Raad van stichting Goes van v subsidieert erpleeghuis Sinds tweede wereldoorlog verovert aardgas de wereld Promotiekansen bij fiscus dienen verbeterd te worden H. A. van Velzen Gregoriusridder Zeldzame temperaturen in september-oktober Aanschaf stencilmachine voor ulo-school afgewezen Stakingsprincipe in geding In Amerika voorziet aardgas voor 25 pet in energiebehoefte België staakt bijdrage voor VN- optreden in Kongo Moties en wensen op strijdbaar ARKA-congres Lichte toename radio-activiteit KLM-toestcllen Nederlander in Berlijn gearresteerd Twee doden bij ongeval te Otterlo Stralingsgevaar in Scandinavië Vacature Algemene Rekenkamer ÏCI3 Kroestjev voorspelt Honderd An til lianen willen werken in Nederland Vele kilometers pijpleiding Ook Parijs Sovjet-nota over Berlijn Oorzaak vliegramp- Hammarskjoeld nog niet bekend BRITSE TREILER GEKAPSEISD Prijzenpolitiek Staatsgreep in Oeroendi DAGBLAD DE STEM VAN DEK DAG 1M OKTOBER I96i Cisteravond kwam de raad van Goes'grondprijs aan te houden. Reductie op ...vnoHprino bijeen. Ontslag werd ver- de prijs werd gevraagd, maar nadat b. De heer van Santé poneerde een voor stel om de grondprijs van f 24.te handhaven maar de subsidie te verho gen tot f 80.000. Maar de heer Van Santé trok zijn voorstel in toen hij de afwijzen de mening van de raad hiertegenover jhad gepeild. Het voorstel van b. en w. werd zonder hoofdelijke stemming aan genomen. in vergadering bijeen Ontslag lepnd aan de heer J. van B-isacker als onderwar aan de H. van der Veen- school wegens vertrek naar eldeis. Tot een totaal van f 28-086.19 zal de gemeen- t» krediet verlenen aan verschillende aanschaffingen ten bate van de r.-k. ulo school Aanschaf van een stencilmachine d f 750voor de chr. ulo gaf stof tot discussie Het afwijzend advies van b. en w. werd nogal aangevallen. Het schoolbestuur kan tegen de afwij zende beslissing in beroep gaan bij ho- eere instanties. Elk raadslid gaf zijn visie oo het stencilvraagstuk. dat middels een voorstel van de heer Loeve tenslotte in stemming kwam. Het werd verworpen met negen tegen zes stemmen. Geen stencilmachine dus voor de chr. ulo- school. Voor de bouw van een verpleeghuis] werd in 1958 een perceel bouwterrein ge reserveerd voor een bedrag van f 170.000. Bii besluit van 21 juni is deze prijs ech ter nader vastgesteld op f 299.760. In verband met de gemaakte planning door de stichting Verpleeg- en rusthuizen verzocht de stichting de oorspronkelijke prijs werd gevraagd en w. de stichting hadden laten weten, dat aanhouden van de oorspronkelijke prijs niet mogelijk was, stelde de stich ting voor de kosten van bouwrijp maken van het terrein voor rekening van de ge meente te brengen. Deze kosten worden geraamd op f 53.854. Maar ook dit ont moette bezwaren en b. en w. stelden nu 'n subsidie voor van f50.000 in de stich- tingskosten van het verpleeghuis. De heer Roose betwistte het juiste op zetten van de grondprijzen en greep daarbij terug op manipulaties destijds met verschrijvingen. Diverse andere le den van de raad gaven er hun mening over. Zij schaarden zich allen, behalve de heer van Santé, achter het voorstel van b. en w. Gedurende de afgelopen maanden is een lichte toename van de radioactivi teit speciaal op het voorgedeelte van de vleugels en in de motoren van de DC-8- toestellen geconstateerd, zo heeft des gevraagd een woordvoerder van de K.L. M. tegenover U.P.I. verklaard.. Hij zei: ,,A1 gedurende enige maanden hebben wij op grond van een relatief uiterst kleine toename van de