Gecoördineerde Navo-paraatheid in verband met Berlij Berliner Luft. nse crisis Toestand aan zonegrens was iets vriendelijker wereldcongres heeft vangarmen in vele landen Joods DEN L YNDON JOHNSON: „IK KOM HIER TERUGJ AANSLAGEN IN ALGERIE EISTEN VELE DODEN N ROBOT DANST SAMBA Eindhovense wethouder staatssecretaris E. Z. Broodprijs terug naar oude peil eestelijk testament rdinaal Van Roey Onderhandelen Rustiger protesten en tegen oorlogsmisdadigers Geloof sbelij denis voor communisten Scheefnek-Ri jstebil n Cornelis Slabbetje DAGBLAD VOOR ZEELAND Bondskanselier vandaag naar Willy Brandt Weer: snert Plasticbommen uit de mode? Poging lot overval op pompknecht Chinezen lokken Tibetanen terug Drs. Gijzeis: middenstands specialist Niet alleen bevordering van cultuur Elf kampen Schadevergoeding Hooi Bekwaam Ruim 100.000 ton te water bij Verolme Te Den Haag: Jongen ontvoerd dader gegrepen Storing tijdens Bizerta-debat een brief aan de geestelijkheid i het aartsbisdom Mechelen heeft apostolisch administrator van dit tsbisdom, mgr. Suenens, openbaar, d gegeven aan het geestelijk testa- nt van kardinaal van Roey, die zon- overleden is. n dit testament zegt de kardinaal Ier meer: „De goede God heeft mij arlijk bij de hand geleid en mij, jt mijn onwaardigheid en ondank- irheid, met grote gunsten overla- In diepe nederigheid dank ik m voor al Zijn zegeningen. Hij liet geboren worden uit door en door istelijke ouders, die mij een uitste lde opvoeding gegeven hebben." Cardinaal van Roey brengt dan in innering hoe hij tot het priester- ïap, tot het bisschopsambt en tot hoogste waardigheid in de Kerk cepen werd. ardineaal van Roey vraagt vervol, is vergiffenis aan allen, die hij cht hebben gekwetst of tekort ge- an, en vraagt aller gebed, vooral i de priesters. Hij besluit met de .ofte: ,,Zo de goede God mij in Zijn radijs opneemt, wat ik met een ste vertrouwen alleen van Zijn on- barmhartigheid kan verhopen, i kan ik de zielen en de werken, .arvoor ik als herder de verant- 'ordelijkheid heb gedragen, niet ïgeten." emier John Diefenbaker van Ca- heeft vrijdagavond een beroep op emocratische landen gedaan om sa- een „geloofsbelijdenis" op te stellen, de communistische en tot geen blok irende landen moet laten zien waf pcratie nu eigenlijk betekent en d is. n dergelijke belijdenis in duidelijk was volgens hem nodig, omdat het en zich geplaatst ziet tegenover de *ing van een kernoorlog en „het ar- nte besluit van de communisten om stempel op de wereld te drukken", efenbaker sprak op een bijeenkomst Poolse veteranen uit de laatste we- jorlog, die in Sarnia gehouden werd. Zwolle vinden we mevrouw Water- en mijnheer Kwakkel. In Vlaardin- woont de bouwkundige Koedood. Uw inistratie kunt u laten beheren bij inistratiekantoor Roodbeen te Ble- en uw goederen laten transporteren transporteur Donderwinkel *n aderen. Mijnheer Offergeld heeft te- in in Venlo en de familie Rijbroek u in het Brabantse Veghel aan. Plaatje is landbouwer in Valther- en mijnheer Kalverboer heeft een in Leeuwarden. Billekens woont in Limburgse Sevenum en Kousebarvct gezetene van Wieringerwaard. Wa- inker woont in Zandvoort, He^te- 'n Vollenhove en Zoetemelk in RUP" ing. Kraamwinkel verkoopt in Weesp, Beerepoot en Badhuis n hun bestaan in Werversnooi. ebezem is aannemer te Zwanen- In Volendam vindt u Runderkamp' thoed en de manufacturer tekatte is vertegenwoordiger j® en mijnheer Potjewijd woont "j ngen. In Hoogezand kunt u zaa{j illen bij Amerika. In Hoogeveej wijst meester Klungel de jeugd. 