ird Katanga en Y.N. staken de strijd Koninklijk paar bezocht De Gaulle Grensbewoners in Oost- Berlijn uit huis gehaald en „geëvacueerd De Gaulle doet afstand van speciale volmacht PELGRIMS AAN DOOD ONTSNAPT Gezamenlijke verklaring ontwapening Monument voor joodse slachtoffers Nu reeds noodrantsoenen gaan vormenwil regering PTT boekte hoge winst Stoffelijk overschot Dag Hammarskjoeld naar Stockholm Indonesische infiltranten in N.-Guinea 12 DAGBLAD VOOR ZEELAND ACHT PUNTEN VLUCHTWEG VASTBESLOTEN NIEUWE WET Minder warm jïSiS* la,er uit Bestand werd vannacht van kracht Eindhoven eert heldhaftige piloot „Moord" Slim voorzitter Y.N:.. èn opvolger Hammarskjoeld Hoofdcommissaris van politie in Algiers gedood Parlement drong er steeds sterker op aan Dubbeltje extra soldij bij wijze van kledinggeld ESTHER BEUKT KUST V.S. Nieuwe aanval van Castro tegen kerk Let op de winkels met dit raambiljet. itig ge- i I itoffeerd 7 eus. GROTESTRAAT 299, •straal b/Ti Vrijthof, Jrotestraat 33, 101e JAARGANG No. 23782 Uitgave: N V Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr dr A. J J. M. Mes, mr. H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren L. J. v 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Til. 22341 (4 lijnen). Postgiro 278841 Voor GodKoningin en Vaderland I DONDERDAG 21 SEPT. 1931 Abonnementsprijs f 7.per kwartaal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. f 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Burep' 'iiarHon- goes. Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zpeuwsoh Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Biibureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG. Nieuwstraat 41 telef n RUSLAND EN V.S.: ZO MOET HET 1 yy Gisteren is in New York een gezamenlijke Amerikaans-Russische verklaring over ontwapening gepubliceerd, die men in kringen van de V.N. beschouwt als een belangrijke stap in de richting van onderhan delingen tussen oost en west. De verklaring bevat acht beginselpunten. waarvan men dus bij het openen van besprekingen dient uit te gaan. Er is evenwel nog geen overeenstemming bereikt over de samenstelling van de ontwapenings commissie. Daarin zullen de V.N., in hun gisteren definitief aangevan gen algemene zitting, moeten voorzien. uit dan de fraaie volzinnen van de ge De acht punten geven een vrij alge mene opsomming van wat de ontwape ning dient in te houden. Ze dient ten eerste volledig te zijn en moet gepaard gaan met betrouwbare regelen voor het uit de wereld helpen van geschillen tus sen de naties. Er zouden slechts niet- nucleaire wapens mogen overblijven voor binnenlandse beveiliging en dergelijke doeleinden. Er moeten, wil ontwapening zin hebben, ook voorzieningen komen voor het afdanken van de strijdkrachten, opheffing van bases, staken van wapen- produktie, vernietiging van kern-, bacte riologische en chemische wapenen enz. Ook wordt het principe van een doel treffende internationale controle gesteld en naarmate de ontwapening voort schrijdt, zullen er maatregelen ter be vordering van de vrede genomen moe ten worden. Alles bijeen dus nogal een aanzienlijke kluif voor de commissie die er straks over mag gaan praten.. In Berlijn ziet de toestand er voorals nog heel wat minder verzoeningsgezind zamerilijke verklaring. Wat al geruime tyd werd ver wacht, is gisteren gebeurd: de Oost- duitse autoriteiten hebben tientallen gezinnen die in straten langs de sec torgrens wonen, en masse in staats- verhuiswagens geladen, mèt hun hele inboedel, en naar elders overge