Verbeten strijd in Parate troepen moeten gaan nadienen RENAULT DAUPHINE MODEL 1962 Deportatie van bewoners aan de sectorgrens V ij f tien doodvonnissen in het proces-Menderes Poging tot bomaanslag op dr. Konrad Adenauer K L Etui IJ soepen i Gendarmerie bezit nog diverse steunpunten Rembrandt in Bodemen STATEN GENERAAL ZO ZIJN ZE PRIVÉ Jadotstad gevallen? Verschijning van H. Maagd in Spanje? Wervelstorm treft Japan 12 I! DAGBLAD VOOR ZEELAND VS. verwachten. Opstand in noord-Irak neergeslagen W; arm weer Kamina Bloedwraak Standrecht Ex-premier in Kernproeven van Y.S. in t geheim coma geraakt ONTZEGGING VAN ITETSBEVOEGD11EID Carta en Pamela eisten 160 doden NEDERLAND TOONT SOLIDARITEIT Volksuiting in oost-Berlijn Spontaan I MENSEN DIE HET GOED I BEKIJKEN I KIEZEN L ARISTONA OPENING DER ft 'lees ing pen van! I -Lfr lOle JAARGANG No. 23778 Uitgave: N V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr dr A. J J. M. Mes, mr. H M.. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (4 Hinen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 16 SEPT. 1961 Abonnementsprijs f 7.per kwartaal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau «•se Eilanden: Goes. Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Biibureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601OOSTBURG. Nieuwstraat PRESTIGE VAN DE UNO IN KATANGA WANKELT Een woordvoerder van de Arne rikaanse regering heeft vrijdag in Washington gezegd, dat de Oost- duitse regering met goedkeuring van Sovjet-Rusland de massa-de portatie van Oostduitse burgers voorbereidt, die langs de grens tussen de Sovjetsector van Berlijn en Oost-Duitsland wonen. Tijdens de operatie, zo melden gehei me diensten van de Amerikanen, zal alle verkeer van de bevolking in het grensland worden stopgezet. De nog be staande doorlaatposten in Berlijn zouden ook dichtgaan. Men verwacht dat binnen enkele da gen hiermee wordt begonnen. De maat regel zal speciaal de Duitse burgers uit de huizen langs de sectorgrens en die langs de grens met de bondsrepubliek treffen. De westelijke ministers van Buitenland se Zaken, die in Washington vergade ren, bespreken deze ontwikkeling die een nieuwe en flagrante schending van de mensenrechten inhoudt. Radio-Bagdad heeft gisteren bekend gemaakt dat de regering van Irak een overwinning behaald heeft op „een im perialistische beweging tegen de veilig heid van Irak" in noord-Irak. De omroep zei dat premier Kassem duizenden gelukwensen met deze over winning heeft ontvangen van Arabieren, Koerden, Turkmanen en anderen. KONINGIN JULIANA heeft gistermor gen incognito een bezoek gebracht aan r |fn^oons^eIling, die de Oorlogsgraven stichting heeft ingericht in de zaal van het gebouw „De Dierentuin" in Den JJaag. Zij is beschermvrouwe van deze O.G.S. AAN DE FRANSE nationale tentoonstel- hRv,in ^oskou' die gisteren is gesloten, hebben 1,8 miljoen Russen een bezoek gebracht. BIJ NAPELS hebben vijftig busreizigers verwondingen opgelopen, toen hun ver oermiddel op een steile helling een de- ect kreeg aan de remmen en tegen een 'tenen muur aan denderde. ^KDROS, oud-president van Brazilië, gisteren uit Rio de Janeiro in Londen aa%komen. 2? DIRECTEUR van het Centraal Bu- .eau van de Ned. Ver. voor Sociaal Pae- gogische Zorg is benoemd mr. F. h ams (>n deze functie opvolger van de Kamer Va° hd van de Tweede COMMUNISTISCH CHINA heeft Indo- een krediet van 30 miljoen Ame- Kaanse dollars verstrekt. PE KONINGIN heeft mr. J.A. Jonkman Karmd *ot voorzitter van de Eerste in 101 Voor de nieuwe zitting, die op 18 september begint. rcq ^'■JKIEGEN zijn twee mannen gear- uitoo verdacht worden van het VèPpfTen ln ons !and van ten minste kaanse van twintig Ame" i i toteev=nerwac,htin« van het K.N.M.I. I avorirl •nV,°r= 1 °Pgemaakt gisteren- Aa™ «15 uur: Wmrtk!» '"k "Paringen, later meer ea Sa g T' lat« «P de dag hier 1 Wellicht tn? i/eeen' Tot krachtig en 'Wte wind w '"enemende zuide- Vandaa? arm "eer. i onder onder 18.54 uur, maan More uur 1 Urn- °P 6.18 uur, onder 18.49 uur! aan op 14.58 uur, onder 23.44 J uur.' ZOn op 6,20 uur» maan op J Onlangs zijn in het kasteel Sychrov, zuid-Bohemen. Tsjechoslowakije, schil derijen van grote historische waarde gevonden. Een van de waardevolste werken is een portret van Saskia van Uylenburgh, de eerste vrouw van Rembrandt van Rijn. Het schilderij van Rembrandt is tijdelijk tentoon gesteld in de Pinacotheek van Liberec o.m. een raid op het vliegveld van Eli zabethstad uitvoerden. Het staat vast dat minstens één vliegtuig werd bestuurd door een piloot, van Rhodesische nationa liteit. Ook werden operationele vluchten en mortierbombardementen uitgevoerd op kampen waarin duizenden leden van de Baloebastam zitten opgesloten. De kam pen waren ingericht door de UNO. In Elizabethstad ondernamen Katan- gaanse eenheden, waarvan er enkele ge steund werden door pantserwagens, die Katanga van de Belgen heeft overgeno men, drie tegenaanvallen op het hoofd postkantoor, waarin de UNO-troepen zich verschanst hadden. Een stortvloed van tegenstrijdige berichten uit Kongo gecensureerd als zij via de UJSO-lijnen hel land verlaten en sterk dramatisch als zij langs geheime kanalen in llhodesië komen dwarrelt op de redactiebureaus neer. Slechts weinig feiten staan vast. Duidelijk is in elk geval, dat alleen Tsjombe in staat is het opgeroepen geweld, dat na een schijnbaar geslaagde onderwerpingsactie van de UNO is ontketend, te bezweren. Doelt waar is Tsjombe? Men zegt dat hij bewaakt (of gevan gen gehouden) wordt door blanke ultra's in een dorp aan de grens met Rhodesië. Radio Elizabethstad, weer in handen van de UNO, maakte bekend dat hij op weg was naar Elizabethstad om met de hoge vertegenwoordiger van de vol kerenorganisatie te spreken. UNO-kringen deelden gisteren mee dat de toestand in Elizabethstad rustig was en dat ook het garnizoen van Jadotstad, bestaande uit Ieren, de toestand geheel in de hand had. Een geheime zender van de Katangaanse troepen had een ander verhaal. Het garnizoen van Jadot stad zou onder de voet gelopen zijn, na een trommelvuur met mortiergranaten en lichte bommen. De Katangezcn hadden gezegd, dat zij voor elke Katangaanse gendarme, die door de UNO zou worden gedood, tien Ieren zouden afmaken. Wanhopige op roepen tot de vechtende Katangezen door ministers uit de regering van Tsjombe, die zich in UNO-handen bevinden, had den geen enkel resultaat. Een correspondent van United Press International, die via een telefoonlijn in Rhodesië een ooggetuigeverslag van de toestand in Elizabethstad kon doorbel len, vertelde dat verschillende openbare gebouwen in de hoofdstad vast in han den van de Katangezen waren. De UNO maakte de fout, aldus dit verslag, om een ziekenhuis te willen inrichten als ar tilleriestelling. Prompt verliet het ver plegend personeel het gebouw. Ook zouden VN-troepen hebben ge schoten op een Itode-Kruisauto. Van de andere kant wordt echter beweerd dat deze Rode-Kruisauto was toegerust met een mortier. De UNO heeft voor bepaalde verzets daden, voor zover zij door burgers wor den gepleegd, het standrecht afgekon digd. Dit betekent dat burgers, die zich in de strijd mengen, ter plaatse kunnen worden neergeschoten. De Katangaanse strijdkrachten hebben gisteren dit is door beide partijen be vestigd ook vliegtuigen gebruikt, die De UNO-troepen op de basis Kamina tverden ook aangevallen. De radiover bindingen zijn verbroken. Naar verluidt heeft de volkerenorga nisatie versterkingen aangevraagd. Troe pen van diverse nationaliteiten zouden al onderweg zfijn. De strijd wordt verbeten gevoerd, omdat het prestige van de UNO op het spel