Onze ogen verrichten zeer zware arbeid Peuk voor Onassis MEUBELSTOFFEN Nog liever neem ik overvallers mee Industriële produktie zal minder stijgen dan werd verwacht 5 NOG GEEN EENHEID IN HET NATIONALE BALLET COOYMANS Vooral kinderogen vragen om onze voortdurende aandacht Oefening in „hardheid5' speciale aanbiedinc Ontspanning is vaak inspanning Vele gevaren Begrensde wereld Groter geluk J OOP DOOKr Energietarieven lager bij daling van kolenprijs 90 mensen èn muzen - mensen en muzen - mensen en muzen Schouwburgrapport Triest record van Rusland T#R*l*C*0*T p-o-r-e-u-s snel droog op reis Joh. de Meester vertrekt naar Nieuwe Comedie Geval Vracaric: ministerie vraagt excuus Langs de straat Beg TOMASO groU ng voor de Algerijnse oorlog aanvaard 11 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 10 NOVEMBER 1961 11 In vroeger tijden hadden de mensen het zeker niet gemakkelijker dan wij nu. Al kent ons leven zijn grote en kleine bedreigingen, de primi tieve mens was in zijn dagelijks leven aan méér gevaren blootgesteld. Voortdurend moest hij voor vijanden op zijn hoede zijn. Deze waren niet alleen onder de mensen te vinden, ook dieren bedreigden hem. Bovendien moest hij veel moeite doen om zijn dagelijks voedsel te verzamelen. Op de jacht kwam het aan. Ook moest hij de stand der hemellichamen bestuderen om gemak kelijker zijn weg te vinden. Bij alles wat de oudste bewoners van onze aarde' deden, hadden zij scherpe ogen nodig. Maar er was een héél belangrijk verschil met nu. In .vroeger tijden werden de ogen veel gebruikt om m de verte te kunnen zien en maar weinig voor inspannend werk op korte afstand. De voorhistorische mens kon niet lezen of schrijven; hij vervaardigde geen fijne en nauwkeurige in strumenten. Daardoor vermoeide hij zijn ogen minder dan wij. Bovendien eindigde voor de primitieve mens de dag met zonsondergang. Kunst licht bestond nog niet. Voor dat leven waren onze ogen geschapen. Tegelijk met de beschaving kwam het meer inspannende werk voor de ogen. Wij doen werk, waarbij wij heel veel van onze ogen vergen. De veiligheid van de snelrijdende autochaffeur hangt van zijn gezichtsvermogen af. Er is geen be roep denkbaar, waarbij de ogen een zo belangrijke rol spelen als dat van b.v. vliegenier, zelfs als wij ons ontspapnen geven we de ogen zwaar werk te doen. Tennissen, zeilen enook naar een film kijken zijn vermoeiende bezigheden voor de ogen. Een film is vier kilometer lang. Twee uur lang moeten de ogen heel hard werken om alles te kunnen volgen. En dat meestal na een lange dagtaak. „Normale" ogen zijn zodanig gebouwd dat zij, zonder inspanning, van voorwer pen op meer dan zes meter afstand, een scherp beeld vangen. Kinderen in de klas kunnen dus goed op het bord zien. Wanneer bij een leerling een geringe oogafwijking bestaat, kan het zijn, dat hij toch nog scherp ziet, doordat hij zich hiervoor extra inspant. Hoewel dan dus schijnbaar een herstel van het gezichtsvermogen wordt bereikt, is het wel duidelijk, dat ver moeidheid door over spanning en hoofd pijn kunnen gaan optreden. (Advertentie) Een eenzaam meisje mist de vreug den van andere kinderen, die goed kunnen zien. Zy strijdt tegen wazige beelden en onbegrepen vlekken en strepen, die woorden vormen en re gels. Met geplaagde, vermoeide ogen tuurt zij tevergeefs naar het bord. In de eigenlijk zorgeloze jaren van haar le ven heeft zij een scherp leed mee te dragen, waaraan alleen een ogen- onderzoek een eind kan maken. Kleine afwijkingen geven dus reden tot zorg. Erger