aobtaP Arabische eenheid gehavend Nasser zegt vriendschap Turkije en Jordanië op Van der Putten door dagblad in nieuwe affaire gesleept LENTEGELUIDEN IN HET OVERLEG RUSK-GROMYKO Renard eist referendum over federatief stelsel Klacht bij raad voor Journalistiek Parlement De Gaulles beslist over volmachten Munitieschip explodeert Geruchten over ver set tegen Syrischbewind Evacuatie Insinuatie Terug in Uno DAGBLAD VOOR ZEELAND Gedetineerde klom als kat over de muur Egyptenaren op thuisreis Vredescampagne te verwachten Meer bewolking Arbeiders vragen naasting van Shell en Unilever Geen geweld wel stakingen Christen-zijn in verbondheid met de ander ..lntervicw,* zou verzonnen zijn Bizerta weer Tunesisch Tsjombe zendt afgezant naar Leopoldstad PRINSES MARGRIET GAAT STUDEREN IN MOMPELLIER Poujade sticht nieuwe partij China bereid tot coëxistentie NEDERLANDS MEEST GEBRUIKJE WASMIDDEL 101e JAARGANG No. 23791 Voor Goet, Koningin en Vaderland Uitgave: N V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J J. M. Mes, mr. H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (4 lijnen). Postgiro 273841 MAANDAG 2 OKTOBER 1961 Abonnementsprijs f 7.per kwartaal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau •uwse Eilarden: Goes. Westsingel 93 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) De 20-jarige H. C. du C. uit Den Haag. die sinds enige tijd in het huis van be waring te Dordrecht in voorarrest zat op verdenking van bromfietsdiefstal, heeft gisterenmiddag kans gezien te ont vluchten. De jongeman werd met andere gede tineerden gelucht op de binnenplaats van het huis van bewaring, die aan twee zijden van de openbare weg gescheiden wordt door een circa vijf meter hoge muur. Voor de bewakers er erg in had den slaagde hij er in zich tegen deze muur op te werken en er overheen te komen. Enkele wandelaars zagen hem van de muur op de straat springen en langs de hoofdingang de straat uit hol len. Tot dusver heeft het speuren naar Du C. echter geen resultaat opgeleverd. De jongeman is een oude bekende van de justitie. President Nasser heeft besloten de diplomatieke betrekkingen niet Jordanië en Turkije te verbreken, omdat deze beide landen een vijandige houding jegens de V.A.R. en het Arabisch nationalisme hebben aangenomen. Nasser leidt dit af uit het feit dat Turkije en Jordanië de nieuwe Syrische regering hebben erkend. In Cairo gingen er ook geruchten dat Nasser de betrekkingen niet Syrië zelf zou verbreken, alhoewel bet nieuwe bewind in Syrië dit niet bedoeld heeft. Het regeert overigens met ijzeren vuist. Er is een nieuwe legercommandant benoemd, die met kracht optreedt tegen de be togingen van de laatste dagen. Elke nict-Syriër die eraan deelneemt zal worden gearresteerd en gedeporteerd. Radio Damascus maakte de afgelopen dagen bekend, dat er mutaties in het ka binet hebben plaatsgevonden, dat er een avondklok is ingesteld en dat scholen en universiteiten zijn gesloten. Radio Cairo, de spreekbuis van president Nasser, liet echter weten dat er in de Syrische stad Volgens een bericht van de Britse mi nister van Buitenlandse Zaken, lord Ho me, verlopen de „voelhorengesprekken" tussen zijn Amerikaanse en Russische ambtgenoten inzake de Duitse kwestie „op vriendelijke en goede wijze". Deze week zullen Rusk en Gromyko elkander weer ontmoeten en er is ook sprake van een ontmoeting van Gromy ko met de Amerikaanse president. Het is langzamerhand geen geheim meer, dat de Russische strategie gebaseerd is op het verkrijgen van twee resultaten: het opnemen van Oost-Berlijn in het communistische blok en het tekenen van een afzonderlijk vredesverdrag. Daarna, dit veronderstellen tenminste de experts op het gebied van de Sovjetpolitiek, zal Rusland door een nieuwe vredescam pagne proberen het NATO-bondgenoot- schap losser te maken. Intussen is het zo, dat de maatregelen welke de Amerikaanse regering heeft genomen om de paraatheid van de strijdkrachten te verhogen, nog jaren van kracht zullen blijven. DE PRESIDENT van Ghana, Kwame