radioacti viteit op onze hoogvliegende toestellen besloten een dagelijkse controle met gei gertellers te laten uitvoeren". Bij deze controle is een lichte, niet be langrijke verhoging geconstateerd. Bin nen in het toestel is geen enkele afwij king gevonden, zei hij. Na overleg met T.N.O. en de rijks arbeidsinspectie is echter aan de mon teurs die belast zijn met het onderhoud en de reparatie van de toestellen het advies gegeven vaker de handen zorg vuldig te wassen. Verdere maatregelen werden op dit moment nog niet nodig geacht, verklaarde de woordvoerder. Genieetiseliapsiverk Det wethouder van financiën lichtte het voorstel toe, vooral als gemeen- schapswerk. De voorzitter onderschreef nogmaals het belang van een instelling voor minder-valide bejaarden. Spreker achtte vestiging van groot sociaal be lang. „Zeeland is hiermee in het algemeen alle andere provincies ver vooruit". De voorzitter bracht naar voren, dat het ging om een principiële financiële beslis sing. Een begrotingsvoorstel is dit niet. De dekkingsmiddelen zullen alsdan nauwkeurig worden vastgesteld. De Oostberlijnse politie heeft deze maand de 52-jarige Nederlander dr. Kurt Goldstaub bij de sectorovergang aan de Friedrichstrasse gearresteerd, zo heeft het anti-communistische informatiebu reau ,,West" in West-Berlijn bekendge maakt. Het bureau zegt dat dr. Goldstaub, die sinds 1951 in West-Berlijn werkzaam is. een verjaardagscadeau naar vrienden in Oost-Berlijn wilde brengen. Goldstaub, een jood die tijdens de oorlog vier jaar in een concentratiekamp heeft gezeten, werd op 2 oktober bij de controlepost aan de sectorgrens aangehouden na een uur lang ondervraagd te zijn. De Nederlandse consul-generaal in Berlijn kon geen inlichtingen verstrek ken over de verblijfplaats van dr. Gold staub. Op de weg tussen Otterlo en Hocnder- loo is gisterenmiddag een vrachtauto met aanhangwagen van Van Wijk's transportbedrijf uit Doorn geslipt. In de cabine bevonden zich drie personen. Twee van hen, de 30-jarige E. van Zoe- len en diens broer, de 18-jarige A. van Zoelen, werden op slag gedood. De be stuurder, de 22-jarige J. H. van Doorn, werd zeer zwaar gewond. Zijn toestand is zorgwekkend. Allen zijn afkomstig uit Doorn. Nadat de vrachtauto door nog onbekende oorzaak op het door de regen gladde wegdek slipte, werd links van de weg in het bos een denneboom met een doorsnede van ongeveer 40 cm ge ramd, ontworteld en door midden ge broken. De vrachtauto kantelde en bleef met de wielen omhoog liggen. De zwaar gewonde bestuurder kon meteen uit de vrijwel vernielde cabine bevrijd wor den, doch om beide slachtoffers te ber gen. moest assistentie verleend worden door een militaire takelwagen en door de over snijbranders beschikkende Ede- se brandweer. De Noorse staatsraad voor stralings-1 hygiëne heeft gisteren meegedeeld, dat de bevolking in enkele delen van Scan dinavië misschien een schuilplaats inl kelders moet zoeken en moet voorkomen besmette levensmiddelen te eten indien daar ten gevolge van de Russische kern-, wapenproeven in het gebied van Nova Zcmbla plaatselijk radioactieve afval- stoffen neerkomen. Gunstige weersomstandigheden hebben tot dusver tot gevolg gehad, dat ner-j gens radioactieve afvalstoffen zijn neer-: gekomen, behoudens dan een algemene verhoging van de radioactiviteit. Water en levensmiddelen zullen voort durend op hun radioactiviteit moeten worden gecontroleerd. (Van onze parlementaire redacteur) Conform de aanbeveling van de Alge mene Rekenkamer zelf, heeft de Twee de Kamer mr. J. L. H. Vossenaar uit Den Haag bij de koningin als eerste kan didaat voorgedragen voor een vacature in de Algemene Rekenkamer, ontstaan door het vertrek uit dit college van de heer L. van der Tempel. Mr. Vossenaar is plaatsvervangend lid van de Algeme ne Rekenkamer. De heren A. van Dongen, hoofd van de centrale accountantsdienst, en A. Hansen, plaatsvervangend secretaris bij de Algemene Rekenkamer, werden als twee en drie op de voordracht geplaatst. v/ .