Felle ontkenning Starreveld (Drunen) de zevenmiljoen Federatief stelsel België in Minstens 38 doden bij zes vliegongelukken A nieuwe |s>dauphine v cadeau Concordia Concordia Concordia Meer glans en bescherming voor uw auto! JK WERK Generaal Lucius Clay en Vopo's in het nieuws Groot feest op De Efteling Eis Waalse socialisten: vei/ess DIGiR NOG STEEDS KANS OP OF OP 500,verdienen ALS U DEZE WEEK EEN PROEFRIT MAAKT! ETER AF I DAGBLAD VOOR ZEELAND Honderden Belgen uit Katanga gevlucht Executies en arrestaties op Cuba Politieke storm en storm in Berlijn Zeven doden in Italië bij instorting steiger Botsingen in Het Kanaal Lagere temperaturen De vrouwensmokkel Vandaag proces in Oost-Berlijn 71 passagiers gered te Boston Ijood will ans? ^stroom) elektronica- elegrafist seiner en DEN HAAS liburMus. uur, zaterdag van 8.30- snd van 13.00-14.30 uur. .V. TILBURG ra bant. op van een betend en. Hij zal daartoe ingen etc. vermogen van de >t stand te brengen. Een auto wordt ter ilicbtrmgtM »vtr »p- tan recenlt pMsfoto, tmchijnt* tan Ut 'UUT OGIE iURG i.rg gedragtn. een goede betrekking otterdam, nomen in zelf behoren, ensions) worden ean- die zich voorts ten n haar goede diensten tok op gunstige voor onder leiding van da en vertrouwd tehuis, creatiemogelijkheden, iders door. tarne een folder met soneelszaken van het :erdam-4. ven en treinstellen, vervoer van de aan af elektricien of een nachinist. reeds in aanmerking ik voor ongehuwden taande bon in en U ELING TE UTRECHT i;jaar iploma's een niet wordt ver- veloppe in de linker- lelden M2., 15 101e JAARGANG No. 23785 Voor God, Koningin en Vaderland CJitgave: N V Uit?. Mij Neerlandia, Directeur: E H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H, M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (4 lijnen). Postgiro 278841 MAANDAG 25 SEPTEMBER 1961 Abonnementsprijs f 7.per kwartaal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau voor de Ze=uwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Biibureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG. Nieuwstraat 41 telefoon ERKENNING O.-DUITSLAND Volgens functionarissen in Ndola zijn gisteren ruim 400 Europeanen voor het overgrote deel Belgen uit Katan ga gevlucht. Bijna 500 vluchtten boven dien in de afgelopen dagen naar Noord- Rhodesië. Belgische vluchtelingen in Ndola ver- lelden dat het in Elizabethstad rustig was, maar dat er hardnekkige geruch ten de ronde deden dat troepen van de centrale Kongolese regering op het punt stonden een invasie in Katanga te plegen. In Elizabethstad hadden zij echter geen aanwijzingen waargenomen dat de V.N.- troepen of de Katangezen de strijd zou den hervatten. Uit Elizabethstad wordt gemeld, dat hongerende Baloeba een ernstig gevaar voor de rust in de stad vormen. Gisteren weigerden zij het voedsel te eten dat hun door missionarissen was uitgereikt. Zij geloofden dat het vergiftigd was. Op Cuba zijn zaterdagochtend vroeg vijf Cubanen in het La Cabanafort voor het vuurpeloton gevallen, weinige uren nadat zij door het hof voor oorlogsmis daden waren schuldig bevonden „contra revolutionairen" in dienst van de Ver enigde Staten te zijn. Nog 64 beklaagden, onder wie een Brits onderdaan, werden veroordeeld tot gevangenisstraffen tot 30 jaar. Het was het grootste massaproces dit jaar tegen vermeende vijanden van de revolutie van Fidel Castro. Het pro ces was vrijdagochtend begonnen en duurde tot vrijdagnacht drie uub Zes man werden ter dood veroordeeld, maar een hof van appel zette de straf van een