Beestachtige moord op twee broers in Sprang Hendrik en Antoon van Zeist (72 en 74) met hamer gedood Marie Antoinette wint eerste pri|s in Zundert Kennedy en MacMillan stellen voor Vormingscentrum K.V.P. heet nu Romme-Instituut PRETTIGE WASDAG SUNIL 5? Poging achter schermen voor ontmoeting Wielrenners zorgden voor spanning DRIE DODEN OP „EIGER" Hervatten V.S. kernproeven Verklaring Veldkamp over A.K.W. Twee mannen in arrest DODEN IN VERKEER DACBLAD VOOR ZEELAND NIET - WEL PHL\ses Laksmi Lawan, weduwe van ThailSere koning Vajiradvoed van vermoord 'S 'n *laaL pa^e*s *n Bangkok TITOV ONTVOERING VOORSTEL NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL - bloedsporen - ROOFMOORD Lagere temperaturen TWEE DUITSERS jOle JAARGANG 23767 Uitgave: N. V. Uitg. My. Neerlandia. pirecteur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. feciactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mi". H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Iel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 4 SEPTEMBER 1961 Abonnementsprijs ƒ7.per kwartaal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.—). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBÜRG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) GEEN KERNPROEVEN IN ATMOSFEER" Frankrijk en België, die bij de verde ling van de titels der wereldkampioen- .schappen wielrennen nog met lege han den stonden, toen de baannummers wa ren afgewerkt, zijn bij de wegwedstrijden volledig aan hun trekken gekomen. De Fransman Jean Jourden werd zaterdag wereldkampioen der amateurs, de Belg Rik van Looy werd voor de tweede maal wereldkampioen der profs, zondag. In beide ritten hebben de Nederlanders zich strijdlustig betoond. Deze opvallende activiteit werd bij de amateurs echter niet gunstiger beloond dan met een zevende plaats voor Jan Janssen, terwijl bij de profs Nederland niet hoger kwam dan de vijfde plaats, welke werd ingenomen door Jo de Roo. Overigens niet mis, gezien het machtige „veld". Bij de amateurs was de Franse zege praal volledig. De tweede plaats werd veroverd door Henri Belena en de derde door zijn landgenoot Jacques Gestraud. (Zie onze sportpagina's). Zes alpinisten zijn veilig teruggekeerd van een succesvolle beklimming van de noordelijke Eigerwand, maar aan de voet van de Eigergletsjer lagen zondag de lijken van drie mensen, die er met een, I vliegtuigje waren neergestort. Een Zwit-j m fotograaf had een privé eenmoto-1 ri£ vliegtuigje gehuurd om opnamen te tonnen maken van de koene bergbe- ilimmers. Inzittenden van het toestelletje waren hijzelf, een 21-jarige vriendin en de amateur-piloot. Door een plotselinge ruk wind werden zij naar beneden getrokken en sloegen te pletter. Kennedy en MacMillan hebben gisteren gezamenlijk een beroep gedaan op premier Kroestjev om akkoord te gaan met een verbod op kernproeven in de atmosfeer. Het voorstel werd gedaan in een telegram en beide staatslieden vroegen Kroestjev zijn aanvaarding ook in een telegram bekend te maken. Het verzoek was zo geformuleerd dat geen der partijen zich door wederzijdse aanvaarding zou binden tot bet volledig nalaten van kernproeven, maar radioactieve neerslag moest in elk geval ver meden worden. hebben de westelijke grote drie onlangs nota's naar Moskou gestuurd waarin de Sovjetregering ernstig werd gewaar schuwd niets te ondernemen tegen de vrije luchtverbindingen tussen het Wes ten en West-Berüjn. Kroestjev had dui delijk gezinspeeld op Oostduitse controle. Nu betoogt Kroestjev dat het Westen er helemaal naast is: er bestond hele maal geen afspraak over burgerluchtver- bindingen, aldus het antwoord uit Mos kou. De verdragsartikelen sloegen alleen maai op militaire verbindingen. De antwoordnota is niet bepaald scherp van toon; er wordt alleen in her haald wat tevoren al vaker is gezegd. Er wordt aan toegevoegd dat er trouwens geen sprake meer is van een viermo- gendhedenstatus in Berlijn en dat dit geheel en al te wijten is aan het optre den van de westelijke landen. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft gisterenavond meteen gerageerd met het citeren van die artikelen uit het verdrag waaruit blijkt dat het duidelijk is dat er burger luchtvaart wordt bedoeld, al wordt dat woord niet uitdrukkelijk genoemd. In Washington werd beweerd dat Ken nedy zeer spoedig zal aankondigen bin nen welke termijn de V.S. zijn kernproe ven zal gaan hervatten, nu Rusland het moratorium verbroken heeft. Mogelijk wacht de president eerst het antwoord van Moskou af, op het verzoek dat hij samen met MacMillan tot Kroestjev richtte Wanneer Amerika overgaat tot hervatting der proeven dan zullen dat in geen geval proeven zijn die gevaar voor radioactieve besmetting meebrengen. De bommen zullen on dergronds of buiten de dampkring tot ontploffing worden gebracht. Intussen heeft het Westen ook het ant woord van Kroestjev binnen op de nota inzake de luchtcorridors. Zoals men weet (Van onze redacteur) Op een fraaie oorkonde staat uitgete kend,''at het Partijbestuur van de K.V.P. heek besloten het vormingscentrum van de Partij voortaan als Romme-instituut Ie belitelen. Dit besluit is in het insti tuut te Baarn zaterdagmiddag ook offi cieel aan professor Romme medegedeeld. Het was partijvoorzitter mr. Van Doorn, die dit deed in een feestelijk samenzijn, waarin de afgetreden fractieleider met lijn vrouw en enkele kinderen aanwezig was. Hij schetste nog eens in het kort de grote betekenis, die de christen-politicus Romme heeft gehad voor de Partij en voor heel de Nederlandse samenleving. De heer W. Peters, de directeur van het Instituut, sloot zich hierbij aan. Hij zag in de nieuwe naamgeving een grote eer, maar ook een grote verantwoordelijk heid. Professor Romme toonde zich uiterma te verrast en verheugd over deze geste. Hij zag daardoor een blijvende band tot stand gebracht tussen zijn staatkundig werk en de Partij. Hij bracht dank aan Je Partij voor wat die is geweest voor en zijn staatkundig werk. Hij noem- ;-j Het bijzonder belangrijk, dat de Par- Hij haar electorale taak voldoende c°nipetente mannen en vrouwen naar vo- r®n weet te brengen voor de vertegen woordigende lichamen. Daarbij zullen er m?eten zijn, die in een zekere verwant- jenap met het maatschappelijk-georgani- 'e«de leven staan.. Maar ook is het jpkakelijk, dat een aantal kandidaten jSjvan min of meer los staat. Naast electorale taak heeft de Partij 2L?i?0TE stenen muur bij Seoel is %d van zware regenval onder- c cn daardoor omgevallen. Het werd aanta?IuP-: de brokstukken bedolven een r '31 huizen en daarbij werden 23 men- mccst vrouwen en kinderen, gedood. !)E LANDMACHT, zo heeft het ministe- L J? defensie eindelijk besloten, krijgt t Li T-'We Belgisehe geweer van FN van v, is semi-automatisch en is 'an het kaliber 7.65. 