Walcheren Bertha van de Melo gevierd Zuid-Beveland op trekpaard-gala St.-Kruis L c ZEEUWSE COLLECTE Krediet voor aanleg van kanaal in „Oranjezon" Burgemeester J. Eekhout 40 jaar in gemeentedienst Terneuzense koopman voor Rotterdamse rechtbank Posl- Dagblad De Stem Z.-Vlaanderen Zeeuwse veren 4 miljoen Oproep aan de bedrijven iptum Wat en Waar Y akbekwaamheid smidsbedrijf Rolschaats-ijsbaan Herstel sportzaal Koninklijke vertrekken Gunstig verloop tbc-bestrijding HULST Op zaterdag a.s. aanbieding van Cadeaus te Breskens MIDDELBURGSE RAAD BESLUIT: Negen maanden wegens oplichting geëist Bunkers V.V.D. EXAMENS HOOGWATER Vandaag Morgi en DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1961 MIDDELBURG Snelheidscontrole Aan de controle met snelheidsmeters welke maandagmiddag aan de Sandberg- laan werd gehouden,, namen 114 auto's, enige motoren en bromfietsen deel. De afwijkingen die geconstateerd werden, hielden meestal in, dat er minder kilo meters gereden werden dan de kilometer teller in de auto aangaf. Enkele waren te laag ingesteld, wat erger is. De politie controleerde met de gatso- meter. Het verbond van veilig verkeer was zeer tevreden met de opkomst en voor de politie was er werk voldoende. VERGADERING SCHOOL. MUSEUM Woensdag 4 oktober wordt in de gro te zaal van „Schuttershof" een algeme ne vergadering gehouden van het school museum Middelburg. De agenda vermeldt o.a. jaarversla gen, begroting, verkiezing van 5 be stuursleden (aftredend en herkiesbaar de heren: A. Schout, W. Poppe en J Verwilghen). Voorts moet worden voor zien in de vacatures ontstaan door het heengaan van de heren J. C. Cornelis, en mr. L. G. Wolf. Na de pauze spreekt de heer C. van der Zwet uit Den Haag over „De Op bouw der persoonlijkheid". De heer Henk Stam, directeur van de Zeeuwse Muziekschool, zal in woord en muziek de derde symfonie van Beet hoven (Ero'fca) behandelen. Nieuw- en Sinf Jooxland AUTO VIERMAAL OVER DE KOP Gistermiddag rond vier uur is de auto van het echtpaar H. B. uit IJsselstijn ter hoogte van de bocht bij het Franse mo nument verschillende malen over de kop geslagen. De wagen kwam uit de rich ting Goes en reed richting Middelburg. De 52-jarige heer B. liep bij dit onge luk kneuzingen op, zijn echtgenote kreeg een zware hersenschudding. Dokter P Brons verleende medische hulp. Het echtpaar kon gisteravond zijn weg na>fr huis vervolgen. De auto werd totaal ver nield. VLISSINGEN Ieder jaar worden te Amsterdam de de examens Vakbekwaamheid Smidsbe drijf gehouden. Het diploma, het zgn. pa troonsdiploma, dat na een goed afgelegd examen wordt uitgereikt, is voor iemand die zich als zelfstandig smid wil vestigen een onmisbaar stuk. Het zijn veelal zoons van smedenpatroons die aan het examen deelnemen. Zij zullen in de meeste ge vallen de zaak van hun vaders over nemen. Daarnaast echter zijn er ook jon ge smeden die zelf een zaak willen gaan opzetten of overnemen. In samenwerking met het bestuur Wal cheren van de bond van smedenpatroons (Smecoma) werd de afgelopen winter aan de Gemeentelijke Technische School een cursus georganiseerd voor het boven genoemde examen. Dezer dagen werd in het schoolgebouw aan de Zaaihoek- weg een bijeenkomst gehouden waar in bijzijn van bestuursleden van de „Sme coma", directeur en betrokken leraren van de school, en de deelnemers aan het examen de resultaten van dit examen onder de loep werden genomen. Gezien het aantal geslaagden en de behaalde cij fers waren die resultaten bepaald gunstig te noemen. Nadat directeur, de heer Moorman, de geslaagden had gefeliciteerd met hun succes, werden ze vervolgens gecompli menteerd door de voorzitter van de „Sme coma" op Walcheren, de heer Hillebrand. In prettige bewoordingen, waaruit tel kens weer de grote liefde voor het smids vak viel te beluisteren, gaf hij de jonge smeden zijn beste wensen en goede raad gevingen voor de toekomst. Voor wat de school in deze had ge daan overhandigde hij de directeur een stoffelijke blijk van waardering met de vraag hiervoor iets voor de school aan te schaffen. Namens de cursisten werd het woord gevoerd door de heer L. Meijers, die dank bracht aan de directeur en leraren voor