«w^ww.v* (Van onze Haagse redacteur) Een eerste wervingscampagne van de Antilliaanse overheid heeft tot resultaat gehad dat circa honderd Antilliaanse werkkrachten zich hebben aangemeld voor tewerkstelling in Nederlandse in dustriële bedrijven. De voorwaarden waaronder hun eventuele komst naar Nederland zou geschieden zijn echter nog niet vastgesteld. Het ziet er daar om niet naar uit, dat de Antillianen op korte termijn over zullen komen. De pogingen van de zijde van de Ne derlandse werkgeversbonden om Griek se arbeiders voor Nederland te contrac teren, hebben een stroef verloop. Zelden in de geschiedenis heeft een brandstofprodukt zo snel aan betekenis en populariteit gewonnen als aardgas en zelden heeft men het op zoveel verschillende plaatsen in de wereld gevonden. Wat dit laatste betreft heeft het er zelfs alle schijn van, dat de aarde als het ware een reusachtige gashouder is, die op vele plaat sen in de wereld wordt afgetapt. Opzienbarend is ongetwijfeld de ontwikkeling van het aardgasver bruik in de Verenigde Staten. Hier werd reeds een halve eeuw ge leden gas in de bodem aangetroffen maar men had er toen nauwelijks interesse voor. Na de oorlog was dat geheel anders. De vraag naar aardgas nam enorm toe en thans ligt er in de Verenigde Staten een groot netwerk van pijpleidingen, waardoor het aardgas naar onge veer 25 miljoen keukens van de Amerikaanse huisvrouwen en naar duizenden fabrieken stroomt. Aardgas voorziet thans zelfs in 25 pro cent van de gehele behoefte aan energie in de Verenigde Staten! De totale lengte van de pijpleidingen voor het aardgas in de Verenigde Staten bedraagt niet minder dan 800.000 kilometer en dat is veel meer dan de lengte van alle spoorlijnen samen in dit land. De langste pijpleiding, ongeveer 2.880 km, loopt van Texas naar New York door niet minder dan 11 staten en heeft niet minder dan 960 miljoen gulden gekost. Ze loopt onder de Mississippi en de Hudson door. De jaarlijkse produktie van aardgas in de Verenigde Staten voor praktisch gebruik bedraagt thans ongeveer 250 miljoen ton per jaar en dat is een ge wicht van 2,5 maal de gehele Amerkaanse staalproduktie ondanks het feit, dat gas lichter Is dan lucht. De vraag naar aardgas is op het ogenblik in de Verenigde Staten bijna niet te verzadigen, hetgeen voor een belangrijk deel toe te schrijven is aan de zindelijkheid en de betrouwbaarheid van dit brandstofprodukt en de grote doelmatigheid voor de huishouding en de industrie. Om aan de grote vraag naar aardgas te voldoen hebben de Verenigde Staten een beroep gedaan op Canada, een land met zeer rijke aardgasreservoirs. Dit komt Canada, dat op het ogenblik moeilijkheden ondervindt bij de afzet van olie, goed gelegen, temeer, omdat het de mogelijkheid opent bronnen aan te boren, die tot nu toe niet geëxloi- teerd konden worden bij gebrek aan groter afzetgebied. Een van de grootste leveranciers van aardgas aan Europa belooft de Sahara te worden. Reusachtige pijpleidingen worden thans aangelegd van de Sahara naar het Europese