1200 in Y eranderingen politiek van Bonn? I [Grootste vechtersbazen meteen de grens over vijftig Drie „vrije boer deri jen op inzetbedrag verkocht STUNTTEAM „WHISKY Ponomarenkoonverwachts (en kwaad) naar Moskou Pot (13600,-) Leur naar Drukke dag voor erewacht Exclusief In VS.: melk radioactief En een hartig woordje in Moskou Direct verband? niet „Tactloos" Er werd niet geboden... MUITERI J IN BELGISCHE GEVANGENIS Dagblad Dc Stem verwarming ■0.- DAGBLAD VOOR ZEELAND >0) 2.44.88 (01623) 23.12 8541 (15 LIJNEN) Ochtendmist J Pachten Bourguiba wil „schoon schip" in Bizerta CDU en FDP zijn akkoord p. Bakker n.v. llOle JAARGANG No. 23801 '.'oor Gou, io; jii eit VctrLerici" lUittave: N V Uits Mn. Neerlandia. Directeur: E H. B Brader. I Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, J. v. Hootegem, mr. dr. A. J J. M. des, mr. H M. L. de Rechter, P. V. M. Ivercauteren L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (4 lijnen). Postgiro 278841 VRIJDAG 13 OKTOBER 19G1 Abonnementsprijs 7.per kwartaal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan* vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. f 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. f Bureau voor do Ze=uwse Eilanden: Goes. Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) HAAG TOT TWEE RUSSEN: ERUIT! I GOLUB .later pralen.... De pot is er uit. Een puzzelaar uit Leur heeft deze week de spij- zodanig op de kop getikt, dat hij nu ruim f 3600.- rijker is. Het ;evolg is dat we nu, voor wat de [l-2-3-pot betreft, weer van voren af Van kunnen beginnen. Geen nood :hter! De dagen worden korter en le puzzelanimo neemt toe. Gevolg: icn pot die altijd de moeite waard Volgende week de gelukkige? iln het zuiden van de Verenigde Staten blijkt de melk radioactive jodine te bevatten, heeft gisteren de Amerikaanse dienst voor de volksgezondheid in Washington bekend gemaakt De radioactiviteit in melk werd ge constateerd in Louisiana, Georgia, Zuid- Carolina, Mississippi, Florida en Mis souri. Het hoofd van de gezondheidsdienst verklaarde dat de regering ,.de situatie nauwlettend in het oog houdt". De dienst heeft al eerder een verho ging van de radioactiviteit in de atmo sfeer boven een groot deel van het land gemeld, sinds de Russen hun proeven met kernwapens hervatten, maar het 1)E KUSSEN Popov en Chibacw, van de Sovjetambassade in Nederland, zijn ons land uitgewezen. Zaterdag, te middernacht, moeten zij het land hebben verlaten, zo heeft de Nederlandse regering de tijdelijk zaakgelastigde van de Russische ambassade laten weten. Het komt er dus op neer dat beide beren, die zich maandagavond tijdens bet gevecht op Schiphol bijzonder ver dienstelijk hebben gemaakt voor hun vaderland, vandaag bel vliegtuig zullen moeten nemen. Gisterenmiddag om half zes werd de tijdelijk zaakgelastigde ontboden op het ministerie van buitenlandse zaken. Tien minuten later stond de heer Gaenko weer buiten, met een bijzonder fors ge stelde aide-memoire in zijn zak. Daarin zegt onze regering dat zij in tussen de rapporten heeft ontvangen over wat zich maandagavond op Schiphol heeft afgespeeld. Daaruit is gebleken, aldus de aide-mémoire, dat het op Schip hol aanwezige personeel van de Sovjet- russische ambassade, met inbegrip van de ambassadeur, zich schuldig gemaakt heeft aan gewelddadig optreden tegen over Nederlandse ambtenaren in de uit oefening van hun functie. De ambassade is er ook niet voor te ruggeschrokken een persconferentie te beleggen ..waarin een aantal lasterlijke en derhalve onaanvaardbare aantijgin gen jegens Nederlandse autoriteiten worden geuit". Op grond daarvan, zo zegt de re gering, kan het