aablftP Sovjets: Golub „niet helemaal normaal" Jules kreeg toch zijn tien mille ....en kan nu naar zijn moeder ALS WIJ HEM MOGEN SPREKEN, WIL HIJ VAST WEER TERUG... WERELDOMROEP IN NIEUW HUIS „vergat over MIKOJAN vredesverdrag te praten Antoon Gooien valt uit trein: vrij licht gewond ROOD OFFENSIEF TEGEN DEN HAAG Kolonel moest trap vegen Soebandrio: weer vrienden met Nederland, maar dan géén overdracht aan „Kiplekker schilder zelf met DAGBLAD VOOR ZEELAND LACHWEKKEND ANDERSOM VRAGEN Generaal omgekomen Helikopter in de lucht ontploft Rusk drong op spoed aan Canada spreekt KLM aan Gromyko al te zonnig gestemd Droog weer dubbeltjes op hun kant... Jongen onder tractor gedood 101e JAARGANG No. 23800 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr dr. A. J J. M. Mes, mr. H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (4 lijnen). Postgiro 278841 DONDERDAG 12 OKT. 1961 Abonnementsprijs 7.per kwartaal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt - IBiihnreaus: Terneuzen: I.Tsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG: Niauwstraat 41 - telefoon 2893) Is de Rus Golub een belangrijk man? De Sovjetambassade doet haar uiterste best te worden toegelaten tot de gedroste biochemicus, wiens vrouw (die samen met haar man onderzoekingswerkzaamheden ver richtte) verkoos terug te gaan naar Rusland. Een aide-memoire, dat de Russische ambassade gisteren de Neder landse regering overhandigde, probeert het nu voor te stellen alsof Golub niet helemaal goed bij zijn verstand is. „Als we met hem kunnen praten zonder dat daarbij druk op hem kan worden uitgeoefend, zal hij te zijner tijd zeker besluiten naar de Sovjet-Unie terug te gaan", beweert de Russische ambassade. een ellenlange uiteenzetting van de gang van zaken op Schiphol, en van wat daar voor en daarna gebeurd was. De Rus sische visie daarop is al voldoende be kend. Dat de marechaussee zich niet ont zien heeft de ambassadeur zélf tc weer streven, windt de Russen nog aUijd he vig op. Dit detail spreekt trouwens ken nelijk de gehele wereld aan. Ameri kaanse kranten konden er niet over uit dat men in Nederland gewoon maar een Russische ambassadeur een klap op de neus durfde geven! Het boeiendste wat Popov de pers gisteren wist te vertellen is wel ..dat het wérkelijke standpunt van de heer Golub tegengesteld is aan wat hij de Nederlandse politie zou hebben ver teld". En daarom, aldus de Rus, willen we met hem praten. Zonder dat dc gehate B.V.D. daar bij is, om „druk op Golub uit te oefenen". ,,Ik wil helemaal niemand van de Sovjetambassade spreken", aldus heeft Golub zich gisteren uitgelaten. Bij een van de verhoren, die hem afgenomen moeten worden in verband met zijn De zaak Golub is de wereld nog niet uit. Terwijl van Nederlandse zijde druk gewerkt wordt aan het onderzoek naar de antecedenten van de man die asiel vroeg hij zal mogelijk tot het moment van een beslissing huisvesting krijgen in de „Rozenhof" bij Zutphen zijn de Russen een offensief begonnen. ITet aide-mémoire was de eerste aan val. Na de vraag om een onderhoud te hebben herhaald, stellen de Russen daar in vast dat „de ambassade feiten be kend zijn geworden die afwijkingen in de geestelijke toestand van Golub be vestigen". Dat feit is dan waarschijnlijk Golubs beslissing in de vrije wereld te blij ven Overigens doelen de Sovjets op de verklaring van mevrouw Golub, die maandagavond immers zei dat haar man ..in de war" was en dat hij, als hij weer bij zijn zinnen kwam. haar zou volgen. Nu knoopt de Sovjetambas sade daaraan vast dat er al eerder te kenen waren geconstateerd die er op asielaanvrage is hem meegedeeld dat wezen dat Golub niet helemaal nor- de ambassade van zijn land dit verzoek maal was. tot de Nederlandse regering heeft ge- Met veel ophef signaleren de Russen r^cRG in hun aide-mémoire, dat van begin tot eind een heilige verontwaardiging de monstreert, dat Golub bij zijn komst naar het Aeroflot-kantoortje op Schiphol geen veters in de schoenen had en geen das droeg. Daaruit blijkt dan, volgens lien, dat dc geleerde een gevangene van de Nederlandse