Nkroemah. heeft enkele ingrijpende wij zigingen in de Ghanese regering aange bracht. De portefeuille van Buitenlandse Zaken is echter in dezelfde handen ge bleven. IN DE SPIEGEL, zie ik een oude man, maar ik voel mij nog helemaal niet oud. Dit zei de thans in Engeland wonende auteur en journalist Jan Fabricius, toen hij (zaterdag) negentig jaar werd. IN HET OVERDEKTE zwembad van Leeuwarden brak paniek uit, toen de zwemzaal door een sterke chloorlucht werd gevuld. Er bleek een lek in de chloorleiding te zitten. Vier bezoekers werden bedwelmd. TARA SINGH, die op 15 augustus be gonnen is met een hongerstaking om de vestiging van een staat voor Pendjabi- sprekenden af te dwingen, heeft zwe vend op de drempel van de dood be sloten weer te gaan eten. ZATERDAGAVOND heeft op de rijks weg bij Barneveld een kettingbotsing plaatsgevonden. Een 48-jarige man. die bij dit ongeluk ernstig gewond werd, is in het ziekenhuis overleden. IN MINDER dan een half uur nadat een juwelierswinkel te Naaldwijk was leeg gestolen, greep de Haagse politie giste rennacht een man die van de brutale inbraak wordt verdacht. VELDMAARSCHALK Montgomery is te rug van zijn bezoek aan rood-China. Hij was vol lof voor hetgeen Mao Tse Toeng heeft bereikt en hij pleitte vurig voor westers-Chinese vriendschap. 1 Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteren- avond 23.15 uur: Vrij veel bewolking met hier en daar wat regen. Meest zwakke wind. De- zelfde temperaturen of iets lagere. >andaag: zon onder 18.17 uur, maan j onder 15.04 uur. Morgen: zon op 6.43 uur. In Berlijn zijn dit weekeinde tenmin ste vijftig mensen uit het oostelijke stadsdeel gevlucht. Er waren weer en kele leden van de Oostduitse grenspolitie onder. Zelfs een tachtigjarige vrouw wist te ontkomen. Zij sprong uit het raam van een huis in Oost-Berlijn in een vang zeil van de Westberlijnse brandweer. Het bestuur van de Britse socialisti sche partij heeft zich uitgesproken voor een de facto erkenning van Oost-Duits- land en voor een aanvaarding van de Oder-Neissegrens als oostgrens van Duitsland. Aleppo een tegenrevolutie was uitgebro ken. Deze berichten zijn echter niet be vestigd. Men verkeert eveneens in on zekerheid over het lot van diverse figu ren uit het Syrische politieke leven, die zich bijzonder hebben ingespannen voor het welzijn van de Verenigde Arabische Republiek. De belangrijkste van hen is een zekere Hamid el Serray, die vice- president van de V.A.R. is geweest. Men gelooft dat hij uit het land is gevlucht. Een dagblad in Egypte heeft olie op het vuur gegooid door te insinueren dat de Syrische opstand mede was geïnspi reerd door de Britse regering. Een agent van de Britse Intelligence Service zou kort voor de opstand in Damascus zijn geweest. De nieuwe Syrische premier zou een bezoek aan Londen hebben ge bracht. Syrië heeft gisteren zijn grenzen met Libanon afgesloten, waaruit men kan af leiden dat het in de jonge republiek nog geen botertje tot de boom is. In een regeringsverklaring heeft het nieuwe regime bekendgemaakt, dat de grondwet binnen vier maanden in ere zal worden hersteld. De nieuwe regering zal samenwerken met alle Arabische sta ten en haar internationale verplichtingen nakomen. Het handvest van de Ver. Na ties wordt door haar onderschreven. Egypte is druk in de weer met het ontvangen van hele kolonnes ambtena ren die Syrië hebben moeten verlaten. Alle koopvaardijschepen en enkele vlieg tuigen zijn voor de evacuatie van de uit de gratie geraakte Egyptenaren gere- quireerd. De terugkeer gaat via Libanon. Ondanks deze maatregelen wenst Sy rië goede en broederlijke betrekkingen met Egypte te behouden. Het land ont doet zich nu alleen van de bureaus en instituten die Nasser op de hoogte moes ten houden van het doen en laten der Sy- riërs. Syrië heeft, zoals bekend, het lid maatschap van de Ver. Naties verzocht. Tot 1958, toen de unie met Egypte tot stand kwam, was Syrië lid van de we reldorganisatie. Terugkeer als volwaardig lid behoeft geen juridische