hun hulp. Deze dank ging verge zeld van enige boekenbonnen. Voor het diploma Vakbekwaamheid Smidsbedrijf slaagden de heren: A. C. v. Baaien te Grijpskerke, K. de Kam te Koudekerke, L. Meijers te Veere, v. Si- ghem te Westkapelle, en C. Schout te Serooskerke. De heren v. Baaien, de Kam en Meijers slaagden tevens voor het diploma Vak bekwaamheid Kachelsmidsbedrijf. De rolschaatsbaan aan de Hogeweg, voor een bedrag van 13.500 opgedragen aan de ELK te Schoondijke, al tevens worden ingericht als ijsbaan. De aan vullende werkaamheden hiertoe zullen een bedrag vergen van 1250. In verband met het gebrek aan zaal ruimte voor sportbeoefening zal de grote zaal van het pand Paul Krugerstraat 28 worden hersteld en voor sportdoeleinden gereed worden gemaakt. Tot voor kort was hier het Leger des Heils gevestigd. Ook zal de zaal geschikt zijn voor ten toonstellingen. De kosten voor gereed maken worden geraamd op 1100. H. M. de Koningin is ten zeerste ge troffen door de mededeling, dat de raad van Vlissingen met algemene stemmen een voorstel heeft aangenomen, om bij de bouw van het nieuwe stadhuis een oude traditionele band tussen de gemeen te en het Huis van Oranje te handhaven Zij heeft met veel genoegen het aanbod van de raad aanvaard, om enige vertrek ken in het nieuw te bouwen stadhuis ter beschikking te stellen bij een eventueel bezoek aan de gemeente Vlissingen. GOES Het in 1959 onderbroken gunstig ver loop van de tuberculose in het rayon Goes heeft zich in 1960 opnieuw voort gezet, zodat vanaf 1955 een dalende lijn in de nieuw geregistreerde patiënten van 52 tot 35 per jaar is ontstaan. Aldus blijkt uit het jaarverslag van de Vereniging tot bestrijding der tuberculose. Een relatief hoog getal van primaire infecties werd evenwel nog gevonden (10). Van een bepaalde gezinsinfectie zo als in 1959 was echter geen sprake. Bij de groep long-t.b.c.-patiënten vond men echter nog grof caverneuze afwijkingen. Er is dus nog geen reden, om de strijd tegen de tuberculose als gewonnen te be schouwen. Bij massaal tuberculine-onder- zoek op het vervolgonderwijs werd één geval van primotuberculose opgespoord. Mantoux-onderzoek kan ook voor groe pen buiten schoolverband van belang zijn. Actieve of aviaire tuberculose werd niet vastgesteld. GEMEENTE GOES OPENBARE BEKENDMAKING ONTEIGENING Het hoofd van het gemeentebestuur van Goes brengt ter voldoening aan het bepaalde in artikel 34 der Woningwet juncto artikel 84 der Onteigeningswet ter openbare kennis, dat vanaf 29 sep tember 1961 gedurende 21 dagen ter se cretarie (afdeling Algemene Zaken) der gemeente Goes voor een ieder ter inzage is nedergelegd het besluit van de raad dezer gemeente van 20 september 1961 no. 7, tot onteigening ten name van de gemeente Goes van de schoen- makerswerkplaats-winkel annex woon huis en erf gelegen aan de Voorstad 42, kadastraal bekend gemeente Goes, sec tie F no. 22, groot 0.01.01 ha. Deze onteigening geschiedt ter reali sering van het bijzonder rooilijnvoor schrift, vastgesteld bij raadsbesluit van 26 november 1953 no. 3, goedgekeurd door gedeputeerde staten van Zeeland bij hun besluit van 22 december 1953 no. 2412-283, 3e afdeling, bij welk plan dit perceel na afbraak van de daarop staan de opstallen gedeeltelijk is bestemd voor weg en trottoir en gedeeltelijk voor be bouwing. Goes, 27 september 1961 Het hoofd van het gemeentebestuur van Goes, NOTEBOOM. Dagblad voor Zeeland Rayonkantoor voor Zeeuwsen-Vlaan deren: Hulst, Steenstraat 14. telefoon 2377 Rayonredacteur: P.G. Kuypers, tel. 3327 Rayonbetieerder: L. K.. M de Jong Rayonkantoor voor Walcheren en Z.