Premier van India bemiddelaar? Onderhandelingen inzake Berlijn niet uitgesloten Mosselkotter vergaan bij storm op IJsselmeer Dr Adenauer:wat meer tegenmaatregelen Zweden zal niet tot de Euromarkt toetreden Commissaris hooit Misbruik van vertrouwen aan de lopende band Kunstrage in het gilde der langvingerigen Overlevende ruim 3 uur in doodsnood Fanfani doet aarzelend Retourtje Australië half geld Drie mensen verdronken Doodstraf op vliegtuigroof DAGBLAD VOOR ZEELAND Zwijg Wankelmoedig Bezoeker Levensbelang Geld verdwijnt met beheerders en Geen half werk Neutraliteit in gevaar door verdrag van Rome Passerende rug Huismoeder vast - de tegen instanties „IJzeren hertog" uit Londense galerij ontvoerd S'rohalm Stuur kast Vermiste kleuter blijkt verdronken lOleJAARGANG No. 23757 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren. L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigeratraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1901 Abonnementsprijs 7.— per kwartaal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke redactie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse HSlanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893, 55 Westelijke staatslieden spreken sinds gisteren openlijk over de mogelijkheid van onderhandelingen inzake de kwestie Berlijn. Een ander feit, dat twee dagen geleden nog als een schuchter geruchtje de ronde deed, wordt al even openlijk verkondigd: president Nehroe van India wil bemiddelen in het geschil. Hij heeft gepleit voor een ronde-tafelconferentie van de grote mogendheden. Aan machtsvertoon hecht de Indiase premier in het geheel niet, naar hij zei. Hij pleitte voor een erkenning van de situatie dat er twee Duitslanden bestaan. West-Berlijn zou echter zijn bijzondere status van een met de Bonds republiek verbonden stad moeten behouden. Bondskanselier Adenauer, heeft gisteren West-Berlijn bezocht en daar op een persconferentie gezegd dat hij de voorkeur zou hebben gegeven aan méér tegenmaatregelen dan de westelijken hebben willen nemen. De Europese solidariteit dreigt intus sen in gevaar te worden gebracht door een wankelmoedige houding van Italië, waarover de geallieerden zich ernstig zorgen beginnen te maken. Veelbeteke nend is het, dat de Italiaanse commu nisten opeens vol lof zijn voor de (katholieke) Fanfani en zijn staatsman schap prijzen, sinds Fanfani in Moskou is geweest. Dr. Adenauer heeft ook de overtuiging uitgesproken, dat er spoedig onder handelingen tussen oost en west over Berlijn zouden worden gevoerd. De hoog bejaarde bondskanselier zag in West- Berlijn, naar hij verklaarde, heel veel dat zijn hart goed deed. De zelfbeheer sing van de Berlijners trof hem bij zonder. Hij zag ook een geallieerde oefe ning in het straatvechten, waarbij 3.000 man betrokken waren. Op het vliegveld Tempelhof sprak dr. Adenauer de wachtende Berlijners toe, hen verzekerend dat er kritiek maanden zouden volgen, die echter geen neder laag voor het westen zouden opleveren. Maar er kwam geen water. En Adenauer zei droogjes ,,Hoor ze daar eens Achter de sectorgrens snorden de Oost- duitse filmcamera's. De groep rondom Adenauer trad beleefd terug, opdat de bondskanselier ten voeten uit in het beeld kon komen Later zei dr. Adenauer dat de Oost duitsc grensmaatregelen slechts één zet waren in het politieke schaakspel. „Er zullen er meer volgen". Met het oog hierop pleitte Adenauer voor ver sterking van de Navo en voor .ge bruikmaking van het economisch ver mogen van het westen", opdat men een sterke onderhandelingspositie zou innemen. (Dit kan betekenen, dat Adenauer het wapen van economische boycot aangewend wil zien). Steeds duidelijker wordt intussen, dat de communisten voor West-Berlijn de status van „vrije stad" op het oog heb ben. Vice-premier Mikojan van de Sovjet-Unie, heeft dat weer eens duidelijk gezega. Gisteren heeft de Amerikaanse vice- president