J ASSEN Zilveren hoofdredacteur Bruna onderging hartelijke huldiging Amsterdams geluid inzake Schel Stil protest in ons land Kongolees offensief in Katanga losgebarsten Kennedy: we hebben nog altijd een Opnieuw twee kernexplosies Dagblad De Stem eerde een groot journalist TRICOT-NYLON RECEPTIE GROOTMEESTER DAGBLAD VOOR ZEELAND ,,Ats VN-resolutie faalt: onafhankelijkb e id Nw.-Guinea Raad achter plan Luns .,1 lattie kostte honderd mensen het leven BEKEURING Noordwestelijke wind HEREN OVERHEMDEN Loll&tvlcamp swan.de prima ballerina onder de zakdoeken 65 CM, 2 LADENKASTEN f 2W.- fceeds belangrijker, lie blousjes, nylons len truitjes, slipjes |en van kwetsbare deling.om TJW l>r die fijne wasj63 j! Om U te helpen vilt wassen. Szaam sop. Een wel- Igoed. De vezel houd» (ke veerkracht. De fen weer levendig nis bur. De geur van een werkelijk zacht is-.- middel voor alles was tt wassen: COBAL. 101e JAARGANG No. 23318 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hooidredacteur: J J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. t Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (4 lijnen) Postgiro 278841. VRIJDAG 3 NOVEMBER 1961 Abonnementsprijs 7.per kwartaal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377— (BjjbureausTerneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) V.S. KLAAR VOOR ,ËRNPROEVEW De Sovjet-Unie heeft gisteren opnieuw twee kernbommen in de dampkring tot ontploffing gebracht. Dc mededeling over de nieuwe ex plosies werd gedaan door het Ameri kaanse bureau voor kernenergie. De proeven werden opnieuw genomen in de buurt van Nova Zembla. Hun kracht was gering cn vermoedelijk beneden 1 megaton. Zestien sprekers hebben gisteren op de bijeenkomst van de Nieuw-Guinearaad hun mening gegeven over het plan-Luns. De heer Burvvos en zeven andere raads leden dienden een ontwerp-resolutie in. Hierin bepaalt de raad als zijn stand punt, dat a) het zelfbeschikkingsrecht door ieder moet worden geëerbiedigd, en b) de Raad zich volledig achter de ont werp-resolutie inzake N.-Guinea schaart. Met uitzondering van de heer Van Zee land verklaarden alle sprekers zich ak koord met het voorstel van minister Luns en de bij de V.N. ingediende re solutie. Eveneens met uitzondering van de heer Van Zeeland juichten alle leden de komst van een V.N.-commissie naar N.-Guinea toe. De heer De Rijke leverde scherpe kritiek op de heer Van Zeeland. „Er is kans dat wij de onafhankelijk heid van West-Papoea zullen afkondigen zodra blijkt dat de algemene vergade ring van de V.N. niet bereid is het zelf- i beschikkingsrecht voor Nederlands Nieuw-Guinea te erkennen", aldus Her man Womsiwor. lid van de Nieuw-Gui- nearaad en lid van de speciale com missie door de Raad naar de Verenigde Naties afgevaardigd. Womsiwor (33) verklaarde: ..Onmid dellijk na het debat over Nieuw-Guinea in de Verenigde Naties zal ons stand punt worden bepaald. Er is kans dat als de V.N. ons recht op zelfbeschikking niet erkennen, we onze eigen weg zullen gaan en de onafhankelijkheid proclame ren. Wij zullen ons bovendien zo nodig met de wapens in de vuist tegen elke aanvaller verdedigen". Womsiwor is op weg naar New York. als waarnemer bij de Nederlandse V.N.- delcgatie. President Kennedy van de V. S. heeft gisteren gezegd, dat de V. S. de nodige voorbereidingen zullen treffen voor kernproeven in de dampkring „om klaar te zijn als het nodig wordt de proeven te ver richten". Uit commentaren bleek, dat hij die proeven zal hervatten „zodra blijkt, dat de recente Russische explosies een dergelijke actie noodzakelijk maken". Kennedy zei, na een langdurige vergadering van de nationale vei ligheidsraad in het Witte Huis, dat de Sovjet-Unie „heeft getoond een volkomen geringschatting te bezitten voor het welzijn van de mens heid". Diezelfde woorden staan in een verklaring, uitgegeven door die nationale veiligheidsraad van de V.S. De „Rusische campagne van angst", aldus Kennedy verder, „kan niet