imburg Strubbelingen bij pascontrole derlijnse incidenten, doch motto is: niet toegeven Overval te Breda praktisch opgelost DE FRANCEIS BIJNA GEREED Eis tegen Marcel moordenaar Nivard: van 15 jaar Politieke commissie doet beroep op USSR Atomen, bouwstenen van de toekomst Elke dag prestigeritje van Amerikaans „burger Gagarin op het congres En weer: de pot eruit! Levenslang voor zeeman Kappersknecht gaf politie zelf een tip "lij doet niets ;rijpt in zodra rervvorst krijgt e Haagse, van den toebereid. Want deze persoonlijk DAGBLAD VOOR ZEELAND Vingerafdrukken noodlottig voor Zuidslavisch duo Uk# H suuulWDe„ Nederlandse H. Mr. Luns: Rus wil angst verwekken Tegenhanger van groep-Rijkens De Westduitse coalitie in slop geraakt? Straalvliegtuig verongelukt 12 22 101e JAARGANG No 23813 Voor God Koningin en Va tartend I 't Ml A I Suyk vindt u niet enier of slager u iets im op het loodje. Uitgavp N V Uits Mil Neerlandia Directeur' h. H B hJradei. Hoofdredacteur: J J. H. A Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, rar. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. BureausBreda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (4 lijnen) Postgiro 278841. VRIJDAG 27 OKTOBER 1901 Abonnementsprijs f 7.per kwartaal, 8.20 per post. f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.40 per mm (Ing. Med. 1.—). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zéeuwse Eüanden: GOES, Westsingel 98 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377— (BijbureausTerneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) Aan de sectorgrens van Oost-Bcrlijn is weer een zacht gerommel hoorbaar. Dit zou nauwelijks het opmerken waard zijn als het niet zo was, dat elke kleine verandering in de toestand aan de sectorgrens verstrekkende consequenties kan hebben. Uit dit feit valt te verklaren, dat het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken achter uit de keel is gaan spreken naar aanleiding van een op zichzelf onbetekenend incident. Aan dc sectorgrens bestond al sinds jaar en dag een soort gewoonterecht dat Amerikaanse burgers die in een auto met een num merplaat van de bezettingstroepen reden, zonder gecontroleerd te worden Oost-Bcrlijn mochten binnenrijden. Enkele dagen geleden is dat opeens veranderd. Militairen van de gewestelijke bezcttingsmach- L ten mogen zonder meer het paradijs van Ulbricht binnengaan, maar burgers moeten hun papieren tonen. Gewoonlijk zijn het geen echte burgers, maar militairen die een burgerpak dragen. Over deze kleine verscherping van de controle aan de sectorgrens heeft het Amerikaanse ministerie van Buitenland se Zaken een scherp protest bij de bon zen te Moskou ingediend. Dit protest kwam enkele uren nadat ook de Oost duitsers op hun beurt een protestnota aan de Amerikaanse regering hadden gezonden naar aanleiding van de inci denten aan de sectorgrens, Hiermee wordt gedoeld op het feit dat Amerikaanse militaire patrouilles Oost kwesties, die .feitelijk prestigekwesties zijn, op te lossen. Het eerste conflict van deze aard deed zich voor toen een Amerikaanse diplomaat, die uiteraard in burger was, herrie kreeg met de Oost- duitse volkspolitie en toen de bemidde ling van een Russische officier vroeg, omdat hij alleen met een Rus wilde on derhandelen. De Oostduitsers konden blijkbaar zo gauw geen Rus vinden en tenslotte kwam een Amerikaanse pa- Berlijn zijn binnengereden om passen- trouille de diplomaat ontzetten, Dergelijke incidenten doen zich nu dagelijks voor. In militair uniform mogen de westelijke bezettingstroe pen vrijelijk de Sovjetsector binnen gaan, maar o