WaP 1 Quadros' opvolger niet zo welkom in Brazilië ABBAS opzij voor vuriger nationalist Waarover Rotterdam het met Antwerpen eens is fleXa flristona GESPANNEN TOESTAND - STAAT VAN BELEG RECORDS Westen reageert scherp op dreigementen inzake ..controle' luchtcorridors Meer glans en bescherming voor uw auto! j PRETTIGE WASDAG "SUNIL TAPTOE DELFT GOULAR T (zwijgzaam op terugreis) al te links Tekst convenu: spoed met Schelde-Rijn Onbekende neemt roer over DAGBLAD VOOR ZEELAND t Weekendsport: In September: TOTOPRIJZEN IN GELD Zonnig 5 Maarschalk in arrest „V.S. SCHULDIGE" Harder politiek van FLN te verwachten GEVECHTEN Kort na Hoogmis: Priesterkoor van kerk stort in MacMillan en Kroestjev: Géén oorlog Kinderen onder slachtoffers van verkeer Kern slop schilder zelf met NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL 101e JAARGANG 23761 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg. Mfi. Neerlandia. Directeur- E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren. L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 MAANDAG 28 AUGUSTUS 1931 Abonnementsprijs 7.per kwartel, 8.20 per post, f 0.54 per w k. Buitenlandse abonnementen op aaa» vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601OOSTBURG. Nieuwstraat QUADROS ....drie maanden naar Duitsland. Een zomers sportweekeinde, vele verheugde gezichten bij de Nederlandse sportbeoefe- naars. Daar is ook volop reden j voor, want er zijn zo hier en j daar de nodige records gesneu- veld. Adrie Lasterre en Judith de Nijs, t die respectievelijk op de 200 meter i J vrije slag en de 400 meter wisselslag J 0 het Europees record verbeterden. t 1 Dat geschiedde tijdens de zwemwed- strijd Europa-Amerika. waarop J Becky Collins (220 yards vlinder- slag) en Donna de Varona (400 m t wisselslag) een wereldrecord vestig- i den. Johan Bontekoe verbeterde het J Ned. record op de 400 meter vrije J slag. i Behalve in het water ook op de 1 sintelbaan goede prestaties: Eef 2 Kamerbeek verbeterde het Ned. re- J cord tienkamp en Gerda Kraan deed i dat op de 800 meter. Over dit alles en nog veel meer J sportgebeurtenissen in binnen, en J buitenland kunt u lezen op onze i sportpagina's. (Van onze parlementaire redacteur) In september zal de voetbaltoto prijzen i'i geld kunnen gaan uitkeren. Op 12 sep tember a.s. neemt namelijk de Eerste Kamer het nieuwe toto-ontwerp van mi nister Beerman in behandeling. Alge meen wordt verwacht dat de Senaat dit maal zijn fiat zal geven aan de toto. Te gelijkertijd wordt de loterijbelasting be handeld. Zodra beide wetsontwerpen zijn goedgekeurd kan de nieuwe totore geling in werking treden. Waarschijnlijk zal vice-president Joao Goulart van Brazilië morgen in zijn land aankomen. Wat hij daar zal aantreffen is nog op geen stuk ken na te voorspellen. Het lijkt op dit ogenblik volstrekt rustig in Brazilië, ondanks de geweldige deining die direct na Quadros' aftre den ontstond. Maar de toestand is bijzonder verwarden mogelijk bijzonder explosief eveneens. Van de zijde van het leger is namelijk met grote nadruk verklaard dat men er in geen geval mee akkoord zal gaan dat Goulart het presi dentschap van Qaudros overneemt. Ingevolge de Braziliaanse grond wet komt de vice-premier in een geval als dit de zetel toe. Goulart zal zijn rechten dan ook opeisen. Dat heeft hij, overhaast terugkerend van een reis in het Verre Oosten, zowel in Zurich als in Parijs verteld. Dat was het enige overigens dat hij wilde loslaten. HONGARIJE is het eerste land achter het IJzeren Gordijn dat aangekondigd heeft