Huurverhoging, 10 a 12 procent verschoven naar 1 juli 1962 Ook stijgingen in 1964 en 1966 Kamer aanvaardt provinciewet Brabantse ojficier en Zeeuwse soldaat door granaat gedood flristotu Vragen over affaire-Goloeb Italiaanse tv-held in Rome P. Bakker n.v. Vrije wereld protesteert Aanval Tsjoe op Moskou Amendement-Maenen inzake verantwoordingsplicht g.s. Ongeluk bij commando's HONGARIJE-HOLLAND DAGBLAD VOOR ZEELAND Oe Thant toch niet opvolger Hammarskjoeld 50-megatonbom Loontrekkenden krijgen echter compensatie Onbestendig VpV"* ,n temPeratuur. Zuid-Afrika Winst voor Yerwoerd Bakkers gewagen van discriminatie Buiten-Miongolië naar V.S. mag Ontslagen in Turkije Water in Italiaanse zwavelmijn MENSEN DIE HET GOED BEKIJKEN KIEZEN ARISTONA voetbalwedstrijd 101e JAARGANG No. 23807 Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 20 OKTOBER 1961 Uitgave N. V Uitg. Mij. Neerlandia Directeur' E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J J. H. A. Bruna. 4 Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus 1 Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (4 lijnen) Postgiro 278841. t Abonnementsprijs f 7.per kwartaal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing Med. f 1.—). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377- (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24_ - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893') Weer controverse: Tc New York is gisteren van (Van onze parlementaire redacteur). De regering is teruggekomen op haar aanvankelijk voornemen diplomatieke zijde vernomen, dateen nieuwe huurverhoging per I april 1962 te tloen ingaan. de V.S. en de Sovjet-Unie het vol strekt oneens zijn over de be noeming van een secretaris-ge neraal der V.N. voor de nog on vervulde periode van Hammar- skjoelds ambtstermijn. Gemeld wordt, dat de V.S. nu hun voorlopige instemming met het voor- stel, om een waarnemende secretaris generaal dooi de Veiligheidsraad te doen aanwijzen .hebben terug genomen. Het wordt waarschijnlijk geacht dat de V.S. thans -teze zaak aan het oor deel van de Algemene Vergadering waar geen recht van veto heerst zul len onderwerpen. Dat betekent de uitschakeling van de kandidatuur van de Birmaan Oe Thant voor deze post. Oe Thant, die zowel voor de V.S. als voor de Sovjet- Unie aanvaardbaar zou zijn, heeft na melijk uitdrukkelijk verklaard zijn kandidatuur slechts te zullen handha ven indien de twee grootste mogendhe den het eens zouden zijn over alle voor waarden voor zijn benoeming. Deze huurverhoging zal nu, blijkens een hij ile Tweede Kamer ingediend wetsontwerp eerst op 1 juli 1962 van kracht wor den. gelijktijdig dus met de verlaging van de loon- en inkom stenbelasting. De huurverhoging geldt alleen voor behoorlijk onderhouden woningen. Alle woningwetwoningen vallen er onder. Zij gaat tien lot twaalf proeent bedragen, tien proeent voor de eerste gemeenteklasse, elf procent voor de tweede en derde en twaalf prorent voor de vierde en vijfde gemeenteklasse. Tegelijkertijd wordt aangekondigd, dal er na deze huurverhoging in 1964 en 1966 nogmaals twee huurverhogingen van gelijke omvang zullen volgen. De huurverhoging zal voor de loontrekkenden worden gecom penseerd. Hierover is advies ge vraagd aan de Stichting van de Arbeid. Belangrijk is de vraag of i een deel van de belastingverlaging bestemd moet worden voor com- Hcel de wereld is ongerust over, pensatie van de huurverhoging. huurverhoging zijn uitgezon- 31 maart 1960, naar gelang de gemeente- klasse, niet hoger was dan negen, acht, zeven, zes of vijf gulden per week, tenzij de woning naar het oordeel van de huur adviescommissie geen gebreken heeft en behoorlijk is onderhouden. Indien daartoe een verklaring wordt afgege ven kan op de huur tevens de twintig procent worden gelegd van de huurver hoging van 31 maart 1960, waarvan de ze woningen waren uitgezonderd. 