I VOOR Hulpbi sschop in Den Bosch: mgr. drs. J. W. M. Bluyssen Prinses Margaret Pony hebben een en graaf zoon uwHUID M0ÜS0N Meer glans en bescherming voor uw auto!' meldt opgetogen: Italiaanse diplomaat KNOBBEL 1 WISKUNDE Lübke bemoeit zich nu zelf met kabinetsformatie OE THANT Jtg»|ZEEP Overleg Oost-West wordt volgende week hervat Suiker 1 cent goedkoper waarnemer Radioactieve nog nergens besmetting gevaarlijk Vijl'dc troonprctenilenl in rechte lijn cremeMOUSOM DAGBLAD VOOR ZEELAND Ulbricht opvallend kalm teruggekeerd West-Duitsland nog zonder regering Adenauer deed concessies Jongste bisschop die Nederland ooit bezat Rotgenoot van Eichmann gevat Alleen Japan pessimistisch Frans plan voor Europese Unie SCHEPEN OP RUWE ZEE IN GROTE LAST GESCHENK VERPAKKING 2 STUKS 1.95 - 3 ST. 2.50 Zes jaar voor poging Lot aanranding- 10 le JAARGANG No 23819 Voor Gud, Koningin en Vaderland Uitgave N V Uita Mij Neerlandta Directeur: K H. B Bradel. Hoofdredacteur: J J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v; 't Westende. BureausBreda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (4 lijnen) Postgiro 278841. Stem ZATERDAG 4 NOVEN Abonnementsprijs f 7.per kwartaal, 8.2U per post, t 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (lng, Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377- (BijbureausTerneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURGNieuwstraat j41_-_telefoon 2833) GENEGEN KROESTJEV CONCESSIES TE DOEN een De Russische premier Kroestjev heeft gisteren te kennen gegeven dat hij bereid is, „concessies te doen" in de onderhandelingen over Berlijn en het Duitse probleem. Hij zou dit gezegd hebben tijdens een gesprek van meer dan een uur met Giuseppe Codacci Pisanelli, een lid van het Italiaanse par lement. Volgens hoge goedingelichte zegslieden had Kroestjev gezegd: „De Sovjet-Unie wenst onderhandelingen. De internationale toestand is thans zeer slecht en het enige wat ons te doen slaat is onderhandelen. Wij moeten onderhandelen en onderhandelen betekent niet alleen concessies te krijgen, maar ook concessies te doen". Een Amerikaanse woordvoerder ver klaarde. dat de helikoptervluchten van de Amerikaanse enclave Steinstiicken zullen voortduren om de Amerikaanse troepen te bevoorraden die daar gele. gerd zijn. Een Britse piloot meldde intussen, dat twee Russische straaljagers tot op 430 meter zijn toestel genaderd waren, dat over Oostduits grondgebied van West Berlijn op weg was naar West-Duitsland. De Russische toestellen hadden hem niet gehinderd. Een tweede Amerikaanse troepenkon vooi is gisteren naar West-Berlijn gedi rigeerd. Vier vrachtwagens en een jeep met 39 soldaten en een officier bereikten Berlijn vanuit West-Duitsland zonder door de Russen of Oostduitsers lastig gevallen te zijn. Het was gisteren rustig langs de sec- torgrens en er deden zich geen inciden ten voor. Dit is Albert Otten, een zestienjarige leerling van het openbaar lyceum in Heerenveen, die op deze bijzonder jeugdige leeftijd is geslaagd voor de akte M.O.-A wiskunde. Albert is de jongste Nederlander, die in het bezit is van deze akte. Hij heeft zich slechts cc it half jaar lang op het moeilijke I examen voorbereid. Pisanelli is verleden maand door de interparlementaire unie in Brussel af gevaardigd om de regeringsleiders van de Verenigde Staten. Engeland, Frank rijk en de Sovjet-Unie te wijzen op de noodzakelijkheid van onderhandelingen over de Berlijnse crisis. Pisanelli had Kroestjev gevraagd of hij het onderwerp van het gesprek aan andere leiders mocht doorgeven. De pre mier antwoordde: ,.Ja. wat ik gezegd heb, zijn mijn gevoelens". Hij herhaalde dat hij geen tijdslimiet voor de onderhandelingen zou stellen. Wij hebben geen haast", zei hij tot Pisanelli, aldus de zegslieden. Pisanelli deelde de pers mede dat hij zaterdag naar Rome zou vertrekken. Vandaar zou hij zich naar Washing^1 t. Parijs en Londen begeven om r«T dent Kennedy, president De Gaulle en pre mier MacMillan te spreken. Een mededeling