Met (zieke) MAX meer lol Britse aanvrage in positieve geest Golub: Ik was al heel lang van plan Rusland te ontvluchten uwHUID Wil Kroestjev Ulbricht zijn troon stoten? van De vis werd niet betaald MacMillan: wel pratengeen concessies Majoor ging aan vlijt ten onder Gesinskosten door arbeid van de vrouw: aftrekken Maar zijn vrouw heeft dat nooit geweten EXCLUSIEVE KLEDING dagblad voor zeeland Verheerlijking Rapport inzake belastingen: Sovjets willen Go lub spreken IdrmivyGifrMf.i De EEG-conferentie te Parijs AKKOORD CDU - FDP Soebandrio wil Rusk overhalen Oversteken te gevaarlijk „Eerst agenten, dan naar school" J Zuidwestelijke wind Laldr,^0n ondcr 17 36 "«r. maan strenge eis Weer in strijd tegen pornografie Protest tegen staatshandel 55 ckmeMOUSON 101e JAARGANG No. 23799 Voor God, Koningin en Vaderland CJitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J J. M. Mes, mr. H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren L. J. v. 't Westende. pureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (4 lijnen). Postgiro 278341 WOENSDAG 11 OKTOBER 1961 Abonnementsprijs 7.per kwartaal, 8.20 per post, S 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau Zeeuwse Eilanden: Goes. Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bübureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) GROMYKO VANGT BOT IN LONDEN Het Hoog Militair Gerechtshof in Den Haag heeft gisteren de 46-jarige reser ve-majoor W. J. van der P. veroor deeld tot een maand gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar en een onvoorwaardelijke geldboete van 250 gulden. Het Hof heeft het door de Krijgsraad te Velde West opgelegde ontslag uit de mili taire dienst laten vallen. Majoor Van der P. zou de staat door het indienen van onjuiste declaraties be nadeeld hebben voor een bedrag gelijk aan de thans opgelegde boete. De ma joor had een functie bij de legervoor 'lichtingsdienst en het behoorde tot zijn taak via radio en televisie de publici teit voor het leger te behartigen. In plaats van slechts zuiver ambtelijke informaties aan de omroepverenigin gen te verstrekken ging bij de belan- gen van het leger op „zakenniveau" behartigen. Allengs breidde hij zijn werkzaamheden uit. Zo ver zelfs dat f hij tenslotte scenario's voor radio- en t t.v.-uitzendingen schreef en zelf de re gie voerde. Voorts maakte hij voor lichtingsfilm en schreef zelfs balletten. Geregeld voerde hij besprekingen met artiesten en omroepleiders, die hij dan B een consumptie placht aan te bieden. De onkosten die hij maakte kon hij echter slechts voor een zeer gering deel declareren. Hij legde er dan ook geld uit eigen zak bij, tot hij tenslotte door malversaties in een zgn. „uit- schottenstaat" iets van zijn geld pro beerde terug te krijgen. Bij een controle door de militaire ad ministratie kwam dit aan het licht. De prijzende woorden van zijn chefs voor de resultaten van zijn (over)werken konden een onderzoek door de Krijgs raad niet meer keren. Het feit dat de majoor uiteindelijk niet ontslagen is houdt niet in dat hij in dienst blijft. Op medische gronden is hij onlangs administratief afgekeurd. Hij behoudt op deze wijze echter recht op pen sioen. Gromyko is er niet in geslaagd de Britten van hun solidariteit jegens de Verenigde Staten te laten afzien. Hij was, zoals men weet, op eigen verzoek in Londen met premier MacMillan gaan praten, toen hij van Washington naar Moskou terugvloog. Hij zal vandaag zijn thuisreis voortzetten in de wetenschap dat Londen de Amerikaanse regering onverdeeld blijft steunen, terzake