COR Absolute meerderheid verspeeld ONGELUKKENREEKS EIST TIENTALLEN DODEN S PRETTIGE WASDAG SUNIL MENDERES Vliegtuig stort neer; jongelui spelen met gevaarlijk projectiel Ook Oostduitsers stemden voor vrede en socialisme ensó democratisch Hammarskjoeld praat met Tsjombeover bestand Mooi weer Ingezouten Niet: neen (na herstel) opgehangen Scherpe nota van Sovjets trachten munt te slaan uit incident Kustvaarder gezonken urig-fris DAGBLAD VOOR ZEELAMD Bommen waren propaganda aldus SPD Bijeenkomst in Noord-Rhodesië Iets koeler j Veldslag Franse ultra's blijven actief VERKEER OP ROTS BUITENLAND NEDERLANDS MEEST GEÖHUIKTE WASMIDDtt ER 101e JAARGANG No. 23779 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr dr. A. J J. M. Mes, mr. H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (4 lijnen). Postgiro 278841 MAANDAG 18 SEPTEMBER 1961 Abonnementsprijs 7.per kwartaal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. f 1.By contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor '-ic z.p^uwse Eilanden: Goes. Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 telefoon 2377 (Biibureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon" 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) lichtsignaal van kisten aten, brengt hij de e[ sloep aan wal ik net het geld voor de tot En nadat het. p ®iiden atails besproken is. ru en Agua tevreden ter hun schip. VERLIES CDU GROTER DAN WAS VERWACHT Toen gisteren rond middernacht de uitslagen in 165 der districten (die echter maar ca. 20 procent van het totaal aantal stemmen om vatten) waren geteld, zag het er naar uit, dat Adenauers Christen- Democratische Unie een gevoelig verlies zou gaan lijden bij de ver kiezingen voor de nieuwe Westduitse Bondsdag. Dat verlies is, voor zover op dat moment viel na te gaan, voor het grootste deel ten goede gekomen aan de socialisten, wier aanvanke lijke voorzichtigheid (een duidelijke prognose had niemand durven maken) gisteravond langzamerhand plaats maakte voor vreugde om een zich steeds duidelijker aankondigend verkiezingssucces. lijker af. Tegelijkertijd werden de com mentaren der socialisten forser van toon. Wat later op de avond zei een woordvoerder van de SPD dat het „er de schijn van had dat de christen-demo craten hun absolute meerderheid zullen verliezen". De grootste partij zou de CDU echter wel blijven. In percentages uitgedrukt bedroeg het verlies van de CDU toen ca. 6 procent, terwijl de so cialistische winst 6 tot 8 procent beliep. De liberalen profiteerden mee met een stemmenwinst van 3 tot 4 pet. ten op zichte van 1957. Op dat moment begon men reke ning te houden met een socialisti sche overwinning, een ontwikke ling waarop men niet gerekend had, eigenlijk evenmin onder de socialis ten zelf. Het leek er sterk op dat de uitslagen alle partyen met verba zing vervulden. ADENAUER geweldige klap Of de CDU, Adenauers regeringspartij, de absolute meerderheid er bij de ver kiezingen van gisteren ingeschoten heeft, was op dat moment nog niet te zeggen. Nïél was duidelijk dat het verlies aan zetels groter was dan iemand had ver wacht. Toen 105 van de 247 districten waren geteld, hadden de christen-demo craten daarin 111 zetels gekregen, ter wijl ze in diezelfde districten tot nog toe 134 zetels bezetten. Dat verlies kwam ten goede aan de socialisten, onder lei ding van Willy Brandt, die in plaats van hun 28 zetels uit die toen getelde dis tricten er al 54 -veroverd hadden. De snipperpartijen krijgen