maatregelen te nemen tegen de beide Westeuropese economische blok ken, de EEG en de EVA. IN ZUID-VIETNAM hebben regerings troepen een gevecht tegen communisti sche rebellen geleverd, waarbij 75 van ae opstandelingen werden gedood. EEN 19-JARIGE Nederlander in Austra le, wiens naam niet bekend gemaakt Sanïff' 1S ln voUe zee' na een spannende nc' gepakt. De jongeman was met f, kostbaar jacht uit de haven van ïsoane zeewaarts verdwenen. AMERIKA heeft een nieuwe explorer", uf. Ontdekker 13, gelanceerd, voor het E? n onderzoekingswerk in de ruim- i Ue baan wijkt iets van de berekenin gen af, maar dat blijkt nu eerder een voordeeltje dan een strop. SEKOE TOERE, de premier van Ghana, neeft de bisschop die zich kennelijk te onvriendelijk heeft uitgelaten over de n?tionalisatie der katholieke scholen, uit het land gewezen. Mgr. De Milleville !S intussen in Dakar aangekomen. KARDINAAL WYSZINSKI heeft opnieuw jn een toespraak wel geprotesteerd tegen oe schendingen van het verdrag tussen Kerk en Staat. Hij kritiseerde op scher pe wijze het verbod op godsdienstonder wijs op de Poolse scholen. medegedeeld door het f KNMI, geldig tot hedenavond, op- J gemaakt zondagavond 23.15 uur: J t Droog en zonnig weer met enige t J tiu"n ^ogere middagtempera- J t Verwachting van het Belgisch weer- i kundig instituut: t Licht bewolkt tot mooie hemel. Zwakke zuidwestelijke wind. Maxi- mum temperaturen van 20 tot 25 J t graden. J Van.?„aag: zon °nder 19-38 uur, maan J op 20.59 uur. l^orRcn: zon op 5.46 uur, maan on- t der 9.54 uur. Volgens sommige berichten is voor ge heel Brazilië de staat van beleg van kracht. De strijdkrachten zouden alle punten in het land waar zich moeilijkhe den zouden kunnen voordoen, onder hun gezag hebben gebracht en alle radiozen ders staan onder censuur. Dat wordt al thans gezegd. Een deel van de vloot is naar onbekende positie opgestoomd. Van officiële zijde werd aanvankelijk ont kend dat het land in staat van beleg zou zijn en over alle andere dingen wordt eenvoudig gezwegen. Nieand wist gisteren precies hoe de zaken er voor stonden. Waarschijnlijk ook het congres niet. Dat is gisterenmor gen in alle vroegte in de nieuwe hoofd stad Brasilia bijeengekomen om te be spreken wat er dient te gebeuren. Het congres heeft, naar later bericht werd, inderdaad de staat van beleg af gekondigd. De waarschuwing aan het adres van Goulart kwam van generaal Odylio De- nys, die de linkse opvattingen van Qua dros' grondwettelijke opvolger vreest. Hij wil voor geheel Brazilië een militair bewind instellen. Welke rol maarschalk Henrique Lott in de verwikkelingen speelt, is evenmin duidelijk. Hij is gis teren op bevel van de gouverneur van de staat Guanbara onder huisarrest ge steld. Volgens zijn gezinsleden echter is hij gearresteerd. Een reden daarvoor is niet opgegeven. Denys was bij de ver kiezingen van vorig jaar de tegenkandi daat van Quadros. Hij zou een commu niqué hebben uitgegeven, na Quadros' aftreden, dat de autoriteiten niet zo best zint. Ranieri Mazzilli, die als voorzitter van het congres waarnemend president werd toen Quadros aftrad, heeft een kabinet aangesteld, hetgeen erop wijst dat hij verwacht de komende weken of maanden het bestuur in handen te houden. Het leger is voor een nieuwe verkie zing. maar dan door het congres en niet door de bevolking, van een opvolger van Quadros. Men verwacht dat het minstens twee maanden of langer zal duren voordat een dergelijke verkiezing kan worden ge regeld Het Braziliaanse leger sloot zondag het hoofdkwartier van de