ven LANK Oefeningen in La Gourtine voorlop afgelast ESCORTE NAAR SCHOOL.... Westen wil praten West-Berlijn over hamol weer Triton kwam op zijn op Noordzeebodem pootjes terecht KONINKLIJK BEZOEK KAN NIET DOORGAAN TWIST MET DODELIJKE AFLOOP Ecu liclc pagina vol iierfsl- en wintermode V.N. zijn ontnemen Tsjombe blanke officieren vandaag! Zal De Gaulle Kedda links laten liggen? f Gebaar van paraatheid in verband met Berlijn Goulart weet het nog niet: 'naar Brazilië teruggaan.... of (veilig) in Parijs blijven (zonder knieval te maken) Oost-Duitsland WIJ erbij! Zwerven Planten Brehm DAGBLAD VOOR ZEELAND Vierde en eerste divisie direct beschikbaar Ernstige rel in Oran Katanga s leger door bliksemactie machteloos Echt zomerweer RUS WILDE NIET TERUG 101e JAARGANG 23762 Voor GodKoningin en Vaderland zijn, maar onderdeel van een ïrde gezondheidsleer. Met name •t de schrijver zijn raadgevingen spreekt over de verhouding van lichaam. Iedereen weet nu wel amelijke kwalen hun oorsprong vinden in het psychische leven et verloop van een ziekte beslis* paald wordt door de geestesge- van de zieke, ine, boeiend geschreven hoofd* handelt Volk over lichaam en :te en schuld, de ziekte aanvaar- .heilzaamheid van droefheid, de van het vasten, enz. Het is een nt. goed uit het Duits vertaald Uitgave Patmos, Antwerpen. J. H. ven, niet het minst het christe* is een zwerftocht. We zijn eg" en route, waarbij de chris* ige weet dat Christus zelf de tocht, de aanvang en het einde werkende aanwezigheid van de rlossende Heiland, van de altijd vende Geest, van de altijd harm* Vader, na te gaan is de be* van de schrijver. De thema's door pater E. Janssen s.j. in di* tmos uitgegeven boekje telke"5 l belicht: in een meditatie, ee'} tting en een verhaal. M.i. kottu. eling ten goede aan de eenheid, gedachten die ontwikkeld w°r* dienen de aandacht. j. a at nog niet wist. kan van, de van dit door Scheltens en Giltay gegeven boek leren, dat planten en erg mooi zijn, maar ais hit- levensvormen stuk voor interessant. Zeker niet minna skkend dan de dieren. Dit word hoofdstukken met sympathie en end enthousiasme aangetoond, worden de vele betrekkingen 1 anten en dieren niet vergeten, de economische betekenis mde soorten de aandacht krijg k zijn er wel bezwaren. Fe vind ik de hoofdstukken, waa - ">ndersteld kan worden nat z f voornamelijk van Rinke To de beste. De manier van pop van de oorspronkelijke aUtf.jk i-Isenburg ligt mij persoonlij Wie populariseert moet de waar* n geweld aandoen, maar de udig en duidelijk mogelijk vo ^en „verduidelijking" als: n een dier is feitelijk ook e adkorrel: het ei", verduiden] ar sticht alleen verwarring. met de stempel behoeft ma e langer te zijn, om te mak tuifmeel alleen naar beneden e boven kan vallen," is onz meer. Waarom noemt de y ingzaad een paar maal spn»® té letterlijk vertaald. Ook ver- ik, dat de „niersteengroene van de koningsvaren in de oo- jke tekst „Niersteinergrün zy vergeleken worden met de d jnwijn. De genoemde en anöe idsfoutjes behoeven het gfn men bij het lezen van dit ïnxe joek smaakt toch niet te hea boek is verlucht met een aan •de foto's, waarvan enkele en vele goede pentekening? Uit-nvo Dire< "i Hoofd re nil 7 Neerlandia. H. BrM'loi. J. J. H. A Bi'una. v. Dongen, Redactieraad: J. M. A. C. C. J. v. Hoo' 'M" mr. dr A. J. J. M. Mes, mr. H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren. L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 DINSDAG 29 AUGUSTUS l"'l Abonnementsprijs 7.per kwartaal, 8.20 per pist, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) (Van onze verslaggever) Een op zichzelf onbetekenende twist tussen drie mannen uit Thorn heeft zondagnacht de dood van een hunner, de 43-jarige J. A. K., tot gevolg ge had. Verdacht van schuld aan K.'s dood heeft de Belgische rijkswacht gisteren de 42-jarige mijnwerker H. R., eveneens woonachtig te Thorn, ingesloten te Kessenich. Zondagavond waren de drie vrienden K.. R. en