verblijf in Nederland van de heer Chibaew, die de eerste was die op Schiphol tot handtaste lijkheden overging, en van de heer Popov, die de bewuste persconferen tie heeft gehouden en die zich ook schuldig heeft gemaakt aan het ple gen van geweld tegen Nederlandse ambtenaren, niet langer worden toe gestaan. Een passage wijdt de aide-mémoire dan nog aan de ambassadeur zelf: ,,De Nederlandse regering heeft ook bericht van gisteren is het eerste dat overigens ernstige redenen tot beklag betrekking heeft op radioactiviteit in voedsel, over het optreden van de ambassadeur van de U.S.S.R., die aanwezig was op Schiphol en de bedoelde handtastelykhc- den niet slechts heeft gedekt, doch daaraan ook persoonlijk heeft deelge nomen". En daaraan wordt dan toegevoegd dat de Nederlandse regering hierop nog na der in Moskou bij de Sovjetregering zal terugkomen. Deze klare taal sprekende aide-mémoi re kon niet aan ambassadeur Ponoma renko zelf worden aangeboden, want die was gisterenmiddag om half één, nog al tijd giftig, naar Moskou vertrokken. Kort tevoren had hij nog eenmaal ge probeerd te worden toegelaten bij Go- lub, maar toen hij te horen kreeg dat die voor een praatje met Ponomarenko niets voelde, vertrok hij meteen naar de Sovjet-hoofdstad. Of dit vertrek regelrecht in verband staat met de zaak-Golub? „De ambassadeur is vertrokken om het partijcongres in Moskou bij te wonen", zei de ambassade. Of er dan niet over de kwestie-Golub zou worden gesproken? „Dat iigt voor de hand", luidde 't antwoord. Maar dat het overhaaste vertrek van Ponoma renko toch wel direct verband houdt met de asielaanvrage van de ge leerde lijkt bijzonder waarschijnlijk. De ambassadeur had n.l. voor de komende dagen afspraken lopen! PONOMARENKO ....giftig af.... u gaat veel te ver, ik zeg niets meer, u bent geen goed journalist!" Even daarvoor was hij ook al uitge vallen, toen men hem vroeg of hij dacht voorgedragen te zullen worden voor een functie in het presidium van de Opper ste Sovjet. „U weet niet wat u vraagt", bitste hij terug. Keurig in de kleren stapte hij vervol gens in het vliegtuig, onderaan de trap toch nog een diplomatieke glimlach op brengend voor het traditionele plaatje. Zijn groenachtige kostuum en witte over hemd vormden een opvallende tegenstel ling tot de kleding die hij maandag avond op Schiphol droeg. Maar toen moest er ook gevochten worden. Daar voor trek je je beste pak niet aan. Ponomarenko zal twee weken wegblij ven, zo is op de ambassade meegedeeld. Tijdens de vlucht naar Moskou had hij gezelschap van de Nederlandse C.P.N.- secretaris Paul de Groot, die met zijn vrouw Moskou-waarts ging, ook voor het 22e partijcongres. Ponomarenko's humeur werd er bij zijn verti'ek niet beter op. Terwijl hij naar het Tupolev-toestel liep, marcheer den enkele journalisten met hem op, intussen vragen stellend. De tolk had al duidelijk gemaakt dat de ambassadeur „geen tijd" had die te beantwoorden, maar hij bleef, al lopende, toch ant woorden. Totdat een verslaggever van een Am sterdamse krant hem woedend maakte met de vraag: .Denkt u dat u uit Nederland zult worden uitgewezen?" Kwaad ant woordde hij: „Uw vraag is tactloos, door W. VAN DER ST® DE POLITIE te Nijmegen heeft vier jongens in de leeftijd van 8 tot 14 jaar aangehouden wegens beroving van een 73-jarige vrouw nabij de Heilige-Land- stichting. Zij hadden haar in het duister een. portemonnee met veertig gulden ontnomen. DE LANDBANK N.V. in Den Haag heeft ondershands de panden die de Republiek Indonesië in Wassenaar en Den Haag bezat, aangekocht. DE BELGISCHE sigarettenfabriek ..Fa- roka" op Oost-Ja va heeft op het eiland Lombok, een