hunner om in 30 jaar gevangenisstraf. Gisteren zijn op Cuba twaalf personen gearresteerd. Zij worden er van be schuldigd plannen te hebben gesmeed om premie'- Fidel Castro te vermoorden. De arrestaties waren in drie provin cies verricht. Volgens een communiqué, uitgegeven door de minister van bin nenlandse zaken, stonden de arrestanten in dienst van de Amerikaanse Centrale Inlichtingendienst (CIA). DOOR V.S. Twee si or men zijn in hei weekeinde in Duitsland opgestoken. De eerste was een politieke storm naar aanleiding van uitla- lingen van een hoog geplaatste Amerikaan, volgens welke de V.S. het Ooslduitse regime zouden willen erkennen - een uit lating, die officieel onmiddellijk tegengesproken werd. En de tweede was eens te meer een storm van verontwaardiging in Berlijn, waar met machinegeweren en bajonetten gewapende Oostduitse politiemannen ongeveer 200 gezinnen uit huil woningen aan de sectorgrens verdreven. De hooggeplaatste Amerikaan, die de politieke storm deed ontstaan, was ge neraal Lucius Clay, Kennedy's persoon lijke vertegenwoordiger in West-Berlijn. Terwijl andere Berlijnse kranten met verontwaardiging reageerden op de ge wraakte opmerkingen die gistermorgen in Bonn reeds waren tegengesproken met de bevestiging dat de Amerikaanse politiek ten opzichte van Duitsland on gewijzigd zou blijven, verscheen de in Berlijn uitkomende „Telegraf" met de zwarte koppen: „Kennedy's Duitse po litiek aan het veranderen? Sensationeel A.P. (Associated Press) bericht Clay ontkent het." De publikatie van de onjuiste bericht geving over zijn opmerkingen hebben generaal Clay geschokt. Bij een privé- gesprek heeft hij opgemerkt, dat hij niet naar Berlijn was teruggekeerd om het Duitse volk te verkopen. „Onvermijdelijk.... Terwijl de storm in Duitsland nog lang niet geluwd was, verklaarde de demo cratische leider van de Amerikaanse senaat, Mike Mansfield, gisteravond, dat er over bepaalde kwesties inzake Berlijn kan worden onderhandeld en •dat de facto erkenning van het Oost duitse regime kan blaken onvermijde lijk te zijn. Mansfield die zijn verklaring baseert op „wat ik lees, niet op wat ik hoor", concludeerde, dat beperkte erkenning van Oost-Duitsland „op het ogenblik wordt overwogen." Hij vermeldde deze kwestie in een bespreking van verschil lende mogelijkheden in verband met eventuele onderhandelingen met de Sovjet-Unie. Kennelijk met het oog op eventuele verdere kreten van verontwaardiging in West-Duitsland omtrent zijn opmer kingen, wees hij erop dat de Westduit sers Oost-Duitsland reeds erkennen „ten bedrage van maar even 300 miljoen dollar per jaar", gezien de economische verdragen tussen beide staten. Gedwongen verhuizingen De verontwaardiging in Berlijn gold met machinegeweren en bajonetten ge wapende Oostduitse politiemannen. In de Oostberlijnse Bernauerstrasse verdre ven zij 200 gezinnen uit tien flatgebou wen. De straat is gelegen nabij de Frans-Russische sectorgrens. In Westberlijnse politiekringen wordt verondersteld dat de communisten van plan zijn ongeveer 800 gezin nen uit hun woningen (40 flatgebou wen) in de Bernauerstrasse te zet ten. De operatie van het ontruimen van wo ningen aan de sectorgrenzen begon woensdag aan de Harzerstrasse in de Amerikaanse sector, toen ongeveer 200 mensen gedwongen werden te verhui zen. Gisteren was de Bernauerstrasse aan de beurt. In beide straten staan de huizen in Oost-Berlijn, maar zijn de trottoirs en de straat zelf Westberlijns grondgebied. Volgens in Washington ontvangen be richten