van Berlijn. Zowel MacMillan als lord Home, de Britse minister van buitenland se zaken, hebben hem beleefd maar duidelijk te verstaan gegeven dat e geen sprake was van een afwijkende mening. Wèl, zo werd hem gezegd, wil Londen blijven proberen een basis voor vruchtbare onderhandelingen te vinden. Maar in de Britse hoofdstad zijn geen concessies te bereiken, zo is Gromyko gebleken. Hij zou de Britse premier een boodschap van Kroestjev hebben over handigd. druppelsgewijs, vluchtelingen van over de sectorgrens binnenkomen. Ook via de Amerikaanse enclave Steinstücken in Oost-Duitsland zoeken Oostduitsers de vrijheid. Gisteren werden vier jongelui van daaruit per helikopter naar West- Berlijn gebracht. Dat is al vaker ge beurd en daartegen heeft de Oostduitse regering steeds met felheid geprotes teerd. De enclave Steinstücken is slechts bijzonder klein en wordt door enkele Amerikaanse MP's .bezet" gehouden. Ze ligt op anderhalve km van de Ame rikaanse sector van West-Berlijn. lig" dienst te nemen. De normale dienst tijd duurde twee jaar. 'De oefeningen die in de gehele sector worden gehouden gaan onverdroten ver der. In feite komen de manoeuvres neer op volledige mobilisatie. Er wordt op het ogenblik opval lend .veel aandacht besteed aan de persoonsverheerlijking van Ulbricht, de Oostduitse partijbaas. De manier waarop dat gebeurt doet zelfs een tikje Stalinistisch aan. Men eist b.v. vair de kinderen dat ze bij hun per soonlijke bezittingen een foto van de partijleider hebben. En aan de grote Walter moeten ze zich spie gelen, wordt hun voorgehouden. In dit licht bezien is een bericht van het Amerikaanse „Newsweek" wel op vallend: volgens dit blad zal Kroestjev binnenkort Ulbricht van het politieke toneel laten verdwijnen. Zijn opvolger Karl Schirdewan zijn. Volgens „Newsweek" zou Kroestjev met die mu tatie voor de dag komen op het moment dat Adenauer het kanselierschap van West-Duitsland neerlegt. Toen hij in Londen aankwam, zei hij tot de journalisten die hem opwachtten, dat hij er van overtuigd was dat het probleem Berlijn op vreedzame wijze zou zijn te regelen. Maar voorlopig zal het aftasten van de mogelijkheden daar toe nog op de tot nu toe gevolgde ma nier gaan: door de Amerikaanse en Brit se diplomatieke vertegenwoordigers in Moskou. De Westduitse regering heeft haar ambassadeur in Washington, Grewe, naar Bonn teruggeroepen. Hij zal daar verslag uitbrengen van het gesprek tus sen Kennedy en Gromyko. Zoals men weet had de Westberlijnse burgemeester Brandt gezinspeeld op de mogelijkheid van betere bewapening van de politie, om het optreden van de Vo po' s beter te kunnen beantwoorden. De Amerikaanse regering liet gisteren we ten dat een dergelijk verzoek in wel willende overweging zou worden geno men. Het verzoek was overigens nog niet officieel gedaan. West-Berlijn ziet nog altijd, zij het De Indonesische minister van buiten landse zaken Soebandrio zal vandaag het geschil over Nederlands Nieuw-Guinea bespreken met zijn Amerikaanse ambt genoot Dean Rusk. Verwacht wordt dat Soebandrio zal trachten Amerikaanse steun te krijgen voor herziening van het plan-Luns". De regering-Kennedy heeft nog niet beslist welke houding zij zal aannemen indien en wanneer de kwestie in debat komt in de volkerenorganisatie. In het verleden echter, heeft Amerika aange drongen op zelfbeschikking als een uit eindelijke oplossing voor het geschil. De ouders van een aantal kinderen (aanvankelijk 30, nu nog 24), dat de nieuwe, in september geopende Albert Plesmanschool in de stads wijk Malburg