nog wordt het, wanneer ernstiger afwijkingen niet tijdig door en bril worden gecorrigeerd. Het gevaar bestaat, dat het organis me zich aan de wazige beelden gaat aanpassen. Het slechte beeld wordt ge accepteerd, zonder dat getracht wordt, het te verbeteren. Doordat een kind niet goed op het schoolbord kan lezen, is het goed moge lijk, dat het een som b.v. verkeerd over neemt, verkeerd uitwerkt, of in het ge heel niet kan oplossen. Slechtere rapport cijfers dan nodig zouden zijn, kunnen dan een heleboel verdriet veroorzaken. De onoplettendheid op school wordt gro ter en boven behandelde klachten zijn vaa khet gevolg. Verminderde gezichtsscherpte kan ook een benadeling van de zielstoestand met zich meebrengen. Het duidelijkst komt dat juist bij kinderen tot uiting. Vooral wanneer zy bijziende zijn en zonder cor rigerende bril opgroeien. Zij ontwikkelen zich in een begrensde wereld en kunnen een eveneens begrensde belangstelling gaan vertonen. Zij worden als „stout", in ernstiger gevallen zelfs als „achterlijk" beoordeeld. Zij zyn geneigd tot eenzel vigheid. Leraren op de middelbare scholen van Nederland kunnen sinds enige tijd les geven in de anatomie van het oog met behulp van een filmstrip, die het Centraal Projectie- en Lichtbeelden- Instituut aan deze scholen ter be schikking heeft gesteld in het kader van de „Zie goed: Leer beter"-week. Onderstaand artikel geeft een inzicht in de gevaren, die onze ogen (vooral die van kinderen) bedreigen. De oogarts zal de bron van alle kwaad kunnen vaststellen. Bijziendheid, ver ziendheid, astigmatisme en andere af wijkingen, kunnen heel" vaak met een bril verholpen worden. Daarmee komt dan aan veel stil verdriet een einde. Een nieuwe wereld gaat open voor een kind als de hinderlijke gezichtsfouten verholpen zijn. Op school zal het zich beter weren, op straat in het verkeer zal het veiliger zijn. Vroeger gold de bril als symbool van geleerdheid. Dat standpunt is niet te ver dedigen. Wel is er een verband tussen bril en kennis. Want de bril stelt dui zenden in staat goed te lezen en aldus wetenschap te vergaren. Het moderne ogenonderzoek is geba seerd op eeuwen van studie over ons oog en ons gezichtsvermogen. Het wijst, zo nodig, de weg naar een herstel van een goed zicht, naar meer succes op school, naar groter levensgeluk. Wetenschap en vakmanschap werken samen, als het er om gaat de bril te maken, die kinderen nodig hebben. Oog artsen en opticiens beschikken over de kennis en de instrumenten, die naast een juiste oogmeting, de preciese vervaar diging en aanpas van de goede bril ga randeren. In onze dagen is „goed zicht" voor niemand een luxe meer. Ook kin deren kunnen daar gelukkig mee zijn. (Advertentie) Kaarslicht levend licht! GOUDA KAARSEN Ruim vijftig officieren van de staf van het eerste legerkorps uit Apel doorn hebben maandag, dinsdag en woensdag deelgenomen aan de oefening ,,Loop door 2",, die in de Peel is ge houden. Een oefening, die ten doel had de officieren te doen ervaren dat ploeg- geest, lichamelijke en geestelijke hard heid, initiatief, vindingrijkheid, aanpas singsvermogen en besluitvaardigheid no dig zijn om de „meedogenloze vijand" met succes te bestrijden. De deelnemers moesten zich in maxi maal vijftig uur tijds te voet van de zuidrand van de Peel naar de noord rand verplaatsen, hemelsbreed een af stand van hooguit 40 km, die in de praktijk evenwel uitgroeide tot 60 a 70 kilometer. Het mocht dan ook niet ver wonderlijk genoemd worden, dat vele van de deelnemers, die