Bertijn -gesprek op 14 september in VS Misdadige avonturenreeks van zeeman vult 160 pagina's in Vrouw uit Prinsenbeek na aanslag door haar broer overleden Adoela uit tot daagt Gizenga krachtmeting Kubitschek waarschuwt - Washington zeer bezorgd - Castro stookt: revolutie! Jo de Haan zit er warm Omzwervingen na roof en doodslag in Hamburg GENERAALS VERVANGEN Ce Prinses Wilhelmina vandaag 81 jaar Koninginprins en prinsessen terug uit Italië Uitwijzing van V.S.-consul onduldbaar DAGBLAD VOOR ZEELAND Sovjetambassadc eist vrijlating spion-ingenieur Zonnig CRISIS VREES een vrees voor neutralisme WANTROUWEN OORZAAK VAN DRAMA Luzon zwaar geteisterd Erewacht voor vertrekkende Belgen Cubanen per gekaapt schip naar vrijheid 101e JAARGANG 23764 Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 31 AUG. UZI Uitgave: N. V. Uits. M\i. Neerlandia. Directeur: K H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr, dr. A. J. J- M. Mes, mr. H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren. L. J. V. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Abonnementsprijs 7.per kwartaal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers ro cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) ONZEKERE GOULART REIST BURGEROORLOG TEGEMOET Goularl is sinds gisterenmiddag op weg naar Brazilië. Alllians dal zei hij, toen hij om half twee in Parijs in liet vliegtuig slap te. Hel toestel vertrekt echter naar New York. Vandaar zou de aspirant-president naar Mexico-City doorreizen, teneinde van daaruit Brazilië te bereiken. Het ziet er echter naar uit dat Goularl zich nog wel tweemaal zal bedenkenij alvorens het land te betreden. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat er een burgeroorlog uitbreekt. Die vrees heeft Qua- dros' voorganger, oud-president Kubitschek, gisteren uitgesproken. De aankomst van Goulart op dit moment, zou de vonk in het kruit vat kunnen zijn. Met een weinig overtuigende glimlach is de adspirant-pre- sident van de Braziliaanse re publiek, Goulart, uit Parijs vertrokken. Waarheen.... dat weet men nog niet goed, hij zelf evenmin. De Russische ambassade in Bonn heeft de onmiddellijke vrijlating geëist van de Russische ingenieur Valentin Pripolzev, die vrijdagavond in de straten van Keulen is gearresteerd. Pripolzev zit sinds zijn arrestatie in eon gevangenis in Essen, verdacht van spionage. Hij zou „verborgen brieven bussen" geheime plaatsen waarvan hij en zijn medeplichtigen op de hoogte waren hebben gebruikt om militaire geheimen het land uit te smokkelen. De ambassade had reeds eerder een protest bij het ministerie van buiten landse zaken in Bonn ingediend en de arrestatie van de Russische ingenieur „een hoogst provocerende daad" ge noemd OOK JN BELGfE zal, met ingang van 1 december a.s., het absolute voorrangs- recht voor verkeer dat van rechts komt worden ingevoerd. HET DECREET waarbij alle inheem sen in dc Portugese overzeese gebieds delen dezelfde politieke rechten krijgen als de Portugezen in het moederland, zal binnenkort verschijnen. EEN KLEIN eilandje in het zuiden van de Atlantische Oceaan, Tristan da Cun- ha, heeft het moeten ontgelden: het wcrcl overdag zevenmaal door een aard beving opgeschrikt en de nacht die daarop volgde nog eens elf keer. Van slachtoffers is nog niets bekend. EE REGERING heeft de gemeenten vlaaro.ngen en Schiedam financiële voorstellen gedaan in verband met de versnelde uitvoering van de Benelux- tunncl. Zoals men weet heeft het rijk onlangs tot deelneming besloten. IN DE DEENSE regering dreigen moei lijkheden