2. De vrije-sectorwoningen. De huur van deze woningen kan vrij tussen huur der en verhuurder worden overeengeko men. de plannen van Moskou en tal van de landen hebben gisteren dan ook besloten bij de Sovjet-Unie te pro-j testeren tegen de voorgenomen i proef met een 50 megatonbom. Denemarken, Noorwegen. Zweden, IJs- land. Canada en Japan hebben in de politieke commissie van de algemene vergadering een ontwerp-resolutie in gediend, waarin een beroep op de Sovjet- Unie wordt gedaan om zich onder alle omstandigheden te onthouden van het tot ontploffing brengen van een water stofbom van vijftig megaton". De Amerikaanse afgevaardigde bij de V.N., Adlai Stevenson, heeft aangekon digd. dat de Verenigde Staten hun kern proeven in de atmosfeer zullen hervat ten wanneer de Sovjet-Unie zijn serie kernproeven voortzet. Westduitse kolenhandelaren hebben ge weigerd de Sovjetrussische militaire missie, die gedetacheerd is bij een Brits legerkamp in Buende, West-Duits- land, van kolen te voorzien. ..Als zij van plan zijn ons te doen branden, zullen zij! deze winter in de kou zitten", ze; 1 handelaar. 3. De met een rijkssubsidie volgens de premieregeling van 1950, 1953, 1957 oi 1958 gebouwde woningen, voorzover de huurprijs daarvan tot dusverre niet bij of in verband met een algemene huurverhoging is verhoogd. Vervallenverklaring Er is een aparte regeling getroffen t voor slecht onderhouden woningen, of Woningen waarvan de huurprijs op'woningen die gebreken vertonen. De DE KONINGIN zal vandaag mr. H. A. Helb, die zaterdag uit Moskou in ons land is teruggekeerd, in audiëntie ont vangen. DE INWONERS van Maastricht zullen op 4 cn 5 november in het openbaar door middel van een stemming hun sympathie kunnen betuigen met de be- j weging .Congres van het Europese volk". PRESIDENT Kennedy van de V.S. heeft gisteren in een verklaring gezegd, dat de V.S. krachtig gekant blijven tegen toelating van communistisch China tot de V.N. IN LA PAZ. de hoofdstad van Bolivia, a ?r re£ering een samenzwering ont dekt die tegen haar gericht was. Het komplot is verijdeld. De staat van be leg is afgekondigd. HET ARGENTIJNSE vakverbond van spoorwegpersoneel heeft besloten een 48"uursstakingen uit te roepen ter naersteuniog van looneisen en uit pro- 9=; nnn gen ^et voorgenomen ontslag van o.UOO arbeiders. HE PREMIER van de voorlopige Al- |.r"ljnse regering, Ben Joessef Ben rïn ?r zal op 24 oktober een verkla ring afleggen voor de pers, zo is in Tu- ls gisteren bekendgemaakt. huurders van dergelijke woningen kun nen bij de plaatselijke huuradviescom missie een verklaring vragen om de huurverhoging voor hen niet te doen doorgaan. Een dergelijke verklaring kan ook worden aangevraagd, als een woning weliswaar in goede staat ver keert. maar dit alleen te danken is aan voorzieningen, welke de huurder voor eigen rekening heeft getroffen. De huur adviescommissie kan dan de huurver hoging doen vervallen, tenzij de ver huurder alsnog de kosten voor verbete ring voor zijn rekening neemt. Een vervallen verklaarde huurverho ging kan voorts nog worden toegekend, indien de verhuurder later een slecht onderhouden woning toch nog in goede staat brengt. Een eventueel eerder ver vallen verklaarde huurverhoging van 1 april 1960 mag dan eveneens worden toegepast. Beperking Onder de huurverhoging zullen ook al le woningwetwoningen vallen. Indien de huren van