politie was. Dat Golub zonder veters en das arriveerde is juist. Maar dat is dc gebruikelijke methode hij arrestanten. En ieder die asiel vraagt is, totdat het hem verleend wordt, een arrestant. Maar de Sovjets maken er nu van „dat er geen twijfel aan bestaat dat de B.V.D. Golub geweld heeft aangedaan". De tweede aanval lanceerde* de heer Popov, van de Sovjet-ambassade, die een persconferentie gaf. Daar gaf hij Er is van de zijde van de gevluchte Rus echter helemaal geen animo om nog een praatje te maken. Ook deelde men hem mee dat de ambassade hem voor niet helemaal goed bij zijn hoofd had uitgemaakt. „De heer Golub voelt zich kiplekker bij ons", aldus liet commissaris Van Haarcn van dc Vreemdelingenpolitie weten. Dat hjj „psychisch gestoord" zou zijn, is alleen maar lachwekkend, werd daaraan toegevoegd. Ook sprak de commissaris met kracht de geruchten tegen als zou de heer Go lub geprobeerd hebben zelfmoord te ple gen. Het is volkomen uit de lucht ge grepen. Het Tweede-Kamerlid de heer Goed hart (P.v.d.A.) heeft de minister-presi dent vragen gesteld naar aanleiding van de kwestie-Golub. Zo vraagt hij waarom niet tijdig maatregelen zijn genomen op dat voorkomen had kunnen worden dat de Russen van de ambassade de mare chaussee konden hinderen in hun werk. Ook wil hij weten waarom het gesprek tussen de heer en mevrouw Golub is gearrangeerd in aanwezigheid van de Sovjet-ambassadeur, waardoor een wer kelijk vrij gesprek onmogelijk werd. Tenslotte vraagt de heer Goedhart waarom er nog geen maatregelen ge nomen zijn tegen de betrokken Russen en waarom hun uitwijzing nog niet is gelast. Bij een ongeluk met een helikopter van het Amerikaanse leger in Duits land zijn zes personen gedood onder wie brigade-generaal Henry M. Spengler, de commandant van de 32e luchtdefen siebrigade, en kolonel Everett Light, commandant van de 10e luchtdefensie- groep. Zij werden gedood toen de grote heli kopter in de lucht boven een geïsoleerd deel van Hohenfels, een militair oefen terrein, uit elkaar sprong. De Amerikaanse attaché in Kongo, kolonel Matlick werd gedwongen de treden leidend naar het Loe- moembamonument te vegen, tij dens een bezoek dat hij aan Stan- leystad bracht. De kolonel was op zijn eerste be zoek naar de Oostprovincie ver gezeld door de Amerikaanse am bassadeur Gullion, toen hij en zijn vrouw het Loemoembamonument wilden fotograferen, dat vroeger was gewijd aan koning Leopold II. Er kwam politie bij en de politie mannen wensten dat de kolonel de treden van Loemoemba's mo nument zou vegen. De kolonel en zijn vrouw namen het luchtig op. Mevrouw Matlick begon te lachen en zei tot de politie: „Kunnen jullie niet bij me thuis komen, om hem er toe te brengen het huis houden te doen?" Die opmerking wekte de lachlust van de politie mannen op en men ging als goede vrienden uiteen. Enkele maanden geleden nog wer den blanken afgeranseld als ze zich zelfs maar in de buurt van het monument waagden. y De Indonesische minister van buitenlandse zaken, Soebandrio, heeft gisteren in Washington ver klaard dat het Nederlandse aanbod de soevereiniteit over Nederlands Nieuw-Guinea over te dragen het wellieht mogelijk zal maken d Nederlands-Indonesische diploma tieke betrekkingen tc herstellen. Soebandrio zei dit na zijn onderhoud met zijn Amerikaanse ambtgenoot, Dean Rusk. t? ^.erz'e- Rcza Pahlevi, en zijn viouw Farah, zijn gisteren voor een kómen statlebezoek ln Parijs aange- DE SOVJET-UNIE zal deze winter de beschikking hebben over 200 interconth nentale ballistische projectielen. Op het ogenblik hebben de Sovjets een voor- raad van 35 tot 50 projectielen, die te allen tijde kunnen worden afgevuurd. IN LIBIË zijn bij een vliegongeluk der tien Engelse soldaten omgekomen Ver scheidene anderen worden gewond. HET NEDERLANDSE passagiersschip Tjisadane is bij het eiland Tristan da Cunha, waar gisteren weer twee kraters zijn opengebarsten, aangekomen. Het 1^ereVcteerd en opgenomen. Van links schip heeft een begin gemaakt met de naar rechts staande: mr. J. v. d. Hoe- evacuatie van de 260 bewoners. Hij deelde mede dat de