'n Brits Borneo is nu ook in ieennc» 8,pdpeRen van Indonesië cholera slachtnfr 'd- Er ziJn verscheidene boffers gevallen. Foto: Prof. Romme tekent de oorkonde, er echter ook een van vorming en scho ling. waarbij een kritische instelling niet gemist kan worden. Boven alles moet staan de eenheid van ons volk, zo be toogde prof. Romme tenslotte, waarbij het christelijk element een van de ker nen is, waarom die eenheid wordt ge vormd. De Partij zag prof. Romme als een stukje realisatie van die eenheid. Het Partijbestuur en verscheidene ver tegenwoordigers van de pers hebben zich daarna met de afgetreden fractieleider aan een geanimeerde maaltijd gezet, tij dens welke door de nieuwe fractieleider dr. De Kort en door het oudste partij bestuurslid mr. dr. Mes nog huldigende woorden werden gesproken. land in vrede en vrijheid herenigd zou zijn". Ondanks de nog voortgaande verster king van de versperringen tussen Oost en West-Duitsland blijken toch nog en kele Oostduitsers kans te zien te vluch ten. Sommige pogingen mislukken echter De Vopo's schieten meedogenloos als ze een vluchtpoging signaleren. Dat moes ten o.a. drie jongens, van 17 tot 19 jaar oud, ervaren. Een heel Oostduits gezin is verbannen omdat het ,,een negatieve houding aannam jegens het regime". Titov, die gisteren een rondrit door Oost-Duitsland maakte, leverde zijn aan deel in de zaak door de V.S. aan te ma nen verstandig te zijn en wapengekletter achterwege te laten. Gisteren kreeg het Westen, nu van de zijde van Oost-Duitsland, nieuwe be schuldigingen in het gezicht geslingerd. Volgens de regering in Pankov hebben de geallieerden de luchtcorridors naar West-Berüjn „misbruikt ten behoeve van het ontvoeren van Oostduitse kinderen". De Oostduitsers noemen zelfs be paalde feiten en namen. Een drie jarig jongetje, Peter Bluhme, zou te gen de wil van zijn ouders naar West-Duitsland gebracht zijn en ook hadden de snode ontvoerders een vier maanden oude baby, Sylvia Heintz, daar heen gebracht. Het doel van die wanwaden zou zijn de ouders te dwingen Oost- Duitsland te verlaten. Het schijnt dat er in Belgrado ach ter de schermen besprekingen wor den gevoerd om een ontmoeting Kroestjev-Kcnnedy te arrangeren. Mogelijk zal de conferentie hierover een resolutie aannemen, die dan aan de V.N. zou worden voorgelegd. Volgens een Engels blad, de Observer, zullen de westelijke mogendheden deze week eigener beweging een verzoek tot Kroestjev richten om over Berlijn te onderhandelen. Volgens het blad moet de tegenzin van De Gaulle overigens nog overwonnen worden. Ook wordt gerekend op een belangrijke toespraak van Kennedy in de V.N. (die op 19 september een nieuwe zitting be gint) waarin hij een nieuw groot ontwa peningsplan zal lanceren. Adenauer heeft zaterdag een tamelijk optimistische televisierede gehouden, waarin hij o.m. zei ervan overtuigd te zijn ,,dat binnen afzienbare tijd Duits- (Var onze parlementaire redactie) Minister Veldkamp (soc. zaken) zal op woensdag 20 september op zijn verzoek in de Tweede Kamer een verklaring afleggen met betrekking tot het wets ontwerp van een algemene kinderbij slagverzekering. De voorzitter van de Tweede Kamer heeft dit zaterdag aan de Kamerleden medegedeeld. In politieke kringen in Den Haag is deze mededeling als een grote verrassing gekomen. Zoals bekend heeft de be handeling van de algemene kinderbij slagwet in de Tweede Kamer reeds ge leid tot het heengaan van minister Van Rooy. Sindsdien is zowel bin nen het kabinet als binnen de politieke partijen het beraad over het wetsont werp weer intensief voortgezet. Naar ten tijde van de benoeming van dr. Veldkamp tot minister verluidde, zou de regering het wetsontwerp voor de meerderheid van de Tweede Kamer en met name voor de P.v.d.A. aanvaardbaar hebben willen maken door concessies