na-oorlogse woningwetwonin gen hierdoor uitzonderlijk hoog" (maar hoe hoog is dat?) zouden worden, kan de huurverhoging tot een geringer per centage worden beperkt. Voor de pre miewoningen, waarvan de huurprijs niet automatisch wordt verhoogd, kan bij af zonderlijke ministeriële beschikking een verhoging worden toegestaan indien de huur beneden peil zou komen te liggen. De huurverhoging voor bedrijfspanden mag hooguit gelijk zijn aan de huur verhoging voor woningen. Over de juis te omvang ervan zullen huurder en ver huurder het samen eens moeten wor den. Minder subsidies De huurverhoging heeft tot gevolg, dat! de woningbouwsubsidies verminderd' kunnen worden. Deze subsidie bedraagt thans nog gemiddeld 250 gulden per nieuw te bouwen woningwetwoning. In 1966 zal het subsidie verdwenen zijn, want het wordt in 1962, 1964_ en 1966 per huurverhoging steeds mei 85 gulden om laag gebracht. De subsidies voor parti culiere woningen worden overeenkom stig verminderd. De premies voor door de eigenaren zelf te bewonen woningen komen eveneens geleidelijk te vervallen. Bij de komende huurverhoging blijft de zgn. toeslag voor eigenwoningbezit. ech ter ongewijzigd gehandhaafd. Met de huurverhoging. di~ thans 1 wordt voorgesteld, kiest minister j van Aartsen 'Volkshuisvesting') uit i het huuradvies van de S.E.R. van begin dit jaar die elementen, die het beste in haar eigen huurstraatje passen. Het regeringsvoorstel bena dert nog het meest het zgn. ..twee de standpunt" in het S.E.R.-advies, waarin werd voorgesteld de huren zes a zeven, je ren achtereen met vier a vijf procent zonder compensatie te verhogen. De regering volgt al leen een andere methode, waarbij wel ruimte is voor compensatiemo gelijkheden. De twee andere in het S.E.R.-advies acht de regering niet aanvaardbaar. •Weersverwachting van het K.N.M.I. j wt vanavond, opgemaakt gisteren- Javond 23.15 uur: ^andcrlijke bewolking met plaat- tifr enkele buien. Zwakke tot ma- wft^' op meeste plaatsen uit A e"jke richtingen. Weinig veran :Cachtin8 van het Belgisch instituut: klar^r kew°Hrt, afgewisseld met op- pijA^en en nieuwe neerslagvlagen. km! jk onweer en hagel. Max.- &eratuur tot 12 graden. •on tAa5zon ondcr 17.37 uur. Maan j' ib.26 uur. 5 zon °P 7,14 uur* Maan on- utr 3-36 uur. Dep premier van communistisch China, Tsjoe En-Lai, heeft gisteren de solidariteit van zijn land met het communistische kamp beves tigd en aangedrongen op een ver zoening tussen de Sovjet-Unie en Albanië, zo is in Moskou verno men. Tsjoe, die een rede hield op de derde dag van het 22ste partij-congres, doelde hier kennelijk op de veroordeling die Kroestjev eergisteren over de leiders van de Albanese communistische partij uit sprak. Hij maakte bezwaar tegen het in het openbaar behandelen van ruzies tussen twee communistische landen. Een derge lijke praktijk, aldus Tsjoe, past niet bij het marxisme en verstoort de harmonie in het communistische kamp. Hij wees erop, dat Albanië een van de „volksdemocratieën" is en adviseert de Russische en Albanese partijen weer tot elkaar te komen en hun geschillen op vriendschappelijke wijze bij te leggen. De leiders van twee Europese commu nistische partijen, die gisteren het con gres toespraken Wladislav Gomoelka (Polen) en Maurice Thorez (Frankrijk) vielen Kroestjev echter krachtig bij in zijn veroordeling van de Albanese collega's. Tsjoe zei voorts nog, dat het Chinese volk de maatregelen van de Sovjet-rege ring op het gebied van de buitenlandse politiek steunt. De gebruikelijke aanval op Kennedy die hij „verraderlijk en avontuurlijk" noemde ontbrak niet. Men meent in Moskou voorts te weten dat