naar aanleiding van de een- niakinp van het bevel over Deense en Westduitse strijdkrachten in Sleesvvijk- dolstein. Mogelijk kan het tot een kabi netscrisis leiden'. TJTOV zal vrijdagmiddag een bezoek jongen aan Oost-Bcrlijn, waar hij een jjjafcsa-bctoging te zijner ere op het Marx-Engels-plein zal bijwonen. Weersverwachting. medegedeeld door het KNMI, geldig tot vanavond, °Pgemaakt woensdagavond te 23.15 uur: Dtoog en zonnig weer. Matige noordoostelijke wind. In het westen Pu noorden aanmerkelijk koeler dan Cisteren. In het zuidoosten nog warm weer. Verwachting van het Belgisch heelkundig instituut: Mooi tot be wolkt weer. Kans op lichte onweers buien Temperaturen: aan dc kust graden, in het binnenland 20 tot graden. Vandaag: zon onder 19.31 uur, mjar. op 22.25 uur. Worgen: zon op 5.50 uur, maan odder 13.32 uur. Goulart ziet dit kennelijk duidelijk in. Zijn reisplannen namen dan ook met het uui vagere vormen aan. Eerst kon digde hij aan dat hij „naar zijn land" ging om het presidentschap op zich te nemen. Wat later heette het dat hij via New York naar Mexico City zou reizen en vandaar Brazilië-waarts. Toen hij echter instapte, was dat niet in een toe stel met bestemming Mexico maar New York en niet verder. Wat Goulart daar verder zal beslissen was gisterenavond nog niet te zeggen. Na twee dagen weifelen in Parijs is Goulart dan wel vertrokken, maar over zijn aarzelingen is hij kennelijk nog niet heen. Men neemt algemeen aan dat hij, indien hij zou besluiten Brazilië te be treden, eerst naar Rio' Grande do Sul zal gaan, waar zijn zwager gouverneur is. Daar geniet hij de meeste steun. Eerst was er sprake van dat hij zou proberen zijn land binnen-4e komen via Uruguay. Gisterenmorgen werd zelfs voor zeker beweerd dat Goulart zich per vliegtuig naar Montevideo zou be geven Ook Panama schijnt op het lijstje van mogelijkheden te staan. Om niets te moeten verklaren liet de vertrekkende aspirant-president gisterenmiddag in Parijs alle journalisten op het vlieg veld door de Politie op een afstand hou den. Zwijgend vertrok hij. In Brazilië zelf is men de crisis nog niet te boven. Enerzijds is het congres er nog niet in geslaagd om een manier te vinden om een president te kiezen zonder dat er moeilijkheden door ont staan, en aan de andere kant maakt men zich ernstige zorgen over het leger. Een der belangrijkste steunpilaren die Goulart in het leger telt, generaal Lo pes, is gisteren ontheven van zijn post Hij commandeerde het derde leger. Ook enkele andere invloedrijke officieren zijn ontslagen. In hun plaats werden mensen benoemd op wie de waarnemend president en de opperbevelhebber, ge neraal Denys, meer staat hopen te kun nen maken. Er gingen geruchten over een op stand van het derde leger, met het doel „de grondwet te verdedigen". Dat wil dus zeggen: om Goulart aan de macht te helpen. De onzekerheid is ondanks de muta ties in de legerleiding groot. Er zouden nog verscheidene aanhangers van Gou lart in de gelederen schuilen. Ook. is men er niet zeker van dat er inder daad slechts enkele provinciale gouver neurs voor Goulart zijn. Volgens Briz- zola, de zwager van de omstreden op volger van Quadros, wordt hij gesteund door de gouverneurs van Bahia, Goias, Santé Catalina, Ceara en Pizgui, behal ve Rio Grande do Sul zelf, uiteraard. Volgens de tegenstanders van Goulart echter zijn de gouverneurs van twee dezer staten. Santa Catalina en Ceara, op hür hand en zouden ze gezworen hebben de benoeming van Goulart te verhinderen. De vrees voor een burgeroorlog neemt steeds toe. Kubitschek