Nasser dreigt met wapengeweld Handelsembargo Indonesië van Onenigheid in Verenigde Arabische Republiek -m Krans van zijn broer Knut Hammarskjoeid Voor noodvoorraad zorgen Bakker SERVICE VERKOOP Damascus wil gelijk zijn aan Cairo Kaas en boter duurder Socialisten willen een -F Bijna 80 pet. der gen valt eronder DAGBLAD VOOR ZEELAND Mini sier uch tin acht VS. te Berlijn ve? 9eVIl;;k ver<Wc Wereldbank bijstand op egt te kal tijd om te ftlanten. SERVICE-VERKOOP 100 GULDEN KOPEN 50 GULDEN GRATIS UITZOEKEN 101e JAARGANG No. 23789 Uitgave: N V Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren. L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (4 lijnen). Postgiro 278841 Voor God Koningin en Vaderland aigblaO 1 VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1SG1 Abonnementsprijs f 7.per kwartaal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601OOSTBURG. Niouwstiaat 41 telefoon 28,. MILITAIRE OPSTAND IN SYRIË Een militaire opstand in Syric, die gisterenochtend vroeg was uit gebroken en in de loop van de dag scheen afgelopen, is gisteravond op nieuw opgelaaid, nadat bestandsbesprekingen met de regering in Cairo waren mislukt. In Cairo, gaf de president van de V.A.R., Nasser, zijn strijdkrachten op dracht hun plicht te doen tegen de rebellie. „Nooit zal ik bereid zijn met muiters te onderhandelen of een compromis te sluiten", zei Nasser in zijn tweede radiorede binnen tien uur. Nadat de revolte 's ochtends vroeg was begonnen, ging de vi ce-president van de V.A.R., Ab del Hakim Amer onderhande len met de rebellen. Gedurende enige tijd zag het er naar uit, dat de revolte achter de rug was. De mroep van de V.A.R. in Damas cus, die zich in opdracht van de rebellen „Radio-Damascus" w gaan noemen, herstelde de oude naam in ere. Maar gisteravond klonk toch weer „hier radio Da mascus" en werd gezegd, dat de opstand hervat was daar beloften die waren gedaan door de rege ring van de V.A.R. niet waren na gekomen. Vast stond, dat te middernacht radio Aleppo in handen van de re bellen was. Het tweede opleidings centrum, het 20e regiment tanks en de 5e pantserbrigade, hebben zich aan de zijde van de opstandelingen geschaard, aldus dit radiostation. De stadscommandant van Aleppo ver klaarde dat hij de situatie in de stad meester is en orders van Damascus af wacht. Hij heeft een uitgaansverbod af gekondigd. Radio Cairo meldde tegelijkertijd, dat in Damascus en Aleppo demonstraties ten gunste van president Nasser werden gehouden. In zijn tweede radiorede waarschuw de Nasser de rebellerende officieren in Damascus, dat zij de consequenties van hun optreden moesten aanvaarden. Die mededeling en zijn bevel aan de troe pen waren aanwijzingen, dat Nasser be sloten had met de wapenen een eind te maken aan een opstand, die kennelijk het gevolg was van ontevredenheid on der de militairen over de tweederangs rol die Syrië in de V.A.R. was toebe deeld. Ontslagen en avondklok En 's avonds werd door de regering bekendgemaakt, dat Nasser zes leiders der militaire muiterij had ontslagen, hun hun rang had ontnomen en hun troepen IN TURKIJE is het tot botsingen geko men tussen aanhangers van de natio nale republikeinse boerenpartij en de republikeinse volkspartij. Er vielen twee doden en 58 gewonden. VOLGENS EEN bericht van radio Indo nesia is in een gevecht op west-Suma- tra de opstandelingenleider overste Djambck gesneuveld. Hij was de laatste figuur van formaat in het Indonesische ondergrondse verzet. DE