zijn de Oostduitse autoriteiten van plan de bewoners van alle grens gebieden te evacueren. Vopo's wierpen traangasbommen en rookbommen naar een menigte aan de westelijke zijde van de Bernauerstrasse. Dramatische vluchtpogingen Pogingen Oost-Berlijn te ontvluchten blijven aan de orde van de dag. Westberlijnse brandweerlieden zagen een bejaarde vrouw aan het raam van de tweede verdieping van een huis in Oost-Berlijn. Zij hielden een vangzeil ge reed om de vrouw op te vangen. Deze gooide eerst haar kat naar beneden en liet zich toen uit het raam zakken. Op dat ogenblik stormde een Oostberlijnse politieman haar kamer binnen en greep haar bij de polsen. Een jonge Westber- lijner klom tegen de gevel op en trok aan de enkels van de vrouw. De Oost- berlijner moest loslaten en de vrouw viel op het Westberlijnse plaveisel. Zij is naar een ziekenhuis vervoerd. Elders deed een twee-tons vrachtauto met negen Oostberlijners een poging de versperring van prikkeldraad en beton op een smalle brug over een kanaal tussen Oost- en West-Berlijn te rammen. De auto was niet zwaar genoeg om de hindernis volkomen te nemen en raakte er in vast. Vier van de inzittenden een echtpaar en zijn zoon en nog een vrouw slaagden er in de veilige wes telijke zijde van de brug te bereiken, maar op de andere vijf werd gevuurd door Vopo's en het vijftal werd gevangen genomen. Bij de instorting van een steiger nabij een viaduct op de „autostrada del sole", die tussen Rome en Florence wordt aan gelegd, zijn zeven arbeiders om het le ven gekomen. Drie anderen liepen letsel op. Een van de arbeiders wist ongedeerd te blijven doordat hij zich vastklampte aan een stuk van de steiger dat over eind bleef staan. Langs een stalen pijp ksvam hij later naar beneden. DE SCHEVENINGSE pier heeft zater dagmiddag de tweemiljoenste bezoeker ontvangen. Het was de heer W. Wagner uit Den Haag, een PTT-employé. DE VAR en België zullen de diplomatie ke betrekkingen waarschijnlijk spoedig hervatten. DE RANGEERDER A. Pols uit Utrecht is te Utrecht van een rangerende trein gegleden en gedood. Hij was 36 jaar en gehuwd. IN ALGERIJNSE steden zijn tijdens het weekend meer dan veertig bommen ont ploft. NASSER, president van de VAR, heeft aangedrongen op een onderzoek naar de °w\standigheden van de dood van Ham- toarskjoeld. Hij vindt, dat de „dubieuze omstandigheden, waaronder Hammars- Jjoeld om het leven gekomen is, de in druk wekken, dat misdaad in het spel 18''. tijdens manoeuvres in de buurt van de Franse marinebasis Toulon zijn twee onderzeeboten met elkaar in botsing ge komen. Beide wisten veilig de haven te hereiken. SUMMER WELLES, de voormalige Amerikaanse onderminister van buiten landse zaken onder Roosevelt, is giste ren in de ouderdom van 68 jaar te Ber- ttardsville in de staat New Jersey over leden. Hij was reeds enige tijd ernstig ziek. In een groot vluchtelingenkamp hij Elisabethstad verblijven naar schatting 30.000 mensen. Een Zweedse militair van een detachement van de V.N. staat met een pistoolmitrailleur in de aan slag bij Kasai-vrouwen, die in de rij staan voor voedsel. De Waalse socialisten hebben op een congres, dat het afgelopen weekeinde in Charleroi is gehou den, herziening van de Belgische grondwet en de invoering van een federatief stelsel in België geëist. In een resolutie, die gisteren eenstem mig op een besloten vergadering werd aangenomen, wordt gezegd, dat „de cen tralistische politiek van de Belgische re gering de diepe malaise en de economi sche verslechtering van Wallonië