allemaal bu reaufuncties vervullen, woensdagmiddag met pijnlijke gezichten hun blaren be tastten. Blaren, die niet alleen veroor zaakt waren door de mars van 60 ki lometer, maar ook en vooral door de wijze waarop de route was afgelegd: dwars door de bossen, weilanden en blubberige zandgronden en met een tempo dat, de omstandigheden in aan merking genomen, uitermate hoog lag. (Van onze parlementaire redactie) Op grond van de relatief ongunstige ontwikkeling van de laatst bekende maan den heeft het Centraal Planbureau zyn raming t.a.v. de styging van de indu striële produktie voor 1961 inmiddels van 4 procent verlaagd tot 2 a 3 procent. De schatting van de toeneming van de industriële arbeidsproduktiviteit bedraagt thans 0-1 procent. De geraamde toene- (Advertentie) <Jju0ana SIGAREN Geniet er van! salvatore27ct (Van onze parlementaire redactie) Minister De Pous (Econ. Zaken) is van oordeel dat de elektriciteitstarieven en de gasprijzen voor zover dit nog niet is geschied dienen te worden aangepast aan de daling van de kolenprijs. Dit heeft de bewindsman nog eens uitdrukkelijk ver klaard in de memorie van antwoord op zijn begroting aan de Tweede Kamer. Hierin deelt hij desgevraagd ook nog mede dat het kolenverbruik door de centrales in 1961 voor naar schatting 32,5 a 33 procent zal worden gedekt door de Nederlandse mijnen. In 1959 en 1960 bedroegen deze percen tages resp. 28,6 en 31,9 procent. Het ver bruik van de centrales aan kolen is van 1959 op 1961 gestegen met ruim 7 pro cent of 300.000 ton. ming van de totale produktie voor 1961 van 3,5 procent moet thans op 3 procent worden gesteld. Voor 1962 bedraagt zij 4 procent. Deze cijfers heeft minister De Pous (Econ. Zaken) bekend gemaakt in de memorie van antwoord op zijn be groting aan de Tweede Kamer. In verband met deze cijfers, die op een teruggang wijzen, zegt minister De Pous dat op dit moment* niet exact is aan te geven in welke mate de revaluatie de conjuncturele ontwikkeling heeft be- invlocd. Ook kan het effect op'de inves teringen nog niet bepaald worden. De minister verwerpt inmiddels de gedachte dat bepaalde prijsverlagingen tengevolge van de revaluatie thans extra ruimte scheppen voor een stijging van de lonen. Hij is voorts bevreesd dat bij het hui dige investeringsniveau een overproduk- tiecapaciteit zal ontstaan. T.a.v. zijn prijsbeleid herhaalt de mi nister dat het bedrijfsleven meer nog dan tot nu toe bereid moet zijn prijs verlagingen toe te passen. Hij voegt hier evenwel aan toe dat zulks dient te ge schieden daar waar de productiviteitsver betering het landelijk gemiddelde over treft. Over de nieuwe afbetalingsvoorschrif ten merkt hij nog op dat deze reeds een zekere afremmend effect opleveren. (Aavertentie) Heeft U er al eens over gedacht zelf Uw stoelen te stofferen? Nu wij weer die lange avonden krijgen kunt U dit karweitje leuk eens zelf doen. U bespaart niet alleen op het arbeids loon, maar als U tijdens deze aanbie ding koopt, ook nog een fors bedrag op de stof. Wij kochten een voorraadpartij ijzer- sterke EPINCLÉ MEUBELSTOF van wollen kwaliteit, in 5 kleu ren, dus ook voor U is er keus. Terra - grijs - blauw - groen - beige. 130 cm breed. De prijs niet te geloven, maar waar! Per meter slechts M.