Ortiz en Lagaillarde ergensgeïnterneerd Meisje gedood onder Wouw a nieuwe mm DAUPHINE V CADEAU of »p500,-VERDIENEN Concordia Concordia Concordia Parijs vreesde nieuwe staatsgreep Kennedy noch Gromyko bijzonder toeschietelijk Dakota verongelukt in Pyreneeën: 34 doden Meer glans en bescherming voor uw auto!* deze week voor 't laatst kans op een met proefrit! K.V.P.-gespreksdag over Europa: landbouw primair TIEN JAAR TV NIEUWS A mtoua M Zwarte Zee had hachelijk avontuur Grote droogte in Indonesië Op weg naar vakantieoord Parool: Burger moet gaan DAGBLAD VOOR ZEELAND O TT T Spaanse generalissimus er weinig voor I VI Ij li lx Ij I j I I lx voelde de Franse uitgewekenen een stro ve a luuiiivLJuijiv.M breed .n de weg te leggen immers, de MATIGING Kans op gesprek over Berlijn nog maar gering Daarna pas de Vlucht Zuidwestelijke wind samensmelting MENSEN DIE HET GOED BEKIJKEN KIEZEN ARIZONA DAUPHINE CADEAU F.5.250.- f.500.. VERDIEND 101e JAARGANG_ No. 23797 Uitgave: N V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. ft. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr dr A. J J. M. Mes, mr. H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren L. J. v. 't Westende. Bureaus: Rreda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (4 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 9 OKTOBER 1961 Abonnementsprijs f 7.pe{ kwartaal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. f 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bübureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) FRANCO ZET LEIDERS O.A.S. VAST Op verzoek van de Franse regering heeft de Spaanse overheid za terdag tijdens een grote razzia een aantal belangrijke tegenstanders van De Gaulle opgepakt en „ergens" geïnterneerd. Onder de zeven tien gearresteerden bevinden zich belangrijke mannen: ORTIZ, de Algierse caféhouder die een der voornaamste leiders van de opstand in januari I960 was en die bij verstek ter dood veroor deeld is; LAGAILLARDE, de andere „grote man" van de opstand, die tien jaar heeft gekregen (eveneens bij verstek, omdat hij er tijdens het proces tussenuit ging); de kolonels Lacheroy en Argoud, die uit het Franse leger zijn ge deserteerd en die het geheime leger (OAS) kwamen versterken. Bei den hebben een doodvonnis. kelijk, want het was geen geheim dat de Franse regering onderneemt ook niets tegen de Spanjaarden die in Frankrijk tegen het regime-Franco ageren. Boven- dieri heeft Spanje er weinig belang bij dat De Gaulle's doelstellingen in Algerië verwezenlijkt worden. Een Frans Algerië zoals de rebellen van het O.A.S. zich dat voorstellen, is hem, met het oog op Ma rokko en de Sahara, liever. Niettemin zitten de zeventien tegen standers van De Gaulle veilig op een plaats waar ze verder onschadelijk zijn. Welke die plaats is, werd niet bekend gemaakt, ook niet toen er nadrukkelijk naar gevraagd werd. Over uitlevering is nergens met één woord gesproken; zo ver zal Franco's bereidwilligheid tot helpen stellig niet gaan! Er werd zelfs be toogd dat het mogelijk was dat de gearresteerden na verhoor over hun activiteiten weer op vrije voeten zouden worden gesteld. Wat er met hen zal gebeuren, zal de Spaanse regering vandaag, maandag, beslissen. Overigens ziet het er naar uit dat gro te groepen Europeanen, die in feite met het ultra-rechtse extremisme sympathi seren, een einde gemaakt willen zien aan de methoden die het O.A.S. ge- Voor Parijs is het stellig een grote geruststelling te weten dat noch deze vier, noch de dertien andere gearres teerde O.A.S.