steeds meer doet toenemen dat aan Wallonië dringend het recht moet worden toege staan zelf de wegen van zijn economische en culturele ontplooiing in Belgisch ver band te bepalen. De voorzitter van de Belgische socia listische partij, Leo Collard, heeft in een rede tot de Waalse leden van zijn partij verklaard, dat „federalisme niet hetzelfde betekent als onafhankelijk". „Wij zijn geen onderontwikkeld volk," voegde hij hier aan toe. „Het is de eerste keer, dat de federalistische gedachte in een actieve fase treedt." Blijkbaar doelend op de aktie van de Luikse socialistische voorman Renard, die I ber in Namen." Van Vlaamse zijde is de niet op het congres aanwezig was, zei volgende maand een massa-betoging in Collard voorts: „Nooit te hebben geloofd Brussel aangekondigd ter verdediging dat men zijn opvatting door geweld kan van de Vlaamse rechten, doen aanvaarden" en ervan overtuigd te zijn dat „slechts overreding In een geest van verstandhouding en vriendschap kans op welslagen kan hebben". Het congres heeft een comité samen' gesteld, dat binnen een half jaar een ont werp voor een federaal statuut voor Bel gië dient uit te werken, dat na bespre king tussen Waalse en Vlaamse socialis ten onderwerp van onderhandelingen zal worden van de andere Belgische politie ke partijen. Inmiddels is aan de vooravond van het congres van de Waalse socialisten in de „Volksgazet" het orgaan van de Vlaamse socialisten verklaard, dat dit congres geen besluiten zou kunnen ne men, die de Belgische socialistische par tij als geheel zouden kunnen binden. „Dit kan alleen een nationaal congres van de gehele partij", aldus dit hoofdartikel. Het congres van de Waalse socialisten is de eerste grote manifestatie in België in het teken van de Vlaams-Waalse ver houdingen, waarover overigens de rege- ring-Lefèvre heeft toegezegd, voor het einde van het jaar voorstellen bij het parlement te zullen indienen. De volgen de week zal de „Waalse Volksbeweging' van stakingsleider Renard in Marcinelle een bijeenkomst houden, gevolgd door een tweedaags congres op 18 en 19 novem- De dichte mist die zaterdag boven Het Kanaal hing, was oorzaak van enkele aanvaringen. De ernstigste aanvaring was die tussen de 23.124 ton metende tanker British Aviator en het 8671 ton metende motorschip Crystal Jewel. De kapiteir. van de Crystal Jewel brak bei de benen bij de aanvaring. Zijn dochter kwam om het leven. Zij was beklemd geraakt op de brug. De Crystal Jewel moest op sleep genomen worden. Dertien bemanningsleden werden door een red dingboot overgenomen. Bij een andere botsing in de buurt van het eiland Guernsey, tussen het Britse motorschip Niceto de Larringaga en de Fanse tanker Sitala, sloeg tenminste één man over boord en verloor een ander bemanningslid 'n been. Het Britse schip was ernstig beschadigd onder de water lijn. Weersverwachting van het K.N.M.L J t '°t vanavond, opgemaakt gisteren- t avond 23.15 uur: t Overwegend droog weer met van het i Jasten uit opklaringen. Aanvankelijk J t nier en daar mist. Zwakke tot matige j t wind tussen west en noord. Lagere 4 temperaturen, vooral in het oosten t yau het land. i Verwachting van het Belgisch weer- Kunaig instituut: 4 J Avakke wind uit het westen. Plaat- J t -eiijk mist 's morgens. Maximum- vmPeraturen van 18-22 graden. vandaag: zon onder 18.33 uur, maan 4 J °P 18.24 uur. 1 JIor«e,nJ zon °P 6-31 uur, maan on- J der 8.45 uur. J Het proces tegen twee Amerikanen, een Nederlanders (de heer Pierrot) en een Engelsman, die worden