geving :indje? £itt De Gaulle krijgt zijn zin: CADEAU VAN OUD-PADVINDER Straaljager tegen kabelbaan: 9 doden Moedeloze jonge echtgenoot stak zijn huis in brand lassenrel Monroe Westelijk overleg vóór nieuwe zitting van YN GOULART: naar Brazilië QUADROS: ik kom cht mensen /erdronken HOOGZOMER IN EUROPA! Mag ik mijn kinderen eens j j zien, mijnheer de president?" j igcman leefde der de naam Piet Dameo DAGBLAD VOOR ZEELAND Russen houden „afzwaaiers" onder wapenen KYP-jongeren N.-Guineakoers niet wijzigen Lübke onverwacht in West-Berlijn VERBAASD TERREUR ijdelijk zeewind DRAMA OP MONT BLANC Negerleider in VS ontvoert blank echtpaar Vijf doden bij treinbotsing in Frankrijk Groeiende steun Nieuwe moed markt V.S.: één voor vrije wereld gehele VS, 101e JAARGANG 23763 Voor God, Koningin en Vaderland keurige afwerking, maar Ijd geen vormvernieuwing t kleine plaatsje Monroe in de •th Carolina is een 17-jarige ne- •esteerd en beschuldigd van een op het leven van een politieman, an zeven uur lang woedden ras sten in het stadje naar aanleiding incident waarbij de politieman lushing in het been werd gescho- oor de 17-jarige Albert Rorie. werd beschoten toen hij tracht- Engels meisje, Constance Leever, rham, Engeland, ervan te weer- met een groep negers in een stappen. ns het hoofd van politie, A. A. hadden de negers in de voor een blank echtpaar, mr. en mrs. Stegal, als gijzelaars vastgehouden vrijlating te verkrijgen van blan- zwarte posten, die na een rel in dag waren gearresteerd. Het echt- erd echter ongedeerd vrijgelaten, e politie zal een onderzoek doen e beweerde ontvoering, olitieman Rushing vertelde dat de tngcn hem met een pistool in het ad geschoten nadat hij drie jonge was nagelopen en een vuurge- net hen had geleverd. Leever en meer dan 50 andere n werden naar aanleiding van de •s in de gevangenis gestopt. O i echerche van Ravestein heeft dr week een 21-jarige jongeman van otelbed gelicht. Hij stond bij het ingeschreven onder de naam Pic; De gearresteerde bleek echter Tour-de-France-renner te zijn. hij wel iets met fietsen te ma id. Voor het hotel stond namelijk omfiets, die hij gestolen bleek te Na een grondig onderzoek door cspolitie bleek, dat hij 12 brom- en zes fietsen had gestolen en rkocht aan een rijwielhandelaar ve. Alle gestolen tweewielers zijn n aan hun rechtmatige eigenaars Dgeven. >olitie wenste de initialen van de ie in verschillende Brabantse ste in slag heeft geslagen, niet bekend een. personen zijn waarschijnlijk ver in bij een ongeval, dat zich op het van Nedre Vettern in Zweden voorgedaan met een motorboot. De enden", zes mannen en twee kin waren zondag vertrokken om deel nen aan een viswedstrijd. Vanaf enblik is niets meer van hen ge- f gehoord. de mannen en de twee kinderen aar huis terugkeerden, hebben fa- den de politie gewaarschuwd. De- g, bijgestaan door vrijwilligers op oek uit. Gisteren heeft men de lege lie uitgerust was met een buiten- notor, ronddrijvend op het meer len. Van de acht mensen is echter ien spoor gevonden. Uitgave: N. V. Uitg Mij. Neerlandia. Directeur' E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A Brana. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J- v. Hootegem. mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren. L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278341 WOENSDAG 30 AUGUSTUS 13 M Abonnementsprijs 7.per kwartaal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. f 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) OVERLEG, BEST, MAAR De Sovjetrussische regering heeft gisteren bekendgemaakt, dat de dienstplichtige soldaten, die dit jaar zouden afzwaaien, „tot een vredesverdrag met Duitsland is gesloten' onder de wapenen zul len blyven. .Historische momenten in september op komst De voorzitter van het economische nationale plan, Yamin, heeft gezegd dat september enkele historische momen ten zal opleveren in de Indonesische strijd om