-leiders nu nog kunnen ijve ren voor hun ideaal Algerië Frans", waarbij zij tot nog toe bepaald weinig zachtzinnige methoden hebben gevolgd. De Franse regering was bang voor een nieuwe staatsgreep in Algerië en het was met het oog daarop dat men het verzoek tot Madrid richtte. Dat Franco er in toestemde is min of meer opmer- ORTIZ staatsgreep verijdeld? bruikt. Zy pleiten voor een beëindiging van de reeks van gewelddaden, die tien tallen doden eist en die op zijn beurt weer terreurdaden van de andere zijde oproept. De afgelopen dagen is de activiteit der terroristen weer bijzonder groot ge weest. Er vielen verscheidene doden bij tientallen aanslagen. De politie heeft een aantal O.A.S.-leiders kunnen arresteren. Ook de activiteit der Algerijnen in Frankrijk is de afgelopen dagen groot geweest. De politie is ook daar druk in de weer geweest. Er werden aanhoudin gen en arrestaties verricht. Sinds 1956, zo is in Parijs gezegd, heb ben in Frankrijk 67 Franse politieman nen het leven verloren en werden er 92 gewond als gevolg van aanslagen door Algerijnse terroristen. In een druk café in Tourcoing is za terdagavond een schietpartij gaande ge weest, waarbij vijf doden vielen. LAGAILLARDE gordijn" kans gezien het vrije wes ten 'te bereiken. Enkelen kwamen bij een poging daartoe echter om het leven. De bekendo zeesleper Zwarte Zee heeft in het afgelopen weekeinde onder de Engelse kust bij Lands End een ha chelijk avontuur beleefd. De ..midbody" (een tussenstuk voor een schip) waar mee de sleper van Kopenhagen onder weg was naar Baltimore in de V.S., is zaterdag tijdens zwaar weer verspeeld doordat de zware nylontrekker (de ka bel tussen sleepboot en midbody) in de schroef raakte. Op de Bergsebaan onder Wouw, even voorbij de spoorwegovergang, is zaterdagmorgen een verkeers ongeluk gebeurd, dat aan de acht jarige Marijke Witteveen, doch ter van de directeur van de Coöpe ratieve Wouwse Melkfabriek, het leven heeft gekost. Het ongeluk gebeurde om kwart over elf. Mevrouw N. Witteveen-Lenglet was met haar twee dochtertjes Marijke en Elsje (5) op weg naar Bergen op Zoom. Een paar honderd meter van haar huis stond aan de rechterkant van de weg Men is het hulpeloze stuk schip gerui- een tractor met aanhangwagen stil. De me tijd kwijt geweest. Aan boord ervan j aanhangwagen was gevuld met melkbus- bevonden zich zeven runners. De Zwarte sen. Zee kon niets uitrichten, want men had! Vermoedelijk *s de bestuurster afge- er de grootste moeite de schroef weer leid geweest door de kinderen. Zonder vrij te maken. Andere sleepboten zijn te cUu er tegenliggend verkeer op de weg wonden werden naar het Charitas-zie-1 kenhuis in Roosendaal overgebracht. Een overzicht van de ravage. De gewon- heT°en on^e^u^ gebeurde regende den worden in de ziekenauto gelegd. hulp gekomen en hebben gisteren einde lijk de midbody kunnen vastmaken en naar Fallmouth slepen. Tevoren hadden een vliegtuig en een Zweedse tanker de ronddrijvende sleep nog waargenomen en gemeld dat aan boord ervan alles wel was. De Zwarte Zee heeft zich ook kunnen bevrijden en bevindt zich eveneens in Fallmouth. De r^is naar Baltimore kan vandaag worden voortgezet. was reed zij tenminste recht op de ach terkant van de aanhangwagen in. De achterzijde van de laadbak