en-West van Arn hem bezoekt, houden deze kinde ren thans thuis omdat zij het over steken van het De Monchyplein in de drukke rijksweg Arnhem- Nijmegen te gevaarlijk vinden voor de jeugd. Met het Arnhemse gemeente bestuur hebben de betrokken ouders deze zaxik al eerder be sproken. Zij vinden thans dat aan hun eisen, ondanks door de ge meente gedane toezeggingen, niet is voldaan. Zij willen het risico dat hun kinderen lopen bij het oversteken van de drukke rijksweg niet lan ger nemen, zo zeggen zij. Processen-verbaal wegens het ongeoorloofd schoolverzuim zijn tot dusver nog niet opgemaakt. Het gemeentebestuur wil deze zaak niet op de spits drijven, al moet natuurlijk de leerplichtwet ge handhaafd blijven. Het bezwaar van de betrokken ouders richt zich niet tegen de nieuwe school of het schoolhoofd, maar uitsluitend tegen het feit, dat de kinderen de drukke rijks weg moeten oversteken. De ouders achten hier onder meer de aan wezigheid van twee politieagenten nodig, in afwachting van het tot stand komen van het nieuwe via- duet, dat hier is geprojecteerd en waarvoor ee& bedrag van twee miljoen gulden is uitgetrokken. Vluchtelingen Naar men in West-Duitsland voorspelt, zullen binnenkort de lonen in Oost- Duitsland naar beneden gaan. Dat plan bestond al langer, maar het zou, toen de grenzen nog open waren, nog meer arbeiders bewogen hebben te vluchten. Nu die kans verkeken is, zal het regime overgaan tot de maatregel, meent men in Bonn. De diensttijd in Oost-Duitsland is in middels met een half jaar verlengd. Er bestaat in naam geen militaire dienst plicht, maar de Oostduitse jongemannen De werkelijke gezinskostcn, veroor- zaakt door de beroepsarbeid van de vrouw, dienen op het inkomen in min dering te komen. Dit is een van de con- worden eenvoudig gedwongen vrij wil- clusies uit het tussentijds rapport van Kanselier Adenauer is het in grote trekken eens geworden met de F.D.P. over een Westduitse coalitieregering. On geveer de enige kwestie die nog hangt is de individuele samenstelling. De F.D. P.'ers zullen morgen onderling bespre ken of zij definitief in zee zullen gaan met de C.D.U. wat betreft een coalitie die onder leiding van Adenauer staat. Het algemene akkoord is gisteren be reikt in een gesprek van 3,5 uur tussen Adenauer en de leider van de F.D.P., Erich Mende. ROND HET middaguur is het gisteren tenslotte gelukt de wispelturige „mid- body", die de sleepboot ..Zwarte Zee" vrijdagnacht nabij Landsend verloor, weer definitief onder controle te krijgen en vast te maken. Twee andere sleep boten, die een belangrijke rol hadden ge speeld m het bedwingen van de sleep, hebben hun reis naar Baltimore ver volgd. EEN ARBEIDER heeft in een staalfa briek te Gary, in de Amerikaanse staat Indiana, in een vlaag van waanzin vier mensen doodgeschoten. De politie schoot op haar beurt de arbeider dood. EEN POLITIE-sergeant en elf andere politiemannen zijn in Kaapstad gearres teerd in verband met het onderzoek naar de „Blockbusters", een bende in brekers. OP TRISTAN Da Cunha. een eilandje in het zuiden van de Atlantische Oceaan, is een vulkaan tot uitbarsting gekomen. De 260 zielen van het eiland werden tij dig geëvacueerd. DE V.S. van Amerika hebben besloten de onafhankelijkheid van Syrië te er- kennen. DE ..NANSEN-prijs" is toegekend aan de Noorse geleerde prof. Olaf Holtedahl, voor zijn buitengewone verrichtingen op het gebied van het onderzoek in noord en zuidpool. MONTGOMERY is na een reis door communistisch China, die nogal stof heeft doen opwaaien, gisteren in Londen teruggekeerd. DE