van de Kleine Soenda-j eilanden, proef aanplantingen van Turkse' tabak laten aanleggen, naar men ver-j wacht met veel succes. MAX. J. KORTLANDER. de componist van vele populaire songs ,,Tell me", moon" cn ..Bygones" is gisteren op A Any time, any day, anywhere", „Red 71-jarige leeftijd in New York overle den. DE CUBAANSE ambassade in Parijs heeft bekendgemaakt, dat Eduardo Mayea Aroca, Cubaans consul in Parijs, I ift ontslagen wegens „verraderlijke con-1 tketen" met de Amerikaanse ambassa de. KIEL zal op de werven van de Ho- ■aldswerke op 21 oktober de eerste van oen serie van twaalf duikboten voor de Westduitse marine te water worden ge laten. MGR. F. HENGSTBACH, bisschop van tsEssen. is door de H. Stoel benoemd totj legerbisschop in West-Duitsland. DE CHOLERA heeft in Manilla gisteren! |weer 16 mensenlevens geëist. Het totaal; aantal doden in de Philippijnen is door deze cholera-epidemie gestegen tot 49. J Weersverwachting van het K.N.M.I. J t tot vanavond, opgemaakt gisteren- t J avond 23.15 uur: f Droog weer cn in de ochtend op vele i plaatsen mist of laaghangende bc- wolking, maar ook zonnige perioden. Weinig wind, dezelfde middagtem- f peraturen als gisteren of iets lagere. t Vandaag: zon onder 17.52, uur, maan J i oiuler 20.06 uur. Van de zijde van de Sovjet-ambassade N beweerd dat Golub gezegd zou hebben in het geheel niet meer voor een gesprek met een lid van de Russische ambas sade te voelen. Dat is later door het ministerie van justitie tegengesproken. Golub wilde op dit moment nie mand ontvangen. Later mogelijk wel, doch dan blijft de eergisteren ge stelde voorwaarde van kracht, met name, dat de Russische regering maatregelen neemt die overkomst van mevrouw Golub mogelijk ma ken. Gisteren heeft Golub de brief ontvan gen, die zijn vrouw hem via het ministe rie van buitenlandse zaken had gezon den. Ongeopend is de brief aan de Rus ter hand gesteld, zo deelde de Vreem delingenpolitie mee. De Westduitse ambassadeur in de V.S., prof. Wilhelm Grewe, is gisteren in Bonn aangekomen om met de minister van buitenlandse zaken, Heinrich von Brentano, te sprekev over onderhandelingen tussen Oost en West over Berlijn. Hij zal tijdens zijn verblijf in Duits land ook Adenauer ontmoeten. Men verwacht in de V.S. en elders, gelijk bekend. overigens volgens offi cieel onbevestigde berichten een ver andering in de Westduitse buitenlandse politiek. Von Brentano heeft gisteren te kennen gegeven, dat alle onderhandelingen over een Europese veiligheidszone tegelijk met die over de oplossing van de poli tieke kwesties gehouden moeten worden en dat het veiligheidsvraagstuk niet kan worden opgelost op basis van een ver deeld Duitsland. Van een de facto er kenning van Oost-Duitsland kon geen sprake zijn, volgens Von Brentano. Wel zei hij, dat de regering „zekere werkelijkheden" niet ontkende. Kansen op onderhandelingen met Oost-Duitsland waren, naar zyn mening, echter klein. In het kamp van de Westelijke Grote In het paleis van justitie te As sen zijn gisteren drie van de zeven boerderijen verkocht van de z.g. Vrije Boeren die hebben geweigerd hun verplichtingen jegens het Landbouwschap na te komen. De bedrijven die zijn verkocht zijn van K. Hartman, D. van der Sleen en B. Nijmeijer, allen te Hollandsche- vcld. Deze percelen zijn op de inzet blijven staan. Ze werden respectievelijk op 17.000 gulden, 70.500 gulden en 90Ó0 gul den door het Landbouwschap ingezet. Er werd tijdens de rechtszitting in het geheel niet geboden. De boerderijen van B. Martens, B. van der Weide en J. Wachtmeester, al len te Elim. en die van de gebroeders Redder te Hoogeveen, werden niet ver