zo goed als geen voet aan de grond. De enige, die onder inwerking van de Berlijnse kwes tie wat meer stemmen kreeg dan de kleuterpartijen redelijkerwijs mochten verwachten, was de Deutsche Friedens Union, een neutralistische partij, die ech ter min of meer als een communistische mantelorganisatie mag worden gezien. Naarmate de uren verstreken en de uitslagen binnendruppelden tekende zich het verlies van Adenauers partij duide- De verkiezingen van gisteren hebben overigens een record opgeleverd wat de opkomst betreft. Dat was niet alleen aan de ernst van de huidige internatio nale toestand te danken, maar ook aan het mooie weer. Al heel vroeg in de morgen dromden de Westduitsers voor de stemlokalen samen, veelal in vakan tietenue. De bedoeling was kennelijk: gauw even stemmen en dan de hele dag er op uit. Want niet alleen ons land baadde in zonlicht: ook de stemmende Duitsers kregen volop hun deel. Het aantal kiesgerechtigden bedroeg ruim 37 miljoen. De bewoners van West Berlijn mochten, ingevolge het speciale statuur van hun stad, niet meestemmen voor de Bondsdag, maar zij hadden een aantal afgevaardigden van hun eigen parlement aangewezen, die in de com missies in Bonn meepraten, zonder stem recht. Het is niet uitgesloten dat de uit-' slagen een nog aanzienlijk groter socia listisch succes zouden hebben aangewe zen als de Westberlijners hadden mogen meestemmen: in die stad is Willy Brandt, de SPD-aanvoerder, door de ge beurtenissen van de laatste weken, een bijzonder populair man, al is ook de aan hang van de CDU er zeer groot. Adenauer gaf, toen hij stemde geen commentaar. President Lübke wel: hij betreurde de manier waarop er voor de verkiezingen propaganda was gevoerd. De eerste minister die werd herkozen was de CDU-man Stücklen, die Poste rijen ment. Ook Lücke en Theodor Blank haalden het. In de districten Bo- chum. Kiel en Mülheim echter, waar tot dusver een CDU-afgevaardigde in de Bondsdag zat. wonnen de socialisten. Adenauer zelf werd in Bonn, zijn eigen district, herkozen. „Allemaal propaganda", zeiden de so ciaal-democraten gisteren geringschat tend, nadat van de zyde van de regering in Bonn bekend was gemaakt dat ook aan minister Strauss een pakje met een bom er in was toegezonden. Zoals men beweerd dat zij tijdens hun acties van de afgelopen dagen talrijke Ieren hadden gedood Dat is gisteren weer van VN- zijde met stelligheid tegengesproken. De enige verliezen die de Ieren tot nu toe leden bedragen vijf gewonden. In de hoofdstad van Katanga hebben de Europeanen weer elektriciteit en wa ter. Ook is er weer voedsel. Wel zitten er in de stad nog sluipschutters, maar de VN-troepen hebben de situatie toch voldoende in handen. Het Kongolese parlement heeft intus sen een resolutie aangenomen waarin wordt aangedrongen op het sturen van troepen om de VN-eenhedèn te verster- ..„v. ken. In diezelfde resolutie wordt geëist uit Noord-Rhodesië heeft gevonden, La-jdat de Katangaanse parlementsleden di- ten weten dat hij wel met de V.N. wilde 'reet naar Leopoldstad komen. Komen praten over een wapenstilstand en die ze niet dan verliezen ze hun parlemen- Na een zeer verward en onrustig weekeinde is er een onverwachte wen ding gekomen in de kwestie Katanga. Er is zaterdag in Elizabethstad nog fel gevochten, zondag was het rustiger en de Europeanen haalden weer wat rui mer adem. Zondag had Tsjombe, die ook steun MORGEN zullen 76 Britse valschermja gers, bij wijze van oefening maar tege