louter worden afgedaan als snoeverij". Ter inleiding op deze mededeling dat Een verslaggever van het in Mexico City verschijnende blad „Excelsior" schat dat cr in Brits Honduras minstens 100 personen zyn gedood oi gewond door de orkaan Hattie. Driekwart van de hooldstad van Brits Honduras, Belize, is door het geweld van de storm verwoest, het enige zie- kenhuis inbegrepen. Het gevaar van een tyfus-epidemie neemt toe en er heerst een tekort aan gezuiverd drinkwater. Het centrum van de orkaan trof het stadje Stann Creek, waar 12.000 mensen woonden. Dr. Juan José Alcocer, van de Wereldgezondheidsorganisatie, zei dat de stad „totaal verwoest" was. de V.S. voorbereidingen treffen voor de hervatting der kernproeven in de damp kring, voor het geval dit nodig zou zijn, stelde Kennedy nadrukkelijk twee pun ten vast: dat wat de totale militaire kracht be treft „de Ver. Staten niet van plaats zullen verwisselen, met welk land ook", en dat de Ver. Staten een voorsprong op Rusland hebben wat kernwapens betreft en „niet voornemens zijn deze te ver liezen". Hij verklaarde, dat bij eventuele Ame rikaanse kernproeven in de dampkring de radioactieve afval tot een absoluut minimum beperkt zou worden. Hij gaf tevens de verzekering dat Amerika niet van plan was om wapens te beproeven van een dermate grote explosieve kracht als de Russische bom van 50 megaton. „Ontwikkel een neutronenbom, die wat effectieve kracht betreft, nog effectiever is dan enig tot dusver beschikbaar wa pen", aldus een pleidooi van de voorzit ter van de Amerikaanse senaat, Richard B. Russell. Van alle kanten in het vrije Amerika dus druk op president Kennedy. Het pleit voor de Amerikaanse president dat hij zich bepaalt tot strikt zakelijke, nood zakelijke voorbereidingen. Niet tot heet- hoofderij-a-la-Kroestjev. En terwijl het op het arme hoofd van het Russische staatshoofd protesten re gent gisteren o.m. nog van Indonesië en van het „Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen", protesteerde ook ons land. Alleen het gieren van de westenwind was te horen tijdens de twee minuten stilte, die ons volk gisteren van een uur tot twee minuten over een in acht heeft genomen, als een zwijgend protest tegen de uitzonderlijk grote kernexplosies der Russen, Zoals gemeld, hadden alle po litieke partijen (met uitzondering van de communisten) en de Stichting van de Arbeid tot deze zwijgende proteststaking besloten. De treinen stonden stil, twee minuten zwegen de machines in Neerlands druk ste fabrieken, zelfs op de Dam zweeg de harteklop van 's lands hoofdstad. Sirenes en gebeier van kerkklokken hadden alom in den lande de minuten van zwijgend protest aangekondigd. Slechts een enkeling vergat het. Ook in ons zuiden. Daarbij negerend de pië teit. die zijn voorganger-automobilist of wielrijder wel wist op te brengen. Bij dat al vielen er twee opmerkelijke feiten te noteren: de vraag van de com munist L. Seegers in de Amsterdamse gemeenteraad, die een verklaring wilde afleggen over de twee minuten stilte: „Is deze wel te rechtvaardigen?", zo wilde de hondstrouwe discipel van Mos kou weten. (Uiteraard kreeg hij nul op het rekwest). En het tweede feitje was ook al tekenend voor Moskous claxon- geloei op een doodstil Leidseplein in 's lands hoofdstad. In beide richtingen was het verkeer officieel door de politie stop gezet. De claxonnerende automoblist was van mening, dat de politie niet het recht heeft om het verkeer „onnodig" twee minuten stil te zetten. Hij kreeg een bekeuring wegens onnodig claxonne ren.. (Van onze redacteur) In een kaleidoscoop van herinneringen zijn donderdag ruim veertig jaar bewogen journalistiek voorbijgegaan aan Jan J. H. A. Bruna, hoofdredacteur van „Dagblad Dc Stem". Ondanks zijn modeste na tuur heeft hij zigh niet kunnen onttrekken aan een hulde, hem die dag bereid omdat zijn zilveren dienstverband bij de n.v. Uitgevers maatschappij „Neerlandia" daar alle reden toe gaf. Als hoogbegaafd