Reydon en De Jager: „Ja wij zijn Navo-spionnen Mr. Burger beschuldigt groep, Rijkens van landverraad In lekke sloep op de open see Mist speelde ons parten Praatje over hondeweer 120 horloges (waarde f 10000) gestolen uit Bredase etalage Het wordt kouder PROCES TEGEN NEDERLANDERS IN KIEV Van hersenspoeling was geen symptoon aanwezig Russen beloven mensdom nieuwe ruimteprestaties 55 Verhit debat in Tweede Kamer lnplaats van vrij, dood Vredesverdrag niet acuut? Klopjacht op psychopaat DE „NOORD-HOLLAND" DAGBLAD VOOR ZEELAND Rijbewijs. „Ik handelde als Christen" Laaghartig ....maar gaat k.o. in tweede ronde Dieven reden in gestolen auto ALGERIJN BENOEMD TOT COMMANDANT VAN DE INFANTERIE Dubbelhartig Weinig vera nderi ng Doch allereerst a toom bom proeven Ontsteld „Bijna zo erg als spaghetti 101e JAARGANG No. 23794' Uitgave: N V Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J J. M. Mes, mr. H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (4 lijnen). Postgiro 278841 Voor God Koningin en Vaderland DONDERDAG 5 OKTOBER 19tl Abonnementsprijs f 7.per kwartaal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. f 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt j^reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes. Westsingel 98 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 telefoon 2377 - (Bijbureaus: Temeuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG: N.euwstraat 41 - telefoon _28P3> om dit werk te doen, dan zou ik er niet mee hebben ingestemd. Pressie uitoefenen is laaghartig". „Ik geef toe dat ik een misdaad heb gepleegd", zei hij verder. „Ik betreur dit en als ik mijn straf heb uitgezeten ga ik naar huis en houd me nooit meer met spionage tegen Rusland bezig". Evert Keydon en Lou de Jager, de twee Nederlanders die tijdens een autotocht door de Sovjet-Unie werden gearresteerd, verdacht van spionage, hebben gisteren voor een militair tribunaal in Kiev (Oekraine) schuld bekend. Vijf uren duurde de eerste zitting. Vandaag zal waarschijnlijk vonnis worden gewezen. De straf, waarop geen beroep mogelijk is, kan variëren van zeven jaar tot de doodstraf. Een overvolle rechtszaal, waar ook Nederlandse diplomaten en journalisten aanwezig waren, heeft ademloos geluisterd naar de bekentenis van de twee jonge Nederlanders, die in hun strijd tegen de overmachtige justitiële machine slechts worden bijgestaan door een Russische advocaat. De antwoorden die zij tijdens het verhoor gaven werden door een tolk in het Russisch vertaald. Buitenlandse journalisten, die meerdere processen in de Sovjet-Unie hebben bijgewoond, getuigden dat de beide Nederlanders geen tekenen vertoonden van een hersen spoeling te hebben gehad. Zij waren helder van geest. Reydon ant woordde schilderachtig, met veel gebaren. De Jager was kortaf en positief. Het tweetal werd op 20 augustus in de Transkarpatische Oekraine gegrepen Volgens de akte van beschuldiging had den Reydon en De Jager zich voorge daan als toeristen, maar de dagboeken van hun reis door Rusland bevatten een aaneenschakeling van militaire gegevens over vliegvelden, militaire installaties, wegen, enz. Illustraties waren: foto's van tanks, vliegtuigen en oorlogssche pen. De opnamen waren gemaakt met een toestel met telelens. De dichte mist die gisterennacht over ons land heeft gehangen, was er de oor zaak van dat het luchtvaartverkeer op Schiphol met ernstige vertragingen had te kampen. Van twee uur 's nachts tot gisterenmorgen tien uur werd er prak tisch niet gevlogen. Het treinverkeer werd gisterenmorgen eveneens vertraagd, doch op de grote verbindingen bleven de vertragingen beperkt tot hoogstens tien minuten. Bij Dubbeldam werd een spoorwegarbeider, die in de mist de trein niet had zien na deren, gedood. Het scheepvaartverkeer werd door de dichte nevel niet ernstig belemmerd. Buitengaats was het zicht redelijk. In 1957 bezocht Reydon