Geen niemandsland; tanks naar de sectorgrens HAARTJE? UILEBRIL VOOR UIEN Utrecht vergiste zich met brieven van „de Zwijger" WIELRENNEN fUutoua TACTIEK V.4N „ZACHTE WURGING Fransen willen alwéérj, het Kanaal overbruggen THUIS ZELF DOEN Boekhoudster verrijkte zich op verboden wijze Ingewikkeld schot in de ruimte mislukt Visumplicht stopt laatste gaten in betonnen muur Romantiek Turkije in Geen boycot van DDR KLEURSPOELING Koop tijdig ongedaan gemaakt Staatssecretaris DAGBLAD VOOR ZEELAND Laatste poging voor nationale balletgroep Grimmig Londen schrikt van de kosten Zuidwestelijke wind Metselaar Nehroe BIZERTADEBAT NOG WEINIG CONSTRUCTIEF Olifantsjong kiest een man als moeder Man geloofde in sprookjes In najaar toch maanlanding Scherpsinnige ambtenaar ontdekte het Enthousiasme STRIJD OM BEHOUD VAN LUCHTHAVEN OP NEWFOUNDLAND I MENSEN DIE HET GOED BEKIJKEN KIEZEN ARISTONA 101e JAARGANG No. 23753 Uitgave: N. V. Uitg. MD. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 24 AUG. 19C Abonnementsprijs 7.— per kwartaal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Weatsingel 98 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Temcuaen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893, (Van onze Haagse redacteur) De staatssecretaris van O. K. en W. mr. Scholten, en b. en w. van Amster dam gaan gezamenlijk een waarschijn lijk laatste poging doen om (door samenvoeging van het Amsterdams en Nederlands ballet) alsnog tot een natio naal ballet te komen. Dit ballet, dat in 'de lucht is komen hangen doordat de Haagse gemeente raad op 7 augustus j.l. een subsidie van 170.000 gulden geweigerd heeft, willen het Rijk en Amsterdam nu getweeën gaan bekostigen. Amsterdam moet daar voor 100.000 méér subsidie in totaal nu 340.000 op tafel brengen. Daar staat evenwel tegenover dat Amsterdam de zetel wordt van het nationaal ballet. O. K. en W. is daarnaast in beginsel bereid een subsidie te verlenen aan het kleinere in Den Haag gevestigde Nederlands danstheater. De hoogte van die subsidie hangt af van hetgeen Den Haag bereid is te doen én voor het dans theater èn voor het nationaal ballet. Den Haag zal namelijk worden uitgenodigd alsnog mee te werken aan de vorming van het nationaal ballet. De residentie zal zich daarbij echter geen vinger meer in de balletpap kunnen „kopen". Het aanvankelijke voorstel dat voorzag in een over Den Haag en Amsterdam ver deeld nationaal ballet is nu definitief van de baan. ,,Ik vraag me wel eens af", zei staatssecretaris Scholten gisteren op een persconferentie, ,.of de Haagse gemeenteraad zich de gevolgen van zijn beslissing van 7 augustus wel voldoende heeft gerealiseerd Dat de communistische politiek in Berljjn gericht is op geleidelijke wurging van de vrijheden der westelijken, wordt steeds duidelijker. Dinsdagnacht besloten de Oostduitse autoriteiten om een ingewik kelde visumprocedure verplicht te stellen voor de Westberlijners die het oostelijk stadsdeel willen bezoeken. Tot dusverre konden de West berlijners zonder pas de sectorgrens passeren. Ook de geallieerden, die diplomaten en militairen over de sectorgrens willen sturen, zijn door de nieuwe maatregel gedupeerd. Het aantal doorlaatposten aan de grens is verder beperkt. De overgebleven posten worden zwaar bewaakt. Het westen had zo gauw geen antwoord op de jongste stap van de communisten. Gisteren echter werden zware wapens en een grote troepenmacht aan de sectorgrens gestationeerd. Bovendien wil men de Oostduitse maatregel doorkruisen, door te verbieden dat het Oostduitse reisbureau, waar men visa voor Oost-Berlijn moet aan vragen) hiertoe bijkantoren in West-Berlijn opent. garandeerd verbod van kernwapen proeven. Gisteren is in Washington een document gepubliceerd dat de Sovjet- Unie omwille van de menselijkheid op roept om haar medewerking aan een staking van de proeven en een verbod van kernwapens te geven. Het zijn de positieve strijdmiddelen, die vooralsnog in de Berlijnse crisis op geld doen. Een economische boycot van Oost-Duitsland door West-Duitsland