, maar wij hopen", besluit de trainer. Met hem hoopt héél Roosêndaal. Dit staat vast: RBC voetbalt weer, het publiek geniet en spreekt terecht van een wonder. Rinus Gillesse kan daaraan niet vreemd zijn! Rinus Gillesse kon tegenover het bestuur met een gerust hart over voet bal praten. Aan zijn kennis van zaken mocht niet worden getwijfeld. Speelde hij niet als elfjarige jongen in Sou burg. zijn geboortedorp? Maakte hij als veertienjarige knaap geen deel uit van het eerste elftal van RCS? Door een toeval kwam Rinus kort na de wereldoorlog in Roosendaal te recht. Eveneens door een toeval ver scheen hij bij RBC in het veld. Hij maakte een glorieperiode van de boysclub mee. Met Jan Pirard. Kees Vermunt en Kees Sep speelde Gilles se oranjewit van de tweede naar de eerste klas. Vlak voordat het betaalde voetbal kwam verdween hij uit de vereniging. Hij werd trainer-speler van De Schutters in Stampersgat. De inwoners van „Nieuw-Gastel" hebben er nog altijd geen spijt van. Met Rinus werd de titel in dc vierde klas se veroverd en volgde een promotie naar de derde klasse. Dat viel op en daarom verzocht hem het bestuur van de voetbalclub „Roosendaal" de trai ning van de roodwitte jongens ter hand te nemen. „Roosendaal" beschik te niet over denderend materiaal De politieman putte echter uit het arsenaal van jonge spelers en ziet.... Na drie jaar werd Roosendaal kam- Frans Bouwmeester zal zondag a.s. in het Olympisch stadion te Amsterdam in de 93e interland tegen de Belgen de linksbinnen plaats in het Nederlands elftal niet bezetten. Na de training van donderdagmiddag heeft bondsarts dr. Pannekoek de Feijen- oorder nogmaals onderzocht. Zijn lies blessure bleek echter van te ernstige aard om de Bredanaar op te stellen. Zijn club genoot Henk Schouten zal hem vervan gen. Het wordt de tweede interland van Schouten, die debuteerde in Dublin op 1 mei 1955 als rechtsbuiten tegen de Ieren. Storm e Verbiest ï.p.v De Belgische Voetbalbond heeft zich op zijn beurt genoodzaakt gezien een wyziging aan te brengen in het nationale elftal. Doordat de enkelblessure van Laurent Verbiest van de SC Anderlecht niet vol doende is hersteld, zal Roland Storme van de FC Brugge de stopperplaats in nemen. Edward Wauters, die was opgesteld in de achterhoede van de B-ploeg tegen Luxemburg in Turnhout, vervangt Stor me als reserve in de A-ploeg. In de B- ploeg wordt Wauters Joseph Vliers. vervangen door Het Nederlands jeugdelftal (16-18 jaar), dat zaterdagmiddag te Haarlem speelt tegen de eerste divisieclub Haarlem, is als volgt samengesteld: Doel: Steunenberg (AGOVV). Achter: Pepers (Fortuna '54) en Ruiter (Ajax). Midden: Vermeulen (NAC), Severijn (Ajax) en Veenstra (Be Quick) Gr.) Voor: Kras ((Volendam), Langerak (Sparta), Pas (Ado), Freeriks (Feije- noord) en Kwakman (Volendam). Van de ingezonden werken voor de tentoonstelling „Kunstprijs voor de sport 1961", die donderdag in het museum Fodor te Amsterdam werd geopend, zijn er zes be kroond. Voor het eerst is deze expositie uitge breid met werken uit België, Luxemburg Frankrijk en Duitsland. In verband daarmee had de Fondation Européenne de la culture naast het Prins Bernhard Fonds prijzen beschikbaar gesteld, die door een aparte jury werden toegekend. De kunstprijs voor de sport 1961 (f 2000) van het Prins Bernhard Fonds werd door de jury, bestaande uit de he