- Beveiand: Goes, Westsingel 98, tele foon 6252. Rayonredacteur: Fr. v. Dongen RayonbeheerderJ. Fait Prijs voor losse advertenties, uestema voor de editie voor Zeeland t 0,15 per mm. 1 mm Ingezonden medeuelinp 2% mm gewone advertenties Bij con tract aanzienlijke reducties „Kleintjes": 3 regels ol minder 0.9L elke regej meer f 0,15 Bij plaatsing ook in Brabantse oplage resp f 1.50 en 0,40. Bij 3 achtereenvolgende onge wijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. VERGADERING BREDE WATERING Maandag 2 oktober zal een algemene vergadering worden gehouden van het waterschap „De brede Watering van Zuid-Beveland" in de Beurszaal van ho tel „De Korenbeurs" te Goes. Heinkenszand JEUGDMUZIEKKORPS DEFILEERDE Het was voor de jonge leden van het jeugdkorps van Euterpe een hele sensa tie met een echt instrument door het dorp te mogen wandelen. Onder leiding van hun dirigent, de heer Manaert uit Hulst oefenden ze zich in het marslopen. Maanden van intense muziek studie hebben de jeugdige muzikanten moeten doorworstelen om zover te kun nen komen. Het is dan ook niet te ver wonderen dat velen van de adspirantjes de eindstreep niet gehaald hebben en in het moeras van balken en noten zijn blijven steken. Van de ruim 30 begin ners zijn er nu nog 15 die straks de rijen van Euterpe zullen aanvullen, want hoewel het jeugdkorps zelfstandig zal bestaan zullen er voortdurend junio ren opgenomen worden in de senioren afdeling van Euterpe die aan verjon ging toe is. De muzikanten krijgen in de toekomst een eigen uniformen- en in strumentenfonds, waarvoor Euterpe een lening is aangegaan bij de Boerenleen bank te Arendskerke. BOMEN VERKOCHT Het r.-k. kerkbestuur heeft de bo men die aan de buitenkant van de vest staan en 1 boom op de kerkelijke grond binnen de vest verkocht. Het betreft hier 44 Canadese populieren en 1 plataan. De verkoop geschiedde bij inschrijving Hoogste inschrijver was de heer F. de Schepper uit Clinge. Hierna volgden Jac. Traas, Heinkenszand, J. Hoekman, 's- Gravenpolder en F. Verbeem, Ovezande. EUTERPE HOUDT PROPAGANDAMARS De muziekvereniging Euterpe zal za terdag a.s. een propagandamars door het dorp organiseren om gelden bijeen te zamelen voor het uniformenfonds. Tij dens deze mars zullen aan het publiek doosjes lucifers worden aangeboden. SCHERMEN ROND MUZIEKKIOSK Voor de leden van Euterpe zal het corcerteren op de muziektent in de Kerklaan een stuk veraangenaamd wor den, doordat enkele leden hun vrije za terdag opgeofferd hebben met het ver vaardigen van windschermen. De kou de noordwestenwind zal de muzikanten in de toekomst niet meer kunnen hin deren. „DE GEBROEDERS KALKOEN" De Vriendenkring heeft het blijspel in drie bedrijven van Gerard Nielen: ,,De Gebroeders Kalkoen" in studie ge nomen. Bij het 35-jarig bestaan in ja nuari zal de toneelvereniging met dit stuk op de planken komen. Kloetinge RAADSVERGADERING Vanavond om half acht vangt een raadsvergadering aan. O.a. zal de ge meentebegroting 1962 worden vastge steld. Lewedorp WINKELWEEK Op een bijeenkomst belegd door de winkeliersvereniging werd besloten om ook dit jaar weer een winkelweek te houden. Dat zal dan gaan gebeuren van 14 t.m. 21 oktober a.s. Het be stuur kreeg de volmacht om de plannen verder uit te werken. De winkeliers ho pen het succes van voorgaande jaren te overtreffen. P. de Backere uit Sint-Kruis toont de gasten de bekroonde Bertha van Melo. Clinge „R.K. Toneelclub Clinge" Door de r.-k. toneelclub Clinge werd een bijeenkomst gehouden in het Vereni gingsgebouw, waarvoor slechts een ma tige belangstelling bestond. De heer Ch. Heirman uit Hulst gaf op deze bijeen komst een uiteenzetting over het toneel in het algemeen. Spreker wees in het bijzonder op het bestaan van een toneel groep. Het vormen van kleine groepjes, welke uiteindelijk beogen een financieel voordeel te halen, moet ten stelligste worden afgekeurd. Zulke kleine groep jes brengen schade toe aan het goede toneel, zelfs verlagen zij het toneelspel. Het culturele gedeelte wordt hier abso luut niet nagestreefd. Het moet de be doeling zijn om een groep te vormen en in deze groep moet een goede clubgeest heersen en er moet een goede leiding aanwezig zijn. Het ligt nu verder in de bedoeling van de leden van de RKTC om een actie op touw te zetten en diverse leden aan te zoeken. Is er eenmaal een kern ge vormd, dan zal hiermede worden gestart. Reclasseringsdag Zoals radio, televisie en verschillende dagbladen hebben gemeld, wordt ook dit jaar weer over geheel Nederland een reclasseringsdag gehouden ten bate van de reclasseringsinstelling van alle ge zindten. Voor Hulst is deze dag bepaald op zondag 1 oktober 1961. Dan zal onder andere, met toestemming van de kerk besturen, in of nabij de kerken