PRESIDENT van Ghana heeft het aftreden geëist van zes ministers uit zijn kabinet. Deze ministers hebben za kelijke belangen, die niet in overeen stemming zijn te brengen met hun rege ringsfuncties. JAPAN HEEFT besloten om nauw met Amerika samen te gaan, om de huidige machtsverhoudingen in de wereld te helpen handhaven. De Japanse minister van Buitenlandse Zaken heeft dit tij dens een parlementszitting verklaard. Iets lagere temperaturen Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteren avond 23.15 uur: Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele buien. Overwegend ma tige zuidwestelijke wind. Iets lagere temperaturen dan gisteren. Verwachting van het Belgisch weer kundig instituut: Iets frisser weer. Bewolkt, met hier en daar een bui. Vaiï!a™ff: zon 0»der 18.24 uur, maan op 21.32 uur. Morgen: zon op 6.38 uur, maan on der 13.24 uur. had gelast hun te volgen. bevelen niet meer op Turkije sluit grens Turkije heeft de grens met Syrië ge sloten. Vyf motorsloepen van de V.A.R. die in de Turkse haven Iskenderun lig gen, hebben, toen het bericht van de revolte bekend werd, de vlag van de V.A.R. gestreken en de Syrische vlag gehesen. Van zes andere sloepen waait echter nog de vlag van de V.A.R. De achtergrond Aan deze staatsgreep zijn tien da gen van binnenlandse onrust vooraf gegaan. Do opwinding begon met een persoonlijke revolte van vice-presi dent Abdel Hamid Sarradj, die vóór de Egyptisch-Syrische Unie al poli ticus nummer één in Syrië was. Na de unie was hij aanvankelijk chef van het tweede Syrische bureau, later minister van binnenlandse zaken en ver volgens voorzitter van de uitvoerende raad van de V.A.R.-provincie Syrië. Op 17 augustus j.l. benoemde president Nas ser hem tot vice-president van de re publiek, met standplaats Cairo. Nasser gaf hem werk, dat niets met politiek te maken had, namelijk de voor bereiding van een administratieve her vorming. Toen Sarradj naar Cairo kwam, zond Nasser maarschalk Abdel Hakim Amer naar Damascus om spoed achter een aantal unificatiemaatregelen te zetten en ook om alle persoonlijke vrienden van Sarradj in het bestuur onschadelijk te maken. Sarradj ging woedend naar Damascus terug, waar hij de Syrische uitvoerende raad, waarvan hij president was geble ven, bijeen riep. Hij verklaarde dat hij deze raad als het hoogste staatsgezag in Syrië beschouwde en hij verzocht hem „Syrië te beschermen tegen de gevaren waardoor het werd bedreigd". Terwijl de Syrische uitvoerende raad in zitting was. mobiliseerde maarschalk Amer, die zich geplaatst zag tegenover een gang van zaken die hij niet voor zien had. het leger en de veiligheids troepen. Hij liet het gebouw van de uit voerende raad omsingelen. President Nasser zond één van zijn adviseurs, mi nister van staat voor perszaken Abdel Kader Hatem, naar Damascus met de opdracht de beide vice-presidenten van de republiek, maarschalk Amer en Sar radj, te bewegen naar Cairo te komen. Zij stemden toe. Sarradj weigerde zich op dood spoor te laten zetten en diende zijn ontslag in Hij kreeg toestemming naar Syrië te gaan en vestigde zich in zijn geboorte stad Hama. Maarschalk Amer zette intussen in Syrië de zuivering voort. Aanhangers van Sarradj werden uit vêrtrouwens functies verwijderd. Dit is Abdel Hakim Amer, de 41- jarige vice-president en minister van oorlog van de VAR, die zich in Da m.ascus bevond toen de opstand uit brak. Hij is een populair man in Syrië, In oktober 1959 ging de legerchef, een