'geling V.N-commissie ter verdere re, Politie beteugelde actie Vrije Boeren Gevecht in Franse uwHUID HIOUSON sector Tilburgs door gas echtpaar verstikt Drie schepen in mist vast op Wester schelde Gromiko verwerpt plan Y.S. Vierledig voorstel "Ü*K»ZEEP Minister Luns in algemene vergadering der volkerenorganisatie: Koninklijke belofte ingelost EXCLUSIEVE KLEDING Soekarno eist overdracht Prikkeldraad in Berlijn vernield DAGBLAD VOOR ZEELAND Iets hogere temperaturen; cremeMOUSON GESCHENK verpakking 2 stuks 1.95 3 st. 2.50 i GROTE MARKT 25 - BREDA vrijetijdsverf kwaliteitsverf MENSEN DIE HET GOED BEKIJKEN KIEZEN ARIST0NA GRAND GALA DU DISQUE 101e JAARGANG No. 23787 Voor GodKoningin pi Vaderland (Jitgave: N V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr dr. A. J J. M. Mes, mr. H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren L. J. v 't Westende. Bureaus: Rreda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (4 lijnen). Postgiro 278841 WOENSDAG 27 SEPT. 1961 Abonnementsprijs 7.per kwartaal, 8.20 per post, S 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau nvsp Kilarden: Goes. Westsingel - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bübureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) President Soekarno van Indonesië heeft gisteren te Djakarta, op dat mo ment nog onwetend van hetgeen zich in de assemblée van de V.N. afspeelde, waar minister Luns aan het woord was, in een rede tot regeringsfunctionarissen de Nederlandse voorstellen voor zelfbe schikkingsrecht voor de bevolking van West-Irian verworpen en onmiddellijke overdracht van het gebied aan Indonesië geëist. Deze toespraak betekende Soekarno's officiële terugkeer na een afwezigheid van 24 dagen, gedurende welke hij de Belgradoconferentie bijwoonde en een vredesmissie naar Washington uitvoer de. Hij verwierp zonder meer het in de door koningin Juliana verleden week uit gesproken troonrede vervatte voorstel ei zei: ..Wij weten wat voor gevolgen deze politiek van zelfbeschikking zou hebben, want dit is niets nieuws'' „Onaanvaardbaar" Nadat minister Luns de Nederlandse voorstellen kenbaar had gemaakt, heeft een woordvoerder van de Indonesische delegatie te New York meegedeeld, dat de Nederlandse voorstellen voor Nieuw- Guinea voor de regering te Djakarta „niet aanvaardbaar' zijn. Hij wees er op, dat volgens Indonesië het gebied onder Indonesische soeverei niteit valt. De woordvoerder deelde voorts mee, dat de Indonesische permanente verte genwoordiger bij de V.N., Ali Sastroa- fnidjojo, vandaag tot de algemene ver gadering zal spreken. De Russische minister van bui tenlandse zaken, Gromiko, heeft gisteren in een toespraak tot de algemene vergadering van de V. N. te New-York het trapsgewijze ontwapeningsprogramma dat pre sident Kennedy eergisteren aan de assemblee had voorgelegd, verworpen. Gromiko zei. dat aan elk stadium van het Amerikaanse plan inspectie- en con trolemaatregelen waren verbonden. Dit betekende volgens Gromiko ((controle op strijdmachten". Tenzij de voorstanders van deze wij ze van toezicht hun standpunt herzien", aldus de Russische minister, ,,zal dit betekenen dat ontwapeningsgesprekken lot mislukken zullen zijn gedoemd". nr zijn toespraak vroeg Gromiko de Veiligheidsraad om een „voorlopige op lossing" van de huidige bestuurscrisis in de V.N. te bewerkstelligen. Hij gaf niet aan, of Rusland zou vasthouden aan zijn trojka-eisen. Voordat Gromiko het woord nam, had de Amerikaanse afgevaardigde de Vei- jigheidsraad meegedeeld, dat haar rege ring zich niet zou verzetten tegen „de toelating van communistisch Buiten-Mon- golië tot de V.N.". De Nederlandse regering heeft bij monde van minister Luns aan de Algemene Vergadering een tweeledig voor stel inzake Nederlands Nieuw-Guinea voorgelegd: 1. Overdracht van Nederlands bevoegdheden in dit ge biedsdeel aan een organisatie of een internationaal ge zagsorgaan, opgericht en geleid door de Verenigde Naties. 2. Uitzending van een V.N.