SPION Politieman sneuvelt bij vuurgevecht in N.-Guinea BALOEBA-OPROEP IN ELIZ ABETHST AD De rokde liefde en de rechter Amsterdam werkt aan zijn IJ-tunnel TOCH HETZELFDE MERK Rood China, Tibet, Cuba en Hongarije op de agenda Dreigende impasse rond Hammarskjoelds opvolging Spectaculaire vluchtpoging mislukte Afkeuring van kernproeven Raadslid uit Bussum zoek OAS WEER VOOR T.Y. ALGIERS Brander brandde ZAL BETTINA WEER ALS FOTOMODEL GAAN OPTREDEN? DAGBLAD VOOR ZEELAND Carlo Galieffi overleden Infiltranten door bevolking ontdekt Oostelijke wind Doden onder blanken en Katanganen Tweede piratenuitzending Stil alarm m Amsterdam Opgebrachte sleper in Djakarta 101e JAARGANG No. 23734 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J J. M. Mes, mr. H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren L. J. v, 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tfl. 22341 (4 lijnen). Postgiro 278841 Tem ZATERDAG 23 SEPT. 1961 Abonnementsprijs f 7.per kwartaal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. f 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor Ho 7,°^uwse Eilarden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 237/ (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) LANGDURIG GEVECHT IN V.N. INGELUID De 29-jarige Evert Reydon, afkom stig uit Amsterdam, is een van de twee Nederlandse toeristendie op 20 avgustus jl. in Oezjgorod in Rusland zijn gearresteerd op beschuldiging van Spionage voor de Navo". Algerijnen roofden gevangenisauto Tijdens een transport van een ge vangenis buiten Algiers naar het centrum van de stad hebben ne gen Algerijnse nationalisten een vluchtpoging gedaan. Een werd door de Franse politie doodge schoten, de acht anderen werden gewond. De negen Algerijnen werden in een ge- vangeniswagen van El Oued, een ge vangenis buiten de stad, naar het Mai- son Carrée vervoerd voor tandartsbe zoek. Enkele minuten na het vertrek sloegen zij hun bewaker neer. Een van hen trok diens uniform aan, kroop naar de cabine, overmeesterde de chauffeur en nam het stuur over. Vol gas gevend reed hij weg. De bemanning van een radiowagen van de politie, geïntrigeerd door de grote snelheid van de gevangeniswagen zet te een achtervolging in. Een der ge vangenen nam het wapen van de bewa ker en loste een schot. De agenten doorzeefden de auto met kogels. De banden klapten, de gevangene die ach ter het stuur zat, werd gedood en de wagen reed tegen een muur. De acht Algerijnen gaven zich over zonder ver zet te bieden. Gisteren is in feite de grote strijd om Hammarskjoelds opvolging in de Verenigde Naties begonnen. Rusk, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft nadrukkelijk de eis gesteld, dat er zeer spoedig een nieuwe secretaris-generaal (ad interim) wordt aangewe zen omdat het gevaar dreigt, dat de Volkerenorganisatie in haar werk belemmerd wordt. U'\) zei pertinent tegen het Russische voorstel tot vorming van een driemanschap te zijn. Van hun kant houden de communisten in de V.N. het daar echter op. Zelfs voor een tijdelijke waarneming van Hammarskjoelds post willen zij geen éénhoofdige leiding aanvaarden. de vredesoproep uit Belgardo aan Tito en Nasser gezonden. Gisteren werd de inhoud daarvan bekendgemaakt. Kroestjev zegt dat „het Russische volk nu eenmaal niet lijdelijk kan toezien hoe de regerin gen der westelijke mogendheden op allerlei manieren hun militaire voor bereidingen opvoeren". Daardoor al leen, aldus de premier, werd Rusland gedwongen „bepaalde maatregelen te nemen ter versterking van de vei ligheid van het land". In dezelfde brief heeft Kroestjev be toogd bereid te zijn te onderhandelen en hij gelooft zelfs, mèt de conferentie van Belgrado, dat een gesprek tussen de Sovjet-Unie en de V.S. een belangrijke invloed kan hebben. Het Amerikaanse standpunt werd gis teren gesteund door de Japanse afgevaar digde. Het is duidelijk geworden dat er om deze kwestie tot het bittere einde zal moeten worden gevochten. Want het gesprek dat Rusk en Gro- myko gehad