wat' verlegen, maar hard-werkende man, naar Syrië, voorzien van volle dige presidentiële volmachten om de economische en sociale ontwikkeling van het gebiedsdeel Syrië te versnel len. Spoedig kreeg Amer de zaken op gang. Hij maakte zich populair door bureaucratie te negeren en door naar klachten te luisteren. Hij bestudeerde aandachtig de blauwdrukken voor het grote damproject vande Eufraat, maar een klaagbrief van een man uit een afgelegen dorp bleef evenmin onge lezen. Amer werkte gemiddeld 14 uur per dag. Zelden nam hij een dag vrij. Zijn trouw aan het VAR-regime is onaanvechtbaar. (Van onze parlementaire redacteur) In agrarische kringen verwacht men, dat minister Marijnen (Landbouw) van plan is de con sument om de subsidiedruk op de schatkist te verlichten voor zuivclprodukten een hogere prijs te laten betalen. Men baseert die verwachting op de mededeling van mr. Marijnen in de nieu we landbouwbegroting, dat de ftog steeds toenemende ontwrichting van de inter nationale zuivelmarkt tot een markt ordenend beleid moet voeren, dat doel bewust gericht wordt op redelijke zui- velprijzen bij afzet in het binnenland. ..Boer en tuinder", het officiële week blad van de K.N.B.T.B.. spreekt in dit verband van een gezonde ontwikkeling. Het is bepaald ongezond, oordeelt het blad. dat de consument dank zij subsi dies van zuivelprijzen profiteert, die be neden de kostprijs liggen. „Boer en tuinder" spreekt overigens de verwach ting uit, dat de boer bij dit zogenaamde valorisatiebeleid (hogere prijs voor be ter produkt) niet te kort zal worden ge daan. Herinnerd wordt in dit verband ook aan een recente uitlating van de voorzitter van het Landbouwschap, de heer Biewcnga. dat een doelbewuste scheiding tussen binnen- en buitenlandse prijs voor kaas op korte termijn dient te worden doorgevoerd. De Amerikaanse minister van de luchtmacht. Eugene Zuckert. heeft gis teren te Berlijn een onderhoud gehad met generaal Lucius Clay. Zuckert is naar Berlijn gekomen om de installaties te inspecteren die ge bruikt zullen worden bij een eventuele luchtbrug naar West-Berlijn. Lijkschouwing op de stoffelijke resten van de inzittenden van Hammarskjoelds vliegtuig heeft geen bewijzen opgeleverd dat op het vliegtuig is geschoten of dat er tijdens de vlucht een explosie heeft plaatsgehad. De Rhodesische pathologen die de lijk schouwing uitvoerden hebben dit in een voorlopig rapport, dat met instemming van een Zweedse deskundige is opge maakt, verklaard. Het stoffelijk overschot van Dag Ham marskjoeid is gisteren op Zweedse bo dem teruggekeerd. Duizenden mensen wachtten op het vliegveld toen het vlieg tuig met de kisten der omgekomen Zweedse V.N.-functionarissen aan boord, landde. Overal in Zweden hangt de vlag halfstok. Een vertegenwoordiger van ko ning Gustaaf legde kransen op de tien kisten en daarna volgde een bloemen hulde door afgezanten van Zweedse or ganisaties. Per auto is de kist met de stoffelijke resten van Hammarskjoeid naar Uppsala gebracht, waar vandaag de begrafenis zal plaatsvinden. Op het vliegveld Bromma bij Stock holm legt een broer van de omgeko men secretaris-generaalKnut Ham marskjoeid, een krans bij de baar, De Indonesische regering heeft maatregelen genomen om te be reiken dat geen enkel Indonesisch exportprodukt meer in Nederland terecht kan komen. Tot dusverre betrok Nederland Indonesische goederen via derde landen. Deze doorverkoop zal door Indonesië onmogelijk worden gemaakt in het kader