is door dc leidende industriëlen als ondoel matig gekenschetst. Wel heeft men af gesproken om West-Berlijn meer dan nu het geval is, van orders te voorzien. Ook zal er. met het oog op het tekort aan arbeidskrachten in West-Berlijn, geen moeite meer worden gedaan om personeel uit West-Berlijn aan te trekken voor werk in de bondsrepubliek. De premier van India, die zijn in teresse in de Berlijnse crisis duidelijk toont, heeft gisteren gezegd dat India Oost-Duitsland niet zal erkennen. Met West-Duitsland bestaan al sinds jaren diplomatieke betrekkingen. Hij vond intussen, dat men de Oder Neissegrens maar moest aanvaarden zoals zij is en er geen oorlog om moest riskeren. In feite komen de maatregelen erop neer, dat Oost-Berlijn voor reizigers uit het westen even ontoegankelijk is ge worden als het overige Oostduitse gebied. Nog altijd hebben twaalfduizend West berlijners hun werk in Oost-Berlijn. Men weet niet of deze mensen speciale passen zullen krijgen om dagelijks naar hun werk te kunnen gaan. Dinsdagnacht hebben de Oostduitsers het dringende advies aan hun reeds hevig geschokte buren gegeven, om een zone van honderd meter breedte aan de westelijke kant van de sectorgrens als een soort niemandsland" te respec teren. Het Westberlijnse stadsbestuur maakte daarop bekend, dat op deze waarschuwing geen acht zal worden ge slagen. Integendeel kort nadat de waarschu wing werd gegeven, vertoonden zich westelijke tanks en infanteriepatrouilles in de honderd-meterstrook. Tegelijker tijd werd medegedeeld, dat men van plan is om ook aan de westelijke zijde Amerka maakt opvallende ernst met het streven naar een behoorlijk ge- Na de sluiting van de sectorgrens in Berlijn is de lichtkrant op de Pots dammer Platz weer in gebruik geno men. Van 19 uur af kunnen de Oost- berlijners kennis nemen van nieuws berichten uit het vrije Westen. Het nationaal ballet zal 72 leden tel- van de grens controleposten in te stellen lcn. De artistieke leiding krijgt mevrtmw Besprekingen hierover zijn gaande. Son ia GaskcllDe westelijke troepen zien er grimmig Na een kabinetszitting te Parijs is gisterenmorgen verklaard dat Frankrijk de Britse regering heeft aangezocht, aan besprekingen te AMSTERDAMSE huismoeder die houden van een hongerstaking hS r ecn huis te hriJgem heef' li™ 0gSe8even. Haar gezondheid liep gevaar. Zij heeft nu een huis. IN LEEUWARDEN is een 70-jarige gekleed in een blauwe nacht japon stilletjes uit haar huis gevlucht. ongeluk1 6n men viees* voor een ?nn cINDiASE Vliegtuigindustrie heeft en supersonisch straalgevechtsvliegtuig geconstrueerd India is het eerste Azia- i sche land dat dit heeft klaargespeeld. *?ESS, de plaatsvervanger van 'utler, heeft verteld dat hij de schrijver van de nazi-bijbel ..Mein Kampf" is. ness heeft dit verteld aan een bewaker in de gevangenis van Spandau. HET LANDBOUWSCHAP heeft er na een diepgaand debat van afgezien om een minimumprijsregeling voor boter j j Passen- Er was veel kritiek op mededelingen die in een televisie Pi'ogramma over de boterprijzen zijn ge aaan Weersverwachting, geldig tot van- avond Veranderlijke bewolking, met hier en daar wat lichte regen. Zwakke tot matige, aan de kust nu en dan vr|j krachtige wind tussen zuidwest en west. Dezelfde temperaturen als k gisteren, of iets hogere. Vandaag zon onder 19.46. maan J op 18. oO uur. Morgen zon op 5.39, maan onder 4.27 uur. willen deelnemen die een tunnel of brugverbinding tussen de beide landen tot onderwerp zullen hebben. Het stond nog niet vast of men een brug of een tunnel zou voorstellen. Er waren echter reeds blauwdrukken voor een brug gereed. Dit officiële verzoek van de Franse re gering is één van de krachtigste pogingen tot dusverre ondernomen, om de belang stelling van de Britse regering te wekken voor het project. Twee jaar geleden is men ook reeds met plannen voor een overbrugging van het Kanaal naar voren gekomen, welke in het Lagerhuis een koele ontvangst kregen. Eén van de voornaamste bezwa ren gold de enorme bedragen die met het project gemoeid zouden zijn. Het nieuwe Franse initiatief zou voor namelijk gebaseerd zijn op het Kanaal plan, in juli ingediend door de Franse studiegroep voor een Kanaalbrug. Dit plan voorziet in een 33 kilometer lange brug over het Kanaal tussen Dover en Cap Gris Nez bij Calais. De brug zou op 70 meter boven het wateroppervlak twee spoorlijnen bevatten, vyf banen voor motorvoertuigen en twee paden voor voertuigen met niet meer dan twee wielen. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van vervoer heeft gisteren te Londen verklaard, dat informele Frans- Britse besprekingen aangaande een brug of tunnelverbinding tussen de beide lan den reeds „enige tijd" aan de gang zijn. In doorgaans goedingelichte kringen te Londen zei men er echter aan te twijfelen dat Engeland in de „naaste toe komst" met een dergelijk project in zou kunnen stemmen, vanwege de hieraan verbonden kosten. De bouw van een brug vergt een bedrag van een miljard gulden. (Advertentie) TUBE 1.95 genoeg uit. Een Amerikaanse Pattontank met het kanon in de richting van Oost-Berlijn, opgesteld bij één der wei nige overgangen die niet dichtgemetseld lijn. De Oostduitse communistenleider Ul- bricht heeft gisteren in een gespierde toespraak gezegd, dat de Russische troe pen in Oost-Duitsland sinds de dag dat de sectorgrens gesloten werd, in staat van paraatheid zijn. ,,De volgende stap is de voorbereiding van een vredesver drag tussen de Sovjet-Unie en de Duitse Democratische Republiek", zei hij. ,,Als het westen blijft voortgaan met zijn uit dagingen". zo voegde hij eraan toe, ,,dan zullen wij het een lesje leren". j De Westberlijners houden vast aan hun plannen om het regime van Ulbricht schade toe te brengen, door niet in de stadstram te reizen. (De inkomsten van het vervoerbedrijf komen in Oost-Berlijn terecht). Dit kost Ulbricht dagelijks 40.000 gulden. Het Westberlijnse stads bestuur heeft bussen ingezet en profi teert van de milde bui. Er wordt nog druk gemetseld aan de Chinese muur. Gisteren sprong er op eens een metselaar overheen. Ondanks de krijgshaftige taferelen aan de sectorgrens, blijven de westelijken be leefd. Dat bleek gisteren, toen opeens de Amerikaanse, Engelse, Franse en Rus sische vlaggen op het gebouw van de controleraad in de Amerikaanse sector, omlaag gingen. De Berlijners vreesden dat de Russen ook al uit de controle- raad waren gelopen, maar de waarheid was, dat het touw waaraan de rode vlag wapperde, gebroken was. Uit beleefdheid haalden de westelijken hun vlaggen toen ook maar omlaag, tot dat de Sovjet-vlag weer gemaakt was. De Westduitse regering heeft gisteren de correspondent van het Russische blad „Izvestia" uitgewezen. In Turkije zal waarschijnlijk, voor het eerst sinds het land na de eerste wereldoorlog een repu bliek werd, een koninklijke brui loft plaatsivnden. Naar men ver wacht zal prins Sa'as, een zoon van koning Saoed van Saoedi- Arabië, binnenkort zijn verloving met de Turkse prinses Fazila be kendmaken. De prinses stond op het punt om met koning Feisal de Tweede van Irak in het huwelijk te treden, toen de koning bij de legeropstand onder leiding van de huidige eerste minister van Irak, Abdel Karim Kassim, in 1958 om het leven kwam. De prins heeft een harem, die reeds te Istanboel is aangekomen. Zij telt 30 concubines. Het Bizerta-debat in de algemene ver gadering van de Ver. Naties vertoont nog geen tekenen die wijzen op een gunstige afloop van het geschil waarom het gaat. Amerika en Engeland demonstreren de neiging om zich, als het op stemmen aankomt, te onthouden. De communis tische landen werpen zich op als bescher mers van de onderdrukte landen, doch zij werden er door de VS aan herinnerd, dat Rusland sinds 1945 het enige land is, dat zijn koloniën heeft weten uit te brei den met een half dozijn Oosteuropese landen. Frankrijk boycot de zitting, zoals bekend. Olifanten, zo zegt men, vergeten nooit. Daarom heeft de olifant die gered werd door visser Rajaboe in Tanganyika, zijn weldoener als „moeder" aangenomen. De olifant, die Nikolaas is gedoopt, was als