Geen derde blok zegt Tito Wereld dringt aan: DOE HET NIET! Constellation stort neer bij Chicago: 78 mensen gedood RUSSISCHE KERNBOM ONTPLOFT Alle krachten inspannen om ramp te voorkomen FIRATOOPENGEPRAAT Titovs vlucht bewijs van communistische ter sprake Nieuw-Guinea Jongetje maakt rem los: auto doodt kind Afschuwelijke klap schrikt omgeving op Maar Kroestjev voert plan uit: Grootscheepse oefeningen Alleen heden ZATERDAG J DAGBLAD VOOR ZEELAND Tito gooit er geld tegenaan Antwerpse KvK: er is méér dan Schelde-Rijn Warm mLL..r; maan onder 15-33 uur- Ruimtevaarder in Oost-Berlijn Schiphol verhoogt landingsrechten Scharf mag niet terug naar Oost-Berlijn Streekbrandweren noodzakelijk GORDIJN VELOURS FANTASIE STREEP GORDIJN VELOURS VROOM DREESMANN Idle JAARGANG 23766 Voor God, Koningin en Vaderland yjljavo: N. V. Uita Mii Neerlandia. njjjcteur: E. H. B. Brader. juofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. jjdactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Hes, ror. H. M. L. de Rechter, P. V. M. fercauteren, L. J. v. 't Westende. gureaus: Breda, Reigerstraat 16, jeL 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 ZATERiDAG 2 SEPTEMBER 1SG1 Abonnementsprijs 7.per kwartaal, i 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) NEUTRALEN BEZORGD De Zuidslavische regering heeft miljoenen dollars uit een speciaal reservefonds ter beschikking ge steld voor de organisatie en op luistering van de conferentie. Winkelzaken hebben krediet ge kregen voor aantrekkelijke etala ges en de gemeentelijke diensten hebben met regeringsgeld de stad wat opgefleurd. Zo werd de straat verlichting verbeterd en kregen verscheidene straten een nieuw wegdek. Ja, er zijn zelfs fonteinen gebouwd. De bekroning van dit alles vormt echter een 33 meter hoge obelisk van witte steen, waarop de nationale emblemen zijn aangebracht van de landen die de conferentie bijwonen. TITO ...geweten van de wereld.. De voorzitter van de Antwerpse Ka- wet van Koophandel, de heer F. Oster- rteth, heeft gisteren gezegd dat het vraagstuk van de toekomstige verhou dingen tussen de havens van Antwerpen en Botterdam verder gaat dan alleen fft probleem van de Schelde-Rijnver- Wing. ..Tijdens de openhartige besprekingen tussen de Kamer van Koophandel van Antwerpen en die van Rotterdam is het vraagstuk uit onmiddellijk praktisch en concreet oogpunt onderzocht. Het reikt echter verder dan dat van de Schelde-Rijnvcrbinding alleen. Het is rret gehele Rijnvraagstuk en de ver- voerspolitiek, die op deze rivier zal wor den gevoerd, die tenslotte de betrekkin- 8en tussen Rotterdam en Antwerpen en «toekomst van onze havens zal be- P'fen". aldus de heer Osterrieth. Hij zei -hopen, dat de besprekingen zullen bij lagen tot een beter begrip en dat er tenslotte een toenadering tussen Ant- *wpen rn Rotterdam uit zal voort uien. Hij legde er de nadruk op, dat 1et in ieder geval de regeringen zijn we de beslissingen moeten nemen. In zijn opsomming van feiten die de laatste tijd de situatie verslechterd had den, noemde Tito ook het hervatten van kernproeven, zonder daarbij regelrecht het Russische besluit te noemen. Naar Tito benadrukte beoogt de con ferentie beslist niet de oprichting van een of ander blok. Het doel is slechts de grote mogendheden te laten beseffen dat het lot van de wereld niet alleen in hur. handen kan liggen. ,,Wij zijn het geweten van de mensheid", aldus de Zuidslavische president. Hoewel hij er op wees dat de confe rentie het vraagstuk