problemen op te werpen. Men zou de procedure kunnen toepassen die is gevolgd toen de Mali-federatie uit eenviel en de republiek Mali en Senegal afzonderlijk lid werden. De politieke problemen zijn echter enorm. President Nasser en zijn politie ke vrienden zullen alles in het werk stel len om te voorkomen dat Damascus in de Verenigde Naties wordt vertegen woordigd. Wanneer Syrië een formele aanvraag tot lidmaatschap indient en de volkeren organisatie zich moet uitspreken, komen de verschillende landen, en in het bij zonder de Afro-Aziatische staten, voor een moeilijke keus te staan. Volgens welingelichte zegslieden ma ken de Israëlische autoriteiten zich mo menteel zorgen over de mogelijkheid dat de revolutionaire regering van Syrië strijdlustige neigingen zal gaan vertonen aan Israëls noordgrens teneinde de aan dacht van haa^ ernstige economische moeilijkheden af te leiden. De zegslieden wezen erop, dat Syrië zich voor de aan sluiting bij Egypte uiterst anti-Israël had getoond. Zij voegden eraan toe dat de nieuwe leiders klaarblijkelijk vast op hun zetels zitten terwijl zij tevens een veel krachti ger leger tot hun beschikking hebben dan voorheen. Syriës strijdmacht is ondermeer uitge rust met Russische Migs en Iljoesjins. De Indonesische vakvereniging van suikerarbeiders heeft er bij de regering op aangedrongen dat de belangen van de Shell-oliemaatschappij en die van Unilever zullen worden genaast, omdat deze ondernemingen nog altijd deels met Nederlands kapitaal werken. Intussen zijn nadere bijzonderheden bekend geworden over de mislukte in filtratiepoging van Indonesische militai ren nabij Sorong op Nieuw-Guinea. Ge bleken is, dat de infiltranten in één gro te groep uit Indonesië zijn vertrokken. Zij hadden twee Papoea-vissers gedwon gen om hen de weg te wijzen. Het twee tal werd onder dank voor de bewezen diensten op een onbewoond eiland af gezet. De Papoea's kwamen echter met een zelfgebouwd vlot naar Hollandia en waarschuwden het bestuur. Met de zui veringsactie kon toen direct worden be gonnen. Tijdens een bijeenkomst met de kring jongerengroep van de K.V.P. in Den Bosch heeft staatssecretaris Bot gezegd, dat het criterium inzake Nieuw-Guinea, op grond van gedane beloften, moet zijn of de inwoners van dat gebied belang hebben bij onze aanwezigheid aldaar. De nieuwe voorstellen van mr. Luns noemde de heer Bot een begin van een totaal nieuwe manier van ontkolonise- ring, op welk gebied het Westen in de UNO sinds 1946 steeds in het defensief is geweest. Een beeld van de grote pro-Nasser plaatsgevonden naar aanleiding van de demonstratie welke in Cairo heeft] gebeurtenissen in Syrië. De leider van de Waalse volksbewe ging, André Renard, heeft de Belgische regering „uitgedaagd" een referendum te houden over de invoering van een fe deratief stelsel in België. In een toespraak tijdens de eerste be toging van zijn beweging de MPW in de mijnstad Marcinelle verklaarde hij er van overtuigd te zijn, dat minstens 70 procent van de Walen voor „ingrij pende hervormingen" in België zijn. Renard zeide over de resolutie, die de vorige week door de Waalse socialisten op een congres in Charleroi is goedge keurd en waarin eveneens het federa lisme wordt geëist, dat „het aanvaarden van een resolutie niet volstaat, maar dat het op de toepassing aankomt". „Men zegt, dat wij geweld zullen ge bruiken om onze doelstellingen te berei ken", aldus voegde Renard hier aan. toe. „Een algemene staking is echter geen geweld. Zij is nodig in een kapitalisti sche maatschappij". Renard verzekerde zijn toehoorders, dat hij niets voor zichzelf eist. Renard legde er voorts de nadruk op, dat hij met federalisme geen separatis me bedoelt, doch alleen „een middel om gelijkheid te verkrijgen". „Wallonië wil niet uitgeschud worden. Het wil niet dat morgen een Vlaamse meerderheid Wallo nië de wet op economisch en cultureel vlak voorschrijft". De Waals-Vlaamse verhoudingen wer den zaterdag ook ter sprake gebracht door de voorzitter van de katholieke