2 moeten daar de kinderen naar ae rarts Dr. Stronk. Ottevanger geningen en Kraaievanger bij Onv In Utrecht is Hartlooper collecten de staatsloterij. Daar staan ook Boterenbrood, Mosterd, Oorspf°"|; in de Weij en mej. Witkop Jjjj* ven. Drogist Pikkerij en de Ps^c jn Vijftigschild wonen in Devent®£ sveld kunt u bij mijnheer Hdie :en taxi nemen voor een ritje na leer Duwel in Nieuw Vennep. (Betuwe) wor-en de dorser technisch ambtenaar Sint ^lcSPUe- msterdam wonen de heren H 2r, Hemelrijk en Hemelman;0® Heere is ingezetene van V? 1040 de familie Jezus woonde voor akarta en in Kerkrade woont nu kt niet: de heer God. Van P u in Wateringen en v®nHp wülen :t Limburgse Wel. Tenslottejn lindigen met mijnheer Muzi j. erdam en mevrouw Gezang i" is slechts een greep uit de vwc 2 en minder mooie nar5,en'.„n zegt ijn, dank zij Napoleon En dal nog ,,de naam zegt alles locht u eens een uitz0I"lf aan. im tegenkomen, denk Sfjjeder- het in 1811 met de slechtsteN ]djg ders waren, die ^aeiaan geVal 1 geweest, maar m leoer b, nsen met gevoel voor ™"\or',,oUden ns, hoe weinig geXanefrdiPdereen '.e familienamen z>Jn ie Smit. h Jansen, Pietersen, BaKKer, der ilder. Visser. De Jong of van rg mocht noemen Geef ons iar Goedemoed en Avontuur l 101e JAARGANGNo. 23756 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 22 AUGUSTUS 1961 Abonnementsprijs 7.-*» per kwartaal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 telefoon 2377 - (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaahstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893! "jVTA donderdag, toen het moreel - van de Westberlijners dreigde te zullen breken en men vreesde voor een massavlucht naar de Bondsrepubliek, is er in Berlijn veel veranderd. De 1500 man Amerikaanse troepen hebben West-Berlijn weer moed doen scheppen. De Westberlijners kunnen weer (zij het nog een tikje angstig) het zonderlinge van de gebeurtenissen zien. rfO heeft een Westberlijnse krant uit gerekend, dat sinds 1953 twee divi sies gevechtsklare Oostduitse soldaten naar het Westen zijn gevlucht. Opval lend is het, dat vluchtende Volkspoli- zisten nóóit door de schoten van hun kameraden getroffen worden. £)e Westberlijners doen ook een boy cot mee. Zij laten zich niet langer vervoeren door de S.-Bahn, die door Oost-Berlijn wordt geëxploiteerd. Wie in West-Berlijn in de tram stapt, speelt Ulbricht twee dubbel tjes toe. En dat is nu afgelopen. pRECIES op de zonegrens, in Berlijn- Spandau, reden Westberlijnse nozems gisteren met hun knallende bromfiet sen praktisch over de tenen van de chagrijnig kijkende Volkspolizisten, die echter niets konden doen. zolang de jongelui maar een neuslengte van de grenslijn verwijderd bleven. De Volks- politie ging ten einde raad heel eng doen met de geschutskoepels van de tanks. De Westberlijnse politie her stelde de rust. TAE Oostduitse boeren zijn geprikkeld. Er is in het hele arbeidersparadijs geen prikkeldraad meer te krijgen. Alles wat er nog was, bevindt zich aan de zonegrens. Aan de sectorgrens staan nu ook vier Britse Centuriontanks. De beman ningen hebben de flanken van de tanks voorzien van een enorm groot, starend oogdat permanent de oost- zóne inkijkt. TI/TAAR ook drama's! Een lijkwagen, op weg naar een Oostberlijns kerkhof, werd tegengehouden aan de sector grens. De kist moest worden overge laden in een Oostberlijnse lijkwagen, want westelijke auto's mogen de Oostzone niet binnen. pN dan die man, die door het prikkel draad bloemen aan zijn dochtertje gaf, dat in de andere zone woont. Een Vopo vertrapte de bloemen en richtte zijn geweer op het kind. De vader wou stenen gaan gooien, maar men weer hield hem. De permanente raad van de Noordatlantische Verdragsorganisatie beeft gisteren plannen besproken voor de coördinatie van de verster king van NAVO-lucht- en grondstrijdkrachten met het oog op de Berlijnse crisis. De Raad vergaderde 3'* uur onder voorzitterschap van de Nederlandse secretaris-generaal mr. D. U. Stikker. Een woordvoerder van de Raad zei, dat men had gesproken over wat de andere leden van de verdragsorganisatie nog zouden kunnen bijdragen aan de opbouw van de verdediging van Europa, waarvoor president Kennedy door de versterking van de Amerikaanse onderdelen reeds de grondslag had gelegd. Na de jongste vergadering