nationale unie van sludenten in Rio. Deze organisatie was van plan vanavond een bijeenkomst te houden voor steun aan Goulart. Gouverneur Brizzola van de staat Rio Grande do Sul heeft laten weten, dat hij alle middelen te baat zal nemen om ac ties tegen te gaan, welke beogen te ver hinderen dat Goulart het presidentschap op zich neemt. Intussen zit Quadros zelf in Santos, met zijn gezin. Hij heeft gisteren een geheime bespreking gehad met twee van zijn, eveneens afgetreden, minis ters. Quadros verblijft by een vriend van hem en hij heeft gezegd dat hij binnenkort voor drie maanden naar het buitenland zal gaan. Goulart is op zijn reis huiswaarts tot Parijs gevorderd. Verder ging hij gis teren niet. Nog steeds even weinig spraakzaam als in Zürich verliet hij de luchthaven Orly, om naar het huis van een vriend te gaan, waar hij de nacht zou doorbrengen. Of hij in Parijs met afgezanten uit Brazilië zou praten, kon men niet achterhalen. Het heengaan van Quadros, wiens voorzichtig lonken naar het rode kamp in Moskou uiteraard met groeiend wel gevallen werd beschouwd, is voor de communisten nieuw koren op de propa- gandamolen geweest. Zowel de Sovjet regering als haar trouwe, zij het wat eigengereide papegaai Fidel Castro heb ben vol verontwaardiging rondgebazuind dat Washington en Wall Street «.syno niem voor het Amerikaanse kapitalis me) een smerige rol hebben gespeeld. Door hun intrigeren heeft Quadros moe ten wijken. Het Witte Huis heeft die bewering gisteren betiteld als „het »werk van de internationale scheppers van wanbegrip" Amerika en Quadros onderhielden nau we en vriendschappelijke betrekkingen, aldus Washington. De „voorlopige Algerijnse rege ring" heeft zondag een nieuwe sa menstelling van het kabinet be kendgemaakt, waarin Ferhat Ab bas als premier is vervangen door Ben Khedda. Ferhat Abbas maakt thans geen deel meer uit van de .voorlopige regering". De minister van voorlichting heeft zondagmorgen een communiqué ver strekt, waarin werd medegedeeld dat tot de kabinetswijzigingen was besloten door de nationale raad van de Alge rijnse revolutie. Dat gebeurde na een geheime vergadering in Tripolis. De wijziging in de bezetting van de premierszetel was in politieke kringen te Parijs reeds lang verwacht. Men had echter gedacht, dat de volgende eerste minister een van de sterke mannen uit de voorlopige regering zou zijn geweest. bijvoorbeeld zoals de vice-premier Belkacem Krim die aan het hoofd stond van de delegatie die met de Fran sen heeft onderhandeld. Ben Khedda is vrijwel een onbekende buiten de kringen van het Algerijnse bevrijdingsfront. De wijziging in de vervulling van het premierschap is klaarblijkelijk be doeld om de leiding van de rebellen beweging te versterken teneinde een nieuwe veldtocht tegen de Fransen te kunnen beginnen voor het verkrijgen van de onafhankelijkheid. Welke invloed de nieuwe premier op de voorlopige regering zal hebben zal waarschijnlijk pas duidelijk worden tij dens de vergaderingen van de landen van Casablanca welke te Cairo bijeen komen en later tijdens de conferentie van de neutrale landen te Belgrado Premier Ben Youssef Ben Khedda is zondag aan het hoofd van de rebellen- delegatie naar Tripolis vertrokken. Belkacem Krim, die als leider optrad van de Algerijnse delegatie naar de vre desonderhandelingen met Frankrijk ;n Evian en Lugrin, blijft vice-premier, doch wisselt zijn vroegere portefeuille van buitenlandse zaken voor die van binnenlandse zaken. Onder dit laatste ministerie ressorteert de verantwoor delijkheid