KVP wijst belastingverhoging tb.v. defensie af uwHUID Billis Arrestant Baarnse moord ontvlucht Loongesprek ligt volkomen open Worosjilov werd van de eretribune verwijderd bloemenzeep Financiële beschouwingen Tweede Kamer Brstse kustvaarder in Rotterdam gezonken Parade was imposant [Voor Vracaric officiële vrijspraak Felle kritiek dr. Lucas op prof Zijlstra Voor de moord nog gepoogd Theo Mastwijk te vergiftigen Regering-Stichting v. d. Arbeid Herdenking van oktober-revolutie Adenauer herkozen DAGBLAD VOOR ZEELAND CREME M0US0N GROTE TUBE 1.65 Spion „Cicero eist 1,7 miljoen mark van Bonn Snufjes Niets gebeurd *3 102e JAARGANG No. 23822 Voor God, Koningin en Vaderland UitgaveN. V Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. BureausBreda, Keigerstraat 16, Tel. 22341 (4 lijnen) Postgiro 278841. WOENSDAG 8 NOVEMBER 1961 Abonnementsprijs f 7.per kwartaal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG. Nieuwstip. 41 tclif< on De Zuidslaaf Lazar Vracaric, van wie wij gisteren meldden, dat hij in voorlopige vrijheid was gesteld, is thans vrijgesproken van de be schuldiging in oorlogstijd als par- tisaan twee Duitse soldaten dood geschoten te hebben, j Hij heeft West-Duitsland inmiddels ver- laten; aldus het Zuidslavische consulaat te München bekendgemaakt. Een vertegenwoordiger van het bureau 1 van de officier van justitie te Konstanz, die opdracht had gegeven tot zijn arres tatie, heeft officieel zijn verontschuldi gingen aan dc voormalige kapitein van het Zuidslavische leger aangeboden. Een woordvoerder van het Westduitsc ministerie van justitie in Bonn zei, dat Vracaric's aanhouding een „bureaucra tische vergissing" was geweest en dat er voor iemand die aan de verzetsbeweging heeft meegedaan geen enkele aanleiding bestaat om te veronderstellen, dat hij in Duitsland zal worden vervolgd. Het Zuidslavische ministerie van bui tenlandse zaken heeft aan de hoofden van de diplomatieke missies van alle landen die aan de strijd tegen het „derde rijk" hebben deelgenomen, een nota gestuurd naar aanleiding van de onwettige arres tatie van Laza Vracaric. (Advertentie) De K.V.P.-afgevaardigde verweet prof. Zijlstra dat deze in nog ster kere mate dan zijn socialistische voorgangers doende is via de fis cus particulier bezit naar de staat over te hevelen. „U laat u daarbij ongetwijfeld door andere motieven beheersing van de conjunctuur leiden", zei dr. Lucas tot de (Van onze parlementaire redacteur). „De K.V.P. slaal voorshands afwijzend tegenover de voorge stelde belastingverhoging van rond 135 miljoen (twee punten vennootschapsbelasting en een oliebelasling) die prof. Zijlstra (Financiën) nodig acht ter dekking van een verhoging der tlefensieiiilgaveii. De belastingdruk blijft ondanks de verlaging van de loon- en inkomstenbelasting per 1 juli 1962 nog veel te zwaar", zei dr. Lucas gisteren hij de algemene financiële beschouwingen in de Tweede Kamer. bewindsman, „maar dat doel hei ligt niet langer het middel van de huidige belastingdruk". nr. Lucas had nog meer kritiek op prof. Zijlstra. Hij zei ronduit dat de be- windsman „gefaald" heeft bij zijn stre ven de rijksuitgaven te doen achterblij ven bij de stijging van het nationale in komen. Van socialistische zijde werd hetzelf de gezegd maar in veel gematigder be woordingen. Daardoor viel de uitval van dr. Lucas des te sterker op. Prof. Zijl stra zag in een en ander aanleiding zijn antwoord aan de Kamer, dat hij giste renavond nog had willen geven, voor na der beraad tot vanmiddag uit te stel len. K.V.P. „dwars"? Gaat de K.V.P. werkelijk „dwars" liggen? Vooralsnog lijkt het