van de ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier deelden de Britten mee, dat zij hun troepen in Duitsland op volle sterkte zouden brengen. Tijdens een vergadering in Parijs, vorige week door de defensie raad onder voorzitterschap van president De Gaulle gehouden, werd besloten 0111 de lucht- en grondstrijdkrachten in Duitsland en Frank rijk te versterken. Bij het afscheid beloofde hij echter aan de Berlijners ,,Ik kom weer terug". De Amerikaanse minister van Marine John B. Connally jr. is maandag in Berlijn aangekomen om besprekingen te voeren met Amerikaanse functiona rissen. De bondskanselier zal vandaag naar Berlijn gaan. Hij had oorspronkelijk te zamen met de Amerkaanse vice-presi dent naar de geïsoleerde stad willen reizen, maar men zou hem dit hebben afgeraden omdat het er dan veel van zou hebben gehad alsof hij een paar weken voor de verkiezingen van de 17e september een ruggesteuntje van John son nodig had. De burgemeester van West-Berlijn, Willy Brandt, zal om 11.00 uur op het vliegveld Tempelhof aanwezig zijn om zijn grote tegenstander in de verkiezings strijd te ontvangen De 1.500 Amerikaanse soldaten die De beide mannen zullen o.a. een tocht maken langs de sectorgrens, in Berlijn zijn gearriveerd zullen be- -s Middags zal de bondskanselier een ginnen met het aanleren van de tactiek bijzondere zitting bijwonen van de West- welke, ingeval van nood, in Berlijn berlijnse gemeenteraad. Het is bekend, dat De Gaulle opnieuw een divisie uit Algerië naar het moeder land wil terughalen. Deze plannen zou den volgons welingelichte zegslieden op tegenstand zijn gestuit van de andere leden van de defensieraad eveneens generaals die menen dat de militaire situatie in Algerië de aanwezigheid van alle zich daar thans bevinden militairen vereist. duitse vakverbond komt bijeen om maat regelen te bespreken ter versterking van de economische positie van de geïsoleer de stad. Het Westberlijnse Huis van Afgevaar digden heeft maandag protestnota's ge zonden naar de westelijke geallieerde commandanten, omdat zes leden van het Huis, die in Oost-Berlijn wonen geen toe stemming hebben gekregen van de com munisten om de zitting bij te wonen. De Westberlijnse leden van het geheel- Berlijnse consistorie van de Evangelische kerk zijn echter in staat geweest om een vergadering maandag in het oostelijk stadsdeel gehouden, bij te wonen. De bisschop aan wie vorige week de toegang werd geweigerd, dr. Otto Dibelius heeft het maandag niet opnieuw geprobeerd. De politie van West-Berlijn heeft de alarmtoestand voor de 13.000 leden van het korps die dag en nacht de grenzen hebben bewaakt ingetrokken. komen met valse paspoorten. De straf fen variëerden van acht maanden tot drie en een half jaar. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Rusk, heeft herhaald, dat het Westen zich niet ,,uit Berlijn zal laten drukken". In Londen verluidde echter, dat de westelijken er terdege rekening mee houden dat er nog dit jaar met de communisten over Berlijn zal worden onderhandeld. Het is mogelijk dat de weg hiertoe zal worden gebaand tijdens een voorover leg tussen de westelijke ministers bij de opening van het nieuwe zittingsjaar van de Uno, op 19 september. Een westelijke werkgroep bespreekt het probleem van wel of niet onderhandelen momenteel in Washington. De Tsjecho- slowaakse regering heeft gezegd dat zij zich garant wil stellen voor een vrij stad West-Berlijn. DETECTIVES van Scotland Yard stel len in Bahrein een onderzoek in naai de oorzaak van de ramp met het Britse schip ,,Dara" op 8 april. Men vreest dat er sabotage in het spel was. EEN DUITS echtpaar, met vakantie in Marstrand (Zweden) had een baby in een broeihete auto achtergelaten. Toen de echtlieden terugkwamen, wachtte nen een woedende menigte op. De politie moest het Duitse paar in bescherming nemen EEN PLAN om een geregelde dienst over net Kanaal tc gaan