op het punt van uit kering van kinderbijslag aan kleine zelfstandigen. Die uitkering zou dan vanaf het eerste kind kunnen geschie den i.p.v. vanaf het derde kind, Met des te meer belangstelling wordt dan ook thans uitgezien naar wat minister Veldkamp hierover en over andere kinderbijslagproblemen de Kamer op 20 september a.s. heeft te zeggen. DE IRA. het Ierse republikeinse leger, is weer actief: in het afgelopen weekeinde zijn aanslagen gepleegd en heeft men gepoofd zich van een trein meester te maken VIER MOORDEN bekenden een 32- jarige Amerikaan, vader van vijf kinde ren, en een jong meisje met wie hij door het lanjpl reisde. Het motief voor hun afschuwelijke misdaden is nog niét ach terhaald. (Advertentie) (Van onze verslaggever) De Langstraat is zaterdagmorgen opgeschrikt door een dubbele gruwelijke moord, gepleegd op de 72-jarige Hendrik van Zeist en zijn 74-jarige broer, de weduwnaar Aantoon van Zeist, die samen een klein boerengedoentje bewoonden aan het Oosteinde in Sprang, pal op de grens met de gemeente Waalwijk. Op beestachtige wijze zijn Hendrik en Antoon in hun huisje om het leven gebracht zoals uit het onderzoek en de sectie is ge bleken. Diep geschokt door het drama, dat zich op de avond van vrijdag al heeft voltrokken, hebben zaterdag en zondag honderden bijeengegroept gestaan aan het Oosteinde. De zaterdagmorgen begon zoals alle andere zaterdagmorgens in Sprang. Stil cn rustig. Zoals gewoonlijk kwam in alle vroegte de melkophaler v. Oversteeg door het Oosteinde voor het ophalen van de melkbussen. Hij vond het al wat vreemd, dat de twee melkbussen van Hendrik en Toon van Zeist niet aan de weg stonden. In cn rond het huisje van de broers was alles doodstil. Normaal melk ten ze 's morgens vroeg'hun paar koetjes en waren de groene luiken aan de straat kant geopend. Nu waren ze nog geslo ten. Er bleek een bus bij de schuur te staan. Zaterdagmorgen was er kennelijk niet gemolken. De tweede die de stilte rond het huisje van de Van Zelstjes maar vreemd vond was slager Rijkers, die schuin tegenover de broers aan het Oosteinde woont. Hij vertrouwde de zaak niet meer en liep naar mevrouw Johanna de Rooy-de Rooy, een nicht van de broers, die er nogal vaak over de vloer kwam om het huis houdentje van de oudjes te beredderen. Ze deed dat vaak samen met haar moe der Antonia van Zelst-de Rooy, een zus ter van de Van Zelstjes, die bij haar inwoont. Mevr. De Rooy woont slechts enkele huizen verwijderd van de broers Van Zeist, in de Tweede Zeine 3. Zij ging direct met slager Rijkers mee en kon ongehinderd via de achterdeur het huisje binnengaan. Het was nl. niet de gewoonte van de broers om de deur te sluiten. Enkele ogenblikken later kwam ze bleek en dodelijk verschrikt naar bui ten gerend. „Er ligt iemand in de gang," riep ze. Slager Rijkers is daarop het huisje binnengegaan en zag Toon met verminkt hoofd in een plas bloed liggen. Direct werd dokter Van Tuyn te Kaatsheuvel gewaarschuwd en de politie werd eveneens onmiddellijk ge alarmeerd. Toen werd al gauw duidelijk welk verschrikkelijk drama zich had voltrok ken. Hein van Zeist, die ietwat gebrek kig was, lag in de kamer met een ver brijzeld hoofd. Zoals de sectie die in de namiddag door dr. Zeldenrust in het ziekenhuis te Waalwijk op de stoffelijke overschotten werd verricht, uitwees heeft Hein eerst een harde klap tegen de mond gekregen, waardoor de kaak werd ontzet. Toen hij op de grond lag is zijn hoofd beestachtig bewerkt met een hard scherpkantig voorwerp, een hamer of een