zei dat hij zeer Pessimistisch was over de situatie. De oud-president had bij generaal Denys een lans gebroken voor toelating en erkenning van Goulart, om de grond wet te handhaven. Maar Denys had niet toegegeven. „We kunnen nu al leen zwichten voor de dreiging van geweld.... of geweld met geweld be strijden", zei hij. Dc Amerikaanse regering slaat de ont wikkeling in Brazilië met grote zorg gade. Washington besloot een houding President Kennedy heeft de mi nisters van buitenlandse zaken van Engeland, Frankrijk en West- Duitsland uitgenodigd om op 14 september in Washington bijeen te komen. Het doel van het gesprek is voorbereidingen te treffen voor de mogelijke onderhandelingen met de Sovjetregering. Deze bijeenkomst gaat vooraf aan de nieuwe zitting van de Verenigde Na ties, die op 19 september begint. Er is dezer dagen druk diplomatiek verkeer: de Westduitse ambassadeur in Moskou is naai Bonn geroepen voor overleg en MacMillan is van plan binnenkort naar Parijs te gaan teneinde met president de Gaulle te overleggen. De Westduitse ambassadeur in Washington, die naar Bonn was ontboden en die gisteren in de residentie van de V.S. terugkeerde heeft aan Kennedy een persoonlijke brief van Adenauer aangeboden. In een later gehouden persconferentie zei de ambassdeur dat het Amerikaanse staatshoofd het volledig eens was met de zienswijze van de Westduitse bonds kanselier. Hij zei dat de berichten (die in enkele Amerikaanse kranten versche nen waren) als zou Adenauer de Ame rikaanse president gewaarschuwd heb ben tegen een sterke groei van het „neu tralisme" in Wcst-Duitsland, volkomen uit de lucht gegrepen waren. De West duitse regering maakt zich in dit op zicht helemaal geen zorgen. De groep West-Duitsland die de neiging heeft op het herhaalde Russische aandringen tot neutralisatie in te gaan, is bijzon der klein, aldus de ambassadeur. Intussen is vanuit Bonn het tweede memorandum aan de neutrale landen verzonden. Het heeft in het bijzonder ten doel de conferentie van Belgrado over de zaak Berlijn voor te lichten. Incidenten In Berlijn zelf zijn gisteren weer enkele incidenten voorgevallen: een Amerikaanse patrouille werd een tijdje door de Oostberlijners vastgehouden, er klonken beschuldigingen.... en helaas ook weer schoten. Een man die over de sectorgrens wilde zwemmen, werd gedood; een andere die hetzelfde deed, haalde veilig de overkant, ondanks het vuur van de Vopo's. Op de veerboot naar Zweden mogen voortaan geen jon gelui onder de 25 jaar meevaren. Er springen er te veel over boord.... van volstrekte niet-inmenging in te'ne men. Er is gisteren een ambassadeur in Brazilië benoemd, Lincoln Gordon, die namens de regering der V.S. deze verklaring aflegde. Castro daarentegen ziet wel brood in de Braziliaanse crisis. Deze vredes- vriend is bezig de Brazilianen op te hitsen. „Trek voordeel uit de ervarin gen van Cuba", zegt radio Havanna tot de bewoners van Brazilië, „om te voorkomen dat reactionaire mili taristen aan het hoofd komen van een onwettige fascistische regering". Met andere woorden: gooi de lont in het kruitvat en maak revolutie.... NAAR ARGENTINIË? Volgens een communiqué van de ma rine heeft gouverneur Brizzola van Rio Grande do Sul opdracht gegeven de toegang tot de havens van Porto Alegre en Rio Grande te blokkeren door het laten zinken van drie lichters. De afgezette commandant van het Braziliaanse derde leger, generaal Lo pes. heeft van het paleis uit van gou- verneui Brizzola via radio „Legalidad" een verklaring laten omroepen, waarin hij zei