ren Sjollema, prof. De Kat. Hildo Krop, mr. Van Lier. dr. Van Zijll, jhr. Sand- berg en H. Siedenburg, met meerder heid van stemmen toegekend aan een door de beeldhouwer E. Claus in gips uitgevoerde plastiek getiteld Zwem ster." Deze jury kende voorts twee prijzen eik van f 500 toe aan A. van der Eist voor een olieverfschilderij ..Zwemmers" en aan Peter Alma voor een tekening met dekverf ..Wedren". De jury voor de prijzen van de Fonda tion bekroonde het schilderij „Blaso- nage Blessant" van de Fransman E. de Kermadec (f 2000), de twee sculptures ..Nageuse" van de Fransman R. Couturier (eveneens f 2000) en de aqua rel ..Sportvlieger" van de Nederlander Zolting Peeter f 1000). Hier bestond de jury uit de heren M. Kolos Vary (Pa rijs), F. Meyer (Bern) en F. Russoli (Milaan). Door De Fondation was oorspronkelijk één geldprijs van f 5000,- beschikbaar gesteld, maar de jury achtte het juister de prijs over de drie categorieën te ver delen. Zorgvuldige scliifling In het jurryrapport over de toekenning van de prijs van het Prins Bernhard- fonds wordt onder meer gezegd, dat na zorgvuldige schifting een ruim aantal werken geselecteerd kon worden, die dank zij hun goede kwaliteit tot de tentoonstelling konden worden toegela- ten. ,,De jury acht dit op zichzelf ver- Reserves: Doesburg (Sparta), Vermeer .heugend, daar dit de zin van deze kunst- (NAC), Klumpkens (PSV), van der Vaal prijs bevestigt." (Feijenoord). o Bij de discussies over de toekenning Bondscoach Elek Schwartz kon er niets aan veranderen. Zelfs en kele gunstige beslissingen voor het Oranje-team van scheidsrech ter Schwartz in het „miniatuur oefenduel" tussen DWS A en het Nederlands Elftal heeft de ploeg, die zondagmiddag in Amsterdam tegenstander van de Belgen zal zijn, niet kunnen helpen. Na 45 minuten triest en fantasieloos voet bal zochten de DWS A-spelers en het Nederlands Elftal de kleed kamers van het Olympisch stadion weer op, zonder dat er ook maar eenmaal gescoord was. Het zag er allemaal zo „echt" uit De Amsterdammers waren zelfs in de Bel gische rood-zwarte kleuren gekleed. Arie de Oude werkte voorts alsof hij nog een plaatje in het nationale elftal kon ver overen. Bijnt drie kwartier bleven de aanval lers van het Oranje team gehandicapt door een gebleseerde Frans Bouwmees ter pogen de Amsterdamse defensie te passeren. Ze kregen niet eens de kans tegen het beslist niet in de perfectie „4-2-4" spelende DWS/A. De pupillen van Elek Schwartz mochten zelfs van geluk spreken, dat ze tenminste voor de schande van een nederlaag gespaard worden. Voor Frans Bouwmeester werd het helemaal eon onprettige dag. Al bij de conditie-oefeningen op de bijvelden van het stadion bleek, dat de Feijenoorder onmogelijk zondag zou kunnen spelen. Hij probeerde nog wel in de oefenwed strijd zijn plaats veilig te stellen, doch dat gelukte niet. In de ..catacomben" van het stadion lieten Elek Schwartz en bondsarts Pan nekoek aanvankelijk de eer van de bc_ sing. Nogmaals werd de liesblessure van Bouwmeester onderzocht. Toen schudde de bondsarts het grijze hoofd. Onder de douche staande hoorde Henk Schouten, die op 1 mei 1955 in Dublin tegen Ier land als rechtsbuiten debuteerde, dat hij zondag ruim 6 1/2 jaar later dus zijn tweede interland zal mogen spelen. En nu maar hopen, dat de Nederland se voorhoede zondag meer problemen voor de Belgen