-eommissie naar westelijk Nieuw-Guinea, die tussentijdse en definitieve streefdata kan voorstellen voor zelfbeschikking en voor overdracht van de bevoegdheden aan de bevolking. Minister Luns begon dit deel van zijn rede met te constateren, dat Indonesië volhoudt een terri toriale aanspraak op dit gebied te hebben, welke aanspraak het recht van de bevolking op zelf beschikking te niet zou doen. Hij herinnerde aan de declaratie, door de Algemene Vergadering op 14 dec. 1960 aangenomen, waarin aan alle volkeren het recht van zelfbeschikking wordt toegekend, terwijl onmiddellijk stappen die nen te worden genomen in al die gebiedsdelen, die nog geen onaf hankelijk hebben verkregen, om alle macht aan de bevolkingen van die gebieden over te dragen. Vandaar het volgende vierledige voor stel: 1. Nederland is bereid het bestuur en de ontwikkeling van het gebiedsdeel te brengen onder het actieve toezicht der Verenigde Naties en is bereid een beslissing van de Algemene Vergade ring te aanvaarden, welke duidelijke waarborgen geeft voor het recht van de bevolking op zelfbeschikking. 2. Te dien einde is Nederland bereid de soevereiniteit af te staan aan de be volking van Nederlands Nieuw-Guinea. 3. In dit verband is Nederland bereid zijn huidige bevoegdheden, voorzover vereist door bovengenoemde doelstel ling, over te dragen aan een organisa tie of een internationaal gezagsor gaan, opgericht en geleid door de Verenigde Naties, welke met uitvoe rende bevoegdheden zou zijn omkleed en geleidelijk werkzaamheden en ver antwoordelijkheden over zou kunnen nemen, aldus de bevolking voorberei dend op spoedige zelfbeschikking on der stabiele omstandigheden. 4. Nederland is bereid zijn financiële bij drage tot de ontwikkeling van het ge biedsdeel voort te zetten op het hui dige jaarlijkse niveau van plm. 30 miljoen en wel voor een zodanige pe riode als in de toekomst zal worden beslist. Verdere regeling Deze nieuwe vorm van bestuur, zou. zo nodig, kunnen worden opgericht door NEDERLAND WIL NIEUW-GUINEA AAN VN OVERDRAGEN een overeenkomst tussen de Verenigde Naties en Nederland. Verantwoordelijkheid voor de econo mische, sociale cn opvoedkundige ont wikkeling zou terstond moeten worden toevertrouwd aan de uitvoerende auto riteit. Internationale deskundigen zou den kunnen worden gerekruteerd in overeenstemming met de regels, welke gelden voor het personeel voor tech nische bijstand van de VN. De Nederlandse Regering is bereid haar bestuursambtenaren van Neder landse nationaliteit, die momenteel op Nieuw-Guinea dienen ten getale van ongeveer 2800 te verzoeken zo lang als noodzakelijk is in functie te blyven en wel als internationale ambtenaren. Taken commissie Verder geeft de Nederlandse regering ter overweging dat een VN-commissie wordt ingesteld, die de volgende taken namens de Algemene Vergadering zou kunnen vervullen: zich naar Nederlands Nieuw-Guinea te begeven en te onderzoeken: 1. de politieke, economische, sociale en opvoedkundige toestanden in het gebied; 2. de mening onder de bevolking over haar huidige en over haar toekomstige positie 3. de mogelijkheden voor het organi seren van een vroegtijdige volksstem ming onder toezicht van de Verenigde Naties teneinde de wensen van de in woners van het gebiedsdeel vast te stellen. op grondslag van de bevindingen ter plaatse: 1. tussentijdse en definitieve streef data zo dat wenselijk en uitvoer baar is voor te stellen voor zelfbe schikking en voor de overdracht van bevoegdheden aan de bevolking; 2. te onderzoeken of het mogelijk is de ontwikkeling van het gebiedsdeel gedurende de interim-periode te bren gen onder het bestuur van een inter nationale ontwikkelingsautoriteit. De commissie zou haar rapport, verge zeld van haar aanbevelingen moeten aanbieden aan de zeventiende zitting. De Nederlandse delegatie zal te zijner tijd het geëigende initiatief nemen om de Algemene Vergadering in staat te stellen over deze voorstellen te beslis sen. Commentaren De fractievoorzitter van de K.V.P. in de Tweede Kamer, dr. W. L. P. M. de Kort, bleek graag eerst eens verder over de voorstellen-Luns in de V.N.