-l? BREDA - BERGEN OP ZOOM - OOSTERHOUT (Advertentie) Bij de rijkscommissie van advies voor de bouw van schouwburgen en concert zalen zijn op het ogenblik 64 bouwplan nen ingediend. Onder de bouwplannen welke thans door de commissie worden bestudeerd behoren ook plannen .uit Bergen op Zoom (verbouwing bioscoop), Breda (verbouwing Concordia), Goes en St. Jansteen (verenigingszaal). Op zijn wekelijkse persconferentie heeft president Kennedy verklaard dat Rusland zonder twijfel meer radioactie ve afval in de dampkring had gebracht dan de Verenigde Staten. Engeland en Frankrijk bij elkaar. „Tijdens de jong ste reeks kernproeven heeft de Sovjet- Unie ongeveer 170 megaton aan bom men in de dampkring beproefd. De Verenigde Staten en Engeland 125 me-l gaton, en Frankrijk minder dan één me- j gaton," zo verklaarde hij. gecontroleerde kwaliteit nooit strijken TR'I'C'O-T (y'nhalon- ideaal, ook (Van onze redacteur) Het Nationale Ballet heeft zich dan gepresenteerd aan het Nederlandse pu bliek, dat deze eerste avond in de Am sterdamse schouwburg in volle luister was vertegenwoordigd. Helaas, de luis ter van het gala-publiek vond niet zijn weerglans in de prestaties van dit nieuwe gezelschap, dat is opgebouwd uit oude elementen. Elementen, die nog teveel gebonden waren aan hun ont staansbron Nederlands en Amster dams Ballet en daardoor nog niet waren samengevloeid tot een nieuwe eenheid. Let wel, nog niet, want er wa ren reeds fragmenten, die veel hoop voor de toekomst gaven. Dat was met name het geval in de enige werkelijke première „Caprichos" een aangrijpend ballet van Robert Ross op muziek van Bartók. Dit misschien voor velen te shockerende ballet is ge- inspireerd op vier aquarellen van Goya en toonde overduidelijk dat het Natio nale Ballet met een totale vernieuwing van het repertoire veel mogelijkheden heeft. Goede uitschieters waren hier Ben de Rochemont, Maria Sylvaine, Son ja van Beers en Edith Hoff. In volslagen tegenstelling was het Concerto Barocco van Balanchine, waarin Conrad van de Weetering faal de als partner van Son ja van Beérs. Een pijnlijke ervaring was deze onze kerheid van de solo-danser in deze prachtige synthese van de Russisch- Franse choreograaf en de Duitse groot meester Johann Sebastian Bach. Koud Marianne Hilarides was de technisch knappe soliste in Lifars ballet Les Mi- rages. Natuurlijk trekt men vergelijkin- Johan de Meester, thans directeur van de Nederlandse Comedie, heeft bekend gemaakt, dat hy het volgend seizoen naast Erik Vos deel zal uitmaken van de directie van de Nieuwe Comedie. Het ligt in de bedoeling om het aantal voor stellingen in Den Haag op te voeren en ook het aantal podiumbeurten buiten Den Haag uit te breiden. 'gen met de vroegere prima ballerina in dit ballet Joan Cadzow en het moet 'gezegd worden, dat deze laatste en in slaagde behalve technische per fectie ook ontroering te geven. Iets, waarin Marianne Hilarides nooit sterk is geweest. Overigens is Les Mira ges maar een naar stuk ballet, dat de toeschouwers voor vele raadsels stelt. Panchita de Peri en Peter Appel had den nog wat moeite met elkaar. Les Etudes, een virtuoos ballet van de Deen Lander, eist een volmaakte technische verzorging; zodra het ram melt stort het ineen. En het rammel de tijdens de première, het contact tus sen de twee stijlen was niet gelegd. Er waren goede soli van Leonie Kramer, Philip Kaeser en Ronald Snijder, al zal deze laatste iets meer beheersing moe ten tonen. De Zuidslaaf Lazar Vracaric die in zijn land is teruggekeerd, nadat hij „per abuis" in Miinchen was gearresteerd „we gens moord op twee Duitse soldaten in 1941", heeft gezegd dat hij tijdens zijn zeven dagen arrest in de Beierse hoofd stad is behandeld als een „gevaarlijke misdadiger". Elke keer als hij naar de rechter