kan veroorzaken dan op deze koude middag tegen DWS/A An ders zou de eerste nederlaag van het Nederlandse Elftal op eigen terrein te gen de Belgen sinds de invoering van het betaalde voetbal in 1954 wel eens zwaar waarschijnlijk kunnen zijn. Elek Schwartz heeft tenminste nog één troost, die is gelegen in het klassieke verhaal van de „slechte generale...." van de prijs is de jury er van uitgegaan, dat het element sport in de herkenbaar heid en de expressie van het gegeven bij de beoordeling in acht diende te wor den genomen. De tentoonstelling, die ook twee wer ken van Pablo Picasso, ,,Les banderil- les" en ,.Avant la pique", omvat deze werken dongen niet mee naar de prijzen werd donderdagavond geopend dooi de heer Sjollema. bestuurslid van het Prins Bernhardfonds. Hij en de heer G. Sluizer, directeur van de Fondation, reikten de prijzen uit. Schaaktoernoio Zevenaar De grootmeesters hebben zich in de voorlaatste ronde van het int. schaaktoernooi in Zevenaar duch tig geweerd. Stahlberg overwon Perez, die het weer eens met zijn bedenktijd te kwaad had, en O'Kel- ly bewees tegen Rellstab, dat hij door zijn voorgaande nederlaag zich niet had laten ontmoedigen. Door deze overwinningen rukten beide spelers op naar dc gedeelde tweede plaats mede doordat Bobotsov tegen Henneber- ke in eerste instantie niet tot winst kon komen. Deze laatste partij werd afge broken in een loper-eindspel, waarinde Bulgaar een pion meer heeft; in zulke stellingen is de Nederlander zeer moei lijk te verslaan. Zoals bekend zal Henneberke bij remise aanspraken kunnen maken op de mees tertitel. De andere Nederlanders maakten beiden remise. Bouwmeester toonde de verwikkelingen, die Milic op het bord bracht, volkomen te beheersen en Lan- geweg speelde tegen Wade een partij, waarin beide spelers om beurten in het voordeel waren. Mantanovic consolideerde zijn voor sprong, door een grootmeesterremise van elf zetten tegen Guimard. Golombek blun derde reeds in de opening tegen Johan- nesen en verloor na weinig zetten. De afgebroken partij Beni-Lehmann staat voor de eerste gewonnen. De hangpartij tussen Rellstab en Bobotsov uit de der tiende ronde werd donderdagmorgen na 69 zetten ten tweeden male afgebroken. Remise is nog steeds het aannemelijkste resultaat. De stand vandaag: 1 Matanovic IO1/2 Pt.; 2-3 O'Kelly en Stahlberg, beiden 8 Va pt.; 4 Bobotsov 8 pt. -f- 2 afg.; 5 Guimard 8 pt.; 6-7 Bouw meester cn Langeweg, beiden IV2 pt.; 8-9 Henneberke en Lehmann, beiden 6V2 pt- -f 1 afg.; 10-11 Milic en Johannesen, bei den 61/2 pt.; 12-13 Perez en Wade, beiden 6 pt.; 14 Golombek 5 pt.; 15 Beni 4J/2Pt -f 1 afg.; 16 Rellstab 3 pt. 1 afg. Rilt VAN LOOIJ en Rik van Steen bergen zullen op 9 december elkaar in een tweekamp ontmoeten in het Antwerpse Sportpaleis. Het vorige jaar kwamen de Rikken ook in een omnium uit en wel in Brussel. De strijd eindigde toen in een 3-2 voor deel voor Rik II. O HENRI ANGJLADE en zijn ploeg genoten van Liberia-Grammong krij gen het volgend jaar versterking van een aantal Belgen. Tuur de Cabooter, de gevreesde spurter, is reeds door de extra-sportieve wielergroep ge contracteerd. Zoals bekend maakt ook Wim van Est deel uit van de sportgroep. O JAN DERKSEN. die ondanks zijn 42 jaren iedereen in het Brusselse Zes- daagse-voorspel een lesje gaf, treedt ook vanavond weer als sprinter op en wel in