lijkertijd ter herdenking van de roem ruchte Slag om Arnhem, bij die stad borden uitgeworpen. HENNEBERG, de voorzitter van het Westberlijnse parlement, is gisteren op ^•Jarige leeftijd aan een hartaanval ov®rleden tijdens een speciale zitting. JÜNITA, de Italiaanse ..Waarheid", Juoet 20 miljoen lire (120.000 gulden) •chadeloosstelling betalen aan een chris- |en-democratische politicus wiens straf register het rode blad, maar dan ver- alst, had gepubliceerd. DE 19-JARIGE marinier G. Duin uit' RiU is in Nieuw-Guinea, toen hem «Jaens een patrouille een ongeval over kwam om het leven gekomen. m^J?ARNO is het reizen nog niet moe. lj.a New York staat nu Japan op het 7i t- Hij is er gisteren, met twee van un kinderen en een gevolg van 39 man, neen gereisd. GISTERENAVOND is op Cape Canave- i een nieuwe aardsatelliet, Ontdekker 41. gelanceerd. Weersverwachting van het K.N.M.I. 5 aJm,Vriao?^nd- °Pgemaakt gisteren- avond 23.15 uur. I °nn ge Per'°den, maar overal In het ,.rt«en en westen van het land ook ontwikkeling culmineerde plotseling in de bekendmaking dat» Hammarskjoeld persoonlijk naar Ndola in Noord-Rhode sië zou gaan. Gisterenavond is hij daar nog aange- gekemen. In die plaats zal hij met Tsjombe, die met zijn gezin daar heen is gegaan, overleggen. Dat Hammarskjoeld het besluit, om zelf te gaan praten met de naar auto nomie hakende Katangaanse presi dent plotseling genomen heeft blijkt wel uit het feit dat hij eerst een ge heime boodschap naar O'Brieh had gestuurd. Die boodschap behelsde waarschijnlijk een voorstel aan Tsjombe. Mogelijk heeft de V.N.-secretaris-gene raal uit Tsjpmbe's mededeling, dat hij best wil praten, zoveel hoop op een ver gelijk geput, dat hij de zaak zelf wil gaan afronden. Overigens bleek later, dat Tsjombe beslist niet met O'Brien wilde spreken.. Overigens wordt er in het gehele land nog af en toe gevochten. Overal zijn wegversperringen opgericht en op som mige plaatsen worden die tegen het VN- leger verdedigd door vrouwen. Zaterdagavond nog is er rond het VN- vluchtelingenkamp bij Elizabethstad nog een ware veldslag geleverd, waaraan van VN-zijde door Ieren en Zweden werd deelgenomen. De Katanganen hadden Een overzicht van de verschrikke lijke ravage die aangericht werd bij een der verkeersongelukken die een schaduw wierpen op een bijzonder mooie zondag. Bij Utrecht kwamen vier mensen om het leven bij een he vige botsing, waarbij drie auto's be trokken waren. (Zie verslag hieronder) taire onschendbaarheid. Een optreden van Kongolese troepen in Katanga zou overigens beslist nieuwe grote moeilijk heden met zich meebrengen. weet was een dergelyk pakje aan Ade nauer geadresseerd, maar de veilig heidsdienst op het Bonnse postkantoor had de gevaarlijke zending onderschept. Zaterdag was er ook zo'n pakje voor Strauss. Bij röntgencontrole had men de gevaarlijke inhoud echter gesignaleerd en de minister van defensie zou daar door dus voor een aanslag gespaard zijn gebleven. De sociaal-democraten zeiden er niets van te geloven. En als het waar zou zijn dat er dergelijke pakjes waren aange komen, dan was dat al vier weken gele den gebeurd, aldus Adenauers politieke tegenstanders, en is het nieuws al die tijd „ingezouten" om het vlak voor de verkiezingen te lanceren. En dat heeft dan de regering in Bonn weer leugen en laster genoemd Ook in Oost-Duitsland is gisteren ge stemd. Het ging, onder het motto „Vre desverdrag, vrede en socialisme" om 200.000 zetels in gemeente- en kantonnale