onderhouden met ..noovercrafts" (schepen die op een luchtkussen drijven is in een ver ge vorderd stadium. Men kan als alles doorgaat in 20 minuten het Kanaal oversteken. ARTSEN in Johannesburg doen ver twijfelde pogingen om het leven te red den van een baby die een bloedtrans fusie moet hebben. Zijn ouders weigeren echter de ingreep toe te staan, op religieuze gronden. DE POLITIE te Vlaardingcn zoekt naar e®n 13-jarige jongen. Theo de Jonge, die sinds 18 augustus zoek is. Hij is 1.60 tong, donkerblond, tenger en hij heeft groen-blauwe ogen. Weersverwachting, geldig tot van- t avond - 2 Enkele opklaringen, maar op de 2 meeste plaatsen ook enige buien. 2 Matige tot krachtige, langs de kust 2 tijdelijk harde of stormachtige wind, J ruimend van zuidwest naar noord- "est. Weinig verandering in tcmpc- ra tuur. Vandaag zon onder 19.51 uur. maan op 17.09 uur. Morgen zon op 5.36 uur, maan onder 1.58 uur. wordt vereist. Hun komst in de geïsoleerde stad deed de strijdkrachten in sterkte toe nemen tot 12.000 man. Dit is meer dan de getalssterkte van een complete Navo-divisie. De Amerikaanse vice-president vloog maandag naar de Verenigde Staten terug. De voorzitters van de grote Westduitse en Berlijnse industriële instellingen zul len vandaag ook in Berlijn vergaderen. Het uitvoerend comité van het West- Ook in Oost-Berlijn scheen men het rustiger 'aan te doen. Ofschoon zich nog tweemaal negen T-34 tanks en een aantal pantserwagens bij de Brandenburger poort bevonden, scheen een groot deel van de militaire macht welke vorige week langs de grens aanwezig was, terug getrokken te zijn. De Oostberlijners die door de com munistische maatregelen van werk in het Westen verstoken blijven, tonen hun gevoelens jegens het bewind van Ul bricht, door zich niet voor werk in Oost- Duitsland te melden, zoals was bevolen. Het Oostduitse persbureau dat vorige week meldde, dat alle 52.000 grenspas santen zich voor zaterdag moesten op geven. herinnerde de trage Oostduitse arbeiders er aan, dat het niet voldoen aan dit bevel, het opleggen van boeten en eventueel gevangenisstraffen tot ge volg kan hebben. In Potsdam liet de plaatselijke secre taris van de partij goede partijleden van huis tot huis gaan bij de onwillige wer kers om hen aan hun plichten te her inneren. Gisteren werden vijf mannen tot ge vangenisstraffen veroordeeld omdat zij getracht hadden naar het Westen te ont- In Algerië zijn in de afgelopen dagen door terroristische geweldpleging ten minste 18 personen gedood en 22 gewond. Het standaardwapen van de rechtse extremisten, de plasticbom, is in de Algerijnse hoofdstad echter maar één keer gebruikt. In Algiers betekende deze ontploffing de enige verstoring in een verder naar omstandigheden rus tige tijd. Het kneedbare materiaal werd aangebracht op de gevel van een flat in de Europese wijk in Algiers. De explo sie veroorzaakte veel schade, maar er vielen geen gewonden. Elders was de situatie echter minder rustig. In de omgeving van de haven stad Boufarik werd een Franse boer door een moslembende ontvoerd. Naarstig zoeken van politie, soldaten en land arbeiders heeft tot nu toe geen resultaat opgeleverd. In het stadje Setif doodde een nog on bekende aanvaller een Europese politie man met een revolverschot. Toesnellen de collega's van het slachtoffer openden het vuur op een groepje moslems, die in allerijl een goed heenkomen zochten. In het dorpje Ouriacka vermoordden moslemrebellcn Haroen Mohammed, geestelijk leider van de plaatselijke moslemgemeenschap en commandant van de anti-rebellengezinde burgerwacht van het dorp. In Oran, na Algiers de grootste stad van Algerije, kwamen vier bomontplof fingen hard aan. Eén persoon werd ge dood, en drie Europeanen werden ge wond. De Utrechtse politie maakt jacht op een zwarte Citroën waarin twee mannen zit ten, die gisterenmorgen omstreeks kwart voor elf een mislukte overval hebben ge pleegd op een