a: licht ternis Westerse garnizoenen versterkt ZOEN VOOR RIA MERIKAANS KONVOOIMET VEEL EJUICH EN BLOEMEN BEGROET Derde Sovjet-kosmonaut sal een vrijgezel zijn Na de brandslangen: rust in Bizerta £ttt Verkenning achter de lioge muur VENEZOLANEN MOETEN ONS LAND VERLATEN B-47 (zonder kernwapen) neergestort Pax Christi in Breda PRETTIGE WASDAG SUNIL Kleuter uit Hengelo nog steeds zoek Aardschokken in Japan zwarte leider Hoe oud} Paul Robeson In de politiek Vaderfiguur DAGBLAD VOOR ZEELAND Eénlje lekort In de Uno Campagne Sanering Uitlevering is uitgesloten regen Suriname boos op „Het ParooF' Majoor Titov in de „Pravda" V.S. PROBEREN HET MET PLASTIC Geen betoging, maar zonnebaden Uno-debat zal vandaag beginnen MET NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL Vechtpartij in dancing Hartverlamming treft Tilburgse café-portier Vele doden in het verkeer j2 101e JAARGANG Ho. 23755 Voor God, Koningin en Vaderland Ilslagen hebt gelegd voor de organl. doel alle Europeanen uit Kenia tt loden. Ik ben ervan overtuigd, dat dit plan, waarmee gij de klok velt 53 uitgesproken door de magistraat jfl jervolgens Jomo Kenlatta, ook wei 11 elde tot zeven jaar opsluiting we- f ^bloeddorstige terroristische bewe- toor. In 1959 werd Keniatta uit de tenzaam verbanningsoord in het n van Kenia. Thans is hij terug in fdstad van deze kolonie als de al- erkende leider en spreekbuis van miljoen Afrikanen. Itta is één der oudste zwarte natio- isten op het Afrikaanse continent, de jaren '20 heeft hij zich met de beziggehouden. Niemand weet hoe oud hij is. Hijzelf ook niet. E.,.nva;' -v. nor ti sen 57 en ie jaren '20 nam hij de leiding op n een campagne tegen de toevloed mke kolonisten in de Keniase iden, het beste landbouwgebied kolonie, waar het klimaat voor lanen schitterend is. Tevens was hij van de Britse autoriteiten gedaan flat zijn eigen stam, de Kikoejoe's Jcholen mocht oprichten. id, waar hij vijftien jaar zou blij- ïool voor Oosterse en Afrikaanse dein appartement met de Aimerl- >P alle mogelijke en onmogelijke ensonderhoud te voorzien. Hij erhalen, gebaseerd op Afrikaanse anders of the river", waarin Robe de en zong. een reis naar Rusland, waar hij ale anthvopologie studeerde. Men tnd, nooit lid van de communisti- 'de hij aan de Londense universi- wski en zeven jaar later trad hij Engelse. Dat huwelijk zou maar echtgenote en hun kind om naar een Afrikaanse vrouw. Iorzitter van een zojuist opgerichte lenya African Union". Die partij n tegen de Europese overheersing partij werd steeds radicaler. Ten- met het geheime genootschap, dat tond. Tegen 1950 kwam het reeds begonnen de Britten zich ongerust 5 Mau Mau-rebellie uit, waardoor n bloedvergieten werd gedompeld, ïgen genomen en er officieel van ie Mau Mau te zijn geweest. Tij- :dnekkig ontkennen iets met deze hebben. Nadat het vonnis was „Wij menen niet, dat ons recht is n de Europeanen zijn. Onze acties het Afrikaanse volk gepleegd. Wij de mogelijkheden en voorrechten heeft." gevangenis werd ontslagen en in i art ox r'-vracht. waren aan de i en voorrechten inderdaad toege- ng, waarvan de meerderheid uit in de Europese overheersing voor blijft Keniatta de vaderfiguur en de Europeanen zijn het erover enheid te scheppen in het politiek e barbaarse gewelddaden van de nin de ophitsende redevoeringen, n, maar daartegenover staat, dat heeft betoogd niet tegen de Euro- keer te hebben van geweld. Toch zeer snel gegaan. Nog in mei vo- sir Patrick Renison, dat Keniatta lias. Maar voor de Afrikanen is hij het land de volledige onafhanke- TJitgave: N. V. Uitg. Mfl. Neerlandia. )irecteur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. J_.edactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 18, Iel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 MAANDAG 21 AUGUSTUS 1961 Abonnementsprijs 7.