wee als zij een bur gerkostuum dragen. Dan moeten zij zich legitimeren. Zij weigeren dat categorisch en het eind van het lied je is dat zij toch worden doorgela ten, maar dan onder bescherming van westelijke militaire voertuigen hun ritje door Oost-Berlyn maken. Gisteren heeft men, teneinde zo'n prestige-uitstapje de nodige rugdekking te geven, een aantal Amerikaanse tanks en pantserwagens aan de sectorgrens op gesteld. Het gold hier een bezoekje van een zaakgelastigde der westelijke mo gendheden. wiens komst in Oost-Berlijn geruime tijd van tevoren aan de Russi sche garnizoenscommandant in Oost- Berlijn was gemeld. Men had hem ge vraagd een Russische officier te sturen, die de controle op zich zou willen ne men. Amerikanen laten zich immers niet door Oostduitsers controleren? De offi cier verscheen echter niet en daarom waagde de zaakgelastigde het er maar op. Drie jeeps met grimmige M.P.-man nen begeleidde hem terwijl hij een blok je rond reed. Er gaan geruchten dat de Amerika nen iedere dag een dergelijke prestige- rijtoer door de Sovjetzone zullen maken, louter en alleen om op deze manier de westelijke rechten in Berlijn te bevesti gen, onder het motto: geen duimbreed wijken. Moskou heeft eerder in deze week een officieel Amerikaans protest tegen het belemmeren van de toegang tot Oost-Berlijn aan Amerikaans burgerper soneel van de hand gewezen. Door de luchtdruk van een ontplof fing in Oost-Berlijn is gisteren de scheidsmuur in de voormalige Duitse hoofdstad over een afstand van twintig meter bezweken. De ontploffing schijnt zich, aldus de Wcstberlijnse politie, op een kleine twee honderd meter van de sectorgrens te hebben voorgedaan op een plaats waar voor de spoorwegen wordt gebouwd. De Westberlijnse politie heeft donder dag meegedeeld dat dc Oostduitse auto riteiten 99 luidsprekers langs de sector grens in Berlijn hebben opgesteld. Langs de 41 kilometer lange sectorgrens schet teren deze installaties nieuwsberichten afgewisseld met muziek, over West-Ber lijn. In 16 uur tijds zijn tien Oostberlijners en Oostduitsers er in geslaagd naar het Westen te vluchten. Onder hen is een Oostduitse grenswacht, zo zei de West berlijnse politie. Woensdagavond heeft een Oostberlijn- se politieman zes traangasbommen naar een groep Westberlijnse politieagenten gegooid die er op hun beurt elf terug wierpen. SIL CT KORTING) CT KORTING) BEZORGDHEID over de Deense land bouw en een aanvankelijke bescherming van de jonge Deense industrieën zijn de twee hoofdpunten in het memorandum, dat dc Deense minister van buitenland se zaken, H. Krag, gisteren ter toelich ting van het Deense verzoek om het lid maatschap van de E.E.G., heeft over handigd aan de ministerraad van de Gemeenschap in Brussel. THAILAND heeft de grens met Cam- Een gezellig kijkje in de zaal van de Kremlin-schouwburg, waar het 22e par tijcongres wordt gehouden. Op de voor ste rij, temidden van vrouwelijk schoon, zit Joeri Gagarin, die een tyd ziek is geweest. De Sovjet-persdiensten hebben zich gehaast om Gagarin gezond en wel te fotograferen en de kiek op ruime schaal te verspreiden. Het partijcongres luisterde gisteren naar een rede van minister van Buiten landse Zaken Gromyko, over Berlijn. De rede was gematigd van toon en Gro myko stelde geen tijdslimiet voor de sluiting van een vredesverdrag met Oost Duitsland. Het hakken op de „anti-par tijgroep" ging gisteren onverdroten voort. Molotov schijnt zich bijzonder ge haat te hebben gemaakt, door een open- VAnint-fvl 'i2m vrede in het Uuke aanval op het nieuwe partijpro- TW1 a hSndl?av™ cn de inwoners gramma. De aanvallen op Molotov en u'c Langs dc grens leven,'zun ideologische vrienden worden dan tegen roof te beschermen' DE K.L.M. is, genoodzaakt door de te genvallende bedrijfsresultaten, gedwon gen het aantal van de Rijksluchtvaart school door haar af te nemen leerlin gen, tot nader order te beperken. TURKSE nationale vergadering heeft generaal Djamal Gursel tot pre sident van Turkije gekozen. PP .