van het kolonialis me in een duidelijke vorm zal stellen, zou er geen enkel land worden aange vallen in de hier te houden redevoerin gen, naar hij zei. De volgende spreker, Soekarno, logen strafte deze bewering dan weliswaar niet helemaal, doch in zijn bijzonder uitvoerige uiteenzetting over de kwes tie Nieuw-Guinea, die met het van de Indonesische president bekende pa thos gepaard ging, zorgde hij er toch wel voor dat Nederland te kijk werd gezet als de onwillige die het ver tikte in te gaan op het redelijke aan bod tot onderhandelen" van de zijde van Djakarta. Hij herhaalde zijn eisen inzake onmid dellijke overdracht van het gebied. ,,Wij willen best praten met de Nederlanders, maar alleen op die basis", zei hij. Erkenning Ook over de kwestie Duitsland en Berlijn gaf hij zijn mening te kennen en daarbij praatte hij Moskou min of meer naar de mond. Hij vroeg namelijk om de faeto erkenning van de twee Duits- landen Het bestaan van die twee landen is nu eenmaal een realiteit, zei Soekar no. Hij zei ook dat de Westberlijners in staat moeten zijn hun eigen leven te lijden zonder bemoeienis van buitenaf en dat de stad vrij toegankelijk moet zijn. Hiermee benaderde hij bijzonder dicht het Russische standpunt dat West- Berlijn een vrijstad moet worden. De Indonesische president sprak zich n? yvG september zal Paus Johan vr a UI een Mis °Pdragen voor de ,ede.lussen de volkeren. Na deze Mis "lj zich via de radio tot de katho lieken van de gehele wereld richten. 5®. -JONGEN van 16, een pupil van lv ,1(%nstehuis in Alphen aan de Rijn, p. a Seüood toen een bus met een zelf- s "laakt chemisch mengsel ontplofte. KlG2MI?RY gisteren (voor de ken 'rimaal) naar rood-China vertrok- ïan rf l ga Z0H onderzoeken wat daar Dat and is"' zei de veldmaarschalk, uitipggg ^ao il0m ongetwijfeld haarfijn wL?^IJS en in Algiers zijn gisteren Ploft v?.rscheidene plasticbommen ont- üoelwit °oraI geestelijken waren In ai Van de terroristische aanslagi 'gerië vielen enkele doden. Ï.L.AMERïRAANSE Huis van Afge- gem n J1GGft zich. praktisch met al lo-,JJR stemmen, uitgesproken tegen ie y jJS van communistisch-China tot hrUiSSli'118' medegedeeld door ODPom Seldig tot hedenavond, &kt vr0dagavond 23.15 uur: J i mpt en overwegend zonnig weer t tusso»en z*yakke tot matige wind Plaatspr-L ,en 00st- In de ochtend Plaatselijk mist. weerkun^«ing 4- van het Belgisch 't weer "dlg lnstltuut: Mooi tot „!Pa1xirnurn-temperaturer graden. warm van vandi J maan aagL zon onder 19.26 uur, t OP 23.37 uur Mnro p 61 uur- ter ia «SP! zon °P 5-54 uur. zon on- i n g- ZOn OP 5.55 uur maan J°P 0.21 zon op 5.55 uur, maan Met een vrij somber gestemde rede heeft gisteren president Tito van Zuid-Slavië de conferentie van niet-gebonden landen, waaraan 24 naties deelnemen, geopend. Tito wees op de ernst van de huidige toestand, die hij veel slech ter noemde dan een jaar geleden. Het is dringend noodzakelijk, zei hij, dat de neutrale landen al hun krachten inspannen om een uitweg te helpen vinden en om een nieuw gewapend conflict te voorkomen. ook uit voor toelating van rood-China tot de V.N. en tenslotte gaf tij te ken nen dat men een limiet van twee jaar dient te stellen voor de volledige op heffing van alle vormen van koloniale onderwerping. Indonesië zelf, aldus Soekarno, zucht nog onder een kolo niaal probleem, omdat „eenvijfde deel van het land nog door Nederlandse kolonisten overheerst wordt". Het moest wel" •>y Na hem kwam Nasser aan het woord. Hij zei „zoals