-— per kwartaal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goe«, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893, NU DADEN IN BERLIJN Ruim zestien jaar nadat Amerikanen, Engelsen, Russen en Fransen elkaar op de puinhopen van Berlijn de hand drukten als overwinnaars van de oorlog in Europa, zijn er wéér tanks en manschappen van de vroegere geallieerden naar Berlijn opgerukt. Maar nu geen handen drukken. Met uitdrukkingsloze gezichten hebben de Russen een Amerikaans convooi dat 1500 strijdbare soldaten naar Berlijn bracht over de corridor van Helmstedt naar de voormalige rijkshoofdstad, laten passeren. Alleen de Berlijners juichten de versterkingen toe en hieven spandoeken op met woorden: „Welcome, liberators" (Welkom, bevrijdcrsl) In 1945 monkelden zij: „Ami, go home!" Er kan veel veranderen. Het moreel van de Westberlijners is in het afgelopen weekeinde met sprongen gestegen. Dc westerse belangstelling voor de gebeurtenissen in de thans door beton- muren gespleten stad, welke bleek uit het bezoek van de Amerikaanse vice- president, Lyndon Johnson en de luchtbrug-expert generaal Clay, alsmede uit het convooi met 1500 G. I. Joes aan boord, is nu afdoende gebleken. er 1499 te zullen zijn, zoals bij herhaalde appèls bleek. De Russen telden net zo lang totdat zij nummer 1500 hadden ge vonden. Het was een soldaat die tijdens de lange rit in slaap was gevallen en tussen de plunjezakken lag. De intocht van het convooi in Berlijn stelde zelfs de opgetogen taferelen, die zich bij de bevrijding van de bezette ge bieden in Europa hebben voorgedaan, in de schaduw. Ook Frankrijk en Engeland zullen hun. Berli.inse garnizoenen versterken en zelfs wat de Amerikanen niet hebben ge daan zware wapens naar de stad zen den. Burgemeester Brandt kon met de allure van een huisvader die tot zijn te vredenheid ziet dat de kinderen naar bed gaan, zonder vrees voor de boeman, de vertegenwoordiger van president Kenne dy welkom heten, toen deze in Berlijn verscheen. Een massa van tienduizenden Berlijners maakte de ontvangst mee. Brandt en Johnson hielden hun redevoe ringen voor een batterij van microfoons en werden herhaaldelijk door gejubel on derbroken. Hun verklaringen waren desalniette min niet veel meer dan een verzame ling gemeenplaatsen. De werkelijke po- Bitiek inzake Berlijn wordt dan ook niet gemaakt tijdens de massabijeen komsten, doch veeleer tijdens het ge heime beraad, zoals dat tussen John son en hoge Westduitse autoriteiten heeft plaatsgevonden. OP ec I Een zucht van opluchting ging er op toen bekend werd dat het eerste pak ket" militaire voertuigen met de Ameri kaanse witte ster op de motorkap onge hinderd de barrière bij Helmstedt was gepasseerd. De Amerikanen droegen hun gevechtsuitrusting en hadden de geweren op scherp staan. Hun opdracht luidde echter, niets te doen dat de Russische jrensposten in Helmstedt zou kunnen rriteren. De Russen hadden een derge lijke opdracht gehad. Zij deden bijzonder formeel. Overal langs de autoweg van lelmstedt naar West-Bcrlijn hadden zij ersterkte posten ingericht. De grens wacht bepaalde zich tot het tellen van de Amerikaanse militairen. Er mochten er 1500 over de grens; welnu, het zijn er géén 1501 geworden. Wel dreigden het Van een verlichting in de algemene situatie is intussen geen sprake. Moskou heeft officieel de Amerikaanse nota, waarin tegen de afsluiting van de zone- grens in Berlijn werd geprotesteerd, van de hand gewezen. Al werd eraan toege voegd, dat de maatregelen van tijdelijke aard waren. Gisteren heeft bovendien de Amerikaanse luchtbrug-specialist, ge neraal Clay, een bezoek aan Oost-Berlijn gebracht. Hij en zijn staf reden de oost sector binnen in een Amerikaanse auto, voorzien van de witte ster. De Volkspo- litie en de Russen legden de bezoekers geen haarbreed in de weg. Clay kwam terug met een relaas, dat