de 34-jarige P.P. uit Thorn als gewoonlijk uit geweest in het Bel gische grensgebied. K., die doofstom was, mocht eigenlijk geen alcohol drinken. Tegen half twaalf wou het drietal voor het naar huis gaan nog een glas bier gaan drinken in een café, dat echter gesloten was. K. wond zich hoe langer hoe meer op en trok tenslotte zijn jasje uit om de beide anderen te lijf te gaan. R. heeft hem toen van zich afgeduwd. K. struikelde en kwam ongelukkigerwijze met zijn hoofd tegen een betonnen stoeprand terecht. Roerloos bleef hij enige tijd liggen. K. werd opgetild en kwam weer enigszins bij zijn positieven. On dersteund door zijn makkers droop hij af in de richting van Thorn. Latei- moet K. opnieuw in elkaar zijn ge zakt. R. en P. hebben hem toen in het gras naast de weg laten liggen, den kende, dat hij dronken was. De volgende morgen werd echter ont dekt dat K. overleden was. Rijks wachters uit Kessenich arresteerden daarop R. Een inmiddels op het stof felijk overschot uitgevoerde sectie heeft uitgewezen, dat K. een schedel- basisfractuur had opgelopen, waarvan een hersenbloeding het dodelijk ge volg is geweest. Al lijkt het er dan op dat de J zomer pas begonnen is, herfst en winter staan al weer vrij dicht J voor de deur. Dat heeft behalve t minder aangename, toch ook wel J plezierige kanten. t Een van de gezellige bijkomstig- J heden van het nieuwe kille en i koude seizoen «fs: er is weer een J nieuwe wintermode op komst, t Vandaag geven wij in onze J krant een hele pagina, vol model- i len voor herfst en winter, zoals J de toonaangevende Parijse mode- t huizen die ontworpen hebben. We J zijn er van overtuigd dat onze t lezeressen die pagina met veel interesse zullen bekijken en lezen. 5? (Van onze parlementaire redacteur) De regering heeft in overleg met het Navo-oppercommando be sloten de oefeningen van het eerste legerkorps in La Courtine „voors hands" te doen beëindigen. De volgende week zou de vierde divisie ruim 15.000 man naar Zuid-Frankrijk vertrekken. In verband met de internationale situatie rond Berlijn wordt het echter gewenst geacht de vierde divisie hier in Nederland te houden. De eerste divi sie is zojuist na een zesweekse oefening in Nederland teruggekeerd. Het Eerste Legerkorps (eerste en vierde divisie tezamen) is en blijft dan compleet (en paraat) in Nederland. Toen de NAVO-landen enige weken geleden met het oog op de situatie in Berlijn besloten de paraatheid van de Westerse verdediging op te voeren werd reeds het vermoeden uitgesproken, dat de oefeningen van het (parate) Eerste Legerkorps in La Courtine beëindigd zouden worden. Na overleg met gene raal Norstad, de NAVO-opperbevelheb- her, gaf men er echter de voorkeur aan de eerste divisie het oefenschema te doen beëindigen. Voor een abrupte beëindiging er van bestond geen aan leiding. Na de terugkomst van de eerste di visie heeft de regering zich onieuw op de situatie beraden. Hoewel van een verdere verscherping van de interna tionale toestand niet gesproken kan worden, achtte de regering het gewenst ook' van Nederlandse kant een gebaar te maken ter versteviging van de wes terse defensie. Verscheidene andere lan den zijn ons op dit gebied reeds voor gegaan. Gekozen is uiteindelijk voor het hier in Nederland houden van de vierde divisie. Deze is daardoor met de eerste divisie direct beschikbaar voor de noor delijke legergroep van de NAVO, waar bij het Eerste Legerkorps is ingedeeld. Nu de oefeningen in La Courtine zijn afgelast gaat ook het voor 22 septem ber a.s. vastgestelde koninklijke be zoek aan La Courtine niet door. Dit wordt door de legerleiding zeer be treurd. Het zou namelijk afgezien van het feit dat de oefeningen in zuid-Frankrijk van grote betekenis zijn voor het Eerste Legerkorps de eerste keer zijn dat de koningin troepen te velde zou bezoeken. Een van de zijde van de rijksvoorlich tingsdienst gelanceerd bericht als zou de koningin nog niet definitief van een bezoek aan La