baby gevonden toen hij in de modder bij een dam dreigde weg te zakken. Rajaboe bracht de olifanten baby naar de woning van het districts hoofd, die via de krant om hulp voor het dier vroeg. Uit Nairobi werd erop gereageerd met grote hoeveelheden in geblikte melk. Als gevolg hiervan groeit Nikolaas voorspoedig op. Rajaboe heeft op de „baby" een, „shock therapie" toegepast. Hij gaf Nikolaas harde klappen op zijn achter werk, gaf hem douches en dwong hem op gevaar van stikken de melk in te slikken. De behandeling werkte en Nikolaas herstelde zich. Van Rajaboe is hij niet meer weg te slaan. Wanneer de visser niet in de buurt is, trompettert Nikolaas angstig en zoekt zijn tweede „moeder". Op de internationale uitvindersbeurs in Kassei zijn uienbrillen te zien, die defintief een eind zullen maken aan het „verdriet" van vele huisvrouwen. Bij het schoonmaken van uien blijven de tranen nu achterwege. Het montuur is geheel bekleed met schuimplastic. Een 45-jarige Amstelveense boekhoud ster, die van 1.950 tot aan het begin van dit jaar een bedrag van tussen 88.000 en 166.000 door boeking van gefingeer de schadeposten en verzonnen provisie boekingen verduisterde van een Amster dams assurantiebedrijf, hoorde gisteren voor de Amsterdamse rechtbank een jaar en vier maanden met aftrek tegen zich eisen. Acht maanden met aftrek luidde de eis tegen een 49-jarige kan toorbediende, die zich voor heling (on geveer 15.000) moest verantwoorden. Ruim 22 jaar geleden kwam mevrouw Van R.-B. bij een assurantiebedrijf in dienst. Het vertrouwen in haar bleek zo groot, dat mevrouw Van R. tijdens de jaarlijkse vakantie ook de kas onder zich kreeg. Ook schreef ze de verzamel- girobil.ietten uit, die vrijwel altijd door haar superieuren ongezien werden ge tekend. In 1950 begonnen de knoeierijen. Het pension dat mevrouw Van R. had ge kocht liep niet zo best en later had ze nog meer geld nodig om de droom wereld waarin zij haar man een tuindersknecht had gebracht in stand te kunnen houden. Zij had haar man verteld over haar belangrijke positie. Zij liet hem voor het bloemistendiploma studeren, hetgeen veel geld kostte, ter wijl daarenboven de grote tekorten van het pensionbedrijf moesten worden ge dekt. Dat deed zij door het boeken van gefingeerde schadeposten en contra posities. Deze bedragen schreef zij op haar eigen giro- en bankrekening over. j In de vakantietijd liet zij contanten van de bank halen, die zij evenwel niet in het kasboek verantwoordde. In 1953 kwam een kantoorbediende van de malversaties op de hoogte. De boek houdster nam hem evenwel in vertrou wen, waarop de man als loon voor zijn zwijgen geregeld op zijn girorekening provisiegeld van de gefingeerde posten ontving Op het ogenblik is de vrouw bezig het verduisterde bedrag met 150,per maand af te lossen. Op de raketbasis Cape Canaveral is gisteren een ruimtevaartuig gelan- Het college van burgemeester en wethouders van Utrecht zal bij nader inzien de gemeenteraad niet adviseren, twee brieven, eigenhandig geschreven door Willem van Oranje in 1581 en 1583, aan te kopen voor het ge meente-archief. Weliswaar ging hierover dezer dagen een voor- 1 stel aan de raad, maar de publi- katie van dit voorstel bracht ook aan het licht, dat de brieven niet, zoals in een lijvige Londense ca talogus stond, gericht waren aan het stedelijk bestuur van Utrecht. Wat is er eigenlijk aan de hand met deze epistels van Willem van Oranje? De directeur van de universiteitsbiblio theek in Utrecht, dr. G. Grosheide, werd enige maanden geleden door een ma kelaar attent gemaakt op de bekende Londense veiling van de firma Sotheby en Co. Een catalogus van deze veiling vermeldde namelijk enkele brieven van Willem van Oranje, gericht aan het stadsbestuur van Utrecht. Ook werd een brief van Caspar Barlaeus, met Vossius de eerste leraar van het Am sterdamse atheneum, aan de geleerde Arnoldus Buchelius aangeboden. Dr. Grosheide besloot, de brieven te kopen en betaalde voor de geschriften van Willem van Oranje samen 2800.—en voor de brief van Caspar Barleaus 1400.