westelijk Nieuw-Guinea van de Nederlanders terug te krijgen". Hij zei dat de kwestie op deze con ferentie in Belgrado ter sprake zal wor den gebracht. Na deze bijeenkomst zal Indonesië met de andere Afrikaans- Aziatische landen wachten op de Neder landse reactie. De Nederlanders kunnen de Indonesi sche opwekking om het gebied eervol te verlaten, aanvaarden of in een zeer precaire situatie strompelen, zei Yamin. De jongerengroepen van de KVP in de kringen van Maastricht en Den Bosch hebben een brief gericht aan het bestuur van de KVP over het Nieuw-Guineabeleid. Zij verzoeken het partijbestuur het tót nu toe gevolgde beleid van de regering te blijven steu nen en zich bij het bepalen van het standpunt van de partij niet te laten leiden door het schrijven van de Nij meegse hoogleraren. Zij doen een beroep op de Nederlandse maatschappelijke organisaties, en on der hen speciaal de katholieke, om zich open te stellen voor de noden van de Papoeabevolking en te overwegen in hoeverre een vredeskorps kan bijdragen tot de leniging van deze noden. Bij de KVP-fracties in de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal zal men er eventueel op moeten aandringen ruime overheidssteun te bepleiten voor een dergelijk vredeskorps. De jongerengroepen zijn van mening, dat niet de belangen van Nederland be palend mogen zijn voor het beleid van de regering en de partij, maar dat al leen de belangen van de Papoeabevol king maatgevend zijn. De Papocabevolking moet ruim in de gelegenheid worden gesteld zich te onenteren over alle mogelijkheden tot zelfbeschikking, aansluiting bij Indone- sieruet uitgezonderd. INFORMEEL In liet westelijke, strikt geheime topoverleg inzake de kwestie Ber lijn en over de houding die de geallieerden thans tegenover Moskou moeten innemen, heeft Frankrijk een duidelijke overwinning behaald op de Amerikaanse, Britse en Westduitse partners. De grote vier zijn namelijk overeengekomen dat de nota aan Mos kou niet, zoals men in Washington, Londen en Bonn wilde, een ver zoek tot onderhandelingen zal bevatten. Wel zal de mogelijkheid worden opengelaten voor informeel over leg met Moskou over de kwestie Berlijn. In Parijs was men gisteren hogelijk verbaasd over de mededeling van de Westduitse minister von Brentano die, zoals wij gisteren schreven, had mee gedeeld dat het verzoek tot onderhan delen naar Kroestjev zou worden ge stuurd en dat de Franse houding binnen enkele dagen geheel uit de doeken zou worden gedaan. „We weten er niets van", werd na mens de Franse regering meegedeeld. Parijs bleef bij zijn standpunt dat een dergelijk verzoek een teken van zwakte zou zijn. of althans als zodanig door de Russen zou worden uitgelegd. Het compromis dat gisteren tijdens besprekingen in Washington is bereikt, houdt in dat men informeel contact zal zoeken, via de ambassades in Moskou. Die poging tot contact zal uitgaan van de V.S., Engeland en West-Duitsland. en wanneer de Sovjet-Unie er geen be zwaar tegen heeft dat ook Frankrijk aan de tafel gaat zitten, kan de Gaulle zijn afgevaardigde laten meepraten zon der het gevoel te moeten hebben dat hij het trotse hoofd heeft gebogen. Ook is besloten dat de vier westelijke bondgenoten een conferentie van hun ministers van buitenlandse zaken zul len houden, voordat de V.N. hun werk zaamheden beginnen. Dat gebeurt in de tweede helft van september. Men verwacht namelijk dat in een der al lereerste zittingen de kwestie Berlijn ter sprake komt. Er is gisteren in Washington druk ge confereerd. Kennedy heeft lange tijd met Rusk gesproken. West-Berlijn keek gisteravond hoogst verbaasd en bly verrast op, toen on aangekondigd de Westduitse bondspre sident, dr. Lübke, een bezoek aan de stad bracht. Hij had zijn vakantie er voor onderbroken. Het was een persoon- lyk bezoek. Lübke zal enkele dagen in de omstreden stad blijven en o.a. met Brandt en andere autoriteiten spreken. De aankomst was zo onverwacht