bracht. Gisterenmorgen verschenen de auto's plotseling in de straten en gezinnen die niet helemaal betrouwbaar waren ge acht, moesten worden geëvacueerd. In de straten die op deze wijze werden aan gepakt, zijn in de laatste weken herhaal delijk mensen via touwladders, of sprin gend, uit hun oostelijke ramen naar de westelijke begane grond gevlucht. Tot gisteren vlak voor de evacuatie nog. Men neemt aan dat het regime Ul- bricht overal langs de grenzen van zijn prikkeldraadrijk dergelijke maatregelen neemt of in voorbereiding heeft. Generaal Clay, Kennedy's speciale af gezant, heeft gisteren een tocht langs de barricades gemaakt. Spaak, die gisteren van zijn reis naar Moskou in Brussel terugkeerde, zei dat zijn besprekingen met Kroestjev „inte ressant, veelomvattend, oprecht en nut tig" waren geweest. Hij was ervan over tuigd dat er stof tot onderhandelen is. Overigens was Kroestjev op sommige punten wel vastbesloten, aldus Spaak. Kroestjev heeft gisteren de paus ge prezen om „zijn gerond verstand" toen hij de regeringen waarschuwde voor een algemene ramp. Maar hy voegde cr aan toe sterk te betwijfe len dat „katholieke leiders als Ken nedy en Adenauer naar de waarschu wing van de paus zullen luisteren". In Oost-Duitsland is gisteren een wets ontwerp aangenomen dat Ulbricht de be voegdheid geeft „zo nodig" de staat van verdediging af te kondigen. Dat houdt algemene mobilisatie van de bevolking in. H:j mag daarna dan ook regeren zon der zich aan de grondwet te moeten houden. Het Westduitse kabinet heeft gisteren besloten om de 30.000 manschappen die deze maand zouden afzwaaien nog voor 90 dagen in dienst te houden. Daarmee hebben de soldaten trouwens al enige tijd ernstig rekening moeten houden. In Engeland heeft de oppositieleider Gaitskell een verzoek tot MacMillan ge richt om een spoedzitting van het La gerhuis te wijden aan de internationale toestand. De premier overweegt dit ver zoek. In de ruines van de voormalige Hol- \andse Schouwburg in Amsterdam, loelfce worden omgebouwd tot een joods nationaal monument, is de py loonwelke, met als basis een grote Davidsster, opgericht op de plaats van het voormalig toneel, nu voltooid. Deze pyloon, met een hoogte van on geveer 15 meter en een gewicht van 21 ton is opgetrokken uit beton, dat is bekleed met natuursteen. Vermoe delijk reeds volgens jaar mei zal dit monument het middelpunt zijn van de herdenking van de joodse slacht offers van het nazi-regime in Neder land. DE HOGE RAAD zal op 17 oktober in openbare zitting het verzoek behande len van de Haagse tandarts A. Mertens om herziening van het door hem reeds z° lang bestreden arrest van het ge rechtshof in Den Haag van 1921, waar- oy werd bevestigd een vonnis van de rechtbank in Den Haag, dat hem drie baanden gevangenisstraf oplegde we gens diefstal van elektriciteit. yOOR HET EERST sinds oktober 1960 de werkloosheid in Australië gedaald. Jet aantal geregistreerde werklozen be haagt thans nog 110.000. h* \NDONESIE hebben bij twee schip- jeuken dezer dagen 51 mensen het le- ven gelaten. GEDURENDE 1960 zijn in totaal 171 ^nepei- vergaan, aldus de statistieken, strekt^818n door "Bloyds" zijn ver- vPIaAR?S in Nancy heeft een boete nma Rieuwe francs (f 225.-) gekregen, maat hij de armen van een drietal kin- mlfn' ?ie kij wilde inenten, abusievelijk met salpeterzuur in plaats van alcohol 'iaa ingewreven. VAN 21 tot 28 september zal in de Noord- ripn ecn NAVO-oefening worden gehou- van' uaaraan zee- en luchtstrijdkrachten fuj, V1'1 NAVO-partners, onder wie Ne- fleilanci, deelnemen J Weersverwachting van het K.N.M.f. av„nV/ï?