Wilde mevrouw Golub vrijwdlig terug - of wilde ze bij haar man blijven? P.K Ze kreeg haar pas vrede niet Soebandrio: „Plan Luns dient de VOOR UW ÜPPEN: Zeventien O.A.S.-leiders naar eiland verbannen J hem Spoorde Rij kens afwijzende houding aan Nederland dient resolutie in: stel V.N.-commissie in voor Ned. Nieuw-Guinea. Hij komt ook „Niet daarover gesproken55 weer naar Rusland Gevecht Woedend Dooddoener Protest DAGBLAD VOOR ZEELAND Symbool van Kwaliteit EN KASSEROL MARKTEN Zuidwestelijke wind j Salan weer voor piratenradio Zie vervolg pagina 3 Defensie-overleg in Brussel WITTE KRUIS 101e JAARGANG No. 23798 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N V Ui tg. Mij. Necrlandia. Directeur. F. H. B Brader Hoofdredacteur: J. J- H. A Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr A. J J. M. Mes, mr. H M. L. de Rechter, P. V M. Vercauteren L. J. V. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (4 lijnen). Postgiro 278841 DINSDAG 10 OKTOBER 19G1 Abonnementsprijs f 7.per kwartaal, 8.20 per post, f 0.54 per we t Buitenlandse abonnementen op a V vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele opbge 0.40 per mm (Ing. Med. 1.'ij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt, Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes. Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Blibureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) ■atie finisch, waar de witte vlag wap- ïet, op d'n ene kant 'n gouwe Isstandbeeld en op d'n andere rooien hamer en sikkel: „Hup, iup, Kroet!" Ge zoudt de bekken supporters open zien klappen, et ge wat 't curieuste zou zijn? ien duuzenden Amerikanen zitten, Kroet de zege toewensten. Want, die z'n geluks-toekomst-program an zoudt ge er tanden van wate ren belastingen meer. Hoort ge ien van onzen en van uwen se- ie jaren lang zitten te zie veren, er 'n heel klein bietje verlaging rijgt?! Kinderbijslag? Met z'n vuis- de Kroet er die inslaan! Daar ge. voor zijn part, kinderlóós voor Kroet gaat alles voor niks ge rij brood, vrij wonen, vrij gas, ht. D'n ijzeren weg. gratis, de ssen gratis. "Voor niks naar t, naar Breda Nu, naar d'n Efte- 'oor niks skeltering en bowling... noemen onze Vlamingen en jullie de Batavieren dat op z'n Hollands? zolank 'm nie gratis bier presen- en blijft z'n toekomstprogram, oor ons Vlamingen, 'n bietje be- jk- o dat allemaal aan 't bietje gezond d van Wanne en m'n schoonmama brengen, maar ze geloofden er in. Hoe kan 't bestaan? Maar ik )1 vuur: „En dat is nu juist 't communisme. Zodra dat uitge- is tot communiksme is 't grote bereikt: de wereldvrede! Peist er Wannegeen gehamster. Dat sr de „gegeven" omstandigheden ser immoreel!" en, en," vroeg Wanne, „as gij es gaan liggen lellepoten van den wat zoudt ge dan zeggen?" epoten van den honger? Onnozel Ik heb u toch voorgelezen: het al u gratis worden thuisbezorgd luxe wagen, 't Zal u worden over- met 'n suikertang. Da's voor de Daar zijn ze in Rusland sterk steblief, madammeke. Nog goes 'nne verse pistolet met krenten?" dt ge d'n bakker willen betalen, er tegen staan walgen en u mis- wel aanklagen bij de Vopo's, die er bestaan. In Polen, heb ik in de degen, gaat 't leven nog veul idea- ren. Daar zullen ze nooit meer Nou, en ge wit daar hebben ze ie bollen Hollandse kèès van ge- As die daar op d'r vingers slaan, ze nie meer: „Aaauw, snotver.... Aauw, lelietje vandalen, aauw, ke!" Wa komen wij in de kapi- he maatschappij toch nog veul SUSKE VAN TESTELT 1ELBURG. 6 oktober Tomaten :7—50, B 25—42, C 20—27, natuur :3. B 26; aardbeien ds. 4484; ds. 34—36; Golden Champignon lack Alicante 1.411.85; ananas 2454; suikermeloen 1747; loen 24; netmeloen 526; appe- orie van Holland 1 75-85 63—459, 68. II 75-85 70. 