89ct. Antwoord op brutale Russische nota: Aantasting van luchtrechten zal agressie zijn! TOESTAND ERNSTIGER DAN OOIT Felle haat geeft Berlijners moed tot va-ba Geen eind aan de hoogconjunctuur Nieuwe versterkingen? Italië wordt bedreigd door kabinetscrisis Ook een kunstdiefstal in Amsterdam gepleegd GEN EN DRENTE Speciale lanbieding! NANAS-JAM Welke eisen Incidenten Oefening j 1/2 prijs tijdelijk A v was nu extra voordelig ï-ct DAGBLAD VOOR ZEELAND Parool is nu: terugschieten Socialistische rechtervleugel wordt ontrouw Ongeval in Venray Tribune zakt in tijdens kindermatinee Grimmig als de beer in hel stadswapen Zeven agenten voor zeven treinreizigers j Procluktiviteit blijft achter, doch: Belasting omlaag wellicht in april Enige getuige van misdaad blijft zwijgen IN ALGERIE 24 DODEN Maison ij deze bijzondere aan- i de goede eigenschappen stella Parels en Castella Wit. in or at ze smullen van zo'n ikere boterham met !0 Ananasjam. extra voordelig door tijdelijke aanbieding I jk er de vruchten van: jp nti Ananasjam van 01 HEINZ N.V., ELST (GLD.) 101e JAARGANGNo. 23759 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia. pirecteur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278341 Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1961 Abonnementsprijs 7.per kwartaal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen. IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG. N' De Sovjet-unie heeft gisteren in een nota aan de ivestelijke mogendheden bezivaar ge mankt. tegen de passagiers aan boord van wes telijke vliegtuigen, die van de Bondsrepubliek naar West-Berlijn vliegen. De passugiers, die Moskou bedoelt, zijn de Westduitse „subver sieve elementen en revanchisten, wier werk zaamheid in West-Berlijn door het Kremlin provocatief en gevaarlijk voor de vrede wordt genoemd. Dit is de eerste keer dat de Sovjet unie tornt aan de rechten welke de westelij ken in de luchlcorridor naar Berlijn hebben. Men ziet hierin dan ook een aantasting van de positie der westelijken. De Amerikaanse regering heeft de plechtige waarschuwing gegevendat een dergelijke aantasting - door wie ook - van de vrije toegang tot West- Berlijn een daad van agressie is. De gevolgen moet de Sovjet-unie maar dragen. Engeland heeft gezegd het dreigement hoogst ernstig op te nemen. „Nooit zullen wij toelatendat een ander ons voorschrijft wie wij naar West- Berlijn vervoeren en wanneer we dat mogen doenaldus de westelijke mening. De in Washington en Londen geldende mening over de nota's is, dat de communisten nu bezig zijn, de principiële belangen van het Westen aan te tasten. Dit is iets geheel anders dan de afsluiting van de sectorgrens. Welke stappen het Westen nu zal ondernemen is niet bekend. Het overleg tussen de westelijken geschiedt in het geheim. Men kan echter verwachten, dat belangrijke versterkingen naar Berlijn zullen worden gezonden. ren plotseling naar Moskou terug- De Amerikaanse vice-president, John son, heeft hierop al aangedrongen Engeland maakte gisteren bekend, een regiment dat is uitgerust met raket wapens, naar Duitsland (Berlijn werd met als marsdoel genoemd) te zullen zenden Tegelijkertijd is echter in het westelijke kamp de noodzaak van snelle onder handelingen met de Russen bepleit. Men is het er echter onder elkaar niet over eens, of het verstandig is om al te snel aan de conferentietafel te gaan zitten. Men wil geen zwakte tonen, doch even min de situatie zo brandbaar laten worden, dat onderhandelingen niet meer mogelijk zijn. De Gaulle met name, neigt naar de opvatting van een „sterke politiek". In diplomatieke kringen te Washington is donderdag vernomen, dat een infor mele conferentie op hoog niveau over de kwesties Duitsland en Berlijn, waar schijnlijk reeds volgende maand tussen de Sovjet-Uunie en de Verenigde Staten zaïl worden gehouden. Welke eisen zullen de Russen aan de conferentietafel stellen Men vermoedt de volgende de facto erkenning van twee Duitslanden erkenning van de Oder-Neisse-grens verbreking van de politieke banden tussen West-Duitsland en West-Berlijn technische regelingen voor de verbindingen met West-Berlijn en stopzetting van de Westduitse bewape ning, m het bijzonder de atoomstriid- groepen. De