hebben, zo is gisteren ge bleken. leverde op dit punt geen enkel resultaat op. De Rus bleef bij de eis in zake een „troïka". Namens het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse za ken werd gezegd dat Rusk nu niet opti mistisch meer was, noch echter pessi mistisch. Overigens is wel duidelijk dat hij een spijkerharde en vastbesloten Gro- myko tegenover zich heeft aangetroffen. Op de agenda voor de V.N. staat nu definitief de kwestie van rood China's toelating. De uitslag van de debatten en de stemming wordt met belangstelling tegemoet gezien. Onder de westelijke lan den zijn er die op praktische gronden voor Pekings toelating geporteerd zijn, Ook Cuba, Hongarije en Tibet staan op de agenda. Over het punt Hongarije zei Zorin geërgerd dat hij er tegen was „fictieve kwesties" op de agenda te plaatsen. De Ameri kaanse agressie jegens Cuba was van zelfsprekend het tegendeel van fic tief Ook is er in de V.N. over de Russische kernproeven gesproken. De Japanse af gevaardigde keurde de hervatting in felle woorden af. (Gisteren werd de 15e Russische proef sinds de hervatting ge nomen). Over deze kwestie zullen de Russen nog wel wat meer horen. Volgens de Amerikaanse voorlichtingsdienst was de reactie in de gehele wereld op de nieu we proevenreeks sterker en heviger dan toen Rusland Hongarije binnenviel en er de opstand neersloeg. Dit zal ook uit de debatten in de V.N. wel blijken. „Noodgedwongen Een poging tot rechtvaardiging van de hervatting der kernproeven zit listig verborgen in Kroéstjevs antwoord aan de neutralen die in Belgrado geconfe reerd hebben. Zoals bekend had de Sov-'i j i -i jetpremier eergisteren een antwoord 0p>^mcleren acHteriaat. Ander geluid Een heel wat minder zoet-gevooisde boodschap kregen gisteren de Oostduit- se arbeiders van Kroestjev. Daarin werd gezegd dat er in ieder geval een afzon derlijk vredesverdrag zou komen en dat dit het einde van de westelijke rechten in West-Berlijn betekent. Kroestjev voeg de daai meteen aan toe dat „een oorlog om Berlijn onvermijdelijk een atomische wereldcatastrofe zou betekenen". Hij verwierp het voorstel om door mid dei van vrije verkiezingen de kwestie van Duitslands hereniging op te lossen. Burgemeester Willy Brandt heeft gisteren gezegd dat hij er niets voor voelt de V.N.-zetel naar West-Ber- lijn over te laten hevelen, zoals Kroestjev onlangs heeft voorgesteld. De Westduitse ambassadeur in Wash ington zei daarover: er zou over te praten zijn, wanneer de Russische en Oostduitse strijdkrachten uit Oost- Berlijn teruggetrokken waren. Incidenten In Berlijn is het, op de gebruikelijke incidentjes na, rustig. Twee Amerikaan se soldaten zijn door Vopo's aangehou den en zes uur lang ondervraagd. Een formeel protest was nodig om de man nen vrij te krijgen. De evacuatie van Oostberlijners, die aan de sectorgrens wonen, gaat intus sen steeds door. De grenzen worden, na de muur en het prikkeldraad, nu nog door een brede greppel „beveiligd". Toch slagen er nog mensen in naar West-Berlijn te komen. Gisteren ge beurde dat zelfs met behulp van West- berlijnse politiemannen. Toen een Vopo namelijk schoot op een vrouw die zich uit een raam liet zakken, gooiden poli tiemannen uit West-Berlijn traanbom- men. Toen kon de vrouw, en na haar het hele gezin, veilig vluchten. Binnenkort zal de Nederlander Pierrot, die in Oost-Berlijn is aangehouden, te rechtstaan. Men verwacht dat zijn straf licht zal zijn en dat hij meteen of zeer spoedig daarna zal vrijkomen. De bekende Italiaanse bariton Carlo Galieffi, die zeventien seizoenen achter elkaar in de „Scala" van Milaan is op getreden, onder meer onder de befaam de dirigent Arturo Toscanini, is gisteren in een Romeins ziekenhuis overleden. Carlo Galieffi bereikte de leetijd van 76 jaar. Hij zong ook in bekende opera's in het buitenland, onder meer in het „Teat.ro Colon" te Buenos Aires, in de „Reale" van Madrid cn in de „Metro politar" van New York. Bij een treffen tussen een politie- brigade in Nieuw-Guinea en