Amerika politiek niet „Wij baas ook bij tussenkomst Y.N. Britse „grootheden Pokkenepidemie in Kongo uitgebroken Ondanks Clay houdt Bonn vol: n BB A-BUS TE WATER IN LEUR Spectaculair busongeluk liep ongelooflijk goed af Grossier hoort 18 in pornografie maanden eisen Westen op rtc Rome te wel overstag Jan Nollen boven Jan Soekarno over voorstellen-Luns Snelle hulp DAGBLAD VOOR ZEELAND Twee eerste prijzen in sporttoto Parkeermeters gemeenl aangelegenheid Vrij warm Redders Stremming Vreemd incident m een stomerij Amerikaanse straaljagers Europa naar 101e JAARGANG No. 23788 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna, Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr dr. A. J J. M. Mes, mr. H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraal 16, Tel. 22341 (4 lijnen). Postgiro 278841 DONDERDAG 28 SEPT. 1961 Abonnementsprijs 7.per kwartaal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau vom Zeeuwse Eilanden: Goes. Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG. Nieuwstraat 41 telefoon Een woordvoerder van het WcStduitse ministerie van buiten landse zaken heeft gisteren tijdens een te Bonn gehouden persconferentie verklaard, dat de regering van de Verenigde Staten de Bondsrepubliek nadrukkelijk heeft laten weten dal haar politiek inzake B'erlijn en Duitsland ongewijzigd is ge bleven. De woordvoerder zei, dat deze Amerikaanse belofte was gedaan tijdens een gesprek dat de ambassadeur van de V.S. in West-Duitsland, Walter C. Dowling, met de Duitse staatssecretaris van buitenlandse zaken, Carstens, had gevoerd. De regeringswoordvoerder sprak op de eerste persconferentie die Bonn sedert vorige week vrijdag had uitgeschreven, waarop som mige verslaggevers uitlatingen van president Kennedy's bijzon dere vertegenwoordiger generaal Lucius Clay opvatten als zi Amerika in de Berlijnse kwestie tijd willen winnen door de D.D.R. te erkennen. De Duitse regeringswoordvoerder ont kende dit alles gisteren. Hij verklaar de, dat ambassadeur Dowling de Duitse regering de verzekering had gegeven, ctat de Amerikaanse politiek volledig verbonden is aan de westelijke gemeen- fechappelijke politieke basis". Deze basis wordt gevormd door de in 1954 gesloten verdragen, waarin West-Duitslands soe ereiniteit wordt gewaarborgd en Bonns lidmaatschap van de NAVO is vastge steld. Bij het sluiten van deze overeenkom sten beloofden de westelijke bondgeno ten dat zij eer. politiek zouden voeren, gericht op Duitse hereniging, waarbij de grenzen pas zouden worden vastgesteld ais deze hereniging een feit zou zijn geworden. Recente verklaringen uit Washington hebben, zoals gemeld, in de Bondsrepu bliek vrees teweeggebracht dat de Ver. enigde Staten mogelijk zouden overwe gen om het Oostduitse communistische legime te erkennen en akkoord te gaan niet de Oder-Neisselijn als grens tussen (ie D.D.R. en Polen. Oder-Neisse Zo'n geluid werd overigens giste ren nog weer te Rome gehoord. Daar zijn op de informele ronde tafelconferentie tussen Oost en West, die aldaar wordt gehouden, de wes telijke afgevaardigden vrijwel alge meen tot de conclusie gekomen dat zowel Oost- als West-Duitsland er kend moeten worden. Zij spraken zich ook uit voor erkenning van de Oder-Neissegrens. Men kon echter niet tot overeenstem- PRESIDENT Kennedy heeft de gewe ien directeur van de commissie voor atoomenergie. John A. McCone. be noemd tot chef van de Amerikaanse geheime dienst welke tot dusverre ge leid werd door Allan Dulles, die thans met pensioen