journalist, met een scherp waarnemingsvermogen, een wijs en mild oordeel en een flexibel vakmanschap, heeft hij zich, zoals een aantal sprekers deze dag te kennen gaf, in de dagbladwereld een naam verworven, die representatief is voor een weldoordacht be leid, wortelend in een diep christelijk geloof. Tn de lokaliteit, waarin hij zijn grootste liefde de krant bijna een men senleeftijd heeft geadoreerd, moet hij zich in het eerbiedwaardige gelegenheids- zwart wat confuus hebben gevoeld. Maar tegelijkertijd zal hem, kritisch luisterend naar de onvermijdelijke en van dank baarheid getuigende toespraken voor de geest zijn gekomen zijn persoonlijk aan deel in de evolutie van een bedrijf, dat een stuk van zijn leven is geworden en waarin zilveren trouw de schittering van zijn daad- en werkkracht weerspiegelt. De centrale directie van Neerlandia, af gevaardigden van het college van com missarissen en de aandeelhouders èn de hoofdredacties van de in het concern samenwerkende bladen, namelijk „Dag blad De Stem", het Utrechtse „Centrum" en „De Nieuwe Limburger" uit Maas tricht, waren bij de huldiging aanwezig TAat Jan Bruna voor de vaderlandse journalistiek veel betekent is een we tenswaardigheid, die geen enkele van zijn vakbroeders zal aanvechten. Wat hij voor Neerlandia is, viel don derdag uitvoerig te beluisteren. De karak terschets, die dr. H. J. Hermens namens de centrale Neerlandia-directie van de hoofdredacteur Bruna gaf, was het scherpst, waar hij constateerde: „De ge loofsovertuiging voedt als een stuwmeer blijvend het idealisme om de katholieke waarden uit te dragen en te verdedigen Kongolese troepen zijn in Katan ga een offensief begonnen, aldus heeft de bevelhebber van het Kon golese leger, generaal Moboetoe gisteren op een persconferentie in Leopoldstad meegedeeld. De generaal zei, dat troepen van het nationale Kongolese leger zich thans on- HET GERECHTSHOF te Amsterdam gaat zich op 28 november, 1 december en mogelijk ook 5 december bezighou den met de zaak-Socrates. Dan staat de ex-onderdirecteur der Amsterdamsche Bank (T. H.) terecht. Op 16 januari en de volgende dag (en) staat de president- directeur van de gefailleerde n.v. So crates (N. den B.) terecht. HET OFFICIËLE definitieve dodencijfer na de demonstraties van woensdag in Algiers, waarvan wij in onze editie van gisteren melding hebben gemaakt, be draagt 77. Er zijn 146 gewonden. DRS. M. JANSSEN te Zeist is met in gang van 31 december benoemd tot di recteur van het bureau van de Ver. Ned. Kerftabakindustrie. y Weersverwachting van het K.N.M.I. J tot vanavond, opgemaakt gisteren- J avond 23.15 uur: Half tot zwaar bewolkt met buien, vooral aan de kust. Matige tot krachtige en aan de kust harde tot stormachtige noordwestelijke wind. Kouder dan gisteren. I Vandaag: zon onder 17.09 uur. Maan Z onder 15.33 uur. Morgen: zou op 7.39 uur. Maan op 2.52 uur. Donderdagmiddag om een uur heb ben vele Nederlanders, waaronder het personeel van openbare diensten en bedrijven, twee minuten stilte in acht genomen uit protest tegen de Russi sche kernbomproeven. Ook de Neder landse Spoorwegen namen totaal aan deze zwijgende demonstratie deel. Deze foto werd gemaakt op het Centraal Station in Amsterdam geveer 60 kilometer op Katangees gebied bevinden. Zij hebben de noordwestgrens met Katanga op verscheidene punten overschreden. Moboetoe verklaarde, dat hij thans het bevel tot de aanval heeft gegeven na vo rige week donderdag in Loeloeaburg ver nomen te hebben, dat Katangese vliegtui gen Kongolees gebied hadden gebombar deerd. Volgens Moboetoe worden de Kon golese troepen in Katanga met vreugde ontvangen en wappert de Kongolese vlag reeds in verscheidene Katangese dorpen. Moboetoe zei, dat de Kongolese solda ten onder leiding staan van Afrikaanse officieren, doch hij wilde geen inlich tingen over de sterkte van de troepen geven. Het doel van de aanval is een einde te maken aan de afscheiding van Katanga. Moboetoe zei