sprekers gistermorgen op het con gres van de partij hebben geëist, dat de vroegere Sovjet-leiders Kaganowitj en Malenkov het recht lid te zijn van de communistische partij wordt ontzegd. nenl. Zaken) hoewel hij krachtige]gemaakt, steun ondervond van liberalen °ok rie Kan,L1 nister een adres hadden gezonden, waar tegen 1 hadden (Van onze parlementaire redactie) Het is minister Toxopeus het nieuwe kenbaar Het eerste standpunt" (van de vak- beweging) houdt in. dat huurverhoging! en subsidieveriaging slechts toelaatbaar debatten een door o.a. de heren Maenen en socialisten, niet gelukt het door hem verdedigde ontwerp provinciewet ongeamendeerd door de Tweede Kamer goedge keurd te krijgen. Op het punt van de verantwoordings plicht van gedeputeerde staten aan de provinciale staten werd namelijk gisle- en na langdurige en zelfs vaak vinnige had men dit adres moeten toesturen, betoogde prof. Oud. De heer Maenen gaf toe dat dit beter geweest zou zijn. ,,Maar het adres heeft geen invloed op mijn betoog gehad", voegde hij er aan toe. zijn, indien een vaste norm voor het deel van hel inkomen, dat aan huur wordt besteed, niet wordt overschreden. Deze norm zou voor woningwetwonin gen 15 procent van het gemiddelde net to-arbeidersinkomen zijn. Voor particu liere woningen 15 procent, vermeerderd met een percentage voor kwaliteitsver schil met woningwetwoningen. Minister Van Aartsen acht het echter onjuist en onmogelijk voor de verhouding tussen huur en inkomen een algemeen gelden de norm vast te stellen. Het volgen van dit standpunt zou bovendien betekenen, dat de woningbouwsubsidies nog vele jaren zouden moeten worden gehand haafd. namelijk tot 1979 voor nieuw te bouwen woningwetwoningen in de vijfde gemeenteklasse en tot 1993 in de eerste klasse. Het ..derde standpunt" resulteert in twee huurverhogingen in 1962 en 1964. elk van 15 procent voor de woningen gebouwd na 1956 en van 20 procent voor de woningen gebouwd voor 1957. Dit systeem heeft het nadeel dat in een te kort tijdsbestek vrij aanzienlijke huurverhogingen zouden plaatsvinden met snel opeenvolgende compenserende loonronden. Dit zou in het huidige loon- beleid niet aanvaardbaar zijn. Voor de huurverhogingen in 1964 en 1966 zullen te zijner tijd afzonderlijke wetsontwerpen moeten worden inge diend. BINNENKORT is een k.b. te verwach ten, waarbij aan hier te lande werkza me Spaanse arbeiders, wier gezinnen in Spanje verblijven, kinderbijslag wordt verleend. Er werken circa 1000 Span jaarden in ons land, van wie 400 man bijslag zullen ontvangen voor in totaal 700 kinderen. De voorzitter van de Tweede Kamer heeft de communist Marcus Bakker toestemming gegeven op dinsdag 24 oktober, de regering te interpelleren over het Schiphol-incident rondom Go- loeb. Foto: De lieer Bakker onderhoudt zich hier met Kamervoorzitter mr. L. G. Kortenhorst. Bij de woensdag gehouden algemene verkiezingen de eerste sinds het uit roepen van de republiek Zuid-Afrika hebben zowel de nationalistische als de verenigde partij winst geboekt De nationalistische partij van premier Verwoerd bezet thans 105 zetels tegen 102 in het oude parlement, de verenigde partij, de voornaamste oppositiegroep, steeg van 42 tot 49 zetels. De progressie- ven vielen terug van 11 op 1 zetel, de na tionale unie behield de zetel die zij in het oude parlement bezette. (K.V.P.) en Smallcnbroek (A.R.) belden gedeputeerden ingediend amendement aanvaard. Hierdoor zullen de gedeputeerde sta ten ten opzichte van de provinciale sta ten géén verantwoordingsplicht hebben inzake haar beslissingen omtrent be- stuursgeschillen en inzake haar toezicht op de