van de Noorse mi nister van buitenlandse zaken, Lange, in het parlement, sluit op de verklarin gen van de Italiaanse diplomaat aan. Volgens Lange zullen de besprekingen tussen Rusland en de westelijke mogend heden over het Berlijnse en Duitse vraagstuk volgende week in Moskou worden hervat. GOEDE KANS In Berlijn zijn gisteren Sovjetrussi- sche officieren in Duits uniform langs de sectorgrens verschenen. Sommigen van hen spreken nauwelijks een woord Duits. In geallieerde kringen is men van mening dat de Russen de geallieerde bewegingen willen controleren zonder on middellijk als Rus te worden geïdentifi ceerd. Walter Ulbricht heeft vrijdag bij zijn terugkomst van het Russische partijcon gres verklaard dat kortelings gevoerde besprekingen tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie ,.de mogelijkheid van objectieve onderhandelingen" over Ber lijn en de Duitse kwestie hebben opge leverd. Ulbricht zei dat zijn delegatie met de Russen over het vraagstuk van een Duits vredesverdrag volledige overeen stemming" had bereikt. Het voornaam ste onderwerp bij de onderhandelingen zou volgens hem zijn ,,de vreedzame op lossing van de Westberlijnse kwestie door het opheffen van het bezettings regime". Het was de eerste maal dat Ulbricht sprak over een „onafhankelijke en neu trale stad West-Berljjn". Ulbricht scheen te zinspelen op de in Moskou gevoerde besprekingen tussen de Amerikaanse ambassadeur aldaar, Llewelyn Thompson, en de Russische minister van buitenlandse zaken, Gro miko. De V.S. zullen hun vluchten van en naar Berlijn blijven uitvoeren als onder deel van de geallieerde rechten betref fende vrije toegang binnen en naar Ber lijn. EEN 69-jarige Amsterdammer die door vo,. "2 werd aanëereden, is aan zijn I vei wondingen overleden. HET INSTITUUT Maxwell in Utrecht u g?en studiegids meer verspreiden heeft de rechtbank gisteren beslist. Het „r i "Aee5 b'J..de Inspectie voor Schrif- leiijK Onderwijs aangesloten instituut had oe gids van een ander instituut, het NTI in Rotterdam, nagebootst. is gisteren naar Londen ge it gaat vandaag overleggen met MacMilUm Daarna gaat hij naar de V.S. n™ Kennedy te spreken. Ook bezoekt hij Mexico en de VAR nog. iriftJ ÏHternationale toeristenverkeer is in NT .Y^'Scleken met het jaar daarvoor, met 15 pet. toegenomen. DE EERSTE Europese kunstmaan zal in cic zomer van 1965 in de ruimte worden, gebracht vanaf het proefterrein Woomera' m Australië. VOLGENS een Canadese deskundige be schikken de Russen over een middel te gen de gevolgen van radioactiviteit, dat iccris onder de Russische bevolking zou zijn verspreid. Minister Marijnen heeft de nettoprijs van suiker af fabriek met ingang van 6 november 1961 verlaagd van f 62,10 tot f 61,20 per 100 kg. De prijsverlaging is het gevolg van de de het vorig jaar bepaalde lagere suiker- garantieprijs voor de verbouwers van suikerbieten van de oogst 1961. Hieruit volgt, dat de vrije verbruikers- prijs van suiker met één cent per kilo gram kan worden verlaagd. President Heinrich Lübke bemoeit zich thans persoonlijk met de Westduitse ka binetsformatie, die zes weken na de al gemene verkiezingen in de Bondsrepu bliek nog steeds niet tot een nieuwe regering heeft geleid. Blijkbaar is hij er reeds in geslaagd de christen-democra ten en de vrije democraten, die coalitie partners in een nieuw kabinet moeten worden, enigszins nader tot elkaar te brengen. De president, wiens positie buiten de dagelijkse politiek staat, ontving giste ren de leider der (liberale) vrije demo craten Mende, de waarnemend kanselier Adenauer, de minister van defensie Strauss, de vice-kanselier Erhard. de christen-democratische fractieleider Kro ne en de sociaal-democratische fractie leider Ollenhauer. Lübke heeft deze po litici duidelijk gemaakt, dat verder uit stel bij de vorming van een nieuwe re gering onmogelijk is. West-Duitsland is nu reeds sedert 17 september zonder parlementaire regering. Naderhand, zo werd vernomen, stemde Adenauer er in toe af te zien