™nd' Opgemaakt gisteren- 23-15 uur: S wnii- r warm met veranderlijke be- op enkele plaatsen een re- •in 1 omv'eersbui en in hoofdzaak 7u<>lm oc*ltcnd hier en daar mist. mi, tot matige wind aanvanke- kunwac^ng van het Belgisch weer- kunaig instituut: i shhsmel met kans op neer- 5 MaviS1 dallng van de temperatuur. VaniTUm Van 18 tot 22 Kt'aden. I 11.2/uur" "m,cr 18-4?- uur- maan p'ïl'w u'u" °P 6,23 UUr' n,aan on" Hoewel het er gisteren aanvan kelijk helemaal niet naar uitzag, is tussen Katanga, bij de bespre kingen in Ndola door Tsjombe zelf vertegenwoordigd, en de Verenigde Naties een wapenstilstand gete kend. Dit bestand is van kracht gewor den één minuut na twaalf uur in de afgelopen nacht. Tevoren had Tsjombe nog laten weten dat hij de VN tot woensdagavond de tijd gaf am met nieuwe voorstellen te ko men. „Wat er ook gebeurt, vanavond ga ik terug naar Katanga", zei hij tot jour nalisten. Hij had wel een fijn-aangevoeld moment uitgezocht om dat te vertellen: op de .trappen van het kerkgebouw n.l., waar het stoffelijk overschot van Ham- marskjoeld lag opgebaard. Tijdens een pauze in de besprekingen had hij op de (Van onze verslaggever) De gemeente Eindhoven wil een blijvend eresaluut brengen aan de jonge Belgische straaljagerpiloot Louis Buelens, die op 28 januari van het vorig jaar ten koste van zijn eigen leven de stad Eindhoven voor een ramp behoedde. Ter ere van zijn nagedachtenis zal een ge denksteen worden aangebracht. Louis Buelens vloog op die 28e januari met zijn Thunderstreak over Eindhoven toen hij bemerkte dat zijn toestel defect was. Hij meldde zich bij de verkeersto ren van het vliegveld te Eindhoven en vroeg maatregelen voor een buiklanding. Korte tijd later echter meldde hij, dat hij zijn vliegtuig moest verlaten. Buelens vloog toen boven de bebouw de kom van de stad. Wellicht had hij zich op dat moment nog met zijn schiettoestel in veiligheid kunnen brengen, maar hij is in zijn vliegtuig gebleven, tot hij er ze ker van was dat het buiten de bebouw de kom zou neerkomen. Die manoeuvre heeft hem het leven gekost. B. en w. van Eindhoven stellen de raad nu voor om een krediet van f 1.035.- uit te trekken voor het aanbrengen van het gedenkteken, slechts een eenvoudige steen. De grond waarop het zal komen nabij de grens van Eindhoven en Son waar het vliegtuig is neergekomen is de gemeente ten geschenke gegeven door de heer J. M. Kantelbergs te Eindhoven. kist een krans gelegd, een plicht, waar van hij zich opvallend snel afmaakte. Uit het kerkgebouw in Ndola terug kerend, zei hij dat de VN nu maar met tegenvoorstellen moest komen. Dat duidde erop dat het gesprek in een impasse was geraakt. „Met die kerel Tsjombe is niet te praten" had een der VN-vertegenwoordigers zich trou wens laten ontvallen. Daar stond tegenover dat in Leopold stad een VN-man zei dat Tsjombe bereid zou zijn een bestand aan te gaan „als herinnering aan en spijt over de dood van Hammarskjoeld". Het nu gesloten bestand is van tijde lijke aard. Besprekingen over een de finitieve overeenkomst moeten nog wor den gevoerd. Bij de strijd in Katanga zijn tot nog toe aan VN-zijde 13 doden ge vallen en 63 militairen werden gewond. De Kongolese president Adoela heeft in een felle radiorede de dood van Ham (Var. onze parlementaire redactie) Hoewel voor de PTT in 1962 een winst van 111,2 miljoen wordt geraamd, is er voorlopig nog geen verlaging van de te lefoontarieven te verwachten. Minister Korthals wil