O.A.S. (organisatie van het gehei me leger in Algiers) heeft zich gisteren opnieuw via de radio tot de Europese bevolking in Algiers gewend. Dertien minuten hing haar zender in de lucht, i Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteren- J J avond 23.15 uur: J Droog weer met veranderlijke be- vvolknig, zwakke tot matige, aan de k,ustJaler jachtige zuidelijke wind. J Zacht voor de tijd van het jaar. t onder 19.05 uur. J Z°n °P 6 58 uur' maan «P J Met maagklachten en omdat hij over werkt is, is de bekende Amsterdamse conferencier Max Tailleur opgenomen in het Centraal Israëlitisch ziekenhuis In Amsterdam. Max heeft echter zijn goede humeur meegenomen naar liet ziekenhuis en doet de verpleegsters, die hem moeten verzorgen vaak in lachen uitbarsten. VAN EEN Delfzijlse viskotter sloeg gis ter een man overboord. Het was de 16-jarige matroos J. Imminga uit Nieu- wolda. Zijn stoffelijk overschot is nog niet gevonden. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft meegedeeld, dat de Sovjetambas sade het ministerie dinsdag heeft ver zocht leden van de ambassade in de ge legenheid te stellen een onderhoud te hebben met de Russische scheikundige, ir. Golub, die in Nederland om politiek asiel heeft verzocht. Het ministerie deelde hierop mee, dat deze kwestie besproken dient te worden met het ministerie van justitie. Na dit overleg zal de ambassade van de beslissing op de hoogte worden ge steld. een commissie, ingesteld door het be stuur van het Centrum voor Staatkun dige Vorming in Den Haag. In het rapport wordt aandacht ge schonken aan het thema: gehuwd en on gehuwd in de inkomstenbelasting, aan welk onderwerp, zo heeft de commissie gemeend, vanwege zijn actualiteit voor rang moest worden verleend. De commissie zegt van oordeel te zijn dat het voorstel, waarbij terzake van het verrichten van arbeid buiten de eigen gezinshuishouding door de gehuwde vrouw een forfaitaire kostenaftrek wordt toegelaten, in strijd is met de systema tiek van de inkomstenbelasting. Spre kende over de draagkracht van echtpa ren concludeert de commissie, dat de gehuwde vrouw een eigen fiscale status moet krijgen. Samenvoeging van de in komens van echtgenoten voor de bere kening van de gemeenschappelijke in komstenbelastingschuld is, aldus de commissie, aanvaardbaar bij vergelij king van de draagkracht van echtparen onderling. De wet moet de mogelijkheid openen de gemeenschappelijke inkom stenbelasting desgewenst aan ieder van de echtgenoten toe te delen naar rato van ieders inkomen. Bij een vergelijking van de draag kracht van gehuwden en ongehuw- den stelt de commissie de vraag of het juist is, dat een werkende ge huwde vrouw over het door haar verdiende inkomen meer belasting verschuldigd is dan een ongehuwde vrouw en vraagt de commissie zich ook af waarom een werkend echt paar zwaarder wordt belast dan bij voorbeeld twee samenwonende wer kende vriendinnen. In het rapport gaat de commissie ook in op de gezinskosten, veroorzaakt door de beroepsarbeid van de vrouw. In tegenstelling tot de regering acht de commissie het voor een praktische uit voering niet bezwaarlijk, aan de belas tingplichtige een inkomensaftrek toe te staan van de aangetoonde werkelijke kosten voor extra-huishoudelijke hulp. Uitgangspunt is het totaal aan huishou- delijke hulp uitgegeven bedrag. ,Het verspreiden van pornografische lectuur zullen we nooit helemaal kun nen tegenhouden, maar we moeten wel zoveel mogelijk verbreiding zien te voor komen, omdat deze lectuur een groot gevaar vormt voor de schooljeugd", zei