ettt Moet Stalin zelfs Mausoleum verlaten? het megatonbom aardbeving j Bankbediende ton van buit gegrepen, 3i/2 komt terug flmtoua FS [Keiharde afrekening Tanks buren weg, maar goede zijn Amerikanen en Russen nog niet Meer glans en bescherming voor uw auto! Stalinisten in met Breuk Albanië is nu volkomen Compagnon van fraudeur met vier ton uit de voelen Spijker-mysterie in Frankrijk DAGBLAD VOORlZEELA'ND Belg Cremer in Kongo bij vlucht doodgeschoten DODEN DOOR ONGEVALLEN OPROERKRAAIER Wat doet Tsjombe in Geneve Wei in ig wind KOM ER BIJ Taalstrijd maakt Antwerps feest onmogelijk Kroestjev- maar hij komt nog MILJOEN IN AS Naar paratlijs JeekleM F/oofM/ MENSEN DIE HET GOED BEKIJKEN KIEZEN ARIST0NA FE1JEN00RD- TOTTENHAM HOTSPUR 101e JAARGANG No. 23815 Voor God, Koningin en Vaderland Uitg. Mij. Neerlandia UitgaveN. V. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J- H- A- Bruna. 4 Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. 1 Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. V Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (4 lijnen). Postgiro 278841. blad Sf MAANDAG 30 OKTOBER 1961 Abonnementsprijs f 7.per kwartaal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. f 1.—). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377- (Bijbureaus Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) Zo brachten ze hem naar zijn rust plaatsdie Stalin nu onwaardig geworden is. Wordt Stalins gebalsemde lijk, dat naast dat van Lenin wordt op gebaard in het Moskouse Mausoleum „verbannen" naar een oneer volle plaats? Sinds zondagmorgen geloven vele Russen het. Toen, zoals gewoon lijk, een grote groep arriveerde om in het Mausoleum een blik te werpen op de twee groten uit Ruslands jongste historie, vonden zij het sombere, kubusachtige gebouw gesloten. „Gesloten wegens reparatie-werkzaamheden" liet een aankondiging weten. In Kongo is een officier van Belgi sche nationaliteit, die tot de belangrijk ste mannen van Tsjombe's leger behoor de, bij een poging om uit het kamp te Leopoldstad te vluchten, doodgeschoten. Hij werd gesnapt door Ethiopische V.N.-troepen, die eerst waarschuwings schoten losten. Toen de vluchteling niet stil stond, schoof men hem neer. Het is André Cremer, die in augustus in het nieuws is geweest omdat hij bij de V.N. bescherming zocht nadat de Katan- gaanse minister Monoengo hem opdracht zou hebben gegeven bepaalde leden van het V.N.-leger te vermoorden. Met hem vluchtte een Britse gevan gene. Deze slaagde er wel in een heen komen te zoeken, maar later kwam hij zichzelf weer presenteren. Do reeks ongevallen mot dodelijke af loop was in het afgelopen weekeinde weer groot: In Arnhem kwam een 60-jarige man op F een brommer, door een gevaarlijke manoeuvre, om het leven. dLEen 72-jarige vrouw kwam in Hceren- N». veen bij een aanrijding om het leven, haar 73-jarige man overleed later. Een inwoner van Sevenum kwam om het leven toen de auto waarin hij meereed uit de bocht tegen een boom vloog. De H bestuurder werd zwaar gewond. Ook andere ongelukken maakten slacht offers: Bij het werk op het station in Dordt m zaaktc een 41-jarige man bekneld; hij overleed wat later aan zijn verwon- dingen. Hij laat negen kinderen ach- 3 ter. Door gasvergiftiging is een 57-jarige in- woonster van Vlaardingen om het le- I ven gekomen. In dezelfde plaats ver- loor een 31-jarige arbeider het leven I toen hij van een machine viel. In Rotterdam wordt een zesjarig jon- getje vermist; men neemt aan dat het P' kind verdronken is. Op een sleepboot in