pijn Duizend agrariërs blokkeerden Zuiderzeestraatweg In V.N. nieuwe voorstellen V.S. Bussums raadslid verdween: fraude? Start werkzaamheden vol incidenten voonuw ÜPPEN: Vrije boerenin fel verset tegen Landbouwschap Heden weer demonstratie Brits doorgangskamp in ,De Hoek' gesloten Boeren blokkeerden weg isen na lomer Wilhelmus en klappen bij Nunspeet Kennedy zeer vastberaden Franstalige minister uitgejouwd 1TERDDN DAGBLAD VOOR ZEELAND De „Bmndaris vraagt heden surséance STRAALJAGER NEERGESTORT Versterking Belgische militaire eenheden in Duitsland Droog weer Juwelenroof in Monte Carlo Russisch protest Garanties aan Baloeba- vluchtelingen Zeehondje aangespoeld NIEUWE ZEESLUIS VOOR ANTWERPSE HAVEN Begroting Financiën Verplichtingen rijk nog 250 miljoen aan oor logs- en watersnoodschade Twee veroordeelde Fransen ontsnapt Het ivas, denk ik, wel de allerlaatste strand-zon- dag lmaar die, dank zij onze climatologische gesteldheid, tevens een der eerste was). Met nog enkele honderden zoh-zoekers hadden wij ons uitgestrekt op het brede strand van Vrou wenpolder, een bad- plaast, in wording, waar naar ik heb vernomen, vooruitstrevende Itali anen een hoog hotel gaan wegzetten. Het water was er, op die dag in de nazomer, nog van dien aard, dat zwem mers 't niet huilend en rillend behoefden te verlaten. Op het strand echter zag men steeds meer mensen de kille leden met textiel om hullen, naar gelang het duidelijker werd, dat de zon wel verstek zou la ten gaan. Wij aten al len brood met zand en dronken daar limonade bij. Een dame in mijn ohviiddellijke omgeving deed zich te goed aan krentenbrood. Zonder dat zij het zich bewust was, ontwikkelde er zich een snelheidsrace tussen haarzelf en een bij, welke laatste óók van krentenbrood hield De bij bevond zich op een boterham en zoog ',g op het moment, waar hei brood naar de mond tij woog haar kansene- daar de verrukking van anderzijds het afschuwe door een mens opgegeten Ze besloot zo lang moge- oterham te blijven zitten if te springen, wanneer e rode toegangspoort tot zijn genaderd. Haar be- faalden; een bij heeft mtrent de snelheid waar- gerig mens de hand naar èngt. Zij ging dus mee Trillend van spijt en Tij de dame in de tong en er. De dame nam dat niet het steken. Haar klach- over de Noordzee en een tesnelde dokter in zwem- nde de eerste hulp door •jerwijderen. Toen de mid- t eh kleinere avonturen ide draaide, zag ik wat ik ezien; temidden van twee wse boertjes ging een ou- boerinnetje ie water. Zij rie volledig gekleed, maar ten toonden aan, dat ook eugdigheid geen kwestie is alleen. Vuurrood van al- Lwe frisheid en misschien ide podeur zetten ze zich )m met kous'n en schoen'n ter onzichtbaar te maken, vijf besloot de zee het sei- \ten. Zij zette de wangen haar 'water als mist het In een minimum van tijd badersgroep de andere onderscheiden. Graaiend zijn eigendommen bijeen, sn over de duintrap het id inklommen. Misschien migen zich in de duister- innen oriënteren en zijn ijk in de zee terechtgeko- n dan de tragische slacht te badvreugde. Zulke din- \en nemen; zij zijn onver- ip de iveg naar huis kon at het inderdaad het ein- i karavaan auto's vol zo- reed oostwaards. Wij pas- iddelburg, dat nu weer ■ig gewoon Middelburg zal Mïddleborough of Mittel- inke en prachtige stad. Op was zij door een ketting met Bergen Op Zoom ver- e het had willen proberen '.nd van autodak naar au- id aan Schelde en Stroom eiken, maar niemand koos verplaatsingssysteem. Na ren er toch nog wel enke- iie alles wilden voorbijrij- hun landsaard hen ge- tje de voorste te zijn. De uffeurs echter lieten zich het oosten duwen. Een aan mijn wagen - dat na leutelen bleek neer te ko- i lege benzinetank - dreef k haar een parkeerplaats )eg. Pas na uren wachten