van een plan, zoals de regering zegt, om ,„alle betrek kingen met Nederland te verbre ken". Men kan dit besluit moeilijk anders verstaand dan als een reactie op de verrassende stap van mr. Luns met be trekking tot Nieuw-Guinea. Indonesië heeft eergisteren, behalve het Nieuw- Guinea-voorstel nog een andere bittere pil te slikken gekregen. De Wereldbank heeft Indonesië name lijk verdere kredieten geweigerd, zo lang Indonesië zijn tot in de miljarden lopen- Dr. Veldkamp dient AKW-compromis in De parlcmenlsfractie van dc sociaal democratische partij in West-Duitsland heeft zich eenstemmig uitgesproken voor dc vorming van een regering van alle drie partijen. Deze samenstelling wordt nodig geacht wegens de te ver wachten crisis op het gebied van de buitenlandse politiek. Advertenties"» het is hamol creme die uw huid en uw teint de ideale verzorging geeft. hamol Schoonheid uit Zwitserland. (Van onze parlementaire redacteur) De algemene kinderbijslag verzekering wordt voor zelf standigen (niet voor loon- trekkenden) beperkt tot in komens tot 12.000 gulden per jaar. Daardoor zal nog 75 a 80 procent van de zelfstan digen K.B. ontvangen. Alle zelfstandigen moeten echter premie betalen. Door dc be perking van de kring der verzekerden kan deze nu voor zelfstandigen met 0,2 pro cent worden teruggebracht tot 19 pet. van 't fiscale (bru- to-inkomen minus verwer vingskosten) inkomen per jaar. Voorts krijgen kleine zelfstandigen op kosten van de schatkist - zeven miljoen - K.B. vanaf het eerste of twee de kind en worden ongehuw de, tot de groep der zelfstan- gen behorende vrouwen bo- 45 jaar van premiebetaling vrijgesteld. Hiertoe strekkende voorstellen zijn althans door dr. VeldRamp, de nieu we minister van Sociale Zaken, bij de Tweede Kamer ingediend. Dc rege ring hoopt er alsnog een meerderheid mee te krijgen voor het A.K.W.-ont werp, waarover de beraadslagingen in juni j.l. na het aftreden van minis ter Van Rooy zijn geschorst. Als de Kamer meewerkt zou het debat nu tegen 12 oktober a.s. heropend kunnen worden. Door de vertraging, die in tussen is opgetreden, moet het echter wel uitgesloten worden geacht, dat de A.K.W. nog op 1 januari a.s. zal kun nen ingaan. Het door de regering voorgestelde compromis tussen de bezwaren van voor- en tegenstanders van het oor spronkelijke A.K.W.-ontwerp, omvat verder het voorste] de kinderbijslagen waardevast te maken en de premie betaling voor de K.B. van loontrek- kenden bij de werkgevers te laten. Nieuw is de bepaling, dat invalide kinderen van 16 tot 27 jaar K.B. krij gen als zij voor meer dan de helft invalide zijn. Het A.K.W.-ontwerp ging uit van 2/3 invaliditeit. Het thans voorgestelde A.K.W.-com promis is te beschouwen als dc laat ste poging van het kabinet-De Quay om een algemene kinderbijslagverze kering tot stand te brengen. Zouden regeringspartijen als de V.V.D. en C.H.U. ook nu nog op hun afwijzend standpunt blyven staan en daardoor het A.K.W.-ontwerp om zeep brengén dan lijkt een kabinetscrisis onver mijdelijk. De regering heeft uiteindelijk de voorkeur gegeven aan een beslissende krachtmeting op basis van een be staand ontwerp boven een ongewisse, allerlei vertragingen in de hand wer kende terugtocht op een geheel nieuw ontwerp. De thans gevolgde procedure heeft bovendien tot gevolg, dat de mo gelijkheid wordt opengelaten om b.v. bij een gewijzigde politieke constella tie wetswijzigingen aan te brengen, welke thans niet haalbaar zijn. De kinderbijslagen zullen later als de S.E.R. hierover een advies heeft uitgebracht bij algemene maatregel waardevast worden gemaakt door aan passing aan wijzigingen in het index cijfer der lonen. Dat de werkgevers premie voor de K.B. van loontrekken- den blijven betalen houdt verband met de wens der vakbeweging de K.B.