IJmuiden deed zich I een ongeluk voor dat aan een 35-jarige B stuurman het leven kostte. De beman- I ning van een sleepboot in Rotterdam I kon zich op het nippertje redden toen I het schip na een aanvaring zonk. Bij een botsing in Mort (L.) is de 43- I jarige directeur van het bisschoppe- lijk college te Roermond, professor P l' Litjes, ernstig gewond geraakt. Buitenland Een Nederlander, die pas in Australië was aangekomen. J. Hoes, is bij het zwemmen in zee verdronken. Bij een treinongeluk in India kwamen h 18 mensen om en werden er ruim I vijftig gewond. Het is niet uitgesloten dat die „repa ratie" zal bestaan uit de verwijdering van Stalins lijk. Zoals bekend is tijdens het vrijdag gesloten partijcongres op nieuw hevig afgegeven op Stalin en za terdag is een studentenbijeenkomst ge houden, waar verwijdering van Stalins stoffelijk overschot uit het Mausoleum werd geëist. Dat er reparaties nodig zouden zijn is op z'n minst twijfelachtig, want nog geen jaar geleden is het Mausoleum ge heel gerestaureerd. Het is toen lange tijd gesloten geweest. Dat Kroestjev behoefte heeft aan een zo grondig mogelijke ontluistering vanj de vroegere dictator wordt uit allerlei nieuwe feiten wel duidelijk. Zo merkte hij, in verband met de onthulling van een gedenkteken voor Marx op, dat dit monument tevens hulde brengt aan de genen, die in het Stalinistische tijdperk zijn gevallen. Bovendien kwam het. Kremlin gisteren plotseling met de me dedeling dat er (na 27 jaar!) een onder zoek zal worden ingesteld naar de dood van Kirov de partijchef uit Leningrad die in zijn kantoor door een terrorist werd vermoord. I was opmerkelijk kort. En het woord Ber- I lijn kwam in zijn toespraakje niet voor. De breuk tussen Moskou en Albanië heeft zich na het congres, ook in al zijn realiteit gedemonstreerd. Kroest jev heeft openlijk geëist, dat de Albanese leiders Hoxa en Sjehoe af moeten treden voordat er nog gepraat kan worden over een ver zoening. Deze ontwikkeling is, met het oog op de duidelijke sympathie tussen Albanië en rood China, van groot gewicht. Kroestjev heeft van de Albanese lei ders niets heel gelaten: ze zijn nog erger dan de Tsaristische politie, ze verraden het volk en ze hebben alle communisten van het eerste uur, die de partij maakten en die voor de vrijheid streden, omge bracht. Kroestjev beweert dat hij van vele Albanezen brieven krijgt met het ver zoek om met de machthebbers in Tirana .korte metten" te maken. Aan de andere kant bazuint radio Tirana uit, dat over al de arbeiders resoluties aannemen, ge- SYRIË is toegelaten tot de Arabische Liga. CASTRO heeft openlijk gezegd dat hij de grondregels van Kar) Marx zal vol gen om de economische ontwikkeling van Cuba tot stand te brengen. DE interparlementaire Beneluxraad heeft zich uitgesproken voor de instel if ling van een Benelux-Gerechtshof. V MAURETANIE is door de V.N. toegela- I van de volkerenorganisatie. Het land is het 103e lid. I DE HEER pSchoemaker te Deventer is I I-6 ,uZ^n ,tot voorzitter van de Algemene u'j Werkgeversvereniging in het ft aartsbisdom en het bisdom Groningen. Hij volgt zijn voorganger, P. v. d. Lan de, ook in het landelijk bestuur op. "tp "Kalh°liek Vrouwendispuut" heeft ers*e" en Tweede-Kamerleden ge- Bcnieven dat de leerplicht dient te wor- f)nnrVfrie?gd tot ne&en iaar. en op den i l -Len jaar- 0ok moet de jeugd I kri-'gen zich ir te stellen ■op de taak in het arbeidsproces. Weersverwachting van het K.N Ml! avn„aaü?,;?nd' "fSemaakt gisteren- avond 23.15 uur: Enkele opklaringen, maar ook