65-75 59—69, lid III fijn 38—54; Cox's Orange I 65-70 85, lid 40, III grof 66—77; Orange I 70-op 64, d 65; Goud- 95-op 54, 85-95 68, 75-80 52, 70-75 65-70 46—55, ld 39, III grof 45— 4041; Groninger Kroon I 65-75 5 43, lid 34, III grof 41—51, fiJö iels val, kroet 1340; peren: Le- II 55-65 31—38, III grof 23—32, Conference II 55-65 58, III fijn 2240; Gieser Wildeman U 45, III fijn 16; St.-Remy II 75-°P 5 23—27; lid 16, III grof 18—J9. -21; Zwijndrechtse wijnpeer I 50-op 20—24, lid 11, III grof 15— 6; peren val, kroet 719; groen- 3.5014; bloemkool 4 p. k. H"? k. 11—24, 8 p. k. 11—12; pre1 andijvie 78; spinazie bonen 91—1.45; dubb. prinsessen pronkbonen 4264; rode kool kool 79; witte kool 59; P0®" 28—34; bospeen 10—28; boskrotón waspeen 1634; witlof 611-°4, n 15—33. )ELBURG, 6 oktober Goudre- 5-op 60, 85-95 59—60, 75-85 62--J* 8. II 85-95 55, 75-85 58, 65-75 53-- 43, III grof 46—50, fijn 38; Cg*J Pippin I 75-80 89, 70-75 94, 65-/" 60-65 74—83, III grof 68, fijn 5; Glorie van Holland 1 85-95 !263, 65-75 59, lid 48, III f°i 43, kroet 21; Laxton Superte^ 2. 75-80 56, 70-75 61, 65-70 63, TRIEST RUSSIN Gisterenavond tegen tienen is mevrouw Golub, de echt genote van de Russische che micus die in Amsterdam po litiek asiel gevraagd lieeft, na een dag zoals Schiphol nog nimmer beleefd heeft, aan boord van de Tupolev gestapt die haar weer naar Moskou bracht. Daarmee was een eind ge komen aan een hevig Ne derlands-Russisch incident, waarbij een korte maar he vige vechtpartij is voorgeko men. De Sovjetambassadeur had hij dit gevecht een ac tief aandeel! GEVECHT OM OP SCHIPHOL De Indonesische minister van buitenlandse zaken, Soebandrio, heeft gisteravond in de V.N.-Assemblée verklaard dat een Nederlands plan om het toezicht en de ontwikkeling van Nederlands Nieuw-Guinea aan de V.N. over te dragen het vraagstuk niet zou oplossen en „niet het doel van de vrede" zou dienen. Hij zei dat het plan niet een conflict tussen Indonesië en Nederland zou voor komen. De kwestie zou onopgelost blijven en zou zelfs verergeren, zei hij. Minister Soebandrio noemde acht pun ten in ,,een poging om oprecht bij te dragen tot de oplossing van het geschil- West-Irian dat te lang de betrekkingen tussen Indonesië en Nederland verstoor de". Deze acht punten luidden: 1. Het plan dat minister Luns op 26 september aan de assemblée voorlegde, zou het vraagstuk niet vreedzaam kun nen oplossen. 2. Als de Nederlandse regering „wer kelijk oprecht is in haar wens haar soe vereiniteitsaanspraken op te geven'" 11 lijkheden zouden komen als mevrouw Golub zou aankomen. Die verwachting ging dan ook prompt in vervulling. Om half twee kwam zij in een wagen van de Russische ambas sade op de luchthaven aanrijden. Het toestel dat al om kwart over twaalf had moeten vertrekken, was op verzoek van de ambassade opgehouden. Uit de wagen stapten behalve me vrouw Golub nog vijf Russen: de am bassadeur Ponomarenko was er zelf ook bij. De overige reisgenoten hadden al die tijd staan wachten, als een stil en schuchter groepje, dat zorgvuldig naliet zich met iemand te bemoeien. De gehele zaak is ontstaan na dat de Rus Golub uit Swerdlovsk (de plaats waarboven Powers werd neergeschoten) die met zijn vrouw deel uitmaakte van een groepje van 17 Russen die op excursie waren, asiel vroeg in ons land. Zijn vrouw volgde hem aanvankelijk, maar besloot later plotseling naar het reisgezelschap terug te gaan. Het ver moeden dat mevrouw Golub echter niet geheel uit vrye wil naar Rusland z.ou terugkeren, was voor de Nederlandse