worden gecollecteerd. In verband hiermede is een commissie van aanbeveling gevormd, waarin onder meer zitting hebben: burgemeester A. L. S. Lockefeer, deken A. Koopmans, do minee R. G. J. Timmers, mevrouw J. F. J. M. Casparie, notaris mr. W. E. M. Seydlitz, adv. en proc. mr. H. C. M. van Son. Het reclasseringswerk is nodig en le vert tevens een bijdrage in de verbete ring van de menselijke samenleving. Bo vendien wordt met dit werk een daad van christelijke naastenliefde verricht. Indien er personen zijn, die niet per collectebus zijn te bereiken en die toch gaarne voor dit doel enige geldelijke steun willen verlenen, wordt dezen ver zocht hun bijdrage te willen overmaken aan de secretaris-penningmeester, de heer A. A. Helmich, Dubbelpoort 21. GEMEENTE HULST. Kosteloze inenting tegen Als gevolg van de behaalde successen op de grote tweedaagse nationale trek paardententoonstelling in Den Bosch, het jaarlijkse evenement voor de paarden fokkers uit heel Nederland, vond te Sint-Kruis op de hofstede van Prudent E. de Backere een trekpaard-gala plaats, dit ter ere van de successen, die door een aantal west-Zeeuwsch-Vlaamse fok kers op deze tentoonstelling waren be haald. Middelpunt van de belangstelling was het paradepaard van de fokstal de Backere, Bertha van de Melo. Deze elf jarige bruinschimmel won niet alleen de eerste prijs in de zware categorie der oudere merries maar bovendien werd z\j uitgeroepen tot eerste nationale stam moeder van Nederland Zij verwierf hier mede de gouden medaille, geschonken door H. M. de Koningin, welke werd uitgereikt door de commissaris der ko ningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Talrijke paardenfokkers uit de diverse west-Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten wa ren daartoe met hun dieren naar Sint- Kruis gekomen, waar zij op de midden hof van de boerderij werden ontvangen door de heer de Backere en zijn huis genoten. Namens de gemeente Aarden burg, waartoe Sint-Kruis behoort, gaven burgemeester J. van Dongen en zijn wet houders A. I. Catsman en C. Sturtewae- gen, alsmede de gemeentesecretaris J. M. Paridaen blijk van hun belangstelling, terwijl tevens aanwezig was het bestuur van de west-Zeeuwsch-Vlaamse fokkers vereniging „Rust-Roest" onder hun voor zitter A. J. E. Temmerman uit Hoofd plaat. Onder de pittige tonen van mars muziek onder leiding van dirigent A. Verschuren uit Oostburg marcheerde de muziekvereniging „Elk naar zijn Krachten" uit Sint-Kruis het erf op en maakte front voor het aanwezige gezel schap. Als hoofdbestuurslid van de Ko ninklijke Vereniging „Het Nederlandsche Trekpaard" heette de heer Temmerman (Van onze parlementaire redactie) Op de begroting voor 1962 van verkeer en waterstaat is voor ve ren en schipbruggen een bedrag van f 5,7 miljoen uitgetrokken. Hiervan is f 4 miljoen bestemd als bijdrage aan de provincie Zeeland in de exploitatiekosten van de veerdiensten op de Wester- schelde. alle aanwezigen welkom. Het was geen alledaags gezicht in deze tijd van me chanisatie hier zoveel bekroonde paarden aanwezig te zien. Naast Bertha van de Melo waren daar de afstammelingen: de drie-jarige hengst Wallon van Sint-Kruis, le prijswinnaar (mede-eigenaar Ars. Bonte-Bonte te Sint-Kruis) en de een jarige Carlien van Sint-Kruis. Verder de stalgenoten van Bertha: Ella (lb-prijs), Elly van Jentjeshof (2b-prijs) en de twee-jarige veelbelovende hengst Alex van Gerda 'le prijs en mede-eigenaren A. Termote, IJzendijke, en Iz. de Bock uit Grijpskerke en gefokt door F. P. de Sutter uit Sint-Kruis). André Wemaer uit Sluis was er met zijn succesvolle Oda van Sluis, ook eerste prijswinnares, en Odiel Blondeel uit Aardenburg met Bea van Gerda (le prijs) en Astrid van Bea (lc prijs). Door omstandigheden kon de zes-jarige Coquette van de Melo (even eens een le prijswinnares (eigendom van A. J. E. Temmerman uit Hoofdplaat) niet aanwezig zijn. Parade Getooid met de in Den Bosch behaalde erelinten en tot in de puntjes verzorgd door soigneur Gerard Missiaen met as sistentie van André Wemaer, werd na het spelen van het volkslied een parade afgenomen van de bekroonde dieren. Aan het hoofd van de parade liep de 