Derde kernexplosie van Russen Geen last van de warmte Zonodig geweld om Berlijn te handhaven Gespannen sfeer in Bizerta Neem uw tv. mee Tal van incidenten in Berlijn Onrust en angst in Sprang baren geruchten „de moordenaar is onder ons" Na laatste atoomproef in oktober 1958 De Gaulle op persconferentie Geen andere keus, zegt Kennedy Goulart naar Brasilia vertrokken KLEDING DAGBLAD VOOR ZEELAND Grote stroom repatriërenden Nw.-Guinea Verklaring KYP Berlijn over Meer wind i van het K.N.M.I. I het BelgiSCh Weer" Een minuut stilte voor Loemoemba Niet per auto over Kanaal Fransen blij ven in Bizerta 101e JAARGANG 23769 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootcgem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278341 Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG SEPT. 1961 aobtaff Stem Abonnementsprijs 7.per kwartaal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes. Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) OOK AMERIKA HERVAT KERNPROEVEN In weerwil van de afkondiging van de noodvoorzieningen voor Nederlandse ambtenaren in dienst van het gouverne ment van Ned. Nieuw-Guinea, bleef de opgaande lijn van boekingen gehand haafd bij de K.P.M. voor het vertrek van de „Zuiderkruis" op 21 dezer. Gis teren, de laatste boekingsdag, bleek dat er te Hollandia 230 en te Manokwari 119 zijn verricht. De afkondiging van de noodmaatregelen is enkele dagen oud doch slechts één familie heeft zich met het oog op de consequenties ervan laten afboeken. Het aantal passagiers voor het vertrek van de „Zuiderkruis" in december over treft reeds de huidige opgave, hoewel daar nog wijzigingen in mogelijk zijn in verband met de uitvoering der bijzon dere voorzieningen. In ieder geval is gebleken dat de noodmaatregelen te laat zijn gekomen om de uittocht in septem ber tegen te houden. Het bestuur van de Katholieke Volks partij heeft in de internationale toestand aanleiding gevonden een verklaring te publiceren, waarin onder meer de nood zaak wordt erkend, dat de Westerse mo gendheden niet voor communistische druk en dreigementen mogen wijken. Met voldoening constateert het K.V.P.- bestuur dat de Westerse wereld in een heid en vastberadenheid zich verzekerd weet van de gezamenlijke wil om de vrije-wereld, waarvan ook het vrije Ber lijn deel uitmaakt, te vededigen. Het K.V.P.-bestuur juicht die onderhandelin gen toe die langs de normale weg en op normale wijze worden tot stand gebracht cn welke ertoe kunnen dienen de span ningen tussen Oost en West te vermin deren. President Kennedy heeft gisterenavond meegedeeld, dat hij hevolen heeft proeven met kernwapens in het laboratorium en ondergronds en zonder neerslag le hervatten. De woordvoerder van hel Wille Huis, Salinger, zei dat de proeven in september zullen worden gehouden, maar hij wilde niet precies zeggen wanneer en evenmin wilde hij de plaats van de proeven aanduiden. Dit besluit werd genomen nadat de president bericht had ontvangen over de derde Russische kernproef in de dampkring. Deze proef hebben de Russen gisteren genomen. De kracht van deze derde Russische ontpolffing was, volgens de Amerikaan se bekendmaking, van gering tot mid delmatig. De proef werd in de vroege ochtenduren van gisteren genomen. Zoals bekend, ontplofte het eerste wa pen van de nieuwe Russische reeks vo rige v/eek vrijdag en het tweede maan dag. Uit metingen verricht door verschil lende stations van het bureau voor geo detisch onderzoek in de V.S. is geble-jdy's verklaring, ken, dat de geregistreerde aardschokken ergens bij de Aleoeten. ten zuiden van Alaska, hun epicentrum gehad moeten hebben. Door deze derde proef der Russen, al- duidelijk geworden dat de Sovjet-Unie er