aabtaft VOLMACHTEN ALS STOK ACHTER DE DEUR Plan van De Gaulle voor Algerijnse politiemacht Nasser houdt troepen klaar om .tegenrevolutie te helpen VOOR UW ÜPPEN: Voorstel met dubbele bodem van Soebandrio Geen alledaags festijn Sovjet-voorstel voor een ..Iroika" zonder veto Hernieuwd aanbod voor gesprek met rebellen Tiaar nieuw Syrischregime heeft zaken in de hand RECTEUR ERSTAAT Eerste echte T.V.-studio in Hilversum Reydon en De Jager morgen voor tribunaal Opmars naar Katanga Amsterdam niet meer in de put - nu in de bouwput Hervorming in Spanje Moskou kreeg opheldering DAGBLAD VOOR ZEELAND MARKTEN O.A.S.-vlag op de Notre Dame Sovjet-admiraals in Djakarta Aanslagen Mongi Slim de nieuwe seeretaris-generaal Zelfde weertype Bijdragenwet Deltawerken op spaarbrander Washington voor netelig probleem Zestiende Sovjet- kernontploffing Proefproces over ..doorberekening" in de bouwsector Water in (Liberale) wijn Adenauer praat met Mende lOIe JAARGANG No. 23792 Voor God, Koningin en Vaderland end hoofd van de afdeling A (wa« luding. waterkering en landaan- van de directie van de Water» zijn benoemd volgde op 1 juni benoeming tot hoofd van deze in de i;ang van hoofdingenieur- uw benoemde directeur-generaal n belangrijk aandeel gehad in andkoming van talrijke water- rken. (jitgave: N V Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr A. J J. M. Mes, mr. H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (4 lijnen). Postgiro 278841 DINSDAG 3 OKTOBER 1901 Abonnementsprijs f 7.per kwartaal, 8.20 per post, f 0.54 per week, Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau voor do Zeeuwse Eilanden: Goes. Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Biibureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) LBURG. 29 september 1961 I (kas) A 23—34, B 23—33, C I Tomaten (natuur) A 20—23 B B Aardbeien (doosje) 43—77 (doosje) 2436 Golden W n 1.99; Black Alicante 1.26— m uianasmeloen 11—50 Suiker- I .056 Ogenmeloen 748 Net- m 1845 Appelen Glorie van I II 85-95 59, 75-85 53—66. 75-80 5-75 55—68. II D 48—52, III grof i III fijn 4048 Cox's Orange 55-60 64. II D 51, III grof 46— I jn 3658 Lombart Calville II II D 26—38. III grof 32—38, 136 Appels val, kroet 1141 St. Remy I 75-85 28, 65-75 27, II 65-70 28—30, II D 26, III grof 25 oyenné du Cornice II 65-70 62, 5571, III fijn 38 Beurré Alex, 65-75 26. II 65-75 22, III fijn 25 J I 70-75 42, 65-75 33, 60-65 25, 50, 65-75 31, II D 18, III grof 20 fijn 715 Conference II 65- D 25, III grof 27—46, III fijn eren, val, kroet 619. Groenten: ■18 Bloemkool (4 per kist) 14 Iper kist) 1126, (8 per kist) 11 oinazie 525 Snijbonen (kas) 3 Snijbonen 3069 Postelein Prei 1020 Sav.kool 68 614 Wittekool 17 Andijvie ispeen 1038 Boskroten 914 js 511 Waspeen 2444 Wit- Dubb pr.bonen 2856 Pronk- 36. Appelen Laxton Superb. 56. 75-80 59, 70-75 63. 65-70 61. II 85-90 57, 80-85 58, 75-80 61, 70 5-70 52. II D 45 III grof 49. III kroet 18 Goudreinette I 95-op 75-85 67, II 85-op 56, 75-85 60; larie II 75-85 70. 65-75 73, II D ibart's Calville II 80-90 51, 70-80 51. III grof 41. kroet 48 Gron. 75-85 63, 65-75 64. 55-65 54. III III fijn 52, kroet 23. Cox's Pippin I 80-op 83, 75-80 7991, 97. 65-70 78—98. 60-65 80—96, 55 6, II 75-80 84. 