11-jarige stammoeder Bertha, gevoerd door de zeven-jarige zoon des huizes Pierre de Backere, gevolgd door het ge- combineerdee vierspan van de Backere en Wemaer dat langs daverde, en de hengst Wallon die nogmaals zijn mach tige gangen toonde. Burgemeester van Dongen sprak er na mens de gemeente Aardenburg zijn grote waardering over uit, dat er binnen de grenzen van zijn gemeente, ondanks de mechanisatie in de landbouw, nog zulk een trouwe kern van trekpaardenfokkers is. De gouden medaille ging van hand tot hand. De muziekvereniging „Elk naar zijn Krachten" zorgde voor vrolijke to nen en had als succesnummer op het repertoire „Oh Bertha". Nadat de dorstige kelen waren gelaafd, sprak de gastheer woorden van dank voor de belangstelling, hetgeen voor ENZK vergezeld ging van een couvert met inhoud, wat voorzitter André Pari daen in een dankwoord gelegenheid gaf te wijzen op de goede wederzijdse sa menwerking tussen fokkers en muziek Na dit officiële gedeelte bleef men nog geruime tijd binnenskamers bijeen, waarbij „twee cozijns" voor de vrolijke noot zorgden. Met verve werd de oude Vlaamse ballade „De sterkste vent van Gent" ten gehore gebracht en het trek- klavier bewees uitstekende diensten. Het was een schone dag voor de west- Zeeuwsch-Vlaamse paardenfokkers, die met Vlaamse gemoedelijkheid werd ge vierd. pokken Burgemeester en Wethouders van Hulst vestigen er de aandacht op dat on donderdag 28 september a.s. des na middags om 2,30 uur in het Consultatie bureau voor zuigelingen en kleuters, Lange Bellingstraat 44, de gelgenheid zal zijn opengesteld tot kosteloze inenting of herinenting tegen pokken, zuLks voor kinderen beneden de leeftijd van 2 jaar Bij twijfel omtrent de gezondheidstoe stand van een in te enten kind raad plege men vooraf de huisarts. Hulst, 25 september 1961. Burgemeester en Wethouders van Hulst, A. L. S. LOCKEFEER, Burgemeester J. F. VAN DENDEREN, Secretaris. Koetvacht JEUGDHENGELCONCOURS Voor het jeugdhengelconcours op de Konijnenputten, georganiseerd door „De Koewachtse hengelvereniging" bestond grote belangstelling. Er waren veel jonge hengelaars op gekomen om met elkaar en met de onderwaterbevolking de strijd aan te binden. Dat er flink gevangen werd blijkt wel uit het feit dat er van de 12 uitgeloofde prijzen slechts één moest worden verloot. Guust de Waele sleep te met een voorn van 17 cm de eerste prijs in de wacht, 2. Ronny Steenaert, 3. Georg de Vliegher. 4. Eddy Verschae- gen, 5. Ronny van de Bilt (7 jaar). St.-Jansteen Instuifavond werd succes Enige tijd geleden werd in deze plaats het initiatief genomen tot oprichting van een instuif. Intussen is de eerste instuifavond al gehouden. Dat deze eerste bijeenkomst, een bal. weerklank heeft gevonden bij de jeugd van St.- Jansteen en verschillende buurtgemeen ten bleek wel uit de enorme opkomst. Het succes van de avond is voor een groot gedeelte te danken aan de heer C. Bilderbeek, die de leiding op zich genomen had en aan de bekende band „The Williams", die de dansende jeugd vlot van muziek voorzag. Het samenspel van de verschillende medewerkers en de stemmig ingerichte zaal waren debet aan de goede stem ming op deze bijeenkomst. Het pro gramma, dat de Instuif St.-Jansteen de komende maanden presenteert ziet er als volgt uit: 22 Oktober, balavond; 11 november cabaret; 2 december St.-Nico- laasbal; 13 januari filmprogramma; 13 februari carnavalsbal; 3 maart spreker met forum en spreker en 8 april groot sluitingsbal. Breskens eerste burger, burgemeester J. Eekhout, viert 21 oktober het feit, dat hij veertig jaar in gemeentedienst is. Reeds als zeventienjarige begon h|j zijn ambtelijke loopbaan. De jubilaris volon- tairde toen in zijn geboorteplaats Aarden burg op de gemeentesecretarie. Vrij spoe dig zou hij deze plaats, waar hij op 28 april 1904 werd geboren, ruilen voor het dynamische Breskens. Reeds op twintigjarige leeftijd be haalde hij het diploma gemeentesecreta ris. Hij was drieëntwintig toen hij ge meenteontvanger werd. In 1937 volgde zijn benoeming tot gemeentesecretaris. Tot 1946 zou hij zich hiervoor met al zijn krachten inzetten. In dat jaar is burger J. Eekhout burgervader gewor