Courtine hebben afgezien moet, als wij wel zijn ingelicht, zo ver staan worden dat de koningin vanuit haar vakantieverblijf in Italië nog niet gereageerd heeft op hetgeen de regering haar inzake het afgelasten van de oefe ningen heeft medegedeeld. Het parate Eerste Legerkorps is zoals bekend voor 80 a 90 procent paraat. Een volledige paraatheid kan bereikt worden door de 7 a 8000 dienstplichtigen, die rond 22 september a.s. met klein verlof afzwaaien, nog enkele maanden onder de wapenen te houden. Enige weken geleden is van regerings wege medegedeeld, dat die verlenging van diensttijd op dat moment nog niet nodig werd geoordeeld. Dit standpunt neemt de regering, naar wij vernemen, op dit ogenblik nog in. De voortijdige beëindiging van de oefeningen in zuid Frankrijk brengt dus niet als logisch gevolg met zich mee. dat er in Neder land langer gediend moet worden. Het behoefc intussen geen betoog, dat als de internationale situatie daartoe aan leiding geeft alsnog tot verlenging van diensttijd kan worden besloten. Goulart, volgens de Braziliaanse grondwet opvolger van de afge treden Quadros, schijnt nog niet zeker te weten wat hij zal doen: PREMIER IKEDA van Japan heeft in een nota aan Krocstjev de Sovjetpre mier heel beleefd te verstaan gegeven dat hij zich met zijn eigen zaken dient te bemoeien en niet met de verhouding Japan-Amerika. Tegelijkertijd vroeg hij Kroestjev de Koerilieneilanden, die Rus land nog steeds bezet, terug te geven. NEHROE heeft, nu de in hongerstaking zijnde Sikhs-leider Tara Singh als ge volg van zijn vasten op sterven ligt, hem aringend gevraagd zijn vruchteloze actie °P te geven. De Sikhs zullen geen auto nomie krijgen. Men vreest dat er on- lusten zullen uitbreken als de man over lijdt. OP 72-jarige leeftijd is in Utrecht over doen mr. A. M. baron van Tuyll van u™2 en' oud-president van de „,^5iern,se ..rechtbank. Hij vertegen- e, jdens het proces in Neuren- nw°u S4 Gisteren is het stoffelijk overschot ter aarde besteld 1 ROEPEN VAN de Zuidvictnamese re geling zijn druk bezig het gebied dat de communistische rebellen onveilig maak- zuiveren. Er woedde gisteren een felle veldslag. naar Brazilië doorreizen of nog even in Parijs blijven en afwach ten. Weliswaar verklaarde hij gisteren tij dens een voor de vuist weg op straat weggegeven persconferentie, dat hij zijn rechten zou opeisen, doch hij schijnt toch eerst de delegatie uit zijn land te willen ontvangen. Die verwacht hij vandaag, dinsdag, in de Franse hoofdstad. De boodschap die zij meebrengt luidt waarschijnlijk: Gou lart, zie van uw rechten af. Goularts zwager, de gouverneur van de staat Rio Grande do Sul, vertelde dat de grondwettelijke opvolger van de ex-president hem had opgebeld om te zeggen dat hij zou doorreizen en naar hem toe komen. De staat van zijn zwager blijkt Goularts meeste aanhangers te be vatten. Het is daarom dan ook dat het Bra ziliaanse leger zich voornamelijk op dit gebied richt, met zyn pogingen om alle eventuele steun aan Goulart de kop in te drukken. Radiozenders in Rio Grande do Sul, die gisteren een pleidooi voor Goulart hielden, werd het zwijgen opgelegd. In dit gebied maakt Brazilië inder daad de indruk van een land waar grote spanningen heersen. Arrestatie rlreigt De minister van oorlog, Denys, heeft bekendgemaakt, dat Goulart gearresteerd zal worden zodra hij voet aan wal zet in Brazilië. Die aankondiging zal Gou larts besluit over al dan niet terugkeren wel beïnvloeden Hij kan weten dat het leger de touw tjes stevig in handen heeft. Ook op dfe officieren die Goulart welgezind zouden zijn, kan Denys staat maken, neemt men aan. De enige werkelijk betekenende aan hang van Goulart kan onder de arbei ders schuilen. Een groot deel van hen zou een oproep tot een sympathiestaking mogelijkerwijs onmiddellijk opvolgen. Goulart gaat min of meer door voor de kampioen van de werkende klasse, al heeft hij zich dan in zijn, soms ondui delijke politieke