hier <-n„'!aar ecn bui. Weinig wind. De- iets laROrc temperaturen aan gisteren. J ,manw',aK' ondcr 1717 uur- Maan °P «2.43 uur. op 7 32 uur- Maan on- aer 14.18 uur. Gisteren is. volkomen onverwacht, pre sident Tsjombe van Katanga in Genève aangekomen. Uiteraard werd er meteen druk gegist wat daar achter zou liggen. Er werd gespeculeerd op geheime on derhandelingen. Officieel werd echter meegedeeld dat er niets geheimzinnigs achter zat en dat Tsjombe alleen maar een weekje rust nam. Hij werd bij zijn aankomst op het vliegveld verwelkomd door een Belg, die tot nog toe onbekend is gebleven. Toen men de president vroeg wat hij kwam doen, zei de Belg kortaf: Bemoei u met'de wereld gedurende vele richt tegen de Kremlingroep en hun an ti-revolutionaire misdaden. „Nu zien we wat Kroestjev is, ecn doodgewone oproerkraaier", aldus de verklaringen van de Albanese arbeiders. De ruzie is dus nu volkomen. Intussen is het opmerkelijk, dat Frol Kozlov zijn best doet het Russische volk en dan niet name de jongeren, warm te krijgen voor het lidmaatschap van de partij. Er zitten te veel ouderen in de partij en die worden eigenwijs en willen toch niet weg, zo ongeveer liet Kozlov zich uit. Hun plaatsen moeten worden ingenomen door frisse jonge communis ten. Deze oproep onderstreept wat de laat ste jaren in Rusland opvalt: een steeds geringere interesse voor de rode politiek onder de jeugd van de Sovjet-Unie. (Van onze Belgische correspondent) De viering van het zestigjarig bestaan van de afdeling Antwerpen van het Ro de Kruis, waar prins Albert eregast zou zijn, is gisteren niet doorgegaan. De oorzaak was de taalstrijd. De uit nodigingen waren zowel in het Vlaams als in het Frans gesteld en dat is een inbreuk op het taaistatuut dat het Rode Kruis heeft aanvaard. De protesten na men dergelijke afmetingen aan dat van de jubileumviering moest worden afge zien. Rond het Belgische Rode Kruis is al meer taaideining geweest. In Vlaan deren heeft men weinig met de instel ling op omdat een Franse minderheid er het grootste woord heeft. Zaterdag hebben weliswaar zowel de Russen als de Amerikanen bij de sector grens in Berlijn hun tanks teruggetrok- Volgens sommigen zou een potige Amerikaanse MP-sergcant de minister fors teruggeduwd hebben, omdat hy en kele meters op Oostberlijns gebied zou ken, maar werkelijke ontspanning bracht [staan. Dat incident zou de hoon van dat toch niet. Van beide kanten gaat de Oostberlijncrs hebben opgeleverd. i. Ze mogen Lemmer nu eenmaal met. Lr men door het programma van stekelig- js ech|er voleens de officiële lezing, heden af te werken. geen incident geweest Het kwam daardoor gisteren opnieuw j Zowel van Amerikaanse als van West tot een reeks van incidenten. Bussen duitse zijde is nog eens met nadruk be- met Britten mochten de grens niet pas- - 1 - 1 ««i-i—s— seren, -ook patrouilles werden gehinderd. De Amerikanen gingen zaterdag ronkend met een helikopter boven Oost-Berlijn vliegen: dat leverde een Russisch pro test op en prompt kwam het Ameri kaanse antwoord: een vlucht met een Dakota, laag over het oostelijk stads deel. Evenals de Amerikanen rijden nu de Russen prestigerondjes, maar dan door het Westen, uiteraard. Een plezierritje is het nooit, want de Westberlijners schijnen voldoen de stenen bij de hand te hebben om hun woede jegens de communisten kenbaar te maken. Een groepje Oostberlijners, dat giste ren bij de sectorgrens kwam om naar familieleden in het Westen te zwaaien, werd door Vopo's uiteengedreven. Er kwamen zelfs traangasbommen aan