van de aan hangwagen schoof over de neus van de auto heen en drong de cabine binnen. Mevrouw Witteveen en haar kinderen zaten alle drie voorin. Marijke kwam met haar hoofd tegen de laadbak aan en was op slag dood. Elsje en mevrouw Witteveen. liepen een hersenschudding en verwondingen aan het hoofd op. De ge- GAGARIN kon gisteren niet naar Italië komen. Hij is ziek. Wat hem mankeert is niet gezegd. Nu moet Italië zonder de ,,hoge" gast feesten. DE V.S. zullen niet toestaan dat er op Amerikaans grondgebied een Cubaanse regering-in-ballingschap word* gevormd. DE PORTUGEZEN hebben alle posten die de rebellen in Noord-Angol? ver overd hadden, weer in handen, aldus een officiële bekendmaking. HET EERSTE Westduitse, door kern energie voortgedreven schip, wordt vol gend jaar in Hamburg op stapel gezet. RUSLAND heeft opvallend veel ophef gemaakt van een geheel nieuwe, uiterst precieze raket, die zaterdag met succes is geprobeerd. TWEE communistisch-Chinese vliegers, die ieder een straaljager in nationalis tische handen speelden, krijgen ieder 140 gram goud als beloning. VAN AUDENHOVE is zaterdag tot voor zitter van Belgiës nieuwe partij voor vrijheid en vooruitgang (voorheen de li berale partij) benoemd. HET AANTAL slachtoffers tengevolge van de overstromingen in India is tot over de 600 gestegen. De ramp is een gevolg van hevige regenval. BIJ BOTSINGEN tussen islamieten en Hindoes zijn in India enkele tientallen mensen om het leven gekomen. HET EERSTE video-telefqonnet wordt volgend jaar tussen Moskou, Leningrad en Kiev in gebruik gesteld. Men kan el kaar dan niet alleen horen, maar ook zien. Voorlopig alleen in openbare tele fooncellen. ALS DE communistische troepen aan stalten zouden maken geheel Zuid-Viet- nam te bezetten, zullen de V.S. troepen naar dat land en omgeving sturen. Men is in Amerikaanse regeringskrin gen op het ogenblik kennelijk niet zo optimistisch over de houding van Mos kou als het op onderhandelingen over Berlijn aankomt. Vrijdagavond heeft Kennedy met Gromyko gesproken en naar het schijnt is aan beide zijden nog al wat onverzettelijkheid gedemon streerd. Tegenover de president benadrukte Gromyko namelijk de Russische eisen scherper dan hij onlangs tegenover mi nister Rusk had gedaan. Kennedy had daar tegenover gesteld dat het Westen er niet over dacht met Moskou te praten als het Kremlin op zijn eisen bleet staan. In het bijzonder geldt Kennedy's bezwaar het Russische standpunt inzake een vrij stad West-Berlijn". De Fransen zien in deze ontwikkeling een sterke aanduiding van De Gaulle's gelijk. De Franse president wil immers niet onderhandelen op de huidige basis. In Londen néémt men aan dat er nu spoedig een westelijke ministersconfe rentie gehouden zal worden, om de gang van zaken te bespreken. Gromyko gaat morgen naar Londen. Of hij daar met Britse regeringsperso nen zal spreken is niet bekend. Willy Brandt is intussen uit de V.S. in Berlijn teruggekeerd. Hy zei dat West-Duitsland vast kon reke nen op Amerika. ,,Wie aan de be slistheid van de V.S. twijfelt, speelt met vuur", zei Brandt. In Oost-Berlijn, waar het 10-jarig be staan van de D.D.R. werd gevierd, zei Sovjetminister Mikojan dat het belang van de vrede eist dat er spoedig een vredesverdrag komt. Uit informaties uit Oost-Duitsland blijkt dat de aangekon digde manoeuvres begonnen zijn. Polen heeft bekendgemaakt de afzwaaiende lichting nog onder de