dat op Tempelhof geen enkele journalist was om de president aan zijn jas te trekken. Men gist dat Lübke's bezoek ook wel verband kan houden met de controverse tussen Adenauer en Brandt. In de ver kiezingscampagne zijn de laatste dagen weer een serie nare dingen gezegd, over en weer. Intussen is de Westduitse ambassa deur in de V.S., die naar Bonn was geroepen, naar Amerika teruggekeerd met een persoonlijke brief van Ade nauer aan Kennedy. Daarin geeft de kanselier zijn eigen visie op de zaak, met suggesties ter oplossing. Langs de grens van oost en west heerst nog dezelfde sfeer: er vallen soms schoten, die bestemd zijn voor vluchtelingen die het toch nog wagen. Gisteren is er weer een Oostduitser die de grens wilde overschrijden neerge schoten. Een Amerikaanse soldaat die per abuis nog geen meter over de fa tale streep kwam, werd meteen mee genomen. Hij zit nog steeds vast in Oost-Berlijn. De Amerikaanse troepen hebben gis teren oefeningen gehouden. De patrouil les van de Amerikanen vertonen een soepel karakter: gisteren trokken de grenswachten enkele tientallen meters achteruit. Aan de andere kant gebeurde hetzelfde.... In Oost-Duitsland hebben de hand langers van Ulbricht het druk met vele mensen die nog steeds niet overtuigd zijn van de heilzaamheid van socialis me. Er worden vele mensen gearresteerd (beschuldigd van sabotage, spionage en wat men verder kan bedenken) en er vinden processen plaats die de bevol king schrik moeten aanjagen. Niettemin heeft een gehele afdeling van de rode jeugdbeweging geweigerd zich „vrijwillig" te melden voor het volksleger. De opperkameraden heb ben de weigeraars uit de beweging gestoten en gaan nu een nieuwe af deling stichten, die naar zy hopen gewilliger zal zijn. Leden van de Oostberlijnse opera die in Hamburg zijn sinds de grenssluiting hebben de directie laten weten dat zij toch maar liever in het westen blijven. IN VEGHEL is gisterenmiddag uit de auto van een arts een koffertje ont- ,w?ar*n °hder andere tien lar- S::i-l-?bletten zaten- Ze zijn zeer ge vaarlijk, vooral voor kinderen. is ietwat mysterieuze vprtrnu Lucky Star uit Rotterdam naam w' onder (weer) een andere ppn 7F>jJGrmoec*e^-ik wordt in Beiroet hpf clndaPP^atuur ingebouwd, waarna rlpsfinn lp jSt zal gaan doen als clan- Zwpdpr0 +zenj)er' om Denemarken en zweden te bestrijken. YPLGENS de clandestiene radiozender rnJLi u a,^et Lao in Laos zouden al niniri t donderden officieren van het ko- lnr.fi Laotiaanse leger zijn overge- Pen naar de communistische rebellen. IN DE NACHT van maandag op dins- Ha KfS ln Tubbergen onder ietwat ver- hi-DvGj0 omstandigheden een schuur in geraakt die toebehoorde aan een jachtopziener die daags tevoren een 19- .."P buurt jongen (die hij van stropen schot *n het bovenbeen Lad ge- u y^hting. medegedeeld door net. KNMI, geldig tot woensdag- «y??" opgemaakt dinsdagavond *w.lo uur: b r)l]0"S .vrÜ zonnig weer. Zwak- kc tot matige wind uit richtingen tussen zuid en west. Aanvankelijk *arm tot zeer warm, later afkoe- «ng. •Verwachting van het Belgisch S weerkundig instituut: Lichte tot !ge- Wlnc? 1111 oost tot zuid. Mooi ot weinig bewolkt. Maximum-tem- l v iGn van 25 tot 30 graden. vandaag: zon onder 19.33 uur, °P 2t-55 uur. :;onder''gie2ni3ZSür°P UUf' maa" Boven de hellingen van de Mont Blanc bij Chamonix is gisterenmiddag een Franse F-84-F Thunderstreak straal jager tegen de kabels gevlogen van een kabelbaan die naar de 3.482 meter hoge top van de Aguille du Midi leidt. De straaljager sneed de kabels door, tenge volge waarvan verscheidene inzittenden in de cabines werden gedood en vele anderen hoog in de lucht strandden. Volgens de eerste berichten zyn tenmin ste negen personen om het leven geko men en vele anderen gewond. De straal jager liep slechts lichte schade op en kon zijn basis Luxeuil by Lyon berei ken. De kabelbaan loopt in drie etappes over een lengte van 5.093 meter van het dalstation