arbeidersorganisatie in België, A. Cool, die zei dat de „onrust in België over de Vlaams-Waalse verhoudingen te wijten is aan de onbekendheid over de opvattin gen van de regering". „De regering moet klaar en duidelijk zeggen, wat zij op dit gebied wil verwe zenlijken." De Belgische regering heeft toegezegd voor het einde van dit jaar bij het parle ment voorstellen over een zekere mate van decentralisatie in te dienen. De voorzitter van de grootste rege ringspartij verklaarde dat „het federalis me het einde van België zou beteke nen." De minister van Buitenlandse Zaken, Spaak, waarschuwde zijn Waalse socia listische partijgenoten tegen de gevolgen van het federatieve stelsel. Het bestaan van economische en de mografische vraagstukken in Wallonië kan niet worden ontkend. „Maar het door de Waalse socialisten geëiste fede ralisme zal de Vlaamse socialisten over leveren aan een katholieke meerder heid". Minister Spaak meende, dat de grote Belgische vraagstukken alleen door de kattholiek-socialistische coalitie kunnen worden opgelost. „De huidige regering is niet erg populair en de drie komende maanden zullen beslissend zijn. Mocht de huidige combinatie ten val worden ge bracht, dan zou ik niet weten wat er dan zou gebeuren." Landdag St.-Adelbert In de Tilburgse stadsschouwburg werd afgelopen weekeinde de Landdag 1961 belegd door de St.-Adelbert-Vereniging. Wat betreft de inhoud en het niveau van de inleidingen, kan men de landdag bij zonder vrijmoedig noemen in haar po ging tot het uitwerken van het thema: „Christen-zijn in verbondenheid met de ander". De algemene voorzitter, mr. F. J. G. Baron van Voorst tot Voorst, lanceerde b.v. de discutabele bewering, dat de on gelovige het recht bezit om fundamenteel ongelovig te zijn, met alle consequenties van dien; hetgeen echter de christen niet afhoudt van zijn wervingsopdracht. Prof. dr. J. Th. Snijders (Groningen) belichtte vanuit de psychologisch-socio- logische wetenschap het thema, waarbij hij op de voorgrond stelde, de eerlijkheid, allereerst t.o. zichzelf. In dit verband gaf spreker een duide lijke, schokkende analyse over de ka tholiek en de katholieke kerk. De katho liek is als type een kleurloos lid van de middenmoot van de samenleving, weinig dynamisch, geïsoleerd en defensief. Op de tweede dag belichtte mgr. W. Bekkers de verhouding bis schop-volk, waarbij hij stelde, dat „de democratise ring van de kerk nooit zover mag gaan, dat het hiërarchisch aspect bijzaak wordt". Kanunnik prof. dr. A. A. Dondeyne (Leuven) benadrukte het paradoxale van het gestelde thema, omdat christen-zijn enerzijds inhoudt „een anders-zijn dan anderen", maar anderzijds juist een „verbonden-zijn met anderen" betekent. Ook hij kon zich niet onttrekken aan de indruk, dat het christendom minder vat heeft dan voorheen, o.a. doordat de kerk weinig oog heeft voor waarachtige waarheden en morele grootheden, die de grote historische gebeurtenissen die nu nog van invloed zijn in zich ver borgen hielden; zoals de opkomst van de democratie en de sociale doorbraak. Tot slot ging spreker in op 2 gevaren, die de Boodschap bedreigen, t.w. de apartheid en de banalisering van het Woord. Tot zijn eigen en anderer verbazing is de cabaretier Wim Kan zaterdag avond vereerd met een „Edison", de evenknie van de in Amerika veelbe geerde filmprijs ..Oscar", doch dan voor de artiesten die de beste gramo- foonplaten hebben gemaakt. Wim Kans collega Wim Sonneveldt reikte op de hem eigen manier de E di sons uit. Toen hij aan Wim Kan toe kwam zei hij overbluft ..Nou moe!" Wim Kan heeft de onderscheiding na melijk verworven als.... Nederlandse vocalist. Tevoren had Wim Sonneveld acht andere Edison-winnaars bekendge maakt. onder wie de directeur van de Luchtmachtkapel. kapitein van Die penbeek en het zeer ponulaire ensemble ..The Blue Diamonds". Ko van Dijk hehoort eveneens tot de Nederlandse F. di son-winnaars. De avond tevoren waren in het con certgebouw eveneens Edisons uitge reikt aan kunstenaars van wereldfor maat in het