secretaris-generaal van de Uno, Hammarskjoeld, heeft gisteren gezegd dat de Uno zich niet als buitenstaander kan beschouwen in de kwestie Berlijn, als er zaken in het geding komen die de verantwoordelijkheid der wereld organisatie raken. Hammarskjoeld voegde eraan toe, dat speciaal in deze tijd van spanning, het ontwapenmgsoverleg een urgent pro bleem is geworden. v Zoals bekend wordt er in Genève over de ontwapening met Rusland onderhan deld. De Sovjet-afgevaardigde, is giste- naar geroepen. Men hoopt dat hij zal terug keren met een bruikbaar voorstel, In Berlijn zelf is de spanning niet verminderd. Bondskanselier Adenauer heeft de minister voor al-Duitse zaken, Lemmer, verzocht in de bedreigde stad te blijven en zijn verkiezingstournee te staken. Een klein incident deed zich voor met viei^ Amerikaanse legerbussen, die een trip' door de stad maakten. De officier die het gezelschap aanvoerde, weigerde een Oostduitse politieman zijn pas te tonen. De bussen werden niet doorge laten. Ditzelfde herhaalde zich met een groep van drie Amerikaanse legerbussen en met een Franse militaire auto. De communisten hebben hun militaire opstellingen aan de oostelijke kant van de grens, in antwoord op soortgelijke maatregelen van de westelijken, ver sterkt. Een Oostduits waterkanon bespoot gistermiddag twee Amerikanen, die zich niet uit de buurt van de grens wilden verwijderen. De Amerikanen grepen naar hun handgranaten, waar op het waterkanon ophield met spui ten. De Amerikanen hebben order ge kregen om te schieten, zelfs wanneer het waterkanon in actie komt. Toen dit aan de Oostduitse kant be kend werd, volstond men met dreigende bewegingen. Naar verluidt worden er nu ook aan buitenlanders die in Oost-Berlijn ver toeven en daaronder zijn ook Neder landers moeilijkheden in de weg ge- legd als zij Ulbrichts paradijs willen beschermen omdat de Westberlijners zich verlaten. dreigend gedroegen. De kantoren van de communis tische partij in West-Berlijn zijn gisteren alle gesloten. Dit was een maatregel van het Westberlijnse stadsbestuur. De communistische partij zelf is echter niet verboden. Leden van de Oostberlijnse spoorweg politie hebben donderdagmiddag enkele schoten gelost van een spoorbrug over een kanaal aan de grens tussen de Britse sector en Oost-Berlijn. Volgens de West berlijnse politie haalden Oostberlijnse brandweerlieden later het lijk van een man uit het kanaal. In de industriële wijk van West-Berlijn hebben de Britten gisteren een grote afgrendelingsoefening gehouden. De communisten deden niets, maar gooiden traangasbommen naar een menigte kijkende Westberlijners. De moedigste kijkers gooiden de stin kende projectielen terug, tot ongenoegen van de Vopo. Ook kwam het voor, dat Amerikaanse jeeps een Russische verkenningswagen die op weg was naar het monument van het rode leger in West-Berlijn, moesten De Italiaanse president Giovanni Gronchi en premier Amintore Fanfani hebben hun vakantie onderbroken en zyn naar Rome teruggekeerd in verband met binnenlandse politieke moeilijkheden die tot het aftreden van de Italiaanse regering kunnen leiden. Tenminste één politieke partij die de regering Fanfani steunt, heeft gedreigd deze steun op te zeggen tenzij de rege ring de steun van de linkse socialisten wil aanvaarden. De leider van de rechtervleugel van de socialisten, Giuseppe Saragat, die enige dagen geleden het lont van de crisis heeft ontstoken door voor te stel len een nieuwe coalitie te vormen met de linkervleugel van de socialisten, heeft nu verklaard, dat als de christen democratische partij van Fanfani niet instemt met een dergelijke coalitie ,,wij FANFANI welkom thuis ons onvermijdelijk bij de oppositie zullen voegen". Dat zou de val van de regering in houden aangezien de christen-democraten niet over een voldoende meerderheid beschikken om alleen te regeren. Hoewel Fanfani niet afkerig schijnt te staan tegenover de steun van de linker vleugel van de socialisten onder bepaal de voorwaarden, is hij hiervan weer houden door de heftige oppositie uit zijn eigen partij en andere politieke groe peringen. De tegenstanders van Pietro Nenni's linkse socialisten zijn van mening dat de linkervleugel zich te vaak aan de zijde van de machtige