te denken geeft. „Er is daar meer oorlogstuig gecon centreerd dan in mei 1945", zei hij. De mensen zagen er somber uit, vond hij verder. Vice-president Johnson heeft van een tochtje door de oostsec tor afgezien, maar wel heeft hij de duur van zijn bezoek aan West-Berlijn verlengd. De vice-president heeft burgemeester Brandt een persoonlijke brief van presi dent Kennedy overhandigd. Deze brief was een antwoord op de brief die Brandt aan president Kennedy had gestuurd en waarin hij o.m. voorstelde de kwestie Berlijn in de UNO te brengen. naar het Westen. Gisteren verwelkomde men de vijftiende Volkspolizist. Er was ook een ietwat vermakelijk incident. Mot behulp van luidsprekers voerden bonds kanselier Adenauer 'en partijbaas Ul- bricht een debat, dat echter door nie mand kon worden gevolgd, omdat de luidsprekers tegelijkertijd werkten. De westerse radio-uitzendingen voor Oost- Duitsland worden thans intenser dan ooit door de stoorzenders gedwarsboomd. Er deden gisteren geruchten de ronde, dat het thans in Oost-Berlijn in omloop' zijnde geld zal worden ingenomen. Een ander gerucht wil, dat premier Nehroe van India heeft aangeboden, in de kwes- tie-Berlijn te bemiddelen. Nehroe zou trachten president Kennedy en premier Kroestjev bij elkaar te brengen en plei ten voor afzonderlijke vredesverdragen met Oost- en West-Duitsland. De Russische vice-premier, Mikojan, die zich thans in Japan bevindt, heeft gezegd dat indien het Westen een oor log om Berlijn zou riskeren, dit een atoomoorlog zou kunnen worden. Hij zei ook, dat het Duitse volk zijn eigen regering moet kiezen en de Russen zouden zelfs toelaten dat dit een kapi talistische regering zou zijn. Een Russisch blad heeft zaterdag ge schreven. dat de Sovjet-Unie jaarlijks 250 raketten fabriceert, die van een atoomkop zijn. voorzien. Premier Kroestjev, de grote man ach ter het betonnen scherm, houdt met de laatste mogelijkheid ernstig rekening. L Vandaar een diplomatieke campagne vanuit Moskou, die ten doel heeft de neu- tralistische landen voor het Sovjet-stand punt inzake Berlijn te winnen. De Kerk is eveneens in de politiek ver zeild geraakt. De nieuwe bisschop van Berlijn, mgr. Bengsch, wiens woning in Oost-Berlijn staat, mocht de sectorgrens niet passeren om formeel zijn ambt te aanvaarden. Hoewel de sectorgrens pot dicht zit, vluchten er nog steeds mensen De Nederlandse regering heeft beslo ten de zeven Venezolanen, die op 8 juni op Curasao landden en later naar Ne derland zijn overgebracht, bescherming te verlenen tegen terugleiding naar Ve nezuela. Naar aanleiding van de bepa ling iri het besluit, dat de Venezolanen het grondgebied van het koninkrijk zul len moeten verlaten, werd medegedeeld, dat deze vorm in de gegeven omstan digheden het juiste midden werd ge acht tussen de wensen van twee par tijen. Er bestond in dit geval vrijheid van handelen, omdat de conventie van Genèvc betreffende het asielrecht hier bij niet van toepassing is. Ook bestaat er tussen Nederland en Venezuela geen bilateraal uitleveringsverdrag. Het ver lenen van asiel kon hier geheel worden toegepast, als het recht dat een staat heeft, om een vreemdeling niet terug te zenden naar zijn land van herkomst. De indruk bestaat, dat het merendeel van de Venezolanen zich wenst te be geven naar een gebied buiten Neder land. Gesteld echter, dat het land van hun keuze hun de toegang weigert, of één of meer der Venezolanen niet uit Nederland zou willen vertrekken, dan komt men voor moeilijkheden te staan. Hen over land over de grens met Duits land of België te zetten, is niet moge lijk volgens met de Duitse en Belgische regeringen gemaakte afspraken. En weigert, na vervoer per vliegtuig of schip, een land ze op te nemen, dan zullen ze weer op het grondgebied van het koninkrijk moeten worden toegela ten. Indien zulks noodzakelijk