van enkele voorwaarden, die hij aan het „coalitiecontract", dat hij op 20 oktober met Mende had geslo ten, had willen verbinden. Mende staat er op, dat dit „ocntract", waarin enige belangrijke concessies van de zijde der christen-democra ten vervat zijn, de enige basis voor een coalitie tussen de twee partijen zal vormen. Ondanks Lübke's tussenkomst zijn er nog twee belangrijke kwesties onopge lost gebleven: ten eerste staat nog te bezien, of de christen-democratische partij, die vandaag vergadert, Adenau ers concessies wel zal aanvaarden, want in de partij is men openlijk ontstemd over de vrije democraten, die er van worden beschuldigd een spoedige rege ringsformatie te hebben geblokkeerd. Ten tweede blijft de vraag open, of pre sident Lübke de enigszins ongemakke lijke alliantie tussen christen-democra ten en vrije democraten beschouwt als een voldoende gezonde basis voor een sterke regering. Lübke. die tot taak heeft de nieuwe kanselier te benoemen vrijwel de eni ge politieke taak, die hij officieel heeft is voorstander, zo men weet, van een coalitie tussen de drie grote partijen, de sociaal-democraten inbegrepen. De Birmaan Oe Thant is giste ren door de Veiligheidsraad met algemene stemmen tot waarne mend secretaris-generaal van de V.N. benoemd. Hij zal de rest van Hannnars- kjoelds zittingsperiode (dat is tot 10 april 1963) uitdienen. Tot hulpbisschop van Mgr. Bek kers, bisschop van Den Bosch, is benoemd drs. Johannes Wilhelmus Maria Bluyssen. De zeereerwaarde heer Bluyssen is geestelijk direc teur van het Klein Seminarie te St. Michielsgestel, een functie die naar mgr. Bekkers gisteren op een persconferentie meedeelde ho penlijk door de nieuwe bisschop kan blijven worden waargenomen. Mgr. Bluyssen is tevens benoemd tot titulair bisschop van Aeto, in het oud-Griekse bisdom Eperus. Monseigneur Bluyssen op 10 april 1926 te Nijmegen geboren is de jong ste bisschop die Nederland ooit heeft ge kend. Hij werd priester gewijd op 3 juni 1950. werd op 18 augustus van dat jaar derde kapelaan te Veghel in de parochie van de H. Lambertus en werd twee jaar la ter 31 december 1952 benoemd tot vice-prefect van het Klein Seminarie „Beekvliet" te St.-Michielsgestel. In Rome studeerde hij van 1952 tot 1956 theologie, met specialisatie in asce se en mystiek, een studie, die in 1956 werd voltooid door zijn doctoraal exa men. Direct daarop volgde zijn benoe ming tot geestelijk directeur van het Klein Seminarie te St.-Michielsgestel. ,,'n Beetje bescheiden, gezonde hu mor. Op het seminarie is-ie al opge vallen. Ik heb heel grote verwachtin gen van hem", zo typeerde mgr. Bek kers zijn auxiliaris, zijn hulpbisschop, die dus niet co-adjutor is, hetgeen zou impliceren, dat hij het recht van opvolging heeft van mgr. Bekkers. Met de openheid, de moderne bisschop mgr. Bekkers eigen, gewaagde hij van „een prettig contact met Rome". Anders dan bij een voordracht van een co-adju tor, waarin het Kapittel betrokken is, mag de bisschop zelf een voordracht doen voor een auxiliaris. Op de regelrechte vraag, of daarmee „een mogelijke splitsing van het bisdom 's-Hertogenbosch van de baan zou zijn", antwoordde mgr. Bekkers heel eerlijk: „Zeker voorlopig". De uitgebreide taak, die mgr. Bekkers in zijn bisdom met meer dan één miljoen katholieken heeft, de verandering, die in dit eens zo agrarische Brabant heeft plaats gehad, de materiële zorgen, die gepaard gaan met o.a. de kerkenbouw, dat alles heeft ertoe geleid, dat monseig neur hulp moest krijgen in ordine epis- copatus. De nieuwe bisschop die vermoedelijk 27 december zal worden gewijd (feest Georg Fischer, die een vriend van Adolf Eichmann was en een hoge functionaris van de Gestapo was in Griekenland tij dens de tweede wereldoorlog, is in de hoofdstad van Syrië, Damaskus, gearres teerd. Fischer, die ook bekend stond als Alois Brunner, werd gearresteerd toen zijn lijf wacht poogde hem uit een ziekenhuis te smokkelen, waar hij herstellende was van verwondingen die hij had opgelopen