liet vonnis: dertien jaar Misdadige knoeierij met bloedplasma Vijftienjarige Jjtrechtenaar doodt man met stilettomes Nasoetion: Volgend jaar is Nieuw-Guinea ons! Het leven begint bij 102 Meer glans en bescherming voor uw auto!' ONGEHOORD! EEN VERDACHTE ZONDER BEROUW Straf is zwaarder dan die van U-2 pdoot Corpora-delicli Worms legt het bijltje erbij neer Verlaging kiesgerechtigde leeftijd in overweging Demonstratie van invasie Het begon met ruzie aan de deur Jamaica wordt onafhankelijk P. Bakker n.v. Niet christelijk Laconiek DAGBLAD VOOR ZEELAND Rcyd oil„Voor vrouw cn kind Vroege taptoe voor Algerijnen jDezelfde temperaturen j ..Het jaar 2000 Miljoenen voor toekomstbeeld Episode Burgee verleden tijd Syrië in de V.N. V.A.R. verzet zich niet tegen toelating Dader dient een aanklacht in.... Verhoging A.O.W. I WIJ verzenden 101e JAARGANG No. 23795 Voor God Koningin en Vaderland Uitgave: N V Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (4 lijnen). Postgiro 278841 Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes. Westsingel 98 - telefoon 6252 l»ta» VRIJDAG 6 OKTOBER 1951 Abonnementsprijs f 7.per kwartaal, f 8.20 per post, f 0.54 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Ru,™r Z„„.«n.V),ind.,CTHULST. SU.mt™, 1. - t.l.t,™!!?? - (Bubure.u.: U,b.„.a,.t II - tefcto. WH - OOSTBUKG: Hl«w,tr.,l telefoon 2893) De twee Nederlandse zeelieden, Evert Reydon en Lou dc Jager zijn gisteren door de krijgsraad te Kiev ieder tot 13 jaar veroordeeld, waarvan 6 jaar gevangenisstraf en 7 jaar ver blijf in een arbeidskolonie „onder streng toezicht". De mannen werden officieel schuldig bevonden aan spionage voor de Nederlandse inlichtingendienst, de Navo en niet bij name genoemde Amerikaanse inlichtingendiensten. De ver oordeelden hebben bel recht tegen het vonnis in beroep te gaan binnen zeven dagen na ontvangst van het vonnis. l)e uitspraak werd voorgelezen, nadat het uit drie man be slaande bof gedurende 2/4 uur had beraadslaagd. 55 De voorlezing geschiedde door de pre sident van het hof, gen.-maj. P. I. Ar- chipowitsj. Reydon luisterde met gebo gen hoofd. De Jager zat rechtop en scheen niet geschokt te zijn. Een, vertegenwoordiger van de Neder landse ambassade in Moskou, Paul Po lak, werd onmiddellijk na de uitspraak tot de beklaagdenbank toegelaten om met het tweetal te spreken. De Jager rechtvaardigde zijn daden aldus: ,.Ik gokte en verloor. Met Gods hulp hoop ik een goede verliezer te zijn". In tegenstelling tot Reydon toonde hij geen berouw iets wat zelden voor komt in een Russische rechtbank. De Jager motiveerde zijn daden met de volgende twee argumenten: Zucht naar avontuur en een christelijke afkeer van het com munisme. ,,Als ik nu in Nederland was, zou ik mij niet met spionage bezighouden", al dus De Jager, hoewel ik anti-commu nistisch zou blijven, aangezien de com munisten atheïsten zijn". Verder zei hij: ,,Ik geef toe een mis daad begaan te hebben die gestraft dient te worden. Ik ben als een soldaat die na voor een goed doel gestreden te hebben gevangen genomen wordt en op dc vraag of hij spijt heeft ,,nee" zegt". ,,Mijn antwoord is hetzelfde". Hij voegde hier aan toe dat hij spio nage oneerlijk" vond en het betreurde bij dit spel betrapt te zijn ..als men het een spel kan noemen" omdat hij spiona ge ,,niet christelijk" achtte. De roodharige Reydon daarentegen, die bekende sinds 1957 tegen P^usland gespioneerd te hebben, bood zijn ver ontschuldigingen aan voor zijn daden en vroeg om clementie. „Ik neem de volle verantwoordelijk heid op my en sta klaar de gevolgen van mijn daden, waaronder spionage tegen de Sovjet-Unie te dragen. U hebt alle 'V>. - V.' "...v. HET 14-jange Haagse meisje J. W. Ver beek, dat sinds 26 september vermist werd. is door de politie aangehouden. Ze zwierf in de buurt van de Loosduin- seweg. DE ZOAVO gaat de