wordt ge acht voor vestiging elders, zal van Ne derlandse zijde daartoe de nodige mede werking worden verleend. De zeven Venezolanen dwongen op 8 juni de piloot van het vliegtuig waar mee zij werden vervoerd, op het vlieg veld van Willemstad op Curagao te lan- Een deel van een colonne Amerikaanse voertuigen op weg naar Berlijn, ge fotografeerd bij Kassei op weg naar Helmstedt. OP EEN EXPOSITIE in Londen hebben duizenden Britten voor het eerst van hun I leven kleurentelevisie gezien. Het liep Lbij de bewuste stand storm. De politie I regelde het kijkersverkeer. INDIA is van plan om voor zijn lucht- i macht Franse straaljagers van het type „Dassault Mirage-3" aan te kopen. Pa- f kistan. de grote rivaal, houdt het op Amerikaanse straaljagers. I IN INNSBRUCK zou het afgelopen weekeinde een bijeenkomst van ongeveer 800 bergjagers worden gehouden. De po litic verbood de vergadering echter, om dat het een nazi-kleurtje had. in de buurt van Mar- i DE BOSBRANDEN u» seille, die de stad Cassis bedreigden, zijn nu bedwongen. Evacuatie van de bevol king was niet nodig. IN EEN Engelse badplaats heeft een vrouw haar twaalfjarige zoon, die zich te ver in zee had gewaagd, van de ver I rtriwb-;-—->- - - drinkingsdood gered. Zelf kwam zij om loeder k - RiüN van West-Duitsland staat een groot bouw- gerua. z,e De dappere moeder kon niet zwemmen. 1 TEN ZUIDEN van Wilhelmshaven ituiLWbuuuu siaa w i land onder de olie. De pijpleiding van Wilhelmshaven naar Keulen was name lijk gebroken. DE DUITSE wapenhandelaar Arndt, die onder verdenking van moord enkele j maanden geleden op verzoek van Inter pol te Maastricht werd gearresteerd, is fa Genève op vrije voeten gesteld. Weersverwachting, geldig tot van- avond: Half tot zwaar bewolkt met tijde- lijk enige regen. Matige tot krachti- Rc. langs de kust tijdelijk harde wind overwegend tussen zuidwest en J west. J Over het algemeen v nering in temperatuur. Vandaag: zon onder 19.53, maan Op 16.08 uur. Morgen: zon op 5.34, maan onder S 0-58 uur. de Mau Mau-terreur bloedigt eerden voorbereid den. De Venezolanen waren legeroffi cieren die in Venezuela waren gear resteerd wegens medeplichtigheid aan een mislukte opstand in april 1960. Zij dienden bij de Nederlandse regering een verzoek om asiel in. Tevens ver zocht echter Venezuela om uitlevering van de vluchtelingen. De Venezolanen werden 1 juli naar Nederland overge bracht in afwachting van een beslissing. De Surinaamse regering heeft zich boos gemaakt over een artikel in het Nederlandse avondblad ,,Het Parool", dat een interview heeft gehad met een uit Suriname afkomstige tandarts, die zeer onaardige dingen over de toestan den in Suriname heeft gezegd. De tandarts. Polanen geheten, had be weerd, dat de corruptie in Suriname we lig' tiert en dat regeringspersonen daar druk aan meedoen, door bijvoorbeeld een project van een miljoen gulden zon der aanbesteding „weg te geven" aan een relatie. Het snoepreisjes maken was ook een euvel dat de tandarts signaleer de. De Surinaamse regering heeft dit hoog opgenomen en gezegd dat Polanen een broer is van een politieke figuur, die we gens voorgenomen misdaden tegen de re gering tot een zware gevangenisstraf is veroordeeld. De Surinaamse regering wil, dat de tandarts door een onafhankelijke straf rechter aan de tand zal worden gevoeld opdat hij zijn beschuldigingen waar zal kunnen maken. Een B-47 straalbommenwerper van de Amerikaanse luchtmacht is zaterdag bo ven de staat Colorado in moeilijkheden gekomen en daarna brandend neerge stort. Toestellen van dit type plegen met atoombommen aan boord kriskras over de Verenigde Staten te vliegen, om in geval van een onverhoedse aanval van vijandelijke atoombommenwerpers of raketten terstond een vergeldings actie te kunnen ondernemen. De neerge storte B-47 had toevallig geen kernwa pen aan boord. Van de vier inzittenden wisten er twee zich met de schietstoel te redden. Het stoffelijk overschot van één bemanningslid werd bij het vlieg tuigwrak gevonden. De vierde man wordt vermist. Vanuit St.