toen een bom in zijn hand ontplofte. Fischer was een goede vriend van Ab- doel Hamid Serraj, de vice-president van de V.A.R., die Fischer zelf naar het zie kenhuis bracht na het ongeluk met de bom. Serraj bevindt zich thans in Syri sche detentie. Overal in de wereld wordt de mate van de radioactiviteit in de lucht nauw lettend in het oog gehouden. De KLM constateert een verhoging van de hoe veelheid radioactief vuil aan haar ma chines, maar het is gemakkelijk te ver wijderen en gevaar is er nog lang niet Ook de metingen boven ons land ge ven nog geen enkele reden tot ongerust heid. Wel tot het nemen van maatrege len overgaand, maar evenmin ernstig be zorgd is men in Duitsland. De Italianen blijken groter vrees te hebben: alle melkpoeder is uitverkocht. De meest ongunstige berichten komen uit Japan. Daar wordt betoogd dat de radioactiviteit intussen gevaarlijke vor men gaat aannemen. slechten door onderhandelingen en on middellijk alle kernproeven te staken. Tientallen kerngeleerden uit tien landen hebben de oproep ondertekend. Ook de paus heeft de gehele mens heid gisteren gewezen op haar plicht bewust te zijn en goed gebruik te ma ken van de haar gegeven tijd om te werken voor de vrede. Hij sprak tot di plomaten uit veertig landen die hem kwamen gelukwensen met zijn verjaar- (die de H. Vader vandaag viert) en met de verjaardag der pauskroning. Wild gerucht In Amerika hebben nogal wilde ge ruchten de ronde gedaan: volgens som mige mensen in Washington zou de ge hele 2000 zielen tellende bevolking van de Noordrussische plaats Koestoeza door radioactief afval, dat van de eerste su- perbom was vrijgemaakt, zijn omgeko men. „Het is niet erg waarschijnlijk", zei den Amerikaanse deskundigen. Oproep Een conferentie van geleerden op kernfysisch gebied, die gisteren in Aix en Provence in Frankrijk is gehouden, heeft een oproep tot de grote mogend heden gericht om hun geschillen te be- Foto: Prinses en gemaal gingen een avond tevoren nog uit. Minder wind Weersverwachting van het K.N.M.I. J lf)t vanavond, opgemaakt gisteren- avond 23.15 uur: l 1 Wisselend bewolkt met op de meeste j Plaatsen nu cn dan regen- of hagel- buien. Matige tot vrij krachtige, maar aan de kust krachtige tot har- 2 "e noordwestelijke wind. Weinig ver- 2 ^ndcring in temperatuur. 2 Vandaag: /on onder 17.07 uur, maan 2 onder 16.00 uur. Morgen: zon op 7.41 1 F"G /on onder 17.07 uur; maan op 2 •'.51» uu; maan onder 16.21 uur. Maan- dag: zon op 7.43 uur, maan op 5.04 uur De Franse vertegenwoordiger in de ambtelijke politieke commissie van de zes landen van de Europese gemeen schappen heeft een ontwerpverdrag in gediend voor de vorming van een unie van Europese staten. Volgens het ontwerpverdrag zal deze unie gebaseerd zijn op de eerbied voor de persoonlijkheid .van de volkeren en de lid-staten cn de gelijkheid van rech ten en verplichtingen. De bond is onont bindbaar. In Bonn meent men dat de regerings leiders van de zes zich in januari van dit jaar te Rome zullen kunnen uitspre ken over dit Franse ontwerp. Andere delegaties hebben het ontwerp aanvaard I als een verstandige basis voor onder- handelingen. Er klonken geen saluutschoten toen gisteren om kwart voor twaalf de zoon van prinses Mar garet in Clarence House ter we reld kwam. Desalniettemin is de viscount Linley, zoals zijn titel luidt, de vijfde in rechte lijn, die aanspraken kan maken op de Britse troon. Vóór hem staan drie kinderen van koningin Elizabeth en zijn moeder. De geboorte kwam toch als een ver rassing voor de groepjes Britten, die voor Clarence House „op wacht" ston den. Toen de graaf van Snowdon, die een maand geleden nog Tony Armstrong Jones was, zijn vrouw gisteren naar Clarence House begeleidde, zagen bei den er stralend en fit uit. De belangstellenden op straat wisten daaruit af te leiden „dat het nog wel even zou duren". Er lag anderhalf uur tussen het tijd stip dat de baby geboren werd en het moment, dat een bediende het gebouw uit kwam en een officiële aankondiging