staat. Over dodencijfers is nauwelijks iets be kend. Men geeft wilde getallen op, waar aan niemand enig houvast heeft. Een rapporteur van de Ver. Naties zegt be wijzen te hebben, dat blanken van di verse nationaliteiten, onder andere één Nederlander, de Katangezen in hun ac ties leiden. Tegen het optreden van de UNO in Ka tanga is gisteren hevige kritiek geleverd door een woordvoerder van de Franse regering. De Nederlandse regering heeft nog geen mening geponeerd. De toestand is nog te onoverzichtelijk, zegt men in Den Haag. Vier kinderen uit het dorp San Sebas tian de Garabandal bij Santander in Spanje beweren sedert juni verschynin gen van de Moeder Gods te zien en met haar gesprekken te voeren. Het bisschoppelijk secretariaat van Santander heeft in verband hiermee een verklaring uitgegeven, waarin het mee deelt, dat ,,tot dusver de Kerk door niets verplicht wordt in de gemelde gebeur tenissen iets bovennatuurlijks te zien". Een definitief oordeel zal pas gegeven worden na een nauwkeurig onderzoek. Voorlopig wacht men verdere gebeurte nissen af. Het dorp San Sebastian de Garaban dal is inmiddels reeds trekpleister ge worden van een grote stroom gelovigen en nieuwsgierigen. De vier kinderen, meisjes in del eeftijd van 11 tot 12 jaar, raken op de plaats van de verschijning in extatische toestand en voeren met een onzichtbaar wezen onbegrijpelijke ge sprekken. Naar de mening van een psy chiater is deze godsdienstige extase niet gesimuleerd. Maar er kan volgens hem ook sprake zijn van auto-suggestie. De kinderen zelf hebben verteld, dat de da me hun een geheim heeft verteld, dat zij op 18 oktober bekend zouden mogen maken. Het secretariaat van het bisdom heeft de priesters en religieuzen aangeraden zich van de gebeurtenissen afzijdig te houden. Eenzelfde advies hebben de ge lovigen ontvangen, totdat de kerkelijke instanties in staat zijn een definitieve beslissing te nemen. Zondag worden in West-Daitsland algemene verkiezingen gehouden. In Siegburg, bij Bonnis een onbeiüoon-j baar huis volgeplakt met verkiezings-1 plakkaten van de verschillende partijen (Advertenties) Het Turkse hooggerechtshof heeft gis teren vijftien doodvonnissen en 29 ver oordelingen tot levenslange dwangar beid uitgesproken tegen de leiders en hun helpers van het omvergeworpen re gime Menderes. Behalve de bovengenoemde zware .straffen werden er nog honderden ande- Zoals elders in dit blad reeds wordt re straffen opgelegd, variërend van twee gemeld, zullen de Amerikanen de vol-Uot vijftien jaar gevangenisstraf of gende week een ondergrondse kernexplo- dwangarbeid. In 79 gevallen werd vrij- sie teweegbrengen. spraak gevraagd. Direct nadat dit bekendgemaakt werd kwam de verklaring dat de Amerikaanse proeven voortaan in het diepste geheim zullen worden ondernomen. Pas na de explosies zal het nieuws bekend worden gemaakt. Enkele proeven zouden geheel geheim worden gehouden. Over de laatste Amerikaanse raket proef is bekend geworden, dat de cap sule van de „Discoverer 30" drieëndertig omwentelingen om de aarde heeft ge maakt, alvorens zij door middel van een radiosein naar de aardbol werd terug- gecommandeerd. Een vliegtuig pikte de met goud be klede capsule, waarin zich allerlei stof- fenbevonden die moesten uitwijzen hoe de materie zich buiten de dampkring gedraagt, in de lucht op. De gehele ope ratie was een verbluffend stuk precisie werk. De politierechter van Dordrecht is ak koord gegaan met de bijzondere voor waarden, die de officier van justitie aan zijn eis tegen een inwoner van Zwijn- drecht had verbonden, nl. dat deze gedu rende twee jaar niet meer met een fiets mag rijden. De man had in beschonken toestand aan het verkeer deelgenomen. Hij is voorts veroordeeld tot twee weken voorwaardelijke gevangenistraf en tot een boete van 50 subsidiair twee