is. OUD-PREMIER Mohammed Natsir, een Masjoemiman. die sinds 1958 als rebel een strijd voerde tegei de regering Soe karno, heeft zich overgegeven. Voor 1958 Had Natsir zitting in de Indonesische regering. BIJ DE gedupeerden in de Brandaris- alfaire zijn ook honderden Amerikaanse soldaten in Duitsland. Zij kunnen hun auto's niet besturen, zoïang zij geen nieuwe verzekering hebben afgesloten. MEN WEET NU hoe er water terecht kon komen in de vliegtuigbenzine, welke 1,1 juli j.l. op Biak werd afgeleverd aan (en KLM-toestei. Het water was in een aanbouw zijnde leiding terechtgeko men toen er een tropische regenbui viel. HADTO AMMAN heeft bekendgemaakt, (Jat de echtgenote van koning Hoessein, de 20-jarige Toni Avril Gardiner, in het voorjaar een kind verwacht. Bij haar ouwelijk in mei j.l. kreeg zij de naam Moena al Hoessein. ming komen over de vraag of deze er- k< nning de facto of de jure moet zijn. Kroestjev Bij deze weifelende houding van het Westen gaat Kroestjev op zijn manier recht door zee. Gisteren heeft hij tegenover een vertegen woordiger van de Amerikaanse re gering verklaard, dat wanneer de Sovjet-Unie een vredesverdrag met Oost-Duitsland tekent, het Westen zijn rechten in Berlijn en het recht op toegang tot West-Berlijn verliest tot het een nieuw verdrag dienaan gaande met Oost-Duitsland heeft ge tekend. Dit bericht de diplomatieke verslagge- Woensdagmiddag om twaalf uur had den zich twee deelnemers aan de Sport toto van zondag gemeld met 13 goede uitslagen. De tweede prijs zal moeten worden gedeeld door 235 deelnemers, cie 12 uitslagen goed hadden' Een van deze 235 had zelfs twee kolommen juist ingevuld. Voor de extraprijs van de vijf gelijke spelen kwamen 28 goede meldin gen binnen. Een der eerste-prijswinnaars is on ze collega Jan Nollen, tegenwoordig werkzaam ter sportredactie van de Twentse Courant te Hengelo. Wij vernamen, dat het maar weinig neeft gescheeld of Nollen was deze prijs >f 50.000) ontgaan. Het is namelijk zó, dat hij pas gisterenochtend zijn toto- fUrmulier bekijkend tot de ontdekking kwam, dat hij de gevraagde dertien wedstrijden juist had ingevuld. Men weet. dat de aanmelding èn depo- ïiering van het winnende formulier vóór woensdagmiddag twaalf uur moet zijn geschied. Jan Nollen had nog geluk, want de trein die hem tijdig naar Den Haag (èn het K.N.V.B.-kantoor) moest voeren, kon hij op het laatste nippertje halen. Het werd dus wèl een race tegen de k'ok, maar de N.S. leverde onze collega op tijd in de residentie af. Men begrijpt dat op het Bondsbureau van de Voetbalbond even veel beroering heerste, als in de prille ochtend op zijn krant te Hengelo, toen zich daar een t veede eerste-prijswinnaar kwam aan dienen. ver van ,The New York Times", James Reston. Reston spreekt over ,.een afgezant an Kennedy die persoonlijk met Kroest- .iev heeft gesproken", maar noemt hem 'niet met name. ,,Niet één vrachtauto, schip, trein of vliegtuig zou na het sluiten van een af zonderlijk vredesverdrag uit West-Duits land naar West-Berlijn gaan voordat met de Oostduitsers overeenstemming is be- •eikt over een nieuwe regeling", zou Kroestjev hebben gezegd. Von Brciitano Een scherp omlijnd Russisch stand punt. En even scherp is het standpunt van Bonn: De Westduitse minister van buitenlandse zaken, Von Brentano, heeft gisteren n.l. namens de Bondsregering opnieuw een erkenning van de Oostduit se regering met beslistheid van de hand gewezen. Een dergelijke erkenning, zo betoogde hij op een bijeenkomst van de