gemeentebesturen, voor zover het niet de algemene aspecten daarvan be treft. Evenmin' zullen g.s. een verant woordingsplicht hebben in zaken waarin bij de kroon beroep open staat of is aangetekend. Het desbetreffend amen dement werd door de Kamer aangeno men met 58 tegen 48 stemmen. Vóór stemden de K.V.P.A.R., C.H.U. en S.G.P., tegen de P.v.d.A.. V.V.D.. P.S.P. en de K.V.P.'ers Van Koevorden, Van Rijckevorsel en Kamervoorzitter Kortenhorst. Ontraden Minister Toxopeus had het amende ment tevoren ernstig ontraden". Hij had hieraan evenwel onmiddellijk toe gevoegd ..aan de kwestie van de ver antwoordingsplicht niet zo zwaar te til len". ,,Er zit voor mij geen portefeuille crisis aan vast", had hij de Kamer laten weten. De bezwaren van de bewinds man werden hartstochtelijk verdedigd door zijn geestverwant prof. Oud, de fractieleider der liberalen. Deze kwam daarbij herhaaldelijk in conflict met de heer Maenen en vooral met de heer Smallenbroek. die een zo groot moge lijke zelfstandigheid de verantwoor dingsplicht van gedeputeerde staten verdedigden. Prof. Oud vond het met de heer Van den Tempel (P.v.d.A.) met name onjuist, dat de colleges van gedeputeerde staten alleen aan de mi- (Van onze verslaggever) Op het militaire oefenterrein van het korps Commandotroepen te Roosendaal, gelegen onder de gemeente Rucphen, zijn gister morgen de 28-,iarige eerste luite nant B. A. B. Doorenmael uit Breda en de 19-jarige soldaat G. A. Maas uit Groede bij de ont ploffing van een handgranaat om het leven gekomen. Beide militairen bevonden zich in de oefenkuil achter een muurtje waar de luitenant instructie gaf in het hanteren van handgranaten. De stoffelijke reaten van de beide slachtoffers zijn naar de Engclbrecht van Nassaukazcrne te Roo sendaal overgebracht. Omtrent de toe dracht van het droevige geval tast men volkomen in het duister. Met een zestal andere militairen was de luitenant-instructeur naar de oefen plaats voor handgranaten getrokken die op de Rucphense heide is aangebracht. Op de schietbanen elders op dit terrein werd eveneens druk geoefend. De lui tenant cn soldaat Maas bevonden zich alleen in de zogenaamde bunker toen het ongeval plaats had. De andere mi litairen hoorden een ontploffing en toen er geen seintje kwam voor de volgen de instructie gingen zij poolshoogte ne men. De ijlings gealarmeerde genees heer kon slechts de dood constateren Door deskundigen werd mede onder leiding van de waarnemend comman dant K.C.T. majoor van der Meer, cn de districtscommandant van de Kon. Marechaussee, majoor Walraven, een onderzoek naar de oorzaak ingesteld, doch men kwam daarbij nog niet tot een conclusie. Luitenant Doorenmael is Bergenaar van geboorte. Hij woonde te Breda het Brabantpark, was gehuwd en vader van twee kinderen. Het oudste van deze kinderen moet heden een zeer ernstige operatie ondergaan. Soldaat Maas uit Groede was sinds Pasen van dit jaar in dienst en droeg pas enkele weken de groene baret. De 19-jarige jongen was vóór zijn dienst tijd schildcrskncht en actief trainer van de juniorenleden van de plaatse lijke korfbalclub. Hij kwam uit een gezin van twee meisjes en vijf jon gens. Modern zijn •mm Het televisie-idool van de Italiaanse jeugd, Topo Gigio, de veldmuis, die naar de stad trok, is dezer dagen wer kelijk naar de stad getrokken en heeft dolle avonturen beleefd in Rome. Foto: Op het Sint Pietersplein vroeg het grappige wezentje de weg aan een kleine bewonderaarster. In Almelo hebben de georganiseerde bakkers een vergadering gehouden naar aanleiding van de beslissing van de mi nister van Economische Zaken de broodprijzen met ingang van 30 