Amerikaanse regering de hoop koesterde te kunnen helpen bij het tot stand brengen van een compromis-regeling van het Nederlands- Indonesische geschil. Hij bleef echter bij zijn verwer ping van het Nederlandse voorstel tot overdracht van de soevereiniteit over West-Nieuw-Guinea aan de Verenigde Naties. Niettemin juichte Soebandrio de Ne derlandse bereidheid de soevereiniteit op te geven, toe. ,,Wij hopen dat met het opgeven van hun aanspraken op de soevereiniteit over West-Irian. de betrekkingen tussen Indo nesië en Nederland tegelijkertijd kunnen worden genormaliseerd", zo verklaarde Soebandrio tegenover verslaggevers bui ten het bureau van Rusk. „Dit betekent dat West-Irian uiteinde lijk kan worden teruggegeven aan Indo nesië", voegde hij er aan toe. Over de term „uiteindelijk" werden hem door de journalisten vragen gesteld: was Indo nesië dan van plan een tussenvoorstel te doen? Maar daarop gaf Soebandrio het ontwijkende antwoord: „Dat weet ik niet". De Indonesische ambassadeur in Washington, Zairin Zain, voegde er la ter aan toe dat Indonesië de vriend schappelijke contacten met Nederland wenst te herstellen om te kunnen on derhandelen over een vriendschappelijke regeling van het geschil. Op de vraag of hij Amerikaanse steun had gezocht voor een amendement op de in de assemblee ingediende Neder landse resolutie, antwoordde Soeban drio: „Ik denk dat wanneer de Verenig de Staten kans zien beide partijen samen te brengen en een compro mis te bereiken, het in het beste be lang van iedereen zal zijn, de Ver enigde Staten inbegrepen". Het is wel duidelijk dat Rusk heeft aange drongen op een spoedige oplossing van het geschil. De afgevaardigde van de Afrikaanse staat Niger, Issoefoe Saiduo Djerma- koye, heeft in de algemene vergadering der Verenigde Naties het Nederlandse plan voor Nieuw-Guinea gesteund. Nederland moet echter zijn goodwill- inspanningen uitbreiden en intensiveren omdat het een groot vacuum in Nieuw- Guinea zou achterlaten dat moeilijk op te vullen zou zijn. Woensdagochtend vroeg is op de rotonde van het verkeersplein Ouden rijn hij Utrecht een trekker met op legger gekanteld, waarhij de lading van de wagen 17 ton lege flessen voor een groot deel in scherven veranderde (zie elders in ons hlad). De Utrechtse politie had een stevig karwei aan het schoonvegen van het wegdek... Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. DE BURGEMEESTER van Helsinki, Lauri Aho. en de Nederlandse ambassa deur, jhr. IT. van Rijckevorsel, hebben gisteren tulpebollen in de binnenstad van Helsinki geplant. Het is een tegencadeau van Utrecht, dat vorig jaar een kerst boom uit Helsinki had ontvangen. De Canadese regering heeft tegen de K.L.M. een proces aanhangig gemaakt, omdat deze maatschappij in gebreke zou zijn gebleven een bedrag van ruim 300.000 dollar te betalen voor het ge bruik van Canadese diensten bij vluch ten over Canada. De Pan American World Airways wordt aangesproken voor een bedrag van bijna een half miljoen dollar. Verkeersvliegtuigen die over Canadees gebied vliegen zonder daar te landen, moeten een bedrag betalen voor het ge bruikmaken van de Canadese navigatie-, verkeerscontrole- en weerkundige dien sten. ln aanwezigheid van koningin Juliana is gisteren in Hilversum het nieuwe gebouw van de Wereldomroep officieel geopend. Foto: Een heeld van het be zoek aan de regelkamer van studio I, waar het klankbeeld Amsterdamstad van Sinterklaaswordt samengesteld, ALLE AMERIKAANSE soldaten in de Bondsrepubliek, die hun privé-auto's bij de „Brandaris" hebben verzekerd, moe ten of hun auto-nummerborden terugge ven of een nieuw polis tonen. Is binnen vier weken geen nieuwe verzekering ge sleten, dan wordt het voertuig afge boekt en uit het verkeer genomen. DE ENGELSE handelsbalans is aan zienlijk verbeterd. Dit blijkt uit een wit boek. dat gisteren te Londen is gepubli ceerd. Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteren- l avond 23.15 uur: j Droog weer met wisselende hewol- king en in de ochtend hier en daar mist. Meest zwakke wind in hoofd- zaak uit westelijke richtingen. Iets 1 lagere middagtemperaturen dan gis- 2 teren. Vandaag: zon onder 17.54 uur, maan onder 19.34 uur. Morgen: zon op 7.00 uur, maan op J 10.43 uur. uen, particulier secretaris van de ko ningin; burgemeester mr. J. J. G. Boot van Hilversum, staatssecretaris mr. Y. Scholten, de koninginmr. Am. J. d Ailly, voorzitter van de raad van bestuur van de stichting Radio Neder land Wereldomroep, mevrouw W. A. Repelaer van Driel geb. van der Wil ligen, dame du palais; en de heer Middelhoff. Geheel op de voorgrond de technicus G. J. J. Rusche. Links (met hand aan knop) regiseusse mej. J. Kal. Advertentie» „EEN EFFECTIEF en rechtvaardig ho ger onderwijs" is de titel van een rap port dat is opgesteld naar aanleiding van besprekingen van de studiecommissie van de werkstudenten-liga. In tien stel lingen motiveert deze commissie het recht van iedere staatsburger op goed hoger onderwijs In het Westen wordt druk gegist naar de betekenis van de afscheids rede die de Russische vice-pre- mier Mikojan gisteren op het Oost- berlijnse vliegveld hield. Daarin noemde hij n.l. in het geheel niet het vredesverdrag dat Moskou met Oost-Duitsland zou sluiten. Dat was des te opvallender om dat Ulbricht, die vóór Mikojan het woord voerde, dat stokpaard met zichtbare wellust bereed. Mikojan repte er echter met geen woord over. Een verklaring van een andere voor aanstaande Rus was ook min of meer opmerkelijk. Gromyko gaf n.l. gisteren, bij zijn vertrek van Londen naar Mos kou, nogal hoog op van de betekenis van zijn gesprek met MacMillan en lord Home. Hij wekte de indruk dat die be sprekingen van belang zouden zijn ge weest voor de oplossing van de huidige internationale vraagstukken. „Er zijn definitieve tekenen dat het begrip met betrekking tot het vraagstuk-Berlijn groeiende is", zei hij. Bijzonder laconiek stak daarbij dan de verklaring van het Britse minis terie van buitenlandse zaken af: „Er is geen vooruitgang gemaakt en er zijn geen nieuwe voorstellen gedaan en geen nieuwe standpunten ingeno men". Gisteren zijn in Cherbourg 500 man Amerikaanse troepen aan land gegaan, Ze zijn de kwartiermakers voor de 40.000 G.I.'s die nog komen, om de strijdkrachten der V.S. in Europa, en met name in West-Duitsland, te verster ken, In Bremerhaven zullen nog 1500 mi litairen gedebarkeerd worden. In Berlijn komen nog steeds vluchte lingen aan. In de vorige nacht waren het er veertien, waaronder twee Vopo's. Een van de vluchtelingen werd door Oostduitse politiemensen beschoten maar wist toch vrij gebied te bereiken. Ook met de Amerikaanse helikopter die geregeld de wacht aflost in de en clave Steinstücken, komen geregeld vluchtelingen mee. In Steinstücken wo nen 159 mensen. Twintig daarvan zijn nu al naar West-Berlijn meegevlogen. „Ontvoering!!", krijten de Oostduitse autoriteiten telkens verontwaardigd. Gisteren is tijdens het congres van de Britse Conservatieve Partij een re solutie aangenomen inzake de kwestie Berlijn. Met één stem tegen werd die resolutie aangenomen. Daarin wordt de regering uitgenodigd vastberaden te streven naar handhaving van vrijheid en levensvatbaarheid van West-Berlijn. Lord Home, die een uiteenzetting van de politieke situatie in de wereld gaf, zei dat de mensen die praten over „vech ten voor de Duitsers" het niet begrijpen. Het gaat niet om de Duitsers. De zaak is dat de vrijheid in de gehele wereld aan gevaar blootstaat, en in Berlijn is dat gevaar op het ogenblik het meest acuut, aldus lord Home. Gisteren besloot het Amerikaanse mi nisterie van defensie nog 10.000 man lucht- en grondstrijdkrachten naar Euro pa te zenden. Naar van welingelichte zijde in Wash ington wordt vernomen, zal binnenkort bekend worden gemaakt dat de Ameri kaanse strijdkrachten in Europa verder zullen worden versterkt. Het zou om een contingent van ten hoogste 2000 man gaan. DE VERF VOOR HET SCHILDERFEEST Jules Benjamin Westerveld, een 37-jarige Surinaamse koel- Honderdduizend technicus uit Schiedam, is gis teren tien mille rijker geworden. Hij kan nu over een paar weken zijn ziekelijke moeder, die bin nenkort zeventig wordt, in Para