Bazel. Jan ontmoet daar Michel Rousseau, Armin von Buren en Jos Debakker. O RUDI ALTIG, de Duitse achtervol ger, heeft van een aantal Berlijnse sportjournalisten een prijs in ont vangst mogen nemen. Hem werd een „gouden boek" overhandigd als be loning voor zijn prestaties. KEES COOLS oud en wijs genoeg Ter onderbreking van de competitie zal zondag de tweede beker-ronde ge speeld worden, terwijl daarbij nog en kele wedstrijden voor de eerste ronde zullen plaatsvinden. Behoudens het sneu velen van enkele Bredase elftallen In de eerste ronde is het een verheugend verschijnsel, dat nog vele elftallen zich wisten te handhaven en vooral de ploe gen In de omliggende plaatsen hebben zich uitstekend geweerd. We zijn be nieuwd welke clubs tot de derde ronde zullen weten door te dringen. Op eigen bodem gaat Breda de strijd aanbinden met Asvion, spelende in de westelijke promotieklasse B. Na een vrij zwakke start is een fraai herstel bij de westelijke ploeg ingetreden, waarmede de Bredanaars terdege rekening zullen moeten houden. Het zou ons echter hoogst verwonderen als de blauwen deze ronde niet zouden overleven. Push reist naar 's-Gravenhage en moet daar gaan duelleren met HDM II, dat momenteel de bovenste plaats in de wes telijke promotieklasse bezet. Derhalve een zware opgaaf voor de groen-witten, wier bekerrol daarmede wel uitgespeeld zal zijn. Voor de le ronde speelt Warande II op eigen bodem tegen Rijswijk III, spelende in de 4e klasse. Het terreinvoordeel kan in deze wedstrijd wel eens beslissend zijn. Zwart Wit III moet op bezoek bij Spirit II, dat als hekkensluiter in de 3e klasse B fungeert, weshalve een zege voor de zwart-witten niet uitgesloten is. Voor de tweede ronde speelt Warande 1 in eigen omgeving tegen Rijswijk, dat de bovenste plaats in de westelijke 2e klasse inneemt. Gezien het „klassenver schil zullen de gasten de weg naar de derde ronde vinden. In Dongen zal de spannende ontmoeting tussen Liberty (2e plaats op de ranglijst der 2e klasse) en Hudito, de leider van de westelijke 2e klasse D, plaatsvinden, waarin we de Dongenaren een kleine kans op de zege geven. Het „Bergse" Tempo moet op eigen bodem de sticks kruisen met As vion II, dat een middenmoot-plaats in de westelijke 2e klasse A inneemt. Hoewel ook in deze wedstrijd sprake is van „klassenverschil ligt o.i. een „Bergse" verrassing in het verschiet. In Kaats heuvel moet DES (2e klasse) zijn krach ten meten met Victoria III, dat een be scheiden plaats op de ranglijst det* wes telijke 2e klasse B inneemt. Het is dus niet uitgesloten, dat de thuisclub de vol gende ronde zal halen. Waalwijk II (4e klasse) moet de stick ter hand nemen tegen het bezoekende Groen Geel IV, dat in de 3e klasse A west aan de leiding gaat. Dit duel zal wel op een nederlaag voor de Waalwijkse ploeg uitlopen. Bre da V (4e klasse) speelt op eigen bodem tegen het hoger geklasseerde'<Hudito II. dat de 2e plaats op de ranglijst 3e klas se C west inneemt. Een westelijke zege ligt daarbij in de lijn der verwachtingen Veteranen-beker: In Oosterhout duel leert Warande met Rijswijk B, in welk duel de gasten zich de sterksten zullen tonen. De „oudjes" van Zwart-Wit spe len op een der velden van het Sport park „Ginneken" tegen Hudito; een wed strijd welke in het voordeel der zwart witten kan eindigen. Push I gaat in de residentie een be zoek brengen