ilë weer aanvullen. Dit al- mist gedaan. Hij had het Zeeland leeggeblazen van let wordt nu iveer de rusti- e tot volgend jaar op een g de file in omgekeerde 'dt. En tot de Randstad in -.rijgt, hoe snel je over de g kunt komen. Misschien lie en vriendelijke Zeeland wintermaanden op enkele bezinnen. Een dorstig man haast vergat, een flesje li- j zijn bagage te voegen, ils hjj zoveel kubieke ton- inkbaar water vóór zich en. Zou men hem volgend óók op zondag van zijn verlangen kunnen verlos- ien bepaalde stranden ivat lodatie krijgen? Een enke- s te iveinig voor honderden e er allen tezamen een he- ebben hun zandvoeten in i te duwen. Moeten per se u is het rijkszaak - op vele ie bunkers blijven staan jn, dat het bureau voor oor- intatie ze als betonnen ziet, maar ik zie ze nóg iets opslagplaatsen voor feca- imten voor ongerechtighe- een progressieve Zeelander icie heeft er toch vele - niet m stille avond uitrekenen, i kan winnen door strand- )r x gulden te kopen en voor !es te verhuren? Zo zijn er lar wensen. Een frequentere geoutilleerde oversteek mo- naar Schouwen-Duiveland rug, maar dat is natuurlijk pparaat) En vooral: verbre de weg naar het weelderige Nalcheren. Als het effe kan. 7 YORICK (Advertentie) UTISCHE FABRIEK HILVERSUM 101e JAARGANG No. 23786 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N V Uitg. Mi.i Neerlandia. Directeur E H. B Blader. Hoofdredacteur: J. J. H. A Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr dr A. J J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (4 lijnen). Postgiro 278841 DINSDAG 26 SEPTEMBER 1961 Abonnementsprijs f 7.per kwartaal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplaga 0.40 per mm (Ing. Med. f 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau Eilanden: Goes. Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor 55 55 De n.v. assurantiemaatschappij „Bran- daris" heeft gisteren zelf officieel mee gedeeld. dat in het afgelopen jaar en in dit jaar door de maatschappij grote verliezen zijn geleden in het buitenland. Het is echter niet mogelijk op korte ter mijn de omvang van deze verliezen nauwkeurig vast te stellen. Onder deze omstandigheden acht de ,,Brandaris" het niet verantwoord dat er voor en door deze maatschappij nieuwe verzekerin gen worden geaccepteerd. In overleg met aandeelhouders heeft de „Brandaris" dan ook besloten het aangaan van nieu we verzekeringsovereenkomsten terstond stop te zetten. Vandaag dient de „Brandaris" by de arrondissementsrechtbank te Amster dam een verzoekschrift om surséance van betaling in. Daarbij zal een ontwerp-akkoord wor den gedeponeerd, waartoe de maat schappij in staat is gesteld door haar aandeelhouders, die bereid zijn bij aan vaarding van het akkoord een onlangs voor een beperkt doel vrijwillig toege zegde steun van maximaal 7 miljoen gulden zodanig te verruimen, $at in to taal 10 miljoen gulden door hen ter be schikking zal worden gesteld. Gisterenmiddag om ongeveer kwart over drie is een vliegtuig van het type F-102 Delta Dagger, dat op de basis Soesterberg was gestationeerd, in de lucht cnklaar geraakt en neergestort. De vlieger, eerste-luitenant J. R. Martin, heeft op een hoogte van 24.000 voet op 25 kilometer afstand ten noordwesten van Soesterberg, zijn machine met de schietstoel verlaten. Hij is ongedeerd in de Vinkeveense plassen terechtgekomen. Het toestel stortte neer bij Zevenhoven. De helm van de vlieger en de schietstoel kwamen bij Mijdrecht neer. De vlieger behoorde tot het ap Soesterberg gesta tioneerde Amerikaanse 32e squadron. De enige schade welke het neergestorte toestel heeft aangericht is die aan een hooiberg. Daar werd namelijk de kap van afgerukt. De Belgische militaire eenheden ii West-Duitsland zullen worden versterkt maar