a bta» i Russische bezoek vice-premier op in Oost-Berlijn Prettig praatje met Nina uwHUID cremeMQUSON BËfePll FEESTVERLICHTING: EEN KERNEXPLOSIE ■AKW-debat in december Brandt vreest dat Bonn het zelf moet opknappen Ambtenaar fraudeert Grijsaards van de luchtvaart Decentralisatie van het bestuur in België Nog geen besluit over stappen in Moskou Nasser mag naar Syrië accountants laten gaan Draadloze diagnose Pleidooi Crisis Relletjes in Baloebadorp voorkeur or beeldige kleding DAGBLAD VOOR ZEELAND I (Van onze parlementaire redacteur) De verwachting is bewaarheid, [dat het A.K.W.-debat in de Tweede Kamer zou worden uitge steld. De commissie van voorbe reiding heeft toegegeven aan een socialistische wens van nader over leg, ook nog met minister Veld kamp (Sociale Zaken). Protest tegen schietpartijen Gratie voor rebellen Regeringspartij verloor stemmen Taalgrens wordt vastgelegd DE SPIONAGE-AFFA Waarom meten met twee malen Staking in Argentinië Dubbelhartig Vrije Volk valt mr. Burger af weet ze niets... Voorburg kan niet rekenen Belg (86) doodt zijn vrouw (75) Cultureel verdrag Nederland-V AR op losse schroeven maiiZEEP ndere aanbieding: e mantel van magnifiek air, met raglan mouwen, mantel, waar U veel en pleziervan zult hebben bijzondere prijs 79.75 No. 23796 Uitgave: N V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, B C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J J. M. 1 Mes, mr. H M. L. de Rechter, P. V. M. I Vercauteren L. J. v. 't Westende. I Bureaus: Rreda, Reigerstraat 16, I Tel. 22341 (4 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 7 OKTOBER 1961 Abonnementsprijs 7.per kwartaal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. f 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. I Bureau vm -iiwsp Eilanden: Goes. Westsineel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: Terneuzen: Usbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2o03) De commissie hoopt nu het voor overleg zo tijdig te kunnen beëindigen dal het A.1C.W. ubat uiterlijk begin december kan worden voortgezet. De be doeling was de beraadslaging op 18 Jktober a.s. te hervatten. Op die datum komt nu o.m. de provinciewet in be handeling en een wetsontwerp tot Trijziging van de gemeentegrenzen van Bergen op Zoom en Halsteren. Handelsreiziger in het wereldcommunisme nr. 2, de Russuische vice- premier Mikojan, heeft gisteren een bezoek aan Oost-Berlijn gebracht. Gisteren eveneens, ontplofte de 18e Russische atoom- of waterstofbom in het noordpoolgebied. Het was de zwaarste explosie sinds de her vatting der kernproeven op 1 september, en als zodanig in communis tische ogen een waardig eresaluut voor Mikojan, wiens komst echter menselijk beschouwd bij de genoemde begeleidende verschijn selen iets infernaals krijgt. Mikojan woonde in Berlijn de viering van het twaalfjarig bestaan der Duitse Democratische Republiek bij. Hij verzekerde Oost-Duitsland van de Russische steun, „wat er ook moge gebeuren". Hij drong verder aan op sluiting van een Duits vredes verdrag, dat voor eens en altijd een einde zou maken aan de westelijke hoop op de hereniging van het gespleten rijk. De gemeentepolitie van Vlagtwedde heeft de 44-jarige B. K. gearresteerd, die er van verdacht wordt als ambtenaar van Sociale Zaken, belast met de uit kering van steungelden, fraude te heb- I ben gepleegd. Hoe groot het bedrag van do fraude is, staat nog niet vast. De 1 knoeierijen zouden in een periode, om vattende enkele jaren, zijn gepleegd. Vooral de minstbedeelden in de maat- schappij zouden er de dupe van zijn ge worden. De inwoners van het dorp, waar