een groep Indonesische infiltranten is een politieman gedood. Het is de 48-jarige Europese hoofdagent W. E. Carli, die getrouwd is en drie DE OVERBRENGING van het stoffelijk overschot van Dag Hammarskjoeld uit Rhodesië naar Zweden is in verband het onderzoek naar de toedracht van het vliegongeluk tot de volgende week uitgesteld. EEN VISSERSBOOT uit de Bretonse ha venplaats Billiere is thuisgekomen met een zeeschildpad, die 2,50 meter lang is en 800 kilo weegt. Het kostte de drie op varenden drie uur om het dier aan boord le Krijgen. oginga ODINGA, vice-voorzitter van Kenia se Afrikaanse Nationale Unie, ls gisteren in Nairobi neergestoken door lid van zijn oppositiepartij. Hij is niet ernstig gewond. IN ALGIERS zijn vijftien plastiekladin- Sen ontploft, als antwoord op de oproep van het geheime leger, de O.A.S., een se- !|e demonstraties te organiseren t.b v. een Frans Algerië. Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteren- 1 avond 23.15 uur: Droog weer met overdrijvende wol- kcnvelden vooral in het noordoosten ya».Zwakke tot matige oos- telijkp wind. Weinig verandering in temperatuur. j Verwachting van het Belgisch weer- Kunaig instituut: Vrij warm en nevelig weer. Tempe- J van 20 tot 25 graden. Ver- vachtmg voor zondag tot maandag: bew°lkt. Zuidelijke tot zuid- oostelijke wind. ailitLa««v'zon onder 18.38 uur, maan °P 18.28 uur. ?»<V^en: zon °P 6-28 uur, zon onder us.óo uur: maan onder 6.03 uur, XJaan °P 18-5? uur S. zon 6.30 uur, maan on- Qer 7.25 uur. Gisteren is zijn stoffelijk overschot in Sorong onder zeer grote belangstelling ter aarde besteld. Verlaten kamp De infiltranten waren enige dagen ge leden gesignaleerd in de buurt van So rong. Enkelen van de groep waren al ge arresteerd. De melding dat er twee mo torprauwen naar Nieuw-Guinea op weg waren, die zich in de richting van So rong schenen te bewegen, kwam van de bevolking van enkele tot Nieuw-Guinea behorende eilanden. Direct daarop werd een patrouille naar het gebied gestuurd. Men trof er, op slechts negen km van een nieuwe stadswijk en van de bestuurspost, twee inderhaast verlaten kampementen aan. De infiltranten hadden er sabotage- hulpmiddelen en munitie achtergela ten. Spoedig daarop werd contact gemaakt met de infiltranten. Er ontstond een vuur gevecht waarbij de hoofdagent Carli om het leven kwam. Volgens het gouvernement werkt de papoeabevolking uitstekend mee aan de opsporing van de nog voortvluchtige In donesiërs. Zeven van hen zijn intussen gepakt. Een daarvan is bij het treffen met de politie gewond. Onrust In Sorong is onder de Indonesische be woners die van plan zijn er te blijven, enige onrust ontstaan door pamfletten van een „Papoea-comité' waarin gedreigd wordt dat de Indonesiërs die niet van de komende laatste gelegenheid om naar In donesië te worden vervoerd, gebruik ma ken, verwijderd zullen worden. Intussen wordt in Djakarta het diplo matiek offensief inzake Nieuw-Guinea fors voortgezet. Volgens Soebandrio „is de overdracht aan Indonesië reeds ze ker". Elizabethstad, de hoofdstad van Katanga, is gisteren opgeschrikt door een bende gillende en tieren de Baloeba, die de stad inrenden en die in huizen en winkels bin nendrongen om er voedsel te be machtigen. De politie van Tsjombe voerde een charge uit en wist de stamleden wel te rug te jagen naar het grote vluchtelin genkamp voor de Baloeba buiten de stad, maar de gevolgen waren intussen ernstig. Twee blanken werden tijdens de on lusten vermoord en ook zouden de Ba loeba een blank meisje hebben ont voerd. Volgens Tsjombe, die aan de kwestie een persconferentie wijdde, vielen de Baloeba evenzeer Katanga nen aan. Hij beschuldigde de om eten gillende stamleden van afschuwelijke wreedheden, jegens Katanganen be gaan. Sluipschutters De werkzaamheden aan de bouw van Amsterdams IJ-tunnel zijn hervat; op een aangeplempt terrein in het Oos terdok liggen grote stapels stalen dam- wand-stukken gereed voor het komen de werk in de bouwput. De blanken die in de buurt van het