Johnson rapport over zijn Duitse tournee uitgebracht bij president Kennedy. De beide autoriteiten meenden, dat de V.S. een grote verantwoordelijk heid dragen voor de bevolking van West- Berlijn. Tegenover de demonstratieve ontvangst van Johnson (die gul ball points uitdeelde, als een zendeling onder de negertjes) hebben de Sovjets nog niets kunnen zetten dat even overtuigend is. Volgens geruchten zal binnen kort echter premier Kroestjev naar Oost-Berlijn komen. Er is nu een groep Russische journalisten in Oost-Berlijn. Zij konden wel eens de propagandistische kwartierma kers zijn. Een indirect gevolg van de Berlijnse crisis is geweest, dat de V.S. hebben ge weigerd een luchtvaartovereenkomst voorstellen indienen, in de hoop de Sovjets eindelijk mee te krijgen. West-Berlijn schrok gisteren even van het bericht dat vier Amerikaanse mili tairen door de Vopo waren aangehou den. Zij zouden zich misdragen hebben. Later werden zij vrijgelaten. De Vopo heeft aan de sectorgrens met traangas gewerkt, om Oostberlijners, die naar een westelijke luidspreker luisterden, te ver drijven. De versperringen zijn weer verder ver beterd. Een Oostberlijnse vrouw sprong gisteren uit het raam van haar huis, dat op het westen uitkijkt. Zij overleefde de sprong niet. Sinds maandagmiddag is een 40-jarige hoofdpostkantoorhouder te Diepenheim (Gr.) spoorloos verdwenen. Met hem mist men ongeveer 16.000 gulden. De man heeft tot maandagmiddag half vier dienst gedaan, maar om half zes toen hij weer op kantoor moest verschijnen, liet hij verstek gaan. Een 47-jarige Amsterdamse boekhou der heeft gedurende de acht maanden die hij bij het filiaal van een groot garagebedrijf in de hoofdstad werkte voor een rechtstreekse verbinding tussen -ongeveer 12 mille verduisterd. Dat is Moskou en New-York te ondertekenen, gebleken na het gisteren beeindigde Voorts is de Amerikaanse druk op de 1 accountantsonderzoek. De boekhouder delegaties die de kernstopconferentie inIbeerde op 26 juni niet op zijn werk terug. Genève bijwonen groter geworden. Kennedy noemde de kernstop een zaak van levensbelang. Amerika zal nu nieuwe Er werd toen een bedrag van ongeveer 3.000,vermist. De ontmoeting tussen Adenauer en Willy Brandtdie vorige week door zijn rivaal in de verkiezingsstrijd be paald onelegant is bejegendwas ui terst zakelijk. De bondskanselier be zocht na de begroeting het vluchte lingenkamp Mariënfeldedoch hier staarden de vluchtelingen hem zwij- gen aan. Hij vertoonde zich ook aan de sectorgrens. Op dat moment klonk er uit een luid spreker die in Oost-Berlijn stond een stem die zei „Hier heeft al eens eerder iemand de tapijten opgevreten". (Een verwijzing naar Hitler, die als hij in razernij verkeerde, in het tapijt beet). Een waterkanon werd op dr. Adenauer gericht en volgde elke stap die hij deed. KENYATTA. de onlangs vrijgelaten lei- cler van de Mau Mau, heeft gisteren een onderhoud gehad met de Britse gouver neur van Kenia, sir Patrick Renison. De toekomst van Kenia was onderwerp van gesprek. DE JONGEN uit Vlaardingen, die sinds vrijdagmorgen was vermist, is in Schie dam aangèhouden. Hij was, naar hij ver- 11 gemelijkheid aan het zwerven fro ut00! sliep in geparkeerde vrachtauto s. DE KAMER van Koophandel en Fabrie- vall V(ï0r Oost-Brabant wil de minister r^™0 en w' verzoeken om het leer- van de lagere technische ln .ons land uit te breiden, nale produktieeen afdelmg V°°r maChi" \veeD^SiNT/NIë wordt door het spoor- zLlor»" h vg,eitaakL Poliüe en leêer Econ «Jw om te zorgen dat er materiPPi !»age^4°P het rentel°os staande materieel wordt gepleegd. De man liet zijn vrouw en kind alleen achter, plaatste zijn auto voor de deur van zijn schoonzoon en ging er vandoor. Reisleider Een 30-jarige Amsterdamse reis leider die zich, sinds begin augustus, bezig heeft gehouden met het uitgeven van ongedekte cheques, iverd gisteren in Amsterdam gearresteerd, na