gisteren de officier van justitie bij de rechtbank in Amsterdam. Hij eiste te gen de 35-jarige Amsterdamse tijdschrif tenhandelaar P. B. wegens het in voor raad hebben en verspreiden van vijftien pornografische boeken een gevangenis straf van acht maanden, waarvan vier voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Bovendien vorderde hij de tenuitvoerlegging van een twee jaar ge leden voor een soortgelijk feit aan B. opgelegde voorwaardelijke straf, een geldboete van f 2000. De zedenkwetsende boeken („afgrijse lijk en smerig", noemde de officier van justitie ze), die in de tenlastelegging waren opgenomen, werden verhandeld voor prijzen van 10 tot 45 gulden. De 36-jarige Brit Willie Howard uit Chalvey is hier gefotografeerd tijdens zijn poging een weddenschap te win nen: 56 Engelse ponden vis liggen er op het marktkraampje klaar en de bedoeling was, dat hij deze in zeven uur soldaat zou maken. Ruim vier liter bier stonden hem ter beschikking om het voedsel weg te spoelen. Howard heeft zijn pogingen moeten staken, o.m. omdat, naar hij verklaarde, de vis niet goed gekookt zou zijn; een argument waarmee zijn medewedder zich kon verenigen, zodat de twee honderd gulden, waarom de wedden schap ging, in de zak konden blijven. IN ZUID-VIETNAM zijn 80 mensen door overstromingen van de rivier de Mekong verdronken. Vertegenwoordigers van de exporthan- del in de belangrijkste Europese han delstanden, die verenigd zijn in de z.g. „Club van Stockholm", hebben op een conferentie in Zweden stelling genomen tegen discriminerende staatshandel, zo deelt het „Verbond van de Nederlandse groothandel" mee. Een recent voorbeeld van zulk een discriminatie is het staatsinkoopburcau dat de Indonesische regering in Duits land gaat oprichten en dat de particu liere handel vrijwel zal uitsluiten, aldus deze verklaring. 55 Ik had al heel lang het plan om in het buitenland politiek asiel te vragen, omdat ik in Rusland mijn wetenschappelijke arbeid niet in vrijheid kan verrichten. Dit hoeft de 35-jarige Russische che- micus Alexsej Golub als motief voor zijn verzoek om politiek asiel aan de Am sterdamse vreemdelingenpolitie laten weten. ..Ik kreeg in Rusland de kans niet om mij uit te leven in mijn weten schappelijke hobby", voegde hij er aan toe. Al geruime tijd hield Golub zich teza men met zijn vrouw bezig met een we tenschappelijke studie van de mogelijk heid om strontium aan het menselijk li chaam te onttrekken. De Russische auto riteiten gaven hem evenwel geen verlof deze studie in het laboratorium te ver- nchten. Zo rijpte bij Golub het plan naar het buitenland te verdwijnen. Hij kreeg daartoe al eerder de kans, omdat hij reeds enkele malen als Russische ver tegenwoordiger wetenschappelijke con gressen in het buitenland heeft bijge- woond. In zijn gebrekkig Duits Golub de vreemdelingenpolitie verteld dat hij over zijn plan om politiek asiel te vragen nimmer met zijn vrouw heeft gesproken. Dit is waarschijnlijk dan ook de achtergrond van de menselijke trage die die zich eergisteren op Schiphol heeft afgespeeld: een totaal verraste vrouw. De vreemdelingenpolitie begint vandaag, woensdag, met het verhoor van de Rus, die nog steeds diep onder de indruk is van hetgeen op Schiphol is voorgevallen. Men hoopt dan met behulp van een Russische tolk ook de levens loop van de nog jonge Russische geleer de te kunnen nagaan. De ongehoorde geschiedenis op Schip hol is gisteren uiteraard door de gehele wereldpers druk beschreven. Een Belgisch blad merkte op hoe scherp de tegenstelling tussen de demo cratie