-assem ble te willen nadenken. Hij vond de voorstellen op zichzelf een „heel ver standige daad van de regering". Of schoon de uitslag van de consultaties •an een aantal landen, waarop in de roonrede werd gedoeld, niet bekend is, mag toch een redelijke hoop op een gun stige beslissing worden gevestigd, zo meende dr. De Kort. De heer J. de Kadt, die als lid van de fractie van de P.v.d.A. in de Twee de Kamer vaak actief deelnam aan het debat over Nieuw-Guinea, kenschetste de voorstellen-Luns als „een stap voor uit, maar niet echt in de goede rich ting". De heer De Kadt noemde deze con structie van de soevereiniteitsover dracht „kunstmatig en niet in overeen stemming met de realiteit". Naar zijn mening is het onjuist te stellen, dat de soevereiniteit zou kunnen worden over gedragen aan het volk van Nieuw-Gui nea. De rijpheid daartoe ontbreekt bij de Papoea's. De soevereiniteit zou zo ?poedig mogelijk moeten worden over gedragen aan de Verenigde Naties. De heer F. H. van de Wetering, Nieuw-Guineaspecialist van de C.H.U.- Tweede Kamerfractie, bleek niet geheel onvoorbereid ten aanzien van de voor stellen in de V.N. „Een verbreding van het vlak voor de ontwikkeling van Ne derlands Nieuw-Guinea is altijd toe te uichen", zo zei hij. „Deze verbreding moet echter in een zodanig vertrouwen geschieden, dat het zelfbeschikkingsrecht tot realiteit wordt gebracht". De heer J. Couzy, lid van de Tweede Kamer voor de V.V.D., vond het volko men juist, dat minister Luns het recht \an zelfbeschikking voor de Papoea-be volking onverkort op de voorgrond stel- oc. „Daar gaat het in wezen om. Dat wij daarbij gaarne de hulp van de V.N. mroepen na alles wat gebeurd is, is zeer redelijk. Ik geloof, dat dit de juiste weg is naar een aanvaardbare oplossing", aldus deze zegsman Mr. A B. Roosjen (A.R.) gaf als zeer voorlopig oordeel: „Deze oplossing kan eiden tot de begeerde zelfbeschikking, maar het is de vraag of hiermede de spanningen in zuidoost-Azië kunnen wor den opgeheven". De heer Roosjen zei voorts: „Ons hoofddoel is het zelfbeschikkingsrecht. We moeten afwachten of dat niet in het gedrang komt. De onderhavige oplos sing was min of meer in de troonrede aangekondgid. Ik vind haar persoonlijk niet fraai en ik begroet haar niet met onmiddellijk applaus. Internationalisatie blijft een bedenkelijk' geval". DE VROEGERE Amerikaanse minister van Defensie. Charles E. Wilson, is op 71-jarige leeftijd overleden. Hij was tij- oens zijn leven ook president van Gene ral Motors. Wilson is tijdens zijn slaap gestorven. DE LEIDER VAN een opstand van Koerden in noord-Irak is door de politie gegrepen. De laatste weken gingen er herhaaldelijk geruchten over troebelen *n Irak. DE MINISTERRAAD van de E.E.G. neeft gisteren in Brussel besloten de Blitse regering voor te stellen de con- 'erentie over het Engelse lidmaatschap van de E.E.G. half november in Brus sel te doen beginnen. i Weersverwachting van het K.N.M.I. J lot vanavond, opgemaakt gisteren- J t avond 23.15 uur: t Toenemende bewolking, maar waar- t schijnlek tot de avond op de meeste t plaatsen droog. Tot matig en aan J t kust tot krachtig toenemende zul- t deiyke wind. Iets hogere temperatu- J ren dan gisteren. J t Verwachting van het Belgisch weer- t kundig instituut: t t Mooi tot bewolkt weer met max.- j temperaturen van 18 tot 23 graden. Jegen de avond kans op onweer en i daling van de temperatuur. t Vandaag: zon onder 18.28 uur. maan *>P 20.22 uur. Morgen: zon op 6.34 uur, maan on- J i der 11.15 uur. Koningin Juliana en prins Bernhard hebben gisteren een bezoek gebracht aan de vierde divisie te veldeop de noord-Veluioe. Zij hebben daarmee een oude belofte ingelost. H.M. en de prins zouden namelijk de vierde divi sie bezoeken in La Courtine. Dat kon toen niet doorgaan, omdat wegens de internationale gespannen toestand de troepen teruggeroepen werden. Aan het einde van een dag vol de monstraties gaf de prins als zijn oor deel dat de oefeningen perfect waren verlopen. Foto: Het koninklijk paar tijdens de inspectie van