pompbediende van het benzinestation van de N.V. Terberg aan de Weg der Verenigde Naties in Utrecht. Terwijl één der mannen achter het stuur bleef zitten vroeg de andere aan de be diende. de 24-jarige H. N. de Vreen, voor vijf gulden gewone benzine. Op het moment dat de bediende zich bukte om de benzinedop van de auto te draaien probeerde zijn klant de geldtas met een mes van de draagriem af te snijden. Dit mislukte en toen de pompbediende het op een schreeuwen zette namen de beide mannen de vlucht. Zij stoven met de wagen ,,het kanaleneiland" op. De politie zond drie surveillancewagens uit om de mannen te grijpen hetgeen tot nu toe niet gelukt is. De wagen had op de achterkant geen nummerbord. Zondagmorgen in alle vroegte togen politie-eenhedcn de nauwe straatjes van het moslemdistrict in Oran in. De agen ten controleerden de identiteitsbewijzen van 2.000 .stedelingen en voerden acht moslems af voor nadere ondervraging. Afgelopen zaterdag hebben eenheden van politie, parachutisten en het vreem delingenlegioen de moslemwijk van Sidi- bel-Abbes afgezet en het stadsdeel uit gekamd. In Frankrijk werd één man gedood. Twee werden er gewond, tijdens een door een Algerijn begonnen schietpartij in de stad Venessieux bij Lyon. In Nieuw-Delhi is gisteren aan het licht gekomen, dat de Chinese commu nisten proberen uitgeweken Tibetanen naar het door hen bezette „dak van de wereld" terug te lokken, door hen brie ven te schrijven, die van verwanten af komstig heten te zijn. In de brieven, die zijn bezorgd aan Tibetanen in de grens stad Kalim-Pong, wordt gevraagd of de vluchtelingen naar huis willen terug keren. Tot 27 augustus wordt in het Westduitse Kassei een internationale uitvin- dersbeurs gehouden. Meer dan 220 uitvinders in Frankrijk, Engeland, Zwit serland Oostenrijk, Neder land en de Bondsrepubliek hebben werkstukken in gezonden. De bezoekers aan de tentoonstelling worden ontvangen door de rbot „Sabor", die er met zijn 600 kilo lichaamsgewicht wel zijn mag. Sabor schudt handen, reikt bloemen over, antwoordt op vra gen, geejt een vuurtje en is zelfs nog in staat om de samba te dansen. (Van onze parlementaire redacteur) In politieke kringen wordt op korte termijn de benoeming verwacht van drs. F. W. Gijzeis, wethouder van fi nanciën en loco-burgemeester van Eindhoven, tot staatssecretaris van Vrij Berlijn Russische controle Hoofdwegen Spoorwegen Het joodse wereldcongres (WJC) verleent thans hulp aan de West duitse autoriteiten bij het opspo ren en voorgeleiden van oorlogs misdadigers onder het Nazi-regi me. De organisatie heeft door mid del van haar afdelingen overal ter wereld reeds meer dan 500 per sonen opgespoord die getuigenis kunnen afleggen in verband met het onderzoek en het voor het gerecht leiden van oorlogsmisda digers. Vele van de getuigen hebben verre gaand persoonlijk contact gehad met oorlogsmisdadigers, die schuldig zou den zijn aan de moord op vrienden of gezinsleden van de getuige of hiertoe opdracht zouden hebben gegeven. Het joodse wereldcongres is een internatio nale organisatie met afdelingen in 64 landen. De organisatie stelt zich tot doel om de joodse cultuur te bevorde ren en te versterken. Volgens de directeur van het instituut hebben het Westduitse hoofdkantoor voor de ver volging van oorlogsmisdadigers, een aantal openbare aanklagers en rechters die met het onderzoek zijn belast hun dank betuigd voor het verschaffen van de getuigen. Het opsporen van getuigen vindt reeds enige jaren plaats. Het W.J.C. heeft deelgenomen aan meer dan zeventig opsporingspogingen der West duitse autoriteiten. Deze pogingen hadden tot hoofddoel het opsporen van personen die waren betrokken bij oorlogsmisdaden in 11 vernietigingskampen en meer dan 50 abeidskampen en getto's. Volgens de directie heeft het joodse wereldcongres vijftig getuigen verschaft met betrek king tot het concentratiekamp Ausch witz, veertig