zoals hij toelicht in de PTT-begroting voor 1962 eerst een inzicht hebben in de factoren (werktijd verkorting en nieuwe loonmaatregelen) die do winst kunnen verlagen. Daarna zal hij overwegen of er aanleiding is enige verlaging aan te brengen in de te lefoontarieven. Inmiddels is gebleken dat de winst over 1961, 90,5 miljoen zal bedragen. Hiervan krijgt het rijk 15 miljoen, de rest wordt als reserve belegd. Ondanks de voortschrijdende automa tisering bij de PTT blijft het personeels tekort bijzonder groot. Wanneer de situa tie ernstiger wordt zal verdere inkrim ping van het dienstbetoon onvermijdelijk zijn. De PTT-begroting laat ook vriendelij ker geluiden klinken. Er komen over het hele land nieuwe brievenbussen en auto maten voor zelfbediening. In 1962 zal ook alle lokaal en interlokaal telefoonverkeer geautomatiseerd zijn, terwijl met de in stallatie van straalverbindingen tussen de vier grote steden een begin wordt gemaakt. De vraag naar nieuwe aanslui tingen zal in 1962 nog verder stijgen en de wachttijden langer worden. Op 1 juli j.l. stonden reeds 43.000 aanvragen op de 'lijst. Koningin Juliana en prins Bernhard zijn gisterenmiddag naar Parijs ge vlogen om met president De Gaulle en mevrouw De Gaulle de lunch te gebruiken in het Elysée-paleis. De foto toont v.l.n.r. op het bordes voor het Elysée-paleismevrouw De Gaul le, prins Bernhardkoningin Juliana en president Charles de Gaulle. Ecn door de Verenigde aNties gehuurd vliegtuig van de „Pan American", een DC-7, is gisterenmorgen vroeg uit New York naar Salisbury in Rhodesië ver trokken om het stoffelyk overschot van Dag Hammarskjoeld naar Stockholm te vervoeren. Het vliegtuig zal tevens de stoffelijke overschotten- van de drie Amerikanen die bij hel vliegtuigongeluk zijn omge komen naar de Verenigde Staten over brengen. De lijken van dertien bij de vliegtuig ramp omgekomenen worden in de koel- afdeling van een fabriek bewaard tot een pathologisch onderzoek is verricht. Hierna zullen zij worden overgebracht naar de landen van herkomst, Zweden, Canada en de Verenigde Staten. Ham- marskjoelds staatsbegrafenis zal op 29 september te Uppsala plaatsvinden. Het Zweedse vorstenpaar zal daarbij tegen woordig zijn. De Tunesiër Mongi Slim is gisteren door de algemene vergadering der Ver enigde Naties tot voorzitter gekozen de eerste Afrikaan die deze eer te beurt is gevallen. Slim werd eenstemmig gekozen tot op volger van Bolland, een Ier. Slims naam wordt ook het meest ge noemd in verband met de vervulling van de post van secretaris-generaal ad marskjoeld geweten aan „imperialistisch |nte''im'vmv?at\ men verwacht dat Rus- - Zekere finan- land zlch hierteëen zal verzetten, daar het een secretariaat-generaal van drie en kapitalistisch drijven". Zekere finan ciële kringen „die een gram koper of uranium meer waard achten dan een mensenleven" hadden het ongeluk op hun geweten, zei hij. Hij bedoelde het in algemene zin maar de nogal gebrekkige kennis van de Fran se taal van de Kongolezen was er oor zaak van dat bijna iedereen het opvatte als een regelrechte beschuldiging van moord. Het gevolg was dat o.a. voor de Britse ambassade betogers verschenen die woedend riepen: „weg met de im perialistische moordenaars". man wenst het zogenaamde „troika" plan Slim begon zijn ambtsperiode met een zinspeling op de dood van Hammars kjoeld. „Dat het God moge behagen, heren, dat deze zitting, die onder de schaduw van leed begonnen is, in hoop zal ein digen". De Veiligheidsraad komt zeer waar schijnlijk zaterdag