waarschijn lijker. dat dr. Lucas zich wat aan het inschieten is geweest op de belasting voorstellen, die later in de week aan de orde komen. Dat hij daarbij bijna met scherp is gaan schieten kan wellicht ver klaard worden door zijn welhaast prin cipiële afkeer van belastingen, een aver sie, waarvan prof. Zijlstra nog even zeer het slachtoffer is geworden als zijn so cialistische voorgangers prof. Lieftinck en de heren Van de Kieft en Hofstra. Dr. Lucas kon zich wel verenigen met het tijdstip van 1 juli 1962 als ingangsdatum voor de al enkele ma len in het uitzicht gestelde verlaging van de loon- en inkomstenbelasting. Deze belastingverlaging is echter niet meer dan een aanpassing aan geldontwaarding en gestegen belas tingdruk, betoogde de K.V.P.-afge vaardigde, een drastische verdere verlaging is dringend nodig. Mr. Van Leeuwen (V.V.D.) was het hiermee volmondig eens. Hij dacht met name aan een verlaging van de progres sie. waarvoor hij de schatkist in totaal 800 miljoen a 1 miljard wilde laten of feren. Geleidelijk natuurlijk, zei de libe rale afgevaardigde. De minister van Fi nanciën zou dan grotere bevoegdheden moeten krijgen om een dergelijke ver laging naar gelang de omstandigheden bij stukjes en beetjes door te voeren. „Geen denken aan", zei echter dr. Lu cas, „ik voel er niets voor om de be voegdheden van de minister uit te brei den tenkoste van die van het parle ment". Bezwaar P.v.d.A. Het bezwaar van dr. Lucas tegen de voorgenomen belastingverzwaring van 135 miljoen voor de defensie werd ook gedeeld door de V.V.D.A.R. en C.H.U. Een duidelijk standpunt werd aan die kant echter nog niet ingenomen. Dat deed wel de socialistische oppositie, zij het in heel andere zin. Drs. Peschar (P. 2 STUKS 1.95 - 3 ST. 2.50 ..d.A.) hield namelijk een pleidooi voor belastingverzwaring, zowel om de rijks uitgaven verder op te kunnen voeren als om de hulp aan de onderontwikkelde gebieden van 300 miljoen tot 400 miljoen te kunnen verhogen. Voor dit laatste kondigde hij zelfs een motie aan. Zijn waslijst van wensen was zo enorm kost baar. dat minister Zijlstra, die achter de regeringstafel gezelschap had van mi nister-president prof. De Quay, wanhopig zijn armen ten hemel hier. Rijksuitgaven en de belastingdruk be palen het antwoord op de vraag in hoe verre de rijksbegroting thans voor het eerst meer dan tien miljard in staat is een tegendruk te geven tegen de over spanningsgevaren, die het economisch le- j ven thans bedreigen. De Kamer bleek weinig onder de indruk van die tegen druk-werking. Minder investeren, advi seerde de socialist drs. Peschar. Kan niet, oordeelde de rechterzijde, het hui dige arbeidstekort dwingt tot verdere automatisering en andere diepte-investe ringen. „Wij zijn ook zelf schuldig aanj de stijging 'der rijksuitgaven", consta teerde dr. Lucas (K.V.P.). „Bij de algemene financiële beschou wingen wordt op zuinigheid aangedron gen, maar bij de verdere begrotingsbe handeling worden steeds nieuwe uitgaven bepleit". Dr. Lucas drong er bij zijn medeleden op aan bij de beoordeling van het rijksuitgavenpeil naar grotere co ördinatie te streven. De regering zou aan het uitgaven-totaal een grens moe ten stellen die niet overschreden zou mo gen worden maar waar binnen verschui vingen mogelijk zouden moeten zijn. Bo vendien zou de Kamer beter in staat gesteld moeten worden om controle uit te oefenen op de besteding van rijks- gelden. „Nu is het in feite zo", zei dr. Lucas, „dat op de begroting geld aan gevraagd kan worden om kanonnen voor het leger te kopen, waarmee uiteindelijk pruimtabak voor de marine wordt aan geschaft". De melk en cle koe De begrippen tactischeen „strate gische" oorlogvoering zijn tegenwoor dig aan de orde van de dag. Voor wie het onderscheid tussen deze twee be grippen moeilijk zou vallen, heeft de Westduitse It.