voor de politieke activiteit in Algerie. De nieuwe premier Ben Khedda is 37 jaar en was voor het uitbreken var de Algerijnse opstand op 1 november 1954 een vooraanstaand lid van de M.T.L.D., de beweging voor de overwinning dei- democratische vrijheden. De Franse autoriteiten arresteerden hem spoedig na het uitbreken van de opstai J en hielden hem tot april 1955 gevangen. Daarna werkte hij clandestien in Alge rië aan dc organisatie van de opstande lingencommando's. Ex-premier Ferhat Abbas was sinds haar instelling in september 1958 pre mier van de voorlopige regering. Hij erd beschouwd als de leider van de gematigde leden daarvan. Hij is met een Franse vrouw getrouwd. De onrust in Algerië is de laatste da gen geleidelijk toegenomen. Van vele plaatsen werden gevechten gemeld, waarbij tientallen doden zouden zijn ge vallen. Ook vinden er regelmatig nieuwe aanslagen plaats, waarbij dod»n te betreuren zijn. In Algiers zouden za terdag en zondag veertien mensen om het leven zijn gekomen en vele gewond Zowel in Algerië als in Frankrijk zijn verscheidene mensen, waaronder uiterst rechtse tegenstanders van De Gaulle gearresteerd. Zondagmiddag is een deel van het dak van de katholieke kerk te Brummen in gestort. Anderhalf uur na het einde van de Hoogmis viel het priesterkoor in el kaar. Het houtwerk van de kerk is ern stig aangetast door zwammen. Voorts knagen myriaden boktorren hun kanalen door de thans vrijwel poreuze balken en spanten. Getracht zal worden om de diensten in dit gebouw zo goed en zo kwaad als mo gelijk is voort te zetten, totdat in oktober aanstaande de nieuwe kerk gereed zal Izijn. In en rond Berlijn is in het afgelopen weèkeinde bijzonder weinig gebeurd.... Woorden zijn er evenwel meer dan ge noeg aan vuil gemaakt. Het gonsde van de verklaringen". Sommige daarvan klonken bijzonder geruststellend: MacMillan vertrouwde de pers, al golf spelend, toe dat er naar zijn mening be slist geen oorlog over Berlijn zou ont staan. ,,Op ditzelfde opgenblik is Kroestjev ook aan het golf spelen" zei hij, ,,dat ziet er toch hoopvol uit..." Ongeveer op hetzelfde ogenblik be toogde Kroesjev tegen een Amerikaanse journalist, Pearson, dat er ook volgens hem geen oorlog om Berlijn zou komen. Naar Pearson in een. lang interview met de Sovjetpremier betoogt, is Kroestjev vast van plan zijn vredesverdrag met Oost-Duitsland door te duwen, maar is hij even stevig in zijn voornemen qm over Berlijn te praten en er beslist niet om te vechten. Overigens is er niet alléén gepraat, Er is ook wat gedaan. De westelijken boden zaterdag nota's aan, waarin in scherpe woorden wordt gereageerd op de gevaarlijke aankondiging vanachter het IJzeren Gordijn inzake de controle op de luchtverbindingen met West-Ber lijn. Deze westelijke reactie is niet mis te verstaan. In sommige kringen neemt men aan dat de nota's de situatie zul len verslechteren, maar mensen die eer der zoals De Gaulle denken (het geza menlijk antwoord heeft nauw overleg met de Franse president vereist) me nen dat de toestand er alleen maar op vooruit kan gaan indien men in Moskou weet dat het Westen bepaald niet zal dulden dat er aan zijn wezenlijke rech ten getornd wordt. In Berlijn, zelf bleef het bij dezelfde dreigende gezichten en enkele kleine in cidenten. Zo werd mgr. Bengsch. de nieuwe aartsbisschop van Berlijn, toe stemming geweigerd om volgende week de bisschopsconferentie in Fulda bij te wonen. Zoais men weet woont mgr. Bengsch in Oost-Berlijn. Oostduitse filmmensen mogen niet naar een festival in Edinburgh. En