Bondsdagfractie van de christen democratische en de christelijke sociale unie, zou betekenen dat de zeventien miljoen Oostduitsers aan de slavernij worden overgegeven. (Van onze parlementaire redactie) Door een wijziging van de motorrijtui- gcnbelastingwet zullen de gemeentebe sturen de bevoegdheid krijgen bij ver ordening regels vast te stellen voor het gebruik van parkeermeters. De gemeentebesturen dienen zich er evenwel aan te houden, dat de door de parkeermeter aangegeven parkeerduur ten hoogste twee uur mag bedragen. Dit wordt door de ministers Korthals (Ver keer en Waterstaat) en Toxopeus (Bin- nenl. Zaken) voorgesteld in een door hen ingediende wijziging van de motorrijtu-i genbelastingwet. Zij menen dat met deze regeling iede re gemeënte beter rekening kan houden met plaatselijke omstandigheden. Daar- cm hebben zij ook aan een wijziging van de motorrijtuigenbelastingwet de vt orkeur gegeven boven een wijziging van het wegenverkeersregelment. Zij voegen hier aan toe, dat de ge meentewet reeds een waarborg inhoudt oat voor het gebruik van parkeermeters een matig tarief zal gelden. Wel ligt het iu de bedoeling om gelijktijdig het we genverkeersreglement te wijzigen om de "oepassing van de parkeerschijf moge lijk te maken. De voorstellen van minister Luns over Nieuw-Guinea, waarvan wij in onze editie van gisteren melding maakten, hebben heel wat com' mentaar uitgelokt. Wij meldden reeds, dat een Indo nesische woordvoerder te New- York de voorstellen „onaanvaard baar" noemde. President Soekarno heeft giste ren te Djakarta verklaard, dat hij alleen bereid is, mede te werken aan een tussenkomst van de V.N. in de kwestie Ned. Nieuw-Guinea, als dit een onmiddellijke over dracht van de soevereiniteit van Nederland aan Indonesië inhoudt. In een verklaring aan de pers zei de president, dat ,.het voor Nederland het beste is, als het het gezag over West- Nieuw-Guinea onmiddellijk en recht streeks overdraagt aan Indonesië". Soekarno zei verder: ,,Als Nederland er de voorkeur aan geeft, dit te doen door bemiddeling van de V.N., zal In donesië dit in ernstige overweging ne men." Hij waarschuwde er echter voor, dat door een tussenkomst van de V.N., als deze niet uitgaat van een onmid dellijke overdracht van de soevereini teit aan Indonesië, ,,de kwestie alleen maar acuter en gevaarlijker kan wor den." Hij verklaarde voorts, dat het vraag stuk van een spoedige overdracht van het gezag aan Indonesië een veiligheids probleem in dit gebied van de wereld wordt. ,,Onze taak is de vrede in dit deel van de wereld te bewaren, maar Nederland en de V.N. moeten ook hun dringende bijdrage leveren om dit doel te bereiken." De verklaring van Soekarno werd in Djakarta over het algemeen opgevat als j Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteren- avond 23.15 uur: t Veranderlijke bewolking- met plaat- t selijk enige regen. Matige tot krach- langs de kust mogelijk harde i wind tussen zuidwest en zuid. On- geveer dezelfde middagtcmpcraturen i als gisteren. 4 t Verwachting van het Belgisch weer- t kundig instituut: J „ver. algemeen zwaar bewolkt v,CC' mci 0MWGersachtige neerslag- ~eil\ Maximumtemperaturen 19- J -3 graden. J n«n5Jfzon ont,er 18-26 uur, maan f °P 10 54 uur. 4«r«?23 U°£,.