een vechtpartij met een taxichauffeur. Na een ritje in een taxi wilde hij met een cheque betalen, waarop de taxi chauffeur zich de waarschuwing van collega's tegen een met ongedekte cheques opererende jongeman herinner de. Toen hij zijn klant daarover aan de tand wilde voelen, ontstond er een vecht partij. De politie moest eraan te pas komen en toen bleek, dat het inderdaad de gezochte was. Hij logeerde in hotels, vertoefde in restaurants, kocht boeken en kleding, maakte dure taxiritten en betaalde overal met ongedekte cheques. In Scheveningen liet hij zelfs een foto reportage van zichzelf maken. Hier loopt een Westberlijnse slager met een geurige tros worstjes langs de Oostduitse grensbeivakers, wier neus dit vrachtje letterlijk en figuur lijk voorbijgaat. De slager die deze worstjes maakt heeft namelijk zijn zaak precies op de sectorgrens. De achterkant kijkt op Oost-Berlijn uit, de winkel ligt aan westelijke zijde. De man moet verhuizen. ln het kader van het toneel- J festival, dat thans te Edinburgh, in Schotland, wordt gehouden, wordt onder meer Richard de Derde" van Shakespeare opge- voerd. Een toneelspeler, die de rol J van een der moordenaars ver- vuldemoest ook in een duel- J scène' optreden. Dit geschiedde zo realistisch, dat hij bij de première verstek moest laten gaan, daar hij in het „gevecht" een steek i in de nek opliep. In het algemeen J bleken de vijf toneelspelers, die in deze scène optreden, hun taak zeer realistisch op te vatten, want t zij werden allen gewond. De ver- wondingen van de andere vier J J waren echter slechts van lichte i t aard. De n.v. scheepvaartmaatschappij Trans Oceaan" heeft voor het treffen van een nieuwe accommodatie op de „Zuiderkruis" en de „Groote Beer" het retourtarief van Nederland naar Australië en Nieuw-Zeeland met 50 kunnen verlagen. De retourtarieven gel den vanaf Amsterdam of Rotterdam naar alle aanloophavens in Australië en Nieuw-Zeeland en terug. Zweden is niet van plan toe te treden tot de E.E.G. Dit heeft gisteren premier Tage Erlander te Stockholm in een toe spraak tot Zweedse metaalarbeiders ver klaard. ,,De Zweedse regering heeft besloten de° w^nLrfpLlTbif' één der Aiders van jaar uf het oe^fdTeiee^ hcbben duizend christelijke .a^en gestaakt. Het waren figuran- ron nnn F1 -.Barabbas", die tijdens nm p"ame die hun doodsstrijd weergaf, 9PhrCO,leer honorarium begonnen te schreeuwen. Zij kregen hun zin. Gander op New- hanH uls gisteren gesloten in ver- nahio/Yj bosbranden die in de directe innMi w°eden. De brandweer en het iuchthav< enpersoneel bestrijden het vuur. lr>Yerwacihiting. geldig tot vanavond: J e opklaringen en op de meeste f Plaatsen dro0g weer. Overwegend e tussen noordwest en temperuur™"1* verandering in »v.H G\ yer.wacht: wisselend bewolkt, xrio opkJiar,ngen doch ook neerslag- J c ^aximumtemperaturen tus- J sen 13 en 20 graden. Vandaaê zon onder 19.48 uur, maan op 18.04 uur. *«X?rgoenr.: zon °P 5-37 uur, maan J onder 3.08 uur. De begroeting door burgemeester Willy Brandt. Tussen Adenauer en Brandt staat de onderburgemeester Amrehn links de vice-president van het huis van afgevaardigden, Muel- lerburg, en rechts, gedeeltelijk zicht baar, minister Lemmer. (Telefoto). In Amsterdam is de 32-jarige mevrouw G. Volkers-Smits zondag in hongerstaking gegaan om de aandacht van de instan ties te vestigen op de verschrikkelijke manier waarop zij en haar zes kinderen moeten wonen. Het gezin Volkers, dat binnen afzien bare tijd uit negen personen zal bestaan, is gehuisvest in een driekamerwoning aan de Czaar Peterstraat 72. Het gemeentebestuur en „huisvesting" zeggen ..Dit geval heeft evenals tien tallen vergelijkbare gevallen, constant de aandacht. Wij blijven zoeken naar een oplossing van de problemen. Van een hongerstaking kan geen verandering in beleid worden verwacht". De situatie in Amsterdam is nog van dien aard dat het bepaald niet eenvou dig is een voldoende grote woning voor een familie van acht a negen personen tegen een aanvaardbare huur in casu 20,— per week beschikbaar te stel len. Een naar de mening van het Huis vestingsbureau aanvaardbaar huis van 65.