vasteland en in de Sahara. Bij de oliestad Hassi Messaoud kan men het symbool van het gastijd- perk zien in de reusachtige vlammen, die uit hoge schoorstenen slaan. Hier komt een krachtstation, dat de energie zal leveren voor de pompinstallatie bij het begin van de pijpleidingen. Tijdens het ARKA-congres te Arn hem werd de algemeen penningmees ter, de heer H.A. van Velzenin ver band met zijn 40-jarig jubileum als lid van het hoofdbestmir onderscheiden Grote ^rde van St. Gregorius de Op de foto: Het moment, waarop meur. Van Velzen de onderscheiding bij haar echtgenoot opspeldt. De Belgische regering heeft de herenigde Naties meegedeeld, dat België zijn financiële bijdrage voor et VN-optreden in Kongo „tijde- üjk" staakt. <j0Pe inhoud van de brief van de Belgi SnJti minister van buitenlandse zaken, èrm ua1 de ls woensdag bekend- tor ,.door de Belgische ondermims- vprJarP Vnancien, Tielemans, tijdens een rin8 van cle commissie voor fi- U1t de Belgische senaat. «Kter Tieleman acelde voorts nog soho tussen de V N cn de Belgi- rpjv10gering overeenstemming was be- Banil ?Ver bedrag, dat de wereldor- I doorttZ0U betalen voor het in Kongo tcripoiw'over8enomen Belgische ma- miruef en commissie van het Belgische de v?ei van landsverdediging en van I 6QQ Jv wadden dit bedrag bepaald op I "Verpo !r°en Belgische frank, plus een I dierL .lrlg .van miljoen frank voor I bedr'ao6' ng- Vijftien procent van dit I taald ff?.}1 voor eind 1960 worden be- f marsifi ,\lGn secretaris-generaal Ham- f drae tV vermmderde echter dit be- geveer in1 totaal ^65 miljoen frank (on- V.N j mifioen gulden) waarvan de joon f. dusverre slechts lank heeft voldaan. In Frankrijk is men er dit jaar toe overgegaan Parijs van aardgas te' voor zien, zowel voor huishoudelijk gebruik als voor de industrie. Het gas wordt helemaal vanuit Lacq, dichtbij de Pyreneeën, aangevoerd door middel van pijpleidingen. De hoeveelheid aardgas in Lacq wordt geschat op 200.000 miljoen kubieke meter Vanuit Lacq gaat verder een netwerk van pijpleidingen naar Toulouse, Bordeaux, Nantes, Besangon en kleinere steden, maar ook naar industriegebieden, die voordien geen directe beschikking hadden over andere energiebronnen. Ook streeft de Franse regering er naar aardgas te brengen in de zgn. achtergebleven gebieden om het aantrekken van industrieën aldaar te stimuleren. Het aardgasproject heeft in Frankrijk reeds goede resultaten opgeleverd. De pijpleiding, die b.v. Toulouse, Bordeaux en andere streken van het zuid-westen van aardgas voorziet is van groot be lang gebleken om de bovenmatige concentratie van industrie in het noor den en oosten van Frankrijk te ont lasten In het buurland Italië heeft de ont dekking van aardgas nieuwe hoop ge bracht voor het armoedige zuidelijke gebied van Lucania. Verder is het aard gas een enorme energiebron voor de industrie van Milaan en omgeving. Ook de Russen breiden de exploitatie van hun zeer aanzienlijke voorraden aardgas steeds meer uit. Reeds ver scheidene jaren betrekt Moskou aard gas uit een gebied, dat 800 km naar het oosten ligt en kortgeleden is een pijp leiding van bijna 500 km lengte gereed gekomen tussen Karadag, Azerbeidsjan waar een rijk gasreservoir is en Tbilisi, de hoofdstad van Georgië De Sovjet-regering heeft gisteren aan de ambassades van de V.S., Engeland en Frankrijk een nieuwe nota inzake de luchtcorridors naar West-Berlijn doen toekomen. Van welingelichte diplomatie ke zijde te Moskou wordt vernomen, dat de nota een antwoord vormt op de wes telijke boodschap van 8 september j.l. De Sovjet-regering zou opnieuw de wes telijke argumenten verwerpen. opuauaApv (Van onze verslaggever) Het congres van de r.