autoriteiten aanleiding haar dit persoon lijk te vragen. En dat werd dan oorzaak van een rel die vanaf 's middags half twee tot 's avonds tien uur de luchtha ven in enorme spanning hield. De spanning op Schiphol was reeds vanaf elf uur 's morgens voelbaar ge weest. Iedereen verwachtte dat er moei- BIJ DE FOTO'S: Boven: Een beeld van de veldslag die er woedde tussen leden van de marechaussee en personeel van de Russische ambassade. Links: Deze foto werd genomen direct na het gevecht tussen de Russen en de marechaussee. Be schermend legt de Russische Tass- journalist zijn arm om mevrouw Golubs schouder... Adjudant Veltman van de marechauS' see hield mevrouw Golub staande; hij zei haar dat ze haar pas, die door de Vreemdelingenpolitie in het hotel in Am sterdam in beslag was genomen, terug zou krijgen. Ze moest daartoe mee naar een kamertje naast de doorgang. De vrouw gaf gevolg aan het verzoek van de adjudant om hem te volgen. Maar toen zij bij de deur van het ka mertje van de marechaussee gekomen was. wilden de vijf Russen mee naar binnen. Daartegen verzetten zich enkele wachtmeesters. Zij wilden de Rus sen, waaronder Ponomarenko zelf, tegenhouden. Het kleine oorlogje t Nederland-Rusland viel echter in ons nadeel uit: mevrouw Golub, die al door de deur gegaan was, werd door de zich verwoed verwerende Sovjets naar buiten gesleurd. De mare chaussees, die dat poogden te verhin deren, moesten na het wel erg kor te maar zeer hevige gevecht (dat weliswaar als inzet een vrouw had, maar waaraan toch echt niets ro mantisch was) toezien hoe de Rus sen haar meevoerden, de hal in. Op dat moment kon mevrouw Golub zich niet langer beheersen. Ze barstte in snikken uit. Een der Russen, de cor respondent van het Sovjetpersbureau Tass, legde troostend zijn arm om haar heen. wil hier niet op vragen ingaan waarop de Nederlandse politie het antwoord kan geven", zei hij, er wel bijzonder grof om heen draaiend. Mevrouw Golub antwoordde op vra gen dat zij inderdaad terug wilde en dat ze er zeker van was dat haar man ook terug zou gaan. „Hij is nu helemaal in de war", zei ze. Waarom ze dan niet bij de marechaussee binnenging, alleen, zo werd gevraagd. „Ik ben niet gewend alleen met de politie te spreken en ik stel er prijs op dat de ambassadeur en een van zijn medewerkers my vergezelt als ik myn paspoort ga halen", zei ze daarop. Terwijl dit allemaal gebeurde, stroom de een steeds groter aantal nieuwsgie rigen op het kantoortje van Aeroflot af. Drommen mensen, grotendeels op Schip hol werkend, bespraken de zaak druk. Het gerucht ging dat de heer Golub zelf ook op Schiphol was, beschermd door mannen van de B.V.D. Ook werd be weerd dat de Russen steeds met Moskou in contact stonden, via dë radio van de Toepolev. <0 Dl, Ou-iU "O, .I. 33, III grol 42, fijn 30, kroet jan I 80-op 60. 75-80 66, 70-75 13, 60-65 54, II 80-op 55, 75-80 3, 65-70 56, 60-65 52, lid 35, 'V fijn 29, kroet 15; Lombarts O» 80-op 55, 70-80 53, 60-70 45; P|reL' ex. Lucas: I 85-op 51, 75-85 5, lid 18. III grof 15, fijn 7, »d I 85-op 29, 75-85 35, 65-75 34," grof 19, fijn 16. kroet 7: 2W£7 se wijnpeer I 60-65 38, 55-60 lid 10, III grof 18, fijn 13- EEN GROEP Britse politici, onder wie oud-premier Clement Attlee, heeft Kroestjev verzocht een wereldconferen tie over ontwapening onder doeltreffen de controle bijeen te roepen. DE AMERIKAANSE commissie voor atoomenergie heeft meegedeeld, dat de Sovjet-Unie zondag voor de 19e maal een kernwapen heeft doen ontploffen sedert de hervatting van de proeven. Het wa pen ontplofte in de dampkring boven Nova-Zembla. DE IRAAKSE premier, generaal Kas sem, heeft