70-75 71—82, 65-70 0-65 62—66, 55-60 53, III grof 57 I fijn 37—50, kroet 14—26 kroet 5 Bramley's Seedling Peren Doyenné du Cornice 6, 85-90 91, 80-85 90, 75-80 91— 94—100, 65-70 85—87, II 85-90 82, 75-80 83—87, 70-75 83—86, 65-70 62—66. Ill grof 56—62, III fijn 33 St. Remy I 85-op 30, 75-85 I 35, II D 28. III grof 26, III fijn i 11 Légipont I 65-75 52, 55-65 I rof 32 Emile d'Heyst I 65-75 28 Beurré Alex. Lucas I 85-op I 77, 65-75 74, II D 43, III grof ijn 10, kroet 12 Bonne Louise 31; Conference I 65-75 67, 55-65 34. III grof 41. III fijn 31. kroet elen Glorie van Holland I 75- 75 60—62. II 75-85 60—64, 65-75 46, III grof 49—52, III fijn 43. Als er één duidelijk symptoom bestaat van de ernst van de Franse binnenlandse toestanden, dan is het wel dit, dat president De Gaulle het wederom nodig heeft geoordeeld het volk via radio en t.v. toe te spreken. De Gaulle spreekt onder normalere toestanden hoogst zelden een radiorede uit. De laatste tijd gaat hij tot de vaste programma punten behoren. Gisteravond heeft hij het Franse volk opnieuw tot eenheid opgeroepen en hij heeft daarbij gedreigd zijn speciale vol machten weer te zullen hanteren, het parlement te zullen ontbinden en nieuwe verkiezingen uit te schrijven als Frankrijk wederom in een crisis zou geraken. En dat allemaal omwille van zijn Algerijnse politiek, welke hoe zij ook zal uitvallen altijd een deel van het Franse volk tot wanhoopsdaden kan drijven. De Gaulle heeft herhaald, dat hij Algerië tot een onafhankelijke, soevereine staat wil maken en dat hij vredesbesprekingen met de rebellen wil voeren. Ergode ultra's, die een Frans Algerië eisen, zullen in hernieuwde woede ontsteken. )or bovenstaande vaca- Een voorteken hiervan was er al, voordat De Gaulle zou gaan spreken. Extremisten vernielden namelijk de transmissiekabels van de Franse televi sie, zodat men in Algerië De Gaulle niet op het scherm kon zien. Een pro teststaking onder pressie van het zo ge heten ..geheime leger" legde in Algerië .bovendien gedurende anderhalf uur het economische leven stil. De Gaulle nodigde de Algerijnen, van wie kan worden verondersteld dat zij de bevolking vertegenwoordigen, uit om eigener beweging voorbereidingen te treffen voor een Algerijnse volksstem ming. Vooruitlopend op de beslissing welke de Algerijnen over hun eigen toekomst zullen nemen, zal Frankrijk een spe ciale politiemacht op de been brengen, welke de vuist van het voorlopige Al gerijnse bewind zal vormen. In deze po litiemacht zullen Frankrijk en Algerië beide een betrouwbaar machtsinstru ment hebben, dat de strijdorganisaties van de Algerijnse rebellen kan opvol gen. Dit politieleger zal een garantie in houden voor de veiligheid van de Fran sen, die na een overdracht van de soe vereiniteit in Algerië willen blijven. De vraag is alleen of de Algerijnen prijs stellen op een politiemacht welke met één been in Parijs en met het andere in Algiers staat. de Fransen in speciale veiligheids zones kunnen worden ondergebracht of naar het moederland terugkeren. Over de binnenlandse toestand zei de president, dat de voormalige leiders van de Vierde Republiek dienden te beden ken dat het vormen van komplotten te gen het staatshoofd hen duur zou komen te staan. De grote internationale problemen aanroerend zei het Franse staatshoofd, dat Frankrijk wel aan besprekingen met de Sovjets wil deelnemen, mits zij hun dreigementen voor zich houden. De proteststaking waarvan in de aan hef van dit artikel reeds sprake was, heeft in Algiers een ontwrichting van het openbare leven opgeleverd. Er wer- De Franse politie speurt op het ogen- den in de afgelopen dagen weer ver- blik naar