ï59LI i7E van Polen stelt een uit gebreid onderzoek in naar een smokkel- aiiaire waarbii grote hoeveelheden goud ook beschouwd als van Kroestjev. een tegenoffensief en diamant zouden zijn betrokken. Er gisteren door de te Chester, in ffpïaGffn aanlal Prestaties hebben plaats- "oordwest-Engeland, zetelende rechter ^rlllllHip' hoimniln,. lor W. VAN DER steen Ai Oh.. f 1'egcring heeft generaal rifcn'. „f van de strijdkrachten, op I Wnri vJxrzocl? vervroegd pensioen ver- ^fnw De ëcneraal heeft zijn verzoek gemotiveerd met gezondheidsredenen. Onbestendig .^"verwachting van het K.N.M.I. :fvond 23T5nuur°Pgemaakt giSte,'en" bulp,n' afgewisseld door op- ïlar.,nK,cn' Matige tot krachtige, aan tiMh m"5eliJk harrt<- wind tussen J *uid, zuidwest. Iets lagere mid- f J dagtemperaturen. t ï"5:„ronder ,7-22 uur-Maan J S,e°rrgSIu0unr.0P Maa" schuldig bevonden aan moord op een Engels dienstmeisje. Hij is tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld. De zaak is behandeld door een hof van assisen. Dit zijn zittingen, die rond gaande rechters ongeveer drie maal per jaar houden. De zeeman R., die afkomstig is uit Amsterdam, heeft verklaard niet schul dig te zijn aan moord op de 21-jarige Margaret Hughes, die als dienstmeisje bij ecn dokter werkzaam was. Het meis je werd gewurgd op haar bed gevon den. De openbare aanklager heeft gesteld dat R., terwijl zijn schip in de haven van Anglesey in Noord-Wales lag. door het raam van de badkamer der dokters woning is geklommen. Hij zou er ver volgens in geslaagd zijn de kamer van Margaret Hughes te bereiken. Volgens de aanklager zou de wens tot aanranding aan de moord op het meisje ten grondslag hebben gelegen. plot, cle drieëntwintigjarige Zuid- slaviër P. L., is nog voortvluchtig, aldus de Bredase p .litie. De overval te Breda is begin oktober gepleegd. De politie had toen al het ver moeden dat drie mannen de hand in de inbraak hadden. Er werd bruusk een spiegelruit ingeslagen en voor een win kelwaarde van tienduizend gulden aan ringen en horloges gestolen uit de eta lage. De daders vertrokken ijlings met ecn gestolen auto, die later in de buurt van Princenhage is teruggevonden. Overeenkomst Op één van de tableaux in de etalage van de in de Bredase Halstraat geves tigde juwelierszaak en in de teruggevon den auto ontdekte de Bredase recher che vingerafdrukken. Een spoedonder- zoek te Den Haag leverde het vermoe den op, dat het hier waarschijnlijk Duit sers betrof. De politie wilde contact op nemen met Wiesbaden, toen in Kerkrade een in Luik gestolen auto werd terug gevonden, kort nadat ook daar een ju welierszaak werd beroofd. Dit leidde tot het vermoeden dat de daders te Breda mogelijk Belgen waren geweest. Brus sel werd bij het onderzoek ingeschakeld en al spoedig was bekend, dat twee van de in Breda gezochte mannen in de Bel gische hoofdstad zaten opgesloten. Van- (Van onze verslaggever) De drie jonge Zuidslaviërs, van wie er twee te Brussel politiek asiel hebben gevraagd en gekre gen, worden volgens de Bredase politie verdacht van de nachtelijke overval in de Bredase juweliers zaak en horlogerie Sengers. Twee van hen, de drieëntwintigjarige S. M. en de vierentwintigjarige I. die vermoedelijk