gezegd, dat de Iraakse troe pen hun actie tegen de opstandige Koer den in Noord-Irak hebben voltooid. NASSER zal binnenkort een geheel uit Egyptenaren samengesteld kabinet vor men. Het is niet bekend of de (vijftien) afgetreden Syriërs naar Syrië zullen te rugkeren dan wel in Egypte zullen blij ven. BRITSE troepen in West-Duitsland zijn gisteren in West-Duitsland met omvang rijke manoeuvres begonnen, de grootste sinds 1954. Er nemen 40.000 Britten aan deel. 5 Weersverwachting van het K.N.M.I. 5 tot vanavond, opgemaakt gisteren- 2 f J avond 23.15 uur: Nu en clan opklaringen en op de 2 meeste plaatsen droog. Matige tot 2 krachtige zuidwestelijke wind. Zacht 2 weer. J J Vandaag: zon onder 17.58 uur, maan 5 onder 18.40 uur. 2 Morgen: zon op 6.57 uur, maan op Z 8.26 uur. v De Russen verdwenen nu met de vrouw in het kantoortje van Aeroflot. Terwijl zij daar beraadslaagden over wat hun verder te doen stond, besliste de marechaussee dat de vrouw alleen zou mogen vertrekken wanneer de Rus sen zouden toestaan dat de marechaus see haar ongehinderd en onder vier ogen zou spreken. Later werd daaraan echter toegevoegd dat de ambassadeur bij dat onderhoud aanwezig zou mogen zijn. Daarmee was een pauze in het gevecht gekomen. En het was duide lijk dat het nu een diplomatiek tref fen zou worden. Ambassadeur Pono marenko was woedend. Hij legde in het Aeroflotkantoortje tegenover de pers een verklaring af, waarin hij fel protesteerde tegen het optreden van de marechaussee, die er zelfs niet voor terugdeinsde fysiek geweld te gebruiken tegen hem. de ambassa deur. ,.lk ga naar De Quay", zei hij kwaad. Hij deelde ook nog mee dat hij adjudant Veltman een rekening zou sturen voor een knoop die in het strijdgewoel van zijn jas gerukt was. Intussen was er rond het kantoortje van de Russische luchtvaartmaatschap pij een waar beleg geslagen. Een achter deur werd gebarricadeerd, zijdeuren ge sloten. Daartegen protesteerde Ponomarenko ook met kracht. Zijn protest ging tele grafisch naar buitenlandse zaken in Den Haag. „Wij eisen dat mevrouw Golub haar pas krijgt en dat haar verder niets in de weg zal worden gelegd", stond er o.a. in. De ambassadeur had aangekondigd naar de premier te zullen gaan. Nu was hij overigens juist door De Quay ontbo den. Ponomarenko reed op topsnelheid in zijn oude Zim naar Den Haag. Hij liet zich eerst even brengen naar de Rus sische ambassade waar hij het Neder landse, in scherpe termen gestelde pro test aantrof, dat het Russische protest telegram aan de Nederlandse regering had gekruist. Het Nederlandse protest, rond vijf uur op de Russische ambassa de afgegeven luidde als volgt: De Nederlandse regering acht zich genoodzaakt bij de ambassade der U. S.S.R. nadrukkelijk en met kracht er tegen te protesteren, dat op 9 oktober 1961 een aantal employés der ambas sade zich met gebruik van geweld hebben gekeerd tegen de met de grens- moet dit worden verwelkomd als het be gin van de „werkelijke oplossing van het conflict tussen Indonesië en Neder land". 3. Om deze regeling te voltooien, was alleen de „ordelijke overdracht van het bestuur in West-Irian van Nederland aan de republiek Indonesië vereist, geba seerd op een geest van samenwerking tussen de landen en een wederzijds ver langen tot normalisering van de betrek kingen tussen Indonesië en Nederland". 4. „Mijn regering zou geen bezwaar hebben als de V.N. zouden bijstaan, in dien dit vereist is, in de verwezenlijking van zulk een plan door het instellen van een speciale instantie of een speciaal ge zagsorgaan dat namens de V.N. het or delijk bereiken van die oplossing moge lijk zou maken". 