raden. Het was een spannende verkie zing: er was één lijst, van het Nationale Front namelijk en keurig in het gelid marcheerden de vrije kiezers naar de stemlokalen. Men kon ,.ja" of „neen" stemmen, volkomen democratisch dus. Nu was het wel zo dat men, om „neen" te stemmen even in een stemhokje moest kruipen. Wie „ja" wilde stem men kon zijn biljet zo majr in de bus gooien. Het kwam dan ook hele maal in de bus, uiteraard. Want Ul- brichts mannen konden op deze wij ze precies de neen-stemmers er uil halen. En voor zijn eigen gezondheid stemde men dus „ja". In het afgelopen weekend hebben de Franse extremisten in Algiers zich weer bijzonder actief betoond. Enkele tiental len bomaanslagen werden genoteerd. Er werd veel schade aangericht, maar do den vielen er nu niet. Wel werd een moslim gedood bij een gevecht tussen politie en terroristen in Parijs, zaterdagavond. Drie andere ter roristen werden gewond. Ook drie voor bijgangers werden door kogels geraakt en moesten naar een ziekenhuis. Een bomaanslag in een hotel in Parijs kostte geen slachtoffers. De Franse overheid zal 80 Algerijnen die clandestien in Frankrijk verblijven, naar Algerië laten terugbrengen. Zaterdag is een derde verdachte van de aanslag op De Gaulle gearresteerd. Het is een autohandelaar, Barbance. In Gisteren is de Turkse oud-premier Menderes opgehangen. Zoals men weet was hij vrijdag, met een aantal andere vroegere regeringsfunctionarissen ter dood veroordeeld wegens schending van de grondwet. Zaterdag was het vonnis al voltrokken aan de vroegere minister van buiten landse zaken en die van financiën, Zor- lu en Polatkan. Vroeg in de morgen werden zij door middel van de strop ge- executeerd. Menderes kon echter niet opgehangen worden, omdat hij een zelfmoordpoging had ondernomen ten gevolge waarvan hij ernstig ziek was geworden. Hij had een zéér grote dosis slaapmiddelen ingeno men. Men begrijpt niet waar hij die vandaan heeft weten te halen. Zondagmorgen vroeg werd ver klaard dat Menderes zou worden te rechtgesteld „zodra zijn gezondheids toestand dit zou toelaten". Korte tijd later achtte een speciale medische commissie hem geheel hersteld. Toen werd hij opgehangen. i Parijs is door de regering met klem te- Alle andere verdachten in het grote gengesproken dat de OAS niet verant- proces na de grondig gewijzigde poli- woordelijk zou zijn voor de aanslag op tieke verhoudingen in Turkije, ook oud- de president. Dat heeft de OAS, zoals president Bayar, kregen tenslotte levens- bekend, in een manifest gezegd. De re- lang in plaats van de gevorderde dood- gering heeft echter bewijzen voor het straf. 1 tegendeel. Twee beelden van de algemene ver kiezingen, welke zondag in West- Duitsland zijn gehouden. Boven: Belaagd door persfotografen Adenauer in Bonn zijn stem uit. Onder: Dr. Erich Mende, voorzitter van de FDP brengt in gezelschap van zijn vrouw en zijn beide kinderen Mar- brengt bondskanselier dr. Konrad kits en Manuela, zijn stem uit. Moskou grijpt het luchtincident van vorige week aan om zijn po litieke druk op het Westen te ver groten. In Russische nota's, die gisteren op de westelijke ambas sades werden afgegeven, verklaar- Een VLIEGRAMP bij Chicago heeft gisteren het leven van 36 men sen geëist. Een Electra van de Northwest Airlines is kort na het op stijgen van het vliegveld O'Hare door onbekende oorzaak afgezwenkt, waarna het toestel met een vleugel de grond raakte. Direct daarop deed zich een zware ontploffing