de vooraanstaande Frans-Al- schillende aanslagen gepleegd, die vijf gerijnse communist en agitator Henri mensen het leven hebben gekost. In Pa- Alleg, die tot tien jaarw as veroordeeld, rijs zijn eveneens politieke moorden ge- maar stellig met hulp van anderen pleegd. uit het gevenangenis-ziekenhuis heeft Van één der torens van de Notre Dame ontsnappen. Alleg is schrijver van een boek dat vertelt over martehn in I'arijs wapperden gisterenmorgen een gen die Franse troepen in Algerië zou grote vlag met de letters „O.A.S.", de den hebben toegepast tijdens verhoren initialen van het Franse geheime leger. I op tegenstanders. De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, Soebandrio, heeft gisteren aangeboden om ter regeling van het ge schil om Nieuw-Guinea normale betrek kingen met Nederland aan te knopen. Hij wenst dit echter te doen met dezelf de ,a,bnormale" zienswijze welke tot dus verre het normale overleg onmogelijk heeft gemaakt. Uitgangspunt blijft voor Indonesië de overdracht van Nieuw-Guinea aan de re gering te Djakarta, en wel met spoed. Als serieus aanbod is deze verklaring dan ook van nul en gener waarde. Het is echter mogelijk dat Indonesië door het doen van onaanvaardbare voorstel len .,ter regeling van het geschil" een eventuele latere, gewelddadige ingretep een legitieme schijn wil geven, althans tegenover de Indonesische bevolking. Als zodanig is Soebandrio's aanbod niet nieuw, want in de periode van 1945 tot 1955 hebben toenmalige Indonesische on derhandelaars hetzelfde spelletje ge speeld ener eer mee ingelegd bij vele buitenlandse mogendheden. In Djakarta begroette men dezer da gen een hoge gast: de chef-staf van de Russische marine. Hij komt de dag van de Indonesische strijdkrachten meevie ren. Hij heeft acht experts op het ge bied van de militaire zeevaart bij zich. ok dezen hunkeren er naar de dag van de Indonesische strijdkrachten op te luisteren, alhoewel zij waarschijnlijk kort geleden nog niet eens wisten dat er zo'n feestdag bestond. Vege tekenen zijn ook de in aantal toe nemende infiltraties van Indonesische onruststokers in Nieuw-Guinea. Over de omvang van de infiltraties is nog niet veel bekend, maar wel weet men te melden dat de inheemse bevolking het niet op de kleine mannetjes uit Java be grepen heeft. Twee Papoea-padvinders hebben zelfs door toepassing van hun modelknopenwerk een infiltrant kunnen overmeesteren. Eén Nederlandse politie' man is door infiltranten doodgeschoten. Het Nederlandse bestuur op Nieuw- Guinea gaat gewoon door met het wer ken naar de zelfstandigheid van de Pa poeabevolking. Een bewijs daarvan is een nieuw plan voor ontwikkeling van Baliem-vallei. Gouvernement, missie en zendiiv "'erken daarbij samen. De Gaulle heeft met deze moge lijkheid rekening gehouden. Hij zei, dat als er onvoldoende garanties voor de veiligheid van de Fransen in Algerië zouden worden geboden door de rehellenregering, dan zouden uitzicht worden ge- e geven van ons pro- te komen praten met is. Jaagweg 127 te Delft. „De Prins 1.00 uur in leine zaal) ur in Café Hotel „De De staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Y. Scholten, heeft tijdens een lunch die werd aangeboden ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de N.T.S. me degedeeld, dat de regering goedkeuring heeft verleend voor de bouw van de eerste definitieve televisiestudio in Hil versum. Dit eerste nieuwe televisiestu diocomplex zal worden