— per maand, dat het gezin in november vorig jaar is aangeboden, achtte de familie te klein. Het werk moet gisternacht gestolen zijn. Het vertegenwoordigt een waarde van ruim anderhalf miljoen gulden. De her tog van Wellington, bijgenaamd „De ijze ren hertog", was de Londenaars dier baar. In juni van dit jaar heeft een Ame rikaanse verzamelaar het doek aan het museum verkocht, omdat er er geen ex portvergunning voor kon krijgen. Londen wilde de hertog niet naar overzee laten vertrekken. Een stichting voor kunst aankopen bracht het grootste deel van de koopsom bij elkaar. Het schilderij is niet verzekerd. Geen van de kunstschat ten die staatseigendom zijn is dat. Bij het zoeken naar de dief heeft Scotland Yard eigenaars van kostbare schilderijen de heus uit 5.960 verdachte figuren. Zo- veel personen hebben namelijk eergis teren het museum bezocht. De hertog Er is de laatste dagen een ge weldige opleving van de belang stelling voor de beeldende kunsten waar te nemen. Helaas is het een vorm van belangstelling die de duur komt te staan. In Stockholm verdween dezer dagen uit een garage een aüto waarin zich schilderijen ter waardé van meer dan 100.000 kronen bevonden. De kunsthan delaar, wiens eigendom op deze wijze de markt verliet, was niet verzekerd. De garagehouder kan wel aansprakelijk wor den gesteld, maar ook deze is niet ver zekerd. Het gold hier kostbare doeken van Monet, Utrillo en de Zweed Larsson. De National Gallery te Londen maakte gisteren bekend dat daar het portret van de hertog van Wellington werd vermist Op het IJsselmeer, ongeveer tien kilometer buiten de kust ter hoog te van de Friese plaats Piaam heeft zich een ramp voltrokken die, naar moet worden aangeno men, aan drie mensen het leven heeft gekost. In een zware storm, die in de middag zijn hoogtepunt bereikte, is van de Harlinger mosselkotter HA 10, één van de luiken wegge slagen. Het schip liep daarna snel vol water en zonk. De 40-jarige Jan de Boer is er in ge slaagd de takelmast vast te grijpen. Uren later is hij door de schipper van een steenklipper gered. De drie overige op varenden waren de 34-jarige schipper A.E.J. van Hurck, de 57-jarige Anne Wee ver en de 22-jarige Freek Brouwer. Tot dusver is alleen het stoffelijk overschot van de heer van Hurck gevonden. Om ongeveer twee uur woensdagmid dag werd de Harlingen 10 in de Lorentz- sluizen te Kornwerderzand geschut. Er stond een zware westerstorm, die gelei delijk in kracht toenam, 's Morgens had de Harlingen 10 op de teeeltplaats op de Waddenzee een schip vol geladen met mos selen, die overgebracht moesten worden naar de verwaterplaatsen in Zeeland. Men was op het IJsselmeer ter hoogte van Piaam toen er steeds meer water over het schip begon te slaan. Na korte tijd bleek de Harlingen 10 niet meer te houden. De bemanningsleden trokken hun zwemvesten aan en sprongen over boord. Vlak daarop kapseisde het schip en zonk. Doordat de lading uit het schip viel richtte de kotter zich weer iets op. Het topje van de giek en een topje van de takelmast kwamen boven water. De 40- jarige Jan de Boer wist zich aan de giek vast te grijpen. De drie andere opvaren den dreven echter af en konden de Har lingen niet meer bereiken. De Boer hield zich van half drie tot ruim zes uur aan de giek vast. Hij werd opgemerkt door een schipper uit Harlin gen, die met de motorklipper „Jenny" op weg was naar Kornwerderzand. Hij nam de schipbreukeling aan boord en bracht hem over naar de politiepost te Kornwerderzand. Pas toen kon de red dingsboot „Arthur" uit Hindelopen wor den gewaarschuwd èn uitvaren om naar de overige drenkelingen te zoeken. Zeven vissersvaartuigen zijn uitgeva ren om aan de speurtocht deel te nemen. Ook een coaster en een vliegtuig van de marineluchtbasis Valkenburg zijn hier bij ingeschakeld. 