ieder" geschokt te zijn door het Russische besluit de kernproe ven te hervatten. „De crisis om Berlijn is in feite de crisis om het vreedzaam naast elkaar bestaan", zei Nasser. Hij wees er op dat de liquidatie van de gevolgen van een afgelopen oorlog de wereld bedreigt met de verwoestingen van een nieuwe oorlog". Premier Kroestjev heeft de conferen tie van Belgrado een boodschap ge stuurd, waarin hij constateerde dat er voor het communistisch blok niets an ders op zat dan maatregelen te nemen om de nog aanwezige bronnen van oor logsgevaar te dempen en agressors een halt toe te roepen. Alleen dan „zou de Foto rechts: De foto toont president Tito tijdens het uitspreken van de openingsrede. hemel boven alle landen en continenten vrij zijn van de stormwolken van oorlog en de zon van vrede, onafhankelijkheid en vrijheid schijnen". Opmerkelijk was dat geen van de drie sprekers ook maar één woord besteed de aan de boodschap van president Kennedy van de V.S. tot de conferen tie in Belgrado. Deze boodschap was in zeer vriendelijke woorden gesteld. Een van de voorstellen die intussen ter sprake gekomen zijn was dat van de afgevaardigde van Soedan, die het plan opperde om van Afrika een neutrale zone te maken, waar geen kernwapens zouden worden opgeslagen en waar ook geen proeven met deze wapens zouden mogen worden genomen. Hij voegde daaraan toe dat dan ook alle buitenlandse bases in Afrika opge heven dienen te worden. Beveiliging De conferentie is omgeven met zeer strenge veiligheidsmaatregelen. Zelfs voor de journalisten (en er zijn er circa 1000 ir Belgrado aanwezig) gelden bij zondere beperkende bepalingen. Vijf Israëlische journalisten zagen zich gis teren hun papieren afgenomen door de veiligheidspolitie. Bepaalde leden van de conferentie zouden er bezwaar tegen gemaakt hebben dat de Israëlische pers mensen hen konden benaderen. De na men van de afgevaardigden werden niet genoemd maar het is duidelijk dat de buren van Israël ook hier hun haat jegens dit land demonstreren. Latei- kregen de Israëli's hun papieren, mét verontschuldigingen, terug. Het Osotduitse communistische regi me heeft getoond hoezeer wordt ge tracht de economische moeilijkheden en de problemen rond de grcnsafsluiting vier dagen lang te verbergen achter het bezoek van ruimtevaarder Titov, die gisteren in Oost-Berlijn aankwam. De regering van de DDR heeft van deze gelegenheid gebruik gemaakt de potentiële propagandistische mogelijk heden die een Sovjet-ruimtevaarder nu In het nieuwe RAI-gebouw in Am sterdam heeft de voorzitter van de Kamer van Koophandel in Amster dam, mr. D. A. Delprat, de officiële opening verricht van de twaalfde Firatode bekende internationale tentoonstelling van Elektronika. Foto: Door een exemplaar van het modern ste type telefoontoestel „sprak mr. Delprat de tentoonstelling open". Op de voorgrond de alleroudste telefoon uit het laboratorium van Alexander Graham Bell, de grondlegger van het moderne telefoneren. De directie van Schiphol heeft beslo ten om de landingstarieven voor vlieg tuigen met ingang van 15 september a.s. met 25 procent te verhogen. De re den: de zeer aanzienlijke verzwaring van de exploitatiekosten van de lucht haven De luchthavendirectie merkte hierbij op, dat de landingstarieven van Schip hol, ook na de invoering van de tariefs verhoging, tot de laagste van Europa zullen blijven behoren. Van de grote Europese luchthavens zal alleen Zürich voor de luchtvaartmaatschappijen goed koper zijn. eenmaal