wapenen te hou den totdat er een vredesverdrag is. De Amerikanen in West-Berlijn heb ben hun legerpatrouilles langs de sector grens vervangen door de gewone mi litaire politie, die tot voor de grensslui- ting dienst deed. In het afgelopen weekeinde heb ben ondanks alle voorzorgen van Oostduitse zijde toch weer vele mensen van achter het „betonnen t Weersverwachting van het K N M I J tot vanavond, opgemaakt gisteren- J avond 23.15 uur: i i Opklaringen maar ook hier en daar i een bui. Matige tot krachtige wind tussen «est en zuid. Dezelfde tein- pcraturen als gisteren of iets hogere, i Vandaag: zon onder 18.01 uur, maan onder 18.17 uur. t VU uur °P 6 55 uur' ma>« OP Indonesië is in zijn zesde regenloze maand en de gevolgen van deze lang durige droogte zijn nu reeds te zien. De te velde staande gewassen zijn ver- schioeid door de hitte en in grote ge bieden zijn bosbranden geweest. De drinkwater-reserves zijn tot op een kritiek peil gedaald. Gebrek aan water bemoeilijkt het blussingswerk bij branden in steden in geheel Indonesië. In Zuid-Celebes in de buurt van Ma kassar brandde een dorp af waardoor ruim 7000 personen dakloos werden en 1200 huizen werden vernietigd. In de omgeving van Soekaboemi, op Java, werden bij een brand weer 110 woningen en bedrijven in de as gelegd. Een groot deel van Pekalongan, op midden-Java, werd eveneens door brand verwoest waardoor drieduizend mensen dakloos werden. Een Britse Dakota, die met 31 passagiers en een driekoppige be manning op weg was naar de Cos ta Brava in Spanje en die sedert vrijdagmiddag werd vermist, blijkt in de Pyreneeën te zijn veronge lukt. De inzittenden, waaronder 21 vrouwen (allen, op één Duitser na, Engelsen) vlogen naar een vakan tiebestemming. Waarschijnlijk is het toestel tijdens zwaar weer boven de bergen in moei lijkheden geraakt. In dit gebied zijn se- deit 1945 nu zes vliegrampen voorgeko men. Nadat de Dakota als vermist was op gegeven, door het vliegveld van Per- pignan. is de gehele streek afgezocht. Het resultaat was dat men zaterdag vanuit een helikopter het wrak waar nam. De piloot meldde dat er niets overlevenden te ontwaren viel. Dat werd later bevestigd door een giote reddingsploeg, die de moeilijke tocht naar de platas van de ramp had gemaakt. Er moest veel geklommen worden om het wrak te bereiken. Toen groot gebied verspreid. Vele van de stoffelijke overschotten waren verminkt of verbrand. Men heeft de 34 lijken overgebracht naar Prades. Intussen wordt onderzocht wat er waar kan zijn van de verhalen van bewoners van de streek, dat er, kort nadat het vliegtuig overkwam, luide ontploffingen zijn gehoord. De Dakota moet tegen de 1900 meter hoge wand van de Canigou zijn gevlogen. (Van onze parlementaire redacteur) Falende leiding" is de titel van een hoofdartikel in het onafhankelijke socia listische dagblad ..Het Parool" waar over in het afgelopen weekeinde in so cialistische kring grote deining is ont staan. Het invloedrijke socialistische dagblad stelt namelijk onomwonden, dat de tijd is gekomen, dat de P.v.d.A.