gebouwd in het omroepkwartier van Hilversum. Het vergt een investering van ongeveer 3,4 miljoen gulden. Het complex zal een grote decor- en montageloods omvatten, alsmede twee studio's, elk met een vloeroppervlakte van 600 m2. (Voor een verslag van de lustrumvie ring: zie elders in dit nummer). Het proces tegen de twee Nederlandse toeristen die in Rusland zijn gearres teerd en beschuldigd van spionage, zal morgen beginnen voor een militair tri bunaal van drie man. De beide Nederlanders, Evert Reydon (29) en Lou de Jager (25), zullen door een door de regering aangewezen ad vocaat worden verdedigd. Hoewel de beklaagden het ten laste gelegde hebben ontkend, zal de officier van Justitie bewijsstukken overleggen waaruit zou moeten blijken dat de be klaagden voor de NAVO spioneerden en, vermoedelijk ook voor Amerikaanse in lichtingendiensten. Er zal veel publiciteit aan het proces worden gegeven. In westelijke kringen zegt men dat veroordeling- tot zeven jaar gevangenis straf vast staat hoewel het tribunaal de bevoegdheid heeft een voorwaardelijke straf op te leggen of deportatie te ge lasten. De Nederlandse ambassadeur in Mos kou heeft vergeefs om toestemming ver zocht de Nederlanders te mogen bezoe ken, en vergeefs gevraagd om een spe cificatie van de beschuldigingen en het recht om een verdediger aan te wijzen. Vertegenwoordigers van de Neder landse ambassade zowel als buitenland se verslaggevers zullen het tweedaags proces in Kiew mogen bijwonen. Troepen van de centrale Kongolese regering rukken op naar de grens van Katanga, aldus hebben functionarissen van de Verenigde Naties in Leopoldstad verklaard. In Elisabethstad worden deze troepenbewegingen beschouwd als een poging om druk uit te oefenen op pre sident Tsjombe, besprekingen te begin nen met Adoela, de premier van de centrale regering. De Sovjet-Unie heeft een voorstel ge lanceerd dat beoogt voor de periode tot april 1963 één man aan het hoofd van het secretariaat der Verenigde Naties te zetten. Deze zou dagelijks moeten samenwer ken met drie adjunct-secretarissen, die echter niet het recht van veto zouden hebben. In april 1963 zou de vijfjarige ambtsperiode van Hammarskjoeld aflo pen. Tot zo lang zou de nieuwe figuur in stand moeten worden gehouden. De veiligheidsraad en de assemblée moeten op de voorlopige secretaris-ge neraal en zijn drie naaste medewerkers een beroep doen om ,,in een geest van samenwerking op te treden". Met name zouden de vier het eens moeten zien te worden over ,,de belangrijke kwesties van het secretariaat". Berichten dat het recht van veto zou gelden, worden in een TWEEDUIZEND Londense bouwvakkers hebben gisteren woedend een demonstra tie gehouden omdat de werkgevers aan stalten maken een eind te maken aan de nogal langdurige theepauzes. En dat neemt een Engelsman niet. DE CONFERENTIE over de politieke toekomst van Oeganda en Boeganda, die in. Londen gehouden wordt, is in het honderd gestuurd omdat een gedele geerde kwaad is weggelopen. HET ORTHODOXE congres in Rhodos is geëindigd; er is een slotverklaring gepubliceerd waarin ten aanzien van een mogelijke toenadering tot de rooms-ka- tholieke kerk een nogal voorzichtige hou ding wordt ingenomen. EEN AMSTERDAMSE journalist is door een 23-jarige vrouw voor 27.000 gulden opgelicht. Hij had dat geld gegeven om h^ar in staat te stellen te scheiden van haar Amerikaanse echtgenoot, maar zij ging er mee vandoor. ZUID-VIETNAM bevindt