schijnt te bieden, volledig uit te buiten. Zij heeft een beroep gedaan op de fabrieksarbeiders „hun produktie te vergroten ter ere vi±i djt hoge be zoek". Het Oostduitse partij-orgaan schreef bovendien dat de bevolking er voor moest zorgen dat tijdens het bezoek van majoor Titov de oogst werd binnenge haald Uit dit alles blijkt dat het com munistische regime toegeeft dat er nog al wat hapert aan de produktie in de fabrieken, en dat het met de oogst ook treurig is gesteld. Titov werd op het vliegveld Schone feld buiten Oost-Berlijn begroet door Walter Ulbricht, de leider van de Oost duitse communistische partij. In zijn rede op het vliegveld zei Ulbricht dat Titovs vlucht „het bewijs levert dat het communisme in de gehele wereld zal triomferen". Op het vliegveld waren vele Oostduitsers aanwezig om Titov te begroeten. Tijdens de „zegetocht" door de stad toonde het publiek zich weliswaar nieuwsgierig, doch opmerkelijk koel. De meeste toeschouwers waren kinderen „Het socialisme heeft reeds met uw vlucht de concurrentiestrijd met de gro te kapitalistische landen gewonnen", orakelde Ulbricht. Na hem nam Titov het woord. Hij be schreef „de eerste arbeiders- en boeren- staat in de Duitse geschiedenis" als een „vreedzame staat die zijn burgers een gelukkig leven biedt". Dat blijkt dan ook wel duidelijk uit de vlucht van mil joenen Oostduitsers.... Titov, de snelste man ter wereld, maakte de reis van Rusland naar Ber lijn in een langzaam, overjarig Russisch vliegtuig. Hij was vergezeld van zijn vrouw. De Oostduitse gastheren zullen de ruimtevaarder vier dagen lang mo gen rondsjouwen. Incidenten Bij de scheiding tussen beide stads delen hebben zich gisteren, zoals de laatste dagen gewoon is, weer enkele incidenten voorgedaan. Een Westduitser die kritiek had op de omhaal die nodig voor een bezoek aan het oostelijk stadsdeel, werd getrakteerd op een pak slaag, zodat hij naar een ziekenhuis moest. Ondanks de gespannen atmosfeer gaat dit jaar een record-aantal Engelse be zoekers naar de Leipziger Messe. Gisteren zijn twee nieuwe grote Navo loefeningen aangekondigd. Vele landen j zullen er aan deelnemen, i Uit Tsjechoslowakije is vernomen dat men er zich voorbereidt op militaire versterkingen. Er zouden reservisten worden opgeroepen. De storm die opstak na het Rus sische besluit om de kernproeven te hervatten was gisteren vanzelf sprekend nog lang niet geluwd. Van overal klonken nog felle pro testen. De leider van de Ameri kaanse delegatie bij de kernstop conferentie in Genève, Dean, heeft gezegd te verwachten dat de Sov jet-Unie „zeer spoedig" een kern proef zal nemen. Volgens hem popelen de Russische kerngeleerden al geruime tijd om be paalde nieuwe wapens te beproeven, „De Russen hebben het besluit moeten nemen omdat hun opzet, óns daartoe te dwin gen, mislukt is", zei hij. Hoe hevig de heilige verontwaardiging in het rode kamp zou zijn geweest als de V.S. inder daad tot hervatting der proeven zouden hebben besloten, laat zich niet moeilijk raden In Genève wordt maandag a.s. opnieuw een zitting gehouden. Wat die moet op leveren is geen der deelnemers duidelijk. De Canadese premier Diefenbaker heeft het Westen gewaarschuwd niet te haastig te reageren op het Sovjetbesluit. Hij noemde de toestand bijzonder ernstig. VERZOEK VAN SLACHTOFFER Gisteren heeft het Europese verbond tegen kernbewapening een beroep op Kroestjev gedaan om het besluit in te trekken. Ook van de zijde van een Ja panse lijder aan stralingsziekte (tenge