bijl. Zijn broer Toon lag in het nauwe gangetje bij de voordeur, als had hij nog getracht zijn moordenaar te ont vluchten. Hij is eerst met bruut geweld gewurgd, waarvan de ernstige verwon dingen van het strottenhoofd getuigen. Ook hem is daarna, liggend op de grond, met een hard voorwerp op gruwelijke wijze de schedel verbrijzeld. Op de tafel stond nog de pap. On aangeroerd. Het was de gewoonte van de broers, die zelf hun eten bered derden, 's avonds voor het slapen gaan nog een bordje pap te gebruiken. Links: Het kleine huisje van de ge broeders Van Zeist, Oosteinde 28. Rechts: De officier van justitie, mr. W.A. baron van Imhoff in ge sprek met dr. Zeldenrust. Achter de gesloteri voordeur ligt het lijk van Toon van Zeist. ^Sersvp nifnnH:.. Vj i uivii vi i *!e'vJnIvacLlUng van het K.N.M.I. avond "a 15 °Pg°maakt gisteren- i jke li eer. )t ITtJ 'anriaMa)r.llonrdc,,-'nc ricniu nm—*5' onder 19.22 IvK,23;1.5 uur: -- i SeUik nm!''^e bewolking met plaat- Zvvakko ®Cr« Lagere temperaturen. ^aak nu 'Matige wind, in hoofd- f.'sen? - UUr' 1'U uur. Jïacp 16..., Mui 1-11 Zon °P 5.57 uur, maan op Het mooie weekeinde heeft overal een grote drukte veroorzaakt en de helaas vertrouwde consequentie daarvan is dat er opnieuw talrijke doden in het verkeer vielen. Tussen Coevorden en Nieuw-Amsterdam greep een trein op een onbewaakte overweg een auto. Daarbij viel een dode en werden twee mensen (allen uit één gezin) gewond. Ook op een spoorwegovregang, bij Har derwijk, werden twee jongetjes door een trein gegrepen. Een van hen, ze ven jaar oud, werd op slag gedood; het andere brak een been. In Haarlemmermeer stak een auto een voorrangsweg dwars over toen er een vrachtwagen naderde: één dode en vier ernstig gewonden. In Den Briel raakte een Belgische auto te water, tengevolge waarvan één der' inzittenden verdronk. Een vijftien maanden oud meisje in Den Hulst (Ov.) werd gedood toen zij on der de wielen van een groentewagen terechtkwam. Op het vliegveld Zestienhoven heeft men zaterdag zijn hart vastgehouden toen een Dakota met een uitgevallen motor moest landen. De brandweer rukte ge lukkig voor niets uit: het toestel kwam en nog wel in vrij dikke mist, perfect aan de grond. Meestal gingen ze rond 9 uur naar bed en deden voordien gewoontege trouw de luiken aan de straatkant open. Ze zijn er vrijdagavond niet aan toe gekomen. Om 7 uur vrijdagavond was hun 76- jarige zuster Antonia nog even binnen gelopen om van het ongeluk te vertellen dat een Hankenaar in Haarlem was over komen op een bouwwerk in Haarlem. Een zoon van Arie de Rooy, bij wie zij inwoont, was nl. op hetzelfde bouw- werk werkzaam en was vroeger dan ge woonlijk naar huis gekomen omdat het werk was stilgelegd. De dubbele brute moord moet vrijdagavond tussen een uur of half acht en negen uur zijn ge pleegd. De buurt heeft van het vreselijke drama niets gemerkt. Uit het uitgebreide onderzoek, dat onder leiding van de sub stituut-officier mr. Boostcn uit Den Bosch en in tegenwoordigheid van de officier v. justitie mr.W. baron v. Imhoff. Hoofd v. h. parket, door 'n groot aantal specialisten en technische politiefunctio narissen van het bureau Raamweg in Den Haag en van de districtsrecherche van Tilburg werd ingesteld, werd* aan vankelijk aangenomen dat er van geen roofmoord sprake is geweest. Er was immers van een belangrijk geldsbedrag van enkele duizenden guldens, dat in een roestig geldkistje voor het grijpen lag niets vermist. Gisterenmiddag ver klaarde de officier van justitie mr. ba ron W. A. van Imhoff