nieuwste en mo- j^ai:)(Lns (Seen kernwapens) in y—tryclkrachten opnemen, in verband i £eL°?vut0Snemende corT»munistische vij- andelijkhedcn in Laos en Zuid-Vietnam. I ren°ISC0NT°, 'n EnSeland is giste- 6,5 procent6" P''0Cent verlaagd tot I cc" anti-Castro studenten- I lülurf n maaI z°g™aamd gefusil- De geweren van het peloton be- atten telkens losse patronen. Op die manier wilde men hem klein krijgen. °7e wcrd h'J t0' 30 jaar gevange- msstraf veroordeeld. DE MEESTE Italianen bij de Hoog ovens, die wegens een voedselkwestie net eten was niet naar hun zin), in staking waren gegaan, hebben het werk gisteren hervat. Zes van hen die dat weigerden, zijn ontslagen. SOEKARNO heeft gisteren op de Indone- siscne christenen een beroep gedaan om i oprecht nice te werken aan de opbouw van een rechtvaardige cn welvarende I samenleving. Hij sprak tijdens een con gres van de Batakse Lutherse kerk in Jioord-Sumatra. Deze door „Tass" verspreide foto toont de apparatuur voor spionage doeleinden, welke in de bagage van de beide Nederlanders zou zijn aangetrof fen. Alle cafés en bars in Frankrijk, die het eigendom zijn van Noordafrikanen of door Noordafrikanen worden bezocht, zullen voortaan om zeven uur 's avonds moeten sluiten. De Parijse politie heeft Noordafrikanen aangeraden" tussen half negen 's avonds en half zes 's och tends niet op straat te gaan. In vier maanden zijn acht politieman nen gedood en 25 gewond in de strijd tegen Algerijnse nationalisten. Uit de verhoren van twintig leden van de O.A.S. die in Algiers en voor steden zijn gearresteerd, is komen vast te staan dat alles gereed was voor een nieuwe Putsch. Voorts zijn drie politiefunctionarissen gearresteerd, die de leiding van de O. A.S. geheime mededelingen verschaften. De politie heeft nog niet kunnen ont dekken op welke datum de Putsch moet beginnen. J Weersverwachting van het K.N.M.I. J tot vanavond, opgemaakt gisteren- avond 23.15 uur: l V erandcrlijke bewolking met hier en daar enige regen. Zwakke tot ma- l tige, later matige tot vrij krachtige l wind in hoofdzaak tussen zuid en l oost. Weinig verandering in tempe- I X ratuur. J Vandaag: zon onder 18.08 uur, maan onder 17.10 uur. ^n,rsrn: zon °P 6.50 uur, maan op 4.01 uur. X Nederland ontbreekt nog op de lijst van 31 landen, die zullen deelnemen aan de wereldtentoonstelling welke op 21 april van het volgend jaar in Seattle (Ver. Staten) zal beginnen. Over deelneming aan de manifestatie, welke de naam ,,De 21e eeuw" zal dra gen, wordt in Den Haag echter druk ge sproken. De expositie beeldt in vijf af delingen het veronderstelde leven van het jaar 2000 uit. Een ruimtenaald" van 200 meter hoog, met daar bovenop een draaiend restaurant, vormt het ba ken van de tentoonstelling. Er wordt met miljoenen gesmeten om de mensen te laten zien hoe de wereld er over 39 jaar zal uitzien. In 1968 zal waarschijn lijk Rusland een wereldtentoonstelling mogen organiseren. bewyzen van myn schuld. Handelt naar uw goeddunken. Mün verdediging is ge baseerd op de feiten die u bekend zijn", aldus Reydon. (Woensdag heeft hij de krijgsraad meegedeeld uit economische redenen ge dwongen te zijn spion te worden en om zijn vrouw en kind te kunnen onder houden). Reydon zei ,.geen haat tegen het Rus sische volk" te gevoelen. Hij verzocht om clementie „niet alleen voor mijzelf maar ter wille van mijn vrouw en kind". ,,Ik beschouw mijn misdaad als een misdaad jegens hen", voegde hij hier aan toe. Eerder op de dag had de auditeur-mi litair als bewijsmateriaal foto-apparaten en ontwikkelde filmpjes getoond, die op de verdachten waren gevonden en vol gens deskundigen foto's bevatten van geheime militaire installaties. In zijn requisitoir, dat 40 minuten duurde, eiste de auditeur-militair 15 jaar voor wat hij „een afschuwelijke misdaad tegen Rusland en de andere socialistische