clandestien in België zijn beland, zijn in Brussel inmiddels tot gevangenistraf ver oordeeld wegens diefstal van een ri„ 1 daag zullen Bredase rechercheurs de in- auto. De derde man in het kom-lgcs|n)pn zuidslaviërs verhoren. De politieke commissie van de alge mene vergadering der V.N. heeft met 75 tegen 10 stemmen een ontwerpreso lutie aanvaard, waarin wordt aanbevo len dat de assemblee een plechtig be roep op de Sovjet-Unie doet om niet tot de aangekondigde explosie van een waterstofbom van 50 megaton over te gaan. Slechts de landen van het communis tische blok en Cuba stemden tegen de ontwerp-resolutie. Over de bespreking van het atoom- proevenvraagstuk in het Nederlandse parlement meldt onze parlementaire re dacteur het volgende: .,De Russische atoombomexplosies hebben als enige doel angst te ver wekken. Zij getuigen van een brute veronachtzaming van de volksgezond heid in heel de wereld. Elk mededogen met de mensheid is er vreemd aan". Deze scherpe veroordeling was het antwoord van minister Luns (Buitenl. Zaken) op vragen, die dr. De Kort (K. V.P.) namens de vijf grote fracties had gesteld. Minister Luns verklaarde dat de Russen, voor zo ver bekend, sinds 1 september j.l.. 24 kernwapens tot ex plosie hebben gebracht. Tot dusverre ontbreekt elke aanwijzing, verklaarde de bewindsman, dat de Russen zullen afzien van hun voornemen om ook een superbom van 50 megaton tot explosie te brengen. Minister Luns onderstreepte nog eens dat de Russische proefexplo sies nog geen verontrustende stijging van de radioactiviteit hebben laten zien, „maar", zo zei hij, „een voortzetting van de proeven kan wel degelijk een bedreiging gaan vormen". De bewindsman wees er op, dat de Er klonk gisteren een geestdrif tig applaus van de publieke tribu ne in de Rotterdamse rechtzaal, toen de officier van justitie vijftien jaar gevangenistraf eiste tegen de veertigjarige kappersbediende G. J. L. L. werd beschuldigd van moord met voorbedachte rade, sub- sidiar doodslag, voorafgegaan door een strafbare handeling, op de achtjarige jongen Marcel Nivard, Bij zijn eis hield de officier rekening met de verminderde toerekeningsvat baarheid van de verdachte, op grond van het psychiatrisch rapport. De moordzaak Marcel Nivard is met de zware eis aan zijn laatste hoofdstuk toe. Over 14 dagen zai uitspraak worden ge daan. Het applaus op de publieke tri bune bewees wel in welke mate velen emotioneel door de zaak Marcel Nivard zijn aangegrepen. Op 7 februari van dit jaar werd Mar cel Nivard vermist. Pas na een week vond de politie het lijkje van de jongen. Het lag in ecn ondiepe sloot in de buurt van Bergschenhoek. Een telefonische tip, welke later van de dader afkomstig bleek te zijn geweest, leidde dc politie naar de plaats van het misdrijf. De gerechtelijke patholoog-anatoom had als vermoedelijke doodsoorzaak ver drinking vastgesteld. De jongen moet echter bewusteloos zijn geweest toen zijn moordenaar hem in het water gooi- i onderzoek wees uit dat L. zijn slachtoffer met behulp van een sjaal half heeft gewurgd. Dat L. reeds twee weken na zijn mis daad werd gegrepen was te danken aan een omvangrijk huis-aan-huis-bezoek in Rotterdam. Men kon echter pas toe- slaan nadat ecn getuige had verklaard aat hij de kappersbediende met Marcel nad zien lopen. De kappersbediende werd aan de tand gevoeld en hij bekende tenslotte, de jon gen te hebben meegelokt in zijn auto. Ecn poging tot ontucht was hem mis lukt en na lange omzwervingen besloot hij het kind te vermoorden. L. is tijdens de oorlog al eens wegens een zeden delict met de politie in aanraking ge weest. Moord