van instructie was gebracht, had men hem in de handboeien geslagen. Het Westduitse ministerie van Justitie heeft met nadruk verklaard, dat het er voor zal zorg dragen, dat een herhaling van het geval „Vracaric" zich niet meer zal voordoen. Geen enkele partisaan die gedurende de tweede wereldoorlog tegen de nazi's opereerde, zal in West-Duitsland aan vervolging blootstaan. Het ministerie bood zjjn verontschuldi gingen aan voor de arrestatie van Vra caric. (Advertentie) Op doorreis naar Hamburg arriveer- de de Griekse scheepsmagnaat Aris- toteies Onassis op de luchthaven Schip hol. Dat ook een miljonair zuinig kan z<jn, bleek uit het volgende. Om het platform te betreden, moest de heer Onassis zijn sigaar uit maken in de zandbak. Het bleek evenwel, dat de reder de peuk zorgvuldig opborg in zijn zak. f )NDANKS de alarmerende berichten die je soms in de kranten leest over argeloze automobilisten die door kwaadaardige lifters worden overvallen en beroofd, kan ik het nooit laten om lifters mee te nemen. Het zijn meren deels mensen die in hun opwellingen van dank baarheid alleraardigste dingen tegen je zeggen. En ik vind deze mensen ook wel sportief. Je moet er ten slotte toch iets voor over hebben om uren lang langs de weg te staan met een verkrampte duim in de rijrichting T/OR1GE week stond er zo'n dappere langs de snelweg Utrecht Amsterdam. Hij had een bord om zijn hals hangen, waarop stond „Friesland". Dit was kennelijk een optimist. Ik kon hem een behoorlijk stuk op weg naar zijn marsdoel helpen en dus stopte ik. Het bleek een student te zijn. Vaardig klom hij op het enige vrije stoeltje in de auto en sprak toen gedeci deerd „Fijn dat u stopte. Eerst dacht ik bij me zelf dat kleine karretje zal ik maar niet aan houden, maar ach, als je zo'n uurtje hebt gestaan dan neem je met alles genoegen, nietwaar IK knikte niet bepaald gevleid. Opgewekt ver volgde hij „Kijk, het zit zo als je zo'n reis voor de boeg hebt als ik, dan stel je natuur lijk prijs op een prettige zit, als u mij begrijpt. Die kleine krengen schokken zo vreselijk en bovendien zijn ze zo langzaam als slakken. Tus sen haakjes wat is dat voor een vreemd geklep per Hebt u dat wel vaker gehoord Laten we hopen dat het geen kwaad kan." De student ontdeed zich met krampachtige armgebaren van zijn versleten regenjas en zette het bord met Frieslanderop tegen één van de zijruiten, zodat het aan die en? kant erop leek alsof ik deelnemer was aan een rallye in de richting van het Heitelan. Bij al dit gedoe zag hij nog kans om een steelse blik op de snel heidsmeter te werpen. „Tjonge, dat valt me mee voor zo'n oude brikkie zei 'hij. „Tachtig kilo meter I" Ik begon grimmig gas te geven en poogde een truck met oplegger in te halen. „li/JIJN vader heeft een Mercedes 220", zei de student losjes. „Die loopt op zijn sloffen 150. Maar ach, ik zeg altijd maardie kleine wagentjes moet je beschouwen als brom fietsen. Je kunt je ermee behelpen. En als je een beetje handig aangelegd bent kun je ze nog wel aan de gang houden ook Met machtig motorgeloei passeerden wij de truck met oplegger. Ik keek steelsgewijze naar de student, in de hoop een trek van bewondering op zijn béte gelaat te zien verschijnen. Niets daar van. Hij leek eerder opgelucht te zijn, dat de manoeuvre gelukt was. Ik vreesde dat hij hierna zou beginnen met een critische beschouwing van mijn rijstijl, maar ik sneed hem de pas af. "Yf/OON je in Friesland"!", vroeg ik. „Nee", zei hij. „Een zuster van mij ivoont daar en ik dacht