evenwel, dat de justitie bepaaldelijk niet wil uitsluiten dat er toch van roofmoord sprake is. Achteraf is nl. gebleken dat niet precies is vast te stellen hoeveel geld er in huis aanwezig is geweest. In elk geval, er is geen gevecht geleverd, geen ravage aangericht. Alles stond keurig netjes op zijn plaats. Niets wees er op dat de broers zich hebben verzet tegen de gru weldaad die aan hen werd voltrokken. Ze moeten onverhoeds en met bruut geweld zijn overvallen. Naar schatting 160.000 bezoekers hadden zich gisteren een plaatsje veroverd in Zundert om er ge tuige te zijn van het vijfentwin tigste bloemencorso. Onder hen bevonden zich als eregasten de ministers van Binnenlandse Za ken en van Sociale Zaken, de staatssecretaris van O. K. en W. en ook een 104-jarige Brusselse dame mevr. Herrenbosch-Fran gou. Minister Toxopeus reikte aan de winnaars van de eerste prijs, de wagen „Marie-Antoi- nette" (foto rechts) van de buurtschap Klein-Zundert, de medaille uit die door het minis terie van Sociale Zaken ter be schikking was gesteld. Toon en Hein van Zeist waren rustige mensjes. Ze leefden wat op zich zelf en bemoeiden zich weinig met familie en buurt. Ze leefden eenvoudig en stil van hun pensioentje en van de opbrengst van hun kleine boerengedoentje. Ze hadden weinig vrienden maar ook geen vijanden. Hoewel de hele omgeving werd uit gekamd een waterput werd door de Sprangse brandweer zelfs leeggepompt, bleef het moordtuig zaterdag onvindbaar. Het onderzoek dat tot zaterdagavond laat voortduurde leverde geen enkel tastbaar resultaat op. Zondagmorgen was er opnieuw grote bedrijvigheid rond de woning van de gebroeders Van Zeist. Bedrijvigheid van politic-autoriteiten maar ook van honderden belangstellenden uit wijde omgeving. Men sprak onder elkaar druk over de Duitser, J. G., die in Rhenen was gegrepen en die inmiddels in Den Bosch was ingesloten in afwachting van het nadere onderzoek dat naar zijn gangen werd ingesteld. Daar was reden voor want hij had bloedsporen op zijn kleren. „Het zal echter nog wel een paar dagen duren," zo vertelde de officier van justi tie zondagmiddag, „voordat het bloed onderzoek is afgesloten." In Waalwijk vernamen wij nog dat in de nacht van vrijdag op zaterdag een blauwe wagen in een dam tegen een muur op is gereden en nadien weer verdwenen. Bij navraag bij de rijkspolitie te Rhenen vertoonde de daar in beslag genomen wagen die wel blauw was ech ter geen schrammen van enige beteke nis en zeker geen sporen van een bot sing met een muur. Overigens bleek de tweede Duitser die in het gezelschap van de gearresteerde was geweest en die voortvluchtig is zondagmorgen in Rhenen een Öpel- Rekord te hebben gestolen (nummer ZG 55-96) groen van kleur. De officier van justitie deelde verder mee, dat in Weert een agressief persoon was aangehouden, die in de nacht van vrijdag op zaterdag van Amsterdam waar hij thuishoorde naar het zuiden is afgezakt. Ook hij had bloedsporen op zijn kleren en ook zijn gangen worden nauwkeu rig nagegaan. De justitie heeft thans de kring waarin naar de dader wordt gezocht uitgebreid. In de late zondag middag werd het hoofdkwartier voor het onderzoek bij het huisje van de gebroeders Van Zeist gedeeltelijk ver legd naar het groepsbuveau van de rijkspolitie in Sprang-Capelle, ten einde doeltreffender verhoren te kun nen afnemen. Want ook gisterenmiddag werd onver poosd voortgegaan met het horen van familieleden en buurtbewoners. In Sprang Capelle en de Langstraat wacht men gespannen af.

de Stem | 1961 | | pagina 1