betreffende Maidanek en 25 inzake Treblinka. Het W.J.C. wist tien getuigen op te sporen met be trekking tot het kamp Belzec. De Westduitse autoriteiten, die met de vervolging van oorlogsmisdadigers zijn belast, zouden in dit verband slechts over een zeer klein aantal getuigen hebben beschikt. Men heeft ook reeds een onderzoek ingesteld naar de in richting van getto's in Warschau, Lodz. Krakau en Riga. Het W.J.C. heeft zijn onderzoekingen ook uitge breid tot hele landen, zoals Slowakije en Bulgarije, en de gebieden Galicië, Boven-Silezië en de Oekraïne. Het W. J.C. heeft bovendien opsporingswerk verricht in de Verenigde Staten, Canada, Argentinië, Brazilië, Uruguay, Cuba, Nieuw-Zeeland, Frankrijk, Nederland, Zweden en Duitsland. Het W.J.C. bemoeide zich ook met de schadevergoedingen aan slachtoffers van oorlogsmisdaden onder het nazi regime. Het merendeel van deze eisen tot schadevergoeding werd in Duits land ingediend. Volgens de directeur werden er tot 30 juni 1961, 3 miljoen persoonlijke eisen in Duitsland inge diend. Ruim 1 miljoen eisen zouden nog bij schadevergoedingsinstellingen hangende zijn en 50.000 bij recht banken. Verklaard werd, dat er 10.000.000,aan schadevergoedingen is uitgekeerd. Volgens de directie zou Duitsland er akkoord mee zijn gegaan om 95.000.000 mark aan Oostenrijk uit te keren bij wijze van schadevergoeding. Het zou hier een meer omvangrijke overeen komst inzake Oostenrijkse eisen tegen over Duitsland, verband houdende met de annexatie van Oostenrijk tijdens de oorlog, betreffen. Economische Zaken. Drs Gijzeis, die in 1911 in Sittard is geborenzou dan de plaats gaan bezetten die is open gevallen doordat dr. Veldkamp van staatssecretaris van Economische Za ken, minister van Sociale Zaken is ge worden. De nieuwe staatssecretaris zou zich speciaal met middenstandszaken gaan bezighouden. Nar verluidt zou de minis ter van Economische Zaken, drs. De Pous, het ordeningsbeleid, dat dusver eveneens tot het werkterrein van dr. Veldkamp heeft behoord, gezien de samenhang daarvan met het prijsbeleid weer zelf willen behartigen. Behalve drs. Gijzeis zijn ook het Lim burgse K.V.P.-Tweede-Kamerlid drs W. Peters, de Tilburgse hoogleraar prof. Goldschmidt en mr. dr. Webers, een expert in ordeningszaken, kandidaat ge^ weest voor het staatssecretarisschap bij Economische Zaken. Eén voor één zijn zij echter teruggetreden, of afgevallen ofwel omdat zakelijke belangen moeilijk te combineren bleken met een staatssecretariaat ofwel omdat minister De Pous alleen een deskundige zocht op het gebied van de middenstandsproble- matiek. Alle kandidaten kwamen voort uit de K.V.P.-gelederen. Het kabinet schijnt deze vacature van het begin af aan als een K.V.P.-plaats gezien te hebben. In politieke kringen heeft het wel enige bevreemding gewekt, dat minister De Pous bij de keuze van een staats secretaris alleen aan middenstands problemen heeft gedacht. Het is name lijk een bekend feit, dat drs. De Pous zijn reeds zeer omvangrijke werkterrein moeilijk aan kan. Meestal werkt hij éénmaal in de week 's nachts door. Anders komt hij niet door zijn dossiers heen. Wanneer hij drs. Gij zeis inderdaad alleen de middenstands sector zou laten en de ingewikkelde or- deningsproblematiek weer zelf zou gaan behartigen, zou het hooi op zijn vork bijna niet meer te torsen zijn. Het lijdt intussen geen twijfel dat drs. Gijzeis hij is o.m. secretaris van de kamer van koophandel in Eindhoven en voorzitter van een com binatie van middenstandswaarborg fondsen expert is op het gebied van middenstandszaken. In middenstandskringen zal zijn be noeming dan ook wel ongetwijfeld met instemming worden begroet. Drs. Gijzeis had overigens aanvankelijk andere as piraties. Na de benoeming van cx- minister Van Rooy tot minister van sociale zaken mr. dr. Van Rooy was daarvóór burgemeester van Eindhoven hoopte drs. Gijzeis burgervader van dc lichtstad te worden. De