's Avonds om ongeveer negen uur werd door een schipper uit Wonseradeel op ongeveer U/2 km van de plaats van de ramp, het stoffelijk overschot van de kapitein, de heer van Hurck, gevonden. Van de overige opvarenden ontbrak gis teren vroeg nog ieder spoor. Wel heeft een helikopter van de vliegbasis Leeu warden ter hoogte van Makkum de stuk geslagen stuurkast van de Harlingen 10 aangetroffen. De heer Weever was gehuwd en vader van vijf kinderen. Kapitein van Hurck was eveneens gehuwd en vader van twee kinderen. Brouwer was ongehuwd. Tot gisteravond laat werd met behulp van vissersvaartuigen en vliegtuigen uit Leeuwarden het opsporingswerk voort gezet. Onder de indruk van de ramp met de mosselkotter heeft het organisatie comité besloten de Harlinger visserijdag voor dit jaar af te gelasten. van Wellington was geschilderd door Goya. Het dateert van 1812 en is tamelijk kwestbaar. Gisteren heeft men bij Hellendoorn het stoffelijk overschot van de sinds zes dagen vermiste kleuter uit Hengelo aan getroffen. Een landbouwer die bezig was op de oever van een beek distels te ver wijderen, zag het kind drijven en waar schuwde de politie. In de loop van de morgen is het kind geïdentificeerd. Gedurende zes dagen hebben honder den politiemannen, militairen en burgers naar het kind gezocht. De afstand tussen Hengelo en Hellendoorn bedraagt min stens vijftig kilometer. De politie deelde mee, dat gebleken is, dat er geen sprake is van misdrijf het voorbeeld van Denemarken en Groot-Brittannië niet te volgen om toe treding te vragen tot de E.E.G.", zei Erlander. „Dit is dezelfde gedragslijn die ook door de andere neutrale Efta landen wordt gevolgd. Zelfs Noorwegen en Portugal hebben nog niet om lidmaat schap verzocht." Denemarken had volgens Erlander geen andere keuze gehad dan om lid maatschap te verzoeken. De economische toestand van Zweden gaf geen aanleiding, volgens Erlander, om deel te nemen aan de E.E.G. Wat de politieke doelstelling van de gemeen schap betrof een versterking van het Nato bondgenootschap deze was een zeer sterk remmende factor gezien de essentiële buitenlandse politieke gedrags lijn van Zweden. ..Ons voornaamste doel zal derhalve zijn te trachten een Europese handels markt te bevorderen zonder politieke bindingen voor de leden", zei Erlander. Erlander legde er de nadruk op dat de wereld niet de indruk moest krijgen dat Zweden geen neutraliteitspolitiek zou willen volgen en derhalve was de Zweed se regering tot de slotsom gekomen dat Zweedse deelname aan de E.E.G. in overeenstemming met het verdrag van Rome niet verenigbaar zou zijn met de neutrale politiek van Zweden. „Zij die voorstanders zijn van Zioeedse deelname zeggen dat wij wijzigingen zouden kunnen krijgen in het verdrag van Romewelke de twijfel weg zouden nemen betreffende onze buitenlandse politiek. Dit schijnt me een optimisme toe waarvan men bijna zou kunnen zeggen dat de wens de vader van de gedachte is. Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft een wetsontwerp goedge keurd, waarbij werd besloten voortaan de doodstraf te stellen op het kapen van vliegtuigen. Hetzelfde ontwerp werd in gewijzigde vorm door de senaat aanvaard. Die ver schillen in redactie moeten nog worden geëgaliseerd, alvorens het ontwerp ter ondertekening aan de president kan wor den aangeboden. Het ontwerp bevat ook een nieuw voorschrift, waarbij het verboden wordt om verborgen wapens aan boord van een vliegtuig te brengen. In Leiden is dinsdagochtend de 25e VEBOde landbouwtentoonstelling Landbouw in de randstad" „open ge hooid". De foto laat zien hoe geroutineerd mr. Klaaseszcommissaris der konin gin in Zuidhollandde vork han teerde. er wel degelijk zorg voor dra gend, dat hij niet teveel hooi opnam.

de Stem | 1961 | | pagina 1