-kolonel baron Von der Bruggen bij een uiteenzetting voor be zoekers van het hoofdkwartier cen- traal-Europa van de Novo in Fontaine- bleau een sprekende vergelijking aan de hand gedaan: stoot het glas melk om, dat is een tactische operatie; schiet de koe dood, dat is strategische oorlog voering. Dc 18-jarige Amsterdamse stu dent f>. W., die vrijdag jl. gearres teerd is onder verdenking van moord op de 14-jarige Theo Mast wijk is in de nacht van maandag op dinsdag om twee uur uit het politiebureau te Baarn ontsnapt. Hij is nog steeds voortvluchtig. Politiemannen maken momenteel een verwoede jacht op de voort vluchtige, terwijl ook de grenspos ten zijn gealarmeerd. De student is 1.86 meter lang, maakt een slungelachtige indruk en heeft zeer kort geknipt haar in verband met zijn ontgroening. Hij draagt een blauw jasje en grijze sokken. Bij zijn ontsnapping droeg hij geen schoenen en ook geen stropdas. Hij beschikt over een zeer gro te lichaamskracht. Maandagmiddag was de student enke le uren verhoord, waarbij ook de offi cier van justitie te Utrecht, mr. W. H. Overbeek. aanwezig was. De jongeman bleef hardnekkig ontkennen bij de moord betrokken te zijn geweest. Maandag avond heeft de hoofdinspecteur korps chef, de heer G. J. Backer, de student weer een verhoor afgenomen, dat tot twee uur in de nacht duurde. Dit ge schiedde zonder medeweten van het hoofd van de recherche in Baarn, de heer Schrijvers. Toen deze gisterenochtend in dienst kwam. hoorde hij pas van de zijde van de officier van justitie van de ontvluch ting. Toen de arrestant na zijn verhoor door hoofdinspecteur G. J. Backer te ruggeleid werd naar zijn cel onder be waking van een agent, wist hij deze in de war te brengen door een schijnaan- val. Van de verwarring van de agent maakte hij gebruik door de wijk te ne men. Hij schopte zijn schoenen uit, waarop hij niet snel uit de voeten kon komen omdat de veters er uitgehaald waren, en rende door de hal naar de uit gang van het bureau. Hij kon gemakke lijk op straat komen, omdat de deur niet was afgesloten. De achtervolging, waar bij nog geschoten werd, had geen resul taat. i BRITSE minister koloniën, nog In een dichte mist is het Nederlandse ms. Hollands Duin (13.875 hrt dati juist aan zijn eerste technische p'roef- ttaart begon, op de Nieuwe Maas ter I hoogte van de tweede petroleumhaven] meFn tnm'im ?anvarinB gekomen ?351 Engelse kustvaarder Plover] Maudling. heeft meegedeeld 'dat volgens' PP)) nrnnf ™9etee schip kreeg de laatste berichten in Belize 160 doden h-A F 171 "e voorsteven en is zijn gevallen als gevolg van de orkaan I J oostKop van de petroleumhaven „Hattie". die vorige week Brits-Hondu-19ezonkcn. Foto: Slechts een klein ras teisterde. Er worden nog zeventig j gedeelte van de Plover steekt mensen vermist. boven water uit. HET IS NIET uitgesloten dat er een nieuwe zitting van de Veiligheidsraad over Kongo zal plaatsvinden. Op het ogenblik wordt er een onderzoek inge steld naar de ongeregeldheden vorige' week in Katanga. DERTIG PERSONEN werden gewond. I toen gisteren in de buurt van Parijs een forensentrein uit de rails liep. Een vast-j gelopen wissel was de oorzaak, maar iedereen denkt natuurlijk aan sabotage i door het FLN. j De rurkse bouwopzichter Elyesa Baz- INBREKERS. die maandagnacht een lna» die van 1943 tot 1944 in Ankara als brandkast uit een busstation in Volen-: spion „Cicero" voor de Duitse „,.h dam weghaalden, zijn ernstig teleurge- diens, heeft „„.