en de keiharde dictatuur van de rode wereld is: in Rusland zijn twee Ne derlanders, die van spionage werden be schuldigd, tot na het vonnis weggestopt zodat geen enkele functionaris van de heeft tNederlandse ambassade hen te spreken kon krijgen; in Nederland kan een Rus sische ambassadeur protesteren en zelfs geweld tegen de politie gebruiken om te verhinderen dat een vrouw voor slechts vijf minuten uit de handen van haar be geleiders onder de hoede der Nederlan ders zou komen. De meest originele beschrijvingen vond men natuurlijk in „De Waarheid". In dat blad kon men lezen hoe het pre cies zat: de politie had de pas van me vrouw Golub meegenomen om haar te dwingen in Nederland te blijven. ..Maar De Quay moest bakzeil halen", aldus triomfeerde de Amsterdamse Pravda. Engeland heeft gisteren te Pa rijs zijn aanvrage ingediend tot het lidmaatschap van de EGG. Dat geschiedde door de Britse onder minister van buitenlandse zaken, lord Edward Heath, op een bijeen komst van de ministers van bui- landse zaken van de Euromarkt- landen. De kern van de Britse aanvrage komt hierop neer, dat: 1 Engeland naar het zegt alleen technische wijzigingen van het ver drag van Rome wenst, die verband houden met de interne gang van za ken en niet aan de doelstellingen van het verdrag wil raken. 2 De gemeenschappelijke doelstellingen onderschrijft zoals deze in het ver drag zijn neergelegd. 3 Samen met de zes E.E.G.-landen wil zoeken naar oplossingen voor de drie kernproblemen die door een Brits lid maatschap ontstaan: het Gemene best, de landbouw en de verhouding tot de EVA-landen. Landbouw Heath zei, dat Engeland het lidmaat- schap aanvroeg in „positieve geest", een prettig geluid, dat zij"» weerklank vond in Nederlandse delegatiekringen. Enge land was bereid de landbouwpolitiek van Euromarkt te accepteren, maar was van mening, dat enige tijd nodig zou zijn om Engeland in staat te stellen de nodige wijzigingen in het eigen land bouwbeleid aan te brengen. Het zou niet nodig zijn het verdrag van Rome te wij zigen, maar de problemen zouden kun nen worden opgelost door protocols. Gemenebest Vele gemenebestlanden, aldus Heath, waren afhankelijk van hun export naar Engeland. Voor sommige dezer landen zou een geassocieerd lidmaatschap van de Euromarkt een oplossing kunnen bie den. De Britse regering accepteert de basis van de huidige douanetarieven van de E.E.G. (die al met gemiddeld 30 pro cent zijn verlaagd sinds het Euromarkt- verdrag op 1 januari 1959 van kracht werd). Heath stelde verder uniforme tariefverlagingen voor, maar achtte ..speciale behandeling" van bepaalde goederen nodig. E.V.A. Wat het standpunt van Engeland t.o.v. de EVA-landen betreft, zij er aan her innerd, dat op de laatste bijeenkomst van de EVA te Londen (in juni j.l.) be sloten werd directe betrekkingen met Euromarkt aan te knopen. Heath achtte het echter noodzakelijk de EVA nog te laten bestaan, tot de Britse betrekkin gen met Euromarkt inderdaad tot stand waren gekomen. Verdere stappen De eerste vergadering van de ministe riële onderhandelingen tussen Engeland en de zes van de E.E.G. over de Britse toetreding, zal op 8 en 9 november in Brussel worden gehouden. Dit. en het besluit tot een gemeenschappelijk secre tariaat voor dc onderhandelingen, zijn de twee concrete punten, die zijn gere geld op de „voor-conferentie" van gis teren. Over het voorzitterschap van de ko mende conferentie is men het echter nog niet eens. (Advertenties) GROTE TUBE 1.65 BLOJMBjZEEp ËPeSIpPn 2 STUKS 1.95 - 3 ST. 2.5D

de Stem | 1961 | | pagina 1