aan HDM, dat in de wes telijke promotieklasse de bovenste plaats bezet. Hoewel de groen-witten tijdens de bekerwedstrijden in hun beste vorm ste ken, lijkt het ons onwaarschijnlijk, dat zij ook deze ronde zullen overleven. Push II gaat op bezoek bij Groen-Geel, dat op de tweede plaats van de rang lijst westelijke promotieklasse staat. Veel succes zal er. naar onze mening, voor de gasten niet weggelegd zijn. In Dongen heeft Liberty (2e klasse) een goede kans om naar de volgende ronde te kunnen overstappen door Hu dito. verblijvende in de middenmoot wes telijke 2e klasse, een nederlaag toe te brengen. Push IV moet op bezoek bij VCL II, westelijke 4e klasse, en zal wei nig succes kunnen behalen. Ook Push III. dat bij HDM III, spelende in de westelijke 4e klasse, op bezoek gaat, zal een nederlaag te incasseren krijgen. (Van onze sportredacteur' Robbie Mul is vandaag nogmaals in het nieuws. Niet zozeer omdat hij tezamen met Jac. Visschers, Daan Schrijvers cn Peter van de Merwe (allen spelers van het eerste elftal van NAC naar men weet) werd uitverkoren om deel uit te maken van het Ned. militaire elftal, dat binnenkort op buitenlands tournee gaat. Het gaat namelijk hierom, dat ons, enkele uren na het gepubliceerde verhaaltje over zijn amateurstatus. van officiële zijde werd medegedeeld, dat Robbie per 11 november dat is dus op de vermaarde elfde van de elfde tot de gelederen der semiprofs zal toetreden. Het contract kan inmiddels worden getekend on Robbie kan dat nu persoonlijk doen, omdat hij aanstaande zaterdag de leeftijd van 21 jaar bereikt. Wij kunnen ons voorstellen, dat de pur sang-amateurs, in de eerste plaats onder de voetballers, van dit bericht opkijken. Maar eerlijk gezegd is het uiteindelijk toch niet zo verwonderlijk, dat Robbie deze stap heeft gezet. Terwijl de andere contractspelers, met wie luj nu reeds zo geruime tijd de NAC-kleuren verdedigt, jaarlijks hun daartoe bestemde bedrag ontvangen en daarnaast geldpremies genieten van gunstig verlopen wed strijden, moest Robbie genoegen nemen met het sportieve aandeel, dat hij in een eventueel succes had geleverd. Dat wordt dus nu allemaal anders. Althans pecuniair. Wat niet ver anderen zal is de sportiviteit, waarin deze jongeman steeds heeft uit geblonken. Ongetwijfeld zullen velen hem stijgend succes m zijn voetballoopbaan, in de eerste plaats uiteraard bij NAC, toewensen. Het ligt naar de mening der deskundigen in de lijn der verwachtingen, dat hij nog belangrijk kan klimmen op de voetballadder, die hij snel en met treden tegelijk in de voorbije jaren wist te bestijgen. In een wedstrijd, die telde voor de achtste finales van de strijd om de Eu ropese beker, heeft bekerhouder Benfjca ropese beker, heeft bekerhouder Benfica winning behaald op Austria. Bij de rust hadden de Portugezen reeds met 2-0 de leiding. Doordat de eerste ontmoeting tussen beide teams de wedstrijd werd in Wenen gespeeld In een gelijkspel: 1-1 eindigde, gaat Benfica over naar de kwartfinales. De Zwitser Pfenninger, die sa men met de Duitser Bughdal een koppel vormt, kwam donderdag avond tijdens de sprints van acht uur ten val in de Zesdaagse van Brussel. Ondersteund door twee of ficials moest hij naar de cabines worden gebracht. Het was bij het afzenden van dit bericht bericht nog niet bekend of hij de strijd zal voortzetten. Na de sprints van