beschuldigd van pogingen vrouwen uit Oost-Berlijn te smokkelen, begint vandaag in Oost- Berlijn, zo is door het Oostduitse minis terie van justitie meegedeeld. De pers zal waarschijnlijk alleen het voorlezen van het vonnis kunnen bijwonen. Naar een woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Den Haag desgevraagd mededeelde, is op het verzoek van Nederland, consulaire bij stand te mogen verlenen aan de gearres teerde Nederlandse burger, door de Sovjet-autoriteiten gereageerd met de mededeling, dat de Sovjet-wetten han gende het vooronderzoek een bezoek van consulaire ambtenaren niet toestaan. Bij zes vliegongelukken in het afgelopen weekeinde hebben min stens 38 personen de dood ge vonden. Het ergste ongeluk ge beurde bij Ankara, waar 28 per sonen de dood vonden. Bijzonder goed liep een ongeluk bij Boston af. Een Boeing 707 van de Ame rican Airlines kwam daar gis teren n.l. na een mislukte landing op bet vliegveld Logan (bij Bos ton) in de Withrop Baai terecht, maar alle 71 inzittenden konden in veiligheid worden gebracht. Ongeveer 25 particuliere boten van een nabijgelegen jachtclubhuis spoed den zich naar de plaats waar het vlieg tuig, nog drijvende, was terechtgeko men en pikten de passagiers op die via deuren en ramen op de vleugels waren geklommen. Het reusachtige straalvliegtuig was van San Francisco op weg naar Chi cago. Bij de landing op Logan schoot het toestel over de landingsbaan heen en kwam in de haven van Boston te recht. Het vliegveld was op dat tijdstip omhuld door een dikke mist. Het onderste deel van de machine lag onder water. De passagiers wisten zich via de deuren en vier nooduitgan gen in veiligheid te brengen en wacht ten op de vleugels van het vliegtuig op de kleine armada pleziervaartuigen die zich van de Pleasant Park Yacht Club op weg hadden begeven naar de plaats van het ongeluk. De reddingsactie was binnen een uur na het ongeluk voltooid. Ramp bij Ankara Minder gelukkig liep het af met een tweemotorige in Nederland gebouwde Turkse Fokker Friendship. Op zeven kilometer van de Turkse hoofdstad Ankara stortte het toestel za terdagavond neer. Slechts één man een Turkse passagier van de 29 in zittenden heeft het ongeluk overleefd. De vier bemanningsleden waren Tur ken. Er waren tien Duitsers aan boord. Het wrak van het toestel werd pas zondagochtend gevonden. De gehele nacht had men vergeefs gezocht. Ooggetuigen hebben gezegd, dat het vliegtuig al in brand stond voordat het neerstortte. Het was onderweg van Cyprus naar Ankara en had een tussenlanding te Adana gemaakt. Bij Ankara was het weer bijzonder slecht. Tijdens demonstratie Een transportvliegtuig van het Ame- kaanse leger 'n C 123 Flying Boxcar, dat met een parachute-ploeg van Fort Bragg en enkele journalisten was opgestegen in het kader van een luchtvaartshow, op het vliegveld New Hanover bij Wil mington, is gistermiddag neergestort. Volgens een ooggetuige steeg het vlieg tuig tot ongeveer 20 a 30 meter hoogte terwijl naar schatting 100.000 toeschou wers op het vliegveld aanwezig waren. Het stortte neer, brak in tweeën en vloog in brand. Er waren 19 inzitten den, van wie er minstens één om het leven is gekomen. Het was te midder nacht nog niet bekend, of er meer do den te betreuren waren, noch of er ge wonden waren. Ongelukken elders Bij drie ongelukken van kleiere om vang vielen negen doden te betreuren. In de Atlantische Oceaan, ten westen van de Bermuda-eilanden, stortte een anti-onderzeeboot patrouillevliegtuig neer. Zeven van de tien bemannings