de bevelen van minister Denys niet te zullen gehoorzamen. Het derde leger zal op eigen gezag optreden voor het behoud van de Braziliaanse grond wet, aldus deze verklaring die verschei dene malen werd omgeroepen. Volgens in New York opgevangen be richten van de Argentijnse radio zou vice-president Goulart gisteravond na zijn aankomst in New York doorreizen naar Buenos Aires, op weg naar Porto Alegre, van waaruit hij contact zou willen opnemen met de Braziliaanse constitutionele regering. (Van onze verslaggever) Gisterenmorgen is in het St.-Ig- natiusziekenhuis te Breda overle den mej. A. Bervoets uit Prinsen beek. Zij overleed tengevolge van een aanslag, gepleegd door haar broer J., op donderdagmiddag van de vorige week. J. B. die zich en kele uren na het drama hij de poli tie in Etten-T.eur meldde, is inge sloten in het Huis van Bewaring te Breda. De verhouding tussen broer en zus was a', geruime tijd gespannen. De da me, zii was vijftig jaar, en woonde met haar 52-jarige broer samen, leidde vol- gens familieleden een keurig en inge togen leven. Niettemin koesterde haar broer bepaalde verdenkingen tegen zijn zuster. Dit zat de man zo hoog dat hij enige tijd geleden zijn werk opgaf. Zijn zuster schijnt hem hierover te hebben onderhouden, hetgeen de man niet zinde. Donderdagmiddag heeft hij, terwijl zij de krant zat te lezen, haar enkele slagen op het hoofd toegediend met een grote hamer. Daarna verliet hy het huis en reed urenlang door de omgeving rond. Tenslotte meldde hij zich bij de com mandant van de rijkspolitie te Etten Leur waar men aanvankelijk het relaas van J. B. nauwelijks kon geloven. Maar toen men de verklaringen ging onder zoeken werd mej. Bervoets inderdaad zwaar gewond aangetroffen in haar wo ning. Zij werd direct naar het St.-Igna- tiusziekenhuis te Breda vervoerd waar men getracht heeft haar te redden. De chirurg, dr. A. J. M. Karthaus, heeft het slachtoffer van het trieste drama nog geopereerd. Het mocht echter niet baten en gisteren overleed mej. Ber voets. De justitie houdt er rekening mee. dat de dader mogelijk niet geheel toerekeningsvatbaar is, hoewel de man een rustige en normale indruk maakte, toen hij zijn daad bij de Ettense Politie kwam opbiechten. Het was bekend dat J. B. een lastig persoon was en dat de omgang met hem zeer moeilijk was. Vandaag viert prinses Wilhelmina, volgens haar eigen wens in volkomen stilte en zelfs niet in haar eigen huis, haar 81e verjaardag. Hoewel de wens van de hoogbejaarde prinses om in het geheel geen openbare viering te orga niseren vanzelfsprekend wordt ge ëerbiedigd, zullen vandaag toch de gedachten van miljoenen bij haar zijn. Het koninklijke gezin is weer terug van vakantie. Gisteravond omstreeks half zeven is de regerings-Friendship, waarmee de koningin, de prins en de prinsessen Beatrix, Marijke en Margriet uit Italië terugkeerden, geland op het vliegveld Soesterberg. De vakantie in het koninklijke vakan tieverblijf in Porto Ercole aan de Ita liaanse kust heeft ruim vijf weken ge duurd. MORGEN, vrijdag, zal het treinverkeer Dordrecht-Sliedrecht van 9 tot half een gestremd zijn omdat er een fors zee schip door de Baanhoekbrug moet. Wie haast heeft kan vanaf Dordt een bus nemen. Het grootste eiland der Philippijnen, Luzon, is gisteren geteisterd door he vige slagregens die grote overstromin gen veroorzaakten waardoor aanzienlijke schade aan de oogst werd toegebracht. Ongeveer 7.000 gezinnen worden door hongersnood bedreigd. Volgens het bureau voor maatschap pelijke zorg in Manilla zijn negen pro vincies