de diensttijd zal niet worden ver lengd. Dit is gisterenavond bekendge maakt na een bijeenkomst van het Bel gische kabinet te Brussel. De regering had ingestemd met maatregelen die door het ministeriële defensiecomité waren voorgesteld. Er werden geen bijzonder heden over de versterking meegedeeld. ADENAUER is gisteren besprekingen begonnen met vooraanstaande sociaal- demociaten (onder wie Brandt, die nog altijd voorstander is van een drie-jar- tijenregering) over de vorming van een nieuwe regering. DE 18-JARIGE Catarina Plugge. die sinds 13 september spoorloos was, is op het C.S. in Amsterdam aangehouden. Zij is naa- Den Haag, haar woonplaats, op transport gesteld. ZENON KLISZKO, een vriend en nauwe medewerker van de secretaris van de Poolse communistische partij, Gomulka, heeft zich na een hartaanval uit het po litieke leven teruggetrokken. TWEE vliegtuigen en 20 zweefvliegtui gen zijn bij een brand op het vliegveld te Lodz in vlammen opgegaan. KONINGIN-MOEDER Elizabeth van België is gisteren met haar gevolg van acht personen aangekomen in Peking, waar do 85-jarige vorstin door regerings functionarissen werd verwelkomd. DE MWAMI (koning) van Roeanda, Ki- geri V. geniet in Oesoemboera de ad ministratieve hoofdstad van het Belgi sche mandaatgebied Roeanda-Ooeroendi Belgische bescherming", hangende de resultaten van een volksstemming aangaande zijn persoon in Roeanda. de LID-STATEN van het bondgenoot schap van Warschau zullen in oktober en november militaire oefeningen houden. Weersverwachting van het K.N.M.I. J tot vanavond, opgemaakt gisteren- t avond 23.15 uur: 1 Droog en vrij zonnig weer. Weinig J wind, maar iater in de kustprovin- t cies zwakke tot matige zuidweste- t Hjke wind. Ongeveer dezelfde mid- t dagtemperaturen als gisteren. J Verwachting van het Belgisch weer- J kundig instituut: t Bewolkt tot mooi weer. Nevelig. J Toenemende bewolking mogelijk J vanuit het westen. t Vandaag: zon onder 18.21 uur, maan t op 19.52 uur. 2 Morgen: zon op 6.33 uur, maan on- J der 10.04 uur. gen wachtten andere boeren op ver sterking. Zodra op de Rijksweg eni ge stagnatie dreigde te ontstaan, kwamen de boeren van de zijwegen de Rijksweg op, zodat prompt de stagnatie volkomen was. De politie was in groten getale aanwe zig. Tegen tientallen landbouwers die met trekkers of werktuigen op een plaats stilstonden, waar dit verboden is, werd proces-verbaal opgemaakt. „Weg met Landbouwschap' Met landbouwwerktuigen en tractoren, met kleine vrachtwa gens en nog ander rijdend materieel, hebben ruim duizend boeren gisteren de Zuiderzeestraatweg - de drukke rijksweg tussen Zwolle en Amersfoort - vooral ter hoogte van Nunspeet geblokkeerd. Deze boeren maken deel uit van liet „Comité van Vrije Boeren", waarvan de heer Koekoek uit Bennekom voor zitter is. Hij en zijn volgelingen voeren reeds lang actie tegen het Landbouwschap, dat „langs slinkse wegen boerderijen aan de staat brengt", zoals de beer Koekoek het uitdrukt. Hij weigert contributie te beta len aan het Landbouwschap. Don derdag a.s. zal voor de rechtbank te Arnhem een stuk land van de heer Koekoek - ruim 1.25 hecta re - worden verkocht. Het Land bouwschap heeft er beslag op doen leggen, omdat de heer Koe koek de heffingen over de jaren 1956, 1957, 1958 en 1959 niet heeft betaald. De heffing bedraagt f 3,50 per hectare per jaar. Het gaat dus om een klein heffings bedrag maar wel komen daar nu enige honderden guldens bij aan deurwaarders- en proceskosten. De waarde van het land van de heer Koekoek is sterk gestegen, doordat het in een uitbreidingsplan ligt. De heer Koekoek en zijn „Vrije Boeren" nemen die houding van het Landbouwschap niet. Uit protest heb ben zij gisteren gedemonstreerd. De blokkade van de weg bij Nunspeet