zich. aldus de president Ngo Ding Diem, niet meer in een guerrillastrijd maar in een echte oorlog. Het land heeft in de rebellen van weleer nu volledig uitgeruste en zwaar bewapende troepen tegenover zich. DE HEER Van Dijk. voorzitter van de Europese Liga voor hulpbetoon aan geestelijk gehandicapten, heeft gisteren in Londen een congres van deze organi satie geopend. De congressisten komen öeze week ook naar ons land, om er een zwakzinnigengesticht te bezichtigen. Zo... dat komt niet elke dag voor, dat je met mama een rijtoer gaat maken. We zien hier mevr. Kennedy, de echt genote van de Amerikaanse president, aan de leidsels. John jr. zit bij moeder op schoot. Naast mevr. Kennedy zit Caroline, die waarschijnlijk een vriendje mocht meenemen, dat rechts zit en het allemaal machtig interes sant vindt Weersverwachting van het K.N.M.I. I 1 tot vanavond, opgemaakt gisteren- I avond 23.15 uur: l Veel bewolking met voornamelijk in J het westen enige regen, maar in het noordoosten enkele zonnige perioden. Weinig wind en middagtomparturen van omstreeks 17 graden. 2 Vandaag: zon onder 18.14 uur, maan 2 onder 15.43 uur. Morgen: zon op 6.45 uur, maan op I •0.55 uur. J (Van onze parlementaire redactie) Op het ministerie van Verkeer en Wa terstaat meent men dat de „Bijdragen wet Deltawerken" niet meer in 1961 kan worden ingediend. Minister Korthals koesterde in januari j.l. bij de be handeling van zijn begroting in de Twee de Kamer nog het vertrouwen dat de wet wel dit jaar zou worden ingediend. Ook de vervanging van de wet op de calamiteuze polders zal nog wel eni ge tijd op zich laten wachten. Het over leg hierover met gedeputeerde staten van Zeeland maakt geen voortgang, al dus minister Korthals. Het Spaanse staatshoofd, generalissi mus Franco, heeft plannen onthuld voor dc ontwikkeling van het land, die zijn regering vele jaren bezig zullen houden. Volgens Franco werd een „nieuw ont wikkelingsplan" momenteel bestudeerd dat voorzag in de vorming van arbeids mogelijkheden. De Wereldbank stelt op het ogenblik een onderzoek in naar de Spaanse in vesteringsmogelijkheden. Ook kondigde Franco een agrarisch hervormingsprogramma aan. Over de integratie van de Spaanse economie in dc Europese economische blokken zei hij, dat „integratie overwo gen wordt zonder enige gevaarlijke haast". Sovjet-verklaring pogingen genoemd om de openbare mening is misleiden. De algemene vergadering zou op aan beveling van de veiligheidsraad iemand moeten aanzoeken die het secretariaat voor een vastgestelde tijd tot april 1963 zal leiden. Voordien heeft de Sovjet-Unie steeds aangedrongen op aanvaarding van haar „Troika-plan", dat de benoeming van drie secretarissen-generaal beoogde. Hoewel in bepaalde kringen het nieu we Russische voorstel v^liswaar als een variatie op het Troika-plan maar toch als een concessie van de Sovjet-Unie wordt beschouwd, is van westelijke zijde verklaard, dat duidelijk moet worden vastgesteld dat het tijdelijke hoofd van het secretariaat, ingeval het niet mo gelijk is over een bepaalde kwestie overeenstemming met de adjunct-secre tarissen-generaal te bereiken, het laat ste woord heeft. Tot dusverre is de naam van de Tune sische voorzitter van de algemene ver gadering, Mongi Slim, het meest ge noemd voor de functie van tijdelijk se cretaris-generaal. Voor wat betreft de huidige crisis in zake Duitsland heeft men in diplomatie ke kring te Londen de indruk, dat Mos kou