— Bij nader inzien vond dr. Grosheide het niet juist als deze brieven bij de universiteitsbibliotheek terecht zouden komen in plaats van in het Utrechtse gemeente-archief. Toen de brieven ai onderweg waren naar de Domstad, bel de dr. Grosheide de wethouder van Financiën, dr. J. de Nooij, op, van wie hij wist, dat hij grote belangstelling voor historische stukken heeft. Het aan bod viel in goede aarde, temeer daar dr. Grosheide de twee brieven van Willem de Zwijger voor dezelfde prijs als waarvoor hij ze had gekocht, aan de gemeente wilde „overdoen". Het enthousiasme voor deze aankoop kon men ook proeven in het officiële voorstel van b. en w. aan de raad. Zij schreven; „We achten het verheugend, dat thans de gelegenheid bestaat, beide brieven de hun toebehorende plaats in het gemeente-archief te geven. De brie ven", aldus b. en w. van Utrecht, „zijn van bijzonder belang voor onze stad en wij verzoeken u een bedrag van 3100 gulden hiervoor beschikbaar te stellen". Toen dit voorstel in de dagbladpers grotere bekendheid kreeg en men ook foto's van de zojuist uit Londen ge arriveerde perkamenten wilde maken, werden de brieven in de universiteits bibliotheek pas goed onder de loep ge nomen. Het hoofd van de administratie van de bibliotheek, mr. U. J. de Jong, kwam al lezende tot de verrassende ontdekking, dat de ene brief was ge adresseerd aan „den staten en landen van Utrecht", terwijl de andere hele maal niet van een adres was voor zien. In deze tweede brief werd ech ter gesproken over een biddag, die gehouden moest worden in „al de kerken van uw provincie", zodat ook hierin het stedelijk aspect ver te zoeken is. Dr. Grosheide heeft het gemeentebe stuur van Utrecht inmiddels attent ge maakt op de vergissing en houdt de brieven nu zelf. Hij voelt zich echt niet bekocht, de brieven zijn per slot van rekening authentiek en van nationaal belang Hij zal ze niet aanbieden aan het rijksarchief in Utrecht, omdat, naar zijn mening, het rijk niet geïnteresseerd zal zijn. ceerd, dat bedoeld was om een bij zonder ingewikkelde reis te volbren gen. Alhoewel de eerste twee en een half uur alles goed gingkwam men later tot de ontdekking dat de raket Ranger I gedoopt zich niet volgens de opdracht gedroeg. In plaats van een miljoen kilometer hoog te stijgen, is de raket in een baan om de aarde gaan cirkelen. De raket be stond uit twee gedeelten. Ten eerste was daar de draagraket, die drie trappen telde, en vervolgens een. daar bovenop aangebrachte satelliet met een eigen aandrijving. De satelliet zou, na op hoog te en snelheid te zijn gebracht door de draagraket (een Atlas-Agena-B) een ge heel andere koers gaan volgen. Aan boord bevonden zich instrumen ten die in een veel later stadium van de ruimtevaart gebruikt zullen worden voor een raketlanding op de maan. De satelliet woog 350 kilogram. De draagraket functioneerde naar be horen. De drie trappen werden op tijd in werking gesteld, maar op moment dat de satelliet zich los moest maken om op eigen kracht het heelal in te stormen, ging er iets mis. Men verloor het radiocontact met de satelliet, doch wel kon worden geconstateerd dat de draagraket en de satelliet elkaar niet hadden losgelaten. De draagraket en de Ranger I draaien nu gezamenlijk in de kosmische schroot hoop rondom moeder Aarde in het rond. Ranger I was de eerste trap in het nieuwe ruimtevaartprogramma, dat de landing van een raket op de maan be oogde Men wilde in totaal vijf „Ran gers" afschieten. De derde raket in deze reeks, welke tegen het einde van dit jaar zal worden gelanceerd, is uitver koren voor een „harde" landing op de maan (Advertentie) Drs. F. W. J. Gijzeis, kandidaat voor de post van staatssecretarie van Eco nomische Zaken. Met alle beschikbare middelen wordt een bosbrand die de stad Gander op New Foundland en haar internationale vlieghaven bedreigt, bestreden. Men doet alles om de vijfduizend inwoners tegen het vuur te beschermen. 27, 29 en 30 augustus Wereldkampioenschappen wielrennen te Zurich

de Stem | 1961 | | pagina 1