in tussen wordt de versperring tussen hel arbeidersparadijs van Ulbricht en het Westen gestadig uitgebreid. Op diplomatiek niveau heeft Kroestjev Het, onverwacht zo fraaie, weekeinde is helaas weer niet voorbijgegaan zon der dat er een reeks dodelijke onge vallen moet worden gemeld. Onder de slachtoffers zijn verscheidene kleine kinderen. In Emmen stak een tweejarig meisje plotseling de straat over en werd door een auto overreden. Het kind was op slag dood. In Utrecht vérdronk een zesjarig schipperszoontje. De vader, die ging dreggen toen het ventje een tijdje zoek was, haalde het lijkje van zijn kind zelf op. Een vierjarig jonge tje in Monster werd, toen hij op zijn fietsje reed, door een vrachtauto ge grepen. Ook dit jongetje kwam om het leven. In Apeldoorn verongelukte een 51-jarige duopassagier van een motor, toen er een botsing ontstond. Een ongeval van geheel andere aard: op zee, tijdens ruw weer, werden twee opvarenden van de Groningen" bij het olieladen ernstig gewond. Een van hen, schipper Abspoel, overleed later aan zijn kwetsuren, nadat hij per he likopter naar de Karei Doorman was overgebracht. Omdat in Berlijn geen faxi's meer de sectorgrens kunnen en mogen passe ren, dragen een Westduitse politieman en een Amerikaanse M.P. bagage van toeristen, die zijn blijven steken, vanaf de grens het vrije Westen in... gisteren, een nieuwe stap gezet, door Fanfani, de Italiaanse premier, een boodschap te sturen. Wat daarin staat is geheim, doch de Italiaanse regering mocht wel, na daartoe de hoge toestem ming van de Sovjetpremier gevraad en verkregen te hebben, de inhoud aan de V.S., Engeland en Frankrijk bekendma ken.. Nehroe heeft intussen de uitnodiging van burgemeester Brandt, om naar West-Berlijn te komen, afgeslagen. Nehroe heeft er geen tijd voor, zei hy. Van Belgrado moet hij immers regel recht naar Moskou en tijd voor een om wegje via West-Berlijn was er niet. Vandaag begint in Genève de volgen de, en wellicht beslissende fase in het kernstopgeseprek. Tsarapkin, die don derdag plotseling naar Moskou werd te ruggeroepen, is in de conferentiestad terug. Men neemt aan dat Moskou toch wel naar een. akkoord wil toewerken, omdat men er wel begrijpt dat de V.S. de proeven zullen hervatten als er nu geen besluit valt over verlenging van de kernstop. (Advertenties) Het convenu tussen de Kamers van Koophandel van Rotterdam en Antwerpen is de laatste dagen door Rotterdamse bladen met grote opmaak als iets geheel nieuws naar voren gebracht. Ook wekte men de indruk alsof de regering er pas de vorige week van op de hoogte was gebracht. Het convenu dateert echter van begin juli en we hebben goede redenen om aan te nemen, dat zowel in Den Haag als in Brussel het stuk reeds verscheidene weken bekend was. Voor het zuiver nouden van de discussie over het stuk, die nu is losgebrand, dunkt het ons van belang de tekst van het convenu hier in zijn geheel te publi ceren. 1. Men mag de hoop koesteren dat de officiële onderhandelingen welke thans tussen België en Nederland gaande zijn over het vraagstuk van de Schelde-Rijn- verbinding worden gevoerd in het ver langen daarmede de grondslag en het uitgangspunt te scheppen voor een ge meenschappelijke politiek van België en Nederland, zowel ten aanzien van de vervoerspolitieke problemen tussen de beide landen (zoals de uitbouw van de verbindingen tussen de zeehavens en hun achterland, volgens de algemene ge zichtspunten welke daarvoor in het ka der van de Benelux behoren te gelden; de opheffing van alle kunstmatige con