5. Als het plan was gebaseerd op de V.N.-resolutie van vorig jaar over on afhankelijkheid van koloniale gebieden, moet het de nodige aandacht wijden aan het beginsel dat „elke poging tot gedeel telijke of algehele verbreking van natio nale eenheid en territoriale integriteit van een land niet te verenigen is met de doeleinden en beginselen van het handvest". Aan de andere kant zou In donesië, met bijstand van de V.N., zich aan het beginsel houden dat loyale In donesiërs van „West-Irian" volledige verantwoordelijkheid voor de plaatselij ke autonomie van dat gebied zouden hebben. 6. Het zelfbeschikkingsrecht mag in zijn toepassing niet worden misbruikt en het mag niet worden gebruikt tegen de „werkelijke belangen van de bevolking van West-Irian door omverwerping van nationale onafhankelijkheid die reeds verkregen was". 7. „Als het vraagstuk West-Irian vreedzaam moet worden opgelost, moet het zo spoedig mogelijk worden opge lost". 8. „De Indonesische regering is be reid haar aandeel bij te dragen in een poging van de V.N. om het vraagstuk- West-Irian spoedig langs de aangegeven lijnen op te lossen, zowel wat betreft persoonlijke en technische hulp als fi nanciële bijstand". Minister Soebandrio zei dat „wy een oplossing zoals in het plan-Luns werd overwogen, zullen verwerpen en krachtig zullen verwerpen". „TOEVALLIG" Met te meer reden was deze verkla ring van Soebandrio tegemoet gezien, SOEBANDRIO ..oprechte poging omdat er een „incident-Rijkens" aan vooraf zou zijn gegaan. De heer Rij- kens zelf ontkent gronden te hebben ge schept voor een incident, maar dit neemt niet weg, dat de „Federatie van Neder landse oud-strijdersorganisaties" giste ren een brief heeft geschreven aan mi nister-president De Quay, waarin de fe deratie zegt met verontwaardiging ken nis genomen te hebben van het bericht, „dat de heer Rijkens en Van Konijnen burg in de afgelopen week in New York hebben onderhandeld met Indonesische autoriteiten". Daarbij zouden deze twee heren vol gens persberichten, die de federatie als bron van inlichtingen heeft Indonesië hebben geadviseerd het voorstel van Ne derland met betrekking tot Nieuw-Gui nea in de V.N. af te wijzen, omdat het geen aanknopingspunten vormde voor overdracht van Nieuw-Guinea onge acht de wil van de bevolking aan In donesië na een periode van een jaar. Dr. Rijkens, sinds een dag uit de V.S. in Den Haag teruggekeerd, ontkent ten stelligste een desbetref fend advies aan Indonesië gegeven te hebben. Hij geeft toe zaterdag j.l. „door een samenloop van om standigheden" een onderhoud ge had te hebben met de Indonesische minister Soebandrio. Deze bespre king, aldus de heer Rijkens, heeft zich echter niet bewogen op het ter rein van de Nieuw-Guineaproblema- tiek. Het onderhoud noemde de heer Rij kens echter wel bevredigend, maar het resultaat kon pas beoordeeld worden na de rede van Soebandrio, die wij hier boven hebben weergegeven. Minister Luns was intussen uit New York naar Suriname vertrokken voor de zgn. ambassadeursconferentie, waaraan dc Nederlandse diplomatieke vertegen woordigers op het westelijk halfrond zul len deelnemen. Mr. C. Schuermann, de Nederlandse ambassadeur in New York, zal de rede van Soebandrio beantwoor den. contr9le belaste ambtenaren in de uit oefening van hun functie op het vlieg veld Schiphol. De Nederlandse rege ring wenst het vertrek naar de Sov jet-Unie van de Russische onderdaan mevrouw Alexjewa (zoals zij volgens Russisch gebruik bij haar eigen naam genoemd wordt) in geen enkel op zicht te beletten. Zij wenst echter, ge zien de voorgeschiedenis, vast te stel len of zij haar besluit daartoe in