en drie steden, waaronder Ma nilla zelf, het zwaarst getroffen door de overstromingen. Gekleed in een dikke trui en met een ijsmuts op het hoofd, is Jo de Haan er dinsdag op uit geweest om de laatste grammen vet van het lijf te rijden. Zondag toonde hij den volke in België, dat zijn conditie prima was, door gemakkelijk De drie zustersteden te winnen, een klassieker over 275 km. Omdat de sport commissie der KNWU dinsdagmorgen de gekozen renners een telegram zond met de mededeling, dat zij geen wedstrijden meer mochten rijden, heeft Jo de Haan bovengenoemd paardemiddel te baat genomen om zijn gewicht niet te doen toenemen. Aller ogen worden nu op Bern gericht! De premier van de centrale Kongolese regering, Cyrille Adoela, heeft volgens diplomatieke zegslieden geweigerd dc uitwyzing van de Amerikaanse consul te Stanleystad, Cassily, door vice-premier Gizenga te aanvaarden. De nu ontstane toestand komt neer op een „krachtme ting". Adoela zou gisteren tijdens een on derhoud van drie kwartier de Ameri- l\Ta bestudering van 160 pagina's proces-verbaal uit Hamburg en na vele uren verhoor lieeft de Haagse politie een overzicht gekregen van de handelingen van de 28-jarige Rotterdamse zeeman J. J. L., die op 25 juni in Hamburg bij een overval een winkelier heeft gedood en daarna zes weken door Duitsland, Nederland en België heeft gezworven. Tenslotte werd hij begin augustus op het station in Den Haag aangehouden. Zonder enige terughouding heeft L. verteld over zijn leven in de afgelopen maanden, waarmee hy zelfs politie mannen vervuld heeft van een steeds stygende verbazing. Wat deze man gedaan heeft, is zo koelbloedig, gewetenloos en brutaal, dat het zijns gelyke moeilijk zal vinden. raamden zij ook al spoedig misdadige plannen. Er zou een gewapende over val gepleegd moeten worden, die hen aan geld zou helpen om in Zuid- Amcrika een zorgeloos nieuw leven te beginnen. Na zijn vrijlating in november 1960 na drie jaar in de gevangenis te heb ben doorgebracht monsterde L. op een Zweeds schip, waarmee hij naar Ame rika ging. Aan boord trof hij als enige andere Nederlander de 25-jarige K. W. uit Amsterdam. De mannen sloten vriendschap en vermoedelijk, omdat zij beiden een „respectabel verleden" op strafrechtelijk gebied hadden, be- Tn Chicago hadden zij weinig geluk en ook in Stockholm, waar het schip vervolgens heenging, liep het mis. Alle juweliers (de vrienden wil den zo'n man beroven) woonden te dicht bij hun winkels. Daarop ging het naar Hamburg, waar ze hun intrek in een hotel namen. Ze kozen een juwelier uit voor hun duistere plan nen. wilden 's avonds tevoren „als in leiding" alvast een andere juwelier beroven hetgeen echter niet doorging omdat er mensen kwamen opdagen, en tegen de volgende morgen naar het adres waar zij hun slag wilden slaan. De juwelier werd met de knuppel neergeslagen, maar terwijl beide boe ven op zoek gingen naar geld en kost baarheden kwamen er mensen de win kel binnen. Dat had een dra-ma tot gevolg: een van de twee, L., bedreigde de mensen met het pistool, waarna beiden poog den te vluchten. Terwyl L. een man. die hem van achteren vastgreep, ongezien een klap gaf ging, althans naar zijn zeggen, het wapen af. Daar door werd de man, een huurman van de juwelier, gedood. Koelbloedig mengde L. zich even later onder het publiek dat by de winkel toekeek hoe de dode werd weg gedragen. In dezelfde vermomming met een zonnebril zag hij even later ook hoe W. vanuit het hotel door de politie werd weggeleid. T verdween in de richting Kiel, waar hij een inbraak