bijvoorbeeld aTfc schepeling van het Nederlandse schip „Paloma" de Sovjethaven van Klaipeda en de Poolse haven Gdansk. Reydon, die 30 jaar oud is en wiens vrouw nog in Nederland woont, bekende hebben gespioneerd uit economische motieven. De Jager zei, zich hoog oprich tend: „Mijn gedrag werd door zui ver ideologische redenen ingegeven. Ik hoopte het communisme schade te berokkenen. Ik handelde als chris ten en als patriot en ik deed het be slist niet om geld te verdienen. Als ik trouwens had geweten dat mijn vriend Reydon onder druk is gezet EEN MEISJE van 14 jaar uit Den Haag, een zekere Jacoba Verbeek, is sinds 26 september spoorloos. Zij is 1.50 m lang, donkerblond, bruine ogen. Boven het linkeroog heeft zij een litteken. EEN JONGEN van zestien heeft negen uur in een onderaardse grot gezeten. Dit gebeurde in Trenton (V.S.). De jon gen was een amateur-speleoloog. Hij kwam in nood toen het touw brak waar aan hij zich had laten zakken. ZWEDEN ZIET geen heil in toetreding tot de E.E.G. Noorwegen zal in novem ber een besluit nemen over de vraag, of toetreding opportuun is. Noorwegen kijkt de (Engelse) kat liever uit de boom. BIJ SORONG zijn weer drie Indonesi sche infiltranten gegrepen. Zij waren on gewapend en de bevolking heeft hen eigenhandig gevangen genomen. Het aantal uitgeschakelde infiltranten be loopt nu ruim twintig. IN GHANA is een arrestatiegolf opge stoken. President Nkroemah vreest voor een samenzwering tegen zijn persoon. De arrestanten waren lid van de Gha- nese oppositiepartij. BINNENKORT kan de indiening wor den verwacht van een wetsontwerp op bet schadeverzekeringsbedrijf, dat op dit bedrijf eenzelfde toezicht mogelijk zal maken als thans op het levensver zekeringsbedrijf wordt uitgeoefend. Hun opdrachten voerde het tweetal, aldus de openbare aanklager, uit onder leiding van een Nederlands inlichtingen bureau dat op zijn beurt met de gehei me dienst van de NAVO samenwerkte. Reydon vertelde dat hij in 1957 bij de inlichtingendienst was aangesteld door een zekere Nadort, agent van deze dienst. De geheime dienst hielp hem bij het aanmonsteren op schepen die Sovjetha vens zouden aanlopen, maar Reydon moest als tegenprestatie foto's van ha venwerken e.d. maken. Hij vertelde dat hij de foto's door de patrijspoort nam. Het tweetal vertelde ook iets over zijn avonturen in de Sovjet-Unie. De Jager beschreef b.v. onder grote hilariteit, hoe een Russische taxichauffeur De Jagers roze, Nederlandse rijbewijs, voor een bewijs van lidmaatschap van de C.P.N. had aangezien. De rechtbank vroeg: „Waarom gaf u zich voor communist uit, als u het communisme toch haat?" De Jager zei daarop: „Een spion moet soms een hypocriet zijn". Reydon, aan het woord zynde, vertelde dat hij via een vakbonds functionaris in Rotterdam, wiens naam hij vergeten was, in contact was gekomen met de inlichtingen dienst. De man waarmee de jongelui in laat ste instantie te maken hadden, zou een Amerikaan zijn geweest, met de code naam Karl. Hij had hen, voor hun ver trek naar Rusland, een stafkaart van de vlootbasis Sebastopol gegeven. Bij vorige spionage-opdrachten had Reydon te maken gehad met een Engelsman in Liverpool, die een film over militaire installaties in ontvangst had genomen en die zich bediende van het wacht woord: „De groeten van Henk". Een andere contactman was een zekere Ot to, die tegen Reydon zou hebben ge zegd: „Nu ga je Rusland zien op een manier die afwijkt van wat er in de pers geschreven wordt". Reydon voeg de daaraan toe: „Wel, die mogelijkheid heeft zich nu voorgedaan". (Gelach). Reydon gaf toe, in de vijf jaar die hij aan spionage had besteed, met f 1200.- te zyn beloond. Voor de reis door Rusland had hij f 5100.- gekre gen, om de onkosten te dekken. Na het verhoor ging de recht bank, gepresideerd door een gene- raal-majoor, in raadkamer. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft in jaren niet zo een sensationeel debat beleefd als gisteren bij de voortzetting van de al gemene politieke beschouwingen. Oppo sitieleider mr. Burger (P.v.d.A.) speel de er aanvankelijk de hoofdrol in, maar later werd hij volkomen „weggespeeld" waarschijnlijk voorgoed als fractie leider door minister Cals (O., K. en W.). Tussen de bedrijven door kreeg het prestige van de A.R.-fractieder dr. Bruins Slot opnieuw een flinke deuk, maar dat viel bij alle sensaties aan het slot nauwelijks nog op. Gisterenavond hebben Oost- en West- berlijnse politieagenten schoten gewis seld. Twee Oostberlijners waren op het dak van een woning in de Bernauer- strasse geklommen om een vluchtpo ging te ondernemen. Zij wachtten tot de Westberlijnse brandweer met vang zeilen zou komen. Zij werden ontdekt door drie Oostduit- se agenten. Eén ging naar de vluchte lingen toe, de twee anderen vuurden in de richting van een groepje Westberlij- ners die voor het huis stond. Westber lijnse agenten schoten daarop in de rich ting van de Oostduitse politiemannen. Mogelijk is één hunner gewond. Eén vluchteling werd gearresteerd, de ander sprong, nadat de brandweer een vangzeil had gespannen, naar beneden. Hij kwam echter op straat terecht en was op slag dood. Waarschijnlijk drie nog onbe- pollen tussen een der spatborden ont- dekt, zodat men vermoedt, dat de auto kende mannen hebben in de nacht van dinsdag op woensdag bij de firma Sengers in de Bredase Halstraat een winkelruit ingesla gen en drie etalage-plateaux met in totaal honderd twintig horloges meegenomen. De waarde daarvan wordt op ongeveer 10.000,ge schat. De mannen verdwenen in in een daags tevoren gestolen auto. Waarschijnlijk misleid door de mist zijn zij op de Haagweg op de geparkeerde wagen van de heer B. gereden. Voortrijden was toen niet meer mogelijk, zodat de drie mannen uit de wagen zijn ge sprongen met medeneming van de buit, waarvan later in het interieur nog een tiental horloges zijn gevonden. Een aan de overzijde van de firma Sengers wonend echtpaar heeft de etalage-roof gezien. Het stond op het punt naar bed te gaan, toen het een auto met grote snelheid vanaf de Grote Markt de Halstraat hoorde indraaien. Deze wagen keerde midden in de Halstraat. Eruit vlogen twee mannen, waarvan een in het bezit was van een autoslinger. Daarmee werd de winkelruit bewerkt, die rinkelend bezweek. Het weggrissen van de drie plateaux was het werk van een ogenblik evenals het wegrijden met de auto, waar één man in achter was gebleven. De gehele manoeuvre duurde minder dan een minuut. De heer Sengers, die van het lawaai wakker was geworden en zich naar beneden haastte, had het nakijken, de vogels waren toen al ge vlogen. Bij onderzoek door de Bredase recherche bleek, dat de gestolen auto eigendom is van de heer De N. uit de Ignatiusstraat te Breda. Bij de botsing op de Haagweg werd zij vrij ernstig be schadigd. Zij is in beslag genomen door de recherche. Geconstateerd is, dat er na de diefstal ongeveer driehonderd kilo meter mee is gereden. Er zijn o.m. gras- de dag tevoren ergens verstopt is ge weest. De inhoud van de wagen en de wagen zelf zijn zorgvuldig nagegaan op vingerafdrukken. Het plan van president De Gaulle om een overgangsregime in Algerië te voor zien van een sterke arm die het gezag van dit bewind metterdaad waar kan maken, begint al vorm aan te nemen. Een Algerijnse opperofficier, generaal Rafa, is benoemd tot commandant van de infanterie in Algerië, in welke hoe danigheid hij de Franse generaal Bes- son opvolgt. De politie in Frankrijk treft nieuwe maatregelen tegen de extremisten in het moederland, die blijven voortgaan met het plegen van terreurdaden tegen moslims. Dr. Bruins Slot was al scherp bekri tiseerd wegens zijn voorstel eerst nog eens met Indonesië te gaan praten al vorens de V.N. zij het Nieuw-Guineacon- flict te betrekken, toen mr. Burger ver klaarde: „Dr. Bruins Slot is hier de woordvoerder van de groep-Rijkens! Als oppositieleider heb ik het kabinet nog nooit zo een stoot onder de gordel ge geven als de heer Bruins Slot thans doet". Mr. Burger beschuldigde daarop de in de groep-Rijkens vertegenwoordigde groot-industrieën (w.o. Unilever, Shell en K.L.M.) van landsverraderlijke acti viteiten. „De groep-Rijkens onderhoudt on danks het uiteindelijke advies van de regering om met Djakarta te breken nog steeds contacten met Soekarno!", zei mr. Burger. Commerciële belangen zouden de voornaamste drijfveer zijn. „Dat is kruit leveren aan de vijand als er maar winst gemaakt kan worden", zei de fractievoorzitter van de P.v.d.A. „Doch de groep-Rykens heeft óók steunpunten in het kabinet!", vervolgde hy. „Nederland dient daarom bedacht te zyn op dubbelhartigheid in het rege ringsbeleid ten aanzien van Nieuw-Gui- nea! Toen minister Cals hem wilde inter rumperen overschreeuwde mr. Burger hem en zei: „Mr. Cals is de laatste die bezwaar mag maken tegen de term dub belhartigheid. Bij de commerciële t.v. (die onder mr. Cals ressorteert) is óók gebleken dat de groot-industrie in het kabinet domineert!" Mr. Cals wit van woede ver klaarde „ernstig gegriefd" te zijn door de insinuaties van mr. Burger. „Dit is een ernstige beschuldiging waartegen ik in het openbaar stelling wil nemen" riep hij. Mr. Burger verklaarde aarze lend niet precies meer te weten wat hy gezegd had. Hij zei geen tijd meer gehad te hebben om zijn rede nog even door te lezen. Mr. Cals toonde echter aan, dat mr. Burger even tevoren nog heeft nagelezen wat hij precies heeft gezegd. Mr. Burger kreeg een kleur en zweeg. Voorbereid op een fikse bui, een ge-\tieherinneringen aan die heerlijke kluif zellig onderonsje met wellicht vakan-\aan het Garda-meer? J Weersverwachting van het K.N.M.I. I tot vanavond, opgemaakt gisteren- J avond 23.15 uur: Veranderlijke bewolking met op de meeste plaatsen tijdelijk regen. Aan- vankelijk nog mist of laaghangende bewolking. Zwakke wind tussen oost en zuid. Ongeveer dezelfde tempe- l maturen als gisteren. S vandaag: zon onder 18.10 uur, maan J onder 16.44 uur. J 5 Morgen: zon op 6.48 uur, maan op 4.58 uur. Een Russische raketgeleerde heeft gisteren in een uitzending van radio Moskou voorspeld, dat de wereld binnen kort nieuwe ruimtevaartprestaties van de Sovjets te bewonderen zal krijgen. Hij sprak daarbij over „interplanetaire" ruimtevaart. Deze woordkeuze kan doen vermoe den. dat de Russen een raket, hoogst waarschijnlijk onbemand, op de maan zullen laten neerploffen. De gewone verrassingen waarop de Russen het mensdom trakteren zijn de atoombomproeven. Gisteren hebben zij wederom een kernwapen, ditmaal op zeer grote hoogte in de dampkring, tot ontploffing gebracht. De misdadige, de atmosfeer verpestende proefnemerij, kan allang niet meer worden beschouwd als een experimenteren, zoals men dat terzake van de raketproeven nog wel kan denken. Wat de ruimtevaart betreft: ook Euro pa wil zijn plekje in de wereldruimte reserveren. Zoals bekend bestaat er sinds kort een Europese organisatie voor het ruimte-onderzoek. Deze orga nisatie beschikt nog niet over een tech nisch centrum, doch de mogelijkheid bestaat dat dit centrum zal worden ge bouwd in de omgeving van de Brusselse luchthaven Meisbroek. Nederland heeft ook terreinen aange boden, doch wellicht zullen de ruimte vorsers van mening zijn dat ons land al genoeg zorgen heeft over zijn eigen ruimtevraagstukken. Recreatieruimte bijvoorbeeld. In Washington is op het ogenblik een ruimtevaartcongres gaande. De verte genwoordiger van de kleinste republiek ter wereld San Marino heeft daar voorgesteld, dat er een algemeen ver bod komt op het stationeren van wa pens voor massavernietiging in de ruim te. De Berlijnse crisis Communistische diplomaten hebben in Londen laten doorschemeren dat het met de sluiting van een