j K. woont, zijn zeer verbaasd over deze Arrestatie, omdat K. zeer gunstig be- jcend stond. Hij is bestuurslid van diver se plaatselijke verenigingen en maakte tot voor kort deel uit van het kerk bestuur van de gereformeerde kerk. Het bezoek van Mikojan kan worden vergeleken met de reis van de Ameri kaanse vice-president Lyndon Johnson, die naar West-Berlijn kwam toen de si tuatie aldaar kritiek was. Kroestjev neemt op het ogenblik vakantie aan de Zwarte Zee, maar hij heeft in een tele gram aan zijn Oostduitse zetbazen ge tuigd van zijn stellige hoop op spoedige sluiting van het vredesverdrag. Mikojan vertegenwoordigt Kroestjev in Berlijn en hetgeen hij daar beweerd heeft kan zonder meer gelden als de mening van Kroestjev zelf. De burgemeester van West-Berlijn, Willy Brandt, bevond zich op hetzelfde moment in New York, om daar de „Freedom Award", een hoge onder scheiding, welke wordt verleend aan de genen die het ideaal van vrijheid bij zonder hoog hebben gehouden, te ontvan gen. De Indonesische regering heeft gratie verleend aan alle opstandelingen, die zich vóór 17 augustus j.l. hebben over gegeven en thans nog werden gevangen gehouden. Zij krijgen wel het kiesrecht, doch mogen niet deelnemen aan het politieke leven. Duizenden opstandelingen op Sumatra en Celebes hebben zich voor dit tijdstip overgegeven, doch het amnestiebesluit is vrijwel genegeerd door de aanhangers van de „Darul Islam". Brandt hield tijdens een lunch een warm pleidooi voor de belangen van Duitsland en Berlijn en vroeg de wes telijke staatslieden om vastberaden stand te houden tegen de directe of in directe overgave van Berlijn en er op te staan, dat de Chinese muur in Ber lijn wordt afgebroken. ,,Er kan geen sprake van zijn dat de Bondsrepubliek met Oost-Duitsland zal gaan onderhandelen over het vraagstuk van de toegangswegen tot West-Berlijn", betoogde Brandt. ,,De vier mogendhe den kunnen immers hun verantwoorde lijkheden betreffende Berlijn en Duits land niet aan een Duits orgaan over dragen?" Brandt zinspeelde met deze laatste uitlating op de hardnekkige geruchten in diplomatieke kringen, dat het Westen proberen zal om Oost- en West-Duits- land aan één conferentietafel samen te brengen, teneinde te onderhandelen over een verdrag dat het vrije verkeer tussen Berlijn en West-Duitsland verzekert. heeft zich een heftig tegenstander van een dergelijke politiek getoond. Het aantal incidenten bij mislukte of geslaagde ontvluchtingspogingen via de Berlijnse sectorgrens heeft de westelijke geallieerde bevelvoerders in Berlijn doen besluiten tot een krach tig protest tegen de manier waarop de Oostduitse volkspolitie geen moord uit de weg gaat om de uitverkorenen maar binnen het paradijste kun nen houden. De officiële instanties in Washington deden tamelijk schichtig toen journalis ten om bevestiging of ontkenning van deze geruchten vroegen. Tenslotte kwam er een ontkenning uit de bus, maar op nieuw doken de geruchten op. Nu be weerden zij dat het bedoelde verdrag slechts betrekking zou hebben op het burgerlijk verkeer over Oostduits grondgebied. Een verdrag zou door de V.S.. Rusland, Engeland en Frankrijk kunnen worden gegarandeerd. Burge meester Brandt, vrezend dat op deze manier West-Duitsland alleen de kas tanjes uit het vuur zou moeten halen, Verschrikkelijke tonelen hebben zich af gespeeld bij schietpartijen op mensen die zwemmend de Spree wilden overste ken. Ten aanschouwe van vele West- berlijners werden twee vluchtelingen op de rivier door patrouilleboten achter volgd en doodgeschoten. Bij vorige ge legenheden kwam het tot kleine vuurge vechten