bijeen om de verzoe ken om toelating tot de V.N. in over weging te nemen. Alexis Goldenberg, hoofdcommissaris van politie van Algiers, is gisterenavond door terroristen gedood toen hij in zijn auto door de straten reed. Men zou op de plaats van de aanslag een stuk papier met de ltetters OAS (de rechts-extremistische organisatie van het betekend. Èén 'der motiveringen van^De geheime leger) hebben gevonden. Gaulle's besluit zegt dat „de toestand in Algerië thans rustig is". President Charles de Gaulle van Frankrijk heeft woensdagavond bekend gemaakt dat hy tegen het einde van deze maand afstand zal doen van zijn bijzon dere bevoegdheden. De Gaulle maakte dit bekend aan zijn kabinet even voordat hij een vierdaagse rondreis door de provincie zou gaan ma ken. De mededeling werd gedaan terwijl helikopters, en duizenden extra politie mannen op de been werden gebracht om het staatshoofd te beschermen tegen een tweede moordaanslag tijdens zijn rond reis door de provincie. Speciaal uitge ruste voertuigen zullen naar mijnen op de weg gaan zoeken. Op 23 april nam de president krach tens artikel 16 van de grondwet speciale volmachten op zich „in verband met de gebeurtenissen in Algerië en de ernstige bedreiging van de staat", zo wordt in een officieel communiqué gezegd. In de periode van 23 april tot 30 september zijn besluiten genomen die de omstandighe den vereisten, met name wat betreft de openbare orde in Algerië en het moe derland en de autoriteiten die tot taak hebben deze openbare orde te handha ven. Deze besluiten blijven „patuurlijk" van kracht. De president is verheugd dat de om standigheden hem niet hebben genood zaakt maatregelen te nemen die een aantasting van de normale functies en bevoegdheden van regering en parlement en de basis van de betrekkingen tussen regering en parlement zouden hebben Alle politieke partyen, met uitzonde ring van de Gaullistische U.N.R., hebben er de laatste tijd met steeds meer klem by De Gaulle op aangedrongen af stand te doen van zyn volmachten. Gis teren nog publiceerden de onafhanke- lyken en de christen-democraten verkla ringen waarin zy De Gaulle dringend verzochten de huidige wijze van regeren te verlaten. Socialisten en radicalen heb ben meermalen hun ongenoegen uitge sproken over het handhaven van de spe ciale volmachten. (Van onze parlementaire redactie) Minister Visser (defensie) heeft beslo ten de soldij van dienstplichtigen met in gang van 1 januari 1962 met 10 cent per dag te verhogen. Deze soldijverhoging is bedoeld als te gemoetkoming in de kosten van aanschaf van burgerkleding bij dienstverlating. De Tweede Kamer had via de motie-Van Vliet (K.V.P.) op een dergelijke tege moetkoming zij het een hogere aan gedrongen. De mogelijkheid zal worden geopend de soldijverhoging te laten reserveren. Om dit aan te moedigen zal het gere serveerde bedrag met een spaarpremie worden verhoogd, zodat bij het verlaten van de dienst een bedrag zal worden uit gekeerd dat twee en een half maal zo hoog is als dat was is gespaard. Deze spaarpremie krijgen echter alleen de dienstplichtigen die na 1 januari 1962 in werkelijke dienst komen. Deze militairen kunnen aldus f 135.- ontvangen wanneer zij 18 maanden hebben gediend, bij 21 maanden dienen f 158.- en bij 24 maan den dienen f 180.