-fractie in de Tweede Kamer de leiding in andere handen overgeeft. Mede verwijzend naar de „Cals-Burger- oorlog" die mr. Burger, tot een „ietwat beschamende aftocht" dwong, consta teert Het Parool, dat de oppositie dank zij de falende leiding van mr. Burger in haar taak tekortschiet. mo.i _r __H -- -"V" „Zelden is een zo vooraanstaand Ka- rr!o« «U ,of men een volko- merlid een zo dankbaar voorwerp van aan- rin hr„w, fl gC," vhegtuigruïne kritiek geweest als hij", zegt „Het Pa- aan, de biokstukken lagen over een. rooi". Foto: Een politieman doorzoekt de wrakstukken van de verongelukte machine. Duidelijk is het staartstuk van het vliegtuig te Herkennen. (Van onze verslaggever) In kasteel Bouvigne te Breda heeft de KVP zaterdag een gespreksdag gehou den met als thema Europa. Het lijdt geen twijfel, of het partijbestuur zal hiervan binnenkort de vruchten plukken. Want het thema Is, op academisch niveau, wel bijzonder grondig behan deld. Zes discussiegroepen hadden de och tend besteed met een bespreking van een aantal stellingen. In een zestal hoofdstukken had mr. P. A. Blaisse zijn 26 stellingen verdeeld, t.w. 1. Politiek en handelspolitiek beleid; 2. Onderhandelingen over toetreding E.E.G. (Groot-Brittannië, Denemar ken, Ierland) 3. Economisch beleid; 4. Sociaal beleid; 5. Landbouwpolitiek. In een plenaire middagzitting brachten de discussieleiders de conclusies van hun groep naar voren. Een forum, van deskundigen op de gebieden, die in de stellingen ter sprake waren gebracht, moest opheldering geven over heel wat detailpunten. Onder voorzitterschap van mr. J. A. M. Mommersteeg (voorzitter van de kring Amsterdam), kweten mr. Blaisse. (Tweede-Kamerlid', drs. Bo- gaers (Tweede-Kamerlid), mr. Ph. van Campen (directeur Centrale Boerenleen bank), C. J. van der Ploeg (Tweede- Kamerlid) en dr. W. J. Schuyt (Tweeötr Kamerlid) zich voortreffelijk van hun taak als leden van het forur-. Lang werd o.m. gediscussieerd ^ver een der stellingen: „een samensmeiung van de „executieven" der drie Europese gemeenschappen (E.G.K.S., E.E.G. en Euratom), alsmede rechtstreekse ver kiezingen voor het Europees parlement dienen te worden verwezenlijkt. Een versterking van de positie van de Euro pese executieven, alsmede van het Europees parlement is geboden." Moet er geen samensmelting kom-en van de drie gemeenschappen zelf, zo werd gevraagd. Als eerste reële weg moet er een samensmelting van de be stuursorganen komen, stelde het forum. In vrijwel alle gevallen bleek men zich, met alle idealisme, toch het liefst heel dicht bij de realiteit te houden. Een der deskundigen toonde een duidelijke voorkeur voor een Europees transport beleid, tegelijk aangepakt met het landt bouw- en energiebeleid. Het forum besefte de wenselijkheid van een aanpak tegelijk van deze drie regimes, maar kwam toch met een keuzevoorkeur: primair de landbouw, dan de energie en dan het transport. Èen samenvattende conclusie kon mr. Mommersteeg bij de hoeveelheid der fa cetten nog niet trekken, al constateerde hij wel dat in grote lijnen de stellingen van mr. Blaisse onderschreven worden. Over twee weken zullen de rapporteurs de conclusies der discussiegroepen ken baar maken, waarna het partijbestuur zich verder zal beraden. (Advertenties) dinsdag 10 oktober Documentaire Vraag alles wat u weten wilt aan uw Renault-dealer! Verkrijgbaar bij de vakman bus voor 4 a 5 behandelingen 5.90 PRIJSWINNAARS 2e RONDE voor mej. ir. M. DONKER Prof. Regoulstr. 21 Nijmegen door de heer B.I.MEUIENBROEK Palame desstraat 22 Haarlem Bovengenoemde winnaars werden reeds persoonlijk geïnformeerd Voor Uw levensverzekering l heelt rotsvaste zekerheid o 11 betaalt lage premies U deelt mee in de winst 1 HOOFDKANTOOR CUDENCQRP'C f

de Stem | 1961 | | pagina 1