Helbronner naar de Ai guille du Midi. Het ongeluk gebeurde boven de Witte Vallei", waar zich een gletsjer bevindt, bij een uitspringende rots in het midden van de vallei, op 3.500 meter boven de zeespiegel. Aan het stuk kabel dat door de straaljager werd vernield, hingen 20 cabines van aluminium, die ieder vier passagiers kunnen bevatten. Enkele cabines vielen te pletter tegen de rotswand en de hel ling van de gletsjer; de meeste echter bleven op ongeveer 150 meter hoogte aan de kabel hangen, aangezien een stuk van de gebroken kabel zich om een van de liftmasten had gekronkeld. Reddingsploegen van de plaatselijke school voor alpinisme, de bergreddings- politie en de Franse nationale school voor bergsport hebben zich via een on beschadigde etappe van de bergbaan naar het tafereel van de ramp gespoed. Het bleek niet mogelijk de gestrande cabines langs mechanische weg in vei ligheid te brengen. Helikopters van de naburige helikop terbasis te Bourget du Lac zijn terstond naar de Witte Vallei gevlogen. Ook zij slaagden er echter niet in de passagiers die zich nog in de cabines bevonden, te redden. Op de plaats waar de kabel werd doorgesneden loopt de kabelbaan vrijwel horizontaal met de vallei. Was dit niet het geval geweest, dan zouden waarschijnlijk alle cabines naar beneden zijn gestort. Een cabine werd na de kabelbreuk tegen een van de masten geworpen. Men neemt aan dat de inzittenden zijn ge dood. Een tweede cabine sloeg tegen een rotswand en hierbij kwamen de bei de inzittenden om het leven. De andere slachtoffers bevonden zich in de cabi nes die te pletter sloegen tegen de gletsjer, aldus hebben leden van de reddingsploegen verklaard. Later is het de Alouettes toch gelukt een aantal mensen uit de tussen he mel en aarde hangende cabines te be vrijden. De negen doden zijn gebor gen. Verscheidene gewonden konden naar ziekenhuizen worden gebracht. Gisteren is op het hoofdkwartier van de vereniging „De Nederlandse Pad vinders" in Den Haag het schilderij ,.Le Clan" (vraagprijs 50.000 gulden) door de schilder, Jurjen de Haan jr. ten geschenke gegeven aan de vereni ging ter verfraaiing van het huiten- centrum „De Rendierhoeve". Op de foto zien we de schilder, die zelf oud padvinder is, tijdens de overdracht in gesprek met de heer J. Vink, hoofd kwartiercommissaris voor voortrek kers van de NPV. 4- In Monroe (Noord-Carolina) hebben eenheden van politie en leger een over val uitgevoerd op het hoofdkwartier van de negerleider Robert Williams, die zon dagavond een blank echtpaar heeft ont voerd en dat sindsdien als gijzelaars vasthoudt. Toen zij bij het huis, waar leider en volgelingen zich volgens de berichten tot aan de tanden bewapend ophielden, aankwamen, bleken de vogels echter gevlogen. Tegen Williams is een arrestatiebevel uitgevaardigd. In Monroe worden door de politie regelmatige patrouilles ge houden. Bij Thiel, in midden-Frankrijk, Is gis terenmiddag een trein vol Parijzenaars die van vakantie in Bretagne terug keerden, in botsing gekomen met een diesel-locomotief. Tien rytuigen van de passagierstrein raakten uit de rails. Vijf I mensen kwamen om, zeven werden ernstig en twintig licht gewond. Doordat men streeft naar verruiming van recreatiemogelijkheden voor de burgerbevolking en oefengelegenhe den voor het leger, het laatste mede in verband met de voortschrijdende mechanisatie, heeft de Legervoorlich- tingsdienst een „Heidedag" georgani seerd. De bedoeling hiervan was om aan te tonen, dat op bepaalde oefen terreinen zoals de Ginkelse heide bij Ede, de velddienst van het leger en de recreatie van de burgers samen kunnen gaan. De foto geeft hier een wel enigszins geflatteerd beeld van een dergelijke situatie. I I w listig en tvvillllg lU Ilf gCWOnfl. Het was een hypernerveuze ver- -m /r dachtedie gistermiddag in de; /L//7O L ituh t C Il Europa koestert zich momenteel in een behaaglijke warmte die vooral in die landen die van een