kocht, Juist voor de executie kwam het bericht af dat een actiecomité bestaan de uit .Vrije boeren" had verklaard aan de verplichtingen van deze boeren te zullen voldoen. Van een massaal optrekken naar As sen en de aangekondigde demonstratie is weinig terechtgekomen. Wel was de gehele gemeentepolitie ge consigneerd en versterkt met rijkspoli tie. De wegen naar het paleis van justitie waren voor het motorverkeer gesloten. Na de rechtszitting zijn de boeren naar Hoogeveen vertrokken waar zij een na bespreking hielden. Van de zyde van het Landbouwschap werd desgevraagd meegedeeld dat het nog niet bekend is wat het Landbouw schap met de boerderijen gaat doen. (Advertentie) Men herinnerde er overigens aan dat het vonnis nog niet definitief is. Waarschijnlijk zuilen de betrokken boeren rustig op de boerderijen blij ven mits zij pacht betalen, zo deelde men verder mee. Ook is het denk baar dat het Landbouwschap de boe ren het aanbod zal doen dat zij de boerderijen terug kunnen krijgen voor het bedrag dat het Landbouw schap er voor heeft betaald, uiter aard, zo zei men, met aftrek van de kosten die het Landbouwschap voor deze procedure heeft moeten ma ken. Het bestuur zal zich over de nieuwe ontwikkelingen nog moeten beraden. De Tunesische president Bourguiba heeft gisteren meegedeeld dat hy de Franse regering een nota heeft gezon den met het verzoek onderhandelingen te beginnen over de ontruiming van de Franse marinebasis by Bizerta. Hij zei dat de vrije wereld Bizerta niet nodig had voor haar collectieve verde diging. ..Generaal De Gaulle heeft zelf erkend dat het geen onderdeel is van de NAVO", voegde hij er aan toe. Dreigement Volgens Bourguiba zou terugtrekking der Franse troepen de „beste defensie" voor Bizerta zijn, omdat Rusland geen basis zal aanvallen die niet door buiten landse troepen wordt bezet. „Daarom moet deze basis ont ruimd worden, zodat Tunesië niet gedwongen wordt een nieuwe bloedi ge slag te leveren en zijn politiek te wijzigen". Deze laatste opmerking scheen de bedekte bedreiging in te houden van een nieuwe Tunesische aanval op Bizerta. Vier overheerst intussen de verwach ting, dat er een „pauze" in westelijke conferenties zal zijn, tot na de opening van het communistisch partijcongres in Moskou, op 17 oktober. Officieel is gis teren te Londen meegedeeld, dat de plannen voor het houden van een confe rentie van ministers van buitenlandse zaken van de Westelijke Grote Vier zijn „afgelast". Aan de grens tussen Oost- en West- Duitsland blijven, hangende de politieke spanning, de incidenten voortduren. Zo is gisteren een Westduitse journalist Kurt Lichtenstein, chef-verslaggever van de Westfaelische Rundschau op een grensweg tussen Zicheril en Kaiserwin- kel in de buik geschoten en ontvoerd door Vopo's. Lichtenstein stond op een grensweg te praten met Oostduitse boerenarbeiders. Een Vopo schoot op hem van een af stand van 70 meter en raakte hem in de buik. Vervolgens stak een andere Vopo de weg over en sleepte Lichtenstein over de grens Oost-Duitsland binnen. Deze journalist was in het grensgebied om in lichtingen te verzamelen. Een ander geval van bruut optreden der Vopo's speelde zich af te Berlijn. Daar zijn in de nacht van woens dag op donderdag tien Vopo's de grens naar West-Berlijn overgegaan onder leiding van een officier. Zij beweerden dat zij een overgelopen collega zochten. Om drie uur 's nachts hadden de Vopo's een huis omsingeld, dat in de Franse sector staat. De angstige bewoners schreeuwden om hulp en alarmeerden de Berlijnse politie. Toen twee politie-auto's ter plaatse gearriveerd waren, trokken de Vopo's terug. maar niet dan na een felle