carrière een grote rijk dom verworven. Erwin Schwabeeen twaalfjarige jongen uit Oost-Berlijn, die een school net over de grens in West-Berlijn bezoekt, is op weg naar school al herhaalde malen aangehouden door de Oostduitse Volkspolizei. Vandaar dat hij nu op weg naar school wordt geëscorteerd door een Britse pantser wagen. Een menigte van tweeduizend jonge kolonisten heeft gisteren in het centrum van Oran moslems aangevallen, hun winkels vernield en voertuigen van het openbare vervoer in brand gestoken. Volgens de officiële berichten werden hierbij drie moslems gedood en 32 an deren gewond. De kolonisten die de begrafenis bij woonden van een jonge kolonist, die za terdag door de Algerijnse terroristen was gedood, waren in woede ontstoken toen tijdens de plechtigheid bekend werd dat opnieuw een jonge kolonist het slachtoffer was geworden van de ter reur. De jongen was stervende met een kogel in de nek. Het ergste incident deed zich voor toen een groep betogers een bus tot stil stand brachten en de drie inzittende moslems opdracht gaf uit te stappen. Een van de moslems trok zijn revolver waarop de menigte zich op de drie man nen stortte en hen doodsloeg. Binnen drie dagen zullen de drie westelijke mogendheden in nota's de Sovjetrussische regering ver zoeken onderhandelingen over de kwestie Berlijn en het gehele Duitse vraagstuk te beginnen. Dat heeft de Westduitse minister Von Brentano gisteren meegedeeld. „Dat betekent niet dat het westen capituleert voor de rode eisen voegde hij eraan toe, „maar om Moskou te laten zien dat het westen met kracht aan zijn positie in West-Berlijn vasthoudt". Als Kroestjev zijn negatieve houding niet laat varen, zo gaf Von Brentano te ver staan, zal er geen sprake van een over eenkomst zijn. De Verenigde Naties zijn in Kongo nog nooit zo krachtig van leer getrok ken als ze gisteren deden: in een blik semsnel uitgevoerde actie hebben zij het leger van Katanga zo goed als volledig ontkracht door een groot deel van de Manke officieren waaronder enkele honderden Belgen te ontwapenen. De circa honderd blanken zijn ge arresteerd en naar de VN-basis Kamina overgebracht. Ze zullen vandaar zo snel mogelijk worden gerepatrieerd naar hun eigen land. Behalve Belgen zijn er En gelsen en Rhodesiërs onder hen. Het enige incident dat zich tijdens de Zo staat de Triton", het eerste boor eiland in de Noordzee, op bijna 3 km f voor de kust van Kijkduin. (Luchtfoto ANP) (Advertentie) 9 I Weersverwachting, meegedeeld door net KNMI. geldig tot vanavond, op- gemaakt maandagavond tc 23.15 uur. J t Droog en zonnig en warm weer niet een /.wakke tot matige wind J tussen zuid en oost. Verwachting van het Belgisch weerkundig instituut: Bewolkt tot mooi weer, niaximum-temperaturen J van 22 tot 27 graden. Vandaag: zon onder 19.35 uur, maan op 21.27 uur. J Morgen: zon op 5.47 uur, maan onder 11.10 uur. Een Sovjetrussische toerist, de 47- jarige Vsevolod Kravtsjenko, is gisteren omgekomen bij een val uit de vierde verdieping van zijn hotel in Caen. De man, een schrijver en journalist uit Moskou had een brief achtergelaten waarin hij zei dat hij .het niet eens was met het regime'' in de Sovjet-Unie en had besloten niet naar Moskou terug te kei en. Kravtsjenko maakte met 25 andere Sovjetrussische vakantiegangers, voor namelijk technici en intellectuelen, per autobus een rondreis door Frankrijk. De politie achtte de mogelijkheid van een ongeluk uitgesloten. De rest van de brief, waarin uitgelegd werd waarom Kravtsjenko geen politiek asiel had ge vraagd werd door de politie niet vrij gegeven. Twee functionarissen van de Sovjetrussische ambassade in Parijs zijn in Caen voor een onderzoek aange komen. Gisteren is het eiland „Triton" voor de kust van Kijkduin wer kelijkheid geworden. Sedert on geveer acht uur, toen het stalen gevaarte op de juiste plek in zee kwam, zakten langzaam de gi gantische 53 meter lange en 2,5 meter dikke poten door het plat form heen naar