het gevaar begint in te zien van een tactiek van doorzetten om Berlijn. De recente verklaringen uit Moskou ver tonen weliswaar geen fundamentele wij ziging, maar bij het contact met Gro- myko is het verlangen van de Russen om te onderhandelen duidelijk geble ken. Al heeft Nasser dan gezegd dat er geen geweld zal worden gebruikt tegen de afgescheiden Syriërs („geen Arabieren tegen Arabieren"), houdt men toch wel rekening met de mogelijkheid van een gewapend optreden van Egypte. Men rekent in Cairo namelijk met de mogelijkheid dat er in Syrië zoveel verzet zal rijzen tegen de nieuwe, separatistische regering, dat een snel en doeltreffend optreden van het Egyptisch leger de band zou kunnen herstellen. Dat. kan echter ook heel goed een mis rekening zijn. De berichten die uit Syrië binnenkomen, zijn zeer summier en spreken elkaar ook vaak volkomen te gen. Er wordt melding gemaakt van felle betogingen ten gunste van Nasser, maar volgens een Duitse reiziger, die gisteren uit Syrië kwam, wordt er even druk tegen hem. en dus voor de afschei ding van Syrië uit de VAR, betoogd. Nasser houdt intussen met de mogelijk heid rekening dat hij de ^ude toestand kan herstellen en daartoe heeft hij grote troepeneenheden klaargezet. Intussen hebben de Syriërs gisteren kans gezien de hand te leggen op kolo nel Hamid el-Serraj, die zich ergens verborgen had. Hij is gearresteerd. Scrraj was Nassers rechterhand in Damascus. Rond de Syrische opstand, een van de weinige die zonder bloedvergieten ver liep, speelt zich nog altijd een hevige diplomatieke strijd af. Over en weer knallen de beschuldigingen: Nasser is woedend op Turkije, op Jordanië en uiteraard ook op alle andere landen (en het zijn er vele) die intussen het zelf standige Syrië erkenden. Via radio Caïro wakkert hij de Syriërs, die mogelijk nog niet zo sterk voor het nieuwe bewind geporteerd zijn, aan tot opstand, verzet en zelfs oorlog. Naar hij zelf in radiotoespraken beweert, is er al een tegenrevolutie uitgebroken en vinden overal in het land demonstraties voor herstel van de VAR plaats. Al zijn er wel soortgelijke betogingen, men ont komt toch niet aan de indruk dat in Nassers gepraat de wens de vader van de gedachte is. Radio Damascus beweert het tegendeel: heel Syrië is volmaakt rustig. In Beiroet is gisteren een schip met 1400 Egyptenaren aangekomen. Ze waren na de opstand uit het land gezet, met hun gezinnen. Ze beweerden dat ze geen persoonlijke eigendommen mochten mee nemen. De radio- en telefoonverbindin gen tussen Syrië en Jordanië zijn her steld. buitenlanders die in het land ver toeven mogen ongehinderd heengaan en de voedselvoorziening heeft de nieuwë regering volledig in de hand, aldus de bekendmakingen. Erkenning door V.S.? Het nieuwe regime doet nu pogingen om erkenning van de V.S. te verkrij gen. Dat is voor Washington wel een netelige zaak. Als Nasser in de dol driftige bui waarin hij thans verkeert ook de betrekkingen met de V.S. zou verbreken, zoals met Turkije en Jor danië, zouden er nare verwikkelingen ontstaan. De zaak is in de Amerikaan se hoofdstad „in beraad". Gisteren kwamen er nieuwe erkennin gen van het nieuwe Syrische bewind: Iran en Guatemala stelden zich achter Damascus. Makarios. van Cyprus, daar entegen steunt Nasser. Tunesië heeft een spoedzitting van de Arabische Liga gevraagd, om de situatie te bespreken. Oostenrijk en E.E.G. Nagenoeg tegelijkertijd zijn in Amsterdam gisterochtend