met de Westberlijnse politie, die dekkingsvuur had afgegeven om vluchtelingen de ontsnapping mogelijk te maken. De gedwongen evacuatie van Oost duitse grensbewoners gaat nog steeds voort. In West-Duitsland is een rapport verschenen over de economische toestand in het paradijs van Ulbricht. Volgens dit rapport be leeft Oost-Duitsland momenteel een crisis die te vergelijken is met de ellendige toestand waarin Duitsland in 1930 verkeerde. Veel vluchtelingen zouden dan ook voornamelijk door honger ge dreven zijn om naar het Westen te gaan. Volgens de Zuidslavische ra iio zal Flor Kozlof algemeen gedood' erfd als de opvolger van premier Kroe -tjev binnenkort naar Washington reizen, ter voorbereiding van een ontmoeting tus sen Kennedy en Kroestjev. zichtbaar. Een moment is het doodsti aan dek. dan barst een dave rend gelach los. „Zozo, 3 schijnt het goed te kunne". Ylt]' den met de maats" zegt <MiY«F' die op het rumoer aan dek gekomen. DERTIEN gasflessen met acetyleen, die gisterenmiddag in Rotterdam van een vrachtwagen vielen, hebben de buurt lange tijd in grote spanning gehouden. Enkele ervan zijn namelijk, na een tijd nijdig te hebben liggen sissen, in de lucht gevlogen. Daarbij vielen geen slachtoffers, wel werden enkele auto's beschadigd. De brandweer had er een spannend klusje aan. VOLGENS een gevluchte Chinese dokter lijdt de bevolking van Mao's rijk op grote schaal aan ondervoeding. Zoals men weet heeft Montgomery zo juist het tegendeel bewaard. VANDALEN hebben in de nacht het graf van Hammarskjoeld geruïneerd, op zoek naar souvenirs. DE DRIE Laotiaanse prinsen (de wes- j tersgezinde, de neutrale en de rode) zijn nog altijd niet tot een akkoord gekomen over een nieuw bestuur voor het land. Vandaag houden ze hun 40e bijeenkomst, v* om het probleem te bespreken. NOG NEGEN Italianen weigerden bij Hoogovens het werk te hervatten, als I gevolg van het protest tegen de kwali- I teit van hun eten. Ze worden over de grens gezet; de zes eerder ontslagen Ita lianen zijn al uitgewezen. EEN INWONER van de Italiaanse plaats Alghero las gisteren tot zijn ver bazing in de krant dat hij overleden f was. Hij heeft nu een aanklacht inge diend tegen de snode onbekende die de advertentie heeft opgegeven en die hem, I naar hij zegt. „boosaardig had gedood met drukinkt". A\inder warm I Weersverwachting van het K.N.M.I. 2 tot vanavond, opgemaakt gisteren- avond 23.15 uur: Enkele opklaringen maar ook plaat- selijk enkele buien. Overwegend ma- 2 tige zuidoostelijke wind. Minder 2 warm. j Vandaag: zon onder 18.05 uur, maan 2 onder 17.34 uur. 2 Morgen: zon op 6.52 uur, onder 2 18.03 uur; maan op 5.06 uur, onder 2 17.55 uur. 2 2 Maandag: zon op 6.53 uur, maan op 6.12 uur. In Frankrijk is televisie-apparatuur ontwikkeld voor eerste hulp bij onge lukken. Het komt voor bij verkeersonr gelukken, dat de geneeskundige dienst niet meteen ter plaatse is. Dank zij de televisie-apparatuur wordt het nu mogelijk, dat de politie aan de ziekenhuisarts om raad vraagt. Via het beeldscherm tracht de arts dan zijn diagnose te stellen. Ierse verkiezingen De Ierse premier Sean Lemass. de politieke erfgenaam van De Valera, is als reusltaat van de eerste verkiezingen die in Ierland zonder De Valera zijn ge houden sedert de verwerving der onaf hankelijkheid, de meerderheid in het parlement kwijtgeraakt. Toon de uitslagen wat betreft 141 van de 144 zetels in de Dail (Tweede Ka mer) bekend waren, was de situatie zo dat de regeringspartij, de Fianna Fail, over 68 zetels kon beschikken. 