landen" noemde. Gisterenmorgen hadden enige staats ambtenaren de verdachten aangewezen als de mannen die militaire installaties hadden gefotografeerd en getracht had den zich op verboden wegen te begeven. Een officier van de douane zei dat hij aan de Russisch-Tsjechische grenspost Oesjgrorod tussen de bekleding van de kofferruimte van De Jagers auto een groot aantal films had gevonden en een notitieboekje. De Nederlanders hadden verder papieren bij zich gehad die in lichtingen bevatten over militaire instal laties en industriële centra. Op één na werden alle getuigen door de verdachten herkend. Een jonge inwoner van Sebastopol ge tuigde de Nederlanders foto's te hebben zien nemen van oorlogsschepen in de haven, onder het mom van een groepje toeristen te vereeuwigen. Reydon en De Jager gaven toe dat zich in een geheime bergplaats in hun badbroekjes 14 bladzijden met vertrou welijke inlichtingen van militaire aard bevonden. De Jager verklaarde gewoonlijk de volle filmpjes in hun oorspronkelijke verpakking terug te stoppen en zo te verzegelen dat het leek alsof de film Reydonstaande in de beklaagden bank, rechts op de foto is het hoofd van De Jager te zien. nog nieuw was. Op een vraag van de auditeur-militair of dat een goede methode wasglimlachte hij en zei: Aan het resultaat kunt u zien hoe goed het was". Ook bestudeerde de krijgsraad van morgen bewijsmateriaal dat volgens het persbureau „Tass" „gul ter beschikking was gesteld door de inlichtingendiensten van Nederland en de NAVO". Buitenlandse waarnemers in Moskou zijn verbaasd over de strenge vonnissen. Men wijst in dit verband op het von nis van 10 jaar waartoe de Amerikaan se vlieger Gary Francis Powers werd veroordeeld voor een veel ernstiger mis daad met oneindig grotere politieke ge volgen. Een Amerikaanse student werd verle den maand door dezelfde krijgsraad in Kiev met dezelfde staatsaanklager en op grond van dezelfde aanklacht tot slechts 8 jaar vrijheidsstraf veroor deeld. De Nederlanders kunnen bij het hoog gerechtshof van de USSR beroep aan tekenen. De Haagse schroothandelaar L. Worms, die indertijd de schroot fraude in de E.G.K.S. aan het licht bracht, heeft zijn actie op dit ge bied opgegeven. In een brief aan het „Comité Schrootfraude", dat zich ook met de schrootaffaire bezig houdt, heeft hij verklaard „te zeer geschokt" te zijn door zijn ervaringen van de afgelopen jaren. Motieven van velerlei aard hebben tot zijn besluit geleid. Hij is ervan over tuigd dat de tijd die hij aan zijn actie heeft besteed, goed gebruikt is geweest, zo verklaarde hij. Het „Comité Schrootfraude" zet de actie voort. Het heeft van de heer Worms de beschikking gekregen over alle dos siers die hij in de afgelopen jaren ver zameld heeft. De heer Worms zei nog dat hij ver ontrust is over de ontwikkeling in Nederland op velerlei gebied en over de rechtsonzekerheid die de Europese integratie volgens hem voor Nederland met zich mee brengt. (Van onze parlementaire redacteur) De socialistische fractieleider, mr. President Nasser heeft in een radio rede verklaard dat zijn regering zich niet zal verzetten tegen een Syrische aanvraag tot lidmaatschap van de Ver enigde Naties. De regering van de Verenigde Arabi sche Republiek zal echter geen diplo matieke betrekkingen met Damascus aanknopen tot het Syrische volk zich heeft uitgesproken en zelf zijn weg heeft gekozen. Tot op heden hebben slechts vijf landen het nieuwe bewind in Syrië erkend. Schermend met begrippen als „vrij heid", „rechtvaardigheid" en „redelijk heid" hebben president Soekarno cn zijn minister van Defensie, Nasoetion, giste ren het Nieuw-Guineaprobleem op mili tante manier aangesneden. Nasoetion zei dat Nieuw-Guinea het volgend jaar bij Indonesië zal worden gevoegd, zo mogelijk op vreedzame ma nier. maar anders „met de koers van 1945", hetgeen zoveel wil