weken. Een wervelstorm met de codenaam „Nancy" (waarom men deze rampwin den toch steeds meisjesnamen geeft!) teistert op het ogenblik Japan. Volgens de eerste berichten zijn er reeds vier mensen om het leven gekomen. Er zijn 48 gewonden en elf vermisten. De Japanse B.B. is ingeschakeld om hulp te verlenen. De wervelstorm trekt in de richting van het dichtbevolkte mid den-Japan. De orkaan „Carla", die bij de Ame rikaanse westkust woedde, heeft veer tigduizend huizen verwoest of bescha digd. Men schat het dodencijfer op veer tig. De wervelstorm „Pamela", die For mosa trof, heeft de dood van 120 men sen veroorzaakt. Er zijn bijna 300 ver misten. De schade is enorm. De drie hier aangeduide stormen zijn stuk voor stuk van grotere destructieve kracht dan alle stormen sinds mensenheugenis. Hoe meedogenloos de strafmaat werdj bepaald bleek uit het feit dat een der verdachten wegens het verkopen van een windhond aan een dierentuin (een daad van correputie), tot vier jaar dwangar beid werd veroordeeld. Oud-president Bayar en de vroegere premier Menderes behoorden tot de terl dood veroordeelden. De overige ter doodj veroordeelden zijn voor het merendeel' ministers van het ancien regime. Dej doodvonnissen moeten nog door het re-j gerend comité van nationale eenheid worden bekrachtigd. Men neemt echter aan dat dit spoedig zal gebeuren en dat de veroordeelden nog voor zondag zullen worden terechtgesteld. Het hooggerechtshof is 220 dagen in zitting geweest en het heeft ruim dui zend getuigen gehoord. Tegen meer dan honderd beklaagden was de doodstraf ge- eist, maar het hof veranderde voor het merendeel van deze gevallen de straf in dwangarbeid of eenzame opsluiting. De veroordeelden waren beschuldigd van schending der grondwet, het bera men van moord op oppositieleiders, ver duistering van Staatsgelden en opheffing van een republikeins dagblad. Tijdens het proces zijn negen beklaagden ge storven. Ex-premier Menderes was niet aanwe zig toen het vonnis geveld werd. Hij lag op dat moment in een coma, veroor zaakt door een poging tot zelfmoord. Gevangenisartsen hebben echter zijn le ven weten te behouden. (Van onze parlementaire redacteur) De ministerraad heeft gisteren, na overleg met het NAVO-opper- bcvel besloten de diensttijd van de dienstplichtigen der koninklijke landmacht, ingedeeld bij de parate troepen, te verlengen. De bekend making van de minister van Defensie over deze maatregel motiveert de diensttijdverlenging als een „voorzorgsmaatregel, noodzakelijk ge worden door de ontwikkeling van de internationale politieke toe- stand". De diensttijdverlenging treft allereerst de circa zesduizend dienstplichtigen, die op 29 september a.s. zouden afzwaaien. Het kader en de specialisten blijven nu één maand, de overige dienstplichtigen twee maanden langer onder de wapenen. Waarschijnlijk zullen de dienstplichtigen van de koninklijke landmacht, die in november zou den afzwaaien, eveneens langer moeten dienen. In overleg met de NAVO-partners is tevens besloten, bepaalde eenheden van de kon. landmacht voor oefeningen naar West-Duitsland te zenden. Het is nog niet bekend welke onderdelen dit zullen zijn. Dit hangt namelijk af van beschik bare legerings- ®n oefenruimte. D« re gering beraadt zich nog over eventuele verdere maatregelen ter verhoging van de paraatheid der strijdkrachten, met name ten aanzien van de luchtmacht en de marine. De verlenging van de diensttijd brengt de sterkte van het eerste legerkorps, dat bij de legergroep-noord van de NAVO is ingedeeld op rond 90 procent, ofwel 35.000 man. Om de eerste en vierde di visie, die samen het eerste legerkorps vormen, inclusief de ondersteunende lo gistieke en verbindingseenheden op vol le sterkte te brengen, zullen ook volgen ds lichtingsploegen langer moeten die nen. (Normaal