den. Breskens, de gemeente waar hij voortaan zou resideren, was niet groot» maar stond bekend als zeer bedrijvig. Men had toen b.v. een eigen visserij- school, bekend in heel de provincie. De opleiding, die er op ingesteld was vis sers te leren vissen en varen, bleek zo goed. dat men uit de jongens, die deze school bezochten, de bemanningen voor veerboten rekruteerde. Het vredige Bres kens werd echter niet lang met rust ge laten. In 1940 plunderden terugtrekkende geallieerden het dorp en brachten zij de hele vissersvloot tot zinken. Toen het dorp zich nog pas hersteld had kwam de grote klap van 1944. De bunkerstel ling Breskens, waarop de Duitsers zich terugtrokken, moest worden opgeruimd. De Engelse luchtvloot zag geen andere mogelijkheid dan een bombardement. Bijna het hele dorp brandde. Vele men sen werden gedood, de anderen vlucht ten. Met de hulp van velen is Breskens weer snel opgebouwd. Zij, die weggetrok ken waren, kwamen terug en zo groeide het Breskens van 1946 met zijn kleine bevolking van 1500 in een jaar tijd naar de 3000 inwoners. Naast de geweldige opbouw kwamen ook visserij en industrie weer op. De nieuwe burgemeester pakte vol energie alles aan om Breskens be kendheid te geven. Als eerste gemeente in west-Zeeuwsch-Vlaanderen werd daar een VVV in het leven geroepen. Het verplaatsen van de veerhaven was een minder plezierige gebeurtenis, maar de burgervader, vindingrijk als altijd, dacht aan de toeristen. Zo verrees met hulp van de regering, een kunstmatig duin als het voornaamste recreatieoord voor toeristen. Nog in aanbouw zijn een bun galowpark en een strandboulevard. De nu 57-jarige burgemeester Eekhout is met hart en ziel van en voor Bres kens. Daarom vertelt hij zo weinig over zichzelf, maar zo veel over zijn gemeen te. Toch is hij een belangrijke en geziene figuur, getuige zijn activiteiten. Zo is hij voorzitter van de stichting „Zeeuwse Visserijschool" te Vlissingen en curator van hét Koningin Wilhelminalyceum te Oostburg. Hij vervult de functies van secretaris en bestuurslid van provinciale verenigingen. Ofschoon de eigenlijke dag 21 oktober is, zal reeds zaterdag a.s. een receptie gehouden worden. Dan zullen de verschillende verenigingen hun burger vader een cadeau aanbieden. Van 1 t.m. 7 oktober wordt in heel Zeeland de Zeeuwse Collecte gehouden. Een gehele Federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening in Zeeland heeft daarvan de organisatie op zich genomen. Bij elke Zeeuw is deze collecte populair en bekend en dit is ook de reden dat de opbrengst van jaar tot jaar groter wordt. Van 600,in 1957 groeide deze uit tot 1250,in 1960. De opbrengst wordt geheel besteed aan hulp voor de jeugd die de gevolgen van kinderverlamming ondergaat, voor spastische kinderen en een gedeelte wordt gereserveerd om daarvoor Huisvrouwen een week vakantie te geven. Natuurlijk niet aan huisvrouwen, die elk jaar naar de Rivièra gaan, maar aan haar, die „er nooit eens een dagje uitkunnen". Daarbij gaat de laatste jaren de prioriteit vooral uit naar vrouwen, die binnen de drukte van haar gezin, bovendien nog lijden aan suikerziekte. Een speciale aanbeveling hiertoe wordt gedaan door mevrouw S. C. de Casembroot-Baronesse Van der Feltz, echtgenote van de Commissaris van de Provincie Zeeland. Speciaal beroep op medewerking zal dit jaar worden gedaan op de bedrijven, om een volkswagenbusje bij elkaar te krijgen voor vervoer van patiëntjes van „Zonneveld". Stelt de medemens, die het zoveel slechter heeft dan u niet teleur De Middelburgse raad heeft een kre diet van 195.000 gulden uitgetrokken voor de aanleg van een nieuw draineer- kanaal in het waterwingebied Oranje zon. Voor de uitvoering hiervan is thans door de minister van sociale zaken en volksgezondheid vergunning verleend, waartegen overigens een belangheb bende groep beroep heeft ingesteld bü de Kroon. Het plan omvat het graven van een kanaal met een lengte van on geveer 1200 meter. W a tervoorziening Zoals bekend is reeds geruime tijd een onderzoek aanhangig geweest betref fende de mogelijke vergroting van de capaciteit van de prise d'eau van het waterleidingbedrijf aan de Oranjezon, dit in verband met het