voor. liet vliegtuig werd in vele stukken uiteengeslagen, toen het neerkwam op een open veld bij een park in een voorstad van Chicago. Van de 31 passagiers en de 5 bemanningsleden (een Electra kan wel ruim 70 mensen vervoeren) kon niemand worden gered. Het afgelopen weekeinde heeft zich overigens gekenmerkt door een lange reeks van ongelukken en rampen, zo wel in ons land als in het buitenland. Een groot aantal mensen heeft tenge-' groepje was is gewond! volge daarvan het leven verloren. Wij geven hieronder een summier over zicht van al deze droeve feiten. VIER jongelui kwamen om het leven toen zij in ,.De Harskamp" een niet-ont- plofte antitankgranaat vonden. Zij heb ben het uiterst gevaarlijke projectiel kennelijk aangeraakt en onvoorzichtig behandeld, waarna het explodeerde. Drie van hen werden op slag gedood, een vierde jongeman overleed wat later in het ziekenhuis en de vijfde die bij het cn- Qp de meeste plaatsen ui weer- Zwakke tot matige 2 n„mri«V°?rn?nic,i'k tussen noord en l vooraf0? Ï5*8 *a£cre temperaturen 2 land m zuidoosten van het 2 S land. Vandaag: li zon onder 18.49 uur, maan °»der 23.44 Morg 15?131eJutzon op 6,20 uur' maan op Een uur tevoren waren twee van de jongens door de marechaussee aange houden, omdat zy zich op het gevaar lijke terrein bevonden. Het is duidelyk met borden gemarkeerd en men mag er niet komen. De twee kregen een proces-verbaal. Later zijn ze toch teruggegaan, met drie vrienden. Het gebeurt wel vaker dat afgevuurde bazooka-granaten niet exploderen. Ze worden geregeld opgeruimd, maar soms komt er een onder de grond te recht, die dan later door regen weer bloot komt. De slachtoffers zijn Piet Kae- lewijn (18), Jaap Nikkels (15), Henk Ad miraal (16) en Derk Mulder (17). VIER DODEN vielen bij een zeer ern stig verkeersongeval in Utrecht. Tijdens ide grote verkeersdrukte, die het uitzon- i derlijk fraaie weer met zich meebracht, Ikwam een auto door nog onbekende oor- izaak door de verhoogde middenafraste- 1 ring van de weg op het andere wegdeel. Dat veroorzaakte een zware frontale bot sing. Nog een derde auto boorde zich in de chaos. De gevolgen waren verschrik kelijk: een echtpaar uit Amsterdam (80 en 57 jaar), een 60-jarige heer uit Wor- merveer en een dame uit Bennekom (35) werden op slag gedood. Zwaar gewond verden een man van 40 en zijn 5-jarig zoontje en een 61-jarige dame uit Wor- merveer. EEN 62-jarige Hagenaar kwam om het even toen hij op de fiets onvoorzichtig overstak. Een auto greep hem. Ook ten gevolge van onvoorzichtig oversteken verloor een meisje van 4 in Delft het le ven. Haar zusje beiden werden door een scooter gegrepen werd gewond. EEN 18-jarige Rotterdammer, die met ijn brommer kwam te vallen, verloor laardoor het leven. EEN JONGEN van 15 uit Ootmarsum is bij het zwemmen verdronken. Hij Ikwam ongelukkig terecht toen hy dook. En jonge Duitser verdronk bij het zwém- men in de Maas onder Oeffeit (L.). NIET alleen op de weg gebeurden er ongelukken. De. Groningse kustvaarder „Heron" is zaterdagavond ten noord westen van Jersey (Engeland) op een rots gelopen en gezonken. Drie van de elf opvarenden kwamen daarby om het leven. Het waren de stuurman en diens vrouw en een Spaanse matroos. De kapitein en zijn vrouw konden gered worden. Zij zijn er ernstig aan toe. De overige opvarenden konden aan boord van een reddingboot worden ge bracht. Zij komen vandaag per vliegtuig naar Nederland. Het schip vervoerde regelmatig tomaten. In de baai van Liverpool