°P 6,36 UUr' maan °"- een lichte overgang naar matiging bij het oplossen van de kwestie. Vertrouwelijke demarches Het Algemeen Handelsblad wist na der nog te melden, dat minister Luns in een toelichting op zijn voor stellen te New York heeft gezegd, dat de Nederlandse regering sedert eind mei in wel veertig hoofd steden vertrouwelijk demarches ge daan en gepolst had. ,,Op basis hiervan kwam zij tot de conclusie, dat dit plan beslist verantwoord is," aldus de minister. Uiteraard was het noodzakelijk ge weest deze initiatieven geheim te houden en te zorgen dat zij niet uit lekten. Tot zijn aangename verras sing. zo zei mr. Luns. was dit mo gelijk gebleken. Lachend zei hij: ,,Toen de Nederlandse pers mij verweet dat ik maar niets onder nam, hielp zij mij in feite!" Het Algemeen Handelsblad ver volgt dan: In april heeft mr. Luns lange ge sprekken over dit plan met Kenne dy, Rusk en Stevenson gehad. Hij bracht hulde aan het hoofd van .de permanente missie van Nederland bij de Verenigde Naties, mr. C. W. A. Schürmann, die hierbij zeer ac tief is geweest. Zowel Hammarskjöld als Wieschhof die tegelijk met de secretaris-generaal omkwam had bij de ontwikkeling van dit plan een grote rol gespeeld. Minister Luns zei ons. niet de vrij heid te bezitten te vertellen, hoe de verschillende reacties van de indi viduele landen luidden, maar wel kon hij zeggen dat zijn voorstel grote waardering ontmoette. Op de vraag of hij tweederde meerderheid ver wachtte, als zijn voorstellen in de Ver. Naties in stemming komen, antwoordde hij, dat men nooit ge heel zeker kan zijn. „Geen enkel land geeft vooraf een blanco cheque af", zei hij. „Maar als wij het voor stel niet haalbaar achtten, hadden wij het heus niet ingediend." Instemming Australië De Australische regering steunt het Nederlandse voorstel. Zij kan zich ech ter nog niet uitspreken over specifieke bijzonderheden van de voorstellen waar van vele in algemene bewoordingen zijn vervat. In officiële kringen in Londen acht men de voorstellen verdienstelijk. Men noemde het voorstel bepaald het over wegen waard. Engeland behoorde tot de mogendhe den die tevoren door Nederland van de voorstellen op de hoogte waren gesteld. Formeel commentaar was in Londen niet verkrijgbaar. Men meent, dat Enge land wil voorkomen Indonesië tegen zich in te nemen waarmee het vriend schappelijke betrekkingen wil onder houden. „Een zeer forse stap" noemde de gouverneur van Ned. Nieuw-Guinea, dr. P. J. Platteel, de voorstellen van minis ter Luns. Dr. Platteel zei persoonlijk zeer verheugd te zijn over het voorstel om de zelfbeschikking voor de bewoners van Ned. Nieuw-Guinea te verankeren en naar zijn mening is het als zodanig wel „haalbaar." Naar schatting 35 mensen, waaronder een aantal schoolkin deren, zijn gistermorgen op haast wonderbaarlijke wijze aan de dood ontsnapt toen de BBA-bus van de dienst Breda-Leur-Breda v.v., waarmee zij naar werk er school gingen, te Leur in de ha ven kantelde. Er waren zelgs geen ernstig gewonden, hoewel een aantal passaigiers behandeld moest worden wegens een shock. Nu het eenmaal gebeurd is spre ken Leurenaars hun verwonde ring uit over het feit dat iets der gelijks niet eerder is gebeurd. De bus, die bestuurd werd door chauffeur S. Schreuders, raakte bij het uitwijken voor een tegen ligger met een van zijn voorwie len in de zachte berm die de smalle weg van de haven scheidt. Hij is er in de fatale seconden niet in geslaagd weer uit de berm te komen waarop de bus kantel de en op haar rechterzijde op de bodem van de vaart kwam te lig gen. In de bus brak een paniek uit. Kinderen riepen om hun moe der. Het water steeg, vrij snel in de bus tot een hoogte van 1 meter 75. Onmiddellijk waren d eeerste redders komen opdagen. Twee