veroorzaakten zij op simpele wijze door met allerlei materiaal lang zaam op de weg te rijden. Op zijwe- De demonstrerende boeren droegen spandoeken met zich mee, waarop stond vermeid: „Wij eisen opheffing van de verkoop van land en boerderijen. Weg met het Landbouwschap". Vele auto's bleven voor de versperring staan en vergrootten aldus de verwar ring. Er vormde zich aldus een file van Nunspeet tot voorbij Doornspijk, een af stand van ruim twee kilometer. De ver keerspolitie, die ijlings versterking had laten aanrukken, poogde het verkeer om te leggen via de Eperweg door Nun speet. Tegen twaalf uur kwam het tot een handgemeen tussen politie en boeren. Dit gebeurde toen de politie op een gegeven moment een gat in het kordon van voer tuigen had gemaakt. De politie had een vrachtauto van een der boeren in een sloot geduwd. Een van de agenten ver loor bij de vechtpartij zijn helm. Verscheidene malen zongen de boe ren tijdens hun demonstratie het volkslied. Herhaaldelijk vroeg de heer Koekoek de demonstranten cor rect tegen de politie op te treden. Na overleg tussen de heer Koekoek en een kapitein van de politie besloten de boeren uit eigen beweging de blok kade op te heffen. Tevoren had de heer Koekoek echter kenbaar gemaakt, dat „de minister van Landbouw nog de gelegenheid krijgt te zorgen dat het beslag op land en boer derijen wordt opgeheven. Gebeurt dit niet", zo dreigde hij, „dan gaan we mor gen om tien uur op een geheel ander punt in Nederland hetzelfde doen". Vandaag kunnen we dus een nieuwe actie waarschijnlijk elders in Gelder land verwachten naar Frans model. „Deze demonstratie moet de ogen van de Nederlanders openen", zei de heer Koekoek nog. „Niet alleen in Rusland komen de boerderijen aan de staat. Het gebeurt ook hier langs slinkse wegen. Omdat de regering en de kranten ons in de steek laten, hebben we dit op touw gezet. En we gaan er mee door. totdat het beslag op mijn land is opgeheven". Volgens hem heeft de organisatie van „Vrije Boeren" zo'n 100.000 leden, doch de voorzitter van het Landbouwschap, de heer A. W. Biewenga, zegt, dat het werkelijke aantal der „Vrije Boeren" slechts „een fractie" van 100.000 is. Commentaar Landbouwschap Van de zijde van het Landbouwschap deelde men ons nog mede, dat men zich daar indertijd, met het oog op een ge lijke ïechtsbedeling, verplicht geacht heeft via de justitie op te treden tegen hen die weigeren hun heffing te betalen. Achterwege laten van zo'n optreden, zo meende men, zou een onbillijkheid in houden tegenover de meer dan 95 pro cent van de Nederlandse boeren, die wel op tijd hun heffing voldoen. Het Land bouwschap heeft dit middel van beslag legging ook toegepast tegen een tiental boeren uit de omgeving van Hoogeveen, die evjneens geweigerd hebben heffingen te betalen. Hun boerderijen zullen op 12 oktober voor de rechtbank te Assen wor den verkocht. Gewapende en gemaskerde bandieten hebben gisteren een inval gedaan bij een juwelier die is gevestigd in het ge bouw van het beroemde Hotel de Paris in Monte Carlo. De waarde van de uit juwelen bestaande buit wordt op ander- -tit j half miljoen gulden geschat. Een overizcht van de chaos bij Nun- allerlei vervoermiddelen gisteren de Een verkoopster was tegen half elf speet op de rijksweg Amersfoort- weg blokkeerden. 