zeggen als: ge wapenderhand. De stafchef van de lucht macht drukte zich in dezelfde geest uit. Soekarno zelf, sprekend ter gelegen heid van de „dag der strijdkrachten", die werd meegevierd door een grote Russische delegatie, drukte zich iets di plomatieker uit, maar de strekking van zijn rede was eender. Een militaire demonstratie ter gele genheid van de „dag der strijdkrachten' liet de toeschouwers zien hoe een invasie wordt uitgevoerd. Russische vliegtuigen, waaronder lange-afstandsbommenwer- pers, vlogen voorbij. Ook werden er dui zend parachutisten afgeworpen. De Russische pers steunt Soekarno's politiek op krachtige wijze. Nederland wordt beschuldigd van bedreiging van de vrede, door het zenden van troepen en wapens naar Nieuw-Guinea. In het omstreden gebied gaat het leven verder. Er is een nieuwe partij opgericht, de Papoease vrijheidspartij, welke aan stuurt op een unie met Nederland. In Milaan heeft men een af schuwelijk misdadig plan nog op tijd kunnen verijdelen: in het instituut voor bloedtransfusies, dat alle stedelijke ziekenhuizen van plasma voorziet, is door on bekenden geknoeid met de inhoud van 27 flessen plasma. In theorie hadden ten gevolge daarvan 540 mensen een verschrikkelijke dood kunnen sterven. Nog juist op tijd is de opzet van de onbekenden verijdeld. Het bleek dat de rubber sluitingen van de flessen waren vervangen. Het plasma bevatte een soort microben, die op zich zelf niet gevaarlijk zijn maar die onder bepaalde omstandigheden ernstige ver- giftiging van de patiënt ten gevolge kan hebben. Die zou met de dood geëindigd zijn. De microben die men in het plasma aantrof, moeten gekweekt zijn in een laboratorium. Men gaat daarom uit van de veronderstelling dat er mensen aan het werk geweest zijn die om een of andere reden de bloedtransfusiedienst in diskrediet willen brengen. Dat men daar voor de dood van honderden mensen niet telde, stempelt hen tot bijzonder sinistere misdadigers. De politie houdt rekening met de mogelijkheid dat het bij de bloed transfusiedienst betrokken mensen zijn, die dit ongewone misdrijf op hun geweten hebben. Verschillende om standigheden wijzen daarop. Er zijn uiterst strenge veiligheids maatregelen genomen om herhaling te voorkomen. De gebroeders V. uit Huis ter Heide kwamen gisterenmiddag op het hoofd bureau van politie te Utrecht aangifte doen van een geval van mishandeling. De 31-jarige Utrechtse koopman C. A. van Ingcn zou hen afgetuigd hebben. De gebroeders wisten op dat ogenblik niet, dat dezelfde koopman Van Ingen inmiddels was overleden aan verwon dingen, die de jongste van de broers, een nauwelijks vqftienjarige knaap, hem met een stilcttomes had toege bracht. Het voorspel van dit drama speelde zich af ten huize van het slachtoffer: Stroomstraat 5. Rond het middaguur stopte voor dit huis een auto, waarin de gebroeders V. zaten. De oudste, (21 jaar), belde aan en bood de echtge note van het slachtoffer een horloge te koop aan. Het gesprek over het uur werk ontaardde in een woordenwisse ling. Mevr. Van Ingen kreeg een stomp en V. een schoen naar het hoofd. Zij riep haar man, die voor het huis bezig was zijn auto te wassen, te hulp. Volgens ooggetuigen probeer de Van Ingen de jongeman met een bak water te gooien. V. griste hem het bakje evenwel uit de handen en gooide de inhoud naar het hoofd van Van Ingen. V. blies de aftocht en scharrelde nog wat m de buurt rond. Hij begaf zich daarna naar zijn auto, waarin zijn jongere broer geduldig had ge wacht. Intussen was de woede bij de heer Van Ingcn nog niet bekoeld. Hij besloot V. te achtervolgen, vermoe dend dat deze zich ergens in de buurt zou ophouden. De achtervolging werd aanvankelijk te voet ingezet. Latei- kreeg Van Ingen de hulp van een buur man, die hem achter op de fiets nam. Gezamenlijk doorkruisten zij de buurt. Zij kregen de auto