communistische partij in Italië heeft geschaard. Een geschil over ditzelfde onderwerp heeft in 1959 tot het aftreden geleid van Fanfani als premier. De regering die alleen uit de christen democratische partij is gevormd, kan slechts bestaan dank zij de parlemen taire steun van de rechtervleugel van de socialistische partij, de liberalen en de republikeinen. Saragat wenst deze steun nu uit te breiden door de liberalen de deur te wijzen en de actieve steun te aanvaar den van de linkervleugel. Hiertegen verzetten zich. zoals verwacht kon worden, de liberalen. De Westberlijnse brozems hébben een nieuwe verstrooiing gevonden. De kunst is om met de brommer zo dicht mogelijk langs de Oostduitse volks- politie aan de sectorgrens te rijden. Dit gaat om beurten. De anderen laten hun motortjes ondertussen knetteren. Wie het dichtst langs de vopo's rijdt, is de bink van de dag. nnta 7 van e b^de- n°g vermiste opvarenden van de op het IJsselmeer ge zonken Harlinger kotter Ha 10, zijn gis teren gevonden. De lijken dreven in zwemvesten rond. EEN ARBEIDER, die aan het werk was op de elfde verdieping van een in aan bouw zijnde torenflat in Utrecht deed een misstap en stortte omlaag. Hij is ernstig gewond in het ziekenhuis op genomen, en stierf na enkele uren. DE NIEUWE premier van Brits Guyana neeft gezegd, dat onder zijn leiding het and een vriendelijke politiek jegens alle vriendelijke landen zal voeren. Brits j-'uyana wordt onafhankelijk, zoals be Zachter Weersverwachting, geldig tot van avond Veel bewolking met hier en daar Jcgen maar 00k enkele ver spreide opklaringen. Tot matig of \x,u i V? toenemende zuidwestelijke Zachter. andaag zon onder 19.44 uur, maan np 19.29 uur. onH°rge" zon OP 5.41 uur, maan °naer 5 49 uur. Tijdens een kindervoorstelling welke het circus Belli gistermiddag in Venray gaf. is een tribune in de circustent be zweken. Dit gebeurde tijdens het openingsnummer. Op de tribune bevon den zich volwassenen en een groot aantal kinderen onder wie verpleegden van de psychiatrische inrichting St.-Servatius in Venray. Enkele tientallen kinderen ge raakten gewond. Verschillende van hen moesten per ambulance naar het plaat selijk ziekenhuis worden overgebracht. Enkelen moesten worden opgenomen en anderen konden na verbonden te ziin naar huis gaan. Er dreigde na het instorten van de tribune een paniek te ontstaan, maar deze kon door het rustige optreden van de circus-directie en de politie worden voor komen. Zeer snel na het ongeval was personeel van de G.G. en G.D. en van de plaatselijke afdeling van het Rode Kruis ter plaatse. In het circus waren in totaal ongeveer 1500 kinderen aan wezig. De officier van Justitie bij de rechtbank te Roermond zal een onder zoek naar het gebeurde instellen, om na te gaar. of de instorting aan schuldige nalatigheid moet worden toegeschreven. In verband met het onderzoek heeft de justitie beslag gelegd op de circustent. De oorzaak van het ongeval moet gezocht worden in een „over-bezetting" van de circustent tijdens de kindermatinée. IN DE Sovjet-Unie zal binnenkort een nieuw tijdschrift in de Jiddische taal ver schijnen. Sinds 1949 was het uitgeven van tijdschriften voor de joodse bevolking verboden. IN AMSTERDAM hebben inbrekers een zware brandkast van de eerste verdieping van een bankgebouw omlaag gezeuld en meegenomen. Er zat tienduizend gulden in de kast. IN UTRECHT is gisteren een verkeers ongeluk gebeurd, dat het leven heeft ge kost aan de 52-jarige pater Van Ever- dingen s.j. De geestelijke heeft bij het oversteken waarschijnlijk onvoldoende opgelet. (Van onze speciale verslaggever) Wij nebben Berlijn, deze eer tijds zo levenslustige stad, te ruggevonden in liet teken van bittere baat. De ,.Berliner Lufl", vereeuwigd door Paul Lincke, ademde humor, opti misme en levensvreugde. Met deze eigenschappen doorstond Berlijn de oorlog en de bom- mennachten en daarnazes tien jaren van gespletenheid en ongetvisseid. Nu eenter alles erop wijst dat de communisten zich opmaken voor de beslis sende stoot - nu zijn de Berlij ners even grimmig als de beer die bun stadswapen siert. In de eerste dagen na de afsluiting van de sectorgrens, toen de westelijke mogendheden naar het oordeel der Ber lijners te laat en te