-. (Van onze parlementaire redactie) In het kader van de civiele ver dediging wil de regering nu reeds bevorderen dat per gezin een (be scheiden) begin wordt gemaakt met voorraadvorming voor nood rantsoenen. De civiele verdediging voor de op bouw van deze organisatie is tot en met 1965 f 310 miljoen ter beschikking ge steld zal vier taken krijgen- bescher ming der bevolking, instandhouding van het maatschappelijk en economisch le- Ecn DC-4 chartervliegtuig met pel grims uit Lourdes is op het vliegveld van Dublin neergestort. De machine schoot over de landingsbaan en be landde op een verkeersweg latigs het vliegveld. Geen van de ruim zestig inzittenden liep noemenswaardige verwondingen op. De machine werd aanzienlijk beschadigd. yen. voortzetting van bestuurstaken en handhaving van het moreel. Om deze ta ken te kunnen volbrengen zal een aan tal noodwetten worden ingediend die de civiele verdediging de nodige wettelijke bevoegdheden zullen geven. Omdat rekening gehouden moet wor den met kernaanvallen op bepaalde plaatsen en objecten moet de daar wo nende bevolking kunnen worden geëva cueerd. Ook dit is voorbereid. Eveneens maatregelen voor een noodvoedselvoor- ziening en voor noodziekenhuizen. Voor wat de bestuurshandhaving betreft denkt de regering aan het inrichten van met communicatiemiddelen voorziene be schermde bestuurscentra. Zij wil ook voorraden aanleggen voor voedsel en genees- en verbandmiddelen. De distri butie daarvan is ook al voorbereid. Dit geschiedt via bonkaarten, die overal ver spreid liggen opgeslagen. Voor de aan voer van. overzee wil de regering gebruik maken van gebruikklare noodhavens en noodankerplaatsen. Tenslotte wil de regering overgaan tot enkele kostbare voorzieningen om ook bij oorlogsgeweld waterstaatkundig zo veel mogelijk beveiligd te zijn. Dat alles blijkt uit de begroting van Algemene Zaken voor 1961. De kust van Noord-Carolina wordt thans door de vijfde tropische storm van dit seizoen geteisterd. De randwinden bereikten de kuststrook gisteren vroeg op de dag. Daar de orkaan een zwenking naar het noorden heeft gemaakt heeft Noord- Carolina niet de volle lading van het noodweer gekregen. De koers van het stormgebied loopt parallel aan de kust. Er zijn enorme vloedgolven opgetre den. Het tij zal naar verwachting nog stijgen. Meer dan 5000 personen, in een strook van Wilmington (Noord-Carolina) tot Delaware, hebben bij rode-kruisposten een veilig onderkomen gezocht. In Hollandia is officieel meegedeeld, dat dezer dagen enige tientallen Indone sische infiltranten ten zuiden van Sorong in de Vogelkop van Nederlands Nieuw- Guinea aan land zijn gezet. Zij waren met prauwen van Indonesisch gebied via de Radja-Ampat-eilanden naar Nieuw- Guinea gekomen. Dank zij de medewer king van de bevolking konden zij gesig naleerd worden. Een aantal van hen, dat in het bezit bleek van vuur- en steek wapens, is reeds door de politie gearres teerd. Uit het onderzoek is thans reeds geble ken dat deze infiltratiepoging tot doel had om onrust onder de bevolking uit de omgeving van Sorong teweeg te bren gen, Dc gehele opdracht zou slechts een tijdelijk karakter dragen. Het gouverne ment heeft de nodige maatregelen ge troffen om de nog voortvluchtige infil tranten te kunnen aanhouden. In een door radio Havanna uitgezon den redevoering heeft premier Fidel Castro van Cuba nieuwe maatregelen te gen dc katholieke kerk bekendgemaakt. Voortaan zijn processies verboden en ver liezen Cubaanse priesters die „samen zweren tegen het vaderland", hun staats burgerschap. In deze redevoering vier uur nonstop beschuldigde Castro de geestelijkheid ervan imperialistische plannen te helpen door saboteurs en ter roristen op te leiden voor actie tegen zijn regering.

de Stem | 1961 | | pagina 1