de erewacht van het 41e infanterie bataljon. (Advertentie) GROTE TUBE 1.65 De Franse troepen in Berlijn en de vliegende brigade van de Westberlijnse troepen hebben gis teren een Oostduitse legereenheid van Westberlijns grondgebied verjaagd. De communistische soldaten, beho rend tot de onlangs in het Oostduitse leger opgenomen grenspolitie, waren over de sectorgrens in de Franse sector gekomen om een stuk van de prikkel draadversperring te repareren, dat maandagavond door een woedende me nigte Westberlijners was stukgemaakt. Twee Vopo's (leden van de volkspolitie) waren hierover naar het Westen ge vlucht. De communistische soldaten waren naar de sectorgrens gereden cn hadden zich aan de westelijke kant van hun barrière verspreid om de versperring in orde te maken. Anderen richtten hun pistolen op Westberlijnse politiemannen die daar dienst deden. Een alarm-oproep bracht een eenheid van de Westberlijnse brigade en een jeep en twee vrachtauto's vol Franse soldaten ter plaatse. Toen zij aankwa men liepen de communistische soldaten snel naar de overkant van de sector grens. De grens loopt op de plaats langs de voet van een spoorwegdijk. De spoor weg ligt aan de westelijke zijde, terwijl aan de oostzijde volkstuinen met zomer huisjes zijn. Naar schatting 600 tot 700 Westber lijners hadden daar maandagavond de communistische politiemannen uitge jouwd toen deze de zomerhuisjes sloop ten en de fruitbomen neerhaalden om een „verboden strook" langs de sector grens aan te leggen. De Westberlijners wierpen stenen naar de Vopo's die dit beantwoordden met water uit water kanonnen, traangas- en rookbommen. In de verwarring wisten de Westberlijnen een deel van de prikkeldraadversper ring neer te halen. Twee Vopo's vlucht ten door het gat voordat de menigte door Westberlijnse politiemannen werd teruggedrongen. DE NATIONAL Gallery in Londen, het museum waaruit een beroemd schilderij van Goya is verdwenen, heeft f 50.000 uitgeloofd voor degene die het doek te rugbezorgt. Oe verdwenen Goya is meer dan een miljoen waard. Ook gisteren hebben honderden „Vrije Boeren" leden van de Vereniging voor Bedrijfsvrijheid in de Landbouw gedemon streerd tegen het Landbouwschap. Dat gebeurde zoals zij na hun demonstratie van eergisteren had den aangekondigd, op een andere plaats op de Vel uwe, n.l. in de omgeving van Vaassen. Politie en marechaussee zorgden er echter voor, dat de demonstrerende „Vrije Boeren" er niet in slaagden het verkeer tussen Apeldoorn en Zwolle^ te blokkeren. Tijdens de ochtenduren leid de de politie die kennelijk op de hoogte was van de plannen der boeren het verkeer om. Toen de „Vrije Boeren" zij kwa men behalve van de Veluwe ook uit Drente tegen twaalven in groten ge tale naar Epe wilden rijden, greep de politie krachtig in. In Epe zouden 's middags de konin gin en prins passeren, die aldaar leger onderdelen een bezoek brachten. Tientallen rijkspolitiemannen, gewa pend met karabijn en sabel, veegden de weg tussen Epe en Vaassen schoon. Zij dwongen de boeren hun auto's langs de weg te parkeren en ze te verlaten. De boeren raakten verspreid en werden ge ïsoleerd doordat de politie, bijgestaan door de te hulp geroepen marechaussee, de weg tussen Ernst cn Vaassen (onder deel van de weg Zwolle-Apeldoorn) af grendelde. Alleen autobussen mochten passeren. In de loop van de middag ar riveerden negentig marechaussee ter (Van onze correspondent) De bewoners in de Houtman straat te Tilburg werden giste renmiddag om half vijf opge schrikt door hulpgeroep van een kolenhandelaar. De man stond met een 12-jarig meisje in de ar men, dat bewusteloos was. (Van onze verslaggever) Gistermorgen in alle vroegte zijn op de Westerschelde bij Rilland-Bath drie schepen in de mist vastgeraakt. Het wa ren de 23000 ton metende „Malgomaj", een Zweedse ertstanker, de 7552 ton me tende met stukgoederen gela den Griekse boot „Lamyress" en een met zand geladen bin- del oop van de middag kwamen ook de twee andere schepen weer vrij. De twee zeeschepen waren op weg van Vlissingen naar