's ochtends bezig de luiken te openen Zwolle, waar honderden boeren met en kostbaarheden in de etalage uit te stallen, toen een auto kwam voorrijden. Toen zij zag dat de vier mannen die uit de auto sprongen waren gemaskerd, pro beerde de verkoopster de deur dicht te slaan, maar zij werd door drie der ban dieten overweldigd. Een andere bediende hoorde haar schreeuwen en rende de win kel binnen, maar een van de mannen richtte een revolver op hem en beval hem en de vrouw zich naar het kantoor achter de winkel te begeven. De andere drie bandieten zamelden snel de buit in. De hele overval nam nauwelijks meer dan een minuut in beslag. President Kennedy heeft giste ren in de algemene vergadering van de Verenigde Naties nieuwe voorstellen gedaan voor een ont- wapeningsprogramma. Kennedy zei te geloven, dat een vreedzame overeenkomst ten aanzien van Berlijn kan worden gesloten, waarbij de geallieerde toegangs rechten tot deze stad behouden blijven en de historische en wet telijke belangen van andere lan den met het oog op de vrede in Europa zouden worden erkend. De president zei dat vastbeslotenheid en redelijkheid tot een vreedzame oplos sing van de kwestie Berlijn kunnen lei den en dat de Verenigde Staten niet noodzakelijk vasthouden aan een vaste formule. Hij verwierp uiteraard het Sovjetrus- sische ,,trojka"-plan. Het ontwapeningsprogramma dat pre sident Kennedy voorlegde omvat de vol gende voorstellen: 1) Ondertekening door alle landen van een verdrag tot het verbod van kern proeven. 2) Het stopzetten van de produktie van splijtbaar materiaal voor militaire doeleinden en het beletten van het over dragen hiervan aan ieder land dat nog geen kernwapens bezit. 3) Het verbod van overdracht van toezicht, op kernwapens aan landen die deze nog niet bezitten. 4) Het verhinderen dat kernwapens nieuwe slagvelden veroorzaken in de ruimte buiten de atmosfeer. 5) Geleidelijke vernietiging van de bestaande kernwapens en het gebruiken van het daarin aanwezige splijtbaar ma teriaal voor vreedzame doeleinden. 6) Het stopzetten van ongelimiteerde proeven en van de produktie van strate- Het Bussumse raadslid van de protestants-christelijke fractie, de heer J. F. J., die sinds vorige week dinsdag wordt vermist, is nog steeds onvindbaar. Uit mededelingen van de politie blijkt nu, dat de heer J. dinsdagavond in Am sterdam is aangehouden, omdat hij werd aangetroffen achter het stuur van een auto in een staat waarin sturen niet ver antwoord was. Hij moest zijn roes uit slapen en kon woensdagmorgen weer ver trekken, overigens zonder auto en zon der rijbewijs. Toen de heer J. niet ver scheen bij de Amsterdamsche Bank in Bussum, waar hij een vertrouwenspositie bekleedde, heeft men een onderzoek in gesteld. Valse handtekening Daarbij kwam aan het licht, dat hij regelmatig voor een oude dame in Bussum, voor wie hij een erfenis beheerde, geld opnam. Dit deed hij, naar thans blijkt, door het plaatsen van een valse handtekening. Op die manier blijkt hij tussen maart en augustus van dit jaar f 38.000.- op naam van de Bussumse dame te hebben opgenomen. De dame kreeg slechts eenmaal per jaar een overzicht van de stand van za ken van haar financiën, hoewel de bank elke dag naar gewoonte afschriften voor de dame afgaf. Of de heer J. deze niet aan de dame overdroeg af achterhield, is niet bekend. De betreffende dame is eerst thans op de hoogte gebracht van het feit, dat heer J. op haar naam geld opnam. Zij lijdt echter geen schade. De ze komt voor rekening van de bank. Toen de heer J. dinsdag in de cel in Amsterdam belandde, bleek hij bij fouil lering een bedrag van f 3500.- bij zich te hebben. Niemand, ook zijn huigenoten niet, hadden dinsdag argwaan, daar hij vertrokken is zonder koffer of toiletar- kelen. J. leefde nogal royaal. Reeds eer der was hij met de politie in aanraking Radio Moskou heeft gisteren meege deeld, dat de Russische regering heeft geprotesteerd tegen „provocerende INAVO-manoeuvres" in Turkije tegen de grens met de Sovjet-Unie en Bulgarije. Aan de NAVO-oefening „Checkmate" wordt deelgenomen door de Amerikaan- lingen „onmiddellijk te hervatten en zon- se Zesde Vloot, en Britse, Turkse en der onderbreking voort te zetten totdat een