vrij heid heeft genomen. De bevoegde autoriteiten wensen daartoe met haar een onderhoud te hebben. De ambas sadeur of een ambtenaar der ambas sade kan desgewenst daarbij tegen woordig zijn". Bij de overhandiging van dit protest werd van Nederlandse zijde verklaard, dat de heer Ponomarenko op zo kort mo gelijke termijn op het ministerie van buitenlandse zaken werd verwacht. „De Russische ambassadeur is ontboden voor een gesprek, niet uitgenodigd", ver klaarde een woordvoerder van het de partement van buitenlandse zaken later. Om kwart over zes arriveerde Pono- De journalisten mochten vragen stel len, ook aan mevrouw Golub. Dat zij al leen bij dc marechaussee moest ver schijnen wekte bij Ponomarenko „geen vertrouwen", zoals hij zei. „Denkt u dan dat zij zou worden vastgehouden als ze werkelijk terug wil?", vroeg een ver slaggever. Met een dooddoener maakte de ambassadeur zich daarvan af: „Ik De zeventien in hechtenis geno men anti-Gaullistische activisten zullen naar een eiland van de Bal earen, Ibiza, worden overgebracht. Ze zullen daar een verplichte ver blijfplaats krijgen. Die mededeling werden gisteren door de Spaanse regering gedaan. Men liet zich ook nu weer bijzonder voorzichtig uit. Namen werden niet bekendgemaakt. Dat Ortiz en Lagaillarde tot de zeven- kwam de O.A.S. in de lucht tien behoren staat echter vast. De ..verbanning" naar Ibiza is bedoeld als een ..preventieve maatregel". Wat dat nu precies inhoudt, wilde men niet nader verklaren. Overigens is wel dui delijk dat Franco het verzoek van de Franse regering om de uitgeweken re bellen ergens weg te stoppen waar ze de Franse zaak in Algerië geen schade meer kunnen berokkenen, volledig heeft ingewilligd. De zeventien waren sinds zaterdag in Madrid vastgehouden. Onder hen blijken ook enkele Spaanse O.A.S.-leden te zijn. Leger klaar'" Salan heeft liet feit dat hij evenwel nog in vrijheid is (ergens in Algerië, maar waar weet niemand) gisteren dui delijk gedemonstreerd door opnieuw, on verwacht, in een piratenuitzending een rede tot de bewoners van het land te houden. Op de tijd dat de gewone nieuwsbe richten werden voorgelezen, verdween opeens ^de^stem van de omroeper en Salan be weerde dat er een leger van 100.000 man klaar staat en dat de overwinning van de O.A.S. zeker is. Na zijn toespraak vertelde een omroeper dat voortaan iedere dag uitzendingen zouden worden gedaan, op de tijden van de nieuwsbe richten van Radio Algiers. marenko in het gezelschap van een En gels sprekende tolk van de Russische ambassade op het Plein. Hij werd er ontvangen door minister-president prof. De Quay, als plaatsvervangend minister van buitenlandse zaken. Prof. De Quay nam meteen het initia tief. Hij protesteerde nogmaals met gro te klem tegen het optreden van het Rus sische ambassadepersoneel en herhaal de de voorwaarde, waaronder mevr. Alexjewa zou mogen vertrekken. De Russische ambassadeur, gekleed in een grijs-wit geblokt sportoverhemd waar van de slappe kraag hem rond de kin kroop, kwam toen met zijn protest tegen het optreden van de marechaussee op Schiphol. Prof. De Quay beloofde daar op te zullen doen nagaan, of de politie mensen op Schiphol zich onjuist hebben gedragen. De Russische ambassadeur was hier mee echter niet tevreden. Toen hij na een half uur het ministerie van buiten landse zaken verliet, stonden de schaar se haren, die zijn hoofd nog sieren, recht overeind. Met een gezicht als een Kroest- jev-donderwolk, bitste hij, dat hij maar voor vijftig procent tevreden was. De vragen die journalisten op hem afvuur den werden met staccato zinnetjes in het Russisch beantwoord. De Russische