te pas. „Niet geduwd Een bericht over een pijnlijk incident bij het bezoek van de Westduitse minis ter Lemmer aan Berlijn, is later door de Amerikanen officieel tegengespro ken. Lemmer kwam bij de sectorgrens, waar hij tot de Vopo's zei: Kijk ons toch niet zo kwaad aan, wij zijn toch allemaal Duitsers? Laten we onze me ningsverschillen toch uitpraten? Een vergissing die overigens alleszins begrijpelijk was is er gisteren oorzaak van geweest, dat uw eigen zaken. Kroestjev suggereerde heel duidelijk dat Stalin achter deze moord heeft gc-| zeten. De aanslag was het sein tot gro te Stalinistische zuiveringen. Volgen.1-1 Kroestjev was de moord doorgestoken j kaart: de lijfwacht van Kirov had van veilige afstand staan toekijken en la ter was die lijfwacht weer bij een „ongeluk' om bet leven gekomen. „Dit was een weloverwogen misdaad" aldus de partij haas. Deze aankondiging ging vergezeld van nieuwe uitingen van af keer jegens Stalins verderfelijke me thoden. Met des te meer „Sovjctglamour" werd de onthulling van het monument voor Marx, op het Rode Plein, omgeven. „De mensheid zal nimme - Karl Marx ver- i geten. hij zal altijd in de harten van ieder eerlijk mens blijven voortleven', aldus de aangedane Kroestjev. Ook Ul- bricht sprak bij de onthulling, maar hij Loonzakjes met een gezamenlijke inhoud van 186.000.000 lire (onge- ver een miljoen gulden) zijn gis teren in rook opgegaan toen de treiler van een Amerikaanse film maatschappij uitbrandde. De trailer was het eigendom van de regisseur John Sloandie in de omgeving van het Italiaanse plaats je Sutri de buitenopnamen voor een nieuwe film maakt. De maatschappij heeft geruststel lend gezegd dat de treiler plus kostbare inhoud verzekerd was. heeft geloofd, dat de Russen hun 50-megatonbom hadden laten sprin gen. De eerste mededeling kwam van Franse meteorologen, die een schok hadden geregistreerd die erop wees dat er een kernwapen was ontploft dat tweemaal zo sterk was als dat van 23 oktober. Ook Uppsala, altijd het eerst met be trouwbare meldingen van de proeven bij Nova Zembla, had een reeks zeer sterke aardschokken waargenomen. Later werd echter duidelijk, dat er in het uiterste noorden en oosten van Nova Zembla, en over een zeer uitgestrekt gebied, zware aardbevingen waren voorgekomen. De bevingen strekten zich waarschijnlijk uit over het gehele gebied van de Bering- zee, tussen Siberië en Canada. „Hysterie" Dat de 50-megaton-klap de wereld nog te wachten staat, is zaterdag, door de De 47-jarige employé van de Amsterdamsche Bank J. E„ die er van wordt verdacht deze instel ling voor ruim 700.000.- te heb ben benadeeld, is in Baden-Baden (Zuid-Duitsland) gearresteerd. Naar aanleiding van het eerste verhoor, dat hem door twee Amsterdamse politie functionarissen is afgenomen, is eveneens zijn vrouw wegens medeplichtigheid in hechtenis genomen. De aanhouding van E. geschiedde op aanwijzing van een employé van een bank in Baden-Baden, waar E. was ge signaleerd. Hij schijnt daar ook geld te hebben gedeponeerd. Nadat de Duitse politie was gewaar schuwd, werd ook de Amsterdamse re cherche gealarmeerd. Deze beschikte reeds over aanwijzingen, dat E. zich in de omgeving van Baden-Baden zou ophou den. In verband daarmee waren het hoofd van de Amsterdamse centrale recherche, commissaris H. J. Moll en de waarne mend-chef recherche, hoofd-mspectcur H. Postma, reeds per auto naar Duitsland vertrokken. Kort nadat E. in een bank in Baden- Baden was aangehouden, werd hij aan de Nederlandse politie-autoriteiten over geleverd. Hij