van de gebroeders V. in het oog toen deze op een kruis punt moest wachten. Van dit ogenblik maakte Van Ingen gebruik. Gewapend met een staaf ijzer rende hij naar de auto en sloeg de voorruit in, waarop de oudste V. uit de auto kwam met een krik in de aan slag. Met de ijzeren staaf en de krik gingen de mannen elkaar te lijf. De jongste V. wilde een beslissing forceren. Hij mengde zich in de strijd met een stiletto, waarmee hij Van In gen midden in de borst stak. Hierop namen de gebroeders ijlings de benen. Hun slachtoffer strompelde de weg over en zeeg voor een huis in de Bel la mystraat ineen. Toen de mannen van de geneeskundige dienst arriveerden was hij al dood. Vóór zij aangifte deden gooiden de broers het mes in het water, op nau welijks honderd meter afstand, van het politiebureau. Zij werden daar na hun aangifte van mishandeling ingesloten op beschuldiging van zware mishande ling, de dood ten gevolge hebbend, sub sidiair doodslag. Het slachtoffer laat twee kinderen na. Burger, heeft gisterenmiddag in de Tweede Kamer zonder reserve zijn ex cuses aangeboden voor hetgeen hü mi nister Cals woensdag in de schoenen heeft geschoven. Toen mr. Burger was uitgesproken stelde Kamervoorzitter, dr. Kortenhorst, voor, de „Cals-Burgeroorlog" nu maar als geëindigd te beschouwen. Prof. De Quay verklaarde namens mr. Cals dat ook de regering het incident als gesloten beschouwt. De minister-president somde een hele rits wetsontwerpen op, die in het ko mende jaar nog zullen worden inge diend, o.m. een wet op de bejaarden tehuizen en een wet op de waterveront reiniging. Prof. De Quay deelde voorts mee dat de regering een verlaging van de leef tijdsgrens voor het passief kiesrecht thans 30 jaar in studie zal nemen. De minister-president onderstreepte nog eens. dat de regering zich (thans) geheel distantieert van de activiteiten van de groep-Rijkens. Hij beloofde tenslotte, dat dr. Veld kamp over enkele maanden bij de begrotingsbehandeling van sociale za ken het kabinetsstandpunt bekend zal maken inzake een verhoging van de A. O. W.-uitkeringen. Deze toezegging was voor mr. Burger aanleiding om de motie aan te houden, waarin een geleidelijke verhoging van de A.O.W.-uitkeringen met 50 procent was gevraagd. Mr. Burger wilde ook zijn marine motie aanhouden (tot de defensiebegro ting), mits er intussen aan Hr. Ms. krui ser „De Zeven Provinciën" niets zou worden gedaan. Deze voorwaarde was voor de regering onacceptabel. „Er zijn reeds contracten afgesloten", verklaar de prof. De Quay. Mr. Burger bracht daarom de motie in stemming. Hij kreeg er alleen de steun van zijn eigen fractie voor. Zelfs de communisten stemden tegen. Op het bureau van de burgerlijke stand in Camberwell, zuid-Londen, is de 102-jarige heer Sidney Thain in het huwelijk getreden met de 73-jarige mevr. Maud Franklin. De heer Thain. die op 7 november zijn 103e verjaar dag hoopt te vieren, leerde zijn vrouw vijf weken geleden kennen. Na een week vriendschap deed hij een aan zoek. (Advertenties) De Engelse regering is bereid ,,zo spoedig mogelijk na de opening van de nieuwe zitting van het parlement" wets-i ontwerpen aanhangig te maken die be ogen Jamaica onafhankelijkheid van de Westindische federatie te verlenen. Dit staat in een officieel communiqué dat na afloop van de besprekingen tus- sen de minister van koloniën. MacLeod. I en een delegatie van Jamaica, geleid door premier Norman Manley. in Lon den is gepubliceerd. De regering zal alles in het werk stel len opcfat het ontwerp voor einde maart volgend jaar wordt aangenomen. In dat geval zou in geen geval eerder dan in 1962 onafhankeijkheid kunnen worden verleend. Verkrijgbaar bij de vakman bus voor 4 a 5 behandelingen 5.90 HillMom - tel. (02520) 438^ I ook geschenkpakketten I met bloembollen I naar het I buitenland. 03

de Stem | 1961 | | pagina 1