acht uur hadden Rik van Looy en Peter Post nog altijd dc leiding; zij vergaarden 190 punten. De stand was verder: 2 van' Steenber- gen-Severijns, 64 punten; op een ronde: 3 Altig-Vannitsen; 4 Bugdahl-Pfenninger 32 punten; op twee ronden: 5 Arnold- Daems, 26 punten. De overige koppels hadden 3 of meer ronden achterstand. De gunstigste data voor dc Finland- Nederland-schaatsinterland die waar schijnlijk zal worden gehouden in het komend seizoen, zijn 10 en 11 februari a.s. zo is gisteren gemeld. Tijdens de Europese kampioenschappen in Helsinki in februari van dit jaar, zijn voorlopige besprekingen ge voerd tussen Finland en Nederland over besloten, genoemde weekeind-data voor een interland. De Finnen hebben thans te stellen. Als de plannen doorgang vin den, zal men rijden* in het Olympisch stadion te Helsinki. De Finnen hebben al een stevige trai ning acliter de rug. De Finse kampioen Toivo Salonen lijkt in betere conditie dan ooit tevoren om deze tijd van het jaar. De jonge, veelbelovende Keije Ta- piovaara is nu soldaat-af en heeft ruim tijd voor de training beschikbaar. De KNBB heeft aan het district Kaats heuvel de organisatie toevertrouwd van de voorwedstrijden voor het kampioen schap van Nederland, extra klasse libre Zij worden georganiseerd door de biljart vereniging KOT in haar clublokaal van de heer P. van Dun. Naast drie plaatselijke favorieten: J. v.d. Kaa, B. Dekkers en A. van Wanrooij wordt deze poule gecompleteerd door drie zeer sterke deelnemers uit Breda en Tilburg, nl. W. Kamp, Breda, die enkele jaren geleden reeds de titel in deze klas heeft gewonnen. Verder A. Hollants, Til burg en de sterk opkomende kasteleins- zoon Kees Hoogardie, Tilburg, een jeug dige veelbelovende knaap. De wedstrijden beginnen a.s. donderdag om 5 uur en worden zondagavond besloten. Lengte der partijen 350 caramboles. Zaterdagmorgen om negen uur zullen 125 a 150 van de meest bekende Neder landse motorrijders te Hank starten voor de „Louis van Ryswijkrit" ter na gedachtenis aan deze bekende Neder landse motorcoureur, die in 1951 ver ongelukte. Destijds werd eön comité gevormd, dat ieder jaar een motorrit organiseerde, waarvan de baten ten goede kwamen aan de nabestaanden van de veronge lukte renner. Tot heden werd die rit ieder jaar in het noorden gehouden, doch ditmaal is zij dan aan het zuiden toe vertrouwd. In Hank fcal dus worden gestart. Van daar gaat het via Raamsdonk, Waspik, Capelle naar de Roestelberg, waar een speciaal circuit is uitgezet, dat door motoren tweemaal en door bromfietsen éénmaal moet worden gereden. Dit cir cuit zal één der hoogtepunten van de rit vormen. Vanaf de Roestelberg gaat de rit door de Drunense en Loonse duinen in de rich ting Helvoirt om vandaar via Drun'en naar Hank te rijden waar ook de finish is gelegd. Voor deze zware rit, waaraan ook enkele zeer bekwame coureurs uit Waal wijk en omgeving zullen deelnemen, is een groot aantal bekers bescchikbaar gesteld. Ook de baten van deze rit, komen ten bate van de nabestaanden van Louis van Rijswijk. De voorzitter van de b.v. VEG uit Sou- *burg. de heer A. Stroo, wist in café W. Westdorp te Ts-Heerenhoek de titel ite veroveren van kampioen der 4e klasse libre, district Walcheren - Zuid-Beveland KNBB. Door een beter moyenne kwè'm de titel in zijn bezit, want ook vechtjas P. de Baar uit Ovezande behaalde 10 