volge van de bom die boven Nagasaki ontplofte) kreeg de Sovjetpremier zo'n verzoek. Voor de Sovjetambassade in Londen is betoogd door aanhangers van Russell en ook in Kopenhagen werd een demon stratie gehouden. Het Noorse vakverbond vroeg Moskou eveneens geen kernproe ven te nemen. Zelfs de Noorse communistische partij heeft een verklaring aangenomen waarin wordt gezegd dat de partij nu zowel als voorheen kernwapens en kernproeven categorisch verwerpt. Dat is het eerste en enige geluid dat van werkelijkheids zin getuigt. Hoe weinig dat allemaal zal helpen valt gemakkelijk te raden wanneer men de toon der Russische reacties beluis tert. Zorin, de- V.N.-gedelegeerde voor de Sovjet-Unie, noemde alle reacties Een jongetje van 2,5 jaar heeft in de Westfaalse stad Arnsberg-Nordrhein een ernstig ongeluk veroorzaakt. Hij klom in de cabine van een vrachtauto, maakte de handrem los en sprong er weer uit. De wagen suisde over een hel lende straat naar beneden en reed par does de zandbak van een kinderspeel plaats in. Voor de ogen van de moeder werd een tweeling overreden. Het ene kind werd op slag gedood, het andere zwaar gewond. Een Constellation van de Trans World Airlines is gisteren met 78 personen aan boord in de buurt van Chicago neergestort. Het toestel explodeerde met zulk een geweld dat mensen in de omtrek dachten dat er een atoombom was ontploft. Nie mand van de inzittenden over leefde de ramp. Hel Federal Bureau of Investigation zal een onderzoek instellen naar de oorzaken van de ramp. Er werd hier bij gezegd dat er sprake was van een normaal routine-onderzoek dat altijd na vliegrampen wordt ingesteld. De passagiers van het verongelukte toestel waren allen toeristen. De route leidde van Boston naar San Francisco via New York, Pittsburgh en Chicago. De volgende halte zou Las Vegas zijn geweest. Het toestel kwam neer in een veld ruim een honderd meter achter de woning van Charles Goerge. Deze zei doou een verschrikkelijke klap uit zijn bed te zijn geworpen. „De hele buurt werd verlicht door een withete vlam", zei hij. De ooggetuigen zijn het er niet allen over eens of het toestel reeds in de lucht uit elkaar was gesprongen dan wel toen het de grond reeds had ge raakt. De meesten zijn van mening dat er twee explosies waren geweest, een in de lucht, de tweede nadat de machine de grond had geraakt. Een ooggetuige vertelde dat een radio-amateur het gesprek tussen de piloot en de verkeerstoren van Midway had besluisterd. De piloot zou brand hebben gemeld waarop de toren ant woordde: „Rondcirkelen of dalen". „Ik kan niet cirkelen", antwoordde de piloot, „het is te heet". Toen, aldus de radio-amateur, heerste er stilte. Aan boord van het toestel bevonden zich 73 passagiers en vijf bemannings leden. Aanvankelijk was bericht dat er 77 inzittenden waren, maar later bleek dat er zich aan boord nog een zuigeling bevond, James Chamberlain, die met zijn ouders was meegereisd. van westelijke zijde „huichelarij, onzin en kwezelarij" en Klaus Fuchs, de atoomgeleerde die in Engeland wegens spionage ten gunste van Rusland ge vangen heeft gezeten en die nu in Oost-Duitsland woont, heeft zich ge haast het Sovjetbesluit toe te juichen. De Pravda deed ook gisteren weer zijn uiterste best om het Russische besluit af te schilderen als een weldaad voor de mensheid. Volgens het blad „trekken don kere oorlogswolken zich bij de grenzen van ons geliefde vaderland samen". Rusland lieeft een kern proef gehouden in de damp kring boven