-Willebrord zijn zondag middag de zestig deelnemers aan de Pax Christi-voettocht in Breda ge arriveerd. In de avonduren is een openlucht-bijeenkomst gehouden, waar kardinaal Alfrink en de bisschop van Breda, mgr. Jos Baeten (links op de foto) acte de presence gaven. Naast hendeken M. Vos en pastoor Verschuren. Het Sovjetrussische partij-orgaan „Pravda" heeft de rechten verkregen voor de publicatie va?i majoor Titovs relaas over zijn ruimtevlucht. Titov is zaterdag met de eerste aflevering van zijn verhaal begonnen en hij heeft het lezend publiek meteen een prikkelend nieuwtje verteld: 'de der de Russische ruimtevaarder zal een vrijgezel zijn. „Het is een bewonderenswaardig hel der denkend man met een ijzeren wil en grote vastbeslotenheid", vertelde Titov. Hij voegde eraan toe. dat de derde ruimtevaarder heldendaden zal moeten verrichten die de vluchten van Gagarin en Titov verre overtreffen. Titov is op de dag dat zijn eerste artikel verscheen officieel lid van de communistische partij geworden. Het partijlidmaatschap is in de Sovjet-Unie niet voor iedereen mogelijk. De partij wordt gevormd door een communistische elite. De kandi daatleden maken lange proeftijden door alvorens zij in de regionen der partij worden toegelaten. Titov heeft door zijn vlucht een aantal dienstjaren als kandidaat-lid kunnen boeken. De Amerikaanse ruimtevaartplannen zijn een stapje gevorderd. Men heeft een ruimtevaarder van plastic kunnen con strueren. Dit is een robot, die kan ademen, zwe ten en transpireren. In de loop van deze week zal deze hypersensitieve kosmonaut (die geen lid van een po litieke partij is) in een baan om de aarde worden gebracht. Hy gaat het heelal in met behulp van een Atlas raket. Hij moet, al transpirerend, sprekend en ademend, de weg banen voor de eerste menselijke ruimtevaarder van de Ver enigde Staten. Men wil tevens een poging doen om een ruimtestation te lanceren. Het zal tot 184 kilometer hoogte worden ge schoten. Daarna wil -men een raket vanaf dit ruimtestation laten vertrek- Tunesië is aan de vooravond van het Bizerta-debat in de Algemene Verga dering van de Verenigde Naties volmaakt rustig, dit in scherpe tegenstelling tot de relletjes van zaterdag en vrydag. In Tunis zelf, waar president Bourgui Bij het vallen van de avond was in Tunis en Bizerta nog niets te bespeuren van volksoplopen, ondanks de medede ling van president Bourguiba dat drie dagen lang zou worden betoogd. In de havenstad Bizerta, waar Franse troepen gedurende tien uur van vrijdag avond tot zaterdagmorgen menigten Tunesiërs met brandslangen hebben be spoten, reduceerde het Franse garnizoen zijn patrouillediensten en nam wat prik keldraadversperringen weg. (Advertentie) ba zaterdag 1Ó0.000 Tunesiërs voorging bij het eisen van ontruiming van de ba sis Bizerta. vond een uittocht plaats n.aar het strand zoals op elke zonnige zondag. In Bizerta deelde de Tunesische gou verneur mee, dat het leven langzaam zijn normale loop aan het hernemen was. Vanaf half tien gistermorgen mocht zich weer in en uit Bizerta verkeer be wegen, al bleef dit onder scherpe con trole van het Franse leger. In Tunesische regeringskringen richt men nu al zijn aandacht op het Bizerta debat, dat vandaag in de Algemene Ver gadering van de UNO begint. Uit welin gelichte kringen in Tlinis werd verno men. dat men enige moeilijkheid ver wachtte bij het verkrijgen van tweeder de der stemmen in de vergadering voor de Afro-Aziatische resolutie waarin wordt aangedrongen op ontruiming door Frankrijk van de basis Bizerta. De Tunesiërs hopen dat deze resolutie Frankrijk zal dwingen tot vroege onder handelingen met