aan de rand van de stad gelegen vluch- ÏN HET GOOI heeft gisterenmorgen in dichte mist een kettingbotsing plaatsge had. waarbij twaalf auto's min of meer ernstige schade opliepen, 152 RUSSISCHE treilers verrichten bin nen of bij de Amerikaanse noordelijke territoriale wateren waarnemingen en peilingen. Contrasten op de Franfurter Auto salon: slechts enkele tientallen jaren liggen er tussen de „T"-Ford links ,Tin Lizzy" en de nieuwe „Taunus" rechts. Alles is veranderd, uiterlijk, comfort, snelheid ende prijs. Sinds enige dagen zoekt men in Bus sum naar de verblijfplaats van het raadslid van de prot.-chr. fractie, de heer J. F. Jaanus. Hij is dinsdag met zijn auto spoorloos verdwenen. Het was reeds opgevallen in de raads vergadering van woensdagavond dat de heer Jaanus niet aanwezig was en ook geen kennisgeving van zijn afwezigheid had gegeven. De familie is niet van zijn verblijfplaats op de hoogte. De heer Jaanus werkt bij een bank in Bussum. Gelet op de vreemde verdwijning zal men daar een onderzoek instellen. De rechts-extremistische organisatie O.A.S. heeft zich gisterenavond voor de tweede achtereenvolgende maal meester gemaakt van de radiozender van de te levisie van Algiers. De omroeper herinnerde aan de don derdagavond uitgezonden oproep, vrij dagavond en maandagavond te betogen voor een „Frans Algerië". Hij eindigde met de woorden: „Houdt moed, de over winning is nabij". Na de oproep te demonstreren richtte de ,,Stem van de O.A.S." zich in het Arabisch tot wat de omroeper noemde „onze mohammedaanse broeders". De Arabier, die gedurende vijf minu ten een oproep aan de Algerijnse bevol king voorlas, werd aangeduid als „een moslem die zich bij de O.A.S. heeft aan gesloten". Daarna werd de Marseillaise gespeeld en de toespraak die Salan don derdagavond hield herhaald. ..De dag zal komen dat het Franse volk. verenigd van Duinkerken tot Ta- manrasset (het uiterste zuiden van Al gerië) zijn levensvreugde zal hervinden. Lang leve het Franse en broederlijke Al gerië", zo besloot de omroeper. Ongeveer op hetzelfde tijdstip begon nen Europeanen op hun balkons een pot ten- en pannenconcert op het ritme van „Algérie Frangaise", drie korte en twee lange slagen. Automobilisten claxonneer den en dimden hun lichten op deze maat. telingenkamp wonen, hebben in allerijl hun huizen verlaten, terecht bevreesd voor nieuwe gruwelen. In het kamp zitten dertigduizend Ba loeba, die in erbarmelijke omstandighe den verkeren. Het is wel zeker, dat zij gedoemd zijn honger te lijden. Als commentaar op Tsjombes medede ling, dat de in hongeroproer uitgebar sten Baloeba ook &atanganen aanvielen, heeft een Zweedse VN-functionaris ge zegd, dat groepjes Katangaanse sluip schutters in het kamp regelmatig men sen neerschieten. Het hongeroproer kan dus tegelijkertijd een woede-uitbarsting en een wraakoefening geweest zijn. Men was bang, dat zich later opnieuw onlus ten zouden voordoen. Toen enkele westerse journalisten i beerden het kamp binnen te komen wer den zij door de Baloeba zo vijandelijk op slagen onthaald, dat ze ijlings maak ten dat zij wegkwamen. Tsjombe heeft intussen laten weten dat hij de Ier O'Brien niet meer zal aankij ken. Alleen met andere VN-mensen wil hij praten. Overigens deed hij ook uit latingen die kunnen betekenen, dat het bestand wel eens van korte duur zou kunnen zijn. De Kongolese regering in Leopoldstad heeft gezegd dat zij haar toevlucht tot „eigen middelen" zal zoeken om een einde te maken aan de afscheiding van Katanga. Deze nauwelijks bedekte zinspeling op geweld ging gepaard met een oproep van generaal Moboetoe tot de Katanganen om zich niet langer door „vreemdelin gen" te laten gehoorzamen. ..Laten we gezamenlijk de orde herstellen", a^dus de generaal. De Amsterdamse politie gaat een voor ons land nieuw waarschuwingssysteem in de praktijk brengen, de z.g. „stille alarmering". Dit met transistors uitge- ruse beveiligingssysteem, dat via norma le telefoonlijnen werkt, en in een minder geperfectioneerde