„i, geheime steld. Hun buit bedroeg f 90.-. De grote en waardevolle do- poet (f 2500.-) 7at in ppn anHprp hranH- cumentcn van de geallieerde oorlogs- plannen voor Duitsland gefotografeerd heeft, eist thans van de Westduitse re- (Van onze Haagse redacteur) Na het mondeling beraad, dat gisteren in de Stichting van de Arbeid heeft plaatsgehad, kan ge zegd worden dat het loongesprek met de regering op vrijdag a.s. volkomen open ligt. «aowvi. auii uuii Dearoeg 1 yu.-. ue grote poet (f 2500.-) zat in een andere brand- r kast ^"WjEE MILJOEN werknemers in Argen tinië zijn in staking gegaan. De pro- Peronistische vakbonden hebben het sta kingsmanifest opgesteld. Het leger wordt achter de hand gehouden. j Zuidelijke wind Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteren- J avond 23.15 uur: t Half tot zwaar bewolkt weer, maar t °P de meeste plaatsen geen regen !^tckcnis- Zwakke tot matige J Vn! J^e ,win<L Iets minder koud. i-i,n?c 18 van Belgisch weer- I i 7? 1 instituut: epn 7 Win? uit zuidelijke richtin- J Hi or afr bewolkt tot betrokken, t i-cgene,TT f1' mist cn kans °P enige sen kani evaar- 0p cnkele Plaal- 0 tornier*? °P lichtc sneeuw. Max.- J Erïden 11 overdag van 0 tot 5 !iïaiCcon onder 17 00 uur- Maan 5 J?der 17 35 uur. 0 7on op 7 48 uur- Maan op t 1 O'ö/s uur. f 0 0 gering als de wettige opvolger van het Hitlerbewind de tegenwaarde van onge veer 130.000 Engelse ponden (ongeveer 1,7 miljoen mark). De 58-jarige Turk met zijn borstelige wenkbrauwen en zijn bril met een zwaar montuur, beschreef gisteren in het Frans in het Muenchense „Kuenstlerhaus" aan journalisten zijn spionagewerkzaamhe- dcn. Hij had daarvoor 300.000 pond ster ling gekregen. Maar de pond-biljetten waren alle of bijna alle vals geweest. Pas door een Engelse publikatie was hij in 1950 op het valse geld opmerkzaam gemaakt, waarvan hij inmiddels reeds de helft had uitgegeven. Bazna wil nu van het Westduitse mi nisterie van buitenlandse zaken gedaan krijgen dal hij de tegenwaarde van de resterende 150.000 pond in marken uit betaald krijgt GHANA is zó veilig dat koningin Eliza beth er rustig een bezoek kan brengen, zoals zij van plan was. Haar afgezant heeft de toestand ter plaatse bekeken en zei: hare majesteit loopt hier geen enkel gevaar. Als de kameraden uit het Krem lin feestvieren, dan mag een zondebok evenmin ontbreken als een spandoek. Op de plechtige herdenking van de oktober-re volutie is de voormalige presi dent van de opperste Sovjet, Kliment Worosjilov, het mik punt geworden. Hij is bij wijze van spreken feestelijk als poli tiek persoon voor schut gezet. Bij de enorme parade op het Rode Plein gingen de blikken van alle toe- schouwers direct naar de eregalerij bovenop het mausoleum, waarin thans alleen het gebeente van Lenin nog lust. En inderdaad, wat men verwacht had gebeurde. Worosjilov was langs de versierde trap omhoog geklommen, teneinde zijn vaste plaatsje op de ga lerij der groten der Sovjet-Unie in te nemen. Hij heeft daar zowat veertig jaar mogen staan, meestal heel dicht 3ij de baas. Maar nu mocht hij zelf? met in de buurt komen. Soldaten stuurden hem terug. Worosjilov mocht, over de schouders van een stel hoge officieren heen, naar de gigantische militaire parade kijken. Hij nam zijn verlies sportief op en dacht waarschijn lijk: ,,De eersten zullen de laatsten zijn De parade was imposant. Maar schalk Malinovski. die de laatste maan den een der helden van de zenuwen oorlog is geworden door zijn onver bloemde dreigementen tegen het Wes ten, nam de