ook, dat in Zuid-Kasai een Katangees vliegtuig was neergehaald waarin zich vijf Europeanen in moham medaanse kleding bevonden. Twee van hen werden gedood, toen het vliegveld de grond raakte en de overigen werden door Kongolese militairen terechtgesteld. Volgens Moboetoe ontmoeten de Kon golezen slechts geringe weerstand. Zij hebben nog geen krijgsgevangenen ge maakt, doch wel de hand gelegd op be langrijke voorraden wapens en munitie. Van katangese zijde wordt de aanval beantwoord met mortiervuur en lucht aanvallen. Tot dusver zijn twee Kongo lese militairen gesneuveld en vijftien gewond. Hij zei, dat Kongolese eenheden van Stanleystad naar Kindoe, in de provincie Kivoe, zijn gevlogen, van waaruit zij onder bevel van generaal Loendoela Ka- tanga binnenrukten. Moboetoe deelde nog mee, dat een vliegtuig met kentekenen van de Ver enigde Naties bommen heeft geworpen op Kongolese stellingen. Na een onder zoek bij de Verenigde Naties is geble ken, dat het een Katangees toestel is ge weest, zo zei hij. (Advertentie) van Luchtig Soepel Sneldrogend Goede pasvorm Reclame - prijs TO|t50 Amsterdam - Rotterdam Breda - Eindhoven - Heerlen Uw gespierde pen geeft u het wapen om dit te doen, fel als het noodzakelijk is, mild in het algemeen als beste vorm om iemand aan het denken te zetten en te overtuigen. Uw journalistiek inzicht laat er bij u geen twijfel over bestaan, dat een dagblad primair een nieuwsblad is en moet zijn. Alleen daardoor is het mogelijk lezers te behouden en een klankbord te heb ben voor het uitdragen van de katholie ke beginselen". TAr, Hermens stelde vast, dat Jan Bruna welbewust ook van de noodzaak van gezonde economische verhoudingen bin nen het bedrijf, aldus gegroeid is tot de man, bij wie de Nccrlandia-richtlijnen voor redactioneel beleid veilig worden geweten en die, ter handhaving van die principes, bereid is tot offervaardigheid. Het aantal van achtenzestigduizend „Stem"-abonnees noemde de heer Her mens in dit verband als het resultaat van een harmonieuze samenwerking in het Bredase bedrijf, waarin de hoofdre dactie een ruim aandeel heeft. Als waarnemend gedelegeerd commis saris gaf mr. H. W. de Vink uiting aan zijn respect voor de energie en het aan passingsvermogen van de heer Bruna, die ook onder moeilijke omstandigheden heeft vastgehouden aan zijn stelregels en wiens terughoudendheid de krant in de goede richting heeft gedreven. De directeur van Dagblad De Stem, de heer E. H. B. Brader, betrok in zijn woorden de persoonlijke vriendschap tus sen hem en de heer Bruna, als direct gevolg van wat hij de uitstekende rela tie directie-hoofdredactie noemde. Hij zei het een groot goed te vinden „een gaaf mens als de heer Bruna als vriend te hebben". De directeur kenschetste hem bovendien als een grootmeester onder de huidige Nederlandse journalisten, als een knap vakman cn een hoofdredacteur van klasse, die zich zowel door wyze be- Wie is er eigenlijk niet op de receptie geweest, die Jan Bruna ter gelegenheid van zijn zilveren ..Neerlandia"-dienstver band heeft belegd in hotel De Kroon te Breda? De zaal, waarin zich al spoedig de bloemstukken en geschenken op stapelden, is twee uur lang een trefpunt geweest voor autoriteiten uit heel het verspreidingsgebied van Dagblad De Stem en zelfs van ver daarbuiten. Niemand heeft het al leen maar als een pure plicht ge voeld hem en zijn vrouw de hand te drukken. Iedere gelukwens, ieder compliment of elke. attentie was geladen met sympathie. Het moet de hoofdredacteur deugd hebben gedaan zoveel vrienden en relaties aanwezig te hebben gezien op zijn feest. Ov één middag te kunnen er varen, hoe groot de algemene er kenning van zijn persoon is, de vriendschap en hoogachting die men hem toedraagt. De commissaris van cle koningin in Noordbrabant, dr. C.N.M. Kort- mann, mgr. Jos Baetenvicaris- generaal mgr. dr. W. Koenraadt, burgemeester dr. R.M.A.A. Geuljans van Breda en vele andere burge meesters uit Brabant en