klassieke repertoire. De uitreiking had vrijdagavond een voor naam karakter en zij gold dan ook kunstenaars van het arote vodium. Zaterdag werkte Wim Sonneveld met dezelfde Edisonsals een spullebaas die roept: ..Pak mee. We hebben er zat1" Naar onze smaak deed dit afbreuk aan de betekenis van de Edison, tenzij dit beeldje in het geheel geen bete kenis heeft. In dat geval zijn vrijdag avond serieuze kunstenaars op een se rieuze manier met een schertsprijs naar huis gestuurd. Op de foto Wim Kanmet zijn echt genote Corrie. Vonk en Rita Reus, die nok een Edison verwierf (r.), tijdens de huldiging. Links Wim Sonneveld die de Edisons uitreikte. De zaak Van der Putten, beter bekend als „de bloesjesaffaire, is door een groot opgemaakt, sen sationeel artikel in een Nederlands ochtendblad (deze keer niet „het" ochtendblad, maar een ander) op eens nog ingewikkelder geworden dan zij al was. Het bewuste ochtendblad publiceerde namelijk een interview met de heer Van der Putten. Deze zou beweerd hebben dat een groep Nederlandse officieren in het voormalige Nederlands Indië, met de Japanners heeft gecollaboreerd. Dit was. naar de mening van de heer Van der Putten, je reinste hoogverraad. Het zouden juist de bij dit hoogverraad be trokken officieren zijn geweest, die de heer Van der Putten wilden wegwer ken. Zij bekleedden namelijk vol gens het interview, belangrijke posities bij vitale diensten van de Koninklijke Landmacht. Het ochtendblad liet de heer Van der Putten zeggen, dat de verraderlijke of ficieren knoeierijen bij de materièelaan- kopen pleegden, waardoor de Japanse strijdkrachten die Indië overvielen, de Nederlandse tanks gemakkelijk de baas konden. De rupsbanden van de Neder landse tanks waren namelijk niet voor zien van een bijzonder soort pinnen. Deze onderdelen zouden opzettelijk „vergeten" zijn. Het ochtendblad meldde verder, dat de heer Van der Putten door wijlen ge neraal Spoor speciaal was belast met een onderzoek naar dit soort activiteiten. „Ik bewaar het testament van generaal Spoor, waarin over deze zaken wordt be richt, in een geheime kluis", zo liet het ochtendblad de heer Van der Putten verklaren. Tot ieders verbazing heeft de heer Van der Putten nu echter een klacht bij de Raad voor de Journalistiek ingediend. De heer Van der Putten zegt in deze klacht, dat hij het bedoelde ochtendblad gestaan en dat hij „derhalve geen enke le verantwoordelijkheid wenst te dragen voor de algehele juistheid van de publi- katie". (De formulering stemt tot naden ken). Kort daarvoor had een woordvoer der van het departement van Defen sie gezegd het vreemd te vinden dat de heer Van der Putten zijn bevin dingen niet aan de defensiecommis sie bekend heeft gemaakt. Het mi nisterie reageerde overigens nog pas sief. Het verhaal dat het ochtendblad de heer Van der Putten in de mond heeft gelegd is met het dementi van de hoofd persoon echter niet uit de wereld. Van tijd tot tijd duiken er verhalen op over malversaties welke door wijlen generaal Spoor zouden zijn ontdekt. Deze verha len, waarvan het door het ochtendblad gelanceerde een treffend specimen is. be dreigen de reputatie van hooggeplaatste Nederlandse militairen, die in het toen malige Nederlands-Indië vitale posten hebben bekleed. Het ware daarom te wensen dat het ministerie van Defensie zich moeite zou geven om de oorsprong van de verdachtmakingen op te sporen in het geheel geen interview heeft toe-en ze eventueel te weerleggen. President De Gaulle heeft het afgelo pen weekeinde bekendgemaakt, dat hij afstand heeft gedaan van enkele van zijn uitgebreide volmachten waarmee hij zichzelf had bekleed na de Algerijnse samenzwering van april. De Gaulle behoudt echter de speciale „sterke arm" om een einde te kunnen maken aan het optreden van de rechtse extremisten, die het op zijn regime ge munt hebben. Merkwaardig genoeg heeft De Gaulle besloten om het parlement te laten beslissen over de vraag of hij de hem overgebleven vijf speciale volmach ten zal mogen behouden. Steunt de