vanmorgen kom, laat ik haar eens gaan opzoeken. Mijn familie woont in Den Haag." Op dat moment zoefde een Porsche voorbij. „Dat kalkte. Het vervelendste was nog, dat ik tegen over zijn pesterige conversatie geen enkel door slaand argument kon plaatsen. „In Amsterdam gooi ik hem eruitdacht ik. „Voor mijn part neemt hij de trekschuit naar Friesland". AANGEZIEN ivij een tijdlang zwijgend voort ra reden vond hij het gewenst om de conver satie weer op gang te brengen. Hij begon opnieuw over het klepperende geluid in de machinekamer. Een mede-student van hem, verklaarde hij, had óók eens zo'n geluid in zijn motor gehoord. Het bleek te berusten op een zwakke plek in de kruk as. Kostte hem 300 pop. Zonder enige inleiding zei ik „In Amsterdam moet je eruit. Ik ga vandaag niet verder." Hij vatte het wijsgerig op. s u me dan even naar de brug bij Schellingiooude wilt rijden, dan kan ik daar een overstappie nemen zei hij. Tot mijn eigen verbazing deed ik wat hij vroeg, inwendig getroost door het denkbeeld dat ik hem gauw kwijt zou zijn. Hij wees mij de tveg door de stad zelfs aan waar ik terug moest schakelen, onderwijl mededelend dat zelfs de beste W.A.-verzekering het letsel dat aan lifters wordt toegebrachtniet betaalt. Tenzij je natuur lijk een aparte clausule in de verzekeringspolis hebt laten opnemen zijn lekkere wagentjes om mee te liften", zei de student. Ik knikte maar eens en deed net of ik niet in de gaten had dat een zware militaire vrachtauto vol met soldaten ons inhaalde. De student keek vermanend naar de snelheidsmeter en daarna naar mijn rechtervoet die het gas pedaal tot op de vloer ingetrapt hield. „Tja", zei hij toen, „hij kan toch echt niet harder. Maar er staat nogal veel wind en dat scheelt natuurlijk een stuk Met een snelle handbewegingver plaatste hij het schreeuwige bord met het woord „Friesland" naar de linker-zijruit. Hij hoopte kennelijk dat een snelle automobilist dit bord zou zien en zou begrijpen dat de student gered wenste te worden uit het kleine en lang zame wagentje. Het viel mij waarachtig mee, dat hij er niet even gauw de letters „S.O.S." bij JJONDERD meter voorbij de brug van Schel- lingwoude stapte hij uit. Het bord met het woord Frieslandhing weer om zijn hals. Goeie reis verder", zei hij met de schijn-opgewektheid die dokters tegenover hopeloze patiënten aan den dag leggen. Pas toen, in het vooruitzicht van vele ongestoorde, eenzame kilometers kon ik het weerwoord vinden waarom ik die' hele reis met die vent aan boord had zitten bidden. „Je zult hier nooit een lift krijgen, makkerzei ik. „Waarom niet vroeg hij verbaasd. „Omdat ze geen ongure types meenemen", verklaarde ik. Maar hij had tóch weer het laatste woord. Toen ik triomfantelijk wilde wegrijden sloeg de motor af. Hij kwam nog even met zijn luguber gezicht voor het raampje. „Koppeling langzaam laten opkomen", instrueerde hij. ..Je moet het effe weten I" ^c»rnlanse nationale Vergadering heeft I met 332 tegen 138 stemmen de begroting voor de Algerijnse oorlog goedgekeurd. iijdens het aan de stemming vooraf gegane debat, deed de oppositie een felle politfek°P President De Gaulles Algerijnse De regeringspolitiek van eventuele zelf beschikking voor het Algerijnse volk, weid verdedigd door de Franse minister voor Algerijnse zaken. Louis Joxe. Hij bei iep zich op het nationale referendum van januari, waarbij het Franse volk zicrr in grote meerderheid uitsprak voor de wijze waarop De Gaullc het Algerijn se vraagstuk wilde regelen.

de Stem | 1961 | | pagina 13