currentieverstorende maatregelen, zowel in de havens als bij de vaart op de ha vens» als ten aanzien van de vervoers politieke problemen in de Europese Eco nomische Gemeenschap. Deze onderhandelingen dienen te wor den voortgezet in een daartoe geschikt kader zodanig dat daarbij het belang hebbende bedrijfsleven ook wordt be trokken. Het streven moet er op zijn gericht dat Nederland en België op de belangrijkste onderdelen van de ver- voerspolitiek een gemeenschappelijk standpunt hebben geformuleerd voordat in de organen van de Europese Econo mische Gemeenschap de fase aanbreekt, waarin besluiten dienaangaande met ge kwalificeerde meerderheid van stem men kunnen worden genomen. 2. Men dient er zich rekenschap van te geven dat liet onder 1. vermelde complex van samenhangende problemen niet op korte termijn tot een oplossing kan worden gebracht. In deze omstan digheden wordt aangedrongen op een overeenkomst op korte termijn ten aan zien van de Schelde-Rijnverbinding, zo dat het gunstig klimaat kan worden ge schapen waarin de verwezenlijking van de onder 1. vermelde doeleinden kan worden bespoedigd. 3. De grondslag van een dergelijke overeenkomst zou als volgt kunnen wor den geformuleerd: a. Nederland heropent de oude vaar weg door het Kreekrak .volgens plannen uit te werken door de terzake bevoegde technici der beide landen, aannemende dat een en ander tot een voor alle be trokken belangen aanvaardbaar resul taat zal leiden. a. zouden in de Oosterschelde en zo no dig in de meer noordelijk gelegen tus senwateren geschikt geachte werken (baggeren, verlichten, betonnen, waar nodig strekdammen e.d.) worden uitge voerd met het oog op een goede en veilige vaart met de meest moderne technieken tussen Antwerpen en het Hollandsch Diep. c. België verbindt zich het stelsel van R\jnvaartpremies en andere maatrege len, zoals gratis slepen en brandstofpre mie, niet te wijzigen tenzij in overleg met Nederland, met dien verstande dat deze geleidelijk dienen te worden opge heven. d. In gezamenlijk overleg kunnen tij delijk aanpassingen van het stelsel plaatsvinden, als de vaart in de tussen wateren tengevolge van de tenuitvoer legging van de Deltawerken tijdelijk ernstige storing ondervindt. Aangezien het stelsel der Rijnvaart- premies en andere subsidies geen offen sieve doeleinden mag dienen zal aanpas sing daarvan in gemeenschappelijk overleg eveneens dienen plaats te vin den als de positie van de Belgische ha vens in het Rijnvervoer aanzienlijk sterker wordt. Zulk een aanpassing dient dan te worden gezien als een fase in het proces van de opheffing van het stel sel onder c. e. In het kader van het onder vermelde rekening houdende met het ka i-4 i daar geschetste doel kan, indien alleen b. Aansluitend op de verbinding sub België tot devaluatie van zijn munt overgaat. een dienovereenkomstige aanpassing van het stelsel der Rijn vaartpremies plaatsvinden. Wanneer be halve België ook Rijnoeverstaten tot de valuatie van de muht overgaan, dient door Nederland en België, in gezamen lijk overleg en eveneens rekening hou dend met het onder c. geschetste doel, te worden vastgesteld welke aanpas singsmaatregelen nodig zullen zijn. f. De bestaande verbinding via Hans- weert-Wemeldinge dient te worden in stand gehouden o.a. gezien haar belang voor het lokaal Nederlandse en Neder lands-Belgische verkeer. Verkrijgbaar bij de vakman bus voor 4 a 5 behandelingen 5.90 DE VERF VOOR HET SCHILDERFEEST EEN PR0DUKT VAN DESIKKENS-GROEP fcrVyi f i y donderdag 31 augustus

de Stem | 1961 | | pagina 1