daarvan, de poli tieman Jacob Vijn uit Willemstad en de BBA-chauffeur G. Konings zagen vanuit de volgbus het ongeluk gebeuren en sprongen onmiddellijk te water. Van de overzijde kwam de 43-jarige fabrieksdirecteur Herman Oomens aan zwemmen die recht vanuit zijn fabriek geheel gekleed in het inktzwarte stin kende water was gesprongen. Dit drietal geholpen door nog enkele toegesnelde omwonenden heeft binnen korte tijd al le inzittenden weten te redden door de ramen uit te lichten of in te slaan. Chauffeur Schreuders slaagde er in een voordeur open te krijgen en nam vanaf die post deel aan het reddingswerk. Inmiddels was in Leur grote conster natie ontstaan. Her gerucht verspreidde zich snel en tallozen kwamen aanlopen met droge kleding. Passagiers die geheel overstuur waren werden ondermeer on dergebracht bij de omwonenden. Dokter Hamer had handen vol werk met het verlenen van eerste hulp. Het verkeer over de weg Zevenbergen- Leur-Breda was inmiddels volkomen tot stilstand gekomen. In Leur en Zeven bergen werden door te hulp geschoten manschappen van de verkeerspolitie om leidingen geimproviscerd. Rond kwart voor twee had men met behulp van 2 kraanwagens de bus op het droge. Her verkeer kon toen weer normaal doorgang vinden. Nadat de heren Oomens, Vijn en Ko nings alle zichtbare personen uit de bus hadden boven gebracht zijn zij alle drie nog enige malen in de bus afgedaald om te tasten naar eventueel achtergebleve nen. Enige tijd deed ook nog een ge rucht de ronde dat een schoolmeisje werd vermist. Dit kind echter zat veilig en droog op school in Breda omdat zij met iemand had kunnen meeryden die morgen. De Bredase officier van justitie, mr. E. Bauwens en de districts-commandant van de rijkspolitie waren enige tijd ge tuige van de bergingsactiviteiten. De wereldgezondheidsorganisatie heeft meegedeeld dat een ernstige pokkenepidemie is uitgebroken in de Kongolese provincie zuid-Ka- Gisterenmiddag zijn de dames van de „Linda Leigh Large Girls Club" uit Engeland op Schiphol aangekomen. De dames zullen twee dagen in Amster dam blijven om te proberen daar tot de oprichting van een zusterorganisatie te komen, zoals zij in Parijs al hebben gedaan. De activiteiten van de dames, die allen zeer breed en groot zijn uit gevallen, worden financieel gesteund door een grote Engelse kleding-firma, welke zich specialiseert in zeer grote maten dameskleding. De foto toont de vrolijke groothedenop Schiphol. Er is een onbarmhartig licht komen te vallen op de financieringsmethoden van een zakenman in het horecabedrijf, de Amsterdammer Eddy F. Deze figuur bezit een aantal horecazaken, waaron der een hotel, doch bovendien zeven tyd- schriftenwinkcls. De liorecabedrijfen, waarvan hy eigenaa** is, tellen honderd man personeel. Het tydschriftenbedrijf Graaide om enkele, ingewijde figuren. De zeven tijdschriftenwinkels leverden het kapitaal op. dat F. in de horecaza ken investeerde. Dit is op zichzelf niet strafbaar, ware het niet dat de tijd schriftenwinkels onder allerlei schoon klinkende namen verboden, pornografi sche lectuur en illustratiemateriaal ver kochten. Toen F. tegen de lamp liep, na reeds twee maal eerder te zijn veroor deeld wegens handel in. pornografie, verdwenen er karrevrachten boeken, films, foto's en diapositieven naar de kelders van het Amsterdamse gerechts gebouw. Tijdens de strafzaak tegen F. zei de officier van Justitie: „Dit was de grof ste, de platste en de meest perverse pornografie. waarover geen discussie meer