Tunesië over de ont ruiming van de basis. Maar aangezien Parijs het debat boycot en ook niet aan bilateraal overleg wil beginnen wanneer dit onder druk moet plaatshebben, ziet het er naar uit, dat nog meer bloed zal vloeien alvorens de kwestie zal zijn ge regeld. ken. Dc raket moet meer dan een mil joen kilometer in de ruimte omhoog vliegen, waarna men zal proberen om het projectiel weer te laten dalen tot op een hoogte van 60.000 kilometer. Gisteravond om elf uur kregen enige jongelui in de dancing Scala in de Tuinstraat te Tilburg onenigheid, waar uit een vechtpartij ontstond. De zestig jarige portier H. uit Tilburg wilde de gemoederen tot bedaren brengen. Toen dit niet lukte wond de man zich op en tot ontsteltenis van de omstanders werd hij door een hartverlamming getroffen en overleed. De politie te Tilburg heeft de zaak in onderzoek. Enkele honderden militairen van de vliegbasis Twente en uit Steenwijker- wold, leden van de reserve-politie en rode kruis, alsmede vrijwilligers en po- litie-agenten. wier verloven zijn inge trokken, hebben rond Hengelo de speur tocht voortgezet naar de sinds woens dagmiddag vermiste twee en een half jarige Tonni Duteweerd. Tot dusver zonder succes. Zaterdagmiddag hebben meer dan honderd vrijwilligers de fabrieksterrei nen van de machinefabriek Stork, de appendagefabriek Dikkers en de woon wijken in het zuiden van Hengelo uit gekamd. Inmiddels maakten leden van het gemeentepersoneel en politie agenten een tocht door de ondergrondse beek in het centrum van Hengelo. Zondag begon een justitineel onder zoek naar de raadselachtige verdwij ning van de kleuter, die woensdagmid dag een pak kranten zou brengen naar een speeltuin, enkele tientallen meters van het ouderlijk huis gelegen, maar daarvan niet terugkeerde. De ulo-scholier Johan Haantjes (16 jaar), die sinds 9 augustus van Terschel ling was verdwenen, is terecht. Een slecht schoolrapport had thuis de no dige herrie uitgelokt, waarna Johan besloot het ouderlijk huis te. verlaten. Hij werd ontdekt in Appingedam. Een inwoner van die plaats herinnerde zich de beschrijving van Johan uit het po litiebericht en dat werd Johan fataal. De jongen zag kans in zijn onderhoud te voorzien door overal karweitjes op te knappen. Hij is zelfs ook in Brabant ge weest. Het verkeer heeft tijdens het weekein de een record-aantal slachtoffers geëist. Bij Geldermalsen botste een 27-jarige automobilist op een plotseling stoppende vrachtauto. De 27-jarige was op «lag dood. Een 36-jarige Duitser kwam om het le ven toen zijn personenauto op de rijks weg Den Bosch-Utrecht in een slip raak te. Twee inzittenden, moe der en kind, werden zwaar gewond. In Jutphaas reed een auto te water. Dank zij moedig op treden van een toeschouwer konden drie inzittenden worden gered. De bestuurder van de te water geraakte wagen over leefde het echter niet. In Giethoorn werd een meisje aangereden door een perso nenauto, welks bestuurder verblind werd door het licht varw een tegenligger. Het meisje overleed in het ziekenhuis, even als de 75-jarige mevr. M. Schever uit Tilburg, die vrijdagavond in Tilburg door een auto werd aangereden. Op Urk is een 15-jarig meisje, dat liep te wandelen door een auto gegrepen en gedood. Vier Japanse provincies zijn zaterdag getroffen door aardschokken, tengevolge waarvan tien mensen om het leven zijn gekomen. Er worden vier mensen ver mist. Men vreest dat ook zij zijn omge komen. Het aantal gewonden bedraagt 39. De aardschokken vernielden wegen en telegraafverbindingen. Ria van Velsen heeft tijdens de zwemwedstrijden Nederland - Amerika in Zwolle tweemaal het Europees record op de 100 meter rugslag ver-: beterd. Deze kranige prestatie was voor de Amerikaanse zwemster Nina Harmer genoeg om haar tegenstand ster in het water hartelijk geluk tc wensen.

de Stem | 1961 | | pagina 1