keuze viel toen echter op oud-minister Witte. In Den Haag stond men destijds op het stand punt, dat drs. Gijzeis tezeer met Eind hoven was vergroeid om als burgemees ter, d.w.z. als figuur boven alle partijen en groeperingen te kunnen fungeren. Tot slot zij nog vermeld, dat drs. Gijzeis hij is in 1953 in Tilburg afge studeerd behoort tot de mannon van het eerste uur van de Katholieke Econo mische Hogeschool Meer dan honderduizend ton aan scheepsruimte zal volgende maand, bin nen drie weken tijds. op de Nederlandse werven van Verolme aan haar element worden toevertrouwd. Op 2 september geschiedt in Alblasserdam de tewater lating van de 24.000 br. reg. ton meten- de bulkcarrier Aubade" en omstreeks de twintigste gaan op Rozenburg de dokdeuren open voor de Mammoettanker van de Esso. die een draagvermogen krijgt van 78.000 ton. De Haagse en Brabantse bakkers, die gisteren tezamen met vertegenwoordigers van werknemers en van de Ned. Bak kerijstichting bij de minister van econo mische zaken spraken over recent ver hoogde broodprijzen, zullen bevorderen, dat deze prijzen op het oude niveau worden teruggebracht. Minister drs. J. W. de Pous beloofde nadien de gehele situatie in het bakkerij- bedrijf met de Nederlandse bakkerij stichting te zullen bespreken. De ir Oost-, Midden- en West-Brabant onlangs ingevoerde prijsverhogingen voor volkswit- en volksbruin-, water witbrood, melkbrood en verpakt brood zullen ongedaan moeten worden gemaakt voordat de minister de situatie verder onder het oog wil zien. Aan de vertegenwoordigers der bak kers werd medegedeeld, dat in bepaalde plaatsen uit de genoemde gebieden zonder voorafgaand overleg met het ministerie prijsverhogingen zijn inge voerd, die in strijd zijn met de spelregels van het prijsstabilisatiebeleid. De minis ter drong er met de meeste klem op aan deze prijsverhogingen, voorzover zulks nog niet geschiedde, in de loop van deze week ongedaan te maken. De ver tegenwoordigers van bakkers» zegden toe te zullen bevorderen, dat voor genoem de broodsoorten geen hogere prijzen in rekening zullen worden gebracht, dan die welke golden vóór de recente ver hogingen. Een drie-jarig jongetje, dat met een zes-jarig zusje speelde in de Zoutman straat te Den Haag (vraar hun ouders op familiebezoek waren), is door een hem onbekende man achter op diens fiets neergezet en door de man mee genomen. Ongeveer drie kwartier later werden zij door een wandelend echtpaar aange troffen in de Johan de Wittlaan, waar de ontvoerder in het struikgewas nog al ruw tegen het kind te keer ging. De wandelaar, de 66-jarige heer C. L. I., vermoedde onraad, greep de wielrijder bij de kraag en, dank zij de medewer king van een juist passerende automobi list, kon de man naar het hoofdbureau van politie worden overgebracht. Het was de 36-jarige transporteur A. T. uit Den Haag. De plaatsen van de Franse delegatie aan de conferentietafels van de UNO- assemblóe bleven gisteren leeg. Frank rijk boycot het (buitengewone) debat, aangezien het over Bizerta gaat. De assemblée begon met de behande ling van een ontwerpresolutie, ingediend door 31 Afrikaanse en Aziatische landen plus Zuidslavië waarin Frankrijk wordt opgeroepen zijn troepen uit de basis op Tunesisch grondgebied terug te trekken. Tevens wordt een staking der vijandelijkheden en het terugtrekken van de troepen van beide partijen op hun oude stellingen bepleit. Ten slotte worden onderhandelingen tussen de kemphanen voorgesteld. De Tunesiër Mongi Slim leidde het debat in met een relaas van de ijdele pogingen van Tunesië, om de basis ontruimd te krijgen, wijzend op het aanmatigende optreden van de Fransen, die Tunesiërs zelfs verboden om op hun eigen grondgebied betogingen te houden. De vergadering werd verstoord door een opgewonden man, die leuzen tegen de kernbewaping de zaal in slingerde. Hij werd naar een ziekenhuis gebracht.

de Stem | 1961 | | pagina 1