5 min der dan de gewone meerderheid. „Walen en Vlamingen zijn thans concurrenten, omdat in België te weinig wordt geïnves teerd. In de eerstkomende tien jaar moet het Belgische volk zich een grote inspanning getroosten om op Europees niveau te komen. De Belgische boom kan groeien en bloeien. Zaag hem in twee of drie stukken en hij zal dood gaan." Deze woorden heeft de Belgische mi nister-president Lefèvre gisterenavond (Van onze Haagse redacteur) De Nederlandse regering heeft niet beslist of zij naar aanleiding van het vonnis dat donderdag over de van spionage verdachte Nederlanders Rey- don en De Jager in Kiev is geveld, stap pen bij de Russische regering zal on dernemen. Dit hangt af van de inhoud van het rapport dat spoedig wordt ver wacht van de heer P. J. Polak, tweede secretaris b(j de Nederlandse ambassa de te Moskou. Op Buitenlandse Zaken kan men ove rigens geen antwoord geven op de vraag, wat de Sovjetmachthebbers be wogen kan hebben, „spionnen" van een klein land als Nederland zoveel harder aan te pakken dan de Amerikaanse U2- piloot Powers (10 jaar). Met de strafwet heeft dit verschil in behandeling na tuurlijk niets te maken. Met de Neder landers woi"dt eenvoudig een spel ge speeld in de koude oorlog. Bij alle ophef in Russische bladen en „De Waarheid" zou men bijna vergeten, dat Nederland in de afgelopen jaren verscheidene malen tegen Russische spionnen heeft moeten optreden. Die spionage-activiteiten werden in geen en kel geval door de rechter bestraft. De Nederlandse regering volstond met uit wijzing. In februari 1953 werd op deze wijze een correspondent van „Tass" het land uitgezet. In februari 1957 ging de persattaché van de Russische ambassade dezelfde weg en in januari 1958 geschiedde het- zelfde met drie andere leden van de n°£ Russische ambassade. In Argentinië heeft de algemene ver eniging van vakverbonden een algeme ne 24-uursstaking uitgeroepen. Een aan tal diensten zal normaal voortgang vin den. De motieven die leidden tot het uitroepen van de staking zijn hoofdza kelijk van economische aard. Van meest recente datum is de uitwij zing van de Russische student P. Smir- nov. (Van onze parlementaire redacteur) Mr. Burger, de voorzitter van de so cialistische Tweede-Kamerfractie, heeft tijdens de zo juist beëindigde algemene politieke beschouwingen grote instem ming en waardering betuigd voor het voorstel-Luns inzake Nieuw-Guinea. Hij oefende scherpe kritiek uit op de A.R.-fractieleider dr. Bruins Slot, die. zo zei hij met zijn voorstel om eerst nog eens met Indonesië te gaan praten, het kabinet eon stoot onder de gordel had toegebracht als de oppositie nog nooit heeft gedaan. Voor zijn steun aan het kabinetsbeleid wordt mr. Burger thans in het officiële partijorgaan der P.v.d.A., „Het Vrije Volk", indirect scherp bekritiseerd. Voor „Het Vrije Volk" is het voorstel- Luns slechts een rookgordijn'en „rad draaierij" ten opzichte van Nederland en de Verenigde Naties en meer bedoeld om belangen van Nederland, dan het zelfbeschikkingsrecht der Papoea's vei lig te stellen. Neen. meneer Kroestjev hebben de vredestippelaars die daarvoor hele- \i tprnknirimnr. maal van San Francisco naar Mos- dU M l 11IIUI U 1 Ilv ll kou gemarcheerd waren, gisteren nog niet te zien gekregen. Maar er was wel een troostprijs: mevrouw Nina Kroestjev heeft het groepje idealisten ontvangen en de eerste Russin heeft met de wandelaars een bijzonder prettig praatje gemaakt. Waarom de Russen geen schuil kelders bouwden, vroegen de vred.es- missionarissen. Dat is toch nogal een voudig, antwoorde Nina, wij hebben toch helemaal geen oorlog in de zin Waarom zouden wij dan schuilkel ders bouwen? En trouwens, zo voeg de zij eraan