algeheel en volledig ontwapenings plan niet alleen wordt bereikt, maar in feite toegepast". Griekse strijdkrachten, alsmede Ameri kaanse luchtlandingstroepen. De oefe ning begon op 12 september. Gisteren is het Engelse doorgangskamp in Hoek van Holland officieel geslo ten. In aanwezigheid van de Engelse ambassadeur in Den Haag en de bur gemeester van Rotterdam werd de Engelse vlag gestreken en de Neder landse driekleur gehesen. De speciale assistent van Sture Linner, het civiele hoofd van de V.N. in Katan ga, Jacques Poujoulat, is gisteren in Elisabethstad teruggekeerd. Poujoulat kreeg van president Moise Tsjomoe van Katanga de persoonlijke garantie, dat de ruim 40.000 Baloeba- vluchtelingen in het kamp buiten de stad, veilig naar huis kunnen terugkeren. Er zal een commissie worden ingesteld die zal toezien op de terugkeer van de vluch telingen. Intussen heeft een V.N.-woordvoerder in Elisabethstad verklaard, dat de be standscommissie nog niet met haar werkzaamheden is begonnen. Bij Kijkduin is weer een jonge zeehond aangespoeld. Ook dit diertje, dat wercl gevonden door strandwandelaars, is n^ bemiddeling van de politie opgenomen in het dierenpark Wassenaar. (Van onze Belgische correspondent) De officiële start van de werken aan de zeesluis te Zandvliet die, wanneer zij in 1966 zal zijn voltooid, door haar afmetingen de grootste ter wereld zal zijn, heeft gisterenmorgen in de Antwerpse grensdistricten aanleiding gegeven tot een aantal vinnige inciden ten. Enerzijds hadden de 140 met onteigening bedreigde pachters laten weten, dat zij zouden demonstreren om te protesteren tegen het feit, dat zij door de officiële instanties op ontoereikende wijze vergoed worden voor de door de onteigeningen berokkende schade. Dientengevolge was van zondagnacht af een indrukwekkende ordemacht op de been gebracht binnen de voormali ge gemeenten Berendrecht en Zand vliet. Rijkswachters en politiemannen patrouilleerden langs de wegen en be zetten de strategische punten. Toen gis- terenochtend heel wat landbouwtracto- ren in de richting van de bouwwerf der Zandvlietsluis reden, werden zij door rijkswacht en politie tegengehou den. Niettemin waren de boeren er in geslaagd de weg die door de Belgische minister van openbare werken en zijn gevolg moest worden afgelegd, met een vijftal tractoren en sleepwagens te blokkeren. De versperringen werden door takelwagens van de Antwerpse brandweer opgeruimd. „Recht!" Bij de aanvang van de officiële plechtigheid konden ongeveer honderd betogende boeren doorbreken tot op vrij geringe afstand van de tribune. Zij ontrolden spandoeken waarop slagzin nen te lezen stonden als: „Recht, al barst de wereld" en „Geen sluis op ozne kosten". In een gelegenheidstoespraak onder streepte de Antwerpse burgemeester L. Craeybeckx de enorme betekenis der uitbreidingswerken aan de Ant werpse haven. Hij liet zich lovend uit over de samenwerking die tussen staat en stad tot uiting is gekomen. Van zijn kant wees de schepen der Antwerpse haven, L. Delwaide, er op dat zelfs die zeer snelle uitbreiding der Ant werpse haven nog geen gelijke tred kan houden met de toenemende vraag naar kaden en industrieruimte. Ook pleitte hij voor een snelle geschiktmaking der Schelde voor schepen met grote diepgang. „In het Nederlands" Toen de Belgische minister van openbare werken, Meriot, zijn eentalige Franse toespraak begon, nadat hij had gezegd, dat zün kabinetschef straks de Nederlandse vertaling zou voorlezen, kwam het andermaal tot felle inciden ten. De toeters van in de buurt gesta tioneerde auto's trachtten het geluid der luidsprekers te overstemmen. Ook op de officiële tribune werd geroepen: ,,In het Nederlands, w(j hebben geen vertaling nodig". Enkele genodigden verlieten demon