zwaait er iedere twee maanden één ploeg af). De Amerikanen hebben, zo meldt Reu ter, bij de Sovjets een protest ingediend tegen het feit dat Russische straaljagers Amerikaanse vliegtuigen, die door de luchtcorridors naar Berlijn vlogen, heb ben geschaduwd. Dit heeft zich tweemaal voorgedaan. Oost-Duitsland en de Sovjet-functiona rissen in Berlijn hebben op hun beurt geprotesteerd tegen de schending van het Oostduitse luchtruim door twee West- duitse straaljagers, die volgens de offi ciële lezing van het Westduitse depar tement van Defensie, verdwaald waren boven Oostduits gebied. Minister van Defensie, Strauss, heeft aangekondigd een onderzoek naar de oorzaken van de escapade te zullen in stellen. Hij zal, als cr sprake is van schuld, strenge bestraffing van de schul digen adviseren. Het feit dat sinds 23 augustus het Westduitse luchtruim 38 keer door Oostduitse en Sovjetvliegtui gen is geschonden, is geen excuus. In Oost-Berlijn is gisteren een spon tane volksuiting gesignaleerd. De spon tane deelnemers zouden sluiting van het Westberlijnse vliegveld Tempelhof heb ben geëist, omdat het Westen misbruik zou maken van zijn rechten in de lucht corridors. Op de interparlementaire conferentie te Brussel zyn gisteren weer ongezouten verwyten aan het adres van de Sovjet- Unie gedaan, zulks in verband met de Berlijnse crisis en de hervatting van de kernproeven. Aan de oplettendheid van zijn persoonl\jke veiligheidsdienst heeft dr. Konrad Adenauer het te dan ken dat hij nog leeft. Gisteren werd er op de Bondskanselarij een pakket ontvangen, dat voor dr. Adenauer bestemd was. Zoals alle post werd ook dit pakket met röntgenstralen doorgelicht. Er zat oen bom in. De veiligheidsdienst maakte de helse machine onschadelijk. Het was er één van een gevaarlijk type. De politie speurt uit alle macht naar de afzender. Het pakket was gepost in München. De bom zou exploderen op het moment dat het pakje opengemaakt zou worden. Eer der in dit jaar zijn er op dezelfde ma- ier pogingen tot aanslagen onderno men. De pakketjes met de bommen erin waren toen eveneens uit München af komstig. De bondskanselier heeft het dit jaar ook beleefd dat een geestelijk ge stoorde, oude man met een mes op hem afvloog onder de uitroep: ,,Ik zal hem krijgen!" De man kon bijtijds gepakt worden. Dr. Adenauer heeft gisteren op een persconferentie, voorafgaand aan de ver kiezingen van a.s. zondag gezegd, dat zijn partij een hele trits kandidaten voor het bondskanselierschap heeft. De meest vooraanstaande was dr. Erhard. De bondskanselier zei desgevraagd dat de berichten over planen zijnerzijds om geen volle regeringstermijn meer mee te ma ken, volkomen uit de lucht zijn gegre pen. Morgen gaat West-Duitsland naar de stembus. Morgenavond kunnen de eerste verkiezingsuitslagen bekend zijn en zal de wereld weten wie de bondsrepubliek de komende vier moeilijke jaren zal lei den: de socialisten of Adenauers CDU. elders in deze krant het nieuws over 19 September cistona M In een klein dorpje ln hel roman tische Baskenland hebben koning BoudewtJn en koningin Fablola vakantie gevierd. Na alle zorgen en verdrietelijkheden van de laat ste maanden zijn ze daar naar lichaam en geest verkwikt en uitgerust. LIBELLE's fotograaf, speciaal daartoe uitgenodigd, maakte een kostelijke reportage van deze vorstelijke vakantie. De koningin temidden van de enthou siaste dorpsjeugd, de koning zorgeloos vissend. Inderdaad een unieke fotoserie. De eerste van een hele reeks over de vorsten huizen van Europa, zoals Lihelie die in de komende maanden gaat brengen. Ook voor u? Of bent u nog geen abonnee? Herstel dat meteen! Gun uzelf LIBELLE en reserveer nu reeds uw boeiende lectuur voor de naderende win ter. Abonneer u rechtstreeks op Llbelle, Nassauplein 7, Haarlem.

de Stem | 1961 | | pagina 1