toe, als er oorlog komt helpt er immers niets tegen kern- bommen Goed, jullie doen dus niet aan oor logsvoorbereidingzeiden toen de tippelaars weer. Maar wat denkt u dan van de kernproeven, die jullie immers hervat hebben? Wilt u maar tegen uvf man zeggen dat wij daar erg bezorgd over zijn? Nou, maar wij zijn óók erg be zorgd, zei Nina toen weer. En ik zal het mijn man zeggen. Meer weet ik er trouwens niet over te vertellen, hoor, want ik ben helemaal niet be ter ingelicht dan de doorsnee-Rus, voegde ze er trouwhartig aan toe. En daarvoor ben je dan met de baas getrouwd x „Wij willen ook echt niemand in gevaar brengenmet onze proeven vertelde ze ook nog. Maar ja, wij kunnen toch onze wapens niet laten verroesten terwijl ze daar bij jullie druk aan het bewapenen zijn, zegt nu zelf. „Waren de vrouwen maar de baas" merkte zo ook op. „Weet u wat er dan zou gebeuren? Dan kieperden we allemaal, alle landen ter wereld, de wapens en vooral de kernbommen in de oceaan". Een puik idee van Nina. Niet hele maal van zichzelf, dat ideetje. Dat niet. Het is een zinsnede uit een rede van menéér Kroestjev. En gemaal Nikita wil wel alle bommen laten zinken, maar over écht ontwapenen praten gaat met hem zo stroef.... Maar zijn vrouw kan hij gerust een boodschap laten doen! Toch zeker als cr een clubje min of meer irreële idealisten naar Moskou gewandeld komt gezegd tot het partijbestuur van de C. V.P. Lefèvre wees op hetgeen na de oorlog in andere Europese landen, met name in Nederland en Frankrijk, is tot stand gebracht en vroeg zich af of de Belgen zich in de toekomst de bijnaam van „Petits Beiges" moeten aanmeten, twijfelend aan de toekomst van hun eigen land. Na te hebben aangekondigd dat de Belgische regering een wetsontwerp ge reed heeft voor de oprichting van een nationale en regionale investeringsmaat schappij, ontvouwde hij een regerings programma om „een einde te maken aan de overdreven centralisatie van de ad ministratieve, economisch en culturele diensten in Brussel". „Wanneer dit plan zal zijn uitge voerd", aldus de Belgische minister-pre sident doelend op het door de Waalse socialisten en enkele Vlaamse groepe ringen geëiste referendum over een fe deratief stelsel in België „dan zal de weg vrij zijn voor een dialoog over de hervorming van de Belgische instel lingen met het oog op de eisen, die een moderne staat stelt, de integratie in de Europese gemeenschappen en de conso lidatie van de twee volksgemeenschap pen van ons land". Verder zijn er plannen voor het ver lenen van een „waarachtige" culturele autonomie aan Vlaanderen en Wallonië, onder meer door een snelle splitsing van het ministerie van nationale opvoeding en cultuur, en voor vastlegging van de „taalgrens" in België. (Van onze Haagse redacteur) Van de gemeente Voorburg wordt door de inwoners zeil wel eens ge zegd dat er het intellect woont, dat op de Haagse departementen en kantoren de lakens uitdeelt. Wat daarvan waar moge zijn, rekenen kunnen ze in Voor burg in ieder geval niet. De nieuwe ge meentebegroting. onlangs met enige tam-tam als sluitend gepresenteerd, blijkt namelijk bij nader inzien met een tekort van niet minder dan 340.000 gul den te sluiten. De vergissing wordt door Voorburg geweten aan de ingewikkeldheid van de nieuwe wet inzake de financiële ver houding tussen het rijk en de gemeen ten De chef luchtmachtstafluit.-gen. H. Schaper, heeft vrijdagochtend in Den Haag het viertal ontvangen, dat vijf tig jaar geleden als eerste Nederlan ders, het vliegbrevet heeft verworven. De belangstelling van de brevetpio niers ging vooral uit naar het model van de F 104-G Starfightcr. V.l.n.r. It.