mogelijk is De winkelwaarde van het in beslag genomen goed beliep meer dan een hal ve ton. De officier van Justitie vorder de anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek tegen de handelaar, die droevig zei: „Het is smerig. Maar er komt een eind aan. Ik ben te slap geweest, maar omdat ik veel geld in mijn horecabedrij ven had geïnvesteerd, wilde ik met de handel in pornografie gauw uit de finan ciële zorgen komen. Ik ga mij nu geheel aan het horecabedrijf wijden". Het pornografische materiaal ver dween voor het merendeel naar het bui tenland. Amerika was een grote afne mer. Boeken, pornografische films en diapositieven werden in doosjes met eti ketten van bloembollen- en textielfirma's verzonden. Over veertien dagen zal de rechtbank uitspraak doen. Men heeft gevraagd om opzending van 1 miljoen doses entstof. Vanuit Pisa in Italië zal per V.N.- vliegtuig vaccin naar Kongo worden overgebracht. De Britse bedrijfsleidster van een sto merij en wasinrichting in Elisabethstad heeft verteld dat een Zweedse officier van de V.N.-troepen haar in het gelaat had geslagen en twee andere Zweden haar echtgenoot met getrokken pistolen hadden bedreigd omdat zij geweigerd had kledingstukken voor VN-troepen te wassen. Een groep Belgen en Afrikanen was getuige van het incident dat zich vlak naast het centrale postkantoor afspeel de, het toneel van verbitterde gevech ten voor het staakt-het-vuren. De vrouw, zei dat vele VN-functiona- rissen hun rekeningen sinds januari niet hadden betaald en dat Indiase soldaten die het achterste gedeelte van het ge bouw bezetten, haar en haar echtgenoot verhinderden zeep en andere reinigings middelen uit de voorraadkamer te ha len. Zij liet buiten de winkel een bord plaatsen waarop stond: „Tot nader or der zal geen werk voor VN-troepen worden gedaan." Over het incident vertelde zij dat de Zweedse officier de winkel was binnen gekomen en de pantalon vroeg die hij voordat de gevechten begonnen, had la ten stomen. Toen zij naar het bord wees, greep de Zweed de pantalon, sloeg haar in het gezicht en trachtte de winkel uit te rennen. Een Belgische klant trachtte hem tegen te houden waarop een andere Zweed zijn pistool trok en hem bedreigde. Toen de was- baas geld eiste van de Zweedse kapitein greep een derde Zweed hem bij zijn hemd en dreigde hem eveneens met een pistool. De mannen stegen in een ambulance wagen van de V.N. De Zweed die ach ter het stuur zat hield de wasbaas een geweer voor en dreigde te zullen schie Vijfendertig mensen werden gered uit deze bus, die zoals de foto laat zien byna geheel in het water verdween. De heer Herman Oomens was een der eerste redders. Zonder zich van een en kel kledingstuk te ontdoen sprong hU in het zwarte water. De ergste schrik is voorby. Droge kle ren heeft ze gekregen en van onder haar door het vocht piekerig geworden lok ken kan de 10-jarige Beppie van Moer gestel weer lachen. De Verenigde Staten zullen misschien nog voor het eind van dit jaar verschei dene honderden straaljagers extra naar Europa sturen, tenzij de Berlijnse crisis luwt. Dit valt op te maken uit voorzichtige antwoorden die men op het Pentagon ontvangt op vragen over berichten vol gens welke alle of de meeste van de 18 met jagers uitgeruste squadrons van de National Guard, die zich maandag voor u w aetieve dienst moeten melden, overzee ten De ambulance verdween met grote t zullen worden gestuurd. Deze squadron., snelheid. I tellen in totaal 411 straaljagers.

de Stem | 1961 | | pagina 1