niet in is geïnteresseerd de mensheid te beschermen tegen radioactieve neerslag. Alles gedaan Volgens de verklaring van presi- den Kennedy hebben de V.S. geen andere keuze dan de ondergrondse en laboratoriumproeven te hervatten nu de Russen blijven voortgaan met hui proeven. ..Bij onze pogingen een einde te ma ken aan de proeven met kernwapens, hebben wij alles gedaan wat redelijke mensen konden rechtvaardigen. Wegens de daden van de Sovjetregering moeten wij nu de maatregelen nemen die voor zichtige- mensen van levensbelang vin den. Wij hebben geen andere keuze bij het nakomen van de verantwoordelijk heid van de Amerikaanse regering je gens eigen staatsburgers en de veiligheid van andere vrije landen", aldus Kenne- een ondergrondse proef, de 19e en laat ste uit een serie proeven op het proef- terrein van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie in Nevada. Het tot ontploffing gebrachte toestel ontwikkelde een explosieve kracht die gelijk was aan die van 20.000 tnt en de grootste die ooit door mensenhanden on dergronds was teweeg gebracht, althans niet voor die tijd. Op 12 augustus 1958 hadden de Ame rikanen een serie proeven in de Stille Oceaan voltooid, waarbij grote bommen boven het eiland Johnston tot ontploffing werden gebracht. De flits van de explo sie was in Hawaii, ongeveer 1120 km verder zichtbaar. Op 31 oktober, de dag na de laatste proefnemingen in Nevada, kondigden de Ver. Staten en Engeland aan dat zij de proefnemingen zouden staken. President Kennedy had in de loop van de dag een bespreking gehad met de voorzitter van de commissie voor atoom energie, Glenn Seaborg, waarbij de plaatsvervangend minister van defensie aanwezig was. De laatste proef dus een verklaring te Washington, is het In Bizerta werden gisteren drie Tunesiërs onder wie een twaalf jarige jongen, door Franse para chutisten doodgeschoten, aldus betrouwbare Tunesische zegslie den. Zij maakten voorts bekend, dat dertig Tunesiërs verwondin gen hadden opgelopen. Het semi-officicle Tunesische persbu reau T.A.P_ meldde, dat de Franse pa rachutisten op een groep Tunesische werklieden schoten, nadat dezen hadden geweigerd hun bevelen op te volgen. Het persbureau zei voorts, dat de EEN RUSSISCHE rechtbank heeft vier jannen die een aanval op het hoofd- jui'eau van politie te Alexandrov (100 a? ïen noorden van Moskou) hebben kn ,v£roordeeld tot de dood door de ogel. Vijf anderen, die aan de aanval tii»n zhn veroordeeld tot elk vijf- laar gevangenisstraf. Eén van hen i8 vrouw. ENGELS zal het Nederlands ver- jgcn als tweede taal die op de Kon- wo» ny.ddelbare scholen wordt onder- Zen Dit heeft de president van Kon gisteren gedecreteerd. AMERIKAANSE toerist Marvin Ma- niJt Jaar' is tot acht Jaar gevange van veroordeeld, op beschuldiging Var> spionage. ?LLyKEN. van 27 opvarenden van de CdIuLk001 d'e zondag ter hoogte van de omci havenstad Buenaventura "insloeg en zonk< zijn geborgen. aan ^°,tsing tussen twee vaartuigen ua?ca^-Wes van Malakka, worden 21 Passagiers vermist. avond Arnd' gemaakt gisteren- l Half 7 15 UUr: l repon °UZ\vaar bewolkt met tijdelijk tclïiko ta§:e *ot krachtige zuidwes- ,age-e zuidwest^-b-Wind aan de kust uit noordwest aM nchtin^ later naar reEenarhfiJ draaiend. Betrokken en :vg C tlVn de ochtend. Neerslag- Peratiirnn11weer. Maximumtem- Vandaal 14 tot 19 ^aden. J nndrr 17.42 19,17 UUr' maan 1 S-O^uur Z°n °P 6,00 uur' maan °P Franse troepen prikkeldraadversperrin gen aangebracht hadden op alle wegen De laatste Amerikaanse atoomproef vond op 30 oktober 1958 plaats. Het was behalve een, namelijk de weg naar dejwezig waren ook de Kongolese premier Op voorstel van president Soekarno van Indonesië, is gisteren op de