leden kwamen daarbij om het leven. Volgens de overlevenden kwam een van de motoren van het toestel tot stilstand terwijl het deelnam aan een vlootoefening. Het toestel stortte in hoge zee neer. Voorts is gisteren een licht, eenmo' torig vliegtuig neergestort in het Cal- donazzo meer nabij Trento. De piloot en de enige passagier aan boord van het vliegtuigje kwamen om het leven: En tenslotte is een tweemotorig vlieg tuig van de Royal Air Force voor de kust van Groenland in zee gestort. Vier inzittenden werden opgepikt door een vissersboot. Of er nog meer mensen aan boord waren ,is niet bekend. Het toestel was op weg van Goose Bay naar Groenland. INENVERINGBED het beste bed ooit gemaakt SCHUIMRUBBERBED met versterkte middensector J fabrieken Zevenbergen i (Van onze verslaggever) Martien Starreveld uit Drunen, 28 jaar oud, snijder bij een leder- warenfabriek is de gelukkige ge worden van De Efteling, de zeven miljoenste bezoeker van het Kaats- heuvelse natuurpark, in de tien jaar dat het bestaat. Zondagmiddag tussen een en twee uur het Grote Tijdstip was intussen al uit gelekt, stapte hij er binnen, samen met zijn verloofde, Riet Klomp, 25 jaar, uit Drunen en haar zusje. Voor hem had al die tyd dus de glan zende DAF staan lonken in de kiosk van het natuurpark. Voor hem en niet voor een van de velen, die op het grote uur voor de ingang van De Efteling ston den te dringen, naar binnen gingen, weer naar buiten stapten en een nieuw kaart je kochten. Twee harmonieën, St. Jan en Apollo stonden klaar met pittige marsmuziek. Stichtingsbestuur, fotografen en journa listen stonden bij de poort de gelukkige op te wachten. ,We hebben al geruime tijd naar de ze venmiljoenste uitgezien", zei burgemees ter mr. R. van der Heyden tot de ver baasde Starreveld. „We hebben er zelfs aan getwijfeld of hij dit seizoen nog ko men zou. Maar we hebben het weer wel mee gehad." Voordat het grote geschenk een j kleinigheidje zei de burgemeester aan de gelukkige werd uitgereikt, ontving hij uit handen van de voorzitter van de Kaatsheuvelse VVV de heer J. Tuerlings een gong. En namens de Langstraatse schoenfabrikanten bood de heer Vloe-|5 mans natuurlijk het produkt van de schoenindustrie aan, vergezeld van een welgevulde fruitmand. Daarna tenslotte de DAF. „We zijn met de fiets van Drunen ge komen" vertelde de gelukkige Martien. „Ik heb overigens wel een rijbewijs maar ik geloof niet, dat mijn huidige positie me toestaat een auto te rijden. Dat kan nog komen. Ik studeer namelijk voor be drijfsleider." Het was de eerste keer dat Martien j' Op de foto de gelukkige zevenmil- joenste met zijn verloofde en het zusje van zijn verloofde. Links burgemeester R. van der Heyden ...en rechts: de prijseen DAF. Starreveld in De Efteling kwam. En met veel zin was hij niet gegaan, maar zijn verloofde had erom gevraag. „Je kunt doen wat je wilt, had ze gezegd, „maar vanmiddag gaan we". Met de harmonieën voorop ging het in open landauers door het park naar het restaurant waar een ontvangst met ere- wijn en een heerlijk koud buffet wachtte. (Advertenties) Verkrijgbaar bij de vakman bus voor 4 a 5 behandelingen 5.90 Vraag alles wat u weten wilt aan uw Renault-dealer! DAUPHINE CADEAU F.5.250.. voor de heer J.l.STRUYK, Ruisdaelstraat 47 Arnhem F.500.. VERDUND Bovengenoemde winnaars werden reeds persoonlijk geïnformeerd Vöor Uw levensverzekering U heeft rotsvaste zekerheid U betaalt lage premies L deelt mee in de winst HOOFDKANTOOR OUDENOORD TO UTRECHT 1

de Stem | 1961 | | pagina 1