Zeeland, collegae journalisten, geestelijken en tientallen vrienden en bekenden, ze vormden een bijna onafzienbare rij. Het echtpaar Bruna had voor iedereen een vriendelijk woord, maar het heeft geweten dat het heeft gerecipieerd en moet aan dit jubileum de meest dankbare herin neringen bewaren. dachtzaamheid als door bedachtzame wijsheid heeft laten leiden. Eerlijkheidshalve vermeldde de heer Brader ook enkele, inmiddels legenda risch geworden hebbelijkheden van de hoofdredacteur, voortkomend uit diens rechtlijnig streven naar journalistieke perfectie en zijn 'hang naar alles was nieuws is, kan zijn of worden. „Ondanks uw vele en goede hoedanig heden", aldus d(? heer Brader, bent u een eenvoudig mens' gebleven, iemand, die zich nooit op de voorgrond plaatst en op wie men. oncjer alle omstandigheden kan bouwen. (vervolg pag. 3) Boven: Mr. E. van de Weyer (links) complimenteert hoofdredacteur Bruna. Rechts van de jubilaris mevr. Bruna. Onder: Tijdens de receptie in hotel De Kroon in Breda kwamen velen de jubilerende journalist hun gelukwen sen aanbieden. Onder hen was de com missaris der koningin in Noordbrabant, dr. C.N.M. Kortmann (midden). Rechts van hemdr. H.J. Hermens, hoofd directeur van Neerlandia en links de heer E.H.B. Brader, directeur van Dagblad De Stem. De Voorzitter van de Kamer van vaartpremies cn andere steunmaatregelen Tr i i i van dc overheid wordt eosnroken. Koophandel ep Fabrieken voor Amsterdam, mr. D. A. Delprat heeft in de openbare vergadering van de Kamer waardering en kri tiek geuit ovef de tussen de Ka mers van Antwerpen en Rotter dam bereikte overeenstemming in zake de oplossing van de Schelde- Rijnverbinding! Inmiddels is het resultaat van deze overeenstemming iaan de respectieve re geringen aangeboden. Mr. Delprat zei' o.m., dat de Amster damse Kamer altijd op het standpunt heeft gestaan, dat'de Schelde-Rijnverbin- ding een nationaje zaak is, waarover slechts op regeringsniveau kan worden onderhandeld. „Dé uitgangspunten en de hoofdlijnen kunnen wij echter onder schrijven. Onze Kamer heeft begrip voor de Belgische verlangens naar een ver betering van de huidige verbinding tus sen de Schelde eil de Rijn, die het mo gelijk moet maker, de Westerschclde te ontlasten van binnenschepen en Antwer pen een vaarweg,-geschikt voor dc duw- vaart naar de Rijn te verschaffen. (Maar dan ook Amsterdam zijn duwvaart naai de Rijn, zei hij later). Ook wij zijn van oordeel, dat Nederland aan dc totstand koming van zulk een verbetering in be ginsel medewerking moet verlenen, mits een aanvaardbare kostenverdeling wordt vastgesteld en het in Antwerpen toege past premiestelsel voor de Rijnvaart op geheven wordt. Mr. Delprat uitte vooral kritiek ten aanzien van de paragraaf. waarin over de opheffing van het stelsel van Rijn van de overheid wordt gesproken. „In een eventueel te sluiten akkoord tussen België en Nederland dient tegen over de Nederlandse bereidheid tot het aanleggen van een rechtstreekse kanaal- verbinding naar de Oostersclielde aan Belgische zijde de ondubbelzinnige ver plichting te staan het verlenen van Rijn vaartpremies en dergelijke geheel te be ëindigen." Voorts zei mr. Delprat bezwaren te koesteren tegen „onnauwkeurig omschre ven ontsnappingsclausules voor gevallen van tijdelijke ernstige storing van de vaart in de tussenwateren cn van deva luatie van de Belgische frank." Mr. Delprat zei ook, dat de oplossing niet voorziet in een beëindiging van de door de stad Antwerpen verleende sub sidies ten behoeve van de haven. „Ik acht het noodzakelijk, dat over de omvang en de aard van deze subsidies door het stadsbestuur van Antwerpen klaarheid wordt verschaft". DE FRANSEN hebben in Algerië een nieuw soort granaat gebruikt om beto gers uiteen te drijven. De granaat ver spreidt nevel, waardoor de betogers gaan braken. De volgende dag heeft men een lichte kater. (Advertentie) (Advertentie) ZAKDOEKEN VOOR DAMES EN HEREN

de Stem | 1961 | | pagina 1