Centraal Azië, aldus heeft het Witte Huis te Washington gisteravond bekendgemaakt. In de verklaring die door de plaats vervangend perschef van het Witte Huis, Andrew Hatcher, werd voorge lezen, werd gezegd, dat de proef had plaatsgehad in de omgeving: van Semi- palatinski, 725 km ten zuidoosten van Omsk in Kazakstan. De tekst van de verklaring luidde: „De Sovjet-Unie heeft vandaag een kernproef ondernomen in de omgeving van Semipalatinski in Centraal Azië. Het beproefde apparaat had een aanzienlijke ca paciteit in de middengroep. Het werd in de dampkring tot ont ploffing gebracht. Volgens Hatcher was het wapen gro ter dan dat boven Hiroshima ontplofte, maar niet van de megaton-klasse. Een megaton is een miljoen ton TNT. De ontproffing was in de vroege mor genuren te Washington, door middel van lange-afstandsapparatuur, waarge nomen. Kennedy, die op de hoogte ge steld was zodra de waarneming beves tigd was, toonde zich niet verrast. Hij had de proef verwacht. Het officiële Sovjetrussische pers agentschap Tass heeft gisteravond be kendgemaakt, dat in de Barentsz-zee en de Kara-zee in september en oktober militaire oefeningen zullen worden ge houden, waarbij door de Sovjetrussische noordelijke vloot, in samenwerking met raketafdelingen en de luchtmacht, ge bruik gemaakt zal worden van „ver scheidene soorten moderne bewape ning". Russische en buitenlandse eigenaren van schepen en vliegtuigen worden ge waarschuwd dat Rusland geen verant woordelijkheid op zich zal nemen voor materiële schade aan schepen of toe stellen die zich in de gevarenzone be vinden. De voorzitter van de raad voor geheel Duitsland van de Duitse evangelische kerk, dr. Kurt Scharf, die donderdag voor de eerste maal sedert de afgrende ling van Oost-Berlijn voor kerkaange- legenheden naar West-Berlijn mocht gaan, is de terugkeer naar het oostelijke stadsdeel verboden. Hij zou zich niet duidelijk voor het burgerrecht van Oost-Duitsland hebben uitgesproken daar hij zijn Westberlijnse identiteitsbewijs zou hebben behouden. Bovendien had Scharf zich in een tele gram aan Ulbricht, de Oostduitse com munistische partijleider, en de Oostber- lijnse burgemeester uitgesproken voor het ongehinderd samenkomen van fa milieleden in Berlijn. Hij had zich daar door geschaard achter de „provoceren de elementen in West-Berlijn". Scharf heeft tegengesproken dat hij zijn Westberlijnse identiteitsbewijs had behouden. Hij zei alleen nog het Oost duitse bewijs te bezitten. (Advertentie) (Van onze Haagse redacteur) In een rapport over de organisatie van het brandweerwezen in Nederland komt de Brandweerraad tot de conclu sie dat een verantwoorde brandweer zorg slechts dan te bereiken is als de tot een bepaald gebied behorende ge meenten samenwerken. kunt U profiteren van deze unieke aanbieding Een van Neerlands grootste gordijn - velours fabrikanten wilde zich met het openen van onze nieuwe zaak te Oosterhout niet onbetuigd la ten en bood ons 3000 meter prachtige gordijn-velours zls felicitatie aan tegen de HALVE PRIJS 120 cm breed Prachtige kleuren o.a. petrol, olifant grijs, tomaat, mais- geel, linde, fraise en beige. Cegarandeerd lichtecht. Hangt zwaar at en is licht dicht. Opstaande poolstof met prachtige lichtglans- Geeft een fleurig, gedistin geerd en warm effect. DE gordijnstof voor het mo derne en klassieke interieur. Slechts 1 dag voor de MZ V J ongekende prijs van per meter (Normale prijs 12.90) Breda - Bergen op Zoom Oostérhout

de Stem | 1961 | | pagina 1