koele en natte zomer te lijden heb ben gehad, weldadig aandoet. Een van de warmste plaatsen in West- Europa was gisteren de zuidkust van Engeland, waar het strand bij een temperatuur van 36 graden Celsius bijna te warm was. Te Lissabon werden temperaturen ge registreerd van 35 graden die op het schiereiland Setubal langs de Taag tot grasbranden leidde. In Rome, Wenen en Zürich werden tem peraturen om en nabij de 30 graden genoteerd. In Londen heerste de hoog ste augustus-temperatuur sinds 1953, namelijk 30 graden. Ook in de Scandinavische landen is het zomer: in Kopenhagen scheen giste ren voor het eerst in vele weken weer de zon Het was een hypernerveuze ver dachte, die gistermiddag in de Rotterdamse rechtszaal zat voort durend huilend en trillend van emotie. „Een onevenwichtige en onvolwassen figuur", zei de of ficier van justitie over deze 26- jarige metselaar K.O.K., die op 20 juni jl. brand had gesticht in zijn woning aan de Van Ol- denbarneveltstraat in Rotter dam. „Minder toerekeningsvat baar voor zijn daad", stond in het psychiatrisch rapport. „Nie mand wilde me helpen; ik was alleen met mijn ellende", huilde de verdachte. De brand had destijds veel opschud ding gebracht in de buurt. De brand weer was met groot materiaal uitge rukt, maar kon desondanks het vuur pas na een lange strijd overwinnen. De bovenburen redden zich met moei te door een vlucht door de walm van dikke rook, de woning zelf brandde geheel uit, en de beneden gelegen win kel van behangselpapier kreeg veel waterschade. Hoe het er op die avond van juni precies is loegegaan. werd op de zit ting niet geheel duidelijk. Bij zijn ver hoor door de rechter-commissaris had de metselaar verklaard een stapel kranten, lijm en cellulose in brand te hebben gestoken. Maar daar kwam hij nu op terug: „Ik had een sigaret op gestoken en de lucifer weggeworpen. Toen ik die stapel zag branden kon het me opeens allemaal niets meer schelen. Ik had trouwens ook niet meer de macht om het vuur te doven; wel heb ik nog de gaskraan dicht ge draaid....". De nieuwe verklaring maakte de president duidelijk kregel. De metselaar worstelde op de dag van zijn daad met een complex van moeilijkheden. Zijn vrouw had hem verlaten, omdat zij niet langer in het trieste en muffe huis wilde wonen; de kinderen waren bij anderen onderge bracht. „Wilde u op deze manier for ceren dat u een andere woning kreeg?", vroeg de president vol be grip. De verdachte ontkende beslist. Na zijn daad had de metselaar de deur dichtgetrokken en was wegge vlucht. Doelloos. Nog dezelfde nacht werd hij gearresteerd. De opmerking in het psychiatrisch rapport dat de verdachte „op het mo ment van zijn daad een ziekelijke stoornis van de geestesvermogens had en daardoor minder toerekeningsvat baar was", werd voor de officier het uitgangspunt van zijn requisitoir. „De man heeft beslist in een ogenblik van verstandsverbijstering gehandeld. Maai de gevolgen waren erg en zij hadden nog veel ernstiger kunnen zijn". Hij achtte morele hulp en streng toezicht noodzakelijk. Hij kwam tenslotte tot zijn eis van 12 maanden gevangenisstraf met af trek van het voorarrest, waarvan 3 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en ondertoezicht stelling, een eis waarvan de verdediger duidelijk schrok: „Ei is geen enkele reden om aan te nemen dat er een gevaar voor herhaling is. dat de tries te omstandigheden zich opnieuw zo de primerend zullen groeperen". Volgens hem ontbrak trouwens een motief voor opzettelijke brandstichting, zoals de dagvaarding vermeldde. De laatste woorden van de verdach te. „Is het mogelijk, mijnheer de president, dat ik mijn kinderen eens kan zien....?" De rechtbank zal op 12 september a.s. uitspraak doen. DE ARGENTIJNSE minister van bui tenlandse zaken, Mujica, die de man is geweest die de Cubaanse president naar Argentinië uitnodigde, heeft zijn ontslag moeten aanbieden. Men hoopt dat de ■risis die door