uit angst Gebogen, de ogen neergeslagen, zo verscheen hij gisteren voor de recht bank. Met kleurloze stem gaf hij be vestigende antwoorden op de vragen welke de president van de rechtbank hem stelde. ,,U had al eerder plannen om Marcel eens mee te lokken, niet waar?", vroeg de president. De verdach te beaamde het. Op de middag van 7 februari had hij Marcel doelbewust op gewacht. Het kind was opgetogen, dat hij mocht meerijden in de auto. Zij reden naar de kapperszaak waar L. werkte. In de kelder pro beerde L. ontuchtige handelingen met Marcel te plegen, doch de jon- gen verzette zich zo hevig, dat L. zyn pogingen moest opgeven. Hij nam de jongen mee in de auto. Hij vreesde dat Marcel hem, na hetgeen hy hem had aangedaan, zou verra den en op dat moment besloot hij uit pure angst tot moord. „Toen de jongen bij u in de auto stap te voor de rit naar Amsterdam, stond zijn lot bij u vast ,hé?", vroeg de pre sident. „Ja", fluisterde de verdachte. „U heeft er toch ook aan gedacht, hem uit de auto te gooien, nietwaar?". „Ja", bekende de verdachte weer. „U had de jongen tenslotte toch ook gewoon uit de auto kunnen zetten, hem kunnen achterlaten op de weg?" „Ja, maar toen wij stopten begon hij te gillen. Ik was bang dat een bromfiet ser, die er aan kwam, het zou horen. Toen heb ik de sjaal om zijn hals aan getrokken. „Juist!!", zei de president vol af schuw. „En daarmee was het plan waar mee u al die tijd had rondgereden, vol tooid!" Afgrijzen De mensen in de zaal, waaronder de vader van liet slachtoffer, maak ten duidelijk hun afgrijzen kenbaar, toen er tijdens het verhoor een nieuw feit agui het licht kwam. De kap persbediende bekende dat hij vijf da gen na zijn misdaad, teruggegaan is naar de plaats waar zijn slachtof fertje lag en dat hy toen op de kle ding van Marcel sporen heeft ver- wyderd. Ontzetting over zoveel koelbloedig heid was in de stem van de president te horen. De verdediger van L. bepleitte vrij spraak op juridische gronden. Hij meen de dat er ook dan wel middelen genoeg zouden zijn om L. niet meer onder het publiek te brengen. De verdachte kreeg het laatste woord. „Ik zou inspecteur Blaauw (de man die hem verhoord heeft) willen bedan ken voor zijn coulante behandeling hervatting van de proefexplosies door de Russen een schending betekent van herhaalde beloften van Kroestjev, dat Rusland de afspraak (met Engeland en Amerika) inzake de stopzetting van atoombomproeven niet eenzijdig zou verbreken. Minister Luns herinnerde o.a. aan de afspraak van de Kremlin- chef, dat wie weer met de proefexplo sies zou beginnen zich met schande zou overladen. Dit citaat ontlokte de Kamer een schamper gelach. Nederland zal bij Rusland geen pro test aantekenen tegen de proeven. Het protest zal meer- effect hebben via de Verenigde Naties. Minister Luns was het met de Kamer eens, dat een internationale overeen komst tot stopzetting van kernexplosies een „urgente noodzaak" is. Een derge lijk verdrag dient echter begeleid te worden met waarborgen voor de nako ming er van. Van pacifistisch-socialistische zijde werd minister Luns gevraagd of de re gering ook niet zou moeten ijveren voor het stopzetten van de intussen ook door Amerika hervatte proefexplosies. Minister Luns verklaarde zich daartoe niet bereid. „De regering heeft er vol ledig begrip voor", zei hij, „dat Ame rika nu eveneens de proefexplosies heeft hervat. De Russische kernexplosies zou den anders het militaire evenwicht in de wereld in gevaar kunnen brengen". De communisten beperkten zich in de ze zaak tot de functie van stoorzender. Uit (le vragen die door de C.P.N.