oktober met één cent te verhogen. De bakkers vinden dit, gezien de kost prijzen, een te geringe verhoging. De Nederlandse bakkersbond beschouwt het besluit van de minister als „discrimina tie" en vindt de maatregel „ontoelaat baar en verwerpelijk". Prof. Oud formuleerde zijn bezwa ren tegen het voorgestelde amende ment het scherpst met de opmer king, „dat de colleges van gedepu teerde staten over het algemeen nog in de sfeer leven van hun zaken in beslotenheid te doen. Zo min moge- lyk bemoeienis van provinciale sta ten. Maar wij willen nu eindelijk een moderne provinciewet met mo derne gedeputeerden", riep prof. Oud. Hij wees er de heer Maenen op, dat. deze de verhouding parlement-regering I niet kon vergelijken met de verhouding gedeputeerde staten - provinciale staten. Hij vroeg zich ook af waar de scheiding zou komen te liggen tussen de door de heer Maenen van de verantwoordings plicht uitgezonderde algemene aspecten van het toezicht op de gemeentebesturen en de overige aspecten daarvan. Hierin zag prof. Oud opnieuw „een element van onzekerheid". De heer Maenen ant woordde op dit alles, dat al deze argu menten gespeend waren van inzicht in de „provinciale realiteit", van inzicht in de werkelijke gang van zaken. Minis ter Toxopeus „g.s. moeten over hun toezicht verantwoording blijven afleg gen" vermocht evenmin wijziging in de standpunten te brengen. Een tweede amendement van de heer Maenen. dat overigens van geen princi piële betekenis was, bracht een redac tionele wijziging in het artikel omtrent het voorgeschreven aantal vergaderin gen van de colleges van provinciale sta ten. Dit amendement werd met 61 stem men voor (K.V.P., A.R., C.H.U. en S G.P.) en 43 tegen (P.v.d.A., V.V.D. en de K.V.P.'er Assmann) aanvaard. Een bij nader inzien overbodig amendement van de heer Kodde (S.G.P.) werd inge trokken. Een tweede amendement van de heer Kodde werd door prof. Oud fou tief bevonden en door alle partijen de S.G.P. uitgezonderd met zitten en opstaan verworpen. Het ontwerp pro vinciewet werd daarna z.h.s. aanvaard. 55 Het Ameriaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft een delegatie van Buiten-Mongolië visa verleend om in New York het debat in de veiligheids raad over de aanvraag tot lidmaatschap bij te wonen, woensdag a.s. De raad zal zich volgende week waarschijnlijk even eens bezighouden met de kwestie van het lidmaatschap van Mauretanië. IN UITHUIZEN is overleden mr. J A Berger, oud-voorzitter van het College van Rijksbemiddelaars. Hij was 66 jaar Advertenties) Tien Turkse generaals, onder wie de afgevaardigde bij de centrale verdrags organisatie CENTO, zijn uit actieve dienst ontslagen, aldus is te Ankara be kendgemaakt. Generaal Ziya Komit. de afgevaardig de bij de CENTO, zei later niet de re den voor zijn ontslag te kennen. Brandweerlieden en politie hebben gis teren 200 mijnwerkers gered uit een zwavelmijn te Altavilla Irpina, tien kilo meter van Benevento in zuidoost-Italië. De mijn liep onder water doordat de rivier Sabato overstroomde. De „Via Appia", een oude Romeinse heirbaan, die via Benevento naar het zuidoosten loopt, is afgezet omdat een brug over de Sabato op instorten staat. Door de overstroming is in Beneven- o een acht maanden oud meisje ver dronken en zijn voorts een man en een jongen omgekomen. In het ondergelopen gebied worden boeren met amfibievaartuigen van de daken van hun huizen gehaald. zondag 22 oktober ■Het rvu. tijd cmt iefUatïtett Vraagt onze gratis catalogus Beeklaan 18. Hillegom - tel. (02520)6388'j Wij verzenden ook geschenkpakkettM met bloembollen naar het buitenland, m

de Stem | 1961 | | pagina 1