verzette zich niet bij zijn arrestatie. Gisteren is gebleken dat de fraudeur een medeplichtige heeft gehad, met wie hij het verduisterde bedrag heeft ver- deeld. Het is een buitenlander, een re latie van de Amsterdamsche Bank die voortvluchtig is. Via Interpol is een op sporingsbevel verspreid. De nationali- teit van deze medeplichtige wenst de po litie vooralsnog niet te noemen. De vrijdag gearresteerde J. E. wordt over drie a vier weken in Nederland verwacht, nadat de Westduitse autoritei- ten zullen hebben beslist op het uitleve ringsverzoek. De bankbediende wilde graag als arrestant met commissaris Moll en hoofdinspecteur Postma naar Nederland terugkeren, doch „om tacti sche redenen" heeft men dit nagelaten. Via de officiële kanalen is om uitleve ring verzocht. Dank zij de medewerking van de frau deur heeft men vrij nauwkeurig kunnen nagaan bij welke Duitse en Zwitserse banken de bank-employé het verduister de geld heeft gedeponeerd. Volgens de mededelingen van E. gaat het in totaal om een bedrag van bijna aelit ton. Er bestaat een grote kans. dat het aandeel van E. in de fraude (f 400.000, waarvan hij f 50.000 beeft opgemaakt) grotendeels naar Nederland terugkomt, want E. heeft de politie toe gezegd het verduisterde bedrag aan de Amsterdamsche Bank te zullen terugge ven. Zonder zijn medewerking gaat dit niet, omdat het grootste deel werd ge boekt op Zwitserse nummerrekeningen, waarvoor het Zwitserse bankgeheim geldt. De beambte heeft de politie laten weten, dat hij op advies van zijn hand langer, een relatie van de Amsterdam sche Bank, in mei j.l. is gaan frauderen. Afgesproken werd, dat E.'s compagnon de helft zou krijgen. Deze medeplichtige stuurde uit het buitenland de van valse handtekeningen voorziene betalingsor ders naar de Amsterdamsche Bank, waarna overboeking op nummerrekenin gen bij Duitse en Zwitserse banken volgde. Uit het politie-onderzoek is gebleken, dat de verdeling van het verduisterde bedrag tussen E. en zijn handlanger reeds had plaatsgevonden. Ook is ko men vast te staan, dat het aandeel van de echtgenote van E. niet zo groot is geweest, als aanvankelijk op grond van de correspondentie tussen het echtpaar werd verondersteld. Het is volgens com missaris Moll dan ook waarschijnlijk, dat mevrouw E. maandag of dinsdag weer op vrije voeten zal worden gesteld. Zij heeft tegenover de Amsterdamse politie verklaard, wel eens handtekenin gen onder schrifturen van haar man te hebben geplaatst, doch zij wist niet pre cies waarom het ging. Zij dacht, dat het iets te maken had met belasting ontduiking. E. heeft de politie de sleutels gegeven van kluizen in een Duitse en een Zwit serse bank, waar in totaal ongeveer f 350.000 aan waardepapieren te vinden zou zijn. Beste mijnheer Kroestjev, geeft u ons alstublieft de kans onze le vens te leven", zo begon een brief, geschreven door twee twaalfjarige vriendjes uit Rliyl (Wales), John Hawkins en John Griffiths en ge adresseerd aan de Russische pre mier. De twee knapen vragen de Russische staatsman de 50-mega tonbom niet tot ontploffing te bren gen. Herinnert u zich nog toen u een kind ivas?" werd in de brief ge vraagd. „U moet erg gelukkig ge weest zijn.... wij willen nog vele jaren leven. God schonk ons een mooie wereld om daarin te leven, ervan te genieten en niet om deze te vernietigen". John Griffiths zei: „Wij ver wachten niet een antwoord te ont vangen. maar wij zouden het wel heel erg prettig vinden, als de Russische premier ons toch terug schreef". publicatie van de tekst van Kroestjevs