- premic onzichtbaar te houden. Aan vankelijk zouden de werknemers te gen compensatie premie gaan be talen. Hiervan voorzag men in vakbe wegingskringen psychologische weer standen tegen kinderbijslag als zoda nig. Premiebetaling voor loontrekken de» geldt nu alleen nog voor andere inkomsten waarover eveneens A.O.W.- premie moet worden betaald. In der gelijke gevallen wordt rekening gehou den met de premie, welke reeds door de werkgever is betaald. de schulden aan Nederland niet heeft voldaan. Indonesië overweegt, als ant woord daarop, zijn zetel in de Wereld bank ter beschikking te stellen. Indo nesië meent dat het onmogelijk is om bevredigende betrekkingen met de We reldbank te onderhouden, als de directie van deze bank zulke eisen gaat stellen. De Indonesische delegatie naar de UNO-assemblée zal worden geleid door de minister van Buitenlandse Zaken Soebandrio. Men veronderstelt dat hij een nieuwe stap zal onderne men in de kwestie Nieuw-Guinea. Mogelijk zal deze stap bestaan uit een compromisvoorstel, hetwelk zou inhouden dat het beheer van de UNO over Nieuw-Guinea van beperkte duur zou zijn en zou eindigen met een overdracht van het gebied aan Indonesië. De reacties op de Nederlandse voor stellen met betrekking tot Nieuw-Gui nea zijn, althans bij de westelijke lan den, zeer gunstig. Ook al zou het voor stel niet de vereiste tweederde meer derheid verkrijgen, dan nog zou het aan zien van Nederland in de wereld zijn verhoogd, omdat het een nieuw hoofd stuk in het proces van de dekolonisatie heeft geschreven. De commentaren van Australise zijde, maar ook van de leden van de Nieuw-Guinearaad, waren zeer gunstig. Woordvoerders van de Papoea bevolking hebben zich eveneens lovend uitgelaten over het plan van mr. Luns. In die kringen zijn ook stemmen ge hoord van autochtonen, die wensen dat Nederland door de UNO als enige be heerder van Nieuw-Guinea zal worden aangewezen. Bij de Nederlandse huisgezinnen zijn deze week brochures bezorgd met richtlijnen voor zelfbescherming in geval van nood. Onder meer wordt aangeraden te zorgen voor een nood voorraad (bij voorkeur geconser veerde) levensmiddelen. De minister heeft deze voorziening gesteld voor het geval de mogelijkheid bestaat, dat men gedurende enige tijd geen leve rancier kan bereiken. Deze voorzie ning wordt dus niet/1 getroffen uit vrees voor een mogelijk voedseltekort. Het heeft dus geen zin om voedsel te gaan hamsteren. Zoals uit deze foto gemaakt in een grootwinkelbedrijf, blijkt, wordt er voor gezorgd, dat veel gevraagde artikelen zo goed mogelijk zullen worden verdeeld. (Advertentie) Vraagt onze gratis catalogus Beeklaan 18. Hlllegom - Wij verzenden ook geschenkpakketten met bloembollen DEZE UNIEKE IS MOGELIJK DOOR DE STERKE SAMENWERKING MET DE BEKEN DE '•BORONET" FABRIEKEN EXPORTkleding nuverrassend voordelig DOOR MIDDEL VAN EEN UNIEKE 1 (aar schriftelijke garantie. 1 jaar GRATIS onderhoud. ALLEENVERKOOP FIRMA LEIJGRAAF UITSLUITEND DE BEPROEFDE "BORONET'- KLEDING. BREDA: VAN COOTHPLEIN HOEK G1NNEKENSTRAAT Eindhoven: Grote Berg 16 Venlo: Parade 46 Arnhem: Kortestraat 3 Nümegen: Lange Bruchlstr. 60

de Stem | 1961 | | pagina 1