pleegde. Hij werd betrapt, vluchtte en bracht een nacht door in„„ een rol asfaltpapier op een schuurdak. Zijn brutaliteit ging zelfs zo ver dat hij bij een man die zei hem te herkennen als een der daders van de overval in Hamburg, een nachtje logeerde. Zijn praatjes klon ken dermate geloofwaardig dat de man zijn argwaan verloor. Na met even grote brutaliteit een vrouw in een station te hebben be roofd (hij gaf zich uit als politieman!) ontkwam hij naar Nederland. Het ge roofde geld bestond uit Oostmarken die hij omwisselde en het treinkaartje van de vrouw wist hij eveneens om te wisselen. Zonder moeilijkheden pas seerde hij de grens, liftte naar Amster dam, vandaar per vrachtwagen naar Breda, en zo naar Antwerpen. Daar wilde, hij weer naar Brazilië monste ren. Hij wist evenwel niet aan geld voor nieuwe kleding te komen Toen stal hij maar een fiets, reed naar Rot terdam waar hij meer succes had. Wat later verkocht hij de spullen ech ter in Den Haag. stal een nieuwe par tij kleren die hij in het bagagedepot van het station in bewaring gaf. Toen hij ze weer wilde gaan ophalen viel hij tenslotte in handen van de politie. kaanse zaakgelastigde George Godley hebben meegedeeld, dat Gizenga „abso luut niet het recht had" Cassily uit te wijzen. Cassily mag nu zolang te Leopoldstad blijven, tot een der kemphanen gewon nen heeft. De aangekondgide reis van de Kongo lese regeringsvertegenwoordigers naar Belgrado is er zelfs voor uitgesteld. Eerst moet uitgemaakt worden wie er aan het langste eind trekt. Een woordvoerder van de Amerikaan se ambassade heeft verklaard dat Cas sily nog enige dagen op de ambassade zou blijven om zijn „kneuzingen" te laten genezen. Er bestonden nog geen plannen om een plaatsvervanger voor Cassily te Stanley stad te benoemen. Intussen heeft de V.N. geen enkel bericht uit Stanleystad meer vrijgegeven. Het feit dat dc V.N.-vertegenwoordiger Carl Englund daar zaterdag korte tijd onder arrest is geweest, is per ongeluk uitgelekt en werd slechts aarzelend door de woordvoerder van de V.N. bevestigd. Later onthulde hij dat 350 man extra troepen uit Ethiopië te Stanleystad waren aangekomen ter versterking van het V.N.- garnizoen dat nu op 2000 man is ge bracht. Botsing voorkomen In Elisabethstad is gisteren een drei gende botsing tussen de Verenigde Na ties en afgezette Europese officieren van de Katangese gendarmerie afge wend toen de Belgische consul-gene raal Henri Crenner er mee instemde het vertrek van de officieren uit Ka- tanga te versnellen. Van zijn kant trok de hoogste verte- eenwoordiger van de V.N. in Katanga, O'Brien, zijn eis in dat de officieren zich vóór 5 uur 's middags zouden overgeven. O'Brien verklaarde dat Crenner er mee had ingestemd de 100 Belgische officieren die bescherming hebben gezocht in het consulaat-generaal te adviseren Elisa bethstad te verlaten. Vandaag zullen twee transportvliegtui gen landen voor de evacuatie van onge veer 150 personen officieren met hun gezinnen naar België. Bovendien zal waarschijnlijk zaterdag een straalvlieg tuig nog meer officieren ophalen. De V.N.-commandant in Katanga, de Indiase generaal Ra ja, heeft verklaard, dat V.N.-troepen en de Katangese gen darmerie een erewacht zullen vormen voor de Belgische officieren die het land zullen verlaten. Passagiers van een Cubaans kustvaar tuig, gewapend met pistolen en speren hebben de bemanning gedwongen koers te zetten naar "Port Antonio op Jamaica Van de 33 passagiers zouden ci 29 de autoriteiten op Jamaica om asiel ver- zocht hebben.

de Stem | 1961 | | pagina 1