het sterk rood-getinte oezoek dreigde, nu bezworen is. Het blijkt dat de Braziliaanse legerautoriteiten hier en daar moeite hebben de bevolking ervan te overtuigen dat de terugkeer van Goulart slecht voor 's lands ge zondheid zou zijn. Vooral in de provincie Rio Grande do Sul komt het tot steeds openlijker sympa thiebetuigingen ten gunste van Goulart. De gouverneur van dit gebied, die zich in zijn paleis heeft verschanst, hield gis teren een radiotoespraak (als Zuidame rikaans politicus van formaat heeft hij uiteraard de nodige zendapparatuur in huis) tot de bevolking om zich niet te laten ringeloren door de militaire macht hebbers. Terwijl hij dit pleidooi voor zijn zwa ger hield, kwam een officier bij hem binnen om een ultimatum van de hoog ste militaire bevelhebber te overhandi gen: mond houden of zijn vrijheid ver liezen. „Ze zullen me moeten neerschieten voordat ik zwijg", zei de gouverneur. Intussen schijnt Goulart zelf enige nieuwe moed te hebben gekregen. In Parijs vertelde hij gisteren dat hij toch besloten had naar Brazilië te gaan, om zijn rechten op de presidentszetel op te eisen, ondanks de bedreiging met arres tatie. Wannéér hij de reis zou aanvan gen, zei hij er evenwel niet bij. Intussen heeft Quadros, die per schip op weg is gegaan naar Engeland, een enigszins mysterieuze uitlating gedaan. „Ik kom terug", zei de onberekenbare ex-president. Hoe dat zou moeten is niet zo eenvoudig te verklaren, want volgens de grondwet kan de afgetreden president niet voor 1970 opnieuw in die functie herkozen worden. Nu is de grondwet in een Zuidame- rikaanse staat plooibaar: in Brasilia poogt men op dit ogenblik immers een amen dement op de constitutie op te stellen dat Goulart, die immers grondwettelijk recht op het presidentschap heeft, opzij moet kunnen zetten. Gisteren zijn enkele stakingspogingen ondernomen door aanhangers van Gou lart, doch tot uitgebreide stakingen is het nergens gekomen. Een krant die schreef dat het leger zich niet met de politiek moet bemoeien, zag alle exem plaren van gisteren door militairen in beslag genomen. Verwacht wordt dat het Congres de eis van de militairen ten aanzien van Gou lart zal verwerpen. Waarschijnlijk zal het Congres, dat vanmiddag bijeenkomt, een amendement op de grondwet goedkeuren waardoor hét Congres in staat gesteld wordt een nieuwe president te kiezen wanneer Goulart daarmee instemt. Volgens radio Quaiba in Porto Alegre heeft de commandant van het derde legerkorps der Braziliaanse strijdkrach ten, generaal José Machado Lopes open lijk steun toegezegd aan Goularts aan spraken op het presidentschap. De vijf de luchtmachtdivisie zou zich ook ach ter de Braziliaanse vice-president ge schaard hebben. Generaal Lopes' com mando beslaat tweederde van de totale sterkte van het Braziliaanse leger. In Amerikaanse kringen is gisteren opnieuw gepleit voor één gemeenschap pelijke economische gemeenschap, die de gehele vrye wereld zou moeten om vatten. Volgens een economische com missie uit het Congres van de V.S. bren gen de afzonderlijke blokken als EEG en EVA slechts verdeeldheid. Van andere, ook Amerikaanse zijde, werd betoogd dat het voor de Ameri kaanse exportindustrie een gevoelige klap zou zijn als Engeland inderdaad tot de EEG toetreedt. Een ander geluid liet minister Luns horen, die uitgeno digd was voor een televisiepraatje door de BBC. Luns zei dat Nederland er zich hartelijk over zou verheugen als Enge land deelgenoot zou worden. „Niet al leen om economische maar vooral om politieke redenen". Wat Oostenrijks eventuele toetreding tot de EEG betreft: de regering in Wenen zal Moskou antwoorden dat Oostenrijk zich wel „op een of andere wijze" met de Europese markt wil associëren, zonder evenwel een vol waardig lidmaatschap op prijs te stel len. Zoals men weet heeft de Sovjet- Unie aan Wenen om opheldering ge vraagd over mogelijke plannen tot toetreding.

de Stem | 1961 | | pagina 1