op drie plaatsen de werkzaamheden voor de bouw van de IJ-tunnel hervat. Voorafgaande aan de officiële hervatting van het werk vertelde een stralende burgemeester Van Hall, dat het werk aan de IJ-tun nel ongeveer vier en een half jaar geleden stopgezet werd. Na zijn woorden „Rijden maar", denderde een zware dragline de bouwput binnen om onmiddellijk te begin nen met de ontgravingen. De grote elektrische klok, die had stilgestaan sinds de werkzaamheden in 1957 waren beëindigd, werd van half vier op achttien minuten over tien gezet en begon weer te lopen. Men verwacht dat de IJ-tunnel in het najaar van 1967 gereed zal komen. De Russen hebben gisteren hun 16e kernproef in de dampkring sinds 1 sep tember genomen, aldus de Amerikaan se commissie van atoomenergie. De explosie had de kracht van ruim een megaton en de proef werd opnieuw genomen in de omgeving van Nova Zembla. (Van onze Haagse redacteur) Op dit kaartje ziet men hoe Egypte en Syriëdie tot vóór de onbloedige revolte samen de Verenigde Arabische Republiek vormden, ten opzichte van elkaar zijn gelegen. Jordanië, Israël ev Libanon liggen tussen beide landen in.i Op 16 oktober a.s. zal voor het Haags gerechtshof het proefproces dienen dat Oostenrijk heeft de Sovjet-Unie in een een aannemersmaatschappij uit Heem nota gezegd, dat het niet passief kan stede heeft aangespannen tegen de staat blijven tegenover „zekere economische der Nederlanden c.q. Rijkswaterstaat. ontwikkelingen in Europa' De nota is een antwoord op een Rus sisch verzoek om ..opheldering aangaan de Oostenrijks besluit, onderhandelingen te beginnen met de E.E.G.". Volgens de Oostenrijkse nota heeft Oostenrijk belang bij de best mogelijke economische betrekkingen met alle landen, onverschillig hun politiek be wind. Oostenrijk zal slechts verplichtin gen tekenen die met zijn buitenlandse politieke status te rijmen zijn Gisteren is in West-Duitsland een be gin gemaakt met het overleg tussen de C.D.U. en de liberalen, die zoals bekend is, van de laatste verkiezingen bijzon der gerpofiteerd hebben. Namens de C. D.U. onderhandelen Adenauer en Strauss en de bondskanselier vond te genover zich partijleider Mende van de F.D.P. Na enkele uren van beraadslagingen werd niets anders bekendgemaakt dan dat er donderdag verder overlegd zou worden. Wel neemt men algemeen aan dat de liberale eisen ten aanzien van een spoedig of later aftreden van Ade nauer als kanselier heel wat zijn afge zwakt. Zoals men weet heeft Mende di rect na de verkiezingen gesteld: wij wil len wel een coalitie aangaan, maar dan uider een andere kanselier. De libera- en zullen kennelijk wat water in hun wijn gedaan hebben. In dit proefproces een rechtstreeks uitvloeisel van het bouwconflict van 1960 gaat het om een principiële kwestie het doorberekeningsverbod dat minister De Pous (Econ. Zaken) aan de aanne mers heeft opgelegd. Zoals bekend maakte deze beslissing van de minister in 1960 een einde aan het bouwconflict. De beslissing hield in dat de aanne mers de gestegen loonkosten in het bouwbedrijf niet mochten doorbereke nen in de bouwsom van na 1 april 1960 aangenomen werken. De aannemers maatschappij uit Heemstede berekende de hogere loonkosten wel door in de bouwsom van een nieuw weggedeelte ten zuiden van 's-Hertogenbosch. Als zodanig kon deze doorbeï'ekening „mo del" zijn voor een proefproces. (Advertentie) DRAAISTIFT 2.95-1.45 NAGELLAK 1.85-1,45

de Stem | 1961 | | pagina 1