-k. ambte. narenvereniging A.R.K.A. in Arn hem heeft gisteren een motie aan genomen, welke was ingediend door de afdeling Bussum. In de motie wordt de mening uitgespro ken, dat de promotiekansen voor de ambtenaren van de belasting dienst verbeterd dienen te worden en dat dit onafhankelijk van de al gemene herziening van de ambte narensalarissen, welke op 1 janu ari 1962 wordt verwacht, dient te gebeuren. Tevens verlangt de mo tie, dat een en ander met terug werkende kracht geschiedt. Bij cle beantwoording: van een groot aantal opmerkingen aangaande het be stuursbeleid verklaarde algemeen voor zitter mr. Boot, dat op korte termijn een groep deskundigen voor de A.R.K.A. zal bezien, of het beginsel „Ambtenaren staken niet" nog gehandhaafd kan wor den. Door deze beslissing wordt er getornd aan de conclusie van een A.R.K.A.-rap port, dat enkele jaren geleden werd uit gebracht en' waarin 1e solidariteit van de ambtenaar met de overheid werd uitgesproken. In de loop van de tweede congresdag had de directeur van het A.R.K.A.-bu reau, dr. W. J. J. Dijsselbloem, meege deeld, dat op 24 oktober a.s. het over leg tussen de delegaties met betrekking tot de algemene salarisherziening voor de ambtenaren zal worden hervat. Men zal dan weer een reeks van ver gaderingen met tussenpozen van veer tien dagen krijgen. De A.R.K.A. hoopt dat de regeringsdelegatie met een dui delijk mandaat aan de conferentietafel kan verschijnen. Immers, in een perio de van enkele maanden lopen in het particuliere bedrijfsleven maar liefst 198 collectieve contracten af. Wil de re gering de tijd nemen om uit de massa nieuwe contracten het gemiddelde loon peil te distilleren teneinde dit als ver gelijkingsnorm voor de ambtenarensala rissen te kunnen gebruiken, dan gaat de reeds lang acute kwestie van de sala riëring opnieuw op de lange baan. Over het idee van de christelijke bond om voor het lopende jaar een uitkering ineens te vragen zei mr. Boot, dat dit plan niet met de andere organisaties is doorgepraat en daarom ook van weinig praktische betekenis is. Met betrekking tot het structuurvraag- stuk van de katholieke sociale organisa ties moest de voorzitter laten weten, dat het nog niet zeker is, dat alle katholieke sociale organisaties op basis van de brief van het episcopaat aan de op bouw van een groot katholiek verbond van de arbeid zullen meewerken. Noodzaak erkend Bp een bespreking van de talrijke de siderata. welke door de afdelingen naar voion waren gebracht, liet het bestuur blijken dat er voor een geëmotioneerd optreden nauwelijks reden is. De rege ring erkent langzamerhand de noodzaak dat er voor de ambtenaren iets moet gebeuren. Er zal dan ook stellig iets ge beuren, de vraag is alleen: hoe? De zuidelijke A.R.K.A.-afdelingen toonden zich bijzonder militant ge durende het congres en dit bleek o.m. uit het grote aantal voorstellen dat was ingediend. Op voorstel van de afdeling Breda bijv. besloot het bestuur te bevorderen, dat in het werkprogram van de K.V.P. een onderdeel „ambtenarenzaken1 wordt opgenomen. Aan politiek doen Opnieuw werd bevestigd dat de amb tenaren aan politiek moeten gaan doen; in deze zin, dat de wens van de A.R. K.A. gehoord te worden in het parle ment alleen verwezenlijkt kan worden als de A.R.K.A.