de zeebodem. Bedrijvige bergingsboten veranker den het booreiland tijdelijk met 254 metei lange kabels en kettingen aan 4-tons ankers in zee. Toen de „Triton" eenmaal vaste voet had gekregen en zijn poten in het zand drukte om ge heel stevig te kunnen staan, werden deze kabels weer gelost. Het was met de hulp afgelopen. De zee-gigant moest nu verder alleen „mastklimmen". Dit geschiedde zeer, zeer langzaam. Eerst moest de drijvende, ruim vier meter hoge ponton zich vrij van het water maken, door zich hydraulisch naar boven te persen. Daarna, gedu rende ongeveer twaalf uur, moet het platform met zijn 40 meter hoge boor toren zich tot ongeveer 10 meter boven de laagwaterlijn werken. Dan pas is het grote werk klaar, waarna het grootste karwei, het boren naar olie op ongeveer 2 kilometer diepte, zou kunnen beginnen. Eenmaal op niveau zijnde zal het helikopterdak van het booreiland bo ven de verblijven en kantine voor 38 personen, op 22,5 meter boven de zee spiegel liggen. Het is voor de eerste keer, dat in de Noordzee een booreiland is gelegd. In de golf van Mexico liggen onge veer veertig booreilanden van het type „Triton", zonder verblyven cn heli- kopterdekken. Het vervoer van het booreiland van de Rotterdamse Eemhaven naar de kust voor Kijkduin ging met geweldig veel voorzorgen gepaard. Gesleept door de „Gele Zee" en gesteund dooi de „Argus" en de „Steenbank" be reikte het helder verlichte transport in de nacht van zondag op maandag open water. Kalmpjes aan werd naar Kijkduin gekoerst, waar op gunstig tij werd gewacht om de „Triton" op zijn plaats te brengen. Als een grote blauwe fakkel was de boortoren van zeer ver af op het de volle maan weerkaatsende gladde zee tje zichtbaar. De ponton was gisterenavond met zijn dekken op de goede 10 meter hoogte gekomen. Nu moet nog de boor toren boven de in de ponton uitge spaarde inham worden geschoven, voordat verder met de voorbereidin gen van de eerste boring op 3800 meter buiten de kust van Kijkduin kan wor den begonnen. actie, uitgevoerd o.a. door Indische troepen, voordeed was de weigering van een aantal Britten om zich te laten ontwapenen. Toen de Indiërs echter een ultimatum stelden en met geweld dreig den, gingen zij door de knieën. Wie overigens door dit VN-optreden eveneens door de knieën is moeten gaan, dat is Tsjombe. Hij heeft geweldig bak zeil moeten halen. Direct na de actie heeft de Katangaanse president openlijk moeten verklaren dat hij het er mee eens was. Volgens de VN-officier die de actie leidde Was het snelle slagen mede te danken aan het feit dat de Katangaanse officieren en manschappen, toen ze een maal begrepen dat er tegen hen niets ondernomen werd. alle medewerking verleenden. Ze wilden kennelijk wel van de blanke commandanten af. Dat het leger hiermee weinig meer te betekenen heeft, maakt heel weinig indruk op hen of dringt niet tot hen door. Dat er nu prachtige kansen inzitten op snelle pro moties in ouderwetse Kongo-stijl. is voor hen uiteraard heel wat belangrijker. Overigens hebben ze er niet allemaal zo over gedacht, want groepen mili tairen, die hun blanke commandanten trouw bleven, schijnen het oerwoud te zijn ingevlucht, toen de VN-troepen hun optreden begonnen. Spanning Terwijl de VN-militairen hun actie inzetten, werden ook alle ministeries in Elizabethstad bezet, evenals de openbare gebouwen en het vliegveld. Totdat O'Brien zijn doel had bereikt, was Katanga geheel van de buiten wereld afgesloten. In zijn toespraak ging Tsjombe nood gedwongen heel ver in zijn knieval voor de V.N. Niet alleen verklaarde hij zich akkoord met de maatregel, maar hij verklaarde ook alle Belgische officieren en onderofficieren, voorzover zij nog niet door de V.N. uit het Katangaanse leger verwijderd waren, van hun rang ontheven. Tegelijkertijd liet de president van het op autonomie gestelde gebied weten dat hij zijn verlangens inzake zelfstandig heid beslist niet opgaf. Volgens som mige politici is dit echter een zwanezang geweest. Tsjombe kan, nu zijn leger praktisch machteloos is, niets meer be ginnen en men neemt dan ook aan dat Tsjombe zijn vrijheidsdromen zal moe ten laten varen. Met dat al is de spanning in Katanga toegenomen. De vrouwen van de ge arresteerde blanke officieren vroegen gisteren bij de V.N.