huidige en toe komstige waterverbruik. Maatregelen ter verhoging van de beschikbare wa- terhoeveelheid waren, wilde men verze kerd zijn van een ongestoorde waterle verantie, dringend nodig. In antwoord op vragen van het raads lid M. Wattel (AR) deelde wethouder drs. Th. J. Westerhout mee, dat van een wegtrekken van water uit de Polder Walcheren geen sprake is. Wel zal er hier en daar misschien iets minder wa ter naar de polder afvloeien. Overigens benadrukte de wethouder, dat na de voltooiing van het nieuwe kanaal een capaciteit zal zijn verkregen van 990.000 kubieke meter, een capaciteit, die on voldoende zal zijn om de totale water behoefte van Middelburg te dekken. Er zal dus water moeten blijven ingekocht worden van Ossendrecht. V ervoersproblemen De raad ging akkoord met een kre dietverlening van 10.700 gulden voor de aanschaf van een Volkswagen (perso nenauto) met toebehoren en een scoo ter eveneens met toebehoren ten behoe ve van de Middelburgse politie. Als toe lichting deelde de loco-burgemeester, de heer A. J. Berenpas, mee dat de Volks wagen als surveillancewagen zal dienen De scooter vond de raadsvoorzitter het geschiktste vervoermiddel bij snelheids controle van bromfietsers. De heer B. A. Hesselink (WD) acht te het controleren van bromfietsers een nuttige bezigheid, maar meende, dat het rijden op scooters de waardigheid van de politie geweld aandeed. ..Wij zijn hier niet in Italië", voegde hij er aan toe. „Straks zet men de politie nog een zomerhoed op het hoofd.." De heer M. A. L. Hubregtse (Arbeid) voelde er veel voor de agenten voortaan geen fiets, maar een bromfiets te ge ven, zoals ook bij de rijkspolitie ge beurt. Hij vroeg ook of alle politieagen ten voorzien konden worden van tele foon aan huis. Ir. G. Kranen (WD) bleef voorstander van het handhaven van de Volkswagen Combi, een uitge sproken uitrukwagen, die echter ook dienst kan doen als surveillancewagen. Loco-burgemeester Berenpas hield vast aan zijn standpunt, dat scooters de aangewezen vervoermiddelen waren om brommers te controleren. Ook in ande re delen van het land bedient men zich WWMMflWlftl4 agenten brommers in plaats van fietsen te geven. Tenslotte deelde hij mee, dat de meeste politiemannen telefoon aan huis hebben of anders zijn aangeslo ten op het alarmsysteem. De raad zwichtte voor de argumenten van b. en w. en aanvaardde het voorstel ongewij zigd. Flat alleenstaanden De raad gaf zijn goedkeuring aan de verhoging van het krediet met 10.000 gulden voor de bouw van vijf flats voor alleenstaanden aan de Nieuwstraat. Staande de vergadering kwam wethou der A. J. Kaland nog met de onpret tige mededeling, dat men bij de bouw op puinresten was gestuit. Om deze te verwijderen zou nog een aanvullend kre diet van 2743 gulden nodig zijn. B. en w. zouden pogen een gelijk bedrag uit de restauratiepot te krijgen, omdat an ders de huurprijs te hoog zou worden. Ook het aanvullend krediet verleende de raad. Straatverbetering Een krediet van 27.000 gulden werd uitgetrokken voor een verbetering van de hoek Zacharias Jansenstraat-Veerse- singel. De heer W. P. J. Baars (CHTJ) maakte er bezwaar tegen, dat de ge meente-architect in plaats van een par ticuliere architect in de arm was geno men. Hij kreeg steun van de heren mr. Voor de tweede maal diende dinsdag morgen voor de rechtbank in Rotterdam de zaak tegen de 36-jarige koopman P. J. S. uit Terneuzen. Enkele maanden geleden heeft hij reeds terecht gestaan wegens oplichting van een verzekerings maatschappij. De zaak werd toen aan gehouden, omdat de rechtbank een psy chiatrisch rapport over hem wilde heb ben. De koopman had bij de Rotterdamse politie en bij zijn verzekeringsmaat schappij valse aangifte gedaan van het verlies van 20.000 gulden op de Cool- singel. Men betaalde hem het bedrag niet onmiddellijk uit, omdat hij alleen verzekerd was bij vervoer door perso neelsleden en ook, omdat men argwaan koesterde. Er was de koopman al eerder iets dergelijks overkomen. Toen had de maatschappij hem 1000 gulden uitge keerd. Toen S. na een zakenreis naar Argen tinië op Schiphol landde, stond daar de politie op hem te wachten. Hij bekende de oplichting, zowel