zachtmoedig reageer den, dreigde er een ogenblik paniek en massavlucht. De komst van vice-presi dent Johnson en van de Amerikaanse strijdgroep, waarom het Westberlijnse stadsbestuur had verzocht, was in de eerste plaats bedoeld om een paniek, i waarvan de eerste tekenen zichtbaar waren, de kop in te drukken. Het moreel van de Westberlijners is op enorme wijze versterkt zelfs ondanks de steeds vedergaande. wurgende maat regelen die van oostelijke zijde worden genomen. De Westberlijner heeft het ge voel. dat het lot van zijn stad over het lot van de wereld zal beslissen. Hoog spel Men slaat bijna roekeloos door in de overtuiging dat er niet hoog genoeg ge speeld kan worden om de hoogste inzet: het behoud van een vrij West-Berlijn. Een taxichauffeur die ons langs de sec torgrens reed zei grimmig ..Nog nooit hebben wij het regime van Ulbricht zó gehaat. En daarom zijn we nu misschien ook minder bang Na alles gezien te hebben, begrijpen wij dat. De Russische spoorwagons bijvoor beeld, die in de internationale treinen meerijden en normaal even goed bezet plachten te z\jn als de wagens van West- europese herkomst, worden geschuwd als de pest. Wie in zo'n wagon plaatsneemt kan er staat op maken, zelfs door het trein personeel bejegend te worden als iemand die zijn kaartje niet heeft betaald. Het wonderlijke is. dat dit voor de Bonds republiek en voor Ulbrichts arbeiders paradijs gelijkelijk geldt. Plakkaten Van de intensieve controle merkt men trouwens ook het meeste op de spoor wegstations, zoals dat van Berlin Magdenburg, waar wij zeven politie mannen op een groepje van zeven juist gearriveerde reizigers uit het westen zagen afstevenen. Wat ivij u kunnen doorgeven zijn, voor vandaag, slechts enkele ietwat verwarde eerste indrukken. Ulbrichts Duitsland (dat er volgens programma zo Duits mogelijk moet uitzienschijnt dichtgeplakt te zijn met plakkaten en slagzinnenwaaronder zeljs een heel bekende „Rader rollen für den Friede". Waar tussen de plakkaten nog een plekje vrij is, daar marcheren de ge- uniformeerden, waarvan de D.D.R. we melt. De jongens van de Freie Deutsche Jugend (Ulbrichts Hajot) marcheren in veel te wijde pakken. Politie, fabrieks- militiealles draagt uniformen en wapens. Ongemerkt trekt men de parallel Hitier Ulbricht. Want gruwzaamheid is universeel en van alle tijden. (Van onze parlementaire redacteur) - Dezer dagen zal het kabinet de definitieve ingangsdatum vast stellen van de uitgestelde belastingverlaging ten bedrage van 500 miljoen gulden. Hoewel minister Zijlstra (Financiën) een wetsont werp terzake pas tegen het najaar heeft toegezegd, neemt men in parlementaire kringen aan, dat de troonrede en de miljoenennota toch reeds nadere bijzonderheden zullen verschaffen. Naar verluidt zou voor de ingangsdatum van de belastingverlaging gedacht wor den aan 1 april 1962. Tegen die tijd hoopt het kabinet ook een nieuwe huurverhoging van 15 a 20 procent te kunnen doorvoeren. In politieke kringen houdt men in tussen rekening met de mogelijkheid, dat de belastingverlaging gepaard zal gaan met bestedingen afremmende maatregelen op ander terrein. Er zijn namelijk aanwijzingen, dat de nu reeds naar een overspanning neigende hoog conjunctuur in 1962 nog verder zal aanzetten. Deze ontwikkeling zal wel een stempel zetten op de nieuwe rijks begroting. In de laatste maanden zag het er in enkele bedrijfstakken naar uit, dat de top van de hoogconjunctuur bereikt was. Op Economische Zaken wordt echter verwacht, dat de hoogconjunc tuur in West-Europa in 1962 verder zal toenemen en wel als gevolg van de merkbare opleving van de conjunc tuur in de Verenigde Staten. Van die toenemende industriële bedrijvigheid in Amerika, gepaard gaande met verdere voorraadvorming onder invloed van de huidige gespannen internationale poli tieke situatie zullen grondstoffen ex porterende ontwikkelingslanden waar schijnlijk op de eerste plaats profite ren. Hun grotere export stelt hen echter in staat meer te importeren. Die import zal zeker een nieuwe druk leggen op het produktie-apparaat in West-Europa. Loonbeleid Hel probleem is nu, dat er nagenoeg geen mogelijkheden zijn om de produk- tiviteit in 1962 in Nederland verder op te voeren. De arbeidsmarkt laat