parade af. Hieruit blijkt dat zijn papieren in waarde gestegen zijn. Malinovski hield ook de feestrede, waarin hij de kracht van de Russische wapens roemde, herhaalde dat er een vredesverdrag met Oost-Duitsland zal worden gesloten en beloofde dat de si tuatie in West-Berlijn zou worden ge normaliseerd. In dev militaire parade werden de vol gende nieuwe snufjes op het gebied van de vernietiging getoond: gevechts raketten met een reikwijdte van 500 tot 700 mijl, intercontinentale raketten met een actieradius van 10.000 mijl, amfibietanks, radarstations op wielen, luchtdoelraketten als zilveren vissen en middelgrote tanks, alles van nieu we constructie. In andere communistische landen heeft men ook een kaarsje voor de re volutie gebrand. Het officiële orgaan van de Chinese communistische partij verzekerde zijn lezers, dat de verbon denheid tussen de partijen in China en Rusland door niets geschonden kan worden, al was het alleen maar omdat men een gemeenschappelijke vijand heeft: het kapitalisme. Maar toch kon de Chinese „Waarheid" het niet laten om Stalin te geven waarop hij, althans volgens de Chinezen, recht heeft: vol ledige erkenning van zijn verdiensten voor de opbouw van de communisti sche staat. De communistische regering van Al banië deed net alsof er op het laatste partijcongres geen bittere verwijten aan haar adres waren gericht, en fe liciteerde de Russische broeders in de klassestrijd van ganser harte. In Berlijn merkte men ook het een en ander van de viering van de Van werknemerszijde is men het na melijk met de regering eens, dat er ter dege aanleiding bestaat om zich ten aan zien van de looneisen te matigen. Van die zijde gaat men er echter eveneens van uit, dat dan ook overige voldoende effectieve conjuncturele maatregelen moeten worden getroffen om aan drei gende gevaren het hoofd te kunnen bie den. De werknemersvertegenwoordigers in de Stichting zien beslist geen aanleiding tot een loonstop. Tijdens de besprekingen is ten aan zien van de te verwachten loonstijgin gen, zowel de mogelijkheid van het stel len van een bepaald gemiddelde geop perd, als ook de mogelijkheid tot het bepalen van een bepaald loonplafond. Beide mogelijkheden zijn echter niet uit gepraat en derhalve is men ook in dit opzicht niet tot een bepaalde stelling- name gekomen. Gebleken is echter wel, dat de hou ding van de werkgevers ten aanzien van de loonstijgingen nogal meevalt en dat bij de werknemers geen vrees behoeft te bestaan voor een al te grote terughoudendheid van de zijde van de werkgevers. De werkgevers zijn er echter terdege van overtuigd, dat de omstandigheden het rechtvaardigen een te ver uitlopen van de lonen te verhinderen. Ook is van werkgeverszijde inmiddels te kennen ge geven, dat bij haar de factoren produk- tiviteitsverhoging en investeringsruimte een belangrijke plaats zullen innemen bij het komende loongesprek. Dit laatste heeft de heer H. J. de Koster, voorzit ter van het Verbond van Nederlandse Werkgevers, gisteren op een persbijeen komst gezegd. Werkgevers en werknemers tenslotte beiden, zijn van oordeel dat de kansen voor een vruchtdragend gesprek met de regering zeker aanwezig zijn. Deze foto toont de 18-jarige Amsterdamse student B. H.f die gisteren is ontsnapt. Colbertje en regenjas Gisterenmiddag omstreeks twaalf uur heeft de politie het colbertje, dat H. b(j zyn vlucht droeg, gevonden op de grens van de gemeenten Baarn en Bilthoven. Het jasje lag dicht hij een benzinepomp. Speurhonden zoeken de omgeving af. De politie kwam wel aan de weet, dat een regenjas sinds gisterenmorgen op een boerderij wordt