maribo gaan opzoeken. Deze rijkdom van de heer Westerveld is maar niet zo plot seling gekomen Integendeel: het was een dubbeltje op zijn kant of hij tienduizend gulden zou krijgen of niet. EEN PR0DUKT VAN DE SIKKENS-GRQEP Om te pogen aan de noodzakelijke contanten voor een bezoek aan zijn va- derstad te komen, deed de heer Wes terveld mee aan een wekelijke lande lijke prijsvraag, waarbij twaalf ant woorden worden gevraagd op zinnen, waarin een keuzewoord moet worden ingevuld. Enige weken geleden had de heer Westerveld alle antwoorden goed en meldde dit volgens voorschrift per aangetekend schrijven aan de organi satie van het spel. Hij maakte geen enkel verzuim, doch beging de fout 'n verkeerd nummer voor het depot, waarbij hij zijn antwoordstrook had ingeleverd, in te vullen. Hij kocht zijn kaarten op verschillende adressen. De (Utrechtse) notarns kon volgens deze opgave de antwoordstrook van de heer Westerveld tussen de vele tien duizenden andere niet vinden. Hij poogde nog achter het juiste depot te komen, doch ontving het antwoord een dag te laat. Daardoor kon de hoofd prijs van tien mille niet worden uitge keerd. Goede raad was duur. De spelorga- nisator was ten volle bereid de prijs toe te kennen, maar strikt reglemen tair was dit niet meer mogelijk. Een arbitragecommissie onder presidium van mr. G. B. J. Hilterman, waarin enkele journalisten en een financieel deskundige van de Rotterdamse Bank zitting hadden, werd ingesteld. Beide „partijen" verklaarden zich bereid zich aan het oordeel van deze com missie te binden. Na diepgaand onderzoek bleek dat het uittreksel van het reglement noch het reglement zelve geheel water dicht waren. Bovendien werd in aan merking genomen dat de heer Wes terveld zich tijdig als winnaar had ge meld, waardoor aan de essentiële voorwaarde van de prijsvraag was voldaan. Mede gezien opzet en doel van de prijsvraag en de bijkomstig heid dat een depot moet worden ver meld ter vereenvoudiging van de ad ministratie van de organisator, alsook dat geenszins vaststaat, wie der par tijen in een rechtsgeding in het gelijk zou worden gesteld, meende de com missie dat de heer Westerveld de prijs niet heeft verspeeld en f 30.000 moet ontvangen. Na de uitspraak schudden de orga nisator en zijn „geaccepteerde prijs winnaar" elkaar de hand en daarmee was de moeilijkheid de wereld uit. En Jules kan naar zijn moeder. De 19-jarige Roelof Rozema lilt Dan- tumawoude (Fr.), is gisteren veronge lukt, doordat de door hem bestuurde landbouwtractor, waarachter een met mest geladen wagen was gespannen, over hem heen kantelde. De jongeman werd ernstig gewond en overleed kort daarop. De bekende letterkundige, de 64-jarige Antoon Coolen, is gisteren omstreeks een uur tussen Geldermalsen en Waardenburg, zonder dat iemand het gemerkt heeft, uit de trein gevallen. De trein heeft op dit traject een snel heid van ruim 110 km. De schrijver moet van despoorweghelling gevallen zijn en is in de berm terechtgekomen, waar hij het be wustzijn verloor. Omstreeks vier uur 's middags is hij weer tot bewustzijn gekomen en heeft kans gezien strom pelend de boerderij van de landbouwer Van Steenis in Waardenburg te bereiken. De landbouwer riep onmiddellijk de hulp in van een arts, die onder meer een lichte hersenschudding en een schouderfractuur bij het slachtoffer constateerde. In de woning van de arts werd de heer Coolen verbonden, waar na hij later per auto naar zijn woning in Waalre werd vervoerd. Uit een voorlopige reconstructie van het ongeval blijkt, dat de heer Coolen op weg was van Amsterdam naar zijn woonplaats. Hij reed in de trein van Amsterdam naar Eindhoven. Volgens zijn ietwat verwarde verklaring begaf hij zich omstreeks een uur naar het toilet. Hij voel de toen tocht op het balkon, maar kon niet meer met ze kerheid zeggen, of het portier of het raampje van het portier openstond. Het enige, wat hij zich kan herinneren was, dat hij in de berm naast de spoorbaan tot bewustzijn kwam en dat hij een lange weg had afgelegd naar de boerderij van de heer Van Steenis.

de Stem | 1961 | | pagina 1