-gen. H. ter Poorten. lt.- gen. H. Schaper, gen.-maj. W.C.J. Vcr- steegh, Henri Wijnmalen en J. van Bussel. Het Zweedse V.N.-commando te Eli- sabethstad heeft bekendgemaakt, dat bij ongeregeldheden in het Baloeba-vluchte- lingenkamp een Zweedse soldaat werd gewond en een Baloeba om het leven kwam. Het incident had plaats toen de 22- jarige sergeant alleen door het kamp pa trouilleerde, waar hij werd aangevallen door jonge Baloeba die hem uit zijn jeep sleurden en hem begonnen af te ranselen met fietskettingen en stokken. De 86-jarige Eugène Hoevenagels uit Schaerbfeek bij Brussel heeft gisteren zijn 75-jarige echtgenote met een keu kenmes neergestoken omdat zij hem wil de verlaten, na 52 jaar getrouwd te zijn geweest. Uit het onderzoek, dat de politie in stelde is gebleken, dat de vrouw reeds zes weken geleden haar man had verla ten „omdat zij niet langer met elkaar overweg konden". Gisteren kwam zij naar de woning terug om enkele bezit tingen op te halen. Zij was vergezeld van haar zoon en kleinzoon. Er ontstond een woordenwisseling tus sen de echtelieden. De oude man rende naar de keuken om een mes te halen en de zoon en kleinzoon waarschuwden de vrouw voor het gevaar. Zij trachtten de oude man tegen te houden en gaven hem zelfs enkele fikse stompen. De woe dende man bleek echter sterker en wist door te dringen tot zijn vrouw. Hij stak haar in de keel. Op weg naar het ziekenhuis overleed de vrouw. De man werd gearresteerd. Het geschil tussen Syrië en de vroe gere V.A.R.-zuster, bevindt zich in het stadium van napruttelen. President Nas ser wil achteraf wel graag zijn vroeger beleid tegenover Syrië gelegaliseerd zien. In een radiorede, die opvallend vreed zaam van toon was, stelde hij voor dat de raad van de Arabische liga een on derzoek zou instellen naar de omvang van de Egyptische hulp aan Syrië in de tijd dat beide staten nog bij elkaar hoor den. Nasser kwam op dat idee nadat hij gehoord had dat de Syrische goudreser ve van het „pré-Varale" tijdperk nog netjes in de kluizen te Damascus lag. Hij wil dat nu graag door buitenstaan ders bevestigd hebben, want het zou kun nen bewijzen dat Egypte niet als een bloedzuiger op het lijf van Syrië heeft gezeten, zoals de Syrische regering de wereld wil laten geloven. Syrië heeft zich met het instellen van een politiek accountantsonderzoek ak koord verklaard. Inmiddels is ook be kend geworden, dat Syrië als soevereine staat zal mogen toetreden tot de Ara bische liga. Inmiddels gaat de repatrië ring van verscheidene duizenden Egyp- tcnaren uit Syrië voort. Onder hen zijn vijftienhonderd onderwijzers. De Syri sche scholen zullen door het vertrek van deze mensen wel tijdelijk met moeilijk heden te kampen krijgen. In Den Haag heeft men van de ver wikkelingen in Syrië ook het één en an der gemerkt, aldus meldt onze Haagse redacteur. De ambassade van de Ver enigde A-rabische Republiek werd name lijk geleid door de Syriër dr. Khandji, die sinds 7 augustus met vakantie is. Men verwacht hem in Den Haag niet meer terug. De Nederlandse regering heeft nog niet tot erkenning van Syrië besloten. De afscheiding van Syrië heeft ook het culturele verdrag tussen de V.A. R. en Nederland op losse schroeven ge zét. Dit verdrag werd in 1960 gesloten en kort geleden door de Tweede Kamer goedgekeurd. Nederland verplichtte zich o.a. tot een bijdrage voor het behoud van de Nubische monumenten, die door overstromingen bedreigd worden. Neder land denkt daarvoor twee miljoen gul den uit te trekken. (Advertentie) GROTE TUBE 1.65 2 STUKS 1.95 - 3 ST. 2.50

de Stem | 1961 | | pagina 1