Oostduits vre desverdrag niet zo'n vaart zal lopen, als het Westen zich verbindt tot onderhan delingen over een spoedige oplossing van de Berlijnse crisis. Op de lange duur zal het vredesver drag echter toch tot stand komen, waar schijnlijk zelfs nog dit jaar. Verwacht wordt dat op korte termijn een ontmoeting tussen president Kenne dy en de Rus Gromyko zal plaatsvin den. Een voorname politieke factor in En geland, de socialistische partij, sprak gisteren even haar woord mee. Tegen de wens van de voorzitter in, verklaarde deze partij zich op een congres in Black pool, tegen het bestaan van Amerikaan se Polarisbases in Engeland. In Duitsland gaat de ontruiming van het gebied aan de oostzijde van de sec torgrens onverminderd voort. Deson danks rapporteerde men aan westelijke kant nog een dozijn geslaagde ontsnap pingen. Gromyko heeft zijn Amerikaanse ambtgenoot voorgesteld, dat de commu nistische staten met Oost-Duitsland een vredesverdrag sluiten, en de westelijke landen met West-Duitsland. Vanaf dat tijdstip ressorteert het probleem van een eventuele hereniging niet langer on der de vroegere vier bezettingsmachten, maar is het een zaak die alleen de twee Duitse staten aangaat. Het Westen moet de territoriale soeve reiniteit van Oost-Duitsland binnen haar huidige grenzen, die van Berlijn inbegre pen, erkennen. De status van Berlijn zou door de vier bezettingsmachten moeten worden gewaarborgd. De westelijke toegangsrechten tot Bel lijn zouden moeten worden vastgelegd. Na een wilde achtervolging, waarbij enkele schoten werden gelost, hebben twee inspecteur van de Amsterdamse centrale recherche de 30-jarige Bredase psychopaat H. B. H. aangehouden. Hij werd sinds enige tijd verpleegd in het psychopatenasiel A vereest. Van een proefverlof in Breda keerde hij vorige week niet terug. Twee inspecteurs zagen op het Fre deriksplein een personenauto staan, die eind vorige week uit een garage in Almelo was gestolen. Toen de door H. bestuurde auto (er zaten nog een andere man en een vrouw in) wegreed, volgde de politieauto. Voor een automatiek in de Utrechtsestraat, waar H. stopte, pro beerde een van de inspecteurs de man aan te houden. Na een worsteling slaag de de man er in zich met verlies van zijn trui los te rukken. De politieman bracht hem nog wel ten val, maar H. krabbelde gauw overeind en koos het hazepad. Een van de rechercheurs rende hem via het Rembrandtplein, het Thorbecke- plein en de Herengracht achterna. Er werden enkele schoten gelost. Op de Herengracht werd de vluchte ling door een van de drie politieauto's, die inmiddels assistentie waren komen verlenen, klem gereden, doch opnieuw slaagde de man er in een uitweg te vinden. Hij sprong over de politieauto heen en rende weg in de richting van het Thorbeckeplein. Opnieuw werden twee schoten gelost. Een ervan kwam te recht in de knie van H„ waardoor hij neerviel. Hij werd onder bewaking ter obser vatie naar het Binnengasthuis gebracht. De schotwond bleek niet gevaarlijk te zijn. De psychopaat heeft bekend de auto te hebben gestolen. Hij is op trans port gesteld naar Almelo. Aan de 100-jarige periode van warm weer zal vermoedelijk binnenkort een einde komen. Tot deze conclusie zijn twee geleerden gekomen op een inter nationaal klimatologisch congres. De afkoeling is het opvallendst in de tropen en „op 80 procent van het aard oppervlak" zijn de temperaturen ge daald, zei een klimatoloog. Hij wenste niet te voorspellen wanneer er defini tief een einde aan de warmteperiode zou komen. Volgens hem was de hui dige daling van de temperatuur „hard nekkiger dan enige afkoeling ooit ge registreerd". Een Britse meteproloog wees er op. dat de huidige temperatuurdaling niet er op wijst, „dat wederom eert ware ijs tijd op komst is". MR. BURGER uitgeteld? Een pijnlijke stilte. Toen zei mr. Bur ger: „Ik begrijp, dat minister Cals zich gegriefd heeft gevoeld. Ik