geen enkele ruimte en door de ver* snelde invoering van de vijfdaagse werkweek is nu reeds op de normale produktiviteitstoename beslag gelegd. Voorlopige studies van het Centraal Planbureau schijnen uitgewezen te heb ben. dat de loonstijging dit jaar aan zienlijk meer bedraagt dan de stijging van de produktiviteit, waaruit loons verbeteringen eigenlijk verdiend' moe ten worden. Zou hierop in 1962 geen correctie volgen dan moet voor een ontsporing worden gevreesd. De meest radicale oplossing zou zijn een soort van loonstop in te voeren. Vooralsnog neemt men echter in parlementaire kringen niet aan, dat de regering zover zal willen gaan. In een situatie, waarin gevreesd moet worden voor overspanning past eigen lijk gepn nieuwe bestedingsimpuls als een belastingverlaging. Als minister Zijlstra zich er niet op had vastgelegd zou er in 1962 ook zeker geen belas tingverlaging komen. Prof. Zijlstra heeft dit echter wel gedaan. Voorlopig houdt men het op 1 april of misschien 1 juli 1962? als in gangsdatum voor de belastingverlaging. Tegen die tijd en waarschijnlijk reeds voordien zullen echter op ander terrein maatregelen genomen moeten worden om het overspanningsgevaar te keren. In dit verband zou onder meer gedacht kunnen worden aan een verdere afro ming van de kapitaalsmarkt door de overheid. Zeker is ook wel, dat de bouwactiviteiten nog strakker in de hand gehouden moeten worden. De kunstdiefstallen duren voort. Woens dag werd uit een afgesloten vitrine in de kunsthandel van mr. H. Schlichte Bergen aan de P. C. Hooftstraat te Amsterdam een kostbaar kunstvoorwerp gestolen. Het betreft een uit de vijftiende eeuw daterend Vlaams (houten) beeldje, hoog plm. 37 cm, genaamd ,,Anna te Drieën". De waarde bedraagt ruim drieduizend gulden. De kunsthandelaar heeft woens dag verscheidene klanten in zijn winkel gehad. De hertog Het gestolen portret van de hertog van Wellington is nog steeds zoek. De enige Het uit een afgesloten vitrine in een Amsterdamse kunsthandel gesto len kostbare Vlaamse beeldje ,,Anna te Drieën ooggetuige van de verdwijning van het bewuste werkje is nog niet door Scotland Yard ondervraagd, hoewel zijn identiteit bekend is. Functionarissen van de National Galery hebben verklaard, dat Cheeky", de zwarte kat en lieveling van het museum, alles gezien moet hebben..,. Tegen het einde van de middag, als de bezoekers het museum verlaten, pleegt Cheeky de tijd door te brengen op een van kussens voorziene bank naast de plek waar het doek ten toon was gesteld. Omstreeks die tijd moet het schilderij gestolen zijn. De rechercheurs hebben Cheeky nog geen blik waardig gekeurd, maar de kat zelf schijnt doordrongen te zijn van de ernst van het gebeuren en het niet uitgesloten te achten de dief te kunnen herkennen. „Het is werkelijk grappig", verklaarde één van de functionarissen. „Hij wil nu per se bij de hoofdingang zitten. Cheeky kijkt iedereen met een doordringende blik aan. Dit is de eerste keer, dat hij daar ooit heeft gezeten. Hij schijnt te weten dat er iets mis is", zegt men. Intussen neemt bij de deskundigen de vrees toe dat het schilderij onherstelbare schade toegebracht zal worden, tenzij de dief er zeer voorzichtig mee omspringt. Het zonlicht, temperatuurveranderingen en vocht zouden het portret kunnen ver nielen. Rechercheurs hebben een nieuwe moge lijkheid ontdekt voor de ontvreemding van het paneel. De man kan door een raam van de herentoiletten zijn ontsnapt en daarna over een 3,5 meter hoge muur geklommen zijn. Het glas waarmee de muur van boven is bedekt, was op één plaats vrijwel verdwenen. Algiers dreunde de laatste dagen weer van de explosies van plasticbommen. Alleen woensdag ontploften er vijftien van deze apparaten. Ook de sluipmoorden met behulp van revolvers en messen gingen voort. Het aantal doden in één etmaal ten gevolge van aanslagen, be- droeg vier-en-twintig. In de omgeving van Algiers hebben de Fransen een radiozendstation het zwij gen opgelegd. Via dit station werd gea geerd tegen de politiek van De Gaulle ten aanzien van de toekomst van Algerië. De etherpiraten zijn gearresteerd. (Advertenties» ^iugana SIGAREN Geniet er van paradiso22ct. Pullovers Vesten Karrestraat 23-BREDA

de Stem | 1961 | | pagina 1