vermist, die in de buurt ligt van het pompstation, waar het colbertje is gevonden. Men neemt aan, dat B. H. de regenjas heeft ontvreemd. In de loop van de middag heeft de Baarne politie ook een onderzoek ingesteld op de villa „Kanton" te Baarn, waar de familie H. woont, waar ztf1 overigens ook al eerder was geweest. Er is komen vast te staan dat, voor de moord, nog een poging is gedaan om het slachtoffer te vergif tigen. Bij het onderzoek dat de politie instel de op het kamertje van de destijds vrij willige onderduiker in villa „Kanton" werden resten van braaksel gevonden. Bij nadere ondervraging bleek, dat men getracht heeft vergif door het voedsel van Theo Mastwijk te mengen. Het onderzoek door het gerechtelijk laboratorium van prof. Froentjes, heeft nog niet uitgewezen welk soort vergif hier gebruikt werd. Hoofdinspecteur Backer heeft gisteren avond medegedeeld, dat B. H. 's mid dags om half vier door een dame in St.-Maartensdijk is gesignaleerd. Hij is ook in Soest gezien. Omstreeks kwart voor tien gisteren avond ontstond er in het Baarnse po litiebureau enige beroering, toen er en kele schoten werden gehoord. Politie mannen trokken, voorzien van handboei en en met het pistool los in de holster, het dorp in. Na enige ogenblikken keer den zij onverrichterzake terug en vertel den, dat het geluid door de uitlaat van een auto moest zijn veroorzaakt. oktober-revolutie. Een Russisch mi litair konvooi kwam onder escorte van westelijke militairen naar West- Berlijn om kransen te leggen bij het Russische oorlogsmonument. Een handvol Westberlijners keek zwij gend toe. Er zouden ook Oostduit sers meegekomen zijn, maar zij toer den bij de sectorgrens teruggestuurd. In Bratislava (Slowakije) is men be gonnen met het slopen van een enorm bronzen beeld van Stalin, dat midden in de stad staat. Kroestjev heeft gisteren onverwacht een persconferentie gehouden, welke een kwartier duurde. Hij zei, dat de kwestie van het Duitse vredesverdrag niet urgent meer was. maar dat de Sovjet-Unie met het sluiten van zo'n verdrag toch ook niet eeuwig wilde wachten. Hij antwoordde ontwijkend op vragen over de manier waarop er een gesprek tussen Oost en West over Ber lijn tot stand kan komen. Over de kernproeven zei hij: „Wij gaan er mee door, zolang het Westen er mee door gaat". Kroestjev lachte toen journalisten hem vroegen of het juist was dat er een Russisch ruimteschip vermist was geraakt. Hij zei wel, dat er voorlopig geen lanceringen zullen plaatsvinden. Om uit te rusten van de vermoeienis- sen van het partijcongres en de revo- }Jdens het defile van de burgers wer- lutieherdenking zal Kroestjev een reisN^n portretten van Lenin en premier door de Sovjet-Unie gaan maken. Kroestjev meegedragen. Getapte jon- De bijna 86-jarige Adenauer is gisteren voor de vierde keer als Bondskanselier gekozen. Van de 499 stemgerechtigde leden van de Bondsdag hebben 58 hun stem uitge bracht ten gunste van Adenauer; 206 leden hebben tegen zijn herkiezing ge stemd en 26 Bondsdagïeden hebben zich van de stemming onthouden. De 9 afge vaardigden van West-Berlijn hebben niet aan de stemming deelgenomen. Om het kanselierschap wederom te ver krijgen moesten er minstens 250 stemmen op Adenauer worden uitgebracht. In Westduitse regeringskringen is in- I tussen verklaard, dat Adenauer op 20 j november een bezoek aan president Ken- nedy zal brengen om de vraagstukken Duitsland en Berlijn met het Ameri- I kaanse staatshoofd te bespreken. gens dus in dc stoet. Maar... met per soonsverheerlijking of zo iets heeft dit natuurlijk niets te makeiLm

de Stem | 1961 | | pagina 1