-instanties wat er met de mannen was gebeurd en de on rust deelde zich aan alle blanken in Elizabethstad mee. Er wordt druk ge hamsterd en men heeft de indruk dat alle Europeanen Katanga zullen ver laten zodra er nu nog iets gebeurt dat hun positie gevaarlijk maakt. Direct nadat dit bekend werd kwamen er speculaties los over de vraag wat er zou gebeuren als De Gaulle zou vast houden aan zijn standpunt: niet te vlug en te gewillig onderhandelen. Er werd beweerd dat in dit geval de V.S. en En geland gezamenlijk Moskou zouden be naderen, dus Frankrijk er dan buiten latend. Dit werd onmiddellijk door de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken Dean Rusk zelf tegengesproken. Als er iets wordt gedaan, zal dat gezamenlijk gebeuren, liet hij weten. Von Brentano wist te vertellen dat het Franse standpunt kort voordat de nota's met het verzoek tot onderhandelen wor den aangeboden, nader bekendgemaakt zal worden. „Agitatiecentrum" Vooruitlopend op een eventueel ge sprek over Berlijn en over Duitsland heeft het hoofdorgaan van de Oost duitse communistische partij zich ge haast te vertellen dat onderhandelingen totaal ondenkbaar zouden zijn, zonder dat de DDR daarbij tegenwoordig zou zyn. Het blad betoogt dat Oost-Duitsland alle waarborgen voor de status van een „vrije stad West-Berlijn" wil geven. Als tegenprestatie voor deze genereuze aan bieding eist Oost-Duitsland dan dat het westen ervoor zorgt „dat West-Berlijn niet langer gebruikt wordt als agitatie centrum tegen de vreedzame ontwikke ling van het socialisme in Oost-Duits land". Vrij vertaald kan dat dus luiden: het moet uit zijn met het opnemen van vluchtelingen Pleidooi Zolang de abnormale situatie in Ber lijn vootrduurt, zorgen de Oostduitsers daar overigens zelf wel voor. Steeds worden nieuwe beperkende maatregelen van kracht, zowel voor Oostduitsers als voor in Oost-Berlijn wonende buiten landers. Ook buiten de stad wordt druk ge werkt aan versperringen en loopgra ven, om de heilstaat van Ulbricht tegen de slavenhalers uit het westen te be schermen. De „beste" leden van de rode jeugdbeweging maken beste beur ten door bij die Oostduitsers die tv- antennes hebben waarmee ze het ver dorven westen kunnen bekijken, op dak te klimmen en de boel af te breken. Gisteren zijn weer twee vooraanstaande Oostduitse artsen naar het westen uitge weken. In West-Berlijn is een nieuwe stadsspoorweg met spoed in gebruik ge steld omdat de onder oostelijk beheer staande S-Bahn door de Westberlijners als een schurftige ziekte gemeden wordt. In het Indiase parlement heeft Nehroe gisteren een pleidooi gehouden ten gun ste van de vrije toegang tot West-Berlijn. In Parijs wordt aangenomen dat pre sident de Gaulle, nu de gematigde ex- leider van de Algerijnse rebellenrege- ring is verstoten, zich van de nieuwe regeringsploeg niets zal aantrekken en thans zijn eigen plannen met betrekking tot Algerië zal uitvoeren. De nieuwe opstandelingenregering be staat. doordat enkele andere figuren die A.bbas' opvattingen deelden, eveneens zijn afgezet, uit extreem-links gerichte ministers. Men verwacht dat zij nu een politiek van „alles of niets" zal gaan voeren. Namens de regering van Yous- sef ben Kedda werd gisteren gezegd dat men wel met Frankrijk wil praten maar dat er zo nodig ook nog jaren ge vochten zal worden. Algemeen wordt aangenomen dat Ab bas het onderspit heeft moeten delven tengevolge van de kwestie Bizerta. Die zou hebben aangetoond dat de Noord- afrikaanse landen geen zelfstandigheid kunnen verkrijgen en tegelijkertijd ste vige vriendschapsbanden met Frankrijk onderhouden.

de Stem | 1961 | | pagina 1