laatste openbare zitting van de conferentie van niet-gebonden naties in Belgrado, één minuut stilte betracht ter ere van Pa trice Loemoemba, de Kongolese leider. die eerder dit jaar werd gedood. Aan-j Concrete voorstellen tot on- President De Gaulle van Frankrijk heeft gisteren tijdens een persconferentie op het Elysee, die door 700 verslaggevers werd bijgewoond, er op aangedrongen dal hel Westen een „vastberaden" standpunt inneemt tegen de Russen en zonodig van geweld gebruik moet maken om de Westerse positie in Berlijn te handhaven. i Bizerta i BIZERTA: Hij verwierp tussenkomst van de Verenigde Naties en maakte dui delijk dat zolang de internationale toe stand onveranderd blijft, de Franse troe pen in Bizerta zullen blijven. Parijs en Tunis zouden hierover een overeenkomst kunnen uitwerken, die van gezond verstand getuigde. Hij beschul digde president Bourguiba van Tunis er van een begerig oog op de olie van de Sahara te werpen. zijn er de satellietlanden die hoe langer hoe meer tot de conclusie komen dat er iets wreeds is in de annexatie waaraan zy zyn onderworpen. De Franse president besloot: „Als een wereldconflict het gebruik van deze vreselijke kernwapens teweeg zou brengen, dan zouden deze wapens, ongetwijfeld leiden tot de omverwerping van Rusland en de landen die het com munisme aanhangen. Maar wat voor nut zou het hebben over de doden te rege ren ?w Het was drukkend warm in Frankfort maar daarvan heeft blonde Ute Richter weinig last. Met vijf ventilatoreneen koud drankje en een parasolging zij op het dak zitten, haar voeten in twee emmers koud water. Die schrijfma chine zegt u? Nou ja De poging die twee Engelsen gisteren ondernamen om het Kanaal per Volks wagen over te steken, is mislukt. De wa gen werd naar Dover gesleept, nadat hij bij zware zee water had binnengekregen tussen Calais en Dover. De bemanning, S. Gordon Amer en H. Amer uit Lon den, was erg zeeziek. De auto was voor zien van een pomp om haar droog te houden en aan de motor was een schroef gekoppeld. Hij waarschuwde dat de Russi sche dreigementen erop gericht waren het Westen tot terugtrek king te dwingen, zodat Rusland zou kunnen profiteren van de hieruit voortvloeiende zwakte van hetWes- bestuursgebouwen in Bizerta. Journalisten die gisteren in Bizerta wilden reizen stiiitten bij Menzel-Djemil op Franse troepenversperringen. Militaire autoriteiten in Parijs beves tigden dat er zich in Bizerta enige „in cidenten" hadden voorgedaan. Zij ver klaarden dat de toestand misschien zeer explosief zou worden. Op het ogenblik is de situatie echter „zeer verward", aldus de legerautoriteiten. Cyrille Adoela en vice-premier Antoine Gizenga. die vorige week de naam van zijn partij veranderde ter ere van Loe moemba. Verwacht wordt dat vandaag een slot communiqué zal worden gepubliceerd, waarin de „neutralen van Belgrado" of ficieel zoals gisteren al gemeld hun beroep op Kroestjev en Kennedy zullen doen. derhandelingen tussen Oost en West werden niet door de Franse president gedaan. Over de volgende onderwerpen ver klaarde de president: DE KERNPROEVEN: Zonder in te gaan op de recente Russische kernproeven zei De Gaulle, dat de kernstopconferentie te Genève onderdeel zou moeten zijn van een uitgebreide ontwapeningsconferentie. Frankrijk, aldus De Gaulle zou bereid zijn bij te dragen tot het nemen van maatregelen die nucleaire ontwapening beoogden. Algerije ALGERIë: De recente verschuivingen in de Algerijnse regering in ballingschap werden door hem buiten beschouwing ge laten. Frankrijk had zich volgens hem hoofdzakelijk bezig te houden met de stichting van een Algerijnse staat, zijn eigen betrekkingen met die staat en de toekomst van de Sahara. Hij