slotrede tijdens het partijcongres, overi gens nog eens bevestigd. Niet zo nadruk kelijk, maar onmiskenbaar. Kroestjev herhaalde, dat de protesten tegen de ko mende proef (door het Westen „er door gedreven") alleen maar door hysterie zijn ingegeven. En er zit natuurlijk ook een bijzondere smerige bedoeling van de Amerikanen achter: ze willen de Sovjet- Unie verhinderen haar defensie zeker te stellen De protesten tegen de komende proef die we vandaag of morgen kunnen verwachten worden met het uur tal rijker. Uit alle landen stromen brieven, nota's en telegrammen naar Moskou, ook van eenvoudige mensen, die niets van politiek begrijpen, maar die eenvoudig willen blijven leven. De internationale katholieke bewe ging voor de vrede, Pax Christi, heeft een beroep gedaan op alle atoommo- gendheden om van proeven af te zien. De KVP Jongerenorganisatie noemde in een verklaring de komende Sovjet- proef een nieuwe aanslag van de com munisten op de vrede. Een aantal Engelsen bijeengebracht door een advertentie gaat een eiland in de Stille Zuidzee zoeken, om daar een atoomvrij paradijsje op te bouwen. Hoe ze het klaarkrijgen de neerslag boven hun paradijsje weg te houden, hebben ze niet verteld Intussen is duidelijk geworden, dat de zogenaamde waarschuwing van radio Pe king tegen fallout niet werkelijk van de communistische heersers over China af komstig is. Het dilettantistische van de waarschuwing was al een sterk vermoe den in die richting: water koken, zoals de radio aanried, helpt immers totaal niets tegen radioactieve besmetting. Volgens sommige Amerikanen zouden binnenkort Chinese kernproeven tege moet kunnen worden gezien. Officieel be schouwt men dat echter met bijzonder grote 'twijfel. De radioactieve wolk, afkomstig van de laatste zware proef bij Nova Zembla bevindt zich thans boven Noord-Amer ka. Men maakt zich niet ongerust over de gevolgen ervan. NOG DIT jaar zal de Europese minister raad besluiten over te gaan tot de twee de fase in het gemeenschappelijk Euro pees landbouwbeleid, verwacht'de heer S. L. Mansholt. t.oogd dat men de moeilijkheden in Ber lijn door praten uit de weg wil ruimen. Bonn heeft zich bereid verklaard een non-agressiepact te sluiten met de Oost- europese landen, om daardoor onder handelingen over de situatie te verge makkelijken. De politie van Parijs en Bordeaux staat voor een raadsel door een myste rieus „tapijt" van spijkers, waarmede tal van straten in deze twee steden zondag waren bezaaid. In Parijs waren de gehele Champs Elysées, alsmede de grote boulevards en andere drukke verkeerswegen let terlijk met spijkers bezaaid, zeer ten ongerieve van tal van automobilisten, wier banden hier niet op berekend waren. In Bordeaux werden alleen al op één brug dertig automobilisten het slachtoffer van deze „grap". Nadat de Amerikaanse tanks zich van de sectorgrens in de Friedrich- strasse in Berlijn hadden teruggetrok ken, reed een Russische auto met offi cieren West-Berlijn binnen. De auto werd evenwel onmiddellijk door West berlijners omsingeld, die de Russen op een fluitconcert onthaalden en met vuisten op de auto trommelden. De foto toont de wagen temidden van de dreigende Westberlijners. De auto werd tenslotte door Westberlijnse politie en Amerikaanse militairen bevrijd en kon de tocht vervolgen. (Advertenties) BINNENYERINGBED het beste bed ooit gemaakt SCHUIMRUBBERBED met versterkte middensector fabrieken Zevenbergen Verkrijgbaar bij de vakman bus voor 4 a 5 behandelingen 5.90 Woensdag 1 november

de Stem | 1961 | | pagina 1