volks vertegenwoordiging hem in deze kwes tie, dan is de persoonlijke macht van De Gaulle gelegitimeerd, doch boven dien is zij dan niet meer te vergelijken met de macht van een dictator. Gisteren zijn de Franse troepen, die zich nog in Bizerta bevonden, begonnen met zich terug te trekken. Prikkeldraadversper ringen werden opgebroken en men ver wacht dat de omgeving van Bizerta bin nen een week zijn normale aanzicht zal hebben herkregen. De kostbare basis in de baai van Bizerta blijft nog in Eenentwintig mensen zijn jammerlijk om het leven gekomen, toen in de nacht van vrijdag op zaterdag het Noorse vrachtschip „Star Carrier" ten noorden van Madagascar ten onder ging. Het schip was geladen met dynamiet. Er was een brand aan boord ontstaan en terwijl men vertwijfeld bezig was om de vlammen te doven, deed zich een ge weldige ontploffing voor. De brand woedde al een dag lang, eer de fatale explosie zich voordeed. Het is nog niet bekend of er gelegenheid zou zijn ge weest om de lading overboord te zet ten of de ruimen onder te laten lopen, in welk geval het dynamiet niet zou zijn ontploft. Tot de slachtoffers behoorden, behalve negen bemanningsleden, zes havenarbei ders, twee brandweerlieden en vier op varenden van een sleepboot die het brandende schip uit de haven had ge sleept. President Tsjombe van Katanga heeft besloten een afgezant van zijn regering naar Leopoldstad te zenden. Deze man- met-de-witte-vlag moet het verlangen van Tsjombe om een ontmoeting te heb ben met de premier van de centrale re gering, bevestigen. Tjsombe heeft de V.S., Engeland en Frankrijk gevraagd de veiligheid van de afgezant te garanderen. Tevens verze kerde hij, dat er nu geen blanke huur lingen meer in de Katangese strijd macht zijn. Het UNO-opperbevel deelde echter mee, dat er 43 Europeanen ge vangen zijn genomen, die zich nog steeds inspanden voor de afscheidingsbewe ging van Katanga en strijdgroepen op de been hielpen. Er moeten nog 61 Euro pese onruststokers in Katanga zijn. On der degenen die zijn gegrepen bevindt zich één Nederlander. Franse handen. De ontruiming geldt al leen de gelijknamige stad en het heu velachtige gebied rondom de basis, als mede het vliegveld. In Algerië heeft zich weer een groot aantal gewelddaden voorgedaan. De kneedbommen ontploften bij dozijnen. De terreurorganisatie van „het geheime leger" (O.A.S.) is er door een Italiaan se krant van linksen huize van beschul digd, de hand te hebben gehad in het ongeluk met Hammarskjoelds vliegtuig. De O.A.S. zou in Italië de steun genie ten van zekere invloedrijke kringen. Gisteren ging het gerucht dat de Fran se rechtse politicus Soustelle in Italië verblijf houdt. H. K. H. prinses Margriet zal vanaf begin november een studie jaar volgen aan de bekende Franse universiteit in Montpellier. Deze universiteit behoort tot de oudste van Europa en staat momenteel onder leiding van prof. mr. G. Richard. Zij werd in 1289 door paus Nicolaas de Vierde gesticht. In Groningen heeft men de afgelopen maanden een stille hoop gehad, dat prinses Margriet in deze universiteitsstad zou gaan studeren. Verwacht wordt, dat de prinses de cursus zal volgen, die speciaal voor vreemdelingen in Montpellier wordt ge geven en dat zij zich zal verdiepen in de Franse literatuurgeschiedenis. Pierre Poujade heeft zondag te Lyon mededeling gedaan van de stichting van een nieuwe partij, de „Franse unie en broederschap". De nieuwe partij streeft in de eerste plaats naar het behoud van een Frans Algerië. Zij wil verder de betrekkingen en spe ciaal die van ecomonische aard tussen Frankrijk en gewezen koloniale landen, die met Frankrijk hebben gebroken of uit de Franse gemeenschap zijn getre den, verbreken. De leider van de Chinese communis ten Tsjoe en Lai heeft vandaag in Pe king verklaard dat zijn regime bereid is vreedzaam naast de Verenigde Staten te bestaan, vooropgesteld dat Washington zijn oppositie tegen opneming van de volksrepubliek in de Verenigde Naties laat varen.

de Stem | 1961 | | pagina 1