aan het hek hing. Daarop stond te lezen dat moeder cn zoon het goed maakten Die anderhalf uur waren nodig om eerst familieleden cn anderen op dc hoogte te stelen. De eerste die (telefo nisch) tc horen kreeg „het is een jon gen" was koningin Elizabeth. Ze kwam „Jan, van harte!" Het typeert de doorbraak naar moderne verhoudingen in het bisdom, dat mgr. Bekkers op deze wijze zijn nieuwe bisschop kan gelukwensen. En de lachendebemin nelijke figuur van drs. J.W.M. Bluys sen neemt al even blijmoedig de spon tane gelukwens in ontvangst. van St. Jan, patroon van het Bossche bisdom en naar wie „Jan" Bluyssen is genoemd) zal speciaal belast worden met het terrein van het toedienen der wijdingen, van kerkconsecratics, van de liturgie en van de seminaries. Mgr. Bekkers zelf heeft zijn eigen beleid uit gestippeld: zo sterk mogelijk te staan tussen de priester en de gelovigen „Voor mij is de openheid van de leek ten op zichte van de bisschop persoonlijk, een bijzonder grote verrijking", aldus de bisschop. Mgr. Bluyssen zelf, gisteren ter pers conferentie door mgr. Bekkers onmid dellijk geïntroduceerd, mag misschien, wel de personificatie van zijn studie he ten: een ascetische figuur lang, slank, blijmoedig. In zijn grijze ogen weerspie gelt zich louter blijmoedigheid. En op uiterst beminnelijke wijze ving hij de uitnodiging van mgr. Bekkers op: „Jan, komt-'r-in. De pers wacht-op-oc". Dat is het blijmoedige van deze be noeming: een jonge bisschop, die volop contact heeft met de jeugd, het vertrou wen heeft van al zijn leerlingen op het seminarie en een gezochte biechtvader is. De benoeming typeert mgr. Bekkers. En het typeert veelbelovend ook de nieuwe monseigneur. (Advertenties) Het heeft gisteren op de Noordzee stevij gespookt. Ernstige ongevallen met schepen zijn niet gemeld, maar wel hebben verscheidene vaartuigen gerui me tijd in moeilijkheden verkeerd. De sleepboten hadden het druk met assis tentie verlenen. Een Liberiaanse tanker dreef gisteren morgen met een defecte stuurinrich ting rond ten noordoosten van Bor- kum. Het kon later door een bergings vaartuig op sleeptouw worden geno men. Twee Nederlandse slepers zijn uitgeva ren naar de Deense kust waar, ter hoogte van Esbjerg, een Noorse tan ker met machineschade lag. Er werd geprobeerd het mankement te herstel len. Twee andere slepers waken in de nabijheid om, als dat nodig is, in te grijpen. Een IJmuidense kotter geraakte voor de thuishaven in nood, even eens wegens motorschade. Een red dingsboot en een sleper voeren uit om tc helpen, maar het was tenslotte een collega-visser die de in moeilijkheden verkerende „Poolster" op sleeptouw kon nemen. Een botter die op het IJsselmcer ver mist was geraakt, en waarop drie studenten voeren, is door dc rijkspoli tie tc water gevonden. De botter had het zwaard verloren waardoor de op varen beluste jongelui in de nesten waren geraakt. De politie nam hun schip op sleeptouw. GROTE TUBE 1.65 haar zuster onmiddellijk bezoeken. Daarna werden in kennis gesteld pre mier MacMillan, de minister van bin nenlandse zaken, Butler en de aarts bisschop van Canterbury dr. Ramsey. De baby werd direct toevertrouwd aan de zorgen van zuster Anne Thomp son. Speciaal in het dorpje Llanberis, aan de voet van de Snowdon in Wales was het gisteren feest. In het dorpje bracht Anthony Armstrong Jones zijn jeugdjaren door. De 21-jarige J. A B. uit Meppcl is door de rechtbank te Assen wegens een poging tot aanranding veroordeeld tot zes jaar onvoorwaardelijke gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en met een proeftijd van drie jaar, voorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering De jongeman heeft enige tijd geleden bij Ruinen (Dr.) een gehuwde vrouw van de fiets getrokken cn haar een bos mgcsleurd. Daar lmeft hij getracht haar aan tc randen. Dc jongeman is al eerder wegens zedendelicten veroordeeld en liep nog in een proeftijd. Verkrijgbaar bij de vakman bus voor 4 a 5 behandelingen 5.90

de Stem | 1961 | | pagina 1