heeft zich gisteren nog een ander Nederlands schip in nood bevonden. De reddingboot van New Brighton is het schip, de „Paul Westers" uit Groningen, assistentie gaan verlenen. De machines waren, tijdens zwaar weer, uitgevallen. DRIE DODEN en vijftig gewonden waren het trieste gevolg van een onge luk op een voetbalterrein in Glasgow. Een der tribunes zakte in. Vele toe schouwers kwamen tussen de wrakstuk ken terecht. IN SPANJE hebben vijftien mensen de dood gevonden bij een treinongeluk Twee wagons van een goederentrein wa ren losgeraakt en kwamen tegen een personentrein terecht. TOEN in de Amerikaanse staat Cali- fornië een autobus slipte vonden twee passagiers de dood. Zeventien andere in zittenden werden gewond. ZES DODEN vielen op de autosnelweg Belgrado-Zagreb toen een Zuidslavische auto in botsing kwam met een wagen uit Italië. Alle inzittenden van de beide wagens werden gedood. de de Sovjet-regering, dat mili taire vliegtuigen die het Oostduit- se luchtruim schenden in het ver volg zullen worden vernietigd. „Desnoods met raketten In de nota's werd geprotesteerd tegen de landing van twee Westduitse straal jagers donderdag j.l. in Berlijn. De lan ding. zo heette het, was een van de ge vaarlijkste provocaties die totnutoe wa ren voorgekomen. De piloten, aldus de Sovjets, warert niet verdwaald. Dit zou gebleken zijn uit het feit dat er voort durend een tweezijdig contact had be staan met het vliegveld Tegel. „De vlucht van de twee straaljagers", zo werd gezegd, „is een openlijke uitdaging van diegenen die de wereld naar de rand van een oorlog sleuren." En dan volgden er nog een aantal verwijten aan het adres van de regering in Bonn. De Franse commandant in Berlijn werd verzocht de twee piloten „voor een onderzoek" aan Oost-Berlijn uit te leve ren. Intussen hebben de ministers van Bui tenlandse Zaken van de westelijke Grote Drie na beraad in Washington verklaard, dat er een ernstige poging zal worden gedaan om te onderzoeken of er een re delijke basis voor onderhandelingen met Moskou te vinden is. De conferentie in Washington zal worden gevolgd door normaal overleg in de Navo-raad te Pa rijs. Minister Gromyko van de Sovjet-Unie is in de V.S. aangekomen, waar hij de openingszitting van de Algemene Verga dering der Verenigde Naties zal bijwo nen. Gromyko zal. zoals gemeld, nog de ze week een gesprek hebben met zijn Amerikaanse collega Dean Rusk. Men mag aannemen dat dit gesprek van grote betekenis zal zijn. Dean Rusk heeft uit gebreide volmachten gekregen. Of de Russen inderdaad nog tot onderhandelin gen bereid zijn, zal de komende dagen moeten blijken. Minister Luns zal van daag in Washington een onderhoud heb ben met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Zeventien Oostberlijners wisten de af gelopen dagen, ondanks prikkeldraad en Vopo's, naar West-Berlijn te vluchten. Op één plaats lieten de Volkspolizisten de vluchtelingen rustig hun gang gaan. Een aantal Amerikaanse parlementa riërs ondervond geen moeilijkheden, toen zij via de post Friedrichsstrasze Oost-Berlijn binnenstapten en daar rus tig een kijkje gingen nemen. De Amerikanen, die na de hervatting van de Russische kernproeven geen aan leiding meer zien hun eigen proeven nog langer op te schorten, hebben in Nevada een kernbom laten ontploffen. De Sov jets beproefden in de buurt van Nova- Zembla eenzelfde wapen. Het was de elfde proef in een tijdsbestek van vijftien dagen. (Advertentie)

de Stem | 1961 | | pagina 1