Antwerpen. Zij hadden Belgische loodsen aan boord. De „Malgomaj" is omhoog gevaren op de zandplaat van Saeftinge op de hoek van Bath. De „Lamyress" raak te vast op dé plaat van „Marlenon" tussen Bath en Hansweert, enkele ki lometers verder in de richting van Vlissingen dus. De sleepboten waren afkomsting van de Union Remoc uit Antwerpen en van Muller uit Terneuzen en Vlissingen. Voor het vlot trekken van de Zweed se ertstanker waren acht sleepboten nodig. De Griek moest met tien sleep boten vlot getrokken worden. De zand schuit had minder trekkracht nodig om de vasteg rond onder zijn kiel weer kwijt te raken. Vanaf Batli nam onze fotograaf deze foto van een der vastgelopen sctiepen, n.l. de ertstanker Malgo majvaag zichtbaar omgeven door sleepboten. Het kind werd op het trottoir gelegd en door de inmiddels gewaarschuwde G.G.D. naar het ziekenhuis vervoerd. Nadat de kolenhandelaar een. paar keer had aangebeld, werd de voordeur eindelijk traag opengedaan. Een meisje viel toen in zijn armen. Men nam een zeer sterke gaslucht waar. Buurtbewoners renden het huis in, draaiden het gaskraantje dicht en stelden vast dat op de overloop het ontzielde lichaam lag van de 57-ja rige mevr. Pijnenburg-van de Ab- beelen. De man (55 jaar) lag nog op bed; ook zijn levensgeesten wa ren, geweken. De oorzaak van het overlijden was gasverstikking. Een ondeugdelijke gasslang had het gas laten ontsnappen. Het meisje Ria later op de avond weer bij kennis gekomen in het ziekenhuis, doch kon nog niet worden verhoord omtrent de toedracht van het gebeurde. De familie Pijnenburg-van de Abbee- len was maandagmiddag van de Anna Paulownastraat te Tilburg verhuisd we gens sanering van die omgeving, naar (le woning in de Houtmanstraat. Buurt bewoners die tot elf uur maandagavond tij de familie Pijnenburg geweest wa ren, waren de mening toegedaan dat bei de echtelieden uit werken waren en daarom hadden zij niets verdachts ge vonden aan het feit dat de ramen en deuren de gehele dag gesloten waren. Een beeld van de demonstratie. Leden van de rijkspolitie met karabijnen, met succes ingezet om te voorkomen dat de weg zou worden geblokkeerd, vegen de weg schoon". versterking. De B.V.L.-leden werd aldus verhinderd naar Epe te gaan. De boeren werden zo tot nietsdoen ge dwongen. De meesten van hen vleiden zich neer in de berm van de weg. wach tend op orders van voorzitter Koekoek. „Wij houden er mee op" Deze verklaarde, om ongeveer half vier, op een geïmproviseerde perscon ferentie, dat liij van verdere actie af zag. „Wij houden er mee op. Wy kunnen niet anders. Wy durven geen verant woordelijkheid op ons te nemen voor ongelukken, die kunnen gebeuren". Hy toonde zich zeer gebelgd over het op treden van de politie. De heer Koekoek deelde mee. dat de leden van zijn vereniging vandaag of morgen geen pogingen zullen onderne men wegen te blokkeren. „Maar wij gaan door met onze strijd tegen de dictatuur", aldus zei hij. Tientallen auto's van de demonstran ten werden door de politie pas rond zes uur vrij gegeven. De politie heeft twee demonstranten gearresteerd. Een van hen, een jongeman uit Doornspijk, reed bij Ernst met een auto recht op een agent af die op de weg stond ge posteerd.. Hij wist op de motorkap te springen. Daarna werd de heethoofdige demonstrant weggeleid. Een andere jongeman werd door agenten meegeno men, omdat hij een mes in zijn bezit had. Opwinding was ook ontstaan toen de hoofdredacteur-directeur van de „Bar- neveldse Courant", de heer D. Rebel, na een gloedvol debat met voorzitter Koekoek in een sloot belandde, na een opdringen van de „Vrije Boeren." (Advertenties) V. H. KOLK nenvaartuig uit Werkendam. Liefst achttien sleepboten uit Ant werpen, Terneuzen en Vlissingen heb ben er voor gezorgd, dat de schepen weer verder konden. Omstreeks half drie gisterenmiddag kon de Zweed worden vlot getrokken. Met averij aan het roer moest de reusachtige tanker naar Antwerpen worden gesleept. In Vrijdag 29 september Reportage vanuit het Kurhaus flustoua fijw

de Stem | 1961 | | pagina 1