-leden zich op politieke vergaderingen sterker dan tot dusverre laten gelden. Op voorstel van Tilburg wil het hoofdbestuur overwegen het in stituut van de collectieve verzekeringen uil te breiden. Het hoofdbestuur voelde weinig voor het idee van de afdeling Roosendaal om steppen te ondernemen, die leiden tot het geven van renteloze voorschotten aan overheidspersoneel voor de aanschaf van duurzame gebruiksgoederen. In antwoord op voorstellen van Bus sum en Roosendaal liet het hoofdbe stuur weten, dat het blijft streven naar een totale afschaffing van de gemeente classificatie. Maastricht en o.a. Tilburg hadden aangedrongen op een streven naar werktijdverkorting tot vijf maal acht uren. Ook wordt gestreefd naar een algehele afschaffing van de pen sioenkorting en naar het waardevast maken van de pensioenen. Een welomschreven wens in het pak ket, dat na 31 december bij de onder handelingen ter tafel zal komen, is de kerstgratificatie. Hiervoor had o.a. de afdeling Zeeland-noord vurig gepleit. De Noordrhodesische regering heeft gisteren in een verslag over het vlieg ongeluk van 18 september, waarbij se cretaris-generaal Dag Hammarskjoeld en veertien anderen om het leven kwa men, gezegd dat de oorzaak nog steeds niet is vastgesteld. Zij sluit de mogelijkheid van sabotage uit en leidt uit het tot dusver ingestelde onderzoek af dat er sprake is van een ongeluk. Zij wijst er op dat de commis sie van onderzoek nog steeds bezig is gegevens te verzamelen omtrent het on geluk. Kenneth Kaoenda. een politiek leider uit Noord-Rhodesië, heeft gisteren echter in New Delhi gezegd, dat hij „sterke verdenkingen" koesterde omtrent dit vliegongeluk. Kaoenda, die op een persconfentie sprak, zei, dat kort voor het gedoemde vliegtuig boven het vliegveld van Ndola verscheen, even een ander vliegtuig bo ven het vliegveld vloog. „Wat gebeurde met dit vliegtuig' zo vroeg hij. „Waarheen ging het? Nie mand heeft er naar gevraagd. Dit is nogal mysterieus". De Britse trailer „Arctic Viking533 ton is gisteren ter hoogte van Flambo- rough Head aan de Engelse oostkust ge kapseisd cn gezonken. Veertien beman ningsleden slaagden cr in aan boord van een sloep te komen van de Poolse log ger „Derkacz". Vijf opvarenden worden vermist. premier Kroestjev heeft op de tweede dag van het partijcongres weder om de ineenstorting van „het kapita lisme" voorspeld en naarstig speurt hij naar tekenen, welke daarop duiden. Bekend is, hoe Marx dit in zijn dagen ook reeds deed, doch ook hoe zijn Verelendungstheorie door de feiten in in het gezicht is geslagen. „Het kapi talisme" heeft zeker belangrijke meta morfosen ondergaan en de evolutie staat niet stil. Dat de Marxistische kri tiek daartoe het hare heeft bijgedragen, valt niet te ontkennen. Belangrijke sociale ontwikkelingen bleken echter heel goed samen te gaan met het be houd van de vrije ondernemingsvorm en het concurrentiebeginsel. De wel vaart, ook voor de brede massa, stijgt in tal van Westerse landen. Het werk loosheidskwaad is wel niet overal uit gebannen, maar toch aanmerkelijk in geperkt, terwijl er elders zelfs een schreeuwend gebrek aan arbeidskrach ten is ontstaan. Het communisme heeft zeker ook enorme economische vorde ringen geboekt, in de Sovjet-Unie vooral. Maar we moeten bij de be oordeling daarvan toch in hoofdzaak I afgaan op hetgeen als officiële waar heid wordt voorgedragen. Tekortko mingen worden in een aantal gevallen officieel aan de openbaarheid prijs gegeven, doch hoe veel blijft er in het duister? Oost-Duitsland is een tijd lang min of meer een open boek gebleven. Het Westen