vorm reeds lang in het buitenland wordt toegepast, zal in voorlopig tien belangrijke Amsterdamse gebouwen worden geïnstalleerd. Het grootste voordeel er van ls Ay t üp inbre ker van de alarmering n/ets^'rïfi^rkt. Dc 'gewone alarmtoestellen maken veelal een hels kabaal en het nadeel daarvan dat niet alleen de buurt, maar ook de inbrekers schrikt, waardoor de politie meestal achter het net vist. Het nieuwe systeem zal de politie in Amsterdam in staat stellen rechtstreeks een volledige controle uit te oefenen cn effectieve acties voor te bereiden zonder dat een inbreker er iets van merkt. In de meldingskamer op het hoofdbureau van politie gaat een lamp branden en dan worden onmiddellijk politiemannen naar het gebouw gedirigeerd. Een blauwe rok prijkte gisteren op ac groene tafel van de politie rechter in Rotterdam. „Dat is al de tweede damesrok waarover ik me vandaag buig", zei mr. Heynsius. „Maar ik vind deze beschadiging niet zo ernstig hoor. Je kunt 'm best in de week nog es een keertje aan. Niet op zondag na tuurlijk. En niet bij je militair ,,Oh, dat is al weer uit", zei de 18- jarige Sijtje van P., die de spil van het zaakje vormde. Want behalve de militair had ook de verdachte, de 24- jarige brander S. B. uit Krimpen, naar haar hand gedongen. Om precies te zijn: hij was de voorganger van de militair. En „zijn bloed was gaan ko ken", toen hij Sijtje met hem zag wan delen. Hij had haar met een stok ge slagen en bleekwater over haar rok gegooid. ,,Ja, zo krijg je haar nooit terug". was het commentaar van de politie rechter. „Je had rozegeur naar haar rok moeten gooien" „Zijn er geen andere aardige meis jes?", vroeg mr. Heynsius aan de jon geman. Deze zweeg somber. Sinds Sijtje in april de verbindingen verbroken had, was hij haar onophou delijk lastig gevallen. De „beterschap" die hij beloofde na een waarschuwing van de plaatselijke adjudant van po litie. bracht ook geen genezing van zijn ongelukkige liefde. „Vervelend hè?", zei dè politierech ter tegen het meisje. „Die rok vind ik niet zo erg, maar hij mag het niet doen". Toen Sytje f 15.- schadevergoeding vroeg, was dc wedervraag van mr. Heynsius, wat de rok gekost had. „Vijf guldenantiooordde Sijtje ,,Nou?", riep de politierechter ver baasd. „Ja, aan de lap", verduidelijkte de jeugdige schone verongelijkt. „Maar je hebt 'm zelf gemaakt „Nee, nee, daar begin ik niet aan hoor Van de eis van de officier van jus titie: f 10,- boete of twee dagen en veertien dagen voorwaardelijk maakte de politierechter f 50.- of tien dagen, omdat de jongeman nog in een proef tijd „liep" van een voorwaardelijke straf wegens mishandeling. „En Sijtje kan de rok meenemen. Volgende zaak, deurwaarder De zeesleepboot „Noord-Holland" van N.V. Bureau Wijsmuller te IJmuiden, is opgebracht naar Djakarta. Het schip was, zoals bekend, door de Indonesische marine op 1 september tijdens de hulp verlening aan het Griekse stoomschip „Georgios Tsavliris" aangehouden ter hoogte van Singapore in de Indonesische territoriale wateren en werd daarna vastgehouden te Pulu Sambu in de Riouw-archipel. MARION DAVIES, een 64-jarige ster van de stomme films en de begintijd van de sprekende film. is zeer ernstig ziek. Dokters hebben geen hoop meer. (Advertenties) In gedachten verzonken steekt Bettina de straat over. Haar leven is zo geheel veranderd. Hoe zal haar toekomst worden? Pas als ze de knersende remmen hoort realiseert ze zich wat er gebeurd is. En dan weet ze niets meer! In het ziekenhuis wordt ze wak ker. Nu is haar wereld helemaal in elkaar gestort. Voor haar is het leven zinloos geworden. Over en kele Jaren is iedereen Bettina vergeten de vrouw, die tot de beroemdste modellen van haar Uid behoorde. LIBELLE brengt u dit unieke ver haal over Bettina Margraaf in grote opmaak in haar serie „Spoedopname". Zorg dat u het leest. Gun uzelf Libelle en reser veer nu uw boeiende lectuur voor de naderende winter. Abonneer u rechtstreeks op Libelle, N'assauplein 7, Haarlem.

de Stem | 1961 | | pagina 1