als een poging tot oplichting. Vijftienduizend gulden werd bij hem thuis aangetroffen. S., die meer het type van een kamer geleerde dan van een zakenman werd genoemd, had de zaak, die hij van zijn vader had overgenomen, slechts met moeite drijvende kunnen houden. Hij be gon met de oplichting om uit de zorgen te kunnen komen. Regelmatig maakte hij geld over naar Argentinië, met de be doeling daar op den duur een nieuw bestaan te beginnen. Verdachte werd geheel toerekenings vatbaar geacht, maar op grond van zijn psychosomatische gesteldheid vond de psychiater wel, dat hij voor clementie in aanmerking kwam. De officier van justitie, mr. J. D. de Jonge, eiste evenals op de vorige zitting een gevangenisstraf van negen maanden met aftrek, waarvan drie maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. De verdediger, mr. B. Greve, drong er bij de rechtbank op aan zijn cliënt, gezien diens geestelijke en lichamelijke toestand, zo spoedig mogelijk in vrijheid te stellen. P. v. Empel (CHU) en B. A. Hesselink (VVD). „Wanneer het gaat om een nor male. onderhandelingspositie ben ik het volkomen met u eens," antwoordde wethouder Kaland, „maar de gemeente zit slechts zelden in een dergelijke po sitie." cvip HET IS jammer dat wjj zo vlug zijn met het afbreken van bunkers langs de Zeeuwse kust. In de duinen tussen Oost- kapelle en Vrouwenpolder liggen er nog een stelletje (om precies te zijn: tussen de strandpalen NnS 79 en OS 35) Men zou zo zeggen: wie de rommel gemaakt heeft, moet hem ook maar opruimen. Maar dat schijnt er niet bij te horen.... Deze zomer zijn duizenden Duitsers aan het strand gaan liggen naast hun „voormalige militaire bouw werken".Maar niet een die nou eens denkt: die Zeeuwen zitten daarmee, laten wij dat nou eens netjes opruimen. Dat zit er niet bij.... Die hunkers gaan er nu uit, met 100 pet. rijksvergoeding plus 8 pet. algemene kostenvergoeding. Laten wij hopen, dat het valt onder „Wieder-gut-machung" en niet onder de post: directe belastingen. Al zijn wij van dit laatste nog zo zeker niet IETS WAT wij ook niet helemaal ze ker hebben, is of de Goese VVD-le- den wel tevreden zijn. Wij belden een o.i. nogal belangrijk VVD-lid, maar deze achtte zich niet compe tent, om inlichtingen te verschaffen. In bepaalde gevallen kan dat de man sieren. In dit geval maakt het echter dat wij nu geen antwoord hebben op de volgende kwesties en vragen. Binnen de gelederen van de Goese VVD zou ontstemming heersen over de wijze, waarop de VVD-belangen in de Goese raad worden behartigd door de leden van de VVD-fractie. Men zou zich zelfs vernieuwing van de kandidatuur voorbehouden. Er zou zelfs sprake zijn van dissidentie binnen de partij, waardoor plannen vorm krijgen, om met een aparte lijst „Gemeente Belangen" uit te komen voor de volgende verkiezin gen. De moeilijkheden en bezwaren binnen de VVD-Goes zouden ter kennis worden gebracht van de ho gere partij-organen i.e. de heer Van Riel, om deze opmerkzaam te maken op de Goese omstandigheden. HOOFDAKTE Aan de bisschoppelijke kweekschool te 's-Hertogenbosch slaagde de heer M. Wijgergangs uit Vlissingen voor zijn hoofdakte. Morgen, donderdag 28 september, gel den voor de provincie Zeeland de vol gende hoogwaterstanden: Hans weert 5.32 en 17.39 uur; Terneuzen: 4.45 en 17.01 uur; Vlissingen 4.16 en 16.30 uur; Wemeldinge 6.18 en 18.28 uur. <£- 9. r'WHWBWtl»I SAS VAN GENT Olympfa 8 uur Het koninkrijk van de humor TERNEUZEN Luxor 8 uur De zigeunerin van Granada, 14 j. OOSTBURG Ledel 8 uur De bruiden der Morlock monsters, 14 j. GOES Grand 20 uur De 1000 ogen van dr. Mabuse, 18 j. Korenbeurs 10.30 uur AVO-dag Prins van Oranje 19.30 uur Modeshow VLISSINGEN Luxor 20 uur Shane, 14 j. Alhambra 20 uur De grote bankroof 14 jaar MIDDELBURG City 20 uur De vrouw en de verdoemde 18 jaar Electro 19.30 uur Kongo-desperado's, 14 jaar KLOETINGE Raadhuis 19.30 uur Raadsvergadering VLISSINGEN Luxor 20 uur Shane, 14 j. Alhambra 20 uur De laatste getuige. 14 jaar MIDDELBURG City 20 uur De vrouw en de verdoemde, 18 jaar Electro 19.30 uur Kongo-desperado's, 14 jaar 'S-HEERENHOEK Streckexpo ANTWERPEN KVO 20 uur De alomgeliefde

de Stem | 1961 | | pagina 2