- Icden werden gesteld bleek, dat zij slaafs het Russische standpunt vol gen en dat standpunt kent iedereen reeds. „Ontwapen Duitsland en re gel de kwestie Berlijn", riep Bak ker, „en de atoombomexplosics zul len ophouden". Een duidelijker on derstreping van de Russische chan- tagepolitick is nauwelijks denkbaar. (Van onze parlementaire redactie) Een aantal bekende Nederlanders heeft een particuliere actie ondernomen om te bewijzen dat vele Nederlanders het standpunt van de regering en de meerderheid van het parlement delen, dat de Papoea's volledig hun recht op zelfbeschikking moeten behouden. Desgevraagd werd door de initiatief nemers erkend, dat er een vrees, een risico bestaat dat de regeringsgetrou wen in parlementskringen inderdaad op den duur door de argumenten van de groep Rijkens en anderen beïnvloed zul len worden en zullen „omgaan", als ook een vrees dat men Ned.-Nieuw-Guinea als een last gaat voelen. Er wordt een beroep gedaan op het gehele Nederlandse volk „om thans, meer dan ooit, in een grootscheepse nationale inspanning moreel en mate rieel aan de bevolking van Nieuw-Gui- nea de nodige bijstand te verlenen", zulks in samenwerking met de V.N. De groep meent dat het zelfbeschik kingsrecht ook inhoudt dat de Papoea's eventueel voor aansluiting bij Indonesië kunnen kiezen. De trots van de Franse koopvaardij het luxe passagiersschip Franceis bijna gereed om uit te varen. Het schip zal St. Nazaire op 19 november verlaten. Vooral de bijzondere vorm van de schoorstenen is opvallend bij de oceaanreus. Och, zult u wellicht opmerken, Ik win toch nooit een prys Veel mensen lopen met deze deprimeren de overtuiging rond. Totdat ze op een gegeven moment tóch enkele duizendjes krygen thuisbezorgd van wege een goed ingevulde puzzelko lom. Ten bewyze: de 1-2-3-puzzelpot is weer leeg. Een dame uit Breda slaagde er in de ruim f 3600.- in de wacht te slepen. Leg dus ook uw pessimisme in de mottenballen. De yverige aanhouder wint nog altyd! Bondskanselier Adenauer schijnt nog steeds geen overeenstemming te hebben bereikt met de leider van de vrije de mocraten, Erich Mende, over de uit eindelijke samenstelling en politiek van een nieuwe coalitieregering. De partijen zijn uit elkaar gegaan zonder een da tum voor nieuwe besprekingen vast te stellen. De voorlopige plannen om het parle ment maandag bijeen te roepen ter ver kiezing van een nieuwe kanselier, zijn ook opgegeven. Adenauer en Mende zouden van opi nie verschild hebben over sociale en economische politieke problemen. Een B-66 straalbommenwerper, die thuishoorde op de Amerikaanse basis te Sculthorpe in Engeland, is donderdag avond neergestort in de Noordzee. Aangenomen wordt, dat de drie leden van de bemanning met behulp van de schietstoelen wisten te ontkomen. De ge zagvoerder kondigde over de radio aan, dat men het toestel zou verlaten. Vliegtuigen van het RAF-kustcomman- do zoeken nog naar de vliegers en het wrak. HET ZWEEDSE schip „Vibeke Chris- tensen", dat de vorige week op de Rot- tummerplaat strandde, is gisterenmor gen bij springtij vlotgetrokken. De kernenergie komt in een kwalijke reuk te staan. Al was het alleen maar door wat de laatste dagen over de uitwerking van de megaton- bommen geschreven wordt. Toch is atoomsplitsing méér dan alleen maar een dreiging voor de mens- heid. Zij kan zelfs een zegen zijn. Ecn van onze redacteuren heeft aan de kernenergie en wat daarmee samen- hangt een viertal artikelen gewijd: „Atomen, bouwstenen van de toekomst". Het eerste van deze artikelen vindt men in ons blad van vandaag. DE S1KKENS GROEP

de Stem | 1961 | | pagina 1