matchpunten. Na afloop reikte districts-voorzitter de heer F. G. Melse de landsmedaille uit aan de kampioen. De eindstand: 1 A. Stroo 2 P. de Baar 3 J. Westdorp 4 W. Voet 5 J. Rentmeester fi P. v. Opbergen 7 J. Remijn C. Priester 10 510 234 2.17 15 10 496 274 1.81 16 9 491 265 1.85 13 6 450 236 1.90 19 6 497 268 1.85 15 6 441 254 1.73 22 5 427 254 1.68 10 4 408 257 1.53 10 A. Stroo zal op 10 en 11 december aantreden tegen de kampioen van an dere districten om voor Zeeland de titel van gewestelijk kampioen te bemachti gen; dit zal plaatsvinden in Kaatsheuvel. DE AANVOERDER van het Engelse voetbalelftal, Johnny Haynes en Wim- bledon-kampioene Angela Mortimer, zijn in een opinie-onderzoek door het dagblad Daily Express gekozen als sportman en sportvrouw van het jaar HET AMSTERDAMSE NILOC, dat m de achtste finales van het toernee om de Europese zaalhandbalbeker tegén de Zwitserse club SV Berne uitkomt, zal deze wedstrijd in Bern spelen. De juiste datum is nog niet bekend IN TEHERAN is hot toernooi om het intergeaillieerd volleybalkampioenschap begonnen. In hun eerste wedstrijd ze gevierden de Nederlandse militairen met 1215 15-11 15-10 15-9 over Iran. IN MALMOE is bekend gemaakt, dat de tweede wedstrijd tussen Vorwaerts uit Oost-Berlijn en de Glasgow Rangers, in de tweede ronde van het toernooi om de Europa-beker, op 22 november in deze Zweedse stad zal worden ge speeld. De eerste wedstrijd wordt op 15 november in Oost-Berlijn gespeeld. in FAUSTO GARDINI zal geen deel uitma ken van de Italiaanse tennisploeg, die in december voor de finale van de strijd om de Daviseup tegen Australië speelt. De Italiaanse tennisser zegt in een brief aan de technische commissie van de Italiaanse bond, dat hij zijn gezin en zijn werk niet bijna een maand in de' steek kan laten. In de zaal van de N.K. Harmonie te Tilburg worden zondagmiddag de natio nale judo clubkampioenschappen ge houden van de N.J.J.A. De wedstrijden beginnen om half drie. De kampioens teams uit de verschillende districten zullen er dan een fel duel leveren om de hoogste eer. De deelnemende clubs zijn: Eerste Judoclub, Breda (B-klasse); P. V.S., Uden (A-klasse); Instituut Krystek Heerlen (A-klasse); Eerste Judoclub Lieshout (B-klasse); Judoclub Kwasiai Glanerburg (B-klasse); Eerste Zeven- bergse Judoclub (B-klasse); Judo Club Avanti, Oud-Gastel (A-klasse) de kampioen van 1960; Sporlakademie Bel- jaars. Tilburg (A-klasse). Elk team komt uit met vijf judoka's, plus één reserve. De acht deelnemende clubs zullen de wedstrijden betwisten onder leiding van de scheidsrechter de heer J. van de Bruggen (Den Haag) 5e dan die geassisteerd zal worden door de heren A. Krysstek (Heerlen) 2e dan en A. J. Peeters (Volkel) 2e dan. De algemene organisatie van dit kam pioenschap gerust bij sportakademie Beljaars-Tilburg. De wedstrijden zullen omlijst wor den met enkele demonstraties. Zo zal de grootmeester Noud du Long (8e dan) een demonstratie geven met jeugd-judo en wel met 6 junioren. Vorig jaar trad dit team met zeer groot succes op. Ook is er een demonstratie verdedi ging dame-heer. Mevrouw Heesbeen- Bernet (Tilburg) zal zich verdedigen te gen dé heer N. van Soest (Tilburg). Verder is een jitsu demonstratie met uitleg door de Tilburgers P. Bcl- jaars en B. van Soest. De wedstrijden staan onder auspiciën van de N.J.J.A.

de Stem | 1961 | | pagina 3