tolk zorgde voor een vertaling. „Ik ben tevreden over mevr. Alexjewa", zei de heer Pono marenko. „Zij gaat naar huis", zei hij beslist. Waarover was hij dan on tevreden? „Over het Nederlandse antwoord op zijn klacht over de Ne derlandse politie op Schiphol". „On ly for fifty procent satisfied" (slechts voor vijftig procent tevre den gesteld), zei de Russische tolk nog eens. Direct daarop stapte hij in de Russische Zim, die hem met een weer naar Schiphol terugbracht. Aan Nederlandse kant was intussen aan de procureur-generaal te Amster dam, mr. Zaayer, in zijn functie van fungerend directeur van politie opdracht gegeven er voor te zorgen dat hij of de advocaat-generaal, mr. Munick Keizer, op Schiphol aan mevr. Alexjewa de vraag zou stellen, die over haar toe komst beslist. Er wordt maar één vraag gesteld, verklaarde een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken te voren. „Als mevr. Alexjewa ver klaart dat ze niet wil gaan mag ze van ons hier blijven". Gisteren, op de dag van Soebandrio's afwijzende verklaring, heeft Nederland bij de V.N. de door minister Luns aan gekondigde resolutie inzake Nieuw-Gui nea ingediend. Deze ontwerpresolutie met bijbehorend memorandum be helst een door de V.N. te nemen besluit een commissie van de Verenigde Naties voor Nederlands Nieuw-Guinea in te stellen. De samenstelling wordt in het midden gelaten. De algemene vergadering verzoekt vol gens deze ontwerp-resolutie de moge lijkheden na te gaan van een spoedige uitvoering van een resolutie (nr. 1514 (XV) van december 1960) inzake over dracht van alle macht aan de inwoners van nog niet onafhankelijke gebieden. In het bijzonder zal de commissie de poli tieke, economische, sociale en opvoed kundige toestanden in het gebied onder zoeken, evenals de mening van de be volking met betrekking tot haar hui dige en toekomstige situatie, de moge lijkheid van het organiseren van een volksstemming onder toezicht van de Verenigde Naties en de wenselijkheid en de mogelijkheid het gebied in de overgangstijd geheel of gedeeltelijk on der het bestuur van een internationale ontwikkelingsautoriteit te brengen, die zal worden opgericht en geleid door de Verenigde Naties. Tevens wordt de commissie, aldus de tekst van het ontwerp-resolutie, verzocht verslag uit te brengen aan de zeventiende zitting van de alge mene vergadering. De secretaris generaal wordt tenslotte verzocht het noodzakelijke personeel te leveren. In de overwegingen wordt gezegd, dat Nederland als beherend land heeft ver klaard dat zelfbeschikking voor de be volking van Westelijk Nieuw-Guinea in overeenstemming met de beginselen van het handvest van de Verenigde Naties het enige oogmerk van zijn beleid vormt. Verder wordt geconstateerd dat Neder land bereid is zijn bijdrage aan de ont wikkeling van het gebied voorlopig op dezelfde basis voort te zetten. De Nederlandse minister van Defen sie en zijn Belgische ambtgenoot, heb ben gisteren in Brussel een bespreking gehad over de tot op heden bereikte re sultaten inzake de samenwerking op het militaire terrein. Ze onderzochten de mogelijkheden voor een ruimer gemeen schappelijk gebruik van opleidingsmo gelijkheden en oefenterreinen. Ze be spraken verschillende problemen betref fende hel vliegtuig F 104 G en de ,,Hawk" geleide projectielen, aan de produktie waarvan beide landen deel nemen. Advertenties» ^DRAAISTIFT 2.95-1.4$ NAGELLAK 1.85-1,45 y de echte 'ZN PIJNSTILLER tegen hoofdpijn, kiespijn, griep, reumatische pijnen etc. het is hamol creme die uw huid en uw teint de ideale verzorging geeft. hamol Schoonheid uit Zwitserland.

de Stem | 1961 | | pagina 1