waarschuwde nogmaals, dat als Frankrijk er niet in zal kunnen slagen j de Algerijnen over hun eigen toekomst te laten beschikken het gedwongen zal zijn een of andere vorm van bevolkings hergroepering uit te voeren. Sahara „Onze gedragslijn met betrekking tot dè Sahara is er een die de reali teit en onze belangen waarborgt", al dus de president. ..Dit houdt de vrije verkoop van olie en aardgassen in, die wij hebben ontdekt. Het betekent het vrije gebruik van vliegvelden om ons te verzekeren van onze verbindingen met zwart Afrika". Over de Franse boerenkwestie, die eind september weer tot ernstige betogingen dreigt te leiden, zei De Gaulle slechts er( vertrouwen in te hebben, dat het „hand vest", dat door de regering en de boe- renorganisaties werd uitgewerkt, tot een geslaagde oplossing zou leiden. ENGELAND EN DE E.E.G.: De leden van de Euromarkt hebben altijd gewenst dat Engeland zou toetreden tot het ver drag van Rome. Berlijn BERLIJN: De Russen hadden de crisis aangewakkerd hetzij uit eerzucht of van wege binnenlandse moeilijkheden die zij aan het oog van de wereld trachtten te onttrekken. „Deze tweede theorie is zeer aanvaardbaar, aangezien de situatie in Rusland ondanks een zeker succes, te kenen vertoont van hiaten en dwalingen". De Gaulle zei letterlijk: „Interne ob stakels worden hoe langer hoe meer door de elite gevoeld, die het steeds moeilijker vindt, om de massa te lokken. En dan De Russische militaire comman dant in Berlijn, kolonel Iwan So- lovjov, heeft gisteren een bezoek gebracht aan zijn Amerikaanse col lega, generaal-majoor Albert Wat son, om mondeling te protesteren inzake overlast die twee officiële Russische auto's zouden hebben on dervonden van Westberlijnse „la waaischoppers". Volgens Soboljov zaten in de twee auto's Russische militairen die op weg waren naar hun werk op het vier-mo- gendhedenbureau voor de veiligheid van het luchtverkeer, toen zij door Westber- lijners werden aangehouden en lastig ge vallen. De Rus waarschuwde Watson er voor dat een herhaling van een dergelijk incident een „negatie!" effect zou sorte ren op het werk op het bureau. In een Amerikaanse bekendmaking werd mede gedeeld dat Watson de Rus had gezegd dat zijn beweringen „gebaseerd zijn op onjuiste inlichtingen". Traan gas Aan de sectorgrens in de Heidelber- gerstrasse hebben Amerikaanse soldaten van traangasbommen gebruik gemaakt toen zij met water werden bespoten door Oostberlijnse politiemannen. De Vopo's zochten hun heil in afgeslo ten portieken toen de vijf tot zes traan gasbommen in hun onmiddellijke nabij heid terecht kwamen. In de late namiddag richtten de Vopo's hun waterslang op een fotograaf die aan de Westberlijnse zijde van de grens, op dezelfde plaats, foto's aan het maken was. Het spuiten hield op toen een Ame rikaanse jeep op het toneel verscheen. Omwonenden toonden zich ver heugd over de Amerikaanse actie. De meeste kelders langs de Heidel- bergerstrasse liggen onder water als gevolg van het veelvuldig gebruik van waterslangen door de commu nistische politiemannen. Bij de doorlaatpost in de Friedrich- strasse. waar Amerikaanse soldaten eer gisteren een oranje krijtlijn hadden ge trokken om de sectorgrens aan te ge ven, leden de Amerikanen echter een nederlaag. De Oostberlijnse politie had hiertegen bezwaar gemaakt, betogend dat de grens ongeveer twee meter naar het westen ligt, namelijk op de rooilijn van de dwarsstraat. In de middag kwamen plotseling Oost berlijnse arbeiders te voorschijn die dwars over de straat en op de rooilijft een 15 centimeter dikke witte streep schilderden. De Amerikanen vroegen toen aan de Westberlijnse politie hoe de grens nu precies liep. Deze antwoordde, dat de grens volgens