stratief de eretribune en stelden zich vlak voor de minister op. In het ge harrewar dat ontstond, wist de politie niet te best welke houding zij in dit geval moest aannemen. „Wij zijn hier in Antwerpen", werd er geroepen. „Ga naar Luik als ge Frans wilt spreken". Bleek en gespannen zette de minister zijn toespraak voort. Hij wees er op dat de Zandvlietsluis 500 meter lang en 57 meter breed moet worden, met een diepgang bij laag tij van 13.50 me. ter. Hij beloofde verder dat de Schel de zo vlug mogelijk bevaarbaar moet worden gemaakt voor schepen tot 50.00C en daarna tot 70.000 ton. Ant werpen, aldus de minister, moet ver bonden worden met het industriële Wallonië. Daartoe moet het Albert- kanaal geschikt worden gemaakt voor de duwvaart. De Vlaamse Leeuw De tweede Scnelde-oeververbinding te Antwerpen beloofde de minister al evenmin uit het oog te zullen verlie zen, maar zijn woorden gingen totaal verloren in het tumult. De betogers hadden trouwens uit volle borst de „Vlaamse Leeuw" aangeheven. Spier wit verliet de minister het spreekge stoelte. Het laatste waard dat hij sprak behoort eigenlijk niet tot het ministe riële vocabularium en het werd dan ook niet door zijn kabinetschef ver taald. „Imbéciles" luidde het, wat zo veel betekent als „onnozelaars". geweest wegens het onder invloed van sterke drank besturen van een auto. 48.000 gulden Het onderzoek bij de bank is nog in volle gang en de bank heeft aan gifte bij de politie gedaan van de fraude. Intussen zijn nog vier parti culieren uit Bussum bij de politie gekomen met de mededeling, dat zij in totaal f 48.000.- aan J. ter hand hebben gesteld om dit geld voor hen op voordelige wijze te beleggen. Ook zij vrezen thans het ergste, doch zolang J. voortvluchtig is, kan niets met zekerheid worden vastgesteld. Men ver moedt, dat J. de Duitse grens is over gegaan. daar hij wel vaker naar Duits land ging. (Van onze parlementaire redactie) Uit de begroting van het departement van Financiën voor 1962 blijkt, dat het rijk nog voor f 250 miljoen aan oorlogs- en watersnoodschadeverplichtingen heeft. Hiervan bedraagt de verplichting voor oorlogsschade in de privaatrechtelijke sector 73 miljoen, die voor publiekrech telijke lichamen 156 miljoen en de ver plichting voor watersnoodschade en zout- schade 21 miljoen. In de privaatrechte lijke sector is het aantal nog af te wik kelen gevallen thans niet groot meer, al dus de memorie van toelichting. Op het gebied van Duitse schade-uit keringen zijn echter nog omvangrijke taken te verrichten. Hieraan heeft het financieel verdrag van 1960 met de Bondsrepubliek nog een nieuwe taak toe gevoegd. Volgens dit verdrag moet de Duitse regering o.a. een bedrag van 125 miljoen mark betalen aan slachtoffers van de vervolging door de nazi's. Zodra dit verdrag zal zijn geratificeerd, zal de verdeling van deze gelden door nadere wetsontwerpen worden geregeld. Voor personeelsuitgaven blijkt volgens de begroting f 7.323.000 meer geraamd te zijn dan voor 1961. Dit is een gevolg van salarisveranderingen en de te ver wachten invoering van de verdienstebe- loning. Het totaal der geraamde uitgaven op de begroting van Financiën beloopt i 390.274.000. Dat is f 62.492.000 minder dan voor 1961 werd geraamd. Terwijl zij van hun tijdelijke Fresnes- gevangenis werden overgebracht naar het Val de Grace-ziekenhuis in Parijs, zijn twee Franse officieren ontsnapt. Kolonel Roland Vaudrey en kapitein Philippe de Saint Remy zijn verleden week veroordeeld resp. tot tien en vijf jaar gevangenisstraf, wegens hun aan deel in het komplot ter omverwerping van de vijfde republiek. Zij hadden om opneming in het Val de Grace-ziekenhuis verzocht. (Advertentie) ^DRAAISTIFT 2.95-1,45 NAGELLAK 1.85-1,45

de Stem | 1961 | | pagina 1