heb niet willen zeggen, dat hij een steunpunt is van de groep-Rijkens in het kabinet, alleen dat hij weet. dat de groot-indu strie het kabinetsbeleid probeert te be- invloeden. Ik heb in mijn bewoordingen gebrek aan zorgvuldigheid betracht. Ik heb generlei insinuatie bedoeld". Mr. Cals: „Ik ben ontsteld, dat iemand op een plaats als de geachte afgevaar digde een dusdanig gebrek aan zorgvul digheid ten toon spreidt. Dit is onge hoord. Het is een. heel normale zaak dat allerlei groeperingen invloed probe ren uit te oefenen op het kabinet. Bij de commerciële t.v. werken b.v. ook andere invloeden dan die van de groot industrie. De heer Burger hij is ook VARA-voorzitter weet dat heel goed". (Verontwaardigde interrupties uit de P. v.d.A.-hoek). Mr. Cals: „Ik zeg waar het op staat, maar ik zeg niet dat de omroepvereni gingen steunpunten hebben in het kabi net". Burger ging met rood hoofd af. Hij liep in ijzige stilte naar zijn plaats. Toen hij later de Kamer verliet bege leidde hem het gefluister in de wandel gangen, dat hij na dit echec wel zijn langste tijd als fractieleider gehad zal hebben. (Vervolg: elders in dit blad) 55 De zeven ontsnapte opvarenden van de sleepboot „Noord-Holland" die op 1 september door de Indo nesische marine werd aangehou den, zijn gisteren in alle vroegte in ons land aangekomen. Toen kwa men de verhalen los. Volgens het reisplan zou de Noord-Holland naar Colombo gaan, maar toen men in de buurt van Indonesië voer, trachtte men, zoals bekend, hulp te verlenen aan een in nood ver kerend Grieks schip. Toen kwam plotseling een Indonesische pa trouilleboot langszij en werd de kapitein van boord gehaald. De Noord-Holland werd naar een eiland in de Riouw-archipel ge bracht. Bij de bemanningsleden rijpte al gauw het plan om een ontsnappingspoging te wagen. Op de zesde september was het zover. Nagenoeg alle leden van de be manning (uitgezonderd de van boord gehaalde officieren) stonden klaar om per rubbervlot of mo torsloep te verdwijnen. Op het laatste moment echter durfde een aantal zeelieden het avontuur niet aan, zodat tenslotte slechts zeven van hen het plan doorzetten. Eerst vertrokken drie matrozen met een lekke sloep, die ze onderweg her haaldelijk moesten breeuwen. Toen de stroming zo zwaar werd, dat we er haast niet meer tegen op konden, dachten we er aan om terug te keren", vertelden zij, „maar wij bleven elkaar moed in spreken en kwamen na een uitput tende tocht van twaalf uur in Singapore aan". De vier anderen die 's nachts om twee uur met de motorsloep waren vertrokken, wa ren daar inmiddels al aangekomen. Zij hadden de motorvlet te water gelaten en waren, net als de an deren, eerst zachtjes met hun han den peddelend, tussen twee In donesische mitrailleurschepen doorgevaren, terwijl het geschut dreigend op hen gericht was. De ontsnapten waren vol lof, zo wel over de behandeling door de Indonesische marine, als over de hulp die zij in Singapore hebben ontvangen. Zij keken echter gek op toen zij in Singapore vernamen, dat de rederij van de Noord-Hol land hen „wegens desertie en diefstal van een vlet" ontslagen had. Gisteren konden zij hun ge drag rustig verklaren. Na het ge sprek met de reder. Wijsmuller, zei den ze, dat ze „alle vertrouwen hadden in de maatschappij". De heer Wijsmuller heeft toegezegd, de hele kwestie te bespreken, zodra de inmiddels vrijgelaten beman ningsleden uit Indonesië ook in Ne derland zijn teruggekeerd. Chef-runner Pronk, die geduren de de thuisreis als oudste de lei ding heeft gehad, zei, dat hij in zijn lange zeemansleven al veel heeft meegemaakt. „Maar dit over trof alles!" Het was bijna net zo erg als de spaghetti en macaroni, die zij op de thuisreis op een Ita liaans passagiersschip dagenlang hadden moeten eten. De ontsnapte opvarenden van de Noord-Hollanddoen hier hun relaas tijdens een persconferentie.

de Stem | 1961 | | pagina 1