traditie op de rooilijn lag, waarop de Amerikanen de kwestie lieten rusten. Deze bijzonder handige kleine draag-lkilo, heeft een beeld van 20 cm en bare televisie-ontvanger van Japanse werkt zowel op het lichtnet als op origine is te zien op de Frankforter na- batterijen, jaarsbeurs. Het toestelletje weegt 6,5 j (Van onze verslaggever) „De moordenaar is onder ons". Met dit gezegde, dat we gister morgen in een Sprangs café hoor den, is de sfeer wel getekend, die op het ogenblik onder de bevol king van het dorpje heerst. On rust en bepaaldelijk ook een ze kere angst, omdat er nog steeds geen spoor van de dader (s) van de gruwelijke moord op de van Zelstjes is gevonden. „Ik heb al een paar nachten geen oog meer dicht gedaan", vertelde ons een vrouw uit de buurt en een be jaarde boer aan de Zeine voegde er aan toe: „Het laat oe nie los". Er is onrust ook, omdat het duidelijk wordt, dat justitieel is komen vast te staan dat noch de in Weert aangehou den psychopaat noch de in Rhenen ge grepen Duitser iets met de lugubere moordzaak uitstaande 'hebben. Het on derzoek op het dorp spitst zich in en gere zin toe op de familie en de buurt schap, waar regelmatig politiewagens verschijnen om personen op te halen voor een verhoor op het groepsbureau van de rijkspolitie in Capelle. Soms duren de verhoren lang. Want de jus titie is toe aan allerlei details en kleine bijzonderheden, waaraan tot dusver nog weinig aandacht kon wor den besteed. Onverstoorbaar gaan het onderzoek in de omgeving en de ver horen door. Men is in Sprang gauw met het trek ken van allerlei conclusies en het ver spreiden van geruchten. Begrijpelijk. Men is de zenuwen niet helemaal meer de baas. Er is onrust. Tekenend voor de onrust was gisterenmorgen het gerucht, dat zo maar ineens in de straat was en als een lopend vuurtje door de streek moet zijn gegaan, want men kon het horen in Waalwijk, Was pik cn Loon op Zand. „De moordenaar is gegrepen", vertelde het gerucht. De dader werd met naam en toenaam ge noemd. Men liep te hoop aan het Oost einde. Alsof iedereen het zelf had ge hoord, vertelde men, dat het zo juist als een extrabericht via de radio was meegedeeld. Maar niemand was er die het persoonlijk had gehoord. Ze had den het van de buurman of de sigaren winkelier. De justitie ontkende, dat er een arrestatie was verricht. Integen deel, er was nog steeds geen spoor dat naar de dader zou kunnen leiden. De Sprangenaren grijpen de kleinste klei nigheid aan om hun onrust weg te praten. Daarom groepen ze de hele dag samen aan het Oosteinde. Zo is ook het vinden van een koe voet gisteren aanleiding geworden tot het sterk verspreide gerucht, dat het moordwapen zou zijn gevonden. De koevoet zat, toen hij werd gevonden, echter zodanig onder het spinrag, dat hy waarschijnlijk wekenlang niet van zijn plaats is geweest. Maar men wil praten. Men wil zekerheid, dat de moorde naar niet onder hen is en men voelt de stille angst en onrust, omdat er maar steeds geen zekerheid komt. Vandaag zal heel Sprang uitlopen voor de begrafenis van de beide slacht offers op het kerkhof aan de Tilburg- seweg in Sprang. De tragische plech tigheid zal om half drie plaatsvinden. Vice-president Joao Goulart van Brazilië is gisteravond uit Porto Alegre vertrokken op weg naar Brasilia voor zijn installatie als president. Goulart heeft van het hoofd van de Braziliaanse strijdkrachten een schrifte lijke garantie van vrijgeleide gekregen. Eerder hadden dissidente rechtse offi cieren van de luchtmacht het vliegveld van Brasilia bezet en gedreigd Goularts vliegtuig neer te schieten indien het zou trachten te landen. (Advertentie) V. H. KOLK I GROTS MARKT IS - BREDA

de Stem | 1961 | | pagina 1