las er echter zulke verschrikkelijke dingen, dat het nu maar is dichtgegooid. Een enorm program belooft het Sovjet-volk nu binnen een tiental jaren vrijdom van directe belasting en een heleboel gra tis verzorging. De staat, die alle han del en prijzen en lonen in handen heeft, weet echter langs indirecte weg toch wel aan zijn trek te komen. We moeten niettemin realistisch zijn en de grootse prestaties van een Sov jet-Unie erkennen. Als we echter ook maar beseffen, dat ze mede gebouwd zijn op stuk geslagen vrijheden en het puin van de democratie. We moeten ons in het Westen niet van de wijs laten brengen door de brede propagandistische woorden stroom uit de mond van Kroestjev. Het feit alleen al, dat die ook vrijelijk kan binnengolven in de Westerse pu- bliciteitsorganen, geeft aan onze leef wijze een superioriteit, die het com munisme nooit zal kunnen bereiken. £)e katholieke middenstandsbond heeft laten blijken, dat hij de prijzen politiek van minister De Pous niet meer onvoorwaardelijk kan aanvaar den. De loonintensieve bedrijven ko men er door in de knel te zitten. Speciaal heeft men daarbij het oog op de bezorging van brandstoffen, brood en melk. Door de krapte op de arbeidsmarkt is het heel moeilijk aan bezorgend personeel te komen en dat drijft de lonen natuurlijk op. Daar door worden de winstmarges in de vastgestelde prijzen steeds geringer. De katholieke middenstandsbond pleit nu voor differentiatie in de prijzen- vastzetting. We kunnen ons voor stellen, dat de minister van econo mische zaken dit betoog niet zonder bedenking zal aanhoren. Dat zou weer een heel nieuw stelsel van richtlijnen vereisen met alle bureaucratische aan kleve van dien. Toch hebben de mid denstanders op zich gelijk. De strakke eenvoudige stelregel, dat geen loons verhoging mag doorberekend worden in de prijzen, schept onbillijkheden en gevaren. Wij vragen ons af, of de oplossing niet hierin gevonden kan worden, dat het element „bezorging" verwijderd wordt uit het begrip „prijs" en afzon derlijk wordt bekeken. Dan zou voor de bezorging een toeslag op de prijs gelegd kunnen worden. Wie die toe slag niet wil betalen, kan de benodigde produkteri dan zelf gaan halen in win kel of zaak. Zo blijft de prijzenstabilisatie on getwijfeld een groot goed gehand haafd. maar is er toch een marge voor de loonintensieve bedrijven. •rlO voor beginnen Al» s stop lucW»9l V 9 trek rustig' nVialeer niet'. Uit kringen van de V.N. wordt ver nomen, dat de Belgische minister van buitenlandse zaken, Paul-Henri .Spaak, na de moord op prins Rwagasore een te legram heeft gezonden aan de voorzitter van de Veiligheidsraad, waarin hij waar schuwt voor een dreigende staatsgreep en nog meer politieke moorden in het door België bestuurde gebied Oeroendi. Wij vallen deze nazomer van de ene bijzonderheid in de andere. De sep tembermaand, die qua temperatuur ver uitstak boven alles wat tot nu toe in de annalen van de Bilt bekend was, blijkt nog niet het eind van de „zo merperiode", die dit jaar pas "na augustus is begonnen. Wij Ieren nu al een maand lang in een temperatuur, die boven het ge middelde ligt. Niet zo maar een beetje, maar temperatuur-overschotten vu. 4 tot 5 graden zijn geen uitzondering. Op 26 september leek het er op, dat het einde van deze zachte periode was ge komen, maar hierna is toch weer een stijging gekomen. In onze grafiek geven wij dag voor dag weer hoe ver wij de afgelopen pe riode boven onze meteorologische stand hebben geleefd.

de Stem | 1961 | | pagina 3