woordenwisseling. Zij beweerden, dat de woning op Oostherlijns gebied lag. Toen zij die bewering niet gestand konden doen, zeiden ze, dat zij naar een collega zochten, die was weggelo pen. Later bleek dat vier uur tevoren een 21-jarige Vopo de grens naar de Franse sector was overgegaan. Acht andere Oostberlijners wisten eveneens veilig over de grens te komen. Alweer een plaatje van een gekreukte wagen... Iedere dag zyn er zulke foto's te maken op de wegen. Maar gisteren was het op de rijksweg Amsterdam- Den Haag toch wel een heel bijzonder ongeluk: meer dan vijftig mensen raak ten gewond bij een werkelijk massale autobotsing. Het begon met een mist bank... en een auto die daarvoor plot seling afremde. Op pagina 13 kunt u er alles over lezen. Vijftien veroordeelden in de gevange nis in de Belgische plaats Oudenaarde zijn in bpstand gekomen omdat zij zoals zij zeiden te weinig eten kre gen. Nadat alle pogingen van het per soneel om hen te bewegen na het „luch ten" naar de cellen terug te keren wa ren mislukt, werd een beroep gedaan op de gendarmerie. Intussen richtten de muiters met behulp van tafels en banken een versperring op de binnen plaats van de gevangenis op. Hoewel zij zich hadden „gewapend" met stukken meubilair, slaagden vijf rijkswachters er zonder veel moeilijkheden in de gevan genen tot inkeer te brengen. Een van de gendarmes werd licht aan het been ge wond. Enkele ruiten sneuvelden. De aan stokers werden naar de gevangenis in Gent overgebracht. De C.D.U. en de F.D.P. hebben gis terenavond bekendgemaakt dat zij het volkomen eens zijn over een beleid voor een Westduitse coalitieregering. In een communiqué dat werd uitgegeven na een bespreking tussen commissies der twee partijen, werd gezegd dat de kwestie van functieverdeling' volgende week zou worden besproken. Tegen de verwachtingen in is men op de bijeenkomst van gisteren kennelijk afgebleven van de lastige kwestie wie kanselier van de coalitieregering dient te zijn cn hoe het kabinet zal worden sa mengesteld. Adenauer heeft overigen, voorspeld dat men hem weer zal kie zen ftet li rvu. tijd <nn te De erewacht bij het paleis Huis ten Bosch in Den Haag is gisteren intens m. - geïnspecteerd toen koningin Juliana U.50 uur Z°n °P UUr' maa" °p drie ambassadeurs ontving, die haar hun geloofsbrieven aanboden. Het waren van boven naar beneden: de nieuwbenoemde ambassadeur van Uruguay, J. F. Yriart: de ambassadeur van de republiek Gabon, G. Damas: en de ambassadeur van Nicaragua,j dr. A. M. Arguelle. Vraagt onze gratis catalogus Bnktun 18Hillep"; (02520)J^S8_J Wij verzenden ook geschenkpakketten met bloembollen naar het buitenland, m yfö JSeerlandiu-pers Een onzer verslaggevers is de eerste Nederlandse journalist geweest die in de gelegenheid was als passagier omhoog te gaan met een stuntteam straaljagers van de Koninklijke Luchtmacht. Dit kon dankzij de welwillende samenwerking van de chef van de luchtmachtstaf, de Luchtmachtvoorlich tingsdienst, de commandant van dc vliegbasis Woensdrecht en de vliegers van het T-33-stuntteam „Whisky". Behalve het unieke avontuur dat hij daarmee voor u beleefde, ontdekte hij ook dat het formatiestunten niet zomaar wat loze waaghalzerij